gymnastiek Jaarvergadering van „De Tuinbouw te Obdam Schagen zette een 2-0 achterstand tegen Randers in winst om Jong Holland voor eerste maal op eigen terrein verslagen Hoogste titel van de afdeling voor Blanco 1 - Den Helder Nieuws uit de Langedijker Dorpen beste beentje voor Amusante kleuter- Ursem Zal Plaatselijk Belang tweede zetel behouden? Hensbroek Plattelandsvrouwen vierden eerste lustrum Oudorp Met bromfiets gevallen Schoorl „Opper" De Feyter sprak voor de jeugd Helder overspeelde Alcmaria (9-0) Jan Rol klopte Koch in de eindsprint ^afeltennis onder hoogspanning Taak van de Christelijke Emigratiecentrale Geringe medewerking bij Speeltuinvereniging Heemskerk Verdiend succes voor Ned. Herv. Jeugdraad Spelende jongens staken auto in brand MAANDAG 23 MAART 1953 NIEUWS UIT EGMOND AAN ZEE Junioren van Achilleszeiten De gymnastiekvereniging Achilles gaf Donderdag- en Vrijdagavond zeer geslaagde adspiranlen-uitvoeringen, on der leiding van mej. A. Borjeson en de heer N. Schroor. De voorzitter, de heer P. C. Dekker, kon op beide avonden in de grote zaal van „De Vergulde Valk" een talrijk, welwillend en ent housiast publiek welkom heten, w.o. vele ouders, die de prestaties van hun kinderen wel eens wilden zien. Zon der twijfel zijn zij voldaan huiswaarts gekeerd, want wat zelfs met de klein ste peuters van omstreeks 4 jaar be reikt is, kon de toets der critiek zeker doorstaan. Alleraardigst was bv. het eerste nummer van deze kleintjes, die aan de hand van een kabouterverhaal tje, dit nummer vol belangstelling mee-beleefden. De vrouwelijke interesse voor de gymnastiek is zo groot, dat de meisjes in niet minder dan 4 verschillende leeftijdsgroepen optraden, terwijl daar naast nog de adsp. dames een aparte groep vormden. De jongens waren ge splitst in 2 groepen, die elk 2 num- mers gaven en waarvan vooral de „verkeersagenten-parade" insloeg. Van de A-groep der meisjes was zonder twijfel het speellied „De 4 jaargetij den" het aardigst. Van de meisjes-B viel „In 't Koolland" erg in de smaak. Zeer te waarderen was het nummer Onder voorzitterschap van de heer C. M. Langereis vergaderde de Kies vereniging Plaatselijk Belang in het café van mevr. de Wed. V. Mol te Rus tenburg. Uit het verslag van de penning meester bleek dat er nog f 26.02 in kas was. Dit geringe bedrag werd mede veroorzaakt door de geldelijke offers, die ten behoeve van de ontspannings vereniging moesten worden gebracht. De aftredende leden van het bestuur de heren Stroomer en Broertjes wer den herkozen. De verkiezing van can- didaten vor de Gemeenteraad, had tot resultaat dat de beide aftredende he ren. Joh. Langereis Wethouder) en H. Vellcers op de lijst werden geplaatst. Het is thans zo, dat Plaatselijk Belang niet meer voor een tweede raadszetel in aanmerking komt. Bij onvoorziene omstandigheden is het echter niet uit gesloten, dat men zijn tweede zetel kan behouden. Boerenleenbank herdacht overleden kassier In café Mulder vergaderde de Coöp. Boerenleenbank onder presidium van de heer N. J. M. Oud. In zijn opening herdacht spr. de slachtoffers van ae nationale ramp en daarna zijn broer, de heer P. Oud, die op zo tragische wijze als kassier aan de Bank ontvallen was. Negentien jaar heeft hij als kassier ae belangen van de bank behartigd op een eerlijke en uiterst secure wijze. Altijd stond hij voor de cliënten klaar. Velen hielp hij persoonlijk, zonder dat iemand het wist. Zijn geestesziekte is hem nood lottig geworden, aldus spr. „Moge Mj rusten in vrede". De rekening en balans werden door de waarnemend kassier Den Das breed voerig toegelicht. De balans gaf een to taal aan ven f 800.748,37. De winst be droeg f 1.107,24. Op de spaarbank staat f 733.657,04. Het