Sultan Hamid: Ik bleef trouw aan de grondwet Ontwerp-Zondagswet met 60 tegen 24 stemmen aanvaard Nederlander in Makassar dreef zeven bandieten op de vlucht Koningin Mary wordt Dinsdag in Windsor Castle bijgezet Koningin Mary Zondagsrust Werd dr Samuels ten onrechte als medicus geschorst? Donderdag 26 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 72 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gerechtshof eisie achttien jaar „De ontrouwen werden wèl geduld" Raadsman wil ontslag van rechtsvervolging NI Vier gevaren voor Indonesië Na wijzigingen in tweede lering AR, CPN, SGP en VVD stemden tegen Hoe de soep zal worden gegeten Op Zuid-Celebes tien bendeleden gedood naar begrafenis Koning Boudewijn Een maand hofrouw in Londen WEERBERICHT ïi A m&mm m De C.G.T. roept op tot demonstraties B.U met een jaar verlengd Bonn geeft verdrevenen staatsburger rechten |n NRF f 85.6 millioen R. Mayer c.s. in de VS aangekomen Klacht van Birma bij de V.N. Tegen patiënt thans 6 maanden geëist Hevige strijd om heuvel Oude Kale in Korea Directie: J. SIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per num. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling f 2.02 per mna. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 hel voorlezen van een requisitoir van ecn-cn-twintig pagina's, waar mede meer dan een uur voorbijging, heeft de procureur-generaal van het gerechtshof le Djakarta, mr Suprapto. gisteren tegen sultan Hamid de Tweede achttien jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist, alsmede de betaling van de kosten van het ge ding. Sultan Hamid. die het politieke deel van het pleidooi voerde en daar aan eveneens ruim zestig minuten be steedde, zeide, zich sirafrechterlijk niet schuldig te voelen, al erkende hij een soort morele verantwoordelijkheid ten aanzien van diverse tenlaste gelegde punten. Zijn verdediger, die het juridi sche deel van het pleidooi voor zijn rekening nam, concludeerde enkele delen der tenlastelegging niet als gel dig en achtte een ander deel niet be wezen. Hij verzocht voor sultan Hamid ontslag van rechtsvervolging. Het ge rechtshof zal op 8 April vonnis wijzen. ITITVOERIG ging de procureur-gene- raai nog eens de feiten na, waarvan men Hamid de Tweede beschuldigde en die culmineerden in het optreden van de strijdmacht van Westerling o.a. de aanval op Bandung en de voorgeno men aanslag tegen een aantal ministers, w.o. de sultan van Djokja.^ tijdens een kabinetsbijeenkomst te Djakarta, die mislukte, omdat de vergadering enige tiid eerder was afgelopen dan men had geraamd.... Een en ander, aldus de procureur, moet worden beschouwd als het ple gen van misdrijven tegen de staat. Men h;.d een opstandige beweging tegen het wettig gezag in Indonesië georgani seerd. Mr Suprapto zeide, het te be treuren, dat men Westerling niet als getuige heeft kunnen verhoren, het geen het onderzoek zeer heeft bemoei lijkt. Hij schetste Hamid als iemand, die van jongsaf Westers was opgevoed, die werd beïnvloed door de politiek van de vijand, welke de Indonesiërs onderling verdeeld trachtte te maken. Hij zag onze strijd als een terreur en dacht, dat alleen de Nederlanders de rust in Indonesië weer konden doen terugkeren. Hij schreef een brief aan koningin Juliana der Nederlanden om hulp en had een groot vertrouwen in Van Mook. Sultan Hamid begon zijn verdediging door het Hof te danken voor de wij ze. waarop het onderzoek was gevoerd, noemde zijn rechters edel en ervaren, doch voegde daar direct aan toe, dat hij de gehele