Ant. Zapotocky staatshoofd van Tsjechoslowakije Hij bracht mede in Febr. 1948 de communisten aan de macht Narriman is naar Cairo vertrokken Van Fleet over gemiste kansen Schouder aan schouder bij de verdediging van de vrede Britse economische politiek wordt hevig gehekeld Peking—Chinezen brengen Amerikaans jacht op Men was op weg naar Macao een BLOEDIGE TERREUR IN KENYA Het hakenkruis op Piecks voorhoofd Motoragent reed een jongen aan Maandag 23 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 15°e Jaargang No. 69 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vier Franse ministers naar Washington Economische samen werking geboden Siroky premier De strijd in Korea TITO TELEGRAFEERT CHURCHUL: „Londen bewijst, wat Moskou predikt" Frankrijk en Italië laten Duitsland neemt meer Nederlandse groenten Helpt nu Turkije Moorden, overvallen en berovingen de tanden zien Nieuwe nederlaag van Oranje-team Zes officieren vanVolks- politie ter dood veroordeeld „Izwestja" pleit voor sarr enwerking Op Bornho'm gelande Mig op weg naar Polen Dikke mist hing over eerste lentedag Padvindersmuseum in Den Haag geopend f 84.2 millioen in N.R.F. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 [)E acht en zestig-jarige Antonin Zapotocky, eens steenhouwers-leerling, is Zaterdag met algemene stemmen door de Nationale Vergadering als opvol ger van de op 14 Maart overleden Klement Gottwald gekozen tot president van Tsjechoslowakije. Hij was reeds minister-president van dit land. Zijn eerste besluit was Vilem Siroky, de vice-premier, tot eerste minister te benoe men. Na de verkiezing van Zapotocky juichten de afgevaardigden de nieuwe president toe, zowel het Tsjechoslowaakse als het Sovjetrussische volkslied werden gespeeld. Het nieuwe staatshoofd legde onmiddellijk de eed af en begaf zich naar het presidentele verblijf in het Hradcin kasteel, waar hij werd gelukgewenst door het corps diplomatique. De vlag werd in top gehesen. Zaterdagavond dankte de nieuwe president, staande op het balkon van het kasteel in Praag ten aanhore van een menigte van duizenden het volk voor het hem geschonken vertrouwen. Hij zeide nooit te zullen vergeten, dat hij was voortgekomen uit de werkende klasse en al zijn kracht te zullen geven „om de republiek tot een paradijs te maken". 7óch scheiden van Faroek Ex-koningin Narriman is Zondag avond met een vliegtuig uit Geneve, naar Egypte vertrokken, waar zij on middellijk een echtscheidingsprocedu re tegen haar echtgenoot, ex-koning Faroek, wil beginnen. Narriman werd vergezeld door haar moeder. Naar verluidt zal Narriman ook, met medewerking van de Egyptische rege ring. stappen doen om haar zoon, ko ning Ahmed Foead II, weer onder haar hoede te krijgen. Deze bevindt zich thans bij zijn vader in Rome. De Franse eerste minister, Mayer, en drie van zijn voornaamste ambtge noten, zullen Dinsdag naar Washing ton reizen voor besprekingen over militaire en economische samenwer king. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is Zondag verklaard, dat Mayer haar verwachting de Ameri kaanse regering zal mededelen, dat de it'terim-commissie van de EVG bijna overeenstemming heeft bereikt over de aanvullende Franse protocollen bij het EVG-verdrag. Atlantische conferentie in Den Haag Aan het slot van de tweedaagse Atlantische conferentie, die in Den Haag is gehouden, is een resolutie aan genomen, waarin wordt gezegd, dat de vrijheid van de Atlantische gemeen schap op den duur niet kan worden gewaarborgd, en dat zelfs de onvermij delijke herbewapening ernstig zou kunnen worden bedreigd, wannéér niet ook op economisch en politiek gebied de Atlantische landen erin slagen een aantal vraagstukken gemeenschappelijk op te lossen. De continentale eenwor ding zal ons dichter brengen bij de zo gewenste samenwerking met het Ver enigd Koninkrijk, aldus de