reservefonds is gestegen tot f 38.041,49. De rente aan spaarders bedraagt f 15.200,29. De heren N. Bak ker en G. Bakker werden met overgrote meerderheid van stemmen herkozen, resp. bij het bestuur en de Raad van Toezicht. Hierna gaf mr Schroder een duidelijke uiteenzetting omtrent de ge schiedenis en de werkwijze van de Coöp. Boerenleenbanken, die met grote aan dacht werd gevolgd. De vragen van en kele leden werden bevredigend beant woord. De plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft vijf jaar bestaan en hoewel men met het oog nog op de "fiationale ramp er van had afgezien een grootse feestavond op touw te zetten, werd toch een gezellige bijeenkomst gehouden in zaal Kossen, waarbij ook de heren waren uitgeno digd. Ter gelegenheid van het lustrum werd door de leden een fraai kleed voor de bestuurstafel aangeboden, ver vaardigd uit lapjes van allerlei kleur, waarop ieder lid haar naam had gebor duurd. Voorts werd door mevrouw De Boer-Poolman dé voorzitster een voor zittershamer aangeboden en werd het bestuur it. de bloemen gezet. De leden hadden zich ontpopt tot ware banket baksters, want er was allerlei lekkers aanwezig. De voorzitster gaf op rijm een overzicht van de gebeurtenissen in de afdeling gedurende de afgelopen vijf jaar. Ook het koortje gaf nog ciikele liederen ten beste, waarna de voordrachtkunstenaar Fred van Dam op meesterlijke wijze het boek van Remarque „Drie kameraden" vertolkte. Hierna kwam de heer Barsingerhorn voor het voetlicht met een verslag van een voetbalwedstrijd in het stadion. Bespeeld door twee elftallen van de dames uit de afdeling. vrije oefening en de K.N.G.V. oefening van de D-groep. De jongens A en B. gaven elk slechts 2 nummers, waarin zij goede vorderin gen toonden. Zo hebben uitvoerenden en toe schouwers van deze beide avonden genoten en vertolkte voorzitter Dek ker zeer juist de gevoelens van allen, met woorden van dank aan mej. Bor- jeson en de heer Schroor. Rest ons nog te vermelden, dat tussen de nummers door diverse leden van Achilles voor de nodige afwisseling zorgden met muzieknummertjes. Geen gecombineerde lijst Naar wij vernemen zjjn de pogin gen om bij de a.s. raadsverkiezingen met een gecombineerde lijst van oud katholieken en protestanten uit te ko men, op niets uitgelopen. De protes tanten zullen nu met een aparte lijst uitkomen, waarop o.m. voorkomen de heren Joh. Koeman (zittend raadslid), Mr Biersteker, J. Sander en C. Wijker. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur werd de heer Th. Veul uit 't Zandt, die per bromfiets over de Provinciale weg, tussen de brug Heerhügowaard en de boerderij van Laan reed, door een vrachtauto, bestuurd door K. uit Ou dorp ingehaald. Het is niet .bekend of hij bij het voorbijrijden aan het slin geren is geraakt of dat hij met de vrachtauto in aanraking is gekomen, doch de chauffeur van de vrachtauto werd door een tegenligger gewaar schuwd, dat de man was gevallen en op de weg lag. Zichtbare verwondin gen waren niet waar te nemen. Ver moedelijk had hij een hersenschudding opgenlopen. De man is door de G.G.D. uit Alkmaar naar het St. Elisabeth- Ziekcnhuis vervoerd. De bromfiets kreeg weinig schade. Vorige week hield opperwachtmeester De Feyter, aan de hand van aardige pro jectieplaatjes een causerie over wezen, doel en taak van de politie. Deze avond, welke door de „Lantaarnpaaljeugd" was georganiseerd in de Jeugdherberg „Teun de Jager", was vooral daarom geslaagd, omdat de jongeren, die voortdurend vra gen stelden, voor ogen werd gehouden, dat een politie-agent niet de vijand, maar de helper van het publiek is; in onze democratische samenleving behoeft nie mand vrees voor hem te koesteren. De prettige, amicale wijze