IELHAL Pim. Pam en Pom in het luchtruim In behouden haven. ipaarbank teas wel? lypoiheek Géén leunstoel voor oneerlijke opoe uit Bergen Wég nimbusje.. £utitefL&mö tiaaï nieuws uit koedijk Sprekende begaafdheidscijfers over l.o.-leerlingen VOOR DE POLITIERECHTER PAASUAbEN ts er op uit Autoped ten gerieve van haar kleinkinderen Slecht zicht Niet honds? Privé kolenmijn Tenniszetzoen staat weer voor de deur Zwak vlees Oudorp ngwagen ging er alleen van door Akersloot Het Radioprogramma I ,4,l° "Deweg Deelnemers aan de centrale training Turpin ontmoet Humez op 9 Juni Knappe zege van AVA dames op Beverwijk WGW versloeg Vios na felle strijd (2-1) Kleutergymnastiek won T aller harten Pellen DINSDAG 81 MAART 1953 t: LAAT 118 i van de spaarzin is voor de taak. Maar daarnaast dient igen spaargelden zo veilig eggen. Daarvoor komt mede het uitzetten van gelden op inkelhuizen. Door grote be- lersonen en plaatselijke toe gemeente Alkmaar, zomede ring op het terrein van hy- ig, kan veelal snel op hypo- i worden beslist. Omtrent n wende met zich tot de Nleuwesloot 50, tel. 8392 rijwielen kunt U bij ons in: HOTIEF MPLEX KATWIJK MAXWELL BUSCO T IN ALKMAAR, ze 1 TOONKAMER. inze enorme sortering 'len. 4AAR LAAT 172 Met een blauwe bloemetjesdoek rond het grijzende hoofd, en d'r knappe mantel aan, verscheen gistermiddag de Bergense Maria G, voor de Alkmaarse ■•politierechter, zij was njet „zomaar" een Bergense vrouw, deze Maria. Neen, zij was een oma, en zoals ieder weet, hebben dezulken een nimbus rond bet zilveren haar. Wij vermoedden die ook zeker onder de bloemetjesdoek, toen ze met opgeheven hoofd de rechtszaal betrad. De parketwacht had haar - naar ons gevoel een hoge leunstoel met rood trijp en veel kussens moeten aan- ifl bieden, en de rechterlijke macht had eigenlijk op stoofjes en voetenbankjes rond deze oma moeten neerzinken. Doch de kadi wees vrij onverschillig naar het bruine matje en de officier begon iets voor te dragen over verduistering. Van een autoped. Verduisterd ten behoeve van Mietje en Keesje en kleine Corrie. en Kobussie kortom voor heel de kinderschaar die in de zomervacantie bü opoe in het heerlijke Bergen kwam logeren. De Officier, mr J. C. V. Meischke, concludeerde vrijspraak. De politie rechter ging daarmee accoord. De Alkmaarder Jan P. laat enkele tientallen paardekrachten, listig ver- pakt in een motorfiets, over 's heren wegen daveren zonder nochtans over rijbewijs of belastingkaart te beschikken Toen hij op een duistere Januari-avond door Groot Schermer knorde, kreeg een dienstdoende politie-agent hem in het gezicohtsveld. De dienaar der wet zwaaide heftig met een rood licht, doch Jan P. reed. rustig door. Toen deze coureur terecht stond, ver klaarde hij, dat hij noch het rode licht, noch de aaent, noch wat dan ook ge zien had. De politierechter, mr J. N. Alblas, informeeMe of Jan dan bijgeval had zitten slapen, toen hij door Groot Schermer "eed. „Nee, dat niet", ant woordde Jan, net alsof dat louter op een toevalligheid berustte. De politierechter vond het beter eerst een paar getuigen te horen, alvorens de coureur te veroordelen. Maar Jan kan al ongeveer uitrekenen wat hem te wachten staat, als het inderdaad tot een vonnis komt. De Officier dacht hem namelijk 75.