f Firn. Pain rn Pon in hel lirhlniini j In behouden haven. Van Swol nog aan de iop van het Nederlandse tennis Proefwedstrijden van de KNLTB-keuzecommissie r/t NtmnAKKERTJE Luister eens naar Het Radioprogramma Nederland-België reeds tweemaal uitverkocht Ook grote belangstelling voor Blackpool-Rapid Zaterdag-elftal tegen Stormvogels Geestelijk leven Beroepingswerk SCHEEPV A ART BERICHTEN (Van onze tennismedewerker Voor de maand April heeft de Keuze commissie van de KNLTB voor de top van het Nederlandse tennis enkele proefwedstrijden vastgesteld, zulks om enerzijds de spelers de nodige wed strijd-oefening en -sfeer te verschaf fen, anderzijds de commissie een in druk te doen krijgen van de onderlin ge krachtsverhoudingen. Zaterdag vond onder zeer grote belangstelling zo'n oefening plaats op de banen van het tennispark „Oudenrijn" te Utrecht, waar Van Swol weer eens duidelijk bewees nog aan de top van het Neder landse tennis te staan. In deze partij won Van Swol met ti-4, 8-4, 2-6, 6-1 en nu mag het waar zijn dat Wilton beneden zijn kunnen bleef, een feit is dat Van Swol sterk speelde en Wilson weinig of geen gelegenheid gaf zijn harde forehand los te laten. Daarvoor was de druk die Van Swol op hem uitoefende te groot, het tempo te hoog. Zijn over het algemeen con stante slagencontröle liet Wilton nu in de steek, de juiste lengte was en bleef zoek. Service en smash, de gevaarlijk ste wapenen van Van Swol, deden weer hun werk al zijn ze ongetwijfeld wel wat minder sterk dan enkele ja ren geleden. In deze partij heeft Van Swol zijn candidatuur voor het enkel spel in de Davis-Cup-ploeg serieus ge steld. Dehnert, met tien dagen Rivièra- tennis nog in de benen, waar alles, ballen, licht, temperatuur enz. zo ge heel anders zijn, moest de meerder heid van Van Meegeren ondervinden, wiens spel kennelijk sterker is gewor den. Zijn forehand is vloeiender ge worden, zijn gesneden backhand lanj niet ongevaarlijk. Dit alles hield Deh nert te veel achterin waar juist niet zijn grote kracht ligt. Maar hij kreeg heel weinig gelegenheid om door netspel tot de anval over te gaan en Van Mee geren won met 6-3, 7-5, 6-1. Daarna het dubbelspel tussen Van Swol—Wilton en Dehnert—Van Dal- sum. Nu het welhaast zeker is dat Ivo Rinkel door een ondanks de operatie nog steeds onwillige knie niet voor Davis Cup-tennis beschikbaar zal zijn, (Advertentie, ing Med.) KWARTETTEN VAN MENDELS SOHN. Felix Mendelssohn Bart- holdy heeft als iedere musicus een aantal kwartetten op zijn naam staan, muziek, die overigens niet zo vaak gespeeld wordt. Be grijpelijk, want de composities van d.t Zondagskind missen nog al eens diepte. Niettemin is het toch de moeite waard, deze zoet vloeiende en kundig geschreven muziek te beluisteren. Vandaar, dat er een serie radioconcerten is geprojecteerd, waarvan we hier het eerste aankondigen. Er wordt een jeugdwerk gespeeld, het kwartet 1 opus 1 in c kl. t, (Woensdag 15,30 over Hilversum 1, 402 m.) WOENSDAG 15 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9 40 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Dood ipoor", hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12 30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-Orkest en solist. 14.05 „Carmen", opera (acte I) (gr.) 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Amu sementsmuziek. 15.30 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelconcert. 17.50 Militaire causerie. 18 00 Gram.muziek. 18.15 Geestelijke liederen. 18.00 R.V.U.: Dr. J. J. Smith: „Voorjaar in de natuur". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19-10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest. 21.15 „Nederl. Staatslieden van de 19de eeuw", causerie. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Gram.muziek. 22.05 Twee piano's. 22.30 Intern. Evangelisch commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.33 Operettemuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoon muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Idem. 10.00 School radio. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.- muziek. 12 00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het Platteland. 12.38 Gram.muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Lichte mu ziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Hoorspel voor de jeugd. 16.00 Pianorecital. 16 10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gra mofoonmuziek. 17.30 Instrumentaal kwar tet. 17.50 Regeringsuitzending: R. Stephan: ..Nieuw-Guinea's eilanden in de Geel vinkbaai". 1800 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek 19.00 „Aan weerszijden van de Atlas", klankbeeld. 19.20 Gram.muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar, 20.15 Metropole-Orkest en solist. 20.45 „De regen kwam hoorspel. 21.40 Omroeporkest en soliste 22.20 „Gaan we een nieuwe ijstijd tege moet?", causerie 22.35 Instrumentaal sex- 23.00 Nieuws. 23 15 Socialistisch niéuws in Esperanto. 23.20 Jazzmuziek met commentaar. 23.35—24.00 Gramofoon muziek, zal het de K.C. niet gemakkelijk val len de juiste combinatie te vinden. Want Van Swol en Wilton mochten dan met 8-6, 6-1, 6-3 winnen, de ideale combinatie was het o.i. toch niet. Maar we geven toe dat we teveel blijven denken aan de combinatie Van Swol— Rinkel, een dubbel van een kracht als we misschien nooit meer terug krijgen. Door het midden werden Van Swol en Wilton nog wel eens gepasseerd en door teveel aandacht te schenken aan de backhand-hoek moest Wilton een op zijn forehand geplaatste service nog wel eens laten gaan. Jammer dat die forehand van Van Dalsum nog altijd wat krampachtig is omdat die te dicht bij het lichaam wordt genomen. Voor een speler van zijn klasse is ook zijn service te zwak. En daar Dehnert ook in deze strijd zijn gewone spel nog niet kon vinden en zowel hij als Van Dalsum nog wel eens wat al te veel risico namen, hadden Van Swol en Wilton weinig moeite om deze partij te winnen. Het spel hierin zal de K.C. echter niet zoveel wijzer hebben ge maakt. Naar wij vernemen is de aanvraag voor kaarten, schriftelijk voor de wed strijd Nederland-België bij de KNVB binnen gekomen, te stellen op een to taal van 150.000. Naar men weet kan het Olympisch Stadion te Amsterdam bijna 65.000 toeschouwers bevatten, zo dat de aanvraag meer dan dubbel zo groot is geweest dan het beschikbaar aantal plaatsen. Op Donderdag 21 Mei wordt, even eens in het Olympisch Stadion te Am sterdam, ten behoeve van het adoptie fonds van de KNVB de ontmoeting BlackpoolRapid gespeeld. Reeds thans is de aanvraag om kaarten voor deze ontmoeting zo groot, dat men mag aannemen, dat ook bij deze wedstrijd 65.000 toeschouwers aanwezig zijn. Het Nederlands Zaterdag-elftal, dat 18 April te IJmuiden tegen Stormvo gels een laatste oefenwedstrijd speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Woudsma (D.E.S.). Achter: Wilhelm (S.N.L.) en Verdoes (Quick Boys). Midden: De Best (Quick Boys), Schaap (Quick Boys) en Jansen (C.V.S.D.). Voor: Lagendijk (Ornas), Van der Weyden (Zwaluwen), Heinen (Spaken burg), Loosman (Zuidvogels) en Dijk stra (Leeuwarden Zwaluwen). Na deze ontmoeting zal het Zaterdag elftal, dat te Leiden op 25 April tegen België uitkomt, definitief worden sa mengesteld. - Pief Haan won de Omloop der Ardennen De Nederlandse wielrenner Piet Haan heeft de Omloop der Ardennen voor onafhankelijker. gewonnen, met 15 sec. voorsprong op de Belgen