waarop opper wachtmeester De Feyter dit moeilijke on derwerp behandelde, bewees dit vol doende. „Komedianten" gaven behoorlijke uitvoering Het was de laatste keer in dit sei zoen, dat de H.T.V. voor het voetlicht verscheen met „De man, die terug kwam", een stuk dat een dramatisch blijspel genoemd kan worden en waar in acteurs en actrices voor een zeer moeilijke opgave gesteld worden, daar verbeeldingskracht en voorstelings- vermogen werden vereist. Door het gehele stuk liep de persoon van „oom Bart" (meesterlijk gespeeld door re gisseur J. W. Klop), de gevoelige ar tist, die van zijn materialistische echt genote, mevr. Clara WestervekH zeer goed vertolkt door mevr. Honig-Kos- sen) te weinig liefde en steun ont vangt en naar Frankrijk trekt, om dan echter als de gefortuneerde „oom Bart" terug te keren. Dank zij het geld komt alles dus weer op zijn pootjes terecht en vindt het stuk uiteindelijk zijn „happy ending. De heren R. den Das en K. Jonker gaven behoorlijk spel, al was de laatste iets te overdreven dramatisch. Een extra vermelding is mej. Oosterbaan waard, in de rol van de verloofde van Henk (K. Vriendjes), die, ondanks moeilijk tegenspel, zeer vlot, en vaak humoristisch werk lever de. Jammer was het dat de uitspraak niet steeds onberispelijk was. De avond werd besloten met een gezellig bal, o.l.v. Toon Dekker. BLOKKER. 20 Maart 1953. Veilings- vereen. „Op Hoop van Zegen". Spinazie 65—75, uien 2043 ronde bieten 6.50 ?-20, prei 3642, groene kool 1420, rode kool 78.20, spruitkool 1840; witlof 3048, breekpeen 8.809.50, waspeen 18—22. andijvie 73—80, sla 1?—;18, Bramley Seedling 422, Golden Delicious 2046, Goiidreinetten 16—42. Jonathan 1855, Present v. Engeland koningin Emma 13—20, Gieser Wildeman 10—20. Gratiool 3-10, Sint Remf 8-17, Winterjan 6-14. 1952 was in vale op zichten goed jaar Voorzitter H. P. de Wijs richtte een woord van welkom tot de heer Ootjes, secretaris van de Vierbond, de- ereleden Henselmans en Stelenpool en de vertegen woordigers van de Transport. Een terug blik werpend op het afgelopen jaar, kon de voorzitter 1952 als een best jaar ken merken, de omzet steeg met f 500.000, 1952 was ook een goed teeltjaar. De prij zen. waren Tjehoorlïjk goed te noemen. De toekomst van de tuinbouw is moei lijk te zeggen, aldus de vooi'zitter, nog altijd beslist het vraag en aanbod de be staansmogelijkheid. De Nederlandse Tuin bouw kan op de Wereldmarkt best mee komen. Met klem werd benadrukt de hoge waarde van de kwaliteit en sortering, die in het buitenland een belangrijke rol spelen. De onderlinge verhouding met de Vierbond was best te noemen. Met kracht moet worden overgegaan, de strijd tegen het uit de hand verkopen, waar uitein delijk de tuinder de dupe van is. De vei ling werd bezocht door veel kooplieden, die gaarne de producten aan onze veiling kopen. De Coöperatieve Aankoopvereni ging bleef stabiel, maar stilstaan is ach teruitgaan. Dank bracht spreker aan zijn medebestuurders en veilingpersoneel voor de goede verstandhouding en samenwer king. Het bestuur stelde voor f750,— beschik baar te stellen voor het Rampenfonds» Spontaan werd dit voorstel aangenomen. De Nederlandse Spoorwegen heeft be sloten de put te verbeteren, wat een kos ten van f40.000,met zich zal meebren gen. Dit zal worden verdeeld over twee jaren. Het bestuur heeft besloten nog twee steekwagens aan te schaffen voor het ver laden van kisten. Deze wagens voorzien in een grote behoefte. In beginsel werd besloten het ziekrisico van vroege aard appelen, die voor export naar overzee zijn bestemd, deze in quarantaine op te slaan. Dit betekent dus dat de teler voor zijn- product garant blijft tot de dag, waarop zijn partij de quarantaine verlaat. Dit