tenlastelegging bleef ont kennen. Hij gaf een overzicht van de politieke ontwikkeling van de Japanse caDitulatie tot aan het heden. Het fede ralisme als regeringsstelsel voor Indo nesië had hij het juiste geacht en daar uit groeide ook zijn verzet tegen het opheffen van de deelstaten. Dienten gevolge ontstonden de gebeurtenissen, die men mij, aldus Hamid, ten laste heeft willen leggen. Ik had het com mando van de strijdmacht van Wester ling op mij willen nemen onder be- SULTAN HAMID ik voelde mij bedrogen paalde voorwaarden. De aan Wester ling gegeven orders om het kabinet aan te vallen, waren een reactie op de onbevredigende toestanden in het binnenland. Ik voelde mij bedrogen door de R.I.-leiders, die ik eerder had gerespecteerd. De inkt, waarmee de voorlopige grondwet van de Verenigde Staten van Indonesië (RIS) was ge schreven, was nog niet droog, toen dezr al naar de prullemand werd ver wezen. Ik, die de eed van trouw aan deze grondwet niet schond, werd ver wenst. Andere ministers, die wel de grondwet schonden, werden wel ge duld en niet voor de rechter gedaagd. Ik ben blij, dat ik als zoon van Indo nesië heb meegewerkt in de strijd voor de vrijheid, zo besloot sultan Hamid. Hij voegde er aan toe, dat, hoe het von nis ook zou luiden, hij toch zijn krach ten aan het land ter beschikking blijft stellen. De huidige toestand in Indonesië in ogenschouw nemend, zeide Sultan Hamid tijdens zijn plei dooi, vier gevaren voor het land te zien: Ten eerste: een econo mische chaos. Hij vroeg zich af of de huidige economische toe stand beter is dan destijds. Ten tweede: de kwestie van de vei ligheid, die tot op heden niet is opgelost. Ten derde: het commu nistische gevaar, dat geen idee fixe is, maar een realiteit. Ten vierde: wanorde in de legerlei ding, waardoor Hamid als bewijs de gebeurtenissen van de zeven tiende October 1952 aanvoerde. (Van onze parlementaire redacteur {\JET ZESTIG STEMMEN vóór en 24 stemmen tegen is het ontwerp-Zon- dagswet Woensdagmiddag door de Tweede Kamer aangenomen. Nadat in tweede lezing nog enkele wijzigingen waren aangebracht, kreeg dr Schou ten (AR) het woord om een korte verklaring af te leggen. Reeds bij de alge mene beschouwingen waren van AR-zijde ernstige bezwaren tegen dit ontwerp geuit. Tot zijn leedwezen moest dr Schouten mededelen, dat deze bezwaren tijdens de artikelsgewijze behandeling nog waren toegenomen: met name betreffen deze de amendering van de artikelen 4 en 5. De AR zouden dan ook hun stem aan dit ontwerp niet kunnen geven. Ook de heer Tilanus (CH) was niet bevredigd, maar hij zou zijn stem toch aan het ontweip geven, omdat hij de voorkeur gaf aan een wet, die zal worden nageleefd, boven de verouderde wet van 1815, die al lang niet meer wordt gehandhaafd. De heer Gortzak (CPN) stelde vast niet geslaagd te zijn in zijn pogingen dit ontwerp in zijn ogen te verbeteren. De CPN zou dientengevolge tegenstemmen. Een lichtpunt zag deze afgevaardigde slechts in de bevoegdheden tot ontheffing, aan de gemeenteraad toegekend. Hier ligt zijns inziens een grote taak voor de kiezers bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Bij de eindstemming verklaarden zich de aanwezige leden van de CHU, de KNP, de KVP en de P.v.d.A. vóór het ontwerp, die van de ARP, de CPN, de SGP en de VVD tegen. ZOALS bekend gaat het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp Zondagswet nu naar de Eerste Kamer. Deze kan het wetsontwerp alleen aan nemen of verwerpen; zij kan er niet meer in wijzigen. Aangezien het in hoge mate