resolutie, Jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh-Stachouwer, permanent gcdele geerde voor Nederland in de Noord atlantische raad, zei dat in de N.A.V.O. de oprechte wens leeft, de juiste aan dacht aan het vredeswerk te besteden. Fig! geeft opdracht terug Oostenrijks waarnemende kanselier, dr Leopold Figl van de katholieke con servatieve partij heeft gisteren zijn po gingen tot vorming van een nieuwe (coalitie-) regering opgegeven. Men verwacht dat de president thans de voorzitter van de socialistische partij hiet de vorming van een nieuw kabi net zal belasten. Als deze ook niet slaagt, zullen er mogelijk nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Prins Bernhard heeft Zaterdag aangezeten aan de lunch van de Union Club te New York. Vele prominente leden van het bedrijfsleven en de so ciety namen aan deze bijeenkomst deel. 7APOTOCKY verklaarde in een toe- spraak tot de leden van het corps diplomatique, die hem kwamen geluk wensen, dat de basis van de buiten landse politiek van Tsjechoslowakije zal blijven de wil tot verdediging van de vrede, alsmede vreedzame samenwer king met alle volken. Radio-Praag zond Zaterdagavond een toneelstuk uit ge schreven door de nieuwe president en getiteld „De strijders uit de oude tijd". Zapotocky is evenals Gottwald één der oprichters van de communistische partij in zijn land. Toen Gottwald dr Benesj als premier in Juni 1948 opvolg de werd hij eerste minister. Het huidige staatshoofd speelde een voorname rol in de crisis van Februari 1948, toen de communisten de volledige macht in handen namen. Zijn vader richtte in 1878 mede de sociaal-democratische partij in Tsjechoslowakije op. Reeds vóór de eerste wereldoorlog begon Zapotocky zijn loopbaan als vakver enigingsleider. In December 1920 werd hij in Praag gearresteerd als voorzitter ZAPOTOCKY .eens steenhouwersleerling. van het revolutionnaire comité. Spoedig werd hem amnestie verleend. In 1925 kwam hij in de Nationale Vergadering. Toen de Duitsers in 1938 het land be zetten, werd hem opgedragen uit te wijken, doch men greep hem en hij bracht vele jaren in Duitse concentratie kampen doc-r, tot de Russen hem in 1945 bevrijdden. Weldra werd hij nu voorzitter van de vakbond en weldra kreeg hij ook weer een zetel in de Nationale Vergadering. De nieuwe premier, Siroky, werd in 1902 in Slowakije geboren als zoon van een spoorwegarbeider. In 1935 werd hij communistisch parlementslid. Na 1938 week hij uit naar Moskou, keerde in 1944 terug en organiseerde het verzet, In 1946 werd hij voorzitter van de com munistische partij in Tsjechoslowakije. Het centraal comité van de partij heeft besloten de leiding van het comité op te dragen aan Nevotny, die tevens vice-premier blijft. Montgomery naar de V.S. Veldmaarschalk Montgomery plaats vervangend opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten, is Zaterdag naar New-York vertrokken. Hij zal bespre kingen voeren met president Eisenho wer en de Amerikaanse en Canadese militaire chefs. Indien ik de communisten, die in Juni 1951 in Korea „in paniek" terug trokken, had mogen achtervolgen, had ik vermoedelijk 200.000 tot 300.000 ge vangenen kunnen maken en alle bijbe horende zware uitrusting buitgemaakt. Er kwam echter opdracht de operaties te staken omdat de onderhandel.ngen over een wapenstilstand begonnen, ai- dus een verklaring van generaal James van Fleet, gewezen commandant van het Amerikaanse achtste leger in Ko rea. De generaal getuigde in deze geeft kort geleden voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten. Deze commissie besloot thans een deel van de verkla ringen van Van Fleet te publiceren „opdat het publiek daarvan kennis kan nemen". Ondanks de hoge uitgaven voor mi litaire doeleinden hebben wij, zo zei Van Fleet, niet genoeg munitie om een oorlog in Korea te voeren. In Mei 19oi had hij zelfs moeten bevelen het schie ten te staken omdat de voorraden mu nitie