— boete of 25 dagen toe. Het nimbusje smolt voor onze ogen weg en een rood-zijden halfmaskertje vormde een nieuwe decoratie aan dit grijze hoofd. Dit wee andere koek dan - roodkapje en de wolf. Deze oma was haar kleinkinderen voorgegaan op het - bochtige, beslijkte pad, dat regelrecht naar de afgrond leidt. Immers, toen kleinkind Mie op een mooie vacantie- dag op een „gevonden" autoped kwam aanrijden en dit voertuig voor oma's deur parkeerde, sprak Oma niet, ge lijk men van haar verwacht zou heb ben, vermanende woorden tot haar it kleindochter. Neen, ze haalde de auto ped in huis en verborg deze achter een gordijn in de gang. Het speeltuig zou de kleine logeergasten mettertijd grote vreugden bezorgen, zo dacht omau Natuurlijk kwam het uit. De kleine eigenares van het vehikel herkende haar eigendom, toen ze het toevallig zag, en oma kreeg een uitnodiging voor het huis met de blnuwe stoep. Vijftien gulden of vijf dagen, zei de kadi. Opoe knikte stom. Gebroken 1 schreed ze heen. Filippus W. uit Egmond aan Zee ont schoot gelijk een forse eik aan het matje der kleine zondaars en hij scheen de rechtschapenheid zelve. Hij zou de weinige artikelen, die onze wet heeft op het stuk van dierenmishandeling, met voeten getreden hebben, door twee hondjes onverzorgd in zijn verlaten wo- Ining achter te laten, toen hij het zee gat uit moest. Enkele dagen na zijn vertrek had een dorpsgenote de diertjes waargenomen, en geconstateerd dat ze broodmager waren. Volgens Filippus kwam dat echter door de hondenziekte, die beide dieren onder de leden hadden. Bovendien had hij met een buurman af- B gesproken, d.' t deze de verantwoording ■over de hondjes zou dragen, zolang Filippus er niet was. Deze buurman, die ais getuige werd gehoord, ontkende dit niet geheel. Volgens hem hadden «Filippus en hij elkander verkeerd be- Bgrepen. Hij beramde wel, dat de dieren ziek waren. „Dat ze honger hadden is niet indirect waar", constateerde hij. Er was wel gesproken over pijnloos Jtj afmaken, volgens de buurman, maar het juiste had hij er niet van. begrepen. De Heiloose mevrouw B. was op 25 Februari, toen haar eigen kolenhok zijn bodem begon te vertonen, een particu liere mijn begonnen. Jammer genoeg exploiteerde ze die op de plaats waar haar medebewonster haar kolen placht te bewaren, zodat het een doodeenvou dige diefstal werd conform de eis werd ze tot een boete van twee tientjes, re vervangen door tien dagen veroordeeld. De Alkmaarse opkopers van metalen Jan J. D. en Dirk de J. hadden op het strand van Sint Maartenszee een scheepsanker aangetroffen, in welk voorwerp volgens hen een aardig stukje winst zat. Inderdaad bracht het voor zeelui zo nuttige artikel in eerste in stantie een aardige duit op, maar de insidi gaat met zes teams de competitie m De Alkmaarse tennisbanen op het Ge meentelijk Sportpark worden Woensdag l April weer geopend en het laat zich be grijpen, dat de tennisvereniging „Inside" daarvan een dankbaar gebruik zal maken om zijn spelers weer voor het komende seizoen in conditie te brengen. Aan de cmgeving van de banen is door de direc tie van het Sportpark bijzondere zerg be steed, waardoor het geheel een prettiger aanzien heeft gekregen. Inside gaat dit seizoen met zes teams, waarvan een jeügd- team, aan de competitie deel nemen. De voorlopige opstelling is als volgt: le team: mevr. J. Boonen, mej. R. Kop pen, P. Adolf en Th. Damsté. 2e team: mevr. T. de Heer Kloots, mej. A. Koel, mej. A. de Rie, J. Lienesch, J. Mobron en G. Verroen. 3e team: mevr. M. Holsmuller, mej. H. Eyssen, mej. C. van Kuyk, C. de Haas, H. Holsmuller en H. de Vries. 