UIT DE LANGEDIJKER DORPEN Hervormde Kerk te Stompetoren moet dringend gerestaureerd Gemeente geeft 15 pet. van de kosten WONINGNOOD BIJZONDER NIJPEND Kruiscorps won in en eerste prijs Eerste Langedijker v.g.l.o.-schoo! te Zuidscharwoude geopend Meisjes kunnen zich bekwamen voor de taak welke later in het gezin wacht School völdoet aan moderne eisen Handel beter ingelicht dan veilingbestuur Ursem Oranjefeesten goed georganiseerd Bevolkingsonderzoek is geslaagd GEMEENTERAAD HE Zes woningen voor de particuliere sector De Rijp BURGERLIJKE STAND Petten Verlies voor de dames winst voorde heren Castricum Contactavond van Do Strandlopers Bergen Max Woiski wil groot hotel bouwen in Bergen Brandend gas zette keuken in vlammen Damlander molen wordt verkocht Grote aanvoeren te Purmerend DINSDAG 14 APRIL 1953 r ter stede een belangrijk, Eigenlijk had dit een paar laar verschillende redenen iart 1923 belegde het voor. Ie een spreker liet optreden ereniging voor Alkmaar en 'oor hen, die zich op laatst. bijeenkomst van 27 Maart en vastgesteld, en een deft. :htingsdatum is. woordige bestuur van „De ten": Zittend, v.l.n.r.: G, Hoeven, secretaris; P. Bos, mevr. Westmijze-Veld- nningmeesteres. Staande, van der Korst, mevr. Harms, mevr. Hoekmeijer- Laan, A. Rademaker, 150 leden telt en inmiddcli erk't met een gemengd koor* i de echtgenote van de hui- ter de leiding op zich nam. erheid zij vermeld dat de beven, die in 1923 de stoot ng der vereniging gaf, be- i kleine onderbreking, van* :hting steeds secretaris der is geweest. Voor hem is dan I pril een bijzondere feestdag, lebonen" kan onder zeer nstandigheden haar dertig* nsfeest vieren. heeft gisteravond In ramma voor Hilversum II gegeven op een „half uuitji ing". Als onderwerp koe: nende roman van de iongi auteur, meneer P. Tetu loorbladeren van de tele- ■l zijn blik op Alkmaar, ie nder haar inwoners era r Joh. Adams telt/ruit* gestraat 83, öf ity volgde de naamlijst Adelt, lolf, Albers, rijwielstallity, 60. Wie zou, zo zei Win i niet denken aan het station het brede plein en daar- e rijwielstalling en ujifzoti ent niet graag kennis trillen meneer Albers met dot ner 2032? 't Kan, vervolgde ïst. Je kunt hem altoos bel- wen aan de bladzij stalt: lorlopend bereikbaar, mooi boek", zo besloot bij ten spVabe te veel in. Het ompelend stuk prozakunst", ng hij verder. Via Alphes laar Appelsga naarse Roode Kruiscorp! in Leiden gehouden wed* araan door zeventien ploe* lelgenomen, o.a. uit Airster* laag en Rotterdam, een op- icces geboekt door als num* eindigen en daardoor in het ïen van de door de afde' ng hikbaar gestelde wisselbe- mandant van de wedstri"!- eer C. Zwakman, behaalde ;de prijs in de beoordeling rgleiders. De Alkmaar3 waren de heren: C. Zwak* lidenberg; A. J. v. d. Schil* :oos. Zij hebben de eer va" s buitengewone wijze Weten n en getoond, dat het Rooee kmaar over een parate co* kt, waarop dr J. D~genanf' week zijn twe'de lustroffl dant vierde, terecht trots rgerlijke Stand i Cornelia A., d. van Kruijer, Hendrik, z. v N. Hulskamp. Anna C*. I nman en C. Korver. Nico*« N. H. Gerritsen en C* I G. H., d. van B. Ia Schê 'l van Leusden. Eli zatte' 1 Kindt en A. Postma. Te"' Wolzak en M. van der 00 d Petrus J. Boersen en M. Bakker. en Hendricus J* Smit, A. A. Schouten. j lilboer, 6 weken. ar, gehuwd met J. Miedem in de vette koeien, is 5 van het beti'ekkem De noteringen zijn cent per kg gedaald. aangevoerde kalveren Ofschoon er wel voldoen" de handel maar matig3 komen deze dieren op (in de benen) op gegeven noteringen v0°fjL in klein aantal prima u .90 per kg werden ai der markt besteed. rijzen, bij zeer matige bij afloop de laagste Het totale kwantum voldoende te noemen. UET v.f.l.o. (voortgezel lager onderwijs) is de baby onder de scholen. Het is, zoals de Inspecteur van het lager onderwijs, de heer Bos, in een gister middag te Zuidscharwoude gehouden bijeenkomst mededeelde, nog een zor genkindje, dat, geboren tijdens de Duitse bezetting, met veel moeilijkheden te kampen heeft gehad. Na harde arbeid is dit type school niettemin tot stand gekomen en zal, aldus de inspecteur, zeker burgerrecht verkrijgen, mits het doel maar voorop staat. Dit algemeen vormend onderwijs moet gevrijwaard zijn van ieder intellectueel karakter en dus niet gebaseerd zijn op uitgebreid en hoger onderwijs. Deze woorden werden gesproken tij dens de officiële ingebruikneming van de R.K. VGLO-schooI te Zuidscharwou de, waartoe de vroegere O.L.