Goed nieuws voor de Engelse belastingbetalers Amerikaanse atoomeieren opgeslagen in Europa [Minister Butler kondigt een ruime belastingverlaging aan [Vietminh rukt op Laos in Bieyenberg aanvalsleider van het Nederlands elftal Nieuwe wet tot regeling van het cadeaustelsel in de maak Dinsdag weer spoorverbinding naar Vlissingen I20 tries met stukjes Woensdag 15 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 88 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wil Churchill nieuwe verkiezingen? De inflatie is nu bezworen ENKELE CIJFERS Zal Lenstra Zondag meespelen |HetBelgische elftal DE PRINS EN DOCHTERS TERUG IN NEDERLAND Weerbericht Generaal Ridgway bekeek de bollen Verklaring van een VS-afgevaardigde Varkensmarkten weer open Vermaarde Sovjei-arts onverwacht overleden PERZIË IN ONRUST Twee familieleden van Sjah in arrest Weer premies voor splitsing van woningen Boter, groente en fruit naar West-Duitsland 104 MILLIOEN IN N.R.F. Hei goede uur 0 Meerderheid van Soc. Econ Raad is er fegen Van Krabbendijke naar Goes per bus MEVR. FUHRI-MIEROP NU UITGEWEZEN ia voor kleding, 10 gram amandel (200 gram) 't blad ireH doel Directie: j. BIJLSMA en c KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 AARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 16 woorden f 1.-, elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs bij voor uitbetaling f 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen i u.49 yOOR de eerste maal sinds de oorlog is een Engelse regering er in geslaagd gisteren in het Lagerhuis een begroting in te dienen, die geen nieuwe be lastingen of belastingverhogingen aankondigt. De aanhangers van de huidige conservatieve regering vooral hebben daarom de voorstellen, die de minister van Financiën, Butler, indiende, met instemming begroet. Ondanks de voor genomen belastingverlagingen, ook in de voorstellen vervat, verwacht de I minister, dat de inkomsten van de schatkist in het nieuwe fiscale jaar ruim- 1 schoots voldoende zullen zijn om de uitgaven te dekken. De totale inkomsten worden begroot op 4368 millioen pond sterling. De uitgaven zullen 108 mil- Iioen pond méér belopen, dan in het huidige jaar en totaal zijn: 4259 millioen pond. De gewone dienst zal waarschijnlijk een overschot van 109 millioen pond opleveren. Dit jaar is het nadelig saldo nog 426 millioen pond. Vele aanhangers van de Labourpartij geven toe, dat de voorgenomen be- I lastingverlagingen de populariteit van de conservatieve regering zullen ver- Ihogen. Sommige socialisten geloven zelfs, dat de voorstellen een bevestiging vormen van een gerucht, dat Churchill dit najaar nieuwe verkiezingen wil [houden, hopend zijn tegenwoordig kleine meerderheid in het parlement te kunnen versterken. nE voorgestelde belastingverlagingen zouden in hoofdzaak bestaan in verlaging van de omzetbelasting op een groot aantal huishoudelijke appa- In totaal zijn drie Viëtminh-colonnes, Igroot veertig duizend man, de Indo- I Chinese staten Laos en Thai binnenge- Ironeen. Hier staan ongeveer vijftien duizend man Franse en twintig duizend troepen van het nationale leger Laos tegenover. Jachttoestellen en [bommenwerpers van de Franse lucht macht stegen op om de rebellen, die optrekken in de richting van de stad I Sam Noea, die zoals wij gisteren schre- Iven al door de Fransen werd ontruimd, I te bestoken. Luchtverkenningen wer- bemoeilijkt, doordat de oprukken- 4« troepen zich kunnen verschuilen in t dichte bossen. Het Franse garnizoen, dat zich van de Sam Noea terugtrekt, wordt van- Uit de lucht bevoorraad. De terugtrek kende strijdkrachten kregen enige licht» aanvallen van de Viëtminh te yerduren. Aan boord van een kustvaarder in haven van Rotterdam is een 17-jarige natroos door kolendampvergiftiging omgekomen. Een collega moest naar ziekenhuis worden overgebracht. De kosten der Britse landsver dediging zullen ongeveer 1.636 millioen pond sterlingbedragen. Daarvan zijn 580 millioen voor het leger548 