Electriciteitsvoorziening windmolens doo Lipsslot bleek zelfs bestand tegen befaamde Houdini Franse mannequins demonstreren Nederlandse confectiekleding De krant gratis! Minimum van 25.000 kWh per jaar W. van Zeeland finishte voor de Lycurgus athleet van der Kley Na initiatief van „De Hollandsche Molen" Egmond-binnen Egmond a.d. Hoef Stompetoren Directeur Eras bracht een unieke verzameling sloten bijeen Op huishoudbeurs in RAI-gebouw I MAANDAG 23 MAART 1953 EEN PRIMEUR iN WERVERSHOOF actie verbonden acht. Bovendien schuilt er een bezwaar in de omstandigheid, dat, bij een zwakke wind, zodanig dat een te laag toerental voor de motor zou worden bereikt als tevens maalwerk- zaamheden zouden worden verricht, de Korenmolen „De Hoop" IN DE GEHELE WERELD worden bij het spreken over ons land meestal visioenen van molens, tulpenvelden, klompen, klederdrachten en enkele beziens waardigheden meer, opgeroepen, want velen, die Nederland nog nimmer bezoch ten vermoeden, dat wij allemaal op klompen lopen, een kleurig costuum dragen, in de buurt van molens wonen en een tulpenveldje tot ons domein behoort. Die genen hebben dan bij het aanschouwen van de realiteit een lichte verbazing te overwinnen, wat meestal niet lang duurt, daar er in onze provincies schilder achtige plekjes te over zijn, die hen aantrekken. Wij, Nederlanders, zoeken in het bijzonder in onze vacantie ook gaarne die plekjes op, waarbij men dan tot de ontdekking komt, dat er langzamerhand van die stillevens zijn verdwenen, vooral op de plaatsen, waar het landschap door een molen werd gestoffeerd. INE moderne techniek heeft helaas uit toeristisch oogpunt bezien het beroep van molenbouwer tot uitsterven gedoemd, alsmede dat van molenaar daar enorme meelfabrieken door haar economische inrichting dikwijls zo con currerend kunnen werken, dat een mo lenaar daar niet tegen op kan, tenge volge waarvan vele molens tot onder gang gedoemd zijn, daar het noodzake lijke onderhoud onbetaalbaar is. Om nu te voorkomen, dat een derge lijk monument aan slopershanden ten offer valt. springt de vereniging tot be houd van molens in Nederland „De Hollandsche Molen" telkenmale op de bres, waar dat nodig mocht blijken. Mede door haar bemoeienis kunnen we thans nog uit volle borst „Daar bij die molenen „Daar waar de molens staanzingen. Op initiatief van ge noemde vereniging is de „Stichting Electriciteitsopwekking door windmo lens" in het leven geroepen, die sinds haar oprichting vorig jaar niet heeft stilgezeten. Het is nu de bedoe ling, dat de door de bestaande Hol landse molens op te wekken stroom tegen een zekere vergoeding in de di verse electriciteitsnetten wordt opgeno men. Deze zou gebaseerd zijn op een bepaalde kolenbasis, hetgeen bij de huidige kolenprijs neerkomt op eer grondtarief van circa drie cent pei kWh. Door het college van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland is reeds toegezegd, dat ten behoeve van de daarvoor in aanmerking komende mo lens in deze provincie een extra toe slag van twee cent per kWh zal wor den verleend voor de electriciteit, wel ke gedurende tien jaar wordt afgele verd. Vooropstellende, dat de stroom opwekking in combinatie met hetmaal- bedrijf wordt uitgeoefend, acht de stichting de rentabiliteit gedurende de periode van credietaflossing voldoende gewaarborgd. Daarna zal vermoedelijk met het grondtarief van drie cent per kWh kunnen worden volstaan. Degene, die hiertoe overgaat, kan namelijk een renteloos voorschot van f 4000 ver krijgen. INE vooruitstrevende eigenaar van de korenmolen „De Hoop" te Wervers- hoof, de heer J. A. de Moei, die over deze plannen reeds het één en ander in het vakblad voor molenaars had ge lezen, heeft zich terstond voor dez zaak geïnteresseerd en inlichtingen bij deze stichting ingewonnen. Naar aan leiding daarvan hebben de secretaris penningmeester van de stichting, ir F. D. Pigeaud en de heer A. J. de Koning Van „De Hollandsche Molen" „De Hoop' bezocht en gekeurd, waarbij zij conclu deerden, dat deze molen bij uitstek voor dit doel geschikt is, temeer daar het maken