zal tot gevolg hebben, dat er van exporteur- zijde meer belangstelling voor de export van vroege aardappelen wordt getoond. Dit houdt dus in dat in dit zowel voor de prijsvorming, als voor het behoud en de uitbreiding vpn de export naar overzee van zeer groot, belang zal zijn. Tegen het te lang bij zich houden van fust zal, na veertien dagen de huur opnieuw ingaan. De sortering van witlof was tot heden best te noemen, toch begint men er ge makkelijk over te denken. Met klem werd medegedeeld," dat de sortering streng ter hand zal worden genomen, om dit pro duct wat voor onze veiling zo'n buiten gewone naam heeft, te handhaven. Met de volgende oogst van bewaarkool zal, op het veilingbordje vermeld moeten staan, het aantal stuks per 100 kg, dit ter tegemoetkoming aan de handel Door het Centraal Bureau van Veilingen wordt de aandacht gevestigd op de kwaliteits eisen, hoewel hier iets goeds in zit, komt de gevaarlijke kant tot uiting, dat deze producten uit de markt moeten worden genomen, anders is men bevreesd, dat ze toch bij de consumenten terecht komen Gelukkig zal deze maatregel soepel wor- den toegepast. Uit het jaarverslag van de secretaris vermelden wijHet ledenaantal bedroeg cp 1 Januari 1952: 258 leden, toegetreden 8 en uitgetreden 4. Op 31 December 1952: 262 leden. De omzet bedroeg van 1 Jan. tot en met 31 Mei f669.808,30. In 1951 f313 355,01, een vooruitgang van f 356.453,29 van 1 Juni tot en met 31 Dec f 798.215,78. In 1951 f 692.251,25, een vooruitgang van f 105.964,53. De jaaromzet was in 1952 f 1.468 024,08 In 1951 f 1.005.606,26, een totale vooruit gang van 462.417,82. De winst- en verliesrekening sloot met een bedrag van f 247.352,43. De aftredende bestuursleden H P. de Wijs, J. Ursem en K. Hoogland werden herkozen. Het bestuur stelde voor om bij vol doende deelname voor de verbouw van augurken, deze centraal te sorteren bij de veiling en om over te gaan tot aankoop van een sorteermachine. Om een voldoende aanvoer te hebben zal deze door de tuin ders moeten worden gegarandeerd door een voldoende bebouwde oppervlakte. De \ergadering voelde wel voor dit product en staande de vergadering werd reeds 5Vi h.a. opgegeven. Het bestuur zal onderzoe ken of het aanschaffen van een sorteer machine al dan niet in belang van de tuinders zal zijn. Het bestuur, gedwongen door de steeds groter wordende voorraad veilingkisten, stelde voor over te gaan tot het bouwen van een grote fietsloods. Het vraagt aan de vergadering vrij mandaat plannen daar toe uit te werken om dan in de te houden zomervergadering met een begroting der kosten te komen ter goedkeuring. De voorzitter lichtte dit voorstel toe. De veiling heeft 40 000 kisten, en in de loods, die we nu hebben, kunnen er maar 25.000 in geplaatst worden. Deze loods leent zich ook buitengewoon voor het neerzetten van producten. Ook een neer- zerveiling ligt waarschijnlijk in het ver- schiat De plaats, waar de nieuwe loods dan zal worden gebouwd, is op grond van de gemeente in het uitbreidingsplan. Het bestuur zal alles terdege onder de ogen zien en de plannen verder uitwer ken. Aldus besloten. Vaststelling vergoeding bestuur op 1/10 pet. van de omzet. Marktgeld werd gehandhaafd op 4Vz pet. voor groenten en 2>/a pet. voor pootaardappelen. Doelman Dukers was weer m goede vorm Niettegenstaande het feit dat Ran ders in de wedstrijd tegen Schagen met de rust een 20-voorsprong had ge nomen, werden de Ooievaarsnest bewoners nog met 32 verslagen, waar bij de. aantekening dat zij nog een strafschop misten, niet onvermeld mag blijven. Hoewel Schagen in de eerste helft een licht overwicht had. hield de Ran- ders-verdedigmg uitstekend stand. In de eerste plaats had Randers dat te danken aan het