JOEGOSLAVIË BEKRACHTIGT VERDRAG MET GRIEKENLAND EN TURKIJE rveer met in de nacht „Legerauto's" brachten „benzine" naar West-Duitsland.... Acht militairen in kazerne te Grave gewond Ook mijnwerkers uit het Luikse willen staken 25.90 26.90 27.90 26.90 muiden Dinsdag 24 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 70 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Communistisch contra-pact? Belgrado wil meer contact met Rome De onvoorzichtigheid ien iop een schokbuis Weinig wind, veel mist IHSS'S- 1 WEERBERICHT Het sprookje" is voor Narriman voorbij Mao naar Moskou? Nederlandse vrouw in Genève beroofd Aan wonden overleden Contra nieuwe ziekteverzekering Kans op een compromis met de regering? Maar de vaten zaten vol koffie Heren smokkelaars hadden pech Nieuwe koers Televisie De Britse toerisien mogen weer meer geld uitgeven Invoerbeperkingen o a voor kaas verzacht Tot dusver 249 doden en 488 gewonden pedaal voor ede voeten. :h makkelijk, eren zolen. Spijkerloos. model. Een iet karakter. Spijkerloos. Splinternieuw net moderne ede neus. It Spijkerloos :ht iets voor ijn schoenen t Spijkerloos ichlc-kerk door kapelaan kort Lof was gehouden, 'r extra trein naar Am- Omgang werd door de- de H. Mis opgedragen in H. Anna aan de Witten- ind 7 uur in de morgen weer in onze gemeente. VOND VAN DE R.K. ARMONIE .K. Harmonie „Uitgeest" van „De Ooievaar" ge vend. toegankelijk voor un dames, is uitstekend te heer Lou Tervonk. en maar, vormden de jury iezen dat het een lieve soli of duetten. LIJFT GESLOTEN van vroegere berichten vaterstaat te IJmuide» de zuidpier voorlopig i gesloten blijft en du» 5 n i e t wordt opgenge- omstandigheden belem- ingsproces van het be- e reparatie van de pief vindt. Dit kan nog wel ren- Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel.3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per min Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling 2.02 per mnd f 605 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 U.49 JOEGOSLAVIË heeft gisteren het verdrag voor vriendschap en militaire jamenwerking met Griekenland en Turkije bekrachtigd. De Nationale Ver gadering nam dit besluit bij acciamatie. Ook het Griekse parlement heeft het verdrag geratificeerd. Het verdrag, dat 28 Februari is getekend, wordt van kracht wanneer alle drie landen het hebben bekrachtigd. Edvard Kardelj, de Joegoslavische vice-president, zei tijdens het debat, dat hij gaarne zou zien, dat Italië zich met het verdrag verenigt. Generaal Kreacic verklaarde, dat de drie staten, die tot deze samenwerking besluiten, een strijd macht ter verdediging van de vrede hebben ter grootte van zestig tot zeventig divisies. De gevechtswaarde dezer troepen is welbekend, zo voegde de gene raal daaraan toe. Ook andere BaJkanlanden kunnen, zo is gezegd, tot het pact toetreden. TEN AANZIEN van Italië merkte Kardelj op, dat het pact voor Italië vrijwel evenveel betekenis heeft als voor de ondertekenende landen. Joego slavië is bereid met Italië op dit gebied samen te werken, maar het is onmo gelijk, dat Joegoslavië zijn nationale belangen opoffert. Zijn land is bereid de oplossing van het vraagstuk Triëst, indien noodzakelijk, uit te stellen, han gende overeenstemming over andere problemen. Onder luid applaus van de Nationale Vergadering verklaarde Kardelj, dat het pact én maarschalk Tito's bezoek aan Engeland hadden aangetoond, dat de „internationale positie van Joego slavië thans krachtiger is dan ooit te voren". Joegoslavië zou voortgaan met pogin gen om de betrekkingen met de Komin- form-landen te normaliseren, maar niet ten koste van zijn onafhankelijkheid, aldus Kardelj. EDVARD KARDELJ krachtiger dan ooit l„nJL„j -i waardoor een achttal militairen werd jpellet/e handbal met gewond, van wie vier zwaar. Eén van de militairen had een schok- buis, het hoogst-explosieve onderdeel waarmede een granaat tot ontploffing wordt gebracht, mee naar zijn kamer genomen. Het ontuig kwam te vallen nadat de soldaten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien. De gewonden zijn naar het Canisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen hunner operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schijnt geen der gewonden in levensgevaar te verkeren. In de generaal De Bons-ka zerne te Grave is het regiment zware infanterie Chassé gelegerd. In de generaal De Bons-kazerne te Grave is gistermiddag om drie uur ten gevolge van het ontploffen van een schokbuis een ernstig ongeluk gebeurd, DRIEJARIG JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD Gistermiddag omstreeks vier uur is een driejarig Rotterdams jongetje H. J. an der Veen door een achteruitrijden de auto overreden. In zorgwekkende toestand werd het ventje naar het Zut- öerziekenhuis vervoerd waar bij aan komst bleek dat het was overleden. SCHILDER RAOUL DUFY OVER LEDEN De Franse schilder Raoul Dufy is Maandag op 76-jarige leeftijd overle den. President Koerner van Oostenrijk heeft Julius Raab, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, belast met de vorming van een kabinet. Nog midden in een hoge drukgebied Het centrum van het krachtige hoge drukgebied, dat nu al meer dan een maand alleen overwegend droog en rustig weer brengt, lag gisteravond boven ons land. van de Noordzee werd vochtige went aangevoerd, zodat er gister- middag en -avond weer dikke TOstia a^1' Het weer b,yf£ nel-P?' Tr VïlJ 9rote kuns op kiak!m M-pofc overdllS hardnek- „regen" de, weersverwachiing'en noemd worden. Het is opvallend niet ga zo la nn Ao Vs °PvalLend, Lhoud*n: als gevolg dat er ovTrZg'fraai zonni°°' kan komen nmg weer ™°r- Verwachting tot morgenavond: ZELFDE WEERTYPE ochtend m.st. Later op de dag op- klaringen. Ongeveer dezelfde tem peraturen ais vandaag. i9nfNjjDAG: Zon op 6'32' ondcr 01' Maan °P 13.45, onder 4.50. Volgens verscheidene Egyptische bladen heeft Narrimans moeder ver klaard, dat haar dochter met een Egyptenaar zal trouwen als zij ge scheiden is. Faroek zou in een schel ding hebben toegestemd op voor waarde, dat hij het zoontje mag Ron den. Beweerd wordt verder, dat Narri mans moeder haar dochter heeft aan geraden daarop in te gaan, „teneinde voor altijd van Faioek af te zijn". De bladen melden voorts, dat de Egyptische autoriteiten Narriman heb ben toegestaan naar Egypte terug te keren, mits zij het leven van een nor male burgeres wil leiden, zonder bij zondere voorrechten,... LIET Franse blad „Le Monde" maakt melding van geruchten en persbe richten, volgens welke Roemenië, Hon garije en Bulgarije een communistisch Balkanpact gesloten hebben als tegen hanger van de overeenkomst tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Het pact zou te Boekarest getekend zijn. Men zou besloten hebben tot de opstelling van een gemeenschappelijk strategisch plan, waaronder éénmaking van de legers der drie landen, tot be noeming van maarschalk Koniev tot bevelhebber van dit verenigde leger, vergroting van het leg'ereffectief in dit voorjaar, bespoediging van de bewape ning en aanvaarding van het Russisch als voertaal voor de staven. KOFFIE EN THEE WERDEN DUURDER Noodzakelijke aanpassing Met ingang van gisteren is de con sumentenprijs van koffie en thee ver hoogd. De prijsstijging bedraagt voor koffie per kg 40 a 56 ets en voor thee per kg .70 a 80 cents. Een hogere kof fieprijs had men reeds geruime tijd verwacht, daar dit artikel in Amerika, dat nog steeds de toon aangeeft, de laatste tijd geregeld gestegen is. Een half pond koffie zal voor de consu ment circa twaalf cent duurder zijn. Ook de prijzen van geveilde thee zijn sinds Januari regelmatig gestegen, zodat ook hier een aanpassing nood zakelijk was. Daarom is de verlaging van begin Januari thans teniet ge daan. Daar verhoudingsgewijs meer duurdere dan goedkopere thee wordt gedronken, zal de thee voor de consu ment gemiddeld ca. 6 cent per ons duurder worden. Het besluit tot prijsverhoging is de zer dagen genomen door de gezamen- lijke theepakkers en koffiebranders. Dit wil nog niet zeggen, dat terstond met ingang van 'gisteren de hogere prijzen over de gehele linie in de de tailhandel zullen gelden. Detaillisten met oude voorraden zullen nog tegen de oude prijzen kunnen verkopen. Voor de nieuwe