van een aansluiting op het electriciteitsnet geen hoofdbrekens kost, want de kabels liggen er. Van de heer De Moei vernamen wij, dat hij eventueel vanwege de renta biliteit een contract zal moeten slui ten voor het leveren van minstens 25000 kWh per jaar, hetgeen is gebaseerd op 800 werkuren, zodat er nog ongeveer 1600 werkuren voor de eigenlijke maal- Werkzaamheden overblijven. Naar het oordeel van de heer De Moei zal zijn molen dit minimum met gemak overschrijden, aangezien „De Hoop" gemiddeld per minuut een snel heid van 60 a 70 enden loopt, hetgeen wil zeggen, dat de wieken in genoemd tijdsbestek 15 maal of iets meer om hun as draaien. De voor de opwekking electro-motor van 45 pk, welke vier a vijf mille kost, zal bij een snelheid van 50 enden reeds 1050 toeren draaien, ter wijl de motor bij een toerental van 965 reeds stroom afgeeft. Aan deze motor ral een inhaalkoppeling worden beves tigd, welke weer is verbonden met een tehijfloop, welke in beweging wordt gebracht door het spoorwiel. Doordat de wieken niet steeds in hetzelfde tem po draaien, zorgt een regulator ervoor, dat de motor automatisch wordt in- en uitgeschakeld, waardoor wordt voor komen, dat bij een laag toerental stroom aan het net zou worden onttrokken. Om te voorkomen, dat de molen zo nu van de electriciteit aan te schaffen en dan bij de automatische inschake ling van de electro-motor krachtige schokken te verduren zou krijgen, blijft de motor stationnair draaien. Boven dien zou het nodig zijn de wieken van remkleppen te voorzien of het systeem van zelfzwichting toe te passen, waar- Van de uitvoering respectievelijk onge veer f 500 en f 2500 zal vergen. Dit ls echter van later zorg. Ofschoon de heer De Moei alleszins voor deze plannen voelt en hij de eer ste molenaar in Nederland is, die hier toe zou overgaan, hangt de beslissing geheel en al van de toeschietelijkheid van de PE.N. af. De vergoeding komt namelijk practisch op 4 'A cent per kWh neer, wat bij een aflevering van 25000 kWh per jaar even f 1100 beloopt welk bedrag in het niet zinkt als men Weet, dat betrokkene voor ongeveei f 250 per maand aan electriciteit be- Smmoet namelijk 18 cent per kWh betalen, welke prijs bij het aan gaan van het contract gehandhaafd zou blijven, mede waardoor deze molenaar t« weinig voordelen aan deze trans- bedrijf zou 25 pk hulpmotor dan in moeten worden gesteld. Het liefst zou de heer De Moei de opgewekte stroom gebruiken om zijn eigen motoren met electriciteit te voe den, waarboven hij voor niemendal de 25000 kWh aan het P.E.N. zou willen leveren. Van de uitslag van de door de stich ting en dit clectriciteitsbedrijf te voe ren onderhandelingen inzake de finan ciële zijde van deze zaak hangt het ai of de stoere molen „De Hoop" op de hoek van Wervershoof nieuwe kracht zal gaan malen. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN De herijk van maten en gewichten is voor deze gemeente vastgesteld od 11 Juni a.s. Zoals gewoonlijk wordt deze herijk gehouden in een nader aan ce wijzen ge bouw te Egmond aan Zee. GESLAAGD Dezer dagen slaagde mej. M. C. Apel doorn Gzn. voor he diploma stenografie, uitgaande van de Nederlandse Unie van Practijkexamens. Zij, die zich met ingang van heden opgeven als abonné, oiit- vangen de tot 1 April a.s. ver- schijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. Voorwaarts gaf jaarlijkse gymriastiek-uitvoering De gymnastiekvereniging „Voorwaarts" te Stompetoren gaf Zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering in café Zwart. Het programma werd geopend met de Vaan- delgroet en daarna brachten de kleuters, jongens en meisjes, de aanwezigen in ver voering met hun spelletjes en oefeningen. Toestellen, vrije oefeningen, grondgym- nastiek, alle soorten oefeningen werden in al haar verscheidenheid gedemon streerd. Een geslaagde uitvoering, die besloten werd met een gezellig dansje. De voor zitter deelde nog mede, dat de vereniging thans ruim honderd werkende leden telt en dat er deze zomer een dorpsfilm zal worden opgenomen. Noordhol'andse Ve'dloookamoioer schappen Verenigingsprijs was voor DEM (Beverwijk) De A.A.C.