voortreffelijk werk van doelman Dukers. Een andere oor zaak was dat Schagen het spel te kort Ten bate van het Adopticfonds heb ben Helder en Alcmaria Victrix Za terdagmiddag in Den Helder een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. Wij mogen eigenlijk niet spreken van een „Alcmaria Victrix", want het elf tal telde zeven spelers, die niet in de gebruikelijke opstelling thuis hoorden. Van het zevental werden er een paar „geprobeerd"; de anderen waren in vallers voor zieken. Helder kon ge. makkelijk met 9-0 winnen. In deze ontmoeting, die zeer geringe belangstelling trok, was het aan beide zijden de bedoeling, verschillende sa menstellingen te proberen. Het behoeft geen betoog, dat de Alkmaarse elftal commissie onder deze omstandigheden weinig of geen nieuwe gezichtspunten heeft kunnen ontdekken. De ploeg was dermate verzwakt, dat de Nieuwe- diepers een voor hen ongekend hoge score konden bereiken. Slechts éénmaal kegen de bezoekers de kans op een tegenpunt. Dat was, toen zij met 3-0 achter stonden en spil Van der Meulen per ongeluk hands maakte. Brouwer was er dermate van overtuigd dat zijn club een dergelijk „buitenkansje" niet verdiende, dat hij uit de penalty het leder moedwillig zacht in de handen van doelman Ha- verhoek schoot, hetgeen aan de toe schouwers een waarderend applausje ontlokte. Met de rust was de stand 4-0. hield en verschillende voorhoede spelers te vaak met individueel spel probeerden door de Randers-verdedi- ging te breken. De gastheren zetten de aanvallen ruimer op en hoewel de zuiverheid meer dan eens te wensen over liet, werd de Schagen-verdediging soms voor moeilijke problemen ge steld. Teigeler gaf Randers uit een vlotte aanval de leiding en nog vooi de rust had Bakker uit een scrimmage het tweede doelpunt achter Slikker ge deponeerd Pas twintig minuten na dc hervatting vond Schagen het juiste ant woord. Nadat vele aanvallen door de Randers-defensie waren afgeslagen moest Dukers voor een schot van Wit capituleren. Daarna kreeg Randers de gelegenheid de zege veilig te stellen, toen de scheidsrechter naar de be ruchte stip wees. Doelman Slikker zag echter kans zijn .doel voor een derde doorboring te besparen. Hierdoor te leurgesteld verslapte het spel van Ran ders zichtbaar en het werd duidelijk dat de gelijkmaker niet kon uitblijven. Schoorl nam dat tweede Schagen- doelpunt voor zijn rekening en uit een fel slotoffensief maakte W't de neder laag voor Randers tot een feit. Trammpsrit Alcmaria Jan Rol heeft de eerste trainingsrit van Alcmaria op zijn naam gebracht. Direct na de start voor deze 55 km-rit trok hij er met G. Koch tussen uit, en daar het peloton, waarin Ottenbros en Slot, eer afwachtende houding aan nam, konden de twee vluchtelingen hun voorsprong snel vergroten. Het pe loton zag dit tweetal eerst na de finish terug. Met broederlijke eensgezindheid trokken Ottenbros en Slot op de finish af, waar zij precies gelijktijdig arriveer den. Bij de B-klrssers, die een afstand van 37 km moesten rijden, gaven Schol en Kalis de toon aan. Zij reden een uitste kend tempo, sneller dan dat van me nige A-klasser Schol werd ten slotte, dank zij een lange eindspurt, winnaar. De belangrijkste uitslagen luiden: A. klasse; J. Rol, G. Koch en 4. Ottenbros en Slot: 5. K. de Groot en 6. A. Duin. B-klasse: 1. J. Schol, 2. K. Kalis, 3. A. Roele, 4. G. Veenstra, 5. C. Hoogmoed, 6. G. Ritana. :C-klasse: 1. G. Zandber gen, 2. W. Lichthart. 