Kelchtermans, Lowie, Deborre, Van Geneugden en Van Belle, die in deze volgorde over de eindstreep gingen. Tijd van de win naar: 5 uur 56 min. voor het parcours van 178 kilometer. Koningin en prinsesje zagen filmreportages Koningin Juliana en prinses Marijke zegen gisteren in een cineac in Den Haag het filmprogramma. Onder meer werden gedraaid de kleurenfilm van het vorstelijk huwelijk in Luxemburg en de journaalopnamen, waarin de re portages voorkomen van de ruiterwed- strijden, waaraan de beide oudste prin sessen hebben deelgenomen, en van de opening van de padvindersactie „Een heitje voor een karweitje" op paleis Soestdijk. DRIEJARIG JONGETJE OVERREDEN Gistermiddag stak het driejarig zoontje van de familie H. nabij de ouderlijke woning te Vaassen plotse ling de Deventerstraat over, juist toen een Volkswagen kwam aanrijden De bestuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het ventje werd ge grepen en op slag gedood. Oostduifse kerk achter veroordeelde predikant Kortelings is ae p.ediKant ünch Schumann van de Evangelische Broe- deruniteit te Zwickau (Oost-Duitsland) door een rechtbank te Chemnitz ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, omdat hij zich zou hebben schuldig ge maakt aan „boycothetze tegen de de mocratische instellingen en het verbrei den van tendentieuze berichten". De Oostduitse pers heeft zich sindsdien in scherpe bewoordingen tegen de veroor deelde predikant gekeerd. De Evange lische Kerk in Saksen en de directie van de Evangelische broederuniteit in Herrnhut hebben nu tezamen een ver klaring uitgegeven, waarin zij zeggen: „De aan ds Schumann ten laste ge legde uitlatingen zijn geschied in het kader van de hem opgedragen taak der kerkelijke verkondiging en kunnen alleen in samenhang hiermede worden begrepen. Zij zijn in dit verband noch naar vorm, noch naar inhoud een boy cothetze tegen de democratische instel lingen. Indien het vonnis vaststelt, dat ds Schumann individueel aansprakelijk is voor hetgeen hij zegt, stellen wij vast, dat hij als dienaar der Kerk ge sproken heeft vanuit het Woord Gods. Daarom treft dit vonnis de gehele Kerk en allen, die in haar opdracht het Woord Gods verkondigen. Tegen het vonnis heeft ds Schumann beroep aan getekend. De Kerk zal ter plaatse waar zulks behoort haar mening bekend ma ken. Wij roepen de gemeente op: Laat de voorbede voor onze broeder Schu mann niet na. Laat haar niet na voor allen, die het evangelie prediken! Laat haar evenmin na voor de overheid. Wij staan onder het woord der Schrift van 2 Cor. 4 13: „Ik geloof, daarom spreek ik; indien wij dan geloven, zullen wij daarom ook spreken". Vrouwen in vaste dienst tn de Gereformeerde Kerken De arbeid van vrouwen in vaste dienst in de Gereformeerde Kerken groeit voortdurend, aldus een bericht in het Bulletin van de Hervormde Vrouwen Dienst. Officieel is deze ar beid aangevangen volgens een Synode besluit van 1947. Tevoren waren enkele vrouwen werkzaam, die een opleiding ontvingen aan de Geref. Opleiding voor Zending en Evangelisatie te Arnhem en elders bv. aan de C.I.C.S.A. te Amster dam. Sedert 1947 geschiedt deze -oplei ding die nu van de Geref. Kerken zelf uitgaat, aan de Stichting de Nijenburg te Baarn. De opleiding, die evenals het internaat onder leiding staat van mej. H. van der Mast, beoogt de vorming van evangelisten, jeugdleidsters en kerke- lijk-maatschappelijke werksters. Op het ogenblik zijn ongeveer 40 maatschappe lijke werksters 30 evangelisten, 10 jeugdleidsters en 4 predikants-assisten- ten, aangesteld door de kerkeraden,' werkzaam. Weer een zendingspredikanf naar Baii In 1950 zijn de Nederlandse zendings arbeiders van Bali teruggetrokken. In de loop van 1952 echter heeft de