voorraden, die tegen de vastgestelde hogere prijzen van oakkers en branders moeten worden betrokken, zullen uiteraard de nieuwe prijzen geiden. De communistische gemeenteraad van St. C.vr, bij Parijs, heeft de „Place de Saint Cyr" omgedoopt in „Place du Maréchal Staline". Volgens «e correspondent te Tokio van de „Sunday Times" zou de leider van de communistisch-Chinese rege ring Mao Tse-Toeng, binnenkort een bezoek aan Moskou brengen voor mili taire en economische besprekingen met Maienkov. Het bezoek zou zijn gerc geld door de Chinese premier Tsjoe cn- Lai, toen hij Stalins begrafenis bezocht. Bidault* moet rust houden In kringen van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bi dault, is te kennen gegeven, dat 's mi nisters arts hem volledige rust heeft voorgeschreven, vooral met het oog op zijn vertrek naar Washington, Woens dagavond. Bidault zou op zijn reis naar de V.S. door zijn arts vergezeld wor den. Zondagavond, kort voor middernacht, ontdekten voorbijgangers in de wijk Eaux-Vives te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond be wusteloos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn verdwe nen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij Maandagmiddag, zonder tot bewust zjjn te zijn gekomen, is overleden. Volgens de politie betreft het een Ne derlands dienstmeisje van ongeveer 30 jaar, wier naam opgegeven wordt als T. Kuit. Voor zover tot nu tóe uit hel onderzoek blijkt, is de vrouw het slacht offer van een overval. Migratie van arbeids krachten in de KSG Gemeld wordt, dat het onderzoek var. de maatregelen, welke de migratie van de arbeidskrachten in de kolen- en staalindustrieën van de zes landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap kunnen vergemakkelijken, op 30 Maart door een arbeidsgroep ad boe zal woi- den ter hand genomen. TTE BIJ het Algemeen Belgisch Vak- u verbond aangesloten mijnwerkers uit het Luikse kolenbekken, hebben besloten met ingang van 30 Maart het werk neer te leggen. Zij eisen, dat het besluit der regering, op grond waarvan De 33-jarige Londenaar Veter Lee Warner is dezer dagen uit de Britse hoofdstad vertrokken voor een tocht naar.Australië. Vlij heeft aan de slagersfiets, waarmee hij de reis wil vlaken, een hulp motortje bevestigd en hij hoopt binnen het jaar weer in Engeland terug te zijn. FTE SMOKKELARIJ in koffie viert de laatste tijd weer hoogtij aan de Belgisch -Duits-Nederlandse grenzen, waarbij de smokkelaars dikwijls blijk geven van een grote stoutmoedigheid. Onlangs heeft de politie b.v. een smokkel bende kunnen inrekenen, waarvan de leden allen gekleed gingen in Engelse uniformen. Bovendien waren zij voorzien van valse paspoorten en militaire soldijboekjes. Maandenlang hebben deze verklede smokkelaars hun winstgevend bedrijf kunnen uitoefenen en zij hebben niet alleen de Duitse, Nederlandse en Belgische douane, doch ook de Engelse controle-instanties in Duitsland om de tuin kunnen leiden. £)E leider van deze goed-georganiseer- de smokkelorganisatie is een gewe zen onderofficier van het Engelse be zettingsleger in Oostenrijk, een zekere Thomas Taylor. Door zijn relaties te Wenen kreeg hij de beschikking over de nodige documenten en stempels en de nummerplaten van de auto's weiden hier ook op meesterlijke wijze nage bootst. Het vervoer geschiedde met le gerauto's, die voor weinig geld waren opgekocht bij de autokerkhoven in Oostenrijk en Duitsland. Met een der gelijk convooi werd dan in één keer 20.000 kg koffie tegelijk van België naar Duitsland gesmokkeld. Deze perfecte smokkelorganisatie had nog lange tijd ongemoeid haar werkzaamheid kunnen voortzetten, in dien de begeleiders van dit „Engïlse" convooi allen maar de Engelse taal machtig waren geweest. Het ceit dat dit niet het geval was. werd hun nl. noodlottig. Toen de militaire vracht auto's enkele weken geleden de Neder landsBelgische grens waren overge trokken, geladen zg. met vaten benzine, werd één der begeleiders van het con vooi te Emmerich in Duitsland aang«- sproken door een lid »an de Engelse militaire politie. Tot diens grote ver wondering sprak