millioen voor de luchtmacht- en 364 millioen voor de marine en het restant voor overige uitgaven. Voor sociale diensten zal een bedrag van ongeveer 1,2 milliard pond sterling nodig zijn en wel vóór de gezondheidsdienst 416 millioen, voor opvoeding 285 mil lioen, voor huizenbouw 70 mil lioen, voor armenzorg 128 mil lioen, voor het verzekeringsfonds tegen werkloosheid en ziekte 182 millioen en voor pensioenen 89 millioen. De keuzeeommissie van de KNVB Iheeft het Nederlands elftal, dat Zondag 119 April in het Olympisch Stadion tc Amsterdam tegen België uitkomt, als [volgt samengesteld: Landman (Spartaj Odenthal (Kiemt en Tebak (Eindh.) IKlaassens (VVV), Terlouw Sparta) en Biesbrouck (RCHjVan Ede (Spar ite), Van Beurden (BW), Bieyenberg 1 IRigtersbleek), Lenstra (Heerenveen) laanvoerder en Luiten (DOS). Reserves zijn: Van Raalte (Blauw (Wit), Van Schijndel (SVV). Alberts (Vitesse) en Schmidt (Eindhoven). Het is nog niet zeker, dat Lenstra Zondag zal kunnen spelen. De Heeren veen-speler heeft gisteravond niet ge traind, tezamen met de andere leden van de Nederlandse elftalclub. Hij is Zondag in de wedstrijd tegen Leeuwar den uitgevallen wegens een dijbeen blessure. De keuzecommissie zal voor IZondag een beslissing nemen of hij 1 zal meespelen, natuurlijk na overleg Het Belgisch voetbalelftal, dat Zon- teg a.s. in het Olympisch Stadion te lAmsterdam tegen Nederland speelt, is |»ls volgt samengesteld: Seghers (La Gantoise). Dries (Berehem Sport) en Van Brandt (Lierse S.K.). I Huysmans (Beerschot), Carré (F.C. ■Luik) en Mees (Antwerp F.C.). I Lemberechts (F.C. Mechelen), Mer- I Ui'iris (Anderlecht), Coppens (Becr- |schot), Straetmans (White Star) en met Lenstra zelf te hebben gepleegd. De invallersbepaling tegen België is zo, dat een veldspeler en de doelver- dediger gedurende de gehele wedstrijd kunnen worden vervangen, mits de be treffende speler door een blessure niet in staat is verder te spelen. Indien Lenstra niet van de partij zal zijn, zal de keuzecommissie zich nader beraden over zijn vervanging. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat Van der Kuil in dat geval zijn plaats zal innemen. Bieyenberg, debutant in dit elftal, heeft men gekozen gezien zijn spel in de oefenwedstrijd tegen Wacker. De keuzecommissie heeft zich bij de verkiezing hoofdzakelijk laten leiden door de ervaringen, bij de oefenwed strijd tegen de Weners opgedaan, het geen duidelijk bij de samenstelling van het Nederlands elftal tot uitdrukking is gekomen. Men vertrouwt, dat Bieyen berg zijn schutterscapaciteiten in de wedstrijd tegen de Rode Duivels zal demonstreren. Even na negen uur gisteravond is Prins Bernhard met zijn oudste twee dochters per Dakota op het vliegveld Soesterberg geland. Zoals bekend heb ben zij een bezoek van enkele dagen aan Venetië gehracht. |Jam sens (Union St. Gilloise). Reserves: Daenen (Tilleur), Diricx jlinion St. Giiloisn. Blaise (Standard' te Anonl (F.C. Luik). 1 Diricx, die last heeft van een I™ i?re' niet ^jdig zal zijn hersteld. |*ai Van Boven (B.A.C.) zijn plaats al; 1 eservp innemen Verwachting tot morgenavond: aanhoudend vrij koud Veranderlijke bewolking met en kele verspreide buien. Matige tot "Wakke wind, aanvankelijk uit woordelijke richtingen, later ver- Merlijk. Vannacht plaatselijk achtvorst morren deze'(de of iets ^fteore temperaturen. raten, automobielen, radiotoestellen, televisietoestellen en koelkasten met ongeveer 25 procent. Verlaging van het standaardtarief der belasting op inkomens boven een bepaalde grens van 45 tot 47 procent met een over eenkomstige verlaging voor de inko mens beneden deze grens. Voorts zal de speciale overwinstbelasting op de bedrijven, na dit jaar komen te ver vallen. Minister Butler deelde verder mede. dat hij hoopt als resultaat vsn de aankoop van een millioen ton Cuba- suiker, de suikerrantsoenering te kun nen opheffen. De minister deed opmerken, dat de inflatie tot staan is gebracht, doch hij waarschuwde, dat