synode van de Kerk op Bali aan de leiding van de Zending in Nederland verzocht om heruitzending van ds Visch of ds Fran ken. Beiden werkten na de oorlog reeds enkele jaren op het eiland Bali. Zodra het visum van ds Visch in orde is. zal hij met zijn gezin naar Bali vertrek ken. Zijn taak zal in de eerste plaats zijn de opleiding van de voorgangers der Balische kerk te voltooien. Door alle schokkende gebeurtenissen hebben cle meesten hunner n.l. nooit een volle dige opleiding ontvangen. Er zijn op Bali ongeveer 2000 christenen. Ds A. H. Algra krijgt geen visum voor Borneo Ds A. H. Algra die door de zes sa menwerkende Geref. kerken Qnderh. art. 31 K.O. in de provincie Groningen zou worden uitgezonden naar West- Borneo heeft thans van het hoofd van de immigratiedienst in Djakarta bericht ontvangen dat hem een visum voor In donesië wordt geweigerd. Het nieuwe Duitse leger en de Katholieken Volgens „Die Stimme der Gemeinde", het orgaan van de Rijksbroederraad dei- Belijdende Kerk in Duitsland, wordt het nieuwe Duitse leger van r.k. zijde reeds in- confessioneel opzicht voorbe reid. Reeds in Maart 1952 heeft zich een commissie van de Katholiekendag met deze kwestie bezig gehouden. Bij deze gelegenheid heeft een vooraan staande figuur, prof. Van der Heydte, betoogd, dat er geen algemene dienst plicht diende te worden ingevoerd, om dat bij de dan ontstane behoefte aan onderofficieren ook diegene in aanmer king zouden kunnen komen, die „niet de noodzakelijke christelijke veronder stellingen medebrengen". Daarom stelde hij voor, kaders te vormen van katho lieke vrijwilligers, teneinde het nieuwe leger door officieren en onderofficieren „van de katholieke geest te doordrin gen". De bisschop van Ma-inz, dr Stohr, beklaagde zich erover, dat de kath. jeugdorganisaties in haar selectie nog niet ver genoeg gaan. Vooral „Micheël" en de Kath. Arbeidersjeugd dienen be ter te worden geschoold. Maar Rüh- möller (leiding Chr. Arbeidersjeugd) had wat meer vertrouwen in de zaak. Hij meende, dat de Kath. arbeider wel „het kruis op zich zou nemen". Voorts werd een plan ontwikkeld om de Ka tholieke Jeugd via conferenties voor te bereiden op hun taak als officieren en onderofficieren in de latere Duitse troe- penverbanden. Cursussen voor „model- kfders" en „oercellen", uit de R.K. Jeugdorganisaties te vormen, staan ver der op het programma. Met nadruk werd gewaarschuwd voor opleiding der instructeurs in Amerika. Allereerst werd gewezen op de geva ren die „dreigen van de kant van het huidige ethisch uitgeholde Amerikaan se militarisme". Men was het er over eens, dat een „Katholiek officierstype te maken is". Daarvoor werd het nood zakelijk geacht, dat geschiktheidstests bij het nieuwe leger in handen komen van r.k. psychologen. Platielandersdag op De Haaf te Bergen Op het Vormingscentrum „De Haaf" te Bergen, het provinciale centrum van de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland, zal op Woensdag 22 April a.s. een Plat- telandersdag worden gehouden, ten vervolge op de bijeenkomst, die in No vember van het vorige jaar werd be legd. De heer I. J. Schroevers, direc teur van de Rijkslandbouwwinterschool te Alkmaar, zal een inleiding houden over het onderwerp „De grenzen van de kunstmatigheid in het bedrijf van de Plattelander". Steeds groter wordt de plaats van de kunstmatigheid in het bedrijf; zo zelfs, dat wij ons soms gam afvragen, waar het eind ligt van dit proces. NED. HERVORMDE KERK Drietal te Scheveningen (vacature L. Boer); F. D. Emous te Hilligersberg, W. E. den Hertog te Loosduinen en A. J. Jörg te Apeldoorn. Beroepen te Bant (N.O.P.): K. Beke te Harlingen; te Rouveen: B. Haver kamp te Veen (N.