FM: Omwenteling op radiogebied Twee jaar geëist tegen een oplichter-fantast Alle misère kan hiermede in één keer afdoende verholpen worden Automobiel-assuradeuren komen niet uit Voor ons land een dubbel net van minstens zeven zenders nodig Luisteraar heeft recht op spoedige invoering EEN BELEVENiS Minder vraag naar bewaarproducten Nieuwe carrosserie, misten gladheid oorzaak van hogere schadevergoedingen Slachtoffers der overstromingen Kienenkoningenig erfgenaam van Arie's valse sleuiels VRIJDAG 10 APRIL 1953 (Van onze speciale verslaggever) HET IS EEN LANGE WEG, van Marconi tot het moderne gepolitoerde notenhouten radiotoestel met drukknopajstemming, afttemoog, klankkleur- regeling en bandspreiding. Een weg, die stapje voor stapje werd afgelegd en nog lang niet tot het einde is gevolgd, leder jaar weer komen er nieuwe mo dellen radio's op de markt met nog meer nieuwe snufjes. Het nieuwste snufje, waarvan u in advertenties en étalages kunt lezen, is de F.M. Er is echter een groot verschil tussen de afstemogen en al die andere grapjes en de F.M.-band. De eerste zijn niet anders dan nieuwigheden, die het de toestelbezitter gemak kelijker maken en hem meer keuze bieden. De F.M.-band voert echter een totaal nieuw systeem van radio-ontvangst in, dat kan leiden tot een omwenteling op radiogebied in ons land, waarvan de gevolgen direct nog niet zijn te overzien. De frequentie-modulatie (F.M.) is in principe een gewijzigd systeem voor het overbrengen van de geluidstrillingen, waarop de radiotechniek berust. Zonder tot diepgaande technische beschou wingen te vervallen kan men zeggen, dat de grondslag voor dit systeem is het veranderen van de trillingssnelheid (frequentie) van de door de zender de aether ingezonden trillingen. Het gevolg van dit toe- en afnemen van de trillingssnelheid en het gebruik van zeer korte golflengten (en dus zeer hoge frequentie) is, dat de geluidskwaliteit van de F.M.-uitzendingen aanzienlijk beter is, dan het tot nu toe gebruikte systeem van amplitude-modulatie moge lijk maakte. UET IS BEKEND, dat de weergave van onze radiotoestellen slechts een schaduw is van de werkelijkheid. De muziek die uit de luidspreker komt, is niet meer dan een aftreksel van die uit de concertzaal. Eén van de blangrijkste oorzaken daarvan is, dat de amplitude modulatie zeer hoge geluidsfrequenties niet kan verwerken, waardoor een deel van het geluid als het ware door de ra dio wordt weggeknepen en het leven dige van de muziek „in het toestel blijft hangen". Dit nu is bij het gebruik van de F. M. niet (of althans in veel min dere mate) het geval. Het geluidsspec trum is door de kortere golflengte en de hogere frequentie veel breder. Boven dien is er bij goede F.M.-ontvangst, d.w.z. als men niet te ver van de zender af zit, geen enkele achtergrond (geen „ruis") en is er veel minder storing. Alleen al om deze betere ontvangst kwaliteit zou men de F.M. in ons land ingevoerd willen zien. Er zijn echter nog meer en zeker niet onbelangrij ke- voordelen. Iedere radioluisteraar heeft wel eens gemopperd op het chao tische gedrang in de middengolf, dat het luisteren naar de stations daar bij kans onmogelijk maakt. Vele zenders, en niet in de laatste plaats de beide Ne derlandse, worden door hun buren ge stoord en soms zelfs helemaal wegge- drukt. In vele delen van het land komt het niet zelden voor, dat het geluid van Hilversum II plotseling hevig ver vormt en dan verdwijnt om plaats te maken voor de een of andere Duitse zender, die men eerder al telkens op de achtergrond hoorde. J)E OVEREENKOMSTEN, die men in Juli 1952 op de radioconferentie te Stockholm heeft gesloten, hebben hier in geen verbetering kunnen brengen. Er zitten teveel „clandestiene" zenders op de middengolf, waar nog bij komt, dat Rusland niet deelneemt aan het inter nationale contact op dit gebied en dus doet wat het wil. De propaganda-oor- log tussen Russen en Amerikanen heeft nergens zo'n merkbare invloed als op onze radiotoestellen. Het verbeteren van deze toestand heeft altijd onmogelijk geleken. Neder land heeft maar twee golflengten toe gewezen gekregen en de hulpzendertjes hebben een te geringe capaciteit om het storingseuvel te verhelpen. Zij kunnen immers het gebied, waarvoor zij regio nale programma's uitzenden, niet eens helemaal bestrijken. Het uitbreiden van het aantal Neder- landsn zenders op de middengolf is on mogelijk. in Stockholm heeft ons landie echter een kleine dertig kanalen op de 3 me terband (de F.M.) toegewezen gekre gen, waarvan een vijftal voor de tele visie zijn bestemd. Zonder in conflict te komen met internationale afspraken. kan men in Nederland dus een net van F.M.-zenders bouwen. Een net ja, want de reikwijdte van een F.M.-zender is te klein om het land in eén of zelfs maar in twee keer te bestrijken. Men heeft uitgerekend, dat voor elk van de beide Nederlandse pro gramma's zeven tot tien van die zen ders nodig zijn, als men tenminste geen gebruik kan maken van de allernieuw ste vinding uit Amerika, die het moge lijk maakt op één F.M.-zender en op de zelfde golflengte twee programma's te gelijk uit te zenden, die men dan door een speciale knop op het toestel „uit elkaar" kan halen. In dat geval zou men in totaal met zeven tot tien zenders kunnen volstaan Men moet hierbij be denken, dat het een net van eenvoudige zendertjes betreft, die slechts geringe energie vragen en die elkaar onderling niet storen, omdat hun zendbereik klein is. Technisch is men in Nederland klaar om de F.M. in te voeren. Er is vol doende geëxperimenteerd en het bou wen van de zenders zal niet al te veel De Nederlandse radioluisteraar, die voor het eerst naar een (Duitse) F.M.-zender luistert, ge looft zijn oren niet. Niet alleen is de klank van het geluid veel mooier, maar de dynamiek, de verhouding in sterkte tussen de sterkste en zwakste passages, is ook veel groter. Een concert van een groot orkest of een harpreci- tal via de F.M. is een ware bele venis. Trouwens ook voor de ge sproken uitzendingen is dit ver schil in geluidskwaliteit opmer kelijk. Onlangs verzorgde een der Duitse zenders een reportage uit een mijn. De intense stilte daar diep onder de grond, het weergalmen van de commando's en ten slotte het ontbranden van een lading springstof, met daar tussendoor de commentaar van de reporter, wiens adem men langs de microfoon hoorde flui ten, gavgn de indruk, dat men zelf in die mijnschacht stond. Iedere F.M.-luisteraar in ons land (en dat zijn er zo langzamerhand al heel wat. vooral in het Oosten) zal enthousiast vertellen, dat hij bij ieder concert het gevoel heeft, dat hij in de concertzaal zit, in ■plaats van voor de radio. Schakelt hij dan direct daarna een zender op de normale middengolf in, dan zal hij, als hij tenminste een echte muziekliefhebber is (ook al heeft hij nog zo'n kostbaar toestel) een zucht van teleurstelling niet kun nen onderdrukken. tijd (en geld) vragen. Maar nu komen de bezwaren. Het grootste daarvan is, dat een heel groot deel van de luisteraars voorlopig de door F.M.-zenders uitgezonden pro gramma's niet zal kunnen ontvangen. Alleen op de allernieuwste toestellen zit namelijk een F.M.-band en zelfs nu nog worden toestellen zonder F. M. in de handel gebracht. Wie een toestel van enige jaren oud heeft, hoeft er dus niet op te rekenen, dat hij de F.M.