-school verbouwd werd. In café Rijper te Zuid scharwoude vond, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, het R.K. schoolbestuur, de inspecteur van het L.O., de schoolarts dr Sikkema en tal van andere belangstellenden, de offi ciële opening plaats van de eerste VGLO-school aan de Langedijk. Burgemeester Schelhaas sprak na mens het gemeentebestuur, waarbij hij in het bijzonder woorden van dank richtte tot inspecteur Bos en dr Sikke ma. Spreker zei, dat het bewondering had gewekt, dat de oude school tot een nieuwe was verbouwd. Hiervoor dank te de burgemeester de gemeente-archi tect, de heer J. M. de Jong en zijn staf van medewerkers, alsmede de aanne mer, de heer P. Engerlngh, die al het mogelijke hadden gedaan om te maken, dat deze verbouwing werkelijkheid kon worden. Spreker hoopte, dat het ideaal om er spoedig een geheel zelfstandige school van te maken zou worden ver wezenlijkt. Het VGLO is van groot be lang, daar de meisjes zich hier kunnen bekwamen voor de taak, die haar later in het gezin wacht. De burgemeester uitte verder de wens, dat de nieuwe school haar vruchten zal afwerpen tot welzijn van de leerlingen en van de gemeente Langedijk. Pastoor Ciarijs, voorzitter van het schoolbestuur, bepleitte het goed recht van het R.K. huishoudonderwijs, daar de mens niet alleen een lichaam heeft, maar ook een ziel. Daarom staan wij, aldus spreker, geen eenzijdige opvoe ding voor, want Christus heeft gezegd, dat de mens alleen bij brood niet kan leven. De school heeft men de naam gegeven van Sint Martha-school, zoals des morgens reeds in een heilige mis tot uiting was gekomen. Pastoor Ciarijs dankte het gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking. Een koortje onder leiding van mej. Brammer zong vervolgens een wel komstlied en een der leerlingen hield tevens nog een toespraak. Het woord werd verder nog gevoerd door inspecteur Bos uit Den Helder, d:» betoogde, dat hij met grote blijd schap naar de Langedijk was gekomen, daar het niet alleen maar voor de Vörm was. dat de school werd geopend. Het l gemeentebestuur heeft, aldus spreker, i miscehien wel meer gedaan dan waar toe het verplicht was. De heer Bos zag OlrDKARSPEL Het is een merk waardig feit, dat omtrent de kool- transaetie met Oost-Duitsland de han del beter ingelicht schijnt te zijn dan ae bestuursleden van de veiling. Dit was een opmerking, die tijdens de ledenvergadering van de tuinbouwver- eniging „De Eendracht" werd gemaakt. Betreffende de leverplicht bij gesloten transacties kon de ledenvergadering zich geheel met het bestuursvoorstel verenigen. Tevens hechtte zij haar goedkeuring aan de meeste voorstellen van de Noordermarktbond, die bij de behandeling van de beschrijvingsbrief wan de algemene vergadering van de Bond ter sprake kwamen. De rekening van de penningmeester gat een eindbedrag te zien van f 1481. dc schuld van de vereniging, die per 31 December f 4111,85 bedroeg, was ver minderd tot f 239,81. De exploitatie rekening vermeldde aan ontvangsten een bedrag van f 1923,50 en aan uit gaven f 1381,54, hetgeen, hetgeen neer komt op een batig saldo van f 541,96. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer J. Hink in het °'lz<?nder oud-burgemeester Wijnveldt f net erelid, de heer A. Swager. De neer Met werd wederom belast met net bespuiten der zetkoolbanen. Jagersvereniging zal 6000 patronen aankopen OUDKARSPEL. De leden van de Jagersvereniging „Geestmerambacht" unnpn op een goed seizoen terugzien, verder kan geconstateerd worden, dat «e samenwerking met de tuinders uit stekend is. Deze mededelingen werden gedaan m de Zaterdagavond, in Café Schilder man, gehouden jaarvergadering, door de voorzitter, de heer P. Verburg. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental der vereniging 20 is. De rekening van de penning meester sloot met een batig saldo van Men besloot om gezamenlijk 90(10 patronen aan te kopen. Voorts is het bestuur voornemens om m de herfst een film te vertonen op het gebied van. de jacht. burgerlijke stand langedijk. Geboren: Nico- «as C., z. van J. M. Koedijk en H. a. Burcksen. Rudolf C., z. van R. Wesche C. M. van Kleef. Johanna M. L., d- van W. J. van Goethem en C. G. Mijts. r* Johannes G., z. van G. Bekker en G. C. Spaans. Louisa E. E., d. van Th. Groot- les en M. e. Widmann. Cor, z. van J. vet en a. Feller. Ondertrouwd: Johannes van der Molen en Jannetje Kamp. Johan Put en Jeannetje A. van de Poel. Jan oster (won. te Oosthuizen) en Tine Deu- tekom. Oetrouwd: Frederikus Th. van der uit en Anna i. M. van Leeuwen. erardus Buijsman (won. te Berkhout) en «argaretha Greuter. pieter J. Smit eo- te St. Pancras) en Maartje Wognum. 81,Verle<*en: Dieuwertje de Ruiter. El"»tekeWedUWe Va" J Kooü' JanneUe 1 als eis, dat het onderwijs practisch zou zijn. Daarna werd nog het woord ge voerd door de heren Sikkema, J. M. de Jong, C. A. Dullemond, hoofd der open bare ULO-school en door zuster Ger trude, hoofd van de VGLO-school. Tevoren werd de nieuwe school be zichtigd. Deze bestaat uit drie lokalen. Eén is bestemd voor het practische werk en in de twee andere wordt the orie onderwezen. Mooie electrische kookplaten, gascomforen, een droog- en provisiekamer staan de meisjes ten dienste bij het onderwijs. Dan is nog een kamer ingericht voor de onderwij zeressen. De uitvoering is in frisse lichte kleuren, met moderne verlich ting, nieuwe kasten voor leermiddelen, enz., Ongewijzigde garantieprijs voor pootaardappelen LANGEDIJK. De pootgoedcommis- sie van de Stichting van de Landbouw heeft zich uitvoerig beraden omtrent de vaststelling van minimum-garantie prijzen, die met behulp van de gelden uit het pootgoedegalisatiefonds voor ae komende oogst voor goedgekeurde pootaardappelen zullen worden gega randeerd. Hoewel er naar gestreefd wordt zoveel mogelijk de kale kost prijs te benaderen, meent de commissie, dat er geen aanleiding is, de garantie prijzen te verhogen, ondanks het feit, dat de kosten enigszins gestegen zün. Er wordt op gewezen, dat het stelsel van garantieprijzen bij pootaardappelen inhoudt, dat de teler vele voordelige kansen heeft, omdat bij gunstige afzet mogelijkheden de handelswaarde van het product aanzienlijk hoger kan lig gen, dan de minimum-garantieprijs. MINIMUMPRIJZEN KOOL LANGEDIJK. De minimumprijzen voor bewaarkool zijn ingaande Maandag 13 April als volgt vastgesteld: Rode kool f 7.witte kool f 0.en gele kool f 6.50; alles per 100 kg. KINDEROPERETTE WON ALLER HARTEN NOORDSCHARWOUDE. De afde ling kinderkoor van de operettevereni ging „Caecilia", dirigent de heer C. Geerling:, heeft Zaterdagavond in „Con cordia" met veel succes de première ge geven van een aardige kinderoperette, „De betoverde Prinses". Men kon hier met récht van een geslaagde opvoering spreken, daar de jeugdige debutantjes zicih met volle ernst aan spel en zang overgaven. Het was de heer P. Tromp, die de tal- rijke aanwezigen verwelkomde en daar bij mededeelde, dat „Caecilia" na 15 jaar weer in staat was om na zeer veel voorbereiding een kinderoperette te brengen. Het betoverde Prinsesje bracht ons een paar uur in een schijnwereld van prinsesjes, feeën, elfen, ridders, dwer gen. heksen en rovers. De diverse taferelen gingen in een rijke schakering aan ons voorbij. Onge dwongen werd er gespeeld en gezon gen. Met nadruk willen wij het buiten gewoon knappe spel van de heks Re- dila noemen, vertolkt door Atie Kuiper en de rollen van Tony (Riet Glas) en het prinsesje (Bep v. d. Hoven), zonder overigens de anderen te kort te willen doen. Buitengewoon geslaagd was ook de scène in het vierde bedrijf, met het ballet van de vlinders. De heer Geerling begeleidde zeer ver dienstelijk op de piano en de regie was in goede handen bij de heer Vóórhaar. De zang klonk af en toe wat „ruw", zodat de leiding hieraan meer aandacht moet besteden. Van de décors, costuums en verlichting was verder zeer veel werk gemaakt. Aan de dirigent en de regisseur wer den na afloop sigaren aangeboden. Me vrouw De Rijke en mej. Hannie Wolfs winkel, die steeds bij de repetities aan wezig waren, werden met bloemen be dacht. „Nuf en Sport" zendt in op expositie te Alkmaar NOORD-SCHARWOUDE. Op de vergadering van de konijnenfokkers- en pluimveehoudersvereniging „Nut en Sport", die onder leiding stond van de heer E. Vonkeman, deed