de in Engelse uni form geklede chauffeur echter geen woord Engels. Uit een onmiddellijk ingesteld on derzoek bleek hierop, dat de vaten benzine, die van buiten een vutl en vettig aanzien hadden, tot de rand toe gevuld waren met koffiebonen. De drie begeleiders van het convooi vielen hierop al snel door de mand. Zij be kenden, dat zij in Frankfort van En gelse unifevmen waren voorzien en de benodigde pa; 'eren hadden ontvangen. Naar gelang zij in Duitsland, Neder land of België reden werden de num merborden der auto's veranderd. Ilun taak had er in bestaan de smokkelwaar van Antwerpen naar Dusseldorf te brengen, vanwaar deze dan met an dere viachtauto's naar een verdere be stemming werd vervoerd. De smokke laars verklaarden, dat hun gro^p deel uitmaakte van een organisatie die zich met de smokkel van aleilei goederen bezig hield en aan het hoofd waarvan onverbiddelijke leiders stonden. een hervorming wordt uitgevoerd in de verzekering tegen ziekte en invalidi teit, in zijn geheel wordt ongedaan ge maakt. Zoals bericht, zijn Zaterdag j.l. ook 6000 scheepshcrstelïers te Antwer pen, uit protest tegen dit regeringsbe sluit, in staking gegaan. De hervorming van deze verzekering tegen ziekte en invaliditeit komt vnl. hierop neer, dat de socialistische, ka tholieke en liberale verzekeringsorga nisaties voortaan ieder afzonderlijk verantwoordelijk zullen zijn voor het financiële beheer en niet meer naar behoefte uit een gemeenschappelijke kas zullen kunnen putten. Het socialis tische ziekenfonds zal bovendien de credieten, die zij méér heeft opgeno men ,d.an4e andere verzekerings- ïïchamen, over ëeri periode vair acht jaar moeten restitueren. Tevens wor den in het besluit nieuwe normen vast gesteld voor jie vergoedingen. De socialistische leiders hebben reeds her haaldelijk in hun redevoeringen ge dreigd met een algemene staking, in dien bedoeld besluit niet wordt inge trokken. Volgens de laatste berichten zou als resultaat van de besprekingen, die de laatste dagen gevoerd zijn tus sen de onderscheidene ziekenfondsen, de minister van Arbeid, Van den Dae- le, zich bereid hebben verklaard enkele wijzigingen in het besluit aan te bren gen. V.S. leveren geen wapens aan Chinezen in Birma Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft Maandag gezegd, dat de „verklaringen, volgens weike de V.S. wapens leveren aan de Chinese Nationalisten in het Noorden van Bir ma, absoluut vals zijn. In berichten uit Birma waren Zater- dag Birmese officieren aangehaald, die zeiden, dat de Amerikaanse wapens en munitie uit vliegtuigen werpen, bestemd voor de nationalistische Chinezen, die invallen in China doen. pjET is een zeer gemakkelijke taak de geluiden, welke thans uit de Sovjet» Unie tot ons komen, te rangschikken onder het zoet gefluit van de commu nistische vogelaar en ze daarna met een schouderophalen voorbij te gaan. Wij menen, dat deze houding een uitermate onverstandige is. Een opmerkzaam en nauwkeurig luisteren naar de verschil lende toonaarden, waarop daarginds het lied van de vrede wordt gezongen, alsmede een precies noteren van de solisten, behoeft een strenge waakzaam heid en ernstige paraatheid niet uit te sluiten. Wij hebben vroeger al eens opge merkt, dat een anti-communistische propaganda, die altijd en blindweg iedere opmerking van achter het ijzeren gordijn als een leugen en iedere poging tot contact als een valstrik kwalificeert, haar doel voorbij schiet. Er is naar onze mening werkelijk behoefte aan nieuw contact en wij hebben de woorden van Eisenhower naar aanleiding van de eerste grote rede van Maienkov met vreugde begroet. Misschien is het zoals wij na de dood van Stalin schreven, n.l., dat de interne strijd om de macht in de Sovjet-Unie haar machthebbers dwingt tot een adempauze in de koude oorlog met het Westen. Dit kan ons voor het Ogenblik onverschillig laten. Een feit is, dat er een streven naar ontspanning merkbaar is. Indien de leiders van de wereldpoli tiek, gebruikmakend van deze situatie, in staat zijn de werkelijke vrede naderbij te brengen, dan zullen zij zjch ontzaglijke verdiensten verwerven. Dan