Weinig opbouwends in rede van Wysjinski in politieke commissie Majoor tot twee maanden detentie veroordeeld ERNSTIG PROTEST VAN LAOS TEGEN VIETMINH-AANVAL Rustige stemdag in Z.-Alrika Tilburgse jeugd genoot van gevaarlijke tractatie Japanse walvisvaarder gezonken ÏKTBERICHTEN DPIJN, LOOM...? Donderdag ie April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 89 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ontspanning in de Oostzee? VERVROEGDE AFLOSSING VAN DOLLARLENING Handicap bij herstelwerk bij Bruinisse Morgen „belansriike rede" van Eisenhower Geen eensgezindheid over Korea „De K.S.G. een gevaar voor de vrede" Politie en GGD hadden de handen vol Reserve-officieren met groot verlof Jacht dreef elf weken op de Oceaan Scheepiongen draaide verkeerde klep open Insubordinatie jegens (korporaal) schildwacht Bo Tiexp osie bij rede van Peron Vrouw vari de Sjah naar Europa NA 19 APRIL GEEN MAXIMUMPRIJZEN MEER VOOR MELK f 105 MILLIOEN IN N.R.F. Industrialisatie Koningin Elisabeth hield inspectie jjgwggiHj KWESTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? Christie beschuldigd van nog drie moorden i het gesprek. „Zeg dat wel" lie. terwijl hij een grote teug [las nam. „Dat zonnetje doet „Wacht, ik zal de radio aan- ei de herbergier, die graag en een pleziertje wilde doen. llig muziekje hoort bij zo'n ag". Een vrolijk wijsje klonk vertrek en Billie neuriede nee, maar plotseling klonk de de omroeper door het ver- mes en Heren, wij onderbre- programma voor een extra cht. De commissaris van o verzoekt opsporing en iing van twee bandieten, ge- illie de Spinner en Kareltje inds vanmorgen ontsnapt zijn idorp Billie de Spinner ig Maar Billie en Kareltje de eerste woorden al opge- en renden achter elkaar de r uit. sdt U een uitgebreide eenvoudige model tot ifiets in prachtige kleu- ■ndetaar naar de sler- ïl Prijzen van I 144.- af. (Advertentie, Ing. Med.) r in de koffie te doen, toen :r liet vallen ten teken, dat igens bleef er voor de raad ■inken, want de vergadering, echts een aanloopje te zijn en en waarvoor een drietal was uitgenodigd. Het enige dening ingevolge de winkel- genomen, dat op de Zater- leverde geen commentaar op. ruikt en dientengevolge zijn s natuurmonument bezig is ;n. De heer Sevenhuyzen in verandering zien ge- aar de burgemeester waJ :1, dat het beter was niet al ;h in te grijpen. Wel vond lig het Vijvertje niet geheel irwaarlozen en hier en daar knappen als de jeugd haar roede al te veel uitleeft. maakte de heer Blanke- ïoorls Belang) bezwaar. Of het Vijvertje goed onder- het dichtgooien. Een mid- htte hij onjuist, log was voorgesteld het dat kunstmatig is aange- een hek te omgeven, werd wachten met rigoureuze n om te zien hoe de situa- r plaatse ontwikkelt. De ter zegde toe met de Rijks- overleggen op welke wijze >gje in het zeil kan houden. 1NHTJIZEN, 15 April 5de kool 712.10; 13400 kg. 6.50—9.30; 66000 kg. witfe I14.50; 7900 kg. peen 270, C 17.40—18.20. ICHARWOUDE, 15 April.- itlof I 30—33, IB 28, II 18—22. afwijkend 16; 150 32.—, B 23.—; 27000 kg. 1—11.60; 53000 kg. Deense -14.60. N. 14 April. 4000 kg rode 0; 3000 kg gelé kool 6.50- kg bieten: I lang 5, I rond i rond 4,30—5.30 en III rond witlof: I 25—34, II 22—H 14: 34 000 kg peen: II 20,80— 7,50—2030 en IV 4,50—6,90. I: 12.000 kg kool. UK, 14 April Ronde biet 5 4; peen B 17.20—20.80. C D 4 80—5; gele kool 7.70- ool 7—8.70; witlof I 25—30, II 11. Zul ver en ontsmet uw huid 4*4-1 met de helder vloeibare sJ% D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest L TEGEN iNINGEN (Advertentie Ing Med.) ie vermoeiende pijnen mei: •X^fRTeTEl fliw Advertentie ïng Med l .nnair VERWIJDERD «EI rel^lS WONDEROLIE andige likdoornrlngen en ermesjes. Een nieuw vloeibaar LCORN, neemt de pijn weg eltplekken en eksterogen ver net wortel en al. Bevat £ezl*!