de voorzitter verschillende mededelingen over de grote tentoonstelling, die in de maand November wordt gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Alkmaarse vereniging van pluimvee fokkers. De bedoeling is, dat de Lange- dijkers daar met hun inzendingen goed voor de dag zullen komen. Ten slotte werd aan de leden bekend gemaakt, dat de tatoueerder om de 14 dagen op Zaterdagmiddag zal rondgaan. De tafelkeuring zal op de laatste Za terdag in Augustus of op de eerste in September worden gehouden. Fustloods gereed gekomen De grote fustloods vpm de veiling vereniging „De Noordermarktbond" is gereed gekomen Deze enerrme opslag plaats van fust is gebouwd op het nieu we industrieterrein te Noord-Schar- woude. Ze heeft een afmeting van 35 bij 40 meter en een inhoud, die ruimte biedt aan 140.000 kisten. Het geraamte is van latwerk gemaakt en het dak met golfplaten belegd. „Jong Leven" behaalde drie eerste prijzen NOORDSCHARWOUDE De to neelvereniging „Jong Leven", die mee speelde in de toneelwedstrijd te Sint Maartensbrug, zag haar moeite be kroond door het behalen van niet min der dan drie eerste prijzen. De Langedijker vereniging won de le prijs (181.6 punten) met het toneel spel ..Vlucht naar de evenaar". De heer De Vries wist beslag te leggen op de hoofdrolprijs voor heren en Jan Eecen op de eerste Prtis voor bijrollen. Ursem kan met Koninginnedag weer eens volop genieten. De Oranjevereni ging ter plaatse heeft namelijk een pro gramma in elkaar gezet dat klinkt als een klok. Op Zaterdag- en Zondagavond 25 en 26 April, zullen de festiviteiten ingeleid worden met een „Groot Oranjebe1" in café Oudejans gehouden zaï worden en onder leiding staat van het 9 man sterke ensemble „De Familie Kok". Op Koninginnedag, 30 April, wordt 's ochtends een optocht gehouden van af de Openbare School naar Oudejans. De kinderen kunnen daarna genieten van de film „Dik Trom en zijn dorps genoten" en van de nodige tractaties die dan verstrekt worden. Ongeveer terzelfder tijd beginnen de volksspelen, als hemdenrace te paard, waarvoor een ieder tegen een inleggeld van f 1.kan inschrijven en die ge houden wordt tussen de brug bij de heer Peereboom en de erven Zuurbier Verder staan op de lijst: Hoedknuppe- len voor jongens, roeiwedstrijden voor meisjes, muilenraces met hindernissen voor oudere dames en. hoe kan het ook anders „De Kop van Jut". Met een „Grote Parade", die 's mid dags om 1 uur begint, worden deze spelen ingeleid. Op de avonden van 30 April, 1 Mei en 3 Mei zullen de plaatselijke vereni gingen voor nog meer feest zorgen. Op Zondag 19 April is er gelegen heid om des morgens tussen 9 uur en 12.30 uur in café Oudejans gratis toe gangskaarten voor deze avonden a£ te halen. „Aldoe-de leert men" organiseerde verloting Zaterdagavond had in Café Oudejans de verloting-plaats vrin werkstukken gemaakt dcror de dameskrans „Aldoen- de leert men". De eerste prijs viel ten deel aan mevr. VolgerKluit alhier, de tweede prijs aan de heer J. Visser te Oudendijk en de derde prijs aan de heer J. Ruiter te Rustenburg. Bij deze verloting waren verschillende attracties aanwezig waarvan druk gebruik .werd gemaakt. Het batig saldo komt ten goede aan het Centraal Genootschap. ALS belangrijkste agendapunt prijkte op de agenda van de gistermiddag ge- houden vergadering van de gemeenteraad in Oterleek het voorstel tot het 'verlenen van een subsidie overeenkomende met een bedrag van 15 van de kosten verbonden aan de restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk te Stompetoren. Met algemene stemmen besloot de raad deze subsidie te verlenen. Van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting was bericht ont vangen, dat voor de restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk een subsidie zal worden verleend van 60 der restauratiekosten. Voor de Kerkvoogdij is een gemeentelijk subsidie verzocht van 15 Eenzelfde verzoek is gedaan aan Gedeputeerde Staten. Deze kerk, aldus de burgemeester, is het enige monument, dat in deze ge meente aanwezig is. Het betreft hier een z.g. kruiskerk, Öie in de eerste jaren na de drooglegging van de pol der „De Schermeer" is gebouwd. De toren van de kerk behoort, zulks in tegenstelling tot de meeste gemeenten, waar deze torens