4e team: mej. T. Cornelissen, mej. J. van Loon, mej. L. Mobron, R. Bakhuis, F. Droge en P. v. d. Loo. 5e team: mevr. K. Gijzelaar, mej. W. Peverelli, E. Cock, W. de Heer Kloots en A. Jansen. Op 26 April begint de competitie. Ge speeld wordt dan: Inside I—VVGA I, VVGA II—Inside II, Inside III—Animo I. Bakkum III—Inside IV en T. C. Uitgeest II—Inside V. vijftig gulden baete, die de politierech ter gisteren tegen ieder vrai hen eiste, kon er niet van betaald worden. Er school een klein vleesmagnaatje in Johannes L„ die terzake van poging tot oplichting terecht stond. Deze Alk maarse knaap was met een briefje, dat ondertekend was door zekere K., bü de Alkmaarse slager Van L. binnengestapt, met het verzoek of deze de niet onaan zienlijke partij vleeswnren, welke op het briefje stond, maar wilde mee geven. De slager vond echter, dat er een luchtje aan dat briefje zat en dies vroeg hij: „Wje bewijst rmj, dat dit al lemaal klopt? Ik heb al een rekening van f 86,van jouw meneer K. in 't boek staan Het werd politiewerk. Johannes be kende, dat hij een poging tot oplichting had gepleegd. Volgens hem waren de bestellingen inderdaad van K. rfkom- stig; alleen was het vlees niet aan hem ten goede gekomen. Johannes kreeg een geducht sermoen en een vlezige boete. Veertig gulden of twintig dagen. Bo vendien wordt hü voor twee jaar on- aer de geboden geplaatst, met op de achtergrond een maand gevangenis straf. De gedupeerde slager hield een kort pleidooi voor Johannes Hi. hem immers beloofd had alles terug te be talen. ig reed een auto met aanhang- n de firma Zwaag uit Heiloo VeslersLaat, toen de koppeling rdoor de aanhangwagen van de en de afscheiding van het erf :er P. vernielde. Gelukkig be- op dat moment niemand op i. De schade werd onderling roslijst van KVP tlijst van de KVP-candidaten gt vastgesteld: 1. J. Buisman, 3 J. Venneker; 4. Jac. Bijman, t, 6. G. Buren; 7. C. N. Tuijn- v.d. Waal; 9, A. Pieters NAAR CANADA a gen is onze plaatsgenoot de Schut, wonende alhier, «es met zijn echtgenote en ar >er boot naar Canada vertro» HET CONCERTGEBOUWOR KEST. Johanna Martzy speelt er samen met het orkest het fraaie concert voor viool en orkest in o kl. t. van Diporsjak. Verder hoort u er de Hajjner-symphome van Mozart. Oorspronkelijk is dit helemaal geen symphonie in de traditionele zin, maar een op be stelling voor zekere meneer Haffner geschreven serenade. Mozart heeft het werkje later omgebouwd en uitgebreid tot een symphonie. Maar het heeft zijn licht en' luchtig, probleem loos karakter daardoor niet ver loren. (Woensdag 20.15 over Hil versum 11, 29S m.) WOENSDAG 1 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu- liek. 7.45 Een woord voor de dag. 800 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 „De boer van Kroon- hoeve", hoorspel. 12.05 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Banjo-Orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal Dubbel- kwartet. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Metro- pole-Orkest en soliste. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Jeugdconcert. 15 50 Gramofoon- muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel concert. 17.50 Militaire causerie. 18.00 In strumentaal Sextet. 18.30 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Bui- tenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Zang en piano, j 20.40 Lijdensoverdenking. 21.10 Piano- 1 'ecital. 21.50 Kamerorkest en solist. 22.30 1 «"tf(Fna^onaal Evangelisch Commentaar. 1' I. Gram.muziek. 22.45 Avondoverden- I o.',",8! Nieuws en S.O S.-berichten. I 24.00 Gramofoonmuziek. inn?|U(mLS?M 298 m': 700 VARA ÏOOoJunn 'u 20 VARA' 19 30 VPRO, I rrlmm A' - 7.1)0 Nieuws. 7 10 E J1»,, r'uzle 715 Ochtendgymnastiek Ibenchtén Tifr 800 N'e"ws e" weer" I d. h,Oram muziek. 8.50 Voor E Orseïpnn .W' 9 Gram muziek. 9 40 Ivoor 1 10 00 Schoolradio. 