* •lie, jodium en het pijnstillend# Jen flesje NOXACORN Anti- >ornmlddel van 1.1.35 bespaars (Advertentie, Ing. Med.) Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M- KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 et. per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2« hands goederen) tot lf woorden f 1.-, elk woord mee i cent Uitsluitend contan. Abonnementsprijs bij vooi uitbetaling f 2 02 per mno f 6.05 pei kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen i 'J.49 l De algemene verkiezingen voor het nieuwe parlement (Volksraad) van de Zuidafrikaanse Unie zijn gisteren rus tig verlopen. De opkomst van het aan tal kiezers was veelal zeer bevredigend. In sommige plaatsen werd door ruim [negentig procent der stemgerechtigden gestemd. In Port Elizabeth werden meer stemmen uitgebracht, dan ooit tevoren. De kiezers moesten hier en daar twee uur in de rij staan, voor zij I aan de beurt kwamen. Velen moesten I grote afstanden afleggen in auto, trein I en zelfs per vliegtuig om in hun eigen I dbtrict te kunnen stemmen. I De eerste uitslag kwam van Boksburg I Witwatersrand. De zetel bleef in het I bezit van de Ver. Partij (oppositie). Elders behielden de Nationalisten hun I zetel. E - Verenigde Partij heeft totnogtoe i dri zetels aan de Nationale Partij ver- loren. De laatst bekende stand was: Nationale (regerings-) Partij: 20. Verenigde Partij: 40. Arbeiderspartij: 4. h de Oostzee zou een zekere ontspan- Ding zijn waar te nemen. Van Bornholm Jafkomstige Deense vissers verklaren, dat Sovjet-patrouilleschepen Deense, Zweedse en Westduitse vissers toestaan binnen de twaalf-mijlzone te vissen, die de Oosteuropese landen onlangs j eenzijdig hebben afgekondigd. I Ook wordt Deense, Zweedse en West duitse vissersschepen toegestaan zonder meer Poolse havens binnen te lopen, to verklaarden zij. Per 14 Mei zal de bij de Chase Natio nal Bank gesloten lening ad doll. 115.000.000 vervroegd worden afgelost. Volgens de lening-voorwaarden zou de terugbetaling in twee gelijke termijnen per 30 Juni en 31 December a.s. dienen (Plaats te vinden, behoudens de moge- I lijkheid om te allen tijde met een op- zeggingstermijn van 30 dagen tot ver- [vroegde aflossing over te gaan. Met het oog op de gunstige dollar-liquiditeits- I Positie en de ruime kaspositie van het Ei.ik is van deze mogelijkheid thans ge bruik gemaakt, aangezien dit een be langrijke rentebesparing meebrengt. Volgens de getijtafel was gisteren i «et springtij op zijn hoogst en inder daad was er zowel in de Zeeuwse zeegaten als in de geïnundeerde polders weer behoorlijk veel water. Daarbij kwam een straffe Noord-Noord-Weste lijke wind. Wind en water maakten het de mensen, die belast zijn met het her stelwerk van de oude dijk bij Bruinisse, alsmede van de gaten in de buiten- dijken nabij Oosterland en St. Jans- land uiterst moeilijk. Uur na uur werd oen verbeten strijd gevoerd, zonder d?t men op noemenswaardig resultaat kon bogen. De bak die bestemd Is om het gat In de oude dijk af te sluiten, is om- hociggevaren en blijven zitten en kon pisteven daarom niet worden gebruikt Of dit vandaag het geval zal zijn, zal moeten worden afgewacht. President Fis<»nhnwer zal morsen op lunch-bijeenkomst van de Ameri- Jtaansp Vereniging yan dagt»ladrpdae teiiren te Washington ..een belangrijke I **ede over de buitenlandse politiek' «ouden, aldus