Engeland nog moei lijkheden bij zijn verkoop van goede ren naar het buitenland zal hebben te overwinnen. De regering doet voorts alles wat in haar vermogen ligt om de bestaande handelsbelemmeringen voor de wereldhandel uit de weg te ruimen. Enceland streeft naar herstel van de vrije omwisselbaarheid van het pond. Aan het slot zeide Butler, dat Enge land thans de toekomst met meer hoop tetremoet kan zien. De Australische minister-president heeft aangekondigd, dat de volgende begroting van zijn regering belangrijke belastingverlagingen zal inhouden door stijging van de productie en het natio naal inkomen Een lid van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Johnson, heeft gisteren te Washington medege deeld, dat de Verenigde Staten „atoom eieren" en vliegtuigen van het type B-36, die deze atoomeieren kunnen werpen, in Europa hebben. Hij voegde er aan toe, dat hjj gelooft dat er ook Amerikaanse atoombommen in Korea zijn. De afgevaardigde deelde dit mede in een toespraak op een lunch van de Amerikaanse vereniging van schrijvers over luchtvaartaangelegenheden. Met ingang van gisteren is voor het Westelijke en Centrale deel van ons land het verbod om varkens te vervoe ren en ter markt te brengen, ingetrok ken. Het gunstige verloop van de var kenspest heeft minister Mansholt tot dit besluit doen komen. Professor Arsenia V. Roesakov, één van de negen artsen, die de acte van Stalins overlijden vijf weken geleden hebben getekend, is Zondag „onver wacht" overleden, zo is Dinsdag te Moskou bekend gemaakt. Roesakov heeft ook het stuk getekend, waarin het overlijden wordt bevestigd van Mekhlis, een voormalige minister van Staatstoezicht en een van de meest vooraanstaande Joden in de Sovjet- Unie. Mekhlis overleed in Februari. In een door de Russische minister van Gezondheid, Tretyakov, getekende levensbeschrijving van professor Roe sakov wordt gezegd, dat de Sovjet- Unie „een van haar uitnemendste specialisten in de pathologische anato mie" heeft verloren. De kruiser „De Zeven Provinciën" zusterschip van de „De Ruyter" is thans ook aan de eerste proefvaar ten begonnen. Gisteren vertrok de oorlogsbodem via de Nieuwe Wa terweg naar de Noordzee. Poto, ge nomen op het ogenblik, dat de krui ser Vlaardingen passeeide - -- - gjg Later zeide Johnson tegen een ver slaggever, dat hij het misschien niet had moeten zeggen, „maar men weet het in het algemeen wel wat wij daar ginds in Engeland hebben". Militaire functionarissen verklaarden, dat het departement van Defensie nooit iets heeft onthuld over de plaatsen waar atoombommen zijn opgeslagen. Ook zeiden deze functionarissen, dat de luchtmacht nooit bekend heeft gemaakt dat tienmotorige bommenwerpers van het type B-36 in Europa zijn gestatión- neerd. Perzië en vooral de hoofdstad Te heran blijft een plek van voortdurende onrust. Voor het gebouw van de Twee de Kamer in de hoofdstad kwam het gisteren weer tot ongeregeldheden. Ze ventig personen werden aangehouden. Troepen en politiemannen kwamen op de been naar aanleiding van een oproep van de communisten tot de bevolking om zich voor het parle mentsgebouw te verzamelen teneinde de Kamer te vragen, een rapport van een parlementaire commissie van acht leden, dat zegt de macht van de Sjah te beknotten, te aanvaarden. De op roep werd gesteund door een rege ringsgezind blad. Daar er geen vol doend aantal Kamerleden aanwezig was, kon er geen debat over het rap port plaats vinden. Intussen heeft een aantal afgevaar digden van de oppositie een verklaring uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: „Mossadeq maakt misbruik van de sen timenten van het volk om te zijnen gunste een dictatuur in te stellen en alle macht, ook het koninklijk gezag, in handen te nemen. Het is daarom de plicht van het Perzische volk, tegen de premier te strijden". Volgens latere be richten is het thans in Teheran weer rustig. Twee familieleden van koninin Soe- raja van Perzië, zijn tezamen met