10.20 I li- 1100 Gram.muziek 12 00 I tuwmcH H ,muzlek 12 39 Land- en Tuin- I Lnd ÏM8 "8en' 12 33 Voor het Platte" I Nieuwe en Gevarieerde muziek. 13.00 I muziek l 'l „ft°™mentaar- 13 20 Accordeon- I piano 1500 Voor n str"Kkwartet en 16 00 Pianorecital 16 TV ,5'3° ldem' 16.45 Voor rie .1 i r de leuErt' 17.50 Reperire 17 15 Dansmuziek j CO Tong^Tong Co'rr1"8 "w« slaan OP der leiding van Reeml ^P"ndent,e"club on 13 15 Var! vaïl, li m 1800 Nleuws I Lichte muziek. !D«?nif Ual"eltC11' 18'35 I mofoonmuziek laan °,scussle- '»-2° Gra- Nieuws. 20.05' PolftL de 1eugd' 20 U0 I Concertgebouworkest en mn,'entaar' 2015 ..Susanne" hoors„„i solisten. 21.10 22.45 ,.i)e eer-,. a 2 20 Striiksextet. Nieuws 23 1.4 sn„?^se" causerie. 23.0C peranto 0350 hsch nieuws in Es Orgelspel. Jaz2m"2iek. 23.35-24.00 Nederlands elHal De volgende spelers zün uitgenodigd voor de centrale training, welke met het oog op de landenwedstrijd tegen België (19 April te Amsterdam) van avond in het Olympisch Stadion te Am sterdam aanvangt: Landman (Sparta), Van Raalte (BI. Wit), Boskamp (Ajax), Alberts (Vi tesse), Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem), Hen driks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van Schijndel (SVV), Biesbrouck (RCH), Wiertz (DWS), Luiten (DOS), Lenstra (Heerenveen), Clavan (ADO), Van der Ley (Leeuwarden), Schmidt (Eindho ven), Van der Bogert (DOS), Van der Kuil (VSV) en Van Ede (Sparta). Van deze spelers zullen Alberts, Te- bak, De Voogd, Klaassens, Wiertz en Van Ede vanavond niet op de training verschijnen, omdat zij of opgesteld zijn in het Nederlands B-elftal, dat Woens dag tegen Leytenstone uitkomt, of in de teams van Oost-Nederland en Zuid- Nederland hebben gespeeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat aan deze 20 spelers nog enkele an deren zullen worden toegevoegd, maar dit zal eventueel pas geschieden, nadat de rapporten over de wedstrijden Oost- NederlandNoord-Oost-Frankrijk, Zd- Nederland-Luxemburg en Nederlands B-elftal-Leytenstone zün verwerkt. Dë~Eonaense promotor Jack Solo mons maakt bekend dat Randolph Turpin (GB) en Charles Humez (Fr.) 9 Juni a.s. in White City in Londen te gen elkaar uit zullen komen om de va cante wereldtitel in het middengewicht. De betrokken partijen zün het eens geworden over de beurzen, en Humez heeft op verzoek van Solomons reeds een verklaring getekend, waarbij hij zich verplicht na het invallen van de duisternis geen auto of motorrijwiel te besturen, niet meer paard te rijden voor de wedstrijd, zonder toestemming van Solomons geen demonstratiepartij- en te boksen en niet per vliegtuig te reizen. De reis naar Londen zal per boot en trein gaan. Turpin zal een zelfde verklaring tekenen. Zondag speelden de AVA I dames de laatste competitiewedstrüd van dit seizoen en wel tegen Nieuwe Niedorp. De sterke wind was oorzaak, dat er van goed handbal geen sprake was. De AVA-dames begonnen met deze sterke wind in de rug; het veldover- wicht dat zij hierdoor verkregen, kwam reeds vrij spoedig tot uiting in een drietal doelpunten. Vóór de rust wer den nog 2 doelpunten gemaakt door goed samenspel van de rechtervleugel, zodat AVA met de rust een veilige 5-0 voorsprong had. Ondanks de sterke wind die de Nieu we Niedorp-dames na de rust mee kre gen, wisten zij toch slechts sporadisch het AVA-doel te belagen. Door groter uithoudingsvermogen en betere bal- contróle voerde AVA de ^core tot 9-0 op. Hiermede behielden de AVA-dames de derde plaats in de districtsafdeling waarin zij dit jaar voor het eerst uit kwamen. De AVA-heren I speelden ook hun la tte competitiewedstrijd tegen Be verwijk. AVA begon met