zijn persehef. Hagerty De rede zal „de kansen op vrede Voor alle volkeren ter wereld in 1953" I *°t onderwerp hebben. De opkomst van de kiezers, die hun stem uitbrachten voor Malans „Na tionale Partij" of de „Verenigde Partij" van lacob Strauss, was zeer bevredigend. Hier brengt een kleur ling zïpi stem uit op één der bu reaux in het district Bulawayo. IN DE VERGADERING van de politieke commissie der Ver. Naties heeft de permanente Sovjet-gedelegeerde, Wysjinski, maar weinig hoopvolle woor den gesproken. Hij wees de Westelijke voorstellen voot ontwapening van de grote mogendheden van de hand. Het enige positieve was zijn verklaring, dat hij opbouwende elementen zag' in een door Brazilië ingediende resolutie over Korea. In deze resolutie wordt voorgesteld de Algemene Vergadering der V.N. na het afwerken van de huidige agenda reces te verlenen en haar beschikbaar te houden voor een nieuwe bijeenkomst in verband met de ont wikkelingen in Korea. Wysjinski noemde de ontwerp-resolutie het ernstig bestuderen waard. Hij zeide er later op terug te zullen komen. Hij verwierp de opvatting, dat de Ver. Naties behandeling der Koreaanse wapenstilstands- kwestie aan de onderhandelaars te Panmoendjon moeten overlaten. Wysjinski sprak zich opnieuw uit voor een aanbeveling voor onmiddellijk staken van het vuren. HE Westelijke voorstellen voor ont- wapening houden een beperking van de strijdkrachten der grote mogend- RODENT-REPEN IN VUILNISEMMER De Tilburgse politie heeft gisteren handen vol werk gehad om vijf-en- twmtig merendeels jeugdige inwoners van de vergiftigingsdood te redden en op het ogenblik heeft zij goede hoop, dat zij daarin volledig is geslaagd. Drie bewonertjes van de Koopvaardij- straat in deze gemeente vonden gis termiddag om een uur of twee in een van de vuilnisemmers, die op straat waren gezet om geleegd te wor den, een doos met veertig repen cho cola. Dat betekende feest voor de jeugd van Koopvaardijstraat en omge ving, want natuurlijk deelden de vin- dertjes hun schatten kwistig rond, en ook enkele moeders waren zo onver standig mee te snoepen. Wat bleek echter? De repen waren allen met rattenvergif bestreken. Een bewoner van de Koopvaardijstraat, die daar een bedrijf in levensmiddelen heeft, had een tijdlang grote last gehad van ratten en muizen en had er dit op bedacht. Met groot succes, want het ongedierte verdween. Het knechtje van de zakenman vroeg tenslotte, wat hij met de nu overbodig geworden vergif tigde repen moest beginnen en het antwoord van de baas was: ruim maar op Dat deed het knechtje op zijn ma nier, zodat de repen in de vuilnisemmer terecht kwamen. Met het gevolg, dat de politie, die om ongeveer drie uur, dus een uur nadat de „vondst" was gedaan, van het geval hoorde, via de radio en door middel van een luidsprekerauto de buurtbe woners moest alarmeren. Het hielp: om Reserve-officieren der Kon. Land macht, wier ontslag indertijd is opge schort omdat zij niet uit de dienst kon den worden gemist, kunnen thans met ingang van 1 Mei a.s. ontslag krijgen De noodzakelijkheid van het in dienst houden van deze officieren is thans niet meer aanwezig. Negen opvarenden stierven De gezagvoerder van de Italiaanse tankboot „Montallegro" heeft gemeld dat hij in het Noord-Westelijke deel van de Indisch? Oceaan het. motor.iarhl MarieJeanne" heeft aangetroffen dat r?eds elf weken ronddreef. Van de elf opvarenden, onder wie twee vrou wen, hebben clechts tw e nersonen de ontberingen overleefd de 16-iarige zoon van de eigenaar van het iacht en een lid der bemanning. De ïtaliaanse tankboot was