-programma's zal kun nen ontvangen. Het ombouwen van de toestellen is mogelijk, maar dit is vrij kostbaar. Het gevolg hiervan Is, dat men zich in ieder geval de eerste jaren, naast de F.M. ook van de gewone middengolf zal moeten blijven bedienen. Men heeft dus een dubbel zendernet nodig. Verdachie ier zifting gevangen genomen Twee jaar gevangenisstraf heeft de Officier van Justitie bjj de Amsterdam se rechtbank, gisteren geëist tegen de 35-jarige machinetekenaar J. A. B., uit Amsterdam wegens oplichting meerma len gepleegd en verduistering in dienst betrekking. De Officier vroeg voorts de verdachte onmiddellijk gevangen te la ten nemen, welk verzoek de rechtbank na overleg in raadkamer inwilligde. Deze man werd ervan beschuldigd in April van het vorig jaar een sigaretten- winkelier een girocheque ten bedrage van f 350 te hebben afgegeven ter betaling van een radio en een achter stallige sigarettenrekening. De cheque bleek ongedekt te zijn. Voorts, dat hij in Augustus, toen hij als kellner werkzaam was in een Am sterdams hotel, met de Noorderzon ver trokken was en daarbij f 300.die hij van de gasten had geïnd, in zijn zak had gehouden. Als reden voor zijn over haast vertrek gaf verdachte aan zijn patroon op, dat zijn vrouw een twee ling had gekregen. Hij had deze leugen een schijn van De enorme ravage die werd aange richt in een tunnel van de Londense ondergrondse, toen een trein in volle vaart op een stilstaande trein reed. waarheid gegeven door op gebak te tracteren. Ten slotte stond de man nog terecht, omdat hij de vrouw van een Amsterdamse arts voor bijna f 300. had opgelicht. Hij had haar verteld, over drie huizen in Amstelveen te be schikken en verhuurde er één aan haar, hoewel de huizen in het geheel niet zijn eigendom waren. Hij sprak over vesti gingsvergunningen, toonde haar de wo ning, beloofde haar het huis Van be hang en linoleum te zullen laten voor zien, doch op voorwaarde, dat ze enig handgeld gaf ais voorschot op de hum. De vrouw, die dringend om een woning verlegen was, liet zelfs haar meube'en al inpakken. Toen zij voor alle zeker heid toch eerst per taxi naar Amstel veen ging om te zien of de woning ge reed was, bleek, dat ze in de val was gelopen. Op 12 Mei zal deze zaak wederom dienen. Er wordt eerst een psychia trisch rapport over verdachte uitge bracht. CRTN: Volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland was er in de afgelopen week minder vraag naar onze bewaarproducten dan in de voorafgaande weken. Oost-Duitsland nam ook een hoeveelheid af welke be langrijk minder was dan vorige week. Rode kool werd voornamelijk geëx porteerd naar West-Duitsland, België en Frankrijk, terwijl ook nog verla den werd naar Oost-Duitsland in het kader van de gesloten transactie met genoemd land. De noteringen voor rode kool lagen tussen f 7f 12.60 per 100 kg. Naar O.-Duitsland werd ook witte kooi verladen, in het raam van de reeds eerder genoemde transactie. Engeland nam belangrijk minder wit te kool af dan in de vorige verslag- week. Van het overige waren het hcofdakelijk Oostenrijk, W.-Duitsland, België en Frankrijk, welke landen hoeveelheden van dit product afnamen. De prijs waartegen witte kool werd aangekocht liep van f6f 10.20 per 100 kg. Gele savoye kool noteerde f 6.50 f 19.90 per 100 kg. Alleen West-Duitsland toonde in hoofdzaak interesse voor gele kool. Zwitserland nam een belangrijk klei nere hoeveelheid af. Spruiten worden nractisch niet meer aangevoerd. de partijen welke nog worden aangeboden gaan tegen redelijke prijzen van de hand. Witlof is nog steeds prijshoudend bij noteringen van f 0.40f 0.59 vooi de kwal. 1, en f 0.45f 0.52 voor kwal 2. Peen behoort tot de producten welke geregeld raar de West-zone van Duits land worden verladen. Ook België en Engeland namen peen af. hoewel in geringere mate dan West-Duitsland. De noteringen van peen liepen van f-10 17 per 100 kg. Mede door de vraag uit het buitenland ging de prei goed var de hand bij noteringen, welke lie pen van f 0,28f 0.37 per kg. In Venlo kwamen noteringen voor van f 0.40- t 0.55 per kg. Knolselderij deed naai gelang de grootte f 0.32—f 0.60 per stuk. De export-uien brachten tot f 0,5f per kg. op. Een ander bezwaar, dat men in over heidskringen schjjnt te koesteren is, dat het bouwen van F.M.