waar schijnlijk is, dat de Eerste Kamer dit ontwerp eveneens zal aanvaarden al is het tijdstip waarop nog onzeker kan thans worden geschetst, hoe de Zondagsregeling zal worden. Met de Zondag worden voor de toepassing van deze regeling gelijkgesteld de eerste Kerstdag en de Hemelvaarts dag. In de eerste plaats zal het dan de gehele Zondag verboden zijn in de na bijheid van kerken of andere gebou wen voor de openbare eredienst in gebruik zonder strikte noodzaak voor de godsdienstoefeningen storend ge rucht te verwekken. Deze bepaling zal ook gelden voor de Tweede Paas-, Pinkster- en Kerstdag, de Nieuw jaarsdag en de Goede Vrijdag. Boven- pEN ambtenaar van het Nederlandse commissariaat te Makassar, de h er F. W. A. Verdoorn, is er in geslaagd zeven bandieten op de vlucht te jagen. Maandagavond om 22.00 uur kwamen deze bandieten, van wie één een vuur wapen droeg, een huis aan de Djalan Sawah Lorong te Makassar binnen, waar genoemde ambtenaar een bezoek bracht. Het was kennelijk de bedoeling de heer des huizes te beroven. De heer Verdoorn begon echter een gevecht, waarbij hij enige malen met steekwa pens gewond werd. Toen hij er echter J^ONINGIN Elizabeth van Engeland heeft gisteren besloten, dat de hof rouw voor haar overleden grootmoe der, koningin Mary, een maand zal duren. Het is nu zeker, dat de kroning van Engelands koningin op 2 Juni zal doorgaan. Er komen geen veranderin gen in de voorbereidingen. Het stoffe lijk overschot van koningin Mary zal Dinsdag in de Saint James Kapel in Windsor worden bijgezet. Waarschijn lijk zal de uitvaartdienst niet worden gehouden in de Westminster Abbey, och in de St. Pauls Kathedraal. Mo gelijk zal het stoffelijk overschot voor óe begrafenis te Londen korte tijd in statie opgebaard liggen. QISTERMORGEN verdrong zich een zwijgende menigte Londenaars voor het paleis van de oude koningin Koningin Elizabeth, de hertog van Windsor en andere leden van de Britse koninklnke familie woonden een her- denkingsdienst hij in Marl"gh \erwachting tot morgenavond- v) eersomslag nalf tot zwaar bewolkt met enkele buien Matige tot kiachtige Wes telijke tot Noordwestelijke wind Vannacht geen nachtvorst morgen everdag veel kouder dan vandaag VRIJDAG: Zon op «27, onder' 19.0o. Maan op 16.06. onder 5.20 House. De dienst werd geleid door de aartsbisschop van Canterbury. Het testament van koningin Mary zal geheim blijven. Het zal waarschijnlijk na de begrafenis in de kring van de koninklijke familie worden voorgelezen. Koningin Mary bezat een tamelijk aan zienlijk vermogen, waarvan de hertog van Windsor de eerste erfgenaam is. Intussen kwamen in Londen uit alle windstreken van het Gemenebest en andere landen de condoleanties binnen. De zittingen van de parlementen der Gemenebestlanden worden ten teken van rouw verdaagd. Het Zweedse en het Noorse Hof hebben drie weken ae rouw aangenomen. H.M. de Koningin heeft mede namens Prins Bernhard een telegram van rouwbeklag naar het Britse Hof gezonden. Dr Drees betuigde Churchill zijn medeleven. Ook kwam een betuiging van deelneming van president Eisenhower op Buckingham Palace binnen. Het Deense Hof gaaf tot 14 April in rouw. Koning Boudewijn van België heeft het Britse Hof te kennen gegeven de bijzetting van koningin Mary te zullen bijwonen. Zoals men zich herinnert woonde hij destijds niet de begrafenis van koning George de Zesde bij, het geen nog al enige critiek uitlokte. Het laatste bulletin, dat aan de gevel van Marlborough House te Londen, het paleis van koningin Mary, werd opgehangen, bevatte