-Br.)beroepen door de generale synode in buitengewone dienst voor de geestelijke verzorging luchtstrijdkrachten: F. Hoekstra, can- didaat te Leeuwarden; te Delft: mr C. Luiten te Meinsheerenland. CHR. GEREFORMEERDE KERK Bedankt voor St. Thomas (Ontario Canada, Old Chr. Ref. Church); J. P. Geels te Rotterdam-C. Tweetal te Gouda: M. W. Nieuwen- huyze te 's-Gravenhage en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Meppel (vacature C. P. T. Rijper): A. C. Hofland te Molenaarsgraaf-Brand wijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. W. Kersten te Genemuiden. 98. Maar er was niemand meer te zien, toen de commissaris zijn bureau binnenstormde, op de hielen gevolgd door Piet Pakkum, de professor en ba ron van Pottum. Met een wanhopig ge baar viel de commissaris in zijn stoel neer! „Ze zijn ontsnapt. Ik kan mijn ontslag wel aanvragen, als dat bekend wordt. Mijn reputatie is naar de maan!" Piet Pakkum kwam haastig met een glas water aandragen om de ver slagen commissaris wat te kalmeren en rende toen het dorp weer in, om te zien of hij iets naders omtrent de ontsnapte gevangenen aan te weten kon komen. De commissaris was zo over stuur, dat hij helemaal vergat te vra gen, hoe Pirn, Pam en Pom die Billie overmeesterd hadden. Somber zat hij voor zich uit te kijken, evenals de pro fessor. Baron van Pottum was de eni ge, die zijn gedachten nog bij elkaar had. „Waar is de atoom-raket?" vroeg hij aan Pim, Pam en Pom. „Oh, die ligt in de gang", antwoordde Pim. „Hij Is stuk!" Bij deze woorden kwam de pro fessor eensklaps weer tot leven. „Gauw, kijk eens, of hij er nog ligt. Of die bandieten hem niet meegenomen, hebben". Pim rende de gang in en kwam even later met de kapotte atoom-raket binnen. De nrofessor be keek het apparaat aandachtig. „Oh, dat is nog wel te repareren", zei hij. „Al zal het wel een maandje duren Op dat moment kwam Piet Pakkum weer binnenstuiven. „Commissaris", hijgde hij. „Ik heb ontdekt, hoe z« ontsnapt zijn. Ze hebben gewoon een tandem gehuurd en zijn daarmee weg gefietst. We kunnen ze nog gemakke lijk achterhalen!" „Goed werk", zei de commissaris, die zich ook weer een beetje hersteld had. „Ik zal dadelijk een bericht laten omroepen, waarin de opsporing van deze twee bandieten gevraagd wordt". (Advertentie, Ing Med.) Aagtekerk, 13-4 te Sydney Aalsum, 11-4 n.m. van Suez naar Aden Abbe- aijk, van 12 op 13-4 van Baltimore te New York Abbekerk, 11-4 te Manilla Agatha (t), 13-4 van Pladju te Tand jong Priok Aldegonda (t), 12-4 van Pladju te Bangkok Alderamin (t), 11-4 van Ras Tanura te Bahrein Aludra, 12-4 van Ummsaid t<£ Bahrein Alwaki, 11-4 van Buenos Aires naar New York via Montevideo Amstelkroon, 13-4 te Miri Armilia (t), 12-4 van Singapore naar Haiphong Arundo, 12-4 van Ku wait te Bandarshapur Algenib, 12-4 van Rio de Janeiro naar Rio Grande do Sul Altair, 11-4 van R'dam naar Bremen Amerskerk, 11-4 van Aden naar Euez Amor, 11-4 van Porto Cello naar Algiers Argos, 12-4 te R'dam Arkeldijk, pas. 13-4 Vlissingen Arnedijk, 11-4 van R'dam naar Hamburg Bantam, 11-4 van R'dam naar Hamburg Barendrecht (t), pass. 11-4 Ceylon naar Suez Bos koop, 12-4 van Carthagena naar Boqueron Bengkali, 12-4 van Surabaja te Pladju Billiton, 12-4 van Portland te San Francisco Bloemfontein, 12-4 n.m. van Southampton naar Teneriffe Bonaire. 12-4 v.m. te Paramaribo Boschfontein, pass. 12-4 n.m. Gibraltar naar Southamp ton Breda, 12-4 van Curasao te T^mpa Caltex Utrecht (tpass. 12-4 n.m. Pan- tellaria Ceram, pass. 12-5 Finisterre nëar Antwerpen Cleodora (tpass. 