VUURWATER OP SCHOOLFUIVEN? f*Piin. Para pi Para in hel luchtruim") In behouden haven. Overtuigde geheelonthouders contra de voorstanders van een enkel glas Met VELPON zie je er geen barst van! DE VERGETEN CATEGORIE Verbod weg van de minste weerstand Niet goed, maar toelaatbaar Verbieden! De overigen £ri nu de 24ite kw-e&tLe m SELECTIEWEDSTRIJD VOOR JUNIOREN Courses te Duindigt Demrfina'e bridge Eerste bijeenkomst van IOC te Mexico City Luister eens naar Het Radioprogramma DONDERDAG 16 APRIL 1953 dat ALCOHOLISCHE DRANKEN In de loop van de tijd veel onheil hebben veroorzaakt - daarover verschillen de mensen niet van mening. Evenmin over het feit, dat dronkenschap iets verfoeilijks ls en regelmatig misbruik van sterke drank („een goede naam", zei Ligthart, „want het sterkste lichaam maakt hij krank") een afkeurenswaardige zaak. Ook is langzamerhand, dank zij de medi- V, eche wetenschap, het besef in alle kringen doorgedrongen, dat het geven van alcohol aan kinderen uit den boze is: de tijd, waarin men zuigelingen een „dot" offreerde, die in alcohol was gedompeld, ligt wel ver achter ons en zelfs in landen als Frankrijk en Zwitserland, waar de wijn een tafeldrank is, tracht men de bevolking er van te overtuigen, dat kinderen niet aan Bacchus mogen worden geofferd. Verschillen ontstaan pas, wanneer men spreekt over het matig drinken van volwassenen: „neen", zeggen de geheelonthouders, „want de matigen zijn de verleiders" - „Ja", menen die matigen, „de mens moet leren, weerstand te bieden: misbruik sluit het gebruik niet uit en men moet er voor zorgen dat het onnozele rijmpje der abstinenten niet opgaat: eerst een glaasje, dan een glas, dan een hele jeneverpias. Men moet de ver leiding durven aanvaarden". En de jonge mensen uit de vergeten categorie? Behoren z(j tot de kinderen of tot de volwassenen? Een lastige vraag! Heeft men hen niet gequalificeerd als „te klein voor tafellaken en te groot voor servet"? De wetgever trekt, vrij willekeurig, waar het over het verkopen van alcoholische dranken aan mindejarigen gaat, een grens tussen de 16 a 17 ja rigen. Men neemt blijkbaar aan, dat de 16-jarigen nèt nog tot de kinderen behoren en de 17-jarigen tot de volwassenen. Dat dus ook op schoolfuiven de groep van 12 - 16 nuchter blijft spreekt vanzelf. Voor de ouderen rijzen drie vragen: moeten wij onthouder zijn en blijven of uitgoeien tot matigheids apostelen? Is het gewenst of verstandig, als bewijs van solidariteit met de jongeren onder ons, vrijwillig tijdens jeugdbijeenkomsten afstand te doen van spiritualiën of moeten wij onze „volwassenheid" demonstreren door wel te drinken en te laten zien, dat wij wilskracht genoeg bezitten om tijdig op te houden? En, ten derde, is het noodzakelijk, over te gaan tot een verbod, in samenwerking met de besturen van de scholierenvereniging en de eigenaars van het betreffende restaurant, indien men van mening is, dat van de vrijwillige onthouding niets terecht komt, verleiding van de jongeren vreest door het voorbeeld van de ouderen of bang Is, dat de grenzen van de narigheid voldoende in acht zullen worden genomen, zodat de stemming geprikkeld wordt en de gedragingen van enkelen irriterend? ook jongens, want vooral jongens ge bruiken het, die onder de vastgestelde leeftijdgrens (16 jaar) zijn". Maar deze jongens bezondigen zich zeer zelden aan sterke drank en waar om zouden we van die enkele uitzonde ring, die het toch wel krijgt, de oude ren de dupe laten worden? De ouderen moeten echter niet uit het oog verliezen, dat ze maat moéten hou den. Iemand, die zich zonder maat te houden aan sterke drank overgeeft, is een zwakkeling. Zo iemand is ook sto re: d voor de anderen en moet desnoods verwijderd worden. En dan is het schenken van alcoholi schs dranken ook vaak een noodzake lijk kwaad, daar er voor fuiven, waar veel verteringen worden gemaakt, messtal minder zaalhuur moet worden betaald, dan voor fuiven, waar, door het verbod van alcohol, minder wordt verteerd. Laat het dus aan de jongelui zelf over, hun verstand te gebruiken en verbied niet! W. LUINGE, 15 Jaar IV kl. R.H.B.S. DEZE drie vragen spelen een ral bij de bepaling der standpunten van onze medewerkers. Wij geven eerst het woord aan Hans Keinders: Het moet wel een bittere pil geweest lijn, die ik mijn gewaardeerde collega Jongmans de vorige week heb laten slikken, zonder dat ik mijzelf daar ook maar enigszins van bewust ben ge weest. En wanneer ik er dan nu nog aan toe mag voegen, dat ik bij de be handeling van het kampeerprobleem in plaats van „De paden op, de lanen in" een liedje heb gezongen dat „Batch-a-me" heet, dan