3. J. Pancras, 4. H. Blom, 5. J. Ooyevaar, 6, C. Kaay. Kromhout de „schuldige" Het ongeslagen thuis-record verspeel de Jong Holland Zaterdag met een ver diende nederlaag tegen Kromhout. Ver schillende omstandigheden hadden er toe geleid dat de gastheren met enkele invallers binnen de lijnen verschenen. De plaatsvervangers speelden nog niet sterk genoeg om de vaste spelers te doen vergeten. De bezoekers lieten ook al geen grote indruk achter, zodat het geheel beneden de verwachting bleef. Kromhout nam spoedig de leiding, na een misverstand tussen Hoekstra en Ro- meyn. De tegenaanvallen van Jong Hol land bleven te doorzichtig om gevaar op te leveren. Jong Hollands achter stand werd nog vergroot toen de ver dediging andermaal faalde en de links binnen rustig kon inschieten. Kort vóór rust stelde de Amsterdammers de zege veilig, na goed werk van de Kromhout linksbuiten. Door de wind gesteund bleef Jong Holland in de tweede helft wel sterker. Na een goed toegespeelde bal van Hoekstra verkleinde Dragtsma de achterstand tot 3—1. Verder lieten de Amsterdammers het echter niet komen. Disnie 2 in beslissingswedstrijd verslagen Voor de eerste maal in de tafeltennisgeschiedenis is het een Helders-team gelukt, de allerhoogste titel in de afdeling NHNK te grijpen. p« kampioen is Blanco 1, dat tc Alkmaar voor een groot aantal toeschouwers de beslissings wedstrijd tegen Disnie 2 verdiend met 5-4 wist te winnen. Alle hulde voor het kranige trio J. Louis, H. Weemhoff en M. Oosterbeek. De aanvoerder van Blanco, Louis, begon goed met een twee games-zege }p Wever. Oosterbeek moest daarna de strijd aanbinden met Visser, de sterkste speler van Disnie 2, die er voor zorgde, dat de balans weer in evenwicht kwam (1IK De in uitste kende vorm zijnde Weemhoff won de derde wedstrijd van de geroutineerde en goed verdedigende Van Eyden in twee games (21). Maar weer zou ae stand gelijk worden, want de vierde ontmoeting ging tussen Louis en Visser. De eerste game ging met 21—14 naar Visser, de tweede was voor de Nieu- wedieper. De derde game verliep bij zonder spannend. Het werd 17—13 voor Louis, mede dank zij enkele ge- luksballetjes- De sportieve Blancoër gaf daarop een punt ten geschenke. Visser liep in. het werd 1919 gelijk, 20—20 en uiteindelijk ging de game met 23—21 naar de Disnieër (22). Weemhoff hergaf Blanco de leiding met een overwinning op Wever, doch voor de derde maai werd het gelijk. Van Eyden wist namelijk Oosterbeek te kloppen. Disnie 2 kwam zelfs met 43 voor te staan door een overwin ning van Visser op de heftig tegen stand biedende Weemhoff. Vervolgens was het Louis, die Van Eyden versloeg en de stand op 44 bracht. De wedstrijd tussen Wever en Oos terbeek moest dus de beslissing brengen. Laatstgenoemde speelde be heerst, gebruikte op het juiste moment zijn fore- en backhand cn won ten slotte in twee games met 2116 en 21—17. Blanco staat thans voor promotie wedstrijden voor de overgangsklasse. „Geestelijke belangen spelen bü het emigreren naar verre landen een der mate grote rol bij de betrokkenen, dat het al of niet slagen van deze pioniers poging hiervan in grote mate afhangt. De regering heeft het dan ook als haar taak gezien om met dit probleem re kening te houden. Maar het zijn de christelijke emigratieorganisaties, die zich bü uitstek hiermede bezig houden en in het verre land ervoor zorgen, dat dc emigrant en eventueel zün ge zin door de eerste aanpassingsmoeilük- heden worden heengeholpcn. Het aantal emigranten stijgt nog ieder jaar De Nederlandse bevolking breidt zich nu eenmaal hard uit. Vorig jaar vertrokken 49000 Nederlanders naar een nieuw vaderland. Dat sommi gen vai hen niettemin als emigrant mislukken komt doordat zij hun besluit al te lichtvaardig hebben afgewogen". Deze behartigenswaardige woorden werden gesproken door de directeur der christelijke emigratiecentrale,' de heer Cnossen, die in een interessante causerie de opzet van de centrale uit eenzette. Ook de heer Mantel uit Schermerhorn