-zenders in ver schillende delen van het land wellicht regionale aspiraties wakker zal roepen. Men kan gevoegelijk aannemen, dat dit het geval zal zijn. Immers, het Oos ten zal van deze gelegenheid zeker ge bruik maken om opnieuw te vragen om een regionale zender, zoals die er in het Noorden en Zuiden al zijn. En Fries land zal, als er een F.M.-zender in Leeuwarden mocht komen, zeker weer eens denken aan een eigen Friese om roep. In Hilversum en Den Haag schijnt men zich af te vragen, of een dergelijke versplintering van het radiotoestel met nog meer regionale zenders dan de twee van nu (ook financieel) wel verant woord is. Men zou hier lang over kun nen redetwisten, maar dat behoeft de bouw van een net van F.M.-zenders niet te verhinderen. MEN WEET, dat vele luisteraars, die braaf hun zegels plakken niet vol doende waar voor hun (belasting) geld krijgen. Men weet ook, dat dit door het F.M. systeem verbeterd kan wor den en dat bovendien de kwaliteit van de Nederlandse radio daardoor aan merkelijk zal stijgen. Grijpt men deze kans, dan valt er later nog te praten over het al dan niet gebruiken van de plaatselijke zenders voor regionale doeleinden. Zo liggen de kaarten op het ogen blik op tafel. De betrokken instanties beraadslagen over het advies, dat zij aan de regering zullen uitbrengen. Zijn wij goed ingelicht, dan is er grote kans, dat dit advies gunstig zal luiden en dat Nederland dus binnen niet al te lange tijd over een net van F.M.- zenders zal beschikken. Tot voordeel van de luisteraars, zoals in Duitsland al is gebleken. Nederland heeft een „tulpengift" naar de Verenigde Staten gezonden, waarmee het zijn dank wil betuigen voor de hulp die de U.S.A. Neder land tijdens de watersnood heeft geboden. De filmactrice Michele Burke poseert tussen de bloemen. JJE AUTOMOBIELASSURADEUREN zijn zeer slecht te spreken over het thans afgelopen wintertje 1952/1953. Ook zonder dat hun daarover al nauw keurig cijfermateriaal ter beschikking staat, weten ze, dat het een dure win ter is geweest. Mist en gladheid hebben de automobilisten in veel heviger mate dan andere jaren parten gespeeld. En met lede ogen hebben cn automobilis ten èn assuradeuren moeten ervaren, hoe kwetsbaar de fraaie moderne auto mobielconstructies zijn. Treeplanken ontbreken vrijwel aan de moderne ge stroomlijnde wagens. Mooi -.ohgetwijfeld.. Jüaar. -gelijktijdig levert iedere on zachte aanraking van de zijkant altijd een beschadiging op, die nogal in de papieren loopt. Vooral ook door de vrijdragende carrosserieën zonder chassis van de tegenwoordige auto's. Als er wat gebeurt, is de schade dikwijls niet te overzien. Wordt WA-ver zeker mg verplicht gesteld? DN DIT IS DAN nog maar alleen de directe schade, die de automobilis ten bij aanrijding of ongeval op de verzekeringsmaatschappijen willen ver halen. De assuradeuren weten echter, dat er ook nog zoiets bestaat als wet telijke aansprakelijkheid. Ook die is belangrijk toegenomen. De claims W.A. worden maar voortdurend hoger. Daar wordt tegenwoordig ook onder gere kend het z.g. smartegeld. Vroeger hoor de men daar niet van. De laatste tijd komt het nogal eens voor, dat uitke ringen moeten worden gedaan wegens gederfde levensvreugde en geleden pijn. De assuradeuren