op weg naar Ahmadi aan de Perzische Golf BüOH EEN vergissing van een 16-jarige scheepsjongen is de 9330 ton metende Japanse walvisvaarder „Settsoe Maroe" in het Zuidpoolgebied gezonken jongen had bij vergissing de kielklep van het schip geopend, waardoor de zwa geladen „Settsue Maroe" ondanks alle pogingen der bemanning, volliep en zonk a'4us heeft de kapitein verklaard. Alle opvarenden konden zich redden. De •elude wordt geraamd op 10 millioen gulden. vier uur waren al vijf en twintig per sonen bij de G.G.D. geweest om hun maag te laten leegpompen, meest kin deren. De jongste was twee jaar, maar, zoals gezegd, een paar moeders waren er ook bij. Vijftien van de veertig repen waren nog achterhaald, voor ze geconsumeerd konden worden, zodat die vijf en twin tig mensen met elkaar ook vijf en twin tig repen hebben gegeten. Men heeft dus gegronde hoop dat er nu geen ge vaar meer is. heden in en een regeling krachtens welke de sterkte van de strijdkrachten van de andere landen wordt vastge steld naar het bevolkingstal. Wysjinski zeide, dat hij vasthield ran het Rus- sisch-Poolse voorstel, waarin wordt ge vraagd de bewapening van de grote mogendheden met een derde te ver minderen. Het Amerikaanse plan Baruch t.a.v. de atoomenergie noemde de Sovjetspreker bluf. Voorts zeide hij, dat hij de Europese Kolen- en Staalgemeenschap als een gevaar voor de vrede beschouwde. De Franse afgevaardigde Hoppenot deed een beroep op beide partijen in Korea zoveel mogelijk mensenlevens te sparen „tussen de dageraad en het middaguur" van de vrede. Na Wysjinsky sprak de Amerikaanse afgevaardigde Gross. Hij steunde de Braziliaanse resolutie en verklaarde voorts, dat de overeenstemming over uitwisseling van zieke en gewonde ge vangenen een bemoedigend teken was. Gross betreurde het, dat Wysjinsky de reeds tientallen malen gehoorde argu menten had herhaald, die gedeeltelijk op valse uitleg van de Westelijke ont wapeningsvoorstellen berustten. Mor gen komt de politieke commissie weer bijeen. Twee maanden militaire detentie legde de krijgsraad te Velde West gis teren op aan de reserve-majoor van het hoofdkwartier van de Generale Staf J. de G. wegens het beschimpen, onge hoorzaam zijn aan en insubordinatie plegen jegens een schildwacht. De pre sident van de krijgsraad gaf de schild wacht, de korporaal J. L. M. een pluim. „Ik maak u mijn compliment, dat u uw plicht als schildwacht goed bent nage komen en niet door de knieën bent ge gaan", aldus de president. De majoor kwam op 25 Januari haastig de achterpoort van de Nieuwe Frederikskazerne in Den Haag binnen fietsen en schreeuwde tegen de schild wacht, die hem aanriep: „Ik heb geen tijd, je kent me wel". De schildwacht wilde het legitimatie bewijs van de hoofdofficier zien, zoals iedereen, die de poort passeert ver plicht is het te tonen. Toen de majoor 's avonds om half zes de poort weer wilde passeren hield de zelfde schildwacht hem aan en vorder de legitimatie. De majoor weigerde en sprak de schildwacht niet bepaald min zaam toe. Toen de officier wilde door lopen, greep de schildwacht het stuur van de fiets. De majoor was driftig en sloeg, welke daad hem voor de krijgs raad bracht. De commandant van de beklaagde zette breedvoerig uiteen, dat deze bij zonder gepresseerd was geweest door een spoedopdracht, die zijn gedachten volledig in beslag nam. De auditeur-militair zeide, dat -'sze daad de goede naam van ae hoofdoffi cier in discrediet bracht. Wanneer men eist, dat een schildwacht zijn plicht doet, dan moet men dat van anderen ook eisen, aldus de auditeur. Iedere schildwacht is de