legde op deze vergade ring. die in samenwerking met de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in het lokaal van de heer J. de Boer werd gehouden, de nadruk op de gees telijke zijde van het emigratiepro bleem. Canada, Nieuw Zeeland, Australië en ook v el Brazilië behoren momenteel tot de landen die voor emi- g: atie het meest geschikt zijn. Diverse gestelde vragen, die na de inleiding van de heer Cnossen uit het 25-koppi- ge publiek werden gesteld, werden naar genoegen beantwoord. OUDKARSPEL. in de jaarvergadering van de Speeltuinvereniging „Kinder vreugd", die gehouden werd in café Schil derman, bleek uit het jaarverslag, dat er in het afgelopen jaar weer enige moeilijk heden moesten worden overwonnen. De medewerking der ouders en leden was niet groot geweest. De commissie leden moesten nagenoeg alles zelf opknap pen. Uit de rekening van de penningmees ter bleek, dat de ontvangsten f 408,35 had den bedragen en de uitgaven f 442,89, zo dat het nadelig saldo f 34,54 was. Men besloot op 1 April een filmvooi> stelling te geven met „Circusjongen". Dank zij de medewerking van de firma Eecen kon het speelterrein vergroot wor den. Op het voorstel om de draaimolen aan te kopen werd door de commissie af wijzend beschikt. Er werd medegedeeld, dat thans een ccntactcommissie is gevormd uit de vier uangedijker speeltuinverenigingen. Iedere vereniging heeft in deze commissie twee personen afgevaardigd. In de rondvraag werd nog besloten om in samenwerking met de kleuterschool een hek te plaatsen langs de kade van de Ringvaart. De kosten hiervan zijn f 160, De mogelijkheid zal onderzoch worden om een stalen draaimolen aan te schaffen die f 465,— zal kosten. De prijs der seizoenkaarten werd op f 3.— bepaald. De heer A. Rus thans in Dirksland NOORDSCHARWOUDE. Onze plaats- genoot, de heer A. Rus. die onlangs be noemd was als onderwijzer aan de open- hare lagere school te Stellendam, is thans tijdelijk benoemd te D rksland. daar de school in eerstgenoemde plaats, als gevolg van de overstroming, nog niet in gebruik ts genomen. Feestavond van D. T. 5. Zaterdagavond gaf de Voetbalver eniging D.T.S, haar jaarlijkse feest avond in „Concordia". Voor dit evene ment was het Langedijker Cabaretge zelschap gëangageerd. Na het ope ningswoord van de Voorzitter, de heer L. Kalverdijk, die de talrijke aanwe zigen een gezellige avond toewenste, was de beurt aan het cabaret, om voor eigen publiek zijn programma te brengen. Het' wakkere achttal wist de aanwezigen de gehele avond te boeien. De sketches en zangnummers werden zeer goed naar voren gebracht. Een goede keus was o.i. het toneelstukje „Scheiding", waarmee bewezen werd, dat dit cabaret het ernstige genre niet verwaarloost. Een gezellig bal besloot deze gezellige samenkomst. Als het tweede eltfal van D.T.S. over enkele weken de kampioenstitel heeft behaald hoopt men een tweede feest te organiseren. Nieuwe schuurtjes aan de Oosterstraat NOORDSCHARWOUDE. Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van stenen schuurtjes bij het woningcomplex In de Oosterstraat. Hierdoor zal de huur der bijbehorende huizen met vijftig cent per week worden verhoogd. De bestaande houten schuurtjes zullen gesloopt worden. HANDBALKAMPIOENEN WERDEN GEHULDIGD Het fanfarecorps stond Zondagmiddag bij café Mecreboer opgesteld, toen de bus met de speelsters van V.B.O. I ar riveerde. Zij hadden de handbalwed- strijd tegen G.V.O. met 30 gewonnen en zijn nu kampioen in de tweede klasse. Nadat allen zich in het café hadden be geven, sprak de voorzitter van V.B.O., de heer K. van Baar, zijn vreugde uit over het behaalde succes. Kapelaan Brinkman uitte zijn goede wensen en prees de doortastendheid en sportiviteit