vinden dit met prettig, maar vele rechters achten een geldelijke vergoeding aan getroffenen billijk. Mede op grond van het feit, dat de toegenomen verkeersintensiteit de kans op ongelukken steeds groter maakt, zyn de automobielverzekeringen voor assuradeuren weinig lucratief. Dat was de reden, dat er in October jl. al een tariefsherziening plaats vond, in die zin, dat voor nieuwe verzekeringen een hogere premie werd vastgesteld dan voor de lopende verzekeringen. Successievelijk worden deze verhoog de premies over de gehele linie inge voerd. En nog zeggen de maatschappijen, dat de premies te laag zijn. De slechte winter van 19521953 heeft het over duidelijk bewezen. De automobielassu radeuren hebben dat staat nu al vast een slecht jaar. Of dit slechte jaar andermaal tot premieverhoging zal leiden, is nog niet bekend. Wel is er sprake van verschil te maken tus sen de verzekeringspremies voor auto's, die alleen in Nederland rijden en voor auto's, die ook in het buitenland toeren. En dan is er de neiging om de auto mobilisten wettelijk te verplichten ver zekerd te zijn tegen wettelijke aan sprakelijkheid. Ln Noorwegen. Dene marken, Zweden, Finland en Zwitser land bestaat deze verplichting reeds. België en Nederland kennen deze ver plichting maar ten dele. Onze Zuider buren hebben haar opgelegd aan hou ders var vrachtauto's en autobussen Ingevolge de wet autovervoer per sonen bestaat deze verplichting in ons land voor alle bussen, touringcars taxi's e.d„ kortom alle ondernemingen Ambonese kinderen krijgen weer mooie vacantie De Koninklijke Vereniging ..Oost en West" zal in samenwerking met de Nederlandse Christen-Vrouwenbond ook dit jaar weer zorgen voor de vacantie van alle Ambonese kinderen van zeven tot twaalf jaar. Vrijdag 17 April om 19.30 uur 7p| mr A. B Roos.ien voorzit ter van de NCRV over dit onderwerp jfiEZE nalatenschap een radiocauserie houden. was in beslag genomen die wagens laten rijden voor personen vervoer. Het ziet er naar uit, dat deze wettelijke verplichting binnenkort uit gebreid zal worden tot een ongelimi teerde aansprakelijkheid voor alle autoverkeer. Deze tendenz bestaat niet alleen in ons land, maar in alle ïanden van West-Europa Ook in West-Duitsland wordt er op het ogenblik hard aan ge werkt om deze zaak wettelijk geregeld te krijgen. Huwelijkszwendelaar kreeg vier jaar Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de 49-jarige schipper G. P. van E uit Amsterdam, die tegen zijn von nis van 2i/, jaar hoger beroep had aangetekend, tot een veel hogere straf veroordeeld. Conform de eis legde het hof deze verdachte wegens gepleegde huweiijkszwendei met chantage vier jaar gevangenisstraf op met aftrek van het voorarrest. Het slachtoffer was de 48;jarige werkster C. F. geweest, aan wie verdachte het vorig jaar trouwbe loften had gedaan, nadut hij haar door middel van een huwelijksadvertentie had leren kennen. Volgens deze werk ster had hij haar overgehaald steun te trekken in plaats van te gaan werken en haar bezit aan spaarpenningen la ten verzwijgen. Met deze kennis chan teerde hij haar later. Extra stoptreinen in de bollenstreek Op Zondag 12, Zaterdag 18, Zondag 1G en 26 April en Zondag 3 Mei 1953 zullen ten dienste van de bezoekers aan de Zuidhollandse bloembollen 'e; den extra stoptreinen rijden tussen Amsterdam en Den Haag. 53e LIJST Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft de 53e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven. KRUININGEN Rijkse, Willem, geb. 14.3.43 te 's-Heeh Arendskerke, laatste adres: Grintweg 5. OOSTERLAND Meerman, Karei, geb. 22.10.80, laatste adres: Bosblokdreef A 303. OUDE TONGE Van Nieuwaal, Jan, geb. 22.4.86, laatste adres: Stationsweg 77. OUWERKERK De Valk, Adriaan, geb. 9.12.90, te Nieuwerkerk, laatste adres: Ouwerkerk no. 172. STAVENISSE Oosdijk-De Vos, Willemtje, geb. 28.6. 