in onderhoud zijn bij de burgerlijke gemeente, eveneens aan de Nederlands Hevormde Kerk. De ge meente Oterleek is dan ook steeds in een voordelige positie geweest. De kerk is dringend aan restauratie toe, de mu ren zijn slecht en ook het dakwerk verkeert in deplorabele toestand. Zou de restauratie niet spoedig ter hand worden genomen, dan is het geens zins onmogelijk, dat de kerk moet worden gesloten. De toren der kerk is reeds door het kerkbestuur in voor-financiering gerestaureerd. Taans is het de bedoeling de kerk zelf te doen herstellen. Van de totale kosten van de restauratie ad f 173.000 zal een bedrag van 60 pet. van het rijk als subsidie worden ontvangen. Wan neer de gemeente en het provinciaal bestuur ieder een subsidie van 15 pet. zouden toekennen, zou tot restauratie der kerk kunnen worden overgegaan, daar door de lidmaten reeds een bedrag van f 28.000 als aandeel van de kerk is bijeengebracht. De heer Schuuring merkte op, dat hij een voorstander van het toe kennen van deze subsidie, is. Op ver schillende andere plaatsen is door het De begrotingsbeschouwingen in de gemeenteraad Heerhugowaard, die gister avond ten gemeentehuize werden gehouden, stonden voornamelijk in het teken van het ernstige woningtekort. De heer Jb. Groenveld drong er bij het college van B. en W. op aan bij de bevoegde instanties te pleiten voor meer woon ruimte. Tevens bleek de heer Groenveld een voorstander van het idee de geldende verordeningen inzake nitbrelding of verbetering van woonruimte zeer soepel toe te passen. Ook de heer J. de Groot (P. v.d. A.) zou gaarne zien, dat enige woningen, die op het punt staan onbewoonbaar „verklaard te zullen zodanig hersteld worden, dat ze weer aan redelijke eisen voldoen. ding voor een zacht prijsje aan de di recteur van „een of ander" museum te verkopen. De heer Bakker was er niet van overtuigd dat B. en W. in dit opzicht, voldoende activiteit hebben ontplooid, een opinie die overigens wel aan grond verloor, toen burgemeester B. J. F. SutmanMeijer meedeelde, dat een toewijzing voor de bouw van zes wo ningen in de particuliere sector is ont vangen. Wat betreft het opknappen van on bewoonbaar te verklaren woningen, wees de burgemeester er op dat voor dergelijke gediskwalificeerde huizen „vervangingsruimte" kan worden aan gevraagd. De dreigende slinking der financiële reserve zal in de toekomst door een betere verhouding met het Rijk tegen gegaan kunnen v,-orden. De heer J. Bakker wenste in de ge meentelijke plantsoenendienst minder valide arbeiders opgenomen te zien, die voor 90 procent door het Rijk be taald worden. De voorzitter wees er echter op, dat in dat geval in vaste dienst zijnde ge meentearbeiders werkloos zouden (kunnen) worden. Beantwoording replieken. Bij de beantwoording der replieken door de burgemeester zwenkten de discussies ten tweede male af naar het terrein der huisvestingsproblemen en kwam o.m. de erbarmelijke huisvesting der kleuterscholen ter sprake. Twee kleuterscholen, waaronder ook die in Heerhugowaard Noord zouden in feite geheel herbouwd moeten wor den, hetgeen zou -neerkomen op een bedrag van twee maal f 70.000. Daar het kleuteronderwijs "echter niet verplicht is. zullen de consequen ties, die de Rijksondesteuningsrege- ling met zich mee brengt ingrijpend kunnen zijn in het nadeel der gemeente De wens van de heer De Groot om een culturele commissie ingesteld te zien bleek ook bij de burgemeester le vendig te zijn, die echter vond, dat zulk een lichaam uit particulier initia tief geboren moet worden. Bij het doornemen der begrotingscij fers bleek dat de brandspuit dermate aftands is, dat men van plan is het Geboren: Petrus Poulus, z. van Jo hannes Blokdijk en Catharina Johanna Mul; Derk, z. van H. D. ter Beek en J. B. Put; Klaas, z. van A. Middelveld en A. Muntjewerff; Albert Jan, z. van Fr. Rietman en C. Kroone; Tineke, d. van J. Bunschoten en A. Morrees- Hen- riëtte Hermina Margo, d. van P. Barre- veld en H. A. Chr. Brüheim. Ondertrouwd: Rijkenberg. Johannes Theodorus Joseph, oud 28 jaar en De Jong, Simkje, oud 26 jaar; Langedijk, Johannes Jozef, oud 26 jaar en Poel, Catharina, Cornelia, oud 28 jaar. Getrouwd: van Veen, Jan Hendrik, oud 28 jaar en de Jongh, Jacoba, oud 24 jaar; Rijkenberg, Johannes