wind mee. Door snelle open aanvallen kwamen er reeds vrij spoedig openingen in de Beverwijk-verdediging waarvan Plui mers een paar maal handig profiteer de. Tot tweemaal toe hielp de paal de Beverwijk-keeper; toch wisten de AVA-heren de score op te voeren tot een voorsprong van 7-1 met de rust. Het AVA-doel kwam sterk onder druk te staan, maar de achterhoede met keeper T. Bakker aan het hoofd weer de zich kranig. Ook de voorhoede zat niet stil; met hard werken wist de AVA-linksbuiten de voorsprong met 2 doelpunten te verhogen. Met de eind stand 9—7 wonnen de AVA-heren ten slotte deze ietwat harde wedstrijd. AVA II dames speelden thuis tegen Zwaluwen I dames uit Kolhorn. In een uitstekende wedstrijd behaalde AVA een 53 zege. AVA II heren speelde tegen BGV II en won met 63. De stormachtige wind heeft uiter aard ook bü WGWVios behoorlijk voetbal onmogelijk gemaakt. Hoewel qua spel dus niet veel viel te genieten, heeft het niet aan spanning ontbroken. De Nieuwediepers maakten van het windvoondeel een beter gebruik dan Vios, dat wel tegen de wind in een doelpunt wist te maken, doch overi gens het net niet wist te vinden. Opgedreven door de wind kreeg de thuisclub al spoedig een kans, doch Laan schoot over. Bü een volgende aanval kreeg een back van Vios de bal verkeerd op zijn voet en keeper Nan- nes kon slechts ten koste van een cor ner redding brengen. Uit deze hoek schop van Laan kopte Spaans op keu rige wüze in (10). Na vüf en dertig minuten werd het 20, toen in de ach terhoede van Vios danig werd ge knoeid en Nannes was uitgelopen. De bal kwam terecht bü de vrij staande Laan, die hem in het lege doel plaat ste (20). De Nijs wist een tegenpunt te scoren, nadat Van Amesfoort te rus tig terugspeelde op invaller-keeper Rietdijk, die eveneens faalde (21). Rietdijk maakte kort daarop zijn fout weer goed. De bezoekers waren gevaar lijk opgekomen, doch de jeugdige WGW-doelman redde op fraaie wüze. In de tweede helft zette Vios (met de wind in de rug) alles op de aanval. WGW verdedigde evenwel hardnekkig en met succes. Met nog een kwartier te spelen ging Koot bij Vios naar vo ren om te trachten een doelpunt te for ceren. Verscheidene malen gleden wa re „kogels" over de lat, maar ook hü wist niet te doelpunten. (Advertentie, Ing, Med.) 87 .Met grote ogen keek Billie naar de haspel, die Pim in zijn handen hield en waarop deze ijverig zijn vliegertouw wikkelde. Hij begreep niet wat er aan de hand was, maar hij begreep wel, dat hü zo gauw mogelijk moest vluchten. De ervaring had hem geleerd, dat Pim niet voor een kleintje vervaard was. Vlug draaide hij aan de knop voorop zün borst en schoot de lucht in. Maar wat was dat? Hij werd tegengehouden. Zijn ene arm werd naar achteren ge trokken. Dat kwam door de muizenval, die nog steeds aan zijn arm was vast geklemd. „Ik zei je toch al, dat je onze gevangene was, Billie?" hoorde hü Pim zeggen, „Je hand zit vast aan vliegertouw dus je kan niet ontkomen Met een grauw gaf Billie meer gas, terwijl hij plotseling een bocht maakt# en vlak over de hoofden van Pim, Pam en Pom heenscheerde. Deze lieten zich meteen plat op de grond vallen, maar de haspel schoot Pim uit de handen en dat was eigenlük een geluk, want het touw wikkelde nu vliegensvlug af, ter. wijl Billie in de lucht verdween. „Daar gaat-ie!" riep Pom teleurgesteld. „Hij is ons ontsnapt." „Nog niet," antwoordde Pim bedaard, terwijl hij achter de has. pel aanrende. „Gelukkig dat ons touw zo lang is. Vooruit jongens, we hebben nog een kans. We moeten dat touw om een boom winden." Vliegensvlug bon- den de drie broertjes