meerdere van alle andere militairen behalve van zijn directe bevelhebber Hier is opzettelij ke ongehoorzaamheid en feitelijke in subordinatie gepleegd, weshalve de auditeur-militair een bestraffing met twee maanden militaire detentie juist vond. De krijgsraad sloot zich bij deze opvatting aan. l'IEN minuten nadat president Peron van Argentinië voor zijn paleis in Buenos Aires was begonnen een me nigte van 150.000 mensen toe te spreken, zijn op het plein (in een hotel en in een ongebruikt station van de onder grondse) bommen ontploft. Er zouden een aantal gewonden zijn. De explosies werden gehoord door de luisteraars aan hun radiotoestellen. De betoging was georganiseerd door de Alg. Vakbond en had ten doel trouw aan de president te betuigen. Peron werd na de ontploffingen toe gejuicht. Hij vervolgde zijn toespraak en zei, dat er een nieuwe fase in de nationale schoonmaak is aangebroken. De president kondigde een zuivering aan in regering en partij. Samenzweer ders tegen de regering zullen „wij aan een boom ophangen" aldus de presi dent. Koningin Soeraija, de gemalin van de Sjah van Perzië, zal een bezoek brengen aan Europa. Dit is gisteren medegedeeld door het ministerie van Hofzaken. Koningin Soeraija zou waar schijnlijk in de loop van de volgende tien dagen uit Teheran vertrekken. De sinds jaren geldende maximum prijzen voor consumptiemelk zuilen op 19 April door de regering worden op geheven. Door deze gewijzigde rege- .ringspolitiek zal het mogelijk zijn, dat in de thans geldende maxiwiumver- koopprijzen een wijziging komt. De Algemene Vereniging vóór Melkvoor- ziening ta Den Haag heeft besloten In Zuid-Holland, Utrecht en het zuidelijk deel van Noord-Holland zo lang moge lijk een verhoging van de melkprijs te voorkomen. In het Nationale Rampenfonds was tot gistermiddag 105 millioen gulden binnengekomen. Sinds Dinsdag is er dus een millioen bijgekomen. {JEN aantal journalisten heeft een reis langs in ons land gevestigde bedrij ven gemaakt met de bedoeling de vier de Industrialisatienota, welke minister Zijlstra onlangs aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, op grond van eigen aanschouwing te illustreren. Industrialisatie is voor ons land in derdaad een levensnoodzaak. Het Ne derlandse volk zal met de mogelijkhe den, welke eigen grond biedt, moeten woekeren om het staatshuishouden lo pende te houden en bovendien het volkshuishouden een redelijke basis te geven. De wijze, waarop deze industria lisatie wordt gepropageerd, heeft voor ons gevoel evenwel iets krampachtigs. Dat is enerzijds wel te begrijpen, want emigratie alleen is niet in staat onze bevolking op een peil te houden, dat evenredig is aan de levensmogelijkhe den in ons land. Integendeel, zelfs mèt zeer sterke emigratie gesproken wordt van 40.00050.000 personen per jaar (tot in lengte van jaren!) is ons grondgebied eenvoudig te klein. Maar men is er ook niet met het vestigen van nieuwe industrieën: de geoefende werk krachten moeten er zijn-, nieuwe afzet gebieden moeten worden gevonden en de agrarische sector van'ons economisch leven laat industrialisatie-tot-het-uiter- ste niet toe. Daar komt nog bij, dat het dirigisme de bemoeizucht van de staat op alle terreinen van het leven de werk lust zeker niet heeft gestimuleerd. De uitzonderlijke prestatie wordt niet uit zonderlijk beloond! Datzelfde dirigisme is op de duur zeker dodelijk voor de ondernemingszin van de werkgever. Het risico is groot, dat hij zich met een maal verworven terrein tevreden stelt. Het is naar onze mening daarom on juist op te merken, dat „achterstand