Theodo rus Joseph, oud 28 jaar en de Jong, Simkje. oud 26 jaar. Overleden: De Vlieg. Wilhelmus Leo nardos, weduwnaar van Walch, Maartje oud 89 iaar: Kroone, N'cnlaas. oud 76 iaar, weduwnaar van Middelveld, Aal tje. De aanschaf van een nieuwe „baby"- spuit zal onder de loupe genomen wor den wanneer men voldoende is inge licht omtrent de plannen van de kring Alkmaar der B- B„ die mogelijk a.s. Vrijdag tot aanschaf van een grote spuit ten behoeve van deze dienst zal beslissen. De subsidie-aanvragen voor het nieuwe begrotingsjaar werden tenslotte volgens de opgestelde concepten aan genomen. GESLAAGD De heer J. Geusebroek slaagde te Alk maar voor het aanvullend examen maat schappelijk werker, onderdeel psychologie en sociale en geestelijke stromingen. De thuisclub was in de handbalwed strijd PettenZwaluwen wel zeer ge dupeerd doordat verschillende speel sters niet konden uitkomen, waardoor er tenslotte zelfs met tien dames moest worden gespeeld. Toch werd het een aardige strijd, waarin Petten eerst de beste kansen had en op een gegeven moment zelfs met 4-2 voórstond. Toen deden de Zwaluwen er een schepje op. Het werd 4-5, 5-5 en tenslotte slaagde de productieve Zwaluwen-linksbinnen er in haar club de zege te verschaffen. Voor Petten maakten Lies Kuiper vier en Lies Quak één doelpunt. De heren daarentegen mochten zich bij het voetballen verheugen in de volle winst, door de aloude tegenstan der Schoorl een fikse 4-1 nederlaag toe te brengen, waardoor tevens revanche werd genomen voor de in Schoorl ge leden nederlaag. 'Er werd door beide partijen aardig gespeeld, maar Petten wist de geboden kansen beter te ge bruiken. Reeds spoedig kijpte De Graaf een voorzet van Kossen uitstekend in. Na de rust maakte Schoorl uit een corner gelijk. Een kwartier voor het einde werd de strijd beslist, toen De Graaf, die ditmaal wel bijzonder op schot was, vlak achter elkaar twee maal onhoudbaar scoorde. Kort voor de goed leidende scheidsrechter het einde blies, maakte Quak er 4-1 van. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Maandag: Ym 20 Polderman f 17.390, Ym 54 Limburgia f 15.700, 2 trawlers met f 51.900, Ym 204 f 2160, Ym 129 f 9850, Ym 53 f 2050, KW 104 f ".090, KW 155 f 2460, KW 107 f 2460, KW 64 f 2580, KW 51 f 2450, KW 108 f 2030, KW 169 f 2326, KW 69 f 2260, KW 125 f 2240. KW 89 f 3420, KW 17 f 2500, KW 114 f 1910. KW 26 f 2916, KW 59 f 2340, KW 95 f 2010, KW 65 f 2110, KW 40 f 1173, KW 176 f 10.110. KW 41 f 4027, KW 34 f 2200. KW 53 f 1748. KW 27 f 1935. KW 133 f 1500, KW 210 f 1670. KW 98 f 2680. KW 10 f 2350, KW 21 f 538, KW 31 f 19036. WR 33 f 2820, Ym 7 f 2400 Ym 276 f 1260. Ym 3 f 1460. Ym 228 f 1130, Ym 230 f 1150, AM 16 f 1960. AM 17 f 3040. AM 18 f 2360, BU 33 f 2010, RO 29 f 128, KW 77 f1540. Aan voer 6475 kisten. niet-toekennen van de gemeentelijke subsidie de kerk verdwenen, hetgeen hij voor Stompetoren zeer zou betreu ren. Wel merkte hij op dat z.i. de kerk door de loop der jaren schromelijk is verwaarloosd. Was de kerk beter on derhouden, dan zou de gemeente thans niet voor een dergelijke uitgave staan. De heer Spaan zei, dat bij het ver dwijnen van een kerk het cachet van de gemeente verdwijnt. Hij was dan ook een voorstander van het toekennen van de gevraagde subsidie. Evenwel vroeg hij zich al' of een subsidie van de zijde van de gemeente van 10 pet. niet vol doende zou zijn. In ontkennend geval wilde ook hij zijn stem voor het voor stel geven. De burgemeester antwoordde dat door de Kerkvoogdij de begroting zodanig is opgesteld, dat de' restauratie slechts plaats zal kunnen vinden indien de gevraagde subsidie ad 15 pet.wordt verleend. De heer Zwaan vroeg zich af, of voor een gemeente als Oterleek een dergelijke uitgave wel te verantwoor den is. De kerk staat nu eenmaal in onze gemeente, maar haar lidmaten zijn in veie gemeenten tot de Schermeer be horende, woonachtig. De burgemeester vond, dat de ge meente deze uitgave wel kan dragen. Trouwens het toezicht op de financiën van Gedeputeerde Staten is er ook en eerst zal goedkeuring moeten worden verkregen. De heer Schelling herinnerde er aan, dat de toren niet bij de gemeente in onderhoud is, hetgeen een belangrijk voordeel door de jaren is geweest. De heer B a 11 u s zei, dat