het overlijdens bericht van de oude vorstin. Een groepje Londenaren bij het droeve bulletin. tij in slaagde het slagwapen van zijn gast heer in handen te krijgen, bliezen de indringers de aftocht. De heer Ver doorn bevindt zich thans in een militair ziekenhuis. Tien leden van een bewapende bende, die optraden tussen Malino en Mandai in Zuid-Celebes, zijn bij een acfie ge dood. Acht bendeleden zijn gevangen genomen. Frachon nog steeds zoek Het bureau van de CGT, de commu nistisch geleide Franse vakbond, tegen welke bond de Franse politie Dinsdag diverse acties ondernam, heeft de „gan se werkende klasse" opgeroepen tot „machtige demonstraties" tegen de huiszoekingen. Laat de eerste beweging beginnen in de werkplaatsen, in de fa brieken met een zo groot mogelijke eenheid van actie, aldus de oproep. De Franse politie is er nog niet in geslaagd Benoit Frachon, leider van de CGT, die men in hechtenis wilde ne men, op te sporen. Er is een gerucht, dat hij naar Wenen zou zijn gegaan. In de Maandag en Dinsdag te Parijs gehouden bijeenkomst van de Raad van Ministers van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking is besloten de Europese Betalingsunic, die op 30 Juni zou ophouden tc be staan, nog eCn jaar in stand tc houden. Aan de commissie voor de opheffing der handelsmuren is opgedragen na tc gaan, op welke wiize de bestaande be lemmeringen voor de internationale handel geleidelijk kunnen worden op geheven. en welke mogelijkheden er -zijn om de douanetarieven, welke de handel tussen de Europese landen op niet-gerechtvaardigde wijze beperken, te verlagen. De raad van ministers heeft voorts zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een Europees bureau voor de productiviteit. De Westduitse Bondsdag heeft een wet op de vluchtelingen aangenomen welke aan de verdrevenen uit het Oos ten de staatsburgerrechten geeft. Het bedrag dat bij het Nationaal Rampenfonds is binnengekomen steeg in één etmaal opnieuw met een half millioen cn bereikte gisteravond de stand van f 85.6 millioen. EGYPTISCHE STAP BIJ ITALIË OVER FAROEK De Egyptische regering heeft Italië verzocht hetzij een einde te maken aan de „politieke activiteit" van ex-koning Fai'oek, hetzij hem uit le wijzen. dien zullen de gemeenteraden deze bepaling ook van kracht kunnen ver klaren op andere kerkelijke feestda gen, zoals Maria Hemelvaart. Evenals zal het in beginsel de ge hele Zondag verboden zijn zonder strikte noodzaak over een afstand van meer dan tweehonderd meter hoor baar gerucht tc verwekken. Van dit verbod zal de burgemeester in samen werking met de gemeenteraad echter na één uur 's middags ontheffing kun nen verlenen. Wij herinneren er aan, dat minister Beel bij de openbare behandeling heeft verklaard, dat spon tane reacties, bijvoorbeeld bij een sportwedstrijd, niet onder dit artikel zullen vallen. Voor het per luidspre ker ten gehore brengen van muziek voor en tijdens sportwedstrijden daar entegen zal ontheffing moeten wor den verleend. Tenslotte zal het de gehele Zon dag verboden zijn zonder genoegzame reden de openbare rust door .arbeid in beroep of bedrijf te verstoren. Het spreekt wel vanzelf, dat bijvoorbeeld werken in studeerkamer of tuin niet onder dit verbod valt. Openbare vermakelijkheden VOOR één uur zal het voorts op Zondag verboden zijn openbare ver makelijkheden te houden, daartoe gelegenheid te geven of daaraan deel te nemen. De gemeenteraden zullen dit verbod voor met name te noemen openbare vermakelijkheden voor de gehele Zondag van kracht kunnen