13-4 Thursday Eilanden Cronenburgh, pass. 11-4 Ouessant Caltex Delft (t), 12-4 van R'dam naar Sidon Caltex Pernis (t), 12-4 van Sidon te R'dam Ceronia (t), 11-4 van Kobe naar Miri - Chama (t), 11-4 van Singapore naar Ma dras Coryda (t), 11-4 van R'dam naar Thameshaven Dalerdijk, pass. 13-4 Vlis singen Dongedijk, 11-4 van Los An gels naar Cristobal Delfland, 11-4 n.m, van Bahia naar Rio de Janeiro Diemer- dijk, 11-4 van Portland naar Seattle Drente, 12-4 van Port Said naar Genua Edam, pass. 13-4 Scillys naar Antwer pen Enggano, 13-4 van Muscat te Ka rachi Eos, 12-4 van Oran naar Lissa bon Eemdijk, 11-4 van R'dam naar Golf van Mexico via Havana, pass. 11-4 Vlissmgen naar Antwerpen Erinna (t), 11-4 van Singapore naar Mena al Ahmadi Esso Den Haag (t), 12-4 van Aruba te ,R'dam Gaasterkerk, pass. 12-4 Kaap St Vincent naar Genua Groote Beer, 12-4 690 mijl oost ten noorden van Kaap Race Gooiland, 12-4 van Itajai te Rio Grande do Sul Haarlem, 12-4 van Ham burg naar A'dam Hector, 13-4 te Ka- lamata Heelsum, 12-4 van Fernandina naar N*w Orleans Hermes, 11-4 van Cap Haitien naar Guanta IJos, 12-4 van Liberte te Philadelphia Indra- poera, 12-4 250 mijl post ten zuiden van Guardafui haar Aden Japara (KRL) 13-4 van Galveston te New Orleans ver wacht Johan van Oldenbarnevelt, pass. 13-4 v.m. Kaap St Vincent naar Port Said Kedoe, pass. 12-4 v.m. Ouessant naar Marseille Kota Agoeng, 13-4 van door Mary Burchell 37 Ze vond het ook allesbehalve prettig, dat hij haar de volgende dag niet zijn geleide bij de gang naar 't „inquest" aanbood, maar eenvoudig zijn plan om er heen te gaan kenbaar maakte. „Maar, Ashley, ze hebben je daar niet nodig als getuige of zo", trachtte ze hem aan het verstand te brengen. „Dat doet er niet toe, ik ga toch", antwoordde Ashley vriendelijk, maar vastbesloten. En daarna viel er niets meer te zeggen. Zo gingen dus alle vier Lucas en Adèle. Fiora en Ashley samen naar het kleine zaaltje, waar 't „inquest" zou worden gehouden. Ze vonden er Tom Harmon, die op een van de ban ken zat en er vermoeid en mismoedig uitzag. Er waren nog een paar andere mensen, die Lucas en ziin zuster met een mengsel van sympathie en nieuws gierigheid groetten, 't Leek bijzonder veel op een familiezaak, dacht Fiora onwillekeurig, enigszins gerustgesteld door het weinig officiële uiterlijk van de omgeving. Zodra echter de plaatselijke „coro ner" was binnengetreden, kreeg het geheel een meer indrukwekkend, plech tig karakter. Tot haar verbazing was, na de louter formele verklaringen van politie voorgeroepen. Ze hoopte vurig, dat men haar niets zou vragen, waardoor ze voor de keus gesteld zou worden, of meineed te plegen öf haar belofte aan Adèle te breken. Intussen bleek ze zich voor niets zor gen te hebben gemaakt. De haar ge stelde vragen betroffen vrijwel uitslui tend haar familiebetrekking tot de overledene en daarop volgde nog één enkele andere soort vraag, bijna in de zelfde woorden als de brigadier ze had geformuleerd: ..Had ze haar tante ooit het plan horen opperen, de toren te bestijgen?" „Neen nooit", verklaarde Fiora, strikt volgens de waarheid. Even daarna kon ze weer naast Ashley gaan zitten, zo hevig bevend, alsof men haar een hele reeks strik vragen had gesteld. Lucas, die op haar volgde, had vrij wat meer vragen te verwerken. Vra gen omtrent Nan's gedragingen en de algemene levenswijze op Brierley. Hij beantwoordde ze zo openhartig, dat de coroner wel een goede indruk van hem moest krijgen, dacht Fiora. Plotseling evenwel en bijna terloops, alsof het eigenlijk weinig met de on derhavige zaak te maken had. vroeg de coroner: „Slaat bet niet vast, dat de nu overledene meer dan eens de to- on„(n "u uvciicuene meer aan eens ae 10- dokter, zij de eerste getuige, die werd ren somber en onveilig heeft genoemd; heeft ze ook niet gezegd, dat zij er voor geen geld op zou klimmen?" Bij deze onverwachte wending werd het Fiora te