alhoewel het niet „zijn" kerk betreft, ook hij zijn medewerking aan het verlenen van de gevraagde subsidie wilde verlenen. De burgemeester dankte de heer Bal- tus voor het door hem ingenomen rui me standpunt. De heer Schuuring zegde' namens de fractie van de P.v.d.A. eveneens de heer Baltus dank voor zijn medewer king in deze. Vervolgens werd zonder hoofdelijke stemming besloten tot het verlenen van een subsidie ten bedrage van 15 pet. der restauratiekosten der Nederlands Hervormde Kerk te Stompetoren. MA DE OPENING deelde de burge- meester mede, dat de begroting 1953 was goedgekeurd. Hij deelde tevens mede, dat de doorlichting der bevolking in deze gemeente, waarvan de resulta ten nog niet bekend zijn, zeker ge slaagd mag heten. De hieraan voor de gemeente blijvende kosten zullen ca. f 100.bedragen. Van de Oudercom missie van de O.L.S. te Stompetoren was een verzoek binnengekomen om op korte termijn over te gaan tot het aan leggen van een bliksembeveiliging op de school, waartoe reeds gelden in de begroting zijn geraamd. De burgemees ter deelde naar aanleiding hiervan mee een prijsopgave te hebben gevraagd. Tevens verzocht de Oudercommissie tot het plaatsen over te gaan van een waarschuwingsbord „Spelende kinde ren" a. d. Noordervaart. Daar het hier evenwel een provinciale weg betreft, zal de medewerking in deze van de provincie dienen te worden gekregen, waartoe stappen zullen worden onder nomen. Gedeputeerde Staten deelden mede de beslissing op het besluit van de raad tot het aankopen van gronden te Stom petoren te hebben verdaagd, terwijl het Prijzenbureau Noord-Holland voor On roerende Zaken te dien aanzien be richtte bezwaren te maken tegen de koopsommen. Burgemeester en Wethou ders zullen hieromtrent zich nader met dit Bureau verstaan. Tenslotte was van het Kringhoofd Bescherming Bevolking in de kring N.H.-4 ingekomen een schrijven waarin de wenselijkheid naar voren werd ge bracht om over te gaan tot het aan schaffen van verder brandblusmate- rieel. Burgemeester en Wethouders zullen ten deze in een volgende vergadering met nadere voorstellen komen. In de rondvraag bracht de heer Zwaan de slechte toestand van de wo ning van A. Kolijn ter sprake en de heer Schuuring die van de woning, be woond door wed. Hop en J. Mienis. Ten deze zal nogmaals contact met de eigenaren worden opgenomen. De Castricumse Reddingsbrigade „De Strandlopers" heeft Zaterdag in Hotel de Rustende Jager een contactavond voor de leden gehouden, die werd bij gewoond door tachtig leden. In een inleidend woord deelde de C. R. B.-voorzitter, de heer J. de Vries mede, dat de eerste lustrumvie ring zal plaats vinden op 15 October Er hebben zich verscheidene nieuwe leden aangemeld. Het is op deze contactavond niet bij toespraken gebleven. De heer B. Icke heeft op verdienstelijke wijze enige liederen gezongen en enige leden kwa men op het toneel om voordrachten te doen. De heer L. Eggers verhoogde als pianist en accordeonnist het succes van deze avond. TE VROEG NAAR DE BOLLEN VELDEN Het plaatselijk Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling heeft Zaterdagmid dag een excursie gehouden naar de bollenvelden te Limmen, waarvoor flinke belangstelling bestond. Toch haeft de excursie niet geheel aan haar doel beantwoord, daar de bollenvelden nog niet die bloemenpracht vertoonden, die mén had verwacht. In verband hier mede zal men Zaterdag een tweede excursie organiseren. TUINBOUWVEILING „ONS BELANG" Notering van de gisteren gehouden vei ling: witlof: A 2129 en B 15—18; spi nazie 31—41; rabarber 17—23: radijs 7Vi! —10; sla 8Vi9» aardbeien 1,20. Het schijnt de heer Max Woiski ernst te zijn met zijn plannen om in eBrgen een groot hotel te bouwen. Hij heeft medegedeeld, dat na zijn terugkeer uit Suriname definitief to de bouw zal worden overgegaan. De naam van het hotel zal luiden: „Grand Hotel Para maribo". Omstreeks het middaguur brak giste ren brand uit in het perceel Vijverlaan 6, bewoond door de fam. Sombl-oek. In het huis, dat in tweeën wordt be woond, waarvan de fam. Sombroek de bovenétage heeft betrokken, was een gasslang van het comfoor gegleden. De ontsnappende gassen sloegen over op een petroleumstel en in een oogwenk stond de keuken in lichterlaaie. Door drastisch