is het zaaljf de grootste voorzichtigheid te betrachten. Wij weten zo weinig van de werkelijke achtergronden van de gebeurtenissen in het Oosten. Dat de komende weken in politiek opzicht bijzonder belangrijk zijn, is buiten kijf. De porceleinkast der moderne internationale politiek kan alleen met zeer zachte handen worden aangeroerd. J7VENALS de radio staat de Neder landse Televisie Stichting in het middelpunt van de belangstelling. Voor ons gevoel niet in de eerste plaats, omdat er een verschil van standpunt is ontstaan tussen de televisiemensen en de voetbalkoningen, want deze zaak is tenslotte van ondergeschikt belang. Interessant is de vraag hoe de toekom stige inrichting van het televisiebestel zal zijn. De huidige zuilenconstructie is onbevredigend. In de televisiestudio worden, naar wij menen te weten, nogal wat zenuwzieken gekweekt. Wij willen wel openlijk zeggen, dat het met de T.V. in ons land volslagen de ver keerde weg opgaat, indien deze T.V, niet als één nationale taak zal worden begrepen. Daar lijkt het momenteel niet op. De omroepverenigingen hebben het nieuwe terrein veroverd en voelen zich daarbij erg prettig. Dat de televisie daaronder lijdt, schijnt maar matig belangrijk te'zijn. Vraagstukken als reclame in de T.V. kunnen pas met kans op goed resultaat worden bestudeerd, indien er één T.V.- instantie is, samengesteld uit de beste mensen, die tot oordelen bevoegd zijn. Maar wij vrezen, dat de omroepver enigingen zo stevig in de Irenestudio voor anker liggen, dat het ontzaglijk moeilijk, zo niet onmogelijk zal zijn een nationale televisieinstelling in het leven te roepen. [T] Ten gevolge van het feit, dat de Engelse positie in de Europese Beta- lings Unie enigszins is verbeterd (hoe wel men nog steeds een belangrijk na delig saldo in de Unie heeftj, kunnen er o.a. enkele verzachtende deviezen- en invoerbepaiingen worden afgekon digd. In het Britse Lagerhuis is mede gedeeld, dat met ingang van morgen de Britten voor buitenlandse reizen in plaats van 25 pond voortaan 40 pond sterling per jaar zullen mogen op nemen. Voor kinderen beneden de twaalf jaar wordt de toewijzing ver hoogd van 15 tot 30 pond. De aardbevina m Turkije Voor zover gisteren bekend was, zijn bij de aardbeving in Turkije 249 per sonen om het leven gekomen. Minstens 193 zijn zwaar en 295 licht gewond Het is mogelijk dat het aantal slachtoffers nog iets groter zal blijken te zijn. Door sneeuwval en koude is de om standigheid. waarin ongeveer tiendui zend daklozen verkeren, zeer moeilijk. De aanvoer van tenten, dekens en voe dingsmiddelen ondervindt ernstige ver traging door de sneeuw. De minister van Handel heeft voorts medegedeeld, dat de invoerbeperkin gen op een groot aantal artikelen uit West-Europa vnl. voedingsmiddelen en fabrikaten, zoals kaas, textielgarens en manufacturen, handschoenen, schoei sel, tapijten, glas en kurkproducten, zullen worden beëindigd. Met ingang van 25 Maart zullen al deze goederen vallen onder een z.g. open algemene invoervergunning. Voorts kondigde de minister een verhoging van de invoerquota van be paalde andere producten uit de landen der Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking aan. Het per centage van de goederen, welke door particuliere handelaren vrij uit West- Europa kan worden ingevoerd, wordt verhoogd van 44 tot 58 pet. De totale kosten van deze verzachtingen aan buitenlandse valuta wordt geschat op ongeveer 40 millioen pond sterling, waarvan 8 millioen voor grotere toe wijzingen aan toeristen. Gesneuveld in Korea De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen na bekomen verwondingen op 15 Maart 1953 tijdens actie in Korea is overleden op 17 Maart de soldaat A. A. W. Groothedde, legernummer 33.02.10.119. De soldaat Groothedde werd i0 Fe bruari 1933 geboren. Hij was ongehuwd en woonachtig te Almelo. SOMMELSDIJK EN MIDDELHARNIS WEER VEILIG Tussen 25 Maart en 1 April zullen de inwoners van Middelharnis en Som- melsdijk, die sinds 1 Februari geëva cueerd zijn, naar hun woonsteden te rugkeren. ■Éiafl

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1