het laatste eind van het touw om een dikke eikenboom. Zou het vliegertouw het houden? IJET is niet goed, dat ouders zelf voor hun kinderen een toekomstige plaats in de maatschappij bepalen. Het gaat er in de eerste plaats om, vast te stellen of het kind voor een bepaald beroep geschikt is en oolc of het ervoor bekwaam gemaakt kan worden". Deze woorden werden gesproken door do heer Westenberg, schoolhoofd te Schagen, op een büeenkomst van Plattelands vrouwen in het „Vergulde Paard". Met talrijke voorbeelden lichtte de heer Westenberg toe, welke grote moeilijkheden en vergeefse opofferingen, zowel bij de ouders als de kinderen ontstaan, als een minder begaafd-a leerling over gaat naar voortgezet onderwijs, dat hij niet kan volgen. Plattelandsvrouwen bijeen Aan de hand van eén grafiek zette de spreker uiteen, dat slechts 2 Vz van het aantal leerlingen universitair onderwijs zal kunnen volgen, waar tegenover een zelfde percentage „de bielen" staat, dat alleen in aanmerking komt voor bijzonder lager onderwijs. Vüf-en-twintig procent der l.o.-leer lingen is minder begaafd en kan het onderwijs slechts gedeeltelük volgen. Een zelfde percentage is echter weer in staat, na het aflopen der lagere school, voortgezet onderwijs te volgen. De grote middengroep van 45 procent haalt de volledige lagere school, maar is niet in staat verder te leren. In verband met deze sprekende cü- 47ste lijst Slachtoffers van de watersnood Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heelt uitgegeven een 47ste lüst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood, luiden de: NIEUW VOSSEMEER Meeus, Anthonius, geb. 10-2-80 te Nw Vossemeer, echtgenoot van Carolina Bastiaanse, Paardenhoek 369. OUDE TONGE De Boet, Anthonius Gerardus, geb. 22-9-'39, B 87; Donkersloot, Cornelia, geb. 19-8-79, Stationsweg 71; Gebraad, Teunis Cornelis, geb. 12-3-'47, Zuiddük 53; Janssen, Petrus Franciscus Paulus, geb. 17-5-'40, B 98; Krouwer, Anthonius, geb. 21-6-'39, B 88; Tiggelman, Cornelia Pieternella, geb. 28-2-'47, B 49; Ver- weij—Breeman, Cornelia, geb. 20-2-96, B 83. fers drong de heer Westenberg er dan ook op aan, om ingeval van beroeps- of schoolkeuze een kind eerst door een psycholoog te laten testen. Mevrouw Butter-Grin dankte de spreker voor zijn kernachtige en tevens waarschuwende woorden. Mevrouw Langedijk-Grootes werd als afgevaardigde benoemd voor de op 29 April te houden provinciale verga dering te Alkmaar. In de voorgestelde bustocht zullen enige kleine wijzigin gen worden aangebracht. Het is een prettige avond geweest in „Het Vergulde Paard", toen daar de gymnastiekvereniging „Voorwaarts" door haar kleuters en adspiranten een uitvoering liet geven, die de in groten getale aanwezige ouders veel pleizier heeft gedaan. Vooral de gymnastiek- spelletjes die door de kleuters werden uitgevoerd waren alleraardigst, zoals „De hazen in het koolland" en de „ver keersagentenparade". Wel was bij ver scheidene ouders de opmerking te be luisteren, dat ze wat meer uitgespro ken lichaamsgymnastiek door hun kin deren uitgevoerd hadden willen zien. Het programma had overigens een ge varieerd karakter, doordat enige da mes en heren van „Voorwaarts" ook enkele nummers ten beste gaven. Voorts brachten Tini Visser en Janny Raat een paar leuke zangnummertjes. De redacteur-buitenland van het Londense communistische blad „Daily Worker" Derek Kartun, is uit Frank rijk uitgewezen, enkele uren nadat hü Zaterdag in Parijs was aangekomen. door Mary Burchell 26 Toen Fiora uitvoerig en lang Ashley goedennacht had gewenst de nu ver- laten eetkamer leende zich