optreden van de melkboer Kuipers kon erger worden voorkomen. De brandweer, die inmiddels met het nieuwste nevelblusapparaat was uitge rukt, moest onverrichterzake terug- Ke^en. Behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Noord-Hollanü, is ae „Damlander molen" door het bestuur van de „Damlander Polder", verkocht aan de heer De Vries, architect te Am sterdam. De molen is gebouwd door Aerien Garbrants, timmerman en molenbou wer, en gedateerd 10 Juni 1707. Hij staat aan het begin van de Groeneweg te Bergen. Oorspronkelijk heeft het in de bedoe ling gelegen, de molen voor electrische bemaling in te richten. Door de te hoge kosten, die aan restauratie en verbou-' wing zouden zijn verbonden, kon hier aan geen gevolg worden gegeven. Architect De Vries laat thans de mo len geheel restaureren een verplich ting, die hij door de aankoop op zich genomen heeft en inrichten tot zo merwoning. Het uiterlijk zal in de oor spronkelijke staat blijven. De molen is voor kunstschilders altijd een zeer geliefd object geweest en tien- tallen malen vereeuwigd. Woningbeiif wordt met 20 huizen uitgebreid De fa. P. van Exter, te Bergen N.H., heeft een gedeelte terrein gekocht van de familie Van Reenen, ter grootte van pl.m. 2 H.A. De gronden zijn gelegen tussen de Noordlaan en de Zuidlaan, en hierop is de bouw van vijftien woningen ge projecteerd. De ingang naar deze complexen is reeds ingekapt op de Breelaan. Ook de bebossing van de terreinen gelegen aan de Middengeestweg is ingekapt. Hierop is de bouw van acht „bungalows" uit gezet. De ingang naar deze terreinen is aan de Midden-Geestweg met een uitgang voor voetgangers en fietsers aan da Meerweg. De terreinen zijn reed zo goed ais alle verkocht. Handenarbeid met dode takken en boomschors Uit alle windstreken van Nederland waren vorige week tal van leraren, le raressen en jeugdleidsters naar Bergen gekomen, om op de Volkshogeschool met de mogelijkheden van de handen arbeid kennis te maken. De zeer interessante resultaten, die van 711 April op deze cursus werden bereikt, waren overzichtelijk tentoon gesteld. Opvallend waren de fantastische re sultaten van de mensen- en dierenfi- guren, samengesteld van dode takken en boomschors. Een arend, in rust neergestreken, was wel zeer suggestief. De mogelijkheden in klei zijn onbe grensd. Een bison, geboetseerd door een illustrator, zou op iedere tentoonstel ling met een prijs zijn gaan strijken. Tal van „Ex-Libris", uitgesneden in linoleum, gaven blijk van een goede kunstziningheid. De cursisten bestonden uit leraren (essen) en jeugdleidsters. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus M., z. van W. A. van den Bosch en A. Admiraal. Janna G., d. van J. B. Verink en W. J. Meilink. Hugo J. z. van L. Postma en U. D. Sinzheimer. Cornelis J„ z. van B. Hof en M. M. T. Pepping. Ondertrouwd: Klaas Boot (won. te Amersfoort) en Hendrikje J. Bruin. Getrouwd Berend Boersma en Wil- helmina C. Liesemeijer Overleden: Willem Klaassen, 75 jaar Klaasje Blom, 78 jaar, weduwe van H. Mulder. Het aanbod van runderen bedroeg pl.m. 1700 stuks. De handel in vette koeien was door dit grote aanbod zeer stroef en de prijzen waren zakkende. Ook de handel in gelde koeien was heel wat stiller. Door de overbezette markt was de handel heel matig, wat ook gold voor de verse melk koeien. De vraag naar nuchtere kalveren voor de slacht was goed; ook naar de fok kers was nog wel vraag, maar de prijzen waren iets lager. Op de wolveemarkt was een aardige aanvoer, maar er zat weinig gang in en vooral de handel in vette scha pen en fokdieren was aan de 'kalme kant. De aanvoer van vette varkens was bedui dend, waardoor de prijzen iets invielen. De notering, die werd ingezet op f 1,86, liep later terug tot f 1,80 en er viel een stugge afloop te verwachten. Op de big- genmarkt was het stil en deze vertoonde vrijwel hetzelfde beeld. OBDAM, 13 April Peen B 18.40— 24.60, C 14.50—17.40, D 4—5.50; bieten A 5—6.30, B 4.30—4.60; witlof I 24—32, II 23—30, III 13—22, IV 14—16. WOGNUM. 13 April Witlof A 20— 31, B 1427, C 618, stek 39, aanvoer 4500 kg; rode kool 78.50, rabarber 19, Andijvie 21—32; spinazie 3640; Gratio 10; Winterjan 411; Bramley 719. m

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3