-cr W. van Zeeland heeft Zondag in het Heilooërbos beslag gelegd op de titel van veldloopkampioen van Noord-Holland. De Amsterdammer leg de de afstand van vjjf kilometer af in de tijd van 17 min. 18.8 sec. In ti-taal namen aan deze door DOVES voortref felijk georganiseerde wedstrijden onge veer honderd athleten deel. Voor de vijf kilometerloop waren 26 deelnemers. A-, B-, C- en D-klassers, aan de start verschenen. Na enige tijd maakte zich een vijftal athleten van de grote groep los cn spoedig werd het duidelijk dat zich in dit leidende pelo ton de aanstaande kampioen bevond. Met de finish in zich spurtte Van Zee land bij zijn vier rivalen vandaan en werd onbedreigd winnaar. De overge uitslagen luiden: 2. Van der Kley (Lycurgus) 17.23.6: 3. N. Mak (D.E.M.) 17.25; 4. D. Mors (Zaanland) 17.34; 5. H. Adrichem (D.E.M.). De geblesseerde A. Spek (Suomi) werd niettegenstaande deze handicap eervolle zesde. De 3500 meter voor B-klassers werd een overwinning voor J. Borst van Olympus. Met een voorsprong van vijf tien seconden op M. Zijp (Vitesse) ging hij als eerste door de finish. Zijn tijd was 12.55.9. J. van Bergen (Volewijc- kers) werd derde in 13.11.6. Altink (Lycurgus) ging weliswaar als eerste over de eindstreep, maar hij liep buiten mededinging mee. De Doves-athleet S. Hopman finishte als eerste op de 3500 meter voor de C- klasse. De uitslag luidde hier als volgt: Hopman 12.45.8- C. Fransen (Olympus) 12.46.3; P. Kroon (DOVES) 13.05; H. Hoek (Alw. Forward) 13.08.7; VV. Kok (Suomi) 13.10.4 sec. De DOVES-junior Bosman versloeg zijn Amsterdamse rivaal Jansen op de 3500 meter in de snelle tijd van 12.30.2 sec. Het verschil was echter zeer ge ring. De A.A.C.-er had slechts jl.2 sec. meer nodig. De 2000 meter voor B-junioren was een aangelegenheid voor DOVES-'eden, waarvan K. van der Pol met 7.56.8 de snelste bleek. R. Konijn cn C. Wijker .eindigden resp. op de tweede en derde plaats. De verenigingsprijs ging naar het Beverwijkse D.E.M. Lycurgus ein digde op de tweede plaats. (Van onze speciale verslaggever) \IELE JAREN GELEDEN verbaasde een heer, die zich Houdini noemde, het zeer geierde uitgaande publiek van de wereldsteden met zijn inbrckerskwali- teiten. Geen slot was er veilig voor hem. Hij zei het en demonstreerde het, en kraakte intussen de gerenommeerde slotenmakers van de hele wereld af als waardeloze vaklui. Dat is goed gegaan, tot op een avond in Rotterdam de heer Vincent J. Al. Eras zo'n voorstelling bijwoonde. Die wist zo het een en ander van sloten af, omdat hij toevalligerwijs al sinds zijn twintigste jaar een bij zondere belangstelling voor die dingen aan de dag had gelegd cn op grond van aie liefhebberij in 1899 compagnon geworden was van de brandkasten- en kluizen)'abrikant Lips in Dordrecht. Sinds 1902 had hij tot zijn levensdoel ge maakt sloten te fabriceren, die waarlijk veiligheidssloten mochten heten. De bewering van Houdini, dat zelfs zijn slot niet veilig was onder diens handen, trok hij in twijfel. En zo heeft hij deze „meester van bet inbrekersvak" na afloop van de voorstelling gevraagd zijn bewering even waar te maken. Houdini faalde en heeft nadien nooit meer beweerd, dat ook een Lipsslot kinderwerk voor hem was. Alaar bovendien, uit deze toevallige ontmoeting is een blijvende vriendschap gegroeid tussen deze artist cn de directeur van de Lips Fabrieken, ae heer Eras. En Houdini, die ongetwijfeld- een knap slotenkenner was, heeft de heer Eras vele aanwijzingen kunnen geven en goede relaties met Ameri kaanse experts in het vak bezorgd. £)E NEDERLANDSE confectionairs spannen zich de laatste jaren tot het uiterste in om hun product op een in ternationaal peil te brengen. Een be wijs hiervan zagen wij Zondag in de collectie van de firma Voss en Zn. te Amsterdam. Deze show zult U a.s. week op de huishoudbeurs in het RAI- gebouw kunnen zien, waar verschil lende malen per dag deze aardige col lectie getoond zal worden. E is iets bijzonders aan deze modeshow; door samenwerking n.l. met vijf bekende Parijse huizen