twee legerofficieren, in hechtenis ge nomen. Op het ogenblik kunnen de gemeen tebesturen weer op zeer beperkte schaal premie-aanvragen voor woningverbete ring en -splitsing in behandeling ne men. Gezien de beperkte middelen, die voor dit jaar nog ter beschikking staan, zal slechts in urgente gevallen oremie worden toegekend. Generaal Matthew B. Ridgway, op perbevelhebber der NAVO-strijd- kracht en, heeft gisteren in gezel schap van zijn echtgenote en van officieren van zijn staf een bezoek gebracht aan de Keukenhof te Lis- se en aan de Flora te Heemstede. De generaal werd begeleid door minis ter Staf en diens dochter. Om vier uur gistermiddag is de NAVO-he velhebber van Schiphol weer naar Parijs vertrokken. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren ecii bedrag van 7,5 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor invoer van boter, 3 millioen D.M. voor invoer van groente en 3 millioen D.M. voor in voer van fruit, alles uit Nederland. In het Nat. Rampenfonds was tot gis teravond 104 millioen gulden binnenge komen. Maandag bedroeg de stand f 103.9 millioen. ^OALS wij hebben gezien is er in de Sovjet-Unie werkelijk sprake van een wijziging van inzicht inzake de internationale verhoudingen. Het is voor het democratische Westen zeker geen eenvoudige zaak zijn nouding tegenover deze nieuwe situatie te bepalen. Dat Westen is overigens volkomen begrijpelijk zozeer vast gehecht aan een wantrouwen, dat in de loop der jaren is gegroeid, dat het proces van wijziging slechts langzaam voortgang kan vinden. En dat is goed zo, want voorzichtigheid is de moeder van iedere diplomatie. Het is buiten kijf, dat wij geneigd zijn tot een gevoel van opluchting en tot optimisme. Indien de gebeurtenissen in het Oosten alleen dit resultaat zouden hebben gehad, dan zouden wij al blij moeten zijn. Wij konden best een verademing gebruiken. Maar er is meer! Het gevaar is niet denkbeeldig, dat wij dermate voorzich tig zijn, dat wij het goede weer onge bruikt voorbij laten gaan. De keuze van dit tijdstip vereist diep psycho logisch inzicht. In iedere onderhandeling komt een ogenblik, waarop de kaarten gunstig liggen. Dat moment te onder kennen is vaak moeilijker dan het confereren zelf. Om het te zien is in de eerste plaats wat gewoon vertrouwen van mens tot mens nodig. De Russen en hun macht hebbers vertrouwen? Waarom niet? Wie de ontspanning van de laatste weken werkelijk heeft gevoeld zal met ons geloven, dat het goede uur niet verloren mag gaan. Hij voelt mèt ons ergernis over het feit, dat de gunstige internationale berichten een funeste invloed hadden op de koersen van de effectenmarkt. Wij geloven, dat ons democratische Westen zich thans niet mag afvragen of het communisme een moment van vertrouwen waard is. Indien Malenkov de „manager" is waarvoor wij hem houden, dan zal hij bereid blijven de realiteit te zien. Vertrouwen is geen gebrek aan kracht, zeker geen zwak heid, Integendeel, de democratie kan de Sovjet-Unie tegemoet treden in het bewustzijn van haar macht, in de zekerheid tevens, dat die trede een gave is, waarnaar millioenen snakken. Ook in het Oosten. Er ligt juist nu op dé leiders in het Westen een ontzaglijke verantwoorde lijkheid. Dat langzaamheid grote zaken past, zei Vondel reeds. Maar wij hopen en vertrouwen, dat „het plan" gereed zal zijn binnen afzienbare tijd. Opdat bewezen zal kunnen worden of ons vertrouwen vermetel, ons geloof vals en onze hoop ijdel waren. Het gaat om oorlog of vrede. Dat staat wel vast. HL3, ™ïiIs,t„erie va" Economische Zaken heeft een voorontwerp van wet regehng van het Cadeaustelsel gepubliceerd, en dit vergezeld doen gaan .1- ?