moede, of ze een stomp in de hartstreek had gekregen en in Lucas' plaats zou ze misschien wel flauw gevallen zijn, nu het door hen zo zorgvuldig achterbaks gehouden feit toch ter sprake werd gebracht. Lucas evenwel zag er allerminst naar flauw vallen uit. Misschien was hij een tikje bleker, toen hij, als om de vraag te overwegen, even het voorhoofd fronste. Hij zal het ontkennen, ofschoon hij onder ede staat, dacht Fiora. Maar Lucas ontkende niets. Naden kend zeide hij: „Ja. ik zelf heb haar zoiets meermalen horen zeggen. Intus sen was ik wel gewoon aan overdre ven uitdrukkingen van haar kant en hechtte er dus niet veel waarde aan". In zijn papieren kijkend, hernam de coroner: „Ja, maar dit schiint toch bij herhaling en met veel nadruk ver klaard te zijn, meneer Cardew. Kunt u, met het oog daarop, ook een of an dere reden noemen die haar. ondanks haar natuurlijke tegenzin, toch tot het beklimmen van de toren zou hebben genoopt?" „Zeker", antwoordde Lucas, zonder zich te bedenken en heel beslist. „Ga uw gang dan". „De dag te voren hadden mijn stief moeder en ik ernstig meningsverschil gehad over het beheer van 't land goed". sprak Lucas langzaam, maar steeds op dezelfde toon van oprecht heid. „Ik was altijd van oordeel, dat ze vrij wonderlijke opvattingen dienaan- de had en ze handelde ongetwijfeld, alsof we een uitgestrekte en rijke be zitting hadden, in plaats van een ta melijk beperkte, die betrekkelijk veel aan onderhoud kostte. Bij het gesprek in kwestie weidde ze vol nadruk uit over de rijkdom en de grootte van ons bezit en ik vrees, dat ik in mijn ant woord nogal heftig geweest ben. Na tuurlijk was het een dom en nietszeg gend argument, maar op een gegeven ogenblik zei ik zoiets als: „Ga maar eens boven op de toren zien, hoe klein het landgoed is, vergeleken bij sommi ge andere in de buurt". Van opwinding hield Fiora de adem in, maar tot haar verdriet hoorde ze Ashley aan haar oor mompelen: „Knap, héél knap, dat moet ik zeggen." „Gaat u voort, als 't u blieft," zei de coroner, daar Lucas even had gezwegen als om zich de bijzonderheden van het gesprek te herinneren. „Welnu, ze werd boos en zei ongeveer, dat ik iets dergelijks alleen maar be dacht, omdat ik wist, dat ze toch nooit de toren opging. Wat ik precies ant woordde, herinner ik me niet meer, maar ik betwijfel niet, dat iemand als mijn stiefmoeder, met haar tempera ment, er een uitdaging in heeft gezien Hoe dan ook, de woordenwisseling ein digde ermee, dat ze kwaad wegliep, ter wijl ze me nog toevoegde: „Een dezer dagen zal ik die toren opgaan en zelf zien. hoe het er bij staat; dan zul je voortaan dat mooie argument van jou niet meer kunnen gebruiken." Toen Lucas zweeg, viel een vreemde stilte in de kleine rechtszaal. De coro ner zag opnieuw zijn papieren in en be studeerde ze zo lang, dat Fiora opnieuw haar hart onregelmatig voelde kloppen. Ten slotte echter keek hij Lucas weer aan en ontsloeg hem met de woorden: „Ik geloof, dat dit alles was wat ik u wilde vragen, meneer Cardew. U wordt bedankt." (Wordt vervolgd) R'dam te Tandjong Priok Kota Baroo, 12-4 te Aden Lekhaven, 12-4 te Cochin Lekkerkerk, pass. 12-4 Finisterre naar Antwerpen Lemsterkerk, 12-4 n.m. te Khorramshar Linge, 11-4 n.m. van Hamburg naar Newport Mon Loener- kerk, pass. 12-4 n.m. Finisterre naar Ge nua Lombok, 12-4 van East London te Durban Luna, 12-4 n.m. te Algiers Lutterkerk, 12-4 n.m. te Hamburg Maas, 12-4 n.m. van Iskenderun naar Iz mir Maasdam, 13-4 van de Bermudas te New York Macoma (t), 11-4 van Singapore naar Pladju Madoera, 12-4 in Golf van Suez naar Belawan Ma- noeran, 12-4 var^ Tandjong Priok te Sin gapore Marisa (t), 12-4 van Aden Markelo, 11-4 van R'dam te Lidkoping Mataram, 