in de industrialisatie werkloosheid bete kent". Meer vrijheid voor de onderne mer, zonder wiens medewerking ic-dere werkloosheidsbestrijding een illusie blijft, is de enig begaanbare weg. De overheid kan immers doen, wat de par ticulier vermag. Iedere industrialisatie heeft in de eerste plaats met de mens te maken en niet met een vernuftig economisch plan- Die mens is een vrij wezen, dat zich misschien onbewust ergens ver zet tegen taken, die hem van hogerhand worden opgelegd. Wij geloven dat met name daar het probleem ligt, waarmee wij in Neder land te worstelen hebben. De gulden middenweg is niet gevonden. In dit licht behoren wij de uitlatingen van Prins Bemhard ie zien inzake de ont sluiting van nieuwe markten in Zuid- Amerika, evenals de telkens naar vo ren komende vraag hoe West-Duitsland er op zo korte termijn in is geslaagd een verloren oorlog te boven te komen Er moet eerst gewerkt worden en pas daarna (en desnoods) geregeld. Wij doen het andersom met het resultaat, dat wij achterop raken |^C] Volgens oude traditie overhandigde koningin Elizabeth van Engeland het vaandel van haar lijfwacht, de Grenadier Guards, aan dit regiment. Na afloop inspecteerde de Konin gin haar lijfwacht, die gevormd wordt doos mannen met een respec tabele lengte. DE PREMIER van de Indo-Chinese staat Laos, Soevanna Poema, heeft gis teren een „plechtig protest" tot de Ver. Naties gericht in verband met het Vietminh-offensief tegen zijn land. Hij verklaarde, dat hier sprake is van een buitenlandse beweging, die op deze wijze opnieuw aantoont, dat zij er slechts op uit is haar ideologie aan de wereld op te leggen, zonder daarbij enige acht te slaan op grenzen ot het recht der volken op zelfbeschikking. De premier zei voorts, dat regering, leger en volk van Laos, bijgestaan door de Franse TJniestrijdkrachten vasthesloten weerstand aan deze aanval zullen bieden. Het offensief van de communistische Vietminh in Laos is twee dagen geleden begonnen. In de zeven jaar van oorlog in Indo-China hadden zich in Laos tot nu slechts acties door guerrillastrijders voorgedaan. Een woordvoerder van het Franse ministerie voor Indo-Chinese aangelegenheden heeft later verklaard, dat het beroep van de premier van Laos (het land is geen lid van de Ver. Naties) meer moet worden opgevat als een „beroep op de vrije wereld" dan als een officieel tot de V.N. gerichte klacht. De Hoge Commissaris van Laos in Frankrijk heeft verklaard, dat de aanval een zaak is, die aan de Veilig heidsraad moet worden voorgelegd. Frankrijk, zo zei hij, is in dit geval de staat om deze zaak bij de Veiligheids raad aanhangig te maken. Of Parijs dit inderdaad zal doen is overigens nog niet zeker. De Franse troepen, die in de staat Laos op de terugtocht zijn, hebhen het contact met de Vietminh verbroken en trekken ongehinderd naar het beter verdedigbare centrale plateau. John Christie is thans beschuldigd van moord op nog drie vrouwen, wier (ijken in en bij zijn huis zijn gevonden. Hem was reeds moord oo zijn echtge note ten laste gelegd. Haar lijk was onder de planken van de vloer gevon den. De Nederlandse Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de Duitse Vrije Democrstische Partij hebben tijdens een bijeenkomst te Dusseldnrp besloten tot vriendschappelijke samen werking. Weerbericht Verwarming tot morgenavond' MINDER ZACHT 4waat bewolkt met nu en dar enigt regen. Matige tot krachtige wind overwegend tussen West en 4uid Morgen overdag minde nacht VRIJDAG: Zon oj 5.40. onder 19.41 Maan op 7 05 onder 0. «f

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1