23 te Stavenisse, echtgenote van Mari- nus Oosdijk, laatste adres: Kerkstraat A 345; Wielaard, Pieter, geb. 10.6.47, te Stavenisse, laatste adres: Kerkstraat A 323a. STELLENDAM Bilkes, Gerda, geb. 8.3.43, te Stellen dam,laatste adres: Voorstraat 113; Bree- derveld, Abraham, geb. 19.9.34, te Oud dorp, laatste adres: Wijk II 5a; Breeder- veld, Teuntje, geb. 20.3.33, te Stellen dam, d.v. Jan Breederveld, laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2; Breeder veld, Thomas, geb. 20.10.93, te Goede reede, laatse adres: Wijk II, 5a; Bij- devaate, Christoffel Jan, geb. 4.1.78 te Ellemeet, laatste adres; Wijk II, 8; Van Oostenbrugge, Maarten, geb. 29.1.44, laatste adres: Wijk II, 17. Z1ERIKZEE Den Boer-De Ruyter, Cornelia, geb. 26.5.12 te Kerkwerve, laatste adres: Zuidhoek D 573; Hillebrand-v. d. Hoek, Leentje, geb. 25.7.18 te Nieuwerkerk, echtgenote van Martinus Hillebrand, laatste adres: Gouwerveer D 609. 'S-GRAVENDEEL Aanvulling op de le verlieslijst dd. 4.2.53: Thans geborgen: Kraak-Stolk, Pieternella Francijntje, geb. 16.8.31 te Strijen, echtgenote van Arie Kraak, laatste adres: Molendijk 80. AMBTENAAR NAM GESCHENKEN AAN De arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage heeft de ambtenaar G. M. van der L. veroordeeld tot f 100 boete en drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Van der L. had geschenken aangenomen, waarvan hij zelf en ande ren geprofitaerd hadden. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Donderdag. Traw lers: een trawler f 18.400; IJm. f 27.000. Kotters; IJm. 23 f 2360; He. 79 f 7100; Tex. 33 f 2570. De aanvoer bedroèg 3970 kisten. Per 1 kg: heilbot 2.952.50; tong: gr. 2.55—2.46, grm. 2,68—2.55, kim. 2.87— 2.65, kl. I 2.46—2.08, kl. II 2.07—1.66; tarbot I 1.35—1.90. Per 50 kg: schol; kim. 76, k!. I 6438, kl. II 44—8; schar 2413; bot 1612; v. haring 1511; makreel 1510; schel vis: gr. 5144, grm. 61—50, kim. 63—50, kl. I 6249, kl. II 4328; wijting 3328; gr. gul 49; ham 81; kl. koolvis wit 43— 36. Vruchtgebruik met „baliet/e gehakt" U/IJLEN Arie Mes, in zijn jonge jaren in breker, was tevens één van de bekwaamste in strumentmakers, die Rot terdam heeft gehad. In zijn jonge jaren heeft hij zware .straffen gehad en op latere leeftijd hielp hij bij het voorbereiden van inbraken. Zo vertel de gistermiddag de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, toen „de erfe nis van Arie" in tie vorm van een zak met 243 sleu tels op de groene tafe' stond. bij de 53-jarige los-werk- man Toontje de M„ ook uit de Maasstad, die vol gens de Officier „één van de Rotterdamse experts was op het gebied van valse sleutels" en die vol gens zijn eigen zeggen erfgenaam van Arie was. Toontje, die in bepaalde kringen Kienenkoning wordt genoemd, zou op klaarlichte dag tijdens een middaqpauze met een valse sleutel een foto grafisch bedrijf zijn bin nen gestapt en f 64 plus een filmcamera hebben meegenomen. VERDER zou hij de hand hebben gehad in een vijftal diefstallen, dat o.m, omvatte kleding, textiel, lasgereedschap, een geldkistje, autoban den, bougies, frictieplaten en overgordijnenstof, bij welke diefstallen de 44- jarige vertegenwoordiger Joop K., eveneens uit Rotterdam (in zijn jon genstijd bekend als „Koos Ballet jegehakt") op de uitkijk zou hebben ge staan en waarbij van de erfenis van Arie Mes dankbaar gebruik was gemaakt. Tegen Toontje werd zes jaar geëist en tegen zijn helper vier jaar. De valse sleutels houdt de Staat wel onder zich. want wie weet zijn er nok bij, die op celdeu ren passen

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9