12-4 van Singapore naar Tand jong Priok Meerkerk, pass. 12-4 Gi braltar naar Antwerpen Meliskerk, 12-4 van Aden naar Singapore Mentor, 12-4 n.m. van Beyrouth te Piraeus Mer- wede, pass. 12-4 ten noorden van de Azo- ren naar Houston Muiderkerk, 12-4 te Karachi Nigerstroom, 11-4 n.m. van Freetown naar Dakar, 13-4 te Dakar Noordam, 13-4 van R'dam te New Hork Omala (t), 12-4 van Istanbul te Berre Ondina (t), 12-4 van Kingston naar Cura sao Ovula (t), 12-4 v.m. van Bahrein naar Singapore Oranjefontein, 12-4 te Southampton Papendrecht (t), pass, 12-4 Finisterre Phrontis, 13-4 van San- dakan te Makassar Poelau Laut, 13-4 te Penang Polydorus, 12-4 van Port Said Polyphemus, 1-4 n.m. van Port Said' naar Halifax Prins Alexander, 12-4 in Golf van St. Lauens Prins Johan Willem Friso, 14-3 van R'dam te Quebec verwacht Prins Willem IV, 11-4 van R'dam naar Le Havre Ruys, 13-4 te Belawan Rnland, pass. 12-4 Fernando Noronha naar Montevideo Saparoea, 12-4 van Accra naar Lome Saragan, 12-4 van Lorenzo Marquez naar Tandjong Priok Saroeha (t), 12-4 van Balik Papan naar Tarakan Sarpedon, 12-4 n.m. te Maracaibo Soestdijk, 11-4 van Bela wan naar Djibouti Schiedijk, 11-4 van Halifax naar Alexandrië Sliedrecht, J2-4 van Aden Stad Vlaardingen, 12-4 van Narvik te Vlaardingen Straat Ma- lakka, pass. 11-4 Thursday Eil. Tabian, pass. 12-4 Aden naar Colombo Taria (t), pass. 12-4 Kreta naar Port Said Ternate, 11-4 van Makassar naar Ternate Tomori, pass. 12-4 Kaap St Vincent naar Port Said Tabinta, 10-4 te Port Said Talisse, 13-4 te Cheribon Ta rakan, 12-4 van Surabaja naar Probo- linggo Tawali, 12-4 n.m. van Halifax te Portland Telamon, pass. 12-4 v.m. Flores Tero, 12-4 n.m. van Genua naar Port Said Thalatta (t), pass. 12-4 Aden Titus, 13-4 van Tunis te Patras Tji- tjalengka, 13-4 van East London te Dur ban Veendam, 12-4 van Halifax Wa terman, 11-4 van Halifax te R'dam Wel tevreden, pass. 12-4 Ouessant Willem Ruys, pass. 12-4 Elba Caap naar Suez Westerdam, 13-4 van New York te R'dam Westland, 12-4 van Ilheos te Bahia Willem Barendsz, 12-4 180 mijl zuid van Sierraleone Wonosari, 13-4 te Madras IJssel, 12-4 n.m. van Kalamata te Alexandrië Zeeland (KRL), 12-4 van New Orleans te New York. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 2. wit, 5. ren, 8 uw, 10 merel, 12 Ee, 13 ter, 15 nek, 16 til, 17 zon, 18 duw, 19 bes, 20 mep, 22 kit, 24 al, 25 tanen, 27 te, 28 erf, 29 nat, 31 anno, 32 tang, 33 tel, 35 kil, 36 ik, 38 fqrie, 40 on, 41 alk, 43 sop, 44 erg, 45 ooi, 46 cel, 47 Ank, 48 fee, 50 kol, 52 l.t, 53 Birma, 55 fa, 56 bijt, 57 sla. Verticaal: 1. put, 3. i.m., 4 ten, 5 rek, 6 el, 7 bel, 9 wezel, 11 regen, 12 eiwit, 14 ros, 16 tuk, 19 Batavia, 20 maf, 21 pen, 23 telgang, 25 troef, 26 natie, 28 ent, 30 tal, 34 lus, 35 kip, 37 klont, 39 rover, 40 Orlof, 42 kok, 44 eek, 47 A.T.O., 48 fit, 49 Ems, 51 Lap, 53 by, 54 al. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Tot de Indo-Germaanse taalfamilie. —2. Ca. 90%. 3. Insect, n.l. soort heide- kever; 4. Verfstof voor het sauzen vsn gepleisterde muren en plafonds. 5. On derste ra aan de bezaansmast. 6. In de Banda-zee; Ambon. 7. Commanditaire vennootschap; coöperatieve vereniging; Commandant Veldleger. 8. Stukadoor is plafondwerker; stuwadoor houdt zich bezig met lossen en laden van zeeschepen, althans op administratief gebied. 9. Uit Holstein, Oostfriesland. 10. Vieer, muis, uil. JONGESJE IN HET WATER GEVALLEN EN VERDRONKEN Gistermiddag is de vierjarige Joseph f. bij het spelen te water geraakt in de Petroleumhaven te Hengelo. Hoe wel het kereltje spoedig op het droge gebracht kon worden, faalden de po gingen om de levensgeesten weer op te wekken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7