prachtig voor zulk een tête-è-tête en de trap- pen opging, drong het tot haar door, dat ze Adèle niet meer gezien had. Ge volg gevende aan een plotseling bü haar opgekomen plan, liep ze naar Adèle's kamer en klopte. „Wie is daar?" hoorde ze Adèle roe- pen. „Ik, Fiora. Mag ik binnenkomen?" „Ja, natuurlijk, kindlief." Binnengetreden, zag Fiora tot haar verrassing, dat Adèle al in bed lag en dus heel wat vroeger moest zijn weg gegaan dan de anderen., wellicht om dat de avond haar niets dat de moeite waard was meer kon bieden. „O, ik stoor misschien, je sliep toch niet, wel?" „Neen, natuurlijk niet, ik las," Adèle legde het boek neer en glimlachte vriendelijk „Wilde je me soms komen vertellen, hoe gelukkig je bent?" „O, neen, dat niet." Fiora lachte een tikje gedwongen bij de gedachte aan het grote verschil tussen Adèle's erva ringen en de hare. „Neen. ik kwam je alleen maar goedennacht zeggen en je meteen vertellen, hoe goed ik je die groène japon vond staan." „Vond ie dat?" vroeg Adèle, terwijl ze hel beddelaken in de hand verfrom melde. „Tom zei ook, dat ze me goed stond." Een ogenblik bleef Fiora zwügen, toen sprak ze behoedzaam: „Ik zag, dat Tom je bewonderde." „Ja, tot Nan weer zün kant uitkeek." „O. Adèle!" riep Fiora uit, nog meer van haar stuk gebracht door de kalme stem, waarmee Lucas' zuster had ge sproken. „Och, het dient tot niets, weet je. Ofschoon en nu keek Adèle haar toch met een tikje vrolijkheid aan „of schoon ik geloof, dat je vanmiddag je best tegenover Tom gedaan hebt." „Och, ik zag geen reden om hem de dingen niet in het ware licht te laten zien," verklaarde Fiora ronduit. Adèle schudde even het hoofd. „Het helpt alleen, zolang Nan er niet is. Als ze.." de stem begaf haar even, maar nam daarop bijna angstwekkend in omvang en scherpte toeals ze er maar niet telkens wéér was." Fiora slikte eens en bracht toen het gesprek op een ander onderwerp „Adèle, ik heb een heleboel over de toekomst nagedacht. O, niet bepaald en niet alleen over mijn eigen toekomst maar ook over de iouwe. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat ie naar Londen moet gaan en daar les nemen in het schilderen, zoals je immers graag wilt Als dit weekeind-partijtie is afgelopen, zal ik mijn zaakwaarnemer schrijven, dié al mijn geldelijke aangelegenheden regelt. Ik heb inderdaad een massa geld en het zou belachelyk zijn, als ik niet voor mijn één-en-twintigste over een deel ervan naar goedvinden kon be schikken." Terwijl ze sprak, had Adèle haar met grote ogen aangestaard. „Maar beste kind, zó eenvoudig kan het toch niet zün," merkte ze tenslotte op. „Waarom niet?" „Och, hoe zal ik het zeggen? Het komt me ongelooflük voor. 't Lükt op het zwaaien met een toverstaf." „Maar het is niet ongelooflijk, het is mogelijk! Ik wil, dat het mogelijk zal zijn!" riep Fiora, zowel ontroerd als verheugd door de vergelüking met een tovenares. Adèle lachte zacht en nam Fiora's hand in de hare. „Maar er zouden aller lei moeilijkheden overwonnen moeten worden." „Niet zo veel, maar hoe dan ook, waarom zouden die moeilijkheden on overwinnelijk zün?" vroeg Fiora, op dit ogenblik heel sterk de dochter van haar vader. „Ik weet niet.... het klinkt alles zo echt, als jü er over spreekt, maar toch „Och, jij hebt je te veel gewend aan de idee, dat tegenspoed iets is, waarin je je moet schikken," verklaarde Fiora koppig „In werkelükheid is het iets, dat kan worden uitgeschakeld." „Ja, maar," wierp Adèle zwak glim lachend tegen: „Ik kan me niet goed in denken, dat ik Lucas en Nan hier alleen zou laten." „Kom, kom, ik blijf immers nog