op het gebied van Haute-Couture-accessoires kregen we de indruk, dat men gekleed kan gaan als een Parisienne met de confectie kleding van Voss en Zn! Het geheim hiervan ligt in hoofdzaak in de goed gekozen hoeden, handschoenen, bijoux en parapluies, die door de Franse man nequins met veel gratie en allure bij de toiletten werden gedragen. TNEZE MANNEQUINS werken bij be- roemde huizen zoals Fath, Carven, Lanvin en Balmain. Speciaal voor deze shows zijn ze een paar weken naar Nederland gekomen. In mooie, zachte oasteltinten werden de mantels ge toond, die alle perfect zaten, dit is dan ook het ste-ke punt der Nederlandse confectie. De keuze van de zomerjur ken was wel erg eenvoudig gehouden wij hadden graag wat mean variatie i"1 het betere genre gezien. Maar let u voo' al op de aardige katoenen zomer ilirken. deze hebben biizonder triC' nele zakken en het everglaze ujrkjV van wit met rode bloemen heeft eer originele en smaakvolle oplossing voo die zakken, die n.l. in een pelerir kraag eindigen. De sportkleding was ook magertjes vertegenwoordigd in een enkel wit ten- nisbroekje met vlotte plooien voor en achter, waaron een flatteuze wit(p trui met hoge hoed werd gedragen (warm!) De wijde korte manteltjes zijn wel de moeite waard, zo ook de prijs, die meestal tussen de dertig en veertig gulden ligt. Amerikaans aandoend waren de zwarte wijde rokken van taftzijde en kant, die een strak gebaleineerd taille stuk hadden, wat heel flatteus stond. Hierop werden blousjes van nylon, kant, geborduurd Iers linnen en bro derie gedragen. Deze doorschijnende blousjes vereisen wel strapless onder goed. Voor de a.s. zomerfeestjes was er een goede keuze gedaan uit soepele luchtige coctailjurken en halflange avond jurken. Als materiaal was hiervoor Organza geborduurd nylon en tulle genomen. Wit doet het voor deze zomeravond- toiletjes altijd het beste; de lijfjes, strak aansluitend en laag gedécolleteerd deden de mooie bijoux goed uitkomen. De directie van de Voss' modemaga zijnen, die er naar streeft de critische zin van het publiek op het gebied van de mode te verfijnen, zal door deze shows in samenwerking met de Franse ontwerpers der accessoires, zeker suc ces hebben. HENDRINE £EN ZEER GEESTIG AIODEL UIT PARIJS dit „costume paysanne", be staande uit een witte batist blouse, zwarte corsage en een veelkleurige rok van stevige mattingzijde. Het model is afkomstig uil de nieuwe collectie van „Voss" en wordt hier gedragen door de beroemde Paulette, ster-mannequin van het Parijse huis Balmain. Iri principe is er niei veel veranderd (MEN DENKE DAAR niet te gering over. Per week melden zich steeds enige uitvinders bij de directie van de Lips Fabrieken in Dordt, Brussel of Milaan met een lumineus idee. Meestal zijn het zelfs revolutionnaire ideeën. De ervaring heeft geleerd, dat het enthou siasme van de „uitvinders" omgekeerd evenredig is met de practische waarde van hun vinding. Dat wil zeggen bijna altijd waardeloos. „Zeker waardeloos", zegt de thans 75-jarige heer Eras, „wan neer zo'n idee als revolutionnair wordt aangekondigd. Dat bestaat niet in dit vak". Wanneer deze nog altijd actieve di recteur van het 1016 personeelsleden tellende Dordtse bedrijf dit beweert, kan men er waarde aan hechten. Wanl hij zegt niet alleen, dat het modernste slot berust op principes, die al vier, vijfduizend jaar oud zijn, hij kan het laten zien ook. Daartoe heeft hij zich maar uit zijn bureaustoel op te richten en naar een van de vitrines te stappen, die de wan den van zijn intieme privékantoor be kleden. In die vitrines vindt men hon derden sloten, die het menselijk ver nuft in de loop der eeuwen heeft uit gedachtmet uitzondering dan van de „krokodillenpoel", het bijzonder na tuurlijke safe-loket, waarin de keizer "an Annam in Achter-Indië zijn kost bare sieraden en andere bezittingen naar overoud gebruik nog altijd net veiligst denkt. MEE, DIE krokodillenpoel kan men ln het fijnzinnige slotenmuseum in de Lips-directiekamer niet vinden, maar wel het primitieve, maar toch gelijk tijdig ook weer zo ingenieuze hardhou