uitgeput raakten. Naar de gene raal zeide te hebben vernomen, was de toestand na zijn vertrek beter gewor den. Het Israëlische kabinet heeft Zon dag de herstelbetalings-overec-nkomst met West-Duits'.and geratificeerd. IK stel met genoegen vast, dat de banden tussen onze landen duurzaam zijn en dat wij schouder aan schouder staan bij de verdediging van de vrede, aldus maarschalk Tito in het telegram, dat hij Zaterdag, na zijn vertrek uit Engeland, zond aan eerste minister Churchill. Voorts zei het Joegoslavische staatshoofd in deze boodschap: Het was mij werkelijk een groot genoegen O weer te ontmoeten en het contact te hernieuwen, dat wij als wapenbroeders in de laatste oorlog hadden. Dank voor de genoten gastvrijheid betuigde Tita in een telegram aan koningin Elizabeth. DIJ zijn vertrek uit Londen zei Tito diep onder de indruk te zijn van de vriendschap die hem in Engeland gewerd. Wij hebben alles wat wij kon den hopen bereikt. Wij zijn het volle dig eens geworden over de belangrijke vraagstukken, die onze beide landen raken, alsmede over vraagstukken be treffende Europa in het algemeen. Zich richtend tot Eden. die hem uitgeleide deed, zei de maarschalk: „Ik hoop u weer in Joegoslavië te ontmoeten". Een kleine menigte zag bij het ver trek toe, sommigen wuifden. Eden stelde later de ambassadeurs van Italië, de Ver. Staten en Frankrijk op de hoog te van de resultaten van Tito's bezoek. Moeilijkheden in de OEES Een Amerikaans jacht met drie Amerikanen, twee journalisten, een kapitein en twee Chinezen, is Zater dagochtend door Chinese communis ten, ter hoogte van het eiland Lantao, zestien km van Hongkong, onderschept en opgebracht, aldus is van officiële Amerikaanse zijde medegedeeld. Het jacht was op weg naar Macao (Portu gees) De Duitse invoercommissie heeft de invoer van groenten uit Nederland, ter waarde van 3 millioen D.M. toegestaan. Voor de import van Nederlands fruit werd een gelijk bedrag uitgetrokken, terwijl bovendien toestemming is ver leend tot de invoer van 250.000 D.M. aan kasplanten. RIJKE BUIT IN VILLA VAN JACQUES HEIM Uit de villa van de Franse mode ontwerper Jacques Heim te Neuiliy (bij Parijs) is door inbrekers een be drag van anderhalfmillioen francs ge stolen benevens juwelen ter waarde van 10.000.000 francs. Naar aanleiding van een verzoek van H.K.H. Prinses Wilhelmina. heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis zich gaarne bereid ver klaard gelden in ontvangst te nemen voor de slachtoffers van de ramp, die Turkije verleden week heeft getroffen. Zoals bekend is Turkije door hevige aardbevingen geteisterd. J-JONDERDEN militairen en politiemannen met pantserwagens hebben Zon dag een inval gedaan in de inheemsenwijk van Nairobi (Kenya) en meer dan 2.500 Kikoejoe's en leden van de Emboestam gearresteerd. De operatie duurde de gehele dag. Alle Kikoejoe's en Emboe's zonder vergunningen om hun reservaten te verlaten, werden aangehouden. Vele arrestanten werden naar politiekampen in hun reservaten gebracht. De laatste weken zijn talrijke moorden, overvallen en berovingen in de wijk Poemwani gepleegd. In andere delen van Kenya zijn in het afgelopen week einde drie Kikoejoe's vermoord. Zeven opstandelingen werden door veilig heidstroepen gedood. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de consul- generaal te Hongkong opdracht gege ven al het mogelijke te doen om de vrijlating van de Amerikanen, die zich naar men gelooft, aan hoord van het jacht bevonden, te verkrijgen. Daar de VS geen betrekkingen met Peking onderhouden, zal de consul waarschijnlijk bemiddeling door een derde mogendheid verzoeken. VLIEGRAMP IN DE V.S. EISTE VIJF EN DERTIG LEVENS Bij Centerville in de Amerikaanse staat Californië is Vrijdag een vier motorig Amerikaans transportvliegtuig, dat militairen vervoerde, neergestort en in brand gevlogen. Alle 35 inzit tenden kwamen om het leven. Ï*JE