- Soc,aal-Economische Raad dienaangaande heeft uitge- p"'-™ ?,e toelichting van de ministers voor Economische Zaken en van V? en Bezitsspreiding blijkt, dat naar hun mening het cadeaustelsel zich bij uitstek leent voor regeling door de bedrijfsorganisaties. Nu echter het tot stand komen van deze organisaties langer op zich laat wachten dan aanvankelijk waarschijnlijk werd geacht, en de toepassing van het stelsel als gevolg van de verscherpte concurrentie aanzienlijk is toegenomen, achten zn een wette lijke regeling gewenst. Geen verschil meer tussen verkoper en afnemer LIET blijkt wel uit de toelichting, dat de ministers het geven van ge schenken uit een oogpunt van reclame niet geheel onmogelijk willen maken. In bepaalde gevallen zal het geven van kleine cadeaux mogelijk blijven, evenals gebruiken op dit terrein, die van folkloristische aard zijn. Vrijgelaten wordt het geven van een toegift van het artikel zelf of in de vorm van eenzelfde dienst als de tegen betaling bewezene. Hier kan immers worden gesproken van een prijsreductie. Ook blijft vrij het verstrekken van goederen of diensten, waarvan de waarde gering is in verhouding tot die van het gekochte goed of de tegen be taling verrichte dienst, mits zij tot het assortiment van de betrokken onder neming behoren. Het gaat hier om ge bruikelijke kleine vriendelijkheden. In het ontwerp wordt geen onder scheid gemaakt tussen de positie van de verkoper en die van de afnemer Het verbod richt zich tegen het verle- I)E Nederlandse Spoorwegen zullen op Dinsdag 21 April de verbinding met Vlissingen via Zuid-Beveland en Wal chercn herstellen. De uurdienst met treinen uit de richting Roosendaal zal van Bergen op Zoom worden doorge trokken tot Krabbendijke, waar ieder uur aansluiting zal bestaan op een N.S.-autobusdienst naar Goes. In aan sluiting op deze busdienst zal tussen Goes en Vlissingen een uurdienst met afwisselend treinen en autobussen wor den onderhouden. Te Goes vindt men bus-bootdiensten op Hoedekenskerke-Terneuzen, Perk- pblder en Katseveer-Zierikzee. De N.S.- bussen Krabbendijke-Goes geven op de zanddijk aansluiting op autobussen naar Ierseke en Capelle. Voor het ver voer van rijwielen en bagage zal een vrachtautodienst worden ingelegd. De ijdelijke N.S.-autobusdienst Bergen op 4oomBreskens via België wordt op 21 April gestaakt. Van 18 April af zul len op de stations strooibiljetten met bijzonderheden over de dienstregeling van de nieuwe verbindingen verkrijg baar zijn. nen van geschenken aan directe zowel als aan indirecte afnemers. Met het oog op bijzondere omstan digheden is aan de minister van Eco nomische Zaken "bevoegdheid gegeven, in bepaalde gevallen ontheffing van de verbodsbepalingen te verlenen. Deze bevoegdheid kan worden overgedra gen aan een bedrijfsorganisatie dan wel aan de Kamers van Koophandel. J)E meerderheid van de Sociaal-Eco- nomische Raad, zo blijkt uit het advies van dit lichaam, acht de be zwaren van het cadeau-stelsel zodanig, dat regeling gewenst is. Echter moet deze niet bij de wet worden getroffen, zo meent een meerderheid. Ten dele is ze van oordeel, dat op het ogenblik in het geheel geen regeling noodzake lijk is, een ander deel wil deze rege ling aan de bedrijfsorganisaties over laten. De minderheid is het met dit laatste weliswaar eens, maar vindt re geling bij de wet urgent. Vandaar, dat zij deze de maximum duur van twee jaar zou willen geven, teneinde haar het karakter van een noodregeling te verlenen. Verstrekking van albumplaatjes en van verpakking zou de Raad willen vrijlaten. De secretaris-generaal van het Irdo- nesische ministerie van Voorlichting, Roeslan Abdulgani. heeft medegedeeld, dat het hoofd van de immigratie enige dagen geleden besloten heeft mevrouw FuhriMierop, de hoofdredactrice van het „Nieuw Surabajasch Handelsblad" uit te wijzen Volgens dit besluit moet zij het land zo spoedig mogelijk verla ten. Het landgerecht te Surabaja ver oordeelde mevrouw FuhriMierop on langs voor het schrijven van een hoofd artikel, dat beledigend voor president Sukarno geacht werd. Molotov. de Russische minister van Buitenlandse Zaken, hoeft Dinsdag de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Bohlen, ontvangen j

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1