verklaren. Van beide soorten verboden zal de burgemeester in samenwerking met de gemeenteraad ontheffing kun nen verlenen. (Zie vervolgens elders in dit blad). [JE Franse minister-president, René u Mayer, is gisteravond per vliegtuig in Washington aangekomen voor het aangekondigde overleg met dê rege ring der Ver. Staten. In zijn gezelschap bevinden zich de minister van Buiten landse Zaken, Bidault, voor Financiën. BourgesManoury en voor de Indone sische Staten Letourneau. Bidauls, die nog lijdt aan griep en ingewandstoor nissen, wordt vergezeld door zijn vrouw en zijn particuliere arts. Behalve deze ministers reisden naai Washington de Amerikaanse ambassa deur in Frankrijk, de Franse afgevaar digde in de interim-commissie voor het Europees Legerverdrag, Alphand, als mede een twintigtal hoge functiona rissen. Het bezoek van de Franse staatslie den aan Washington wordt te Bonn met grote belangstelling gevolgd. Men hoopt, dat dit bezoek, evenals dat van Adenauer met Pasen, er toe zal bijdra gen de nog overgebleven kwesties om trent het EVG-verdrag tot een oplos sing te brengen. Birma heeft bij de Ver. Naties een klacht ingediend over de aggressie te gen zijn grondgebied door nationalis tisch China. Er bevinden zich ongeveer 12.000 mannen van Tsjiang Kai Sjek op Birmees grondgebied, die het land op vele wijzen nadeel berokkenen en zich weigeren aan ontwapening en internering volgens het volkenrecht te onderwerpen. [-Jet overlijden van Koningin-Moeder Mary van Engeland zal niet alleen diepe indruk maken op het Engelse volk, hoewel de Engelsman, gehecht als welhaast geen ander aan traditie, zal ervaren, dat een oudere generatie niet heengaat zonder dat er wijziging komt in de allure van haar nakome lingschap. Koningin Mary was niet alleen een typisch Engelse vrouw, z(j was bovendien de verpersoonlijking van de plicht. Iedere handeling, iedere houding, ieder gebaar, ieder woord mat zij af aan de waardigheid van de monarchie, welke haar boven alles lief was. Alleen degene, die deze stijl wilde volgen, kon begrijpen, dat zij de vrouw van haar oudste zoon, de Her tog van Windsor, nimmer heeft willen ontvangen. Zij heeft het morgana tische huwelijk van deze Edward als een zwaar verdriet moeten voelen. Haar zienswijze inzake de taken en plichten van de Koning van Engeland bleef onverkort gehandhaafd. Het is deze levenshouding, welke iedere Engelsman bewonderde; welks aan de buitenstaander misschien een indruk van hardheid gaf. Mary Is een grote vrouw geweest. Daaraan is geen twijfel. De moderne tijd stelt aan vorsten huizen geheel andere eisen. Het moet voor de regerende vorsten een groot geluk worden genoemd, dat zij haar opvoeding genoten juist op de drem pel van een nieuwe tijd. Daardoor zijn zij genoegzaam gehecht 'aan het oude; om waardigheid hoog te schatten; ge noeg op de hoogte tevens van de jaren, waarin zij leven, om zich dich ter bij het volk te plaatsen. Ook nu Koningin Mary is heenge gaan, zal haar invloed op de klein kinderen, die tot de hoogste plichten zijn geroepen, van grote betekenis blijven. Cerder dan men dacht heeft de Tweede Kamer de behandeling van de nieuwe Zondagswetgeving afgemaakt. Er is veel gezegd; véél, wat van waarde is; véél, wat wij gerust tot de onzinnigheden mogen rekenen. Wat wij hebben gemist is een uit eenzetting over de betekenis van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging. Het „heiligen" van de Zondag wil geenszins zeggen, dat de mens die dag in ledigheid moet doorbrengen. Rust betekent evenmin, dat