RAAD van ministers der O.E.E.S. zal vandaag: en morgen te Parijs bijeen zijn, om bet vraagstuk van de „Sterlingkloof", die is ontstaan tussen Engeland enerzijds en"* Frankrijk en Italië anderzijds, Ic bespreken. Van daag zal in hoofdzaak worden gespro ken over de economische politiek van Engeland- Men verwacht Britse maat regelen, die kunnen leiden tot over brugging van de ^Sterlmgkioof'y en die een mogelijke Franse en Italiaanse tegenaanval op de Engelse uitvoer kunnen verhinderen. De Engelsen zul len bet namelijk ditmaal niet bij ,»een gebaar" kunnen laten. Drie van de vier agendapunten hangen ten nauwste samen met Enge- lands toekomstplannen voor wat zijn betrekkingen met het Gemenebest, de VS en het Europese vasteland betreft. Enkele der punten zijn de toekomst van de EBU. de liberalisatie van de handel, en een voorstel tot oprichting van een Europese productiviteitsraad. De Engelse minister van Financiën staat voor de moeilijke taak ophelde ring te geven over zijn plannen voor een mogelijk herstel van de vrije om- wisselbaarheid van enkele valuta's, zonder iets van de geheimen, die bier- op betrekking hebben, aan de open baarheid prijs te geven. De Britse plan nen inzake herstel van de omwissel- baarheid van het Pond Sterlisg 7-ullen rechtstreeks van invloed zijn op de toekomst van de EBU/ Zoals bekend, wordt de EBU dit jaar opgeheven, doch op verzoek van en kele leden der unie, zal zij nog blij ven voortbestaan. Naar men verwacht. gppp»'* De zestigduizend toeschouwers van de voetbalwedstrijd Nederland Zwitserland hebben gistermiddag teleurgesteld het Olympisch Stadion verlaten. Het Nederlands elftal leed een nieuwe 72 nederlaag m een wedstrijd, welke nauwelijks bet aanzien waard was. De Zwitserse midvoot Hugi scoort het tweede, tevens winnende doelpunt. zal Engeland voorstellen in een over eenkomst inzake verlenging van de levensduur der EBU, een ontsnap pingsclausule op te nemen. Dit zou oetekenen, dat men voortdurend in het ongewisse verkeert over het voort bestaan van de unie. Op de eerste dag van de bijeenkomst zal waarschijnlijk reeds de kwestie van de handelsliberalisatie ter sprake komen. Frankrijk en Italië dringen het sterkste aan op verzachting van de Engelse importbeperkingen. De Fran se regering heeft een voorlopig in voerprogramma opgesteld, dat naar men aanneemt drastische beper kingen van dë Franse invoer uit het Sterlinggebied inhoudt, tenzij Enge land concessie doet. Italië dreigt met dezelfde maatregelen. In Oost-Duitsland zijn 800.000 school boeken in beslag genomen, omdat op een foto van president Pieck duidelijk een hakenkruis te zien was. Het gold hier een speling van licht en schaduw op het portret. De persfotograaf, die de foto geno men heeft, is naar het Westen uitge weken. Voortaan zullen foto's van vooraanstaande personen gecensureerd worden, aldns het Westduitse nieuws bureau D. P. A. De Duitse radio van West-Berlijn heeft medegedeeld, dat zes offiéieren van de Oostduitse Volkspol itie door een Russisch militair tribunaal ter dood zijn veroordeeld wegens spionna- ge. Volgens de radio zijn de vonnissen in de gevangenis van Brandenburg voltrokken. Het Russische regeringsblad „Izwest ja" schrijft, dat de Russische campag ne voor „vrede door onderhandelen" ook steeds meer steun krijgt in „Kapi talistische" landen. Met name noemt het blad West-Duitsland. Noorwegen en Denemarken. In een ander artikel pleit ..Izwestja" voor economische samenwerking tus sen Oost- en West-Europa. Zondag is de Poolse straaljager, die 5 Maart op Bornholm landde, aan boord van het Poolse motorschip „Dunajec" geladen. Het schip is uit Kopenhagen naar Polen vertrokken. Onvriendelijke geste van Mossadeq t.a.v. de S/ah De Perzische minister-oresident Mossadeq. is op de Perzische nieuw jaarsdag (21 Maart), in tegenstelling met de gewoonte, de Sjah géén geluk gaan wensen. Opstand" der senatoren