ten deurslot van een oude Egyptenaar, waarin de moderne slotenmaker duide lijk de zes sluitstiften terugvindt, die zonder bijpassende sleutel niet uit de corresponderende gaten te lichten zijn, en dus de schoot of schotel, zoals de volksmond gemeenlijk zegt in een vaste positie houden. Diezelfde zes pinnen vindt men terug in het meest verfijnde Lips-slot van deze dagen. Dat (laar dan snufjes aan zijn toegevoegd als ondoorboorbare hardsta.'en stiften, kogeltjes, tuimelende sluiistiften en meer van dat soort din gen, en dat de opstelling van die pin nen wat anders geworden is in een koperen cylinder in plaats van in een vierkant blok van hardhout het doet aan het principe niets toe of af. En dat principe kan men over de hele we reld weer terugvinden. Of men nu te recht komt in het oude Egypte of in Marokko, by de Bosnegers van Surina me, of op de Faroër-eilanden, sinds oer oude tijden en by alle volkeren van de wereld is het merkwaardig genoeg al- tyd hetzelfde geweest. Op de koestallen in Limburg zün sloten gevonden met houten sleutel, die als twee druppels water leken op oude Arabische sloten. IN DE VITRINES van de directiekamer 1 van de heer Eras kan men de ganse ontwikkelingsgeschiedeas vian het slot terugvinden. Oude Griekse en Romeinse sloten en sleutels, die zeer zeldzaam zijn en waarvoor dus door verzamelaars kapitalen geboden zijn, sleutels uit de Middeleeuwen, die veelal meester stukjes zijn van smeedkunst, de „mooie" Engelse en Franse sleutels uit 1800 en de natijd, de iets plompere Duitse; prachtig beslag en scharnierwerk, bij stukjes en beetjes heeft de heer Eras deze collectie in vijftig jaar opgebouwd. Allerwegen vond hij zijn medewerkers, die zijn voorliefde voor dit collectione- St. George met de draak, een prach tige 16e d 17e eeuwse smeedijzeren sleutel, die een der mooiste stukken is uit de grote Lips-museumcollectie, ren aanwakkerden en hem zeldzame specimen stuurden. Maar ook zelf zocht en vond hij vele merkwaardige stukken op zijn reizen door Europa en daarbuiten. Nimmer ging hij eertijds op reis zonder wat ruilobjecten in zijn koffer. Hieraan dankt hij menig op merkelijk stuk uit zijn collectie. NATUURLIJK zou deze verzameling niet compleet zijn, wanneer er het moderne hang- cn sluitwerk in zou ont breken. Men vindt er cijfersloten met vier schijven, die honderdmillioen com- bianties bieden, maar ook het eerste Lips' slot, dat de heer Eras zelf een- maal vervaardigde en nog steeds zijn trot is. „Wij hebben geen gecompli- ceer vak", zegt deze 75-jarige. „Alleen een vak, waaraan je attentie moet be steden, want anders maak je ontevre den klanten. Ik heb er mijn hele leven een sport van gemaakt sloten open te steken, zonder ze te bederven. Wie de oude sloten niet door en door kent, zal nooit een nieuw slot kunnen maken. Het is vrywel onmogeiyk nog iets nieuws op dit gebied te vinden. Hoofdzaak voor ons is ons program te verbeteren. Betere productiemethoden te vinden, efficiënter te werken, en zo nu en dan aan de hand van de oude principes weer eens een nieuw slot samen te stellen. Dat heb ik in mün onderduik nog gedaan. Het is een slot voor kleine safe-loketten. Een verstel baar slot, dat zeer geraffineerd werk en alleen open gemaakt kan worden met de sleutel, die het gesloten heeft. Bij de grote bankinstellingen heeft het een byzonder goede ontvangst gehad.... MARKTBERICHTEN WARMENHUIZEN, 23 Maart. 129,700 kg rode kool 710,30; 7300 kg gele kool 8,1012,30; 81.100 kg witte kool 611. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart. 80.000 kg rode kool I 7—11,70; 7000 kg gele kool I 6,50—8,70; 140 000 kg Deen se witte kool 6—11,30. AVENHORN, 21 Maart. 4000 kg rode kool 7—12; 4600 kg gele kool 6,50—11,20; 34 000 kg ronde bieten: I 5,506,60, II 6,507,50 en III 4; 2800 kg witlof: I 50—57, II 45—52 en III 41—45; 45.000 kg peen: II 13—18,80, III 5,50—10,20 en IV 4—4.80. OPPERDOES, 21 Maart. Ronde ble ten: A 7—8,10, B 6,20—7 en C 4; rode kool 7; peen: B 15,30—16,30, C 7,70— 8,70 en D 3; witte kool 6.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9