de mens zich op die dag niet mag ontspannen! Integen deel, wij geloven, dat de ontspanning op de Zondag juist de geestelijke rust (want daarover gaat het) dient. En wij weten nog niet wie de Zondag méér heiligt: de man, die zich achter zijn ramen eindeloos zit te vervelen, of die aan sport doet of sportwedstrijden bezoekt. Er is in de Kamer gsproken over de zg. Engelse Zóndag. Welaan, wie het ongeluk heeft gehad op een Zondag in Engeland te moeten zijn, zal met ons van oordeel zijn, dal een vervelender, saaier, ouderwetser, ongeïnspireerder dag eenvoudig niet denkbaar is. Bovendien vragen wij ons af of een meerderheid in de Kamer wel het recht heeft een deel van ons volk, dat deze zaken principieel anders ziet en zich in zijn vrijheid van doen en den ken ziet aangetast, haar wil op te leggen. Tenslotte is een Zondagsheiliging, welke door de politie wordt gehand haafd en welke niet uit de mens zelf voorkomt, vrijwel waarde- JN MEDISCHE kringen ontstond vorig jaar vrij hevige beroering, toen de Amsterdamse doctor J. Samuels, die bekendheid geniet door een eigen kankertherapie, door het Gerechtshof een schorsing voor de tijd van drie maanden werd opgelegd. Dit vonnis was geliecl gebaseerd op de verkla ringen van één voormalige patiënt van dr Samuels ,een monteur, dievooi het Hof een zeer betrouwbare indruk maakte. Het medisch tuchtcoCIege schorste de Amsterdamse specialist In eerste instantie eveneens voor drie maanden. Thans is echter komen vast te staan, dat de kroongetuige van des tijds, een dubbele meinedige verkla ring heeft afgelegd. De monteur, H. J B. uit Haarlem, stond zodoende giste ren voor de Amsterdamse rechtbank terecht, waar hij zes maanden gevan genisstraf tegen zich hoorde eisen. De monteur was vorig jaar Mei de enige getuige in een tuchtzaak tegen dr Samuels .Hij beschuldigde de me dicus ervan, dat deze hem niet volle- dig had onderzocht en hem niettemin had gezegd, dat hij aan kanker leed hetgeen later niet waar bleek te zijn Ook verklaarde de ex-patiënt, dat hij in totaal f 60 voor de behandeling had betaald. Vier assistenten van de arts vertel den de rechtbank, dat dr Samuels zon der uitzondering nieuwe patiënten zeer consciëntieus onderzocht. Uit dc boeken van de arts bleek voorts, dat de verdachte bij zijn eerste bezoek f 15 heeft betaald, doch dat voor zijn verdere behandeling, gedurende vijf daarop volgende weken, nimmer iets voldaan was. Requisitoir [)E officier van Justitie achtte het be wijs van meineed geleverd. De ver dachte had voor het Hof beweerd: „Ik kwam bij dr Samuels en hij voelde mij alleen even in de hals, nadat hij mij met een spectroscoop had onder zocht en mij had laten bestralen". De officier achtte deze bewering onwaar en wel op grond van de pertinente en eensluidende verklaringen der assis tenten. Ook wat de betaling aangaat, achtte de officier bewezen, dat de monteur opzettelijk heeft gelogen. Na gememoreerd te hebben, dat de ver dachte reeds eerder viermaal voor an dere delicten is veroordeeld, eiste hij zes maanden. De verdachte blepf bij zijn verklaringen. Op 8 April zal de rechtbank uit spraak doen. Na zes en dertig uur strijd tegen de vijand om de heuvel de Oude Kale in Korea, is volgens geallieerde berichten de toestand nog zeer verward. De ver bondenen hebben slechts een vierde deel van de door de Chinezen aangeval len heuvels in handen. Van beide zij den onderhield de artillerie een hevig vuur om liet aanvoeren van versterkin gen tc voorkomen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1