een tijdje." „Ja, dat is zo," gaf Adèle toe, zich nochtans vol twijfel op de lip bijtend „Maar ik mag je toch niet als een soort stootkussen aan je lot overlaten." „Wat dat betreft, ik ben heel wat beter geschikt voor de stootkussen-rol dan jij," gaf Fiora te kennen „Als iemand echt gélukkig en bovendien financieel onafhankelijk is, kan hij te gen een stootje!" „Ik geloof, dat je gelük hebt, Fiora," erkende Adèle met een glimlach. Fiora ging echter niet verder op het onder werp in en stelde nu een vraag, die haar reeds enige tijd bezig hield: „Wie is die Barbara toch?" „Wat bedoel je? Ze is een variëté- artiste van enige reputatie." „O, ja, dat begrijp ik. Maarze begroette Lucas zo buitengewoon uit bundig. Ik geloof niet, dat de meeste mensen zoiets zouden durven, maar hij liet baar begaan." „Barbara geeft haar uitverkorenen niet veel kans, haar niet te laten be gaan," lachte Adèle. „Intussen," ze aar zelde even, „weet ik zelf niet precies, hoe hun verhouding isof was. Ik geloof, dat hij van plan is geweest, haar ten huwelijk te vragen, maar toen stierf vader en vond Lucas, dat hij niet in een positie was om te trouwen. Soms heb ik ook wel gedacht dat alles van haar uitging en ze in elk geval met hem getrouwd zou willen zijn. 't Valt nirt mee, Fiora, om naar Lucas' op vattingen en gevoelens te gissen." „Neen, ik geloof te weten wat je be doelt. Ondanks de bijna onbeschofte manier, waarop hij zijn verachting voor formaliteiten en conventies toont, is t niet gemakkelijk, hem te doorgronden." Adèle ging op het woord „onbeschoft" niet in, maar beperkte zich tot de uit spraak, dat iedereen wel zijn eigen ge heime leven zou hebben. „Zelfs Nan." Bij welke woorden Fiora denken moest aan Nan's driftige ontboezeming over de zes vervelende jaren, die ze met haar man had moeten doorbrengen, „Ik voor mü zou zelfs zeggen: „Nan heel zeker", antwoordde ze droog, waar op ze Adèle goedennacht kuste en naai haar eigen kamer toog. (Wordt vervolgd) Kano na tien jaar weer terecht In de oorlogsjaren verdween bij de familie Jansma te Petten een kano met peddels van het erf. Van het vaartuigje werd nimmer een spoor teruggevonden tot voor enkele dagen nabij Bergen aan Zee, waar stukken van de zee- reep zijn Weggeslagen, een stukje hout uit het zand kwam steken. Bij het uitgraven kwam de kano, complegt met peddels, te voor schijn. Men neemt aan, dat de kano destijds is weggenomen door mensen, die naar Engeland wilden uitwijken, na een korte zeereis tot de ontdekking kwa men, dat het bootje wel wat erg licht was en het na terugkeer in de duinen hebben verstopt. Rustige dag op 't sportveld Op het sportveld was het een rus tige dag. Slechts de adspiranten speel den in de morgenuren tegen Nieuwe Niedorp en wonnen met 21, hetgeen van weinig belang was. Jammer, dat de scheidsrechter enkele wonderlijke beslissingen nam. Zo werd bijvoor beeld één der Niedorper spelertjes voor een futiliteit weggezonden, het geen tot tranen leidde. De oudere was deze keer zeker niet de wijzere; een waarschuwing was in dit geval, dat met wangedrag of brutaliteit niets te ma ken had, beter geweest. (Advertentie, Ing Med.) ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Doorboord hertshooi, ook we) Sint Janskruid genoemd. 2. Punch, gulgnol. Kasperl. 3. Spotnaam voor de Delf tenaar 4. Venetiaanse terpentijn. S. Loper. 6. Zeelieden: zij bedoelen hiermede de zogenaamde „Kaapwolken". 7. Filmtoestel. 8. Per persoon per dag. 9. Lucia dl Lammermoor; is n.I. een sextet. 10. Distilleerkolf met 2 handvatten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7