van de dames. Inmiddels was ook de burgemeester in de zaai verschenen, die in zijn toespraak zei, dat de dames de naam van haar vereniging „Volharding Brengt Overwinning" wel zeer goed in toepassing hebben gebracht. Hij prees de voortreffelijke leiding van de heer De Graaf en hoopte in de toekomst nog meerdere malen getuige te zijn van dergelijke gebeurtenissen. Nadat ook de heer Nuyens namens het fanfarecorps enkele woorden had gespreken, bleef men nog lange tijd ge zellig bijeen. Onder auspiciën van de Ned. Herv. Jeugdraad is Zateradgavond in de con certzaal van Gebr. Dam een uitstekend geslaagde opvoering gegeven van het to neelspel „De bossen zingen hun lied". De voorzitter, de heer E. Jongejans, ver heugde zich bij de opening over de grote belangstelling op deze tweede toneelavond in dit seizoen. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Zaterdag: iJM t f 25.000; RO 9 f 7960; IJM 204 f 2028, 1J1V 283 f 9510: HD 125 f 3000; HD 87 f 6700 KW 510 f 3758, KW 64 f 4210, KW 17( f 7740, KW 68 f 5020, KW 22 f 4220 KW 69 4740; KW 12 f 1120, KW 6' f 1600. KW 92 f 949. KW 94 f 2020 IJ]» 228 f 1258, IJM 217 f 55, IJM 213 f 1134 TJM 3 f 1950, IJM 229 f 2110, IJM 220 f 440. Verwrongen hoop staal bleef over ZAANDAM. Gistermorgen is een personenauto van de heer J. P. v. tl. Wardt van het Kalf 120 B, die in de Westzijde tegenover het Hollandsepad stond geheel door brand verwoest. De auto vloog in brand, nadat twee spe lende jongens van ongeveer 1012 jaar met een brandende lucifer te dicht bij een benzineleiding tvaren gekomen. Ongeveer kwart vóór tien zag de hr P. Holleman, plaatsvervangend com mandeur van kring 3 van de Gem. Vrijw. Brandweer, toen hij op weg naar de kerk was, de jongens met lucifers bij de auto staan. Voordat de neer H. de jongens kon wegjagen, riep de jong ste van de knapen nog waarschuwend tegen zijn vriendje, dat hij toch vooral op moest passen. Nadat de jongens zich hadden verwijderd, liep ook de heer H. door. Nog geen honderd meter van de auto verwijderd, keek de heer H. om en zag hij de auto in brand staan. De heer H. probeerde direct een brandblusap- paraat bij Verkade's fabrieken te krij gen, doch de fabriekspoort was geslo ten, Toen vrij spoedig na het telefo nisch bericht van omwonenden de politie met een manschappenwagcn bij de brandende wagen kwam, probeerde men het vuur te doven met brandblus- apparaten uit de politiewagen. Er was echter niet aan blussen te denken, want de auto brandde als een fakkel. Inmiddels was kring 3 van de Brand weer gewaarschuwd, zodat de man schappen met een straal het vuur spoe dig hadden bedwongen. Van de auto een Nash die laag was verzekerd, was alleen maar verwrongen staal overge bleven. De jongens, die nog niet bekend zijn bij de politie, holden toen de auto in brand stond weg in de richting van het Hollandsepad. Zaterdagmiddag is aan de Ringweg een motorrijwiel door brand verwoest. De bewoner van Ringweg 182 had de motor van een kennis gerepareerd. Bij het aanslaan vloog de vlam in de car- burateur. De reparateur trachtte het vuur met eigen middelen te blussen, doch slaagde hier niet in. Toen de brandweer kring 6 en 7 er bij kwam, was de motor al geheel ver nield. Eerste lijnaal voor het NRF Op de eerste dag van de Lente werd aan de Enkhuizer V:safslag door de E. H. 64. schippet D. v. a. Heide, de eerste lünaal van het nieuwe seizoen aangevoerd. De vangst was nog niet gropt. maat werd we] kostbaar. Want schipper Van der Heide stelde de op brengst ter beschikking van het Na tionaal Rampenfonds. De handel Het zich ook niet onbetuigd en zo werd voor de zes pond aangevoerde lijnaal door de Fa- Hansen f 49.20 betaald.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3