Toen Zaterdag in de Italiaanse se naat zou worden gestemd over de nieuwe kieswet, begonnen de commu nistische senatoren en hun aanhangers met hun voeten te trappelen en op ta fels te slaan. Dit duurde een uur lang zodat de voorzitter zich genoodzaakt zag onder luid applaus van de „heren" de vergadering te verdagen... Het Belgradose blad „Pnlitika" schrijft, dat Tito's bezoek aan Londen bewjjst, wat Moskou predikt maar niet in praktijk brengt, n.l. dat landen van verschillende sociale stelsels samen in vrede kunnen leven. In een hoofdarti kel in het Joegoslavische blad „Borba" wordt gezegd, dat het Londense bezoek van de maarschalk het „hoogste punt" in de Joegoslavische politiek van de laatste jaren vormt. Volgens de Lon dense correspondent van dit blad heb ben de bezoekers bemerkt, dat de Lon- denaren niet zo „koud" zijn als buiten landers denken Gistermiddag werd op de Amstel- veenseweg te Amsterdam een tienjarige jongen het slachtoffer van een niet alledaagse aanrijding. Hij werd name lijk door een motoragent van de ver keerspolitie aangereden. De knaap was onverhoeds de straat overgestoken, nadat hij van de fiets, waarop hij samen met een vriendje reed, was gesprongen. In bewusteloze toestand is de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Daar wilde men geen inlichtingen over zijn toestand verstrekken. „Garoet" kon niet binnenlopen De mist, waarmee de eerste (kalen der) lentedag werd ingezet, heeft in de vroege morgenuren van Zaterdag de scheepvaart en het wegverkeer tame lijke moeilijkheden bezorgd. De „Ga- roet" heeft bijna twee-en-een-half et maal voor Hoek van Holland gekruist, voor het schip kon binnenlopen. In de buurt van Venlo zag een 15- jarige voerman, die met zijn paard en wagen een onbewaakte spoorwegover gang kruiste, door de mist een trein niet naderen. Zijn paard werd door de trein gegrepen en gedood. De voer man werd van de bok geslingerd en bekwam wonder boven wonder geen letsel. Onder Holthees is nog een los lopend paard onder een trein terecht gekomen. Eerste expositie gewijd aan Lord Baden Powell In het hoofdkwartier van de NPV te Den Haag is Zaterdagmiddag officieel een padvindersmuseum geopend. De inrichting van dit museum kan steeds worden gewijzigd, om plaats te bieden aan de serie tentoonstellingen, die de groei van de padvindersbewe ging tot uitdrukking brengt. De eerste expositie was gewijd aan Lord Baden Powell, de „Chief" van de padvinders beweging. Tot Zaterdagavond was bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag van f 84.2 millioen binnengekomen. Weer een stijging in een etmaal van f 400.000. De samenwerkende radio-verenigingen verzamelden met haar actie „Beurzen open, dijken dicht" tot Zaterdagavond een som van niet minder dan 4.271.799,80. Bovendien werd op de giro van deze radioactie deze week een bedrag van 305.624,64 ontvangen. De bekende „Harteplicht"-actie, die la de hoofdstad werd gevoerd en thans itt gesloten, bracht een som vajj f268.929,41 op. Het geld zal Zaterdag aan het Rampenfonds worden aange boden. Het Argentijnse hulpcomité voor de slachtoffers verzamelde 1.200.000 Argentijnse pesos. FELLE BRAND IN GRONINGEN In Groningen is een woning geheel uitgebrand, nadat Zaterdagmiddag een pan met vlees en vet, die onbewaakt op de kachel stond, had vlam gevat. Oe vrouw des huizes was een bnurpraatje aan het maken, toen de brand uitbrak. De politie onderzoekt de zaak. Vanmiddag om vier zal het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag be ginnen met de behandeling van net Brits-Griekse geschil. WEERBERiCHl Verwachting tot morgenavond: OPNIEUW MIST In de nacht en ochtend op veie plaatsen mist of laaghangende be wolking, maar later op de dag hoofdzakelijk in het Zuiden van het land kans op enkele opklarin gen. Weinig wind, maar langs de Waddenkust later matige Weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1