moet hij zich nu wel een gebroken man voelen. Wat kun je je toch in iemand vergissen hé Ab? Het ene ogenblik zou je hem je laatste cent nog durven toevertrouwen, en reeds het volgende moment blijkt, dat je in werkelijkheid te doen hebt met een „werelds" iemand, die er „be schamende" meningen op na houdt. Ja, de wereld en de mens zijn ondoor grondelijk. En wat betreft die mening van „de mensen": Misschien is het je wel eens opgevallen, dat de grote, al wetende „men" toch altijd iets te zeg- 8en heeft, of je het nu op de ene of op de andere manier doet. Wanneer ie er mi moet gaan letten wat de mensen ervan denken, ja, dan kun je inder daad het best „De paden op, de lanen fn" zinsen en rustig thuis blijven zitten, hoewel „men" er dan waarschijnlijk ook nog wel iets over te zeggen weet. Heb ik gelijk of niet Ab? De genadeslag zal mijn antwoord van deze week zijn, (houd je stevig vast, Ab!). Misschien wordt er, hoewel me dat na de ontgoocheling van de vorige week erg onwaarschijnlijk lukt nog van mij verwacht, dat ik nu door het schoolfuif-probleem zal marcheren onder het gezang van liederen in de trant ,,'t Is de groente die t m doet en dat ik een warm pleidooi zal hou den voor dat lekkere glaasje koele to matensap. waar je op zo'n avond toch zo heerlijk van opknapt. Mis beste mensen, helemaal mis! Zo denk ik er nu precies niet over. Ik heb „iets verbieden" altijd gezien als een teken van zwakte van de par- tii, die het verbod uitvaardigt. Zoiets van: Met onze paedagogie redden we het niet; nou ja, dan maar verbieden. En weet U wat de jeugd dan gaat doen? (en gelukkig niet alleen de jeugd!) Die gaat zeggen: „Mag het niet? O, maar dan doen we het juist. Lekker!" Net kleine kinderen. Maar smaakt het, wanneer het verboden kost is, niet tien keer, misschien wel twintig keer zo lekker? Nee. verbieden moet men het drinken van alcohol op schoolfuiven en jeugdbijeenkomsten zeer zeker niet. Hierdoor kweekt men in de eerste plaats bij personen, die er tot nu toe nooit behoefte aan hebben gehad, de drang aan om de verboaen vrucht ook eens te proeven, en ten tweede wordt het „gebruikmaken van de weg van de minste weerstand door de verbieder er door geaccentueerd Voor zover ik weet, mogen aan perso nen beneden de leeftijd van zestien jaar geen alcoholhoudende dranken worden verkocht. Goed, laat dat zo. maar laat het verder vrij. Het aantal gevallen, dat er van deze vrijheid mis bruik wordt gemaakt, is over het alge- meen zeer klein (jammer genoeg nog steeds niet nul!). Tn deze gevallen zou ik echter streng en zonder enig par don willen optreden. (Met vaste tred Ab, en zingend: „We gaan naar buiten, waar de vogeltjes fluiten!"). Met mun ervaring op het gebied van schooi ver- erigingerh moet ik echter vaststellen dat de maatregelen on dit gebied nop we! eens iets te wensen overlaten, en dat is jammer, want dat kan zo'n on behaaglijk verbod alleen maar in de hand werken. HANS RETNDERS. Geelvinck- straat 92, Castricum. IK zou deze vraag als volgt willen be antwoorden: „Het schenken van alcoholische dranken op bedoelde fui ven en bijeenkomsten is niet goed, maar tf-laatbaar, mits er maat gehouden ttordt!" Het is namelijk voor niemand goed, alcoholische drank te gebruiken, ook 51 V00r volwassenen. Wen zou nu kunnen „Schenk U dan helemaal niet, want op u© be side bijeenkomsten en fuiven zijn QP DE VRAAG of het goed is, dat men op schoolfuiven een jeugdbijeen komsten het gebruik van alcohol Ver biedt. moet ik direct volmondig „ja" antwoorden. Het is immers bekend, wat de slechte gevolgen zijn, vooral voor de jeugd? Als je nog op school bent en je je dus volkomen aan je werk moet wij den, is het wel zeer slecht om alcohol te nuttigen. Maar niet alleen op school fuiven, ook op jeugdbijeenkomsten raad ik het ten zeerste af, wat hangt er Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennles. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. (Adv. I.M.) niet veel van onze toekomst af in onze jonge jaren? Om deze toekomst door het gebruik van alcohol te verknoeien, is toch zeker wel het laatste wat we zul len doen. Als de organisatie nu helpt, om bij schoolfuiven en jeugdbijeenkom sten het gebruik van alcoholische dranken te verbieden, geloof ik, dat dit een goede stap in de richting is, om het alcoholgebruik bij de jongeren te doen verminderen, want heus het is voor ons bestwil. Volgens mij is het dus beslist goed, het gebruik van alcohol bij de diverse jeugdbijeenkomsten te verbie den. JAAP FÏJMA H.B.S., Zaandam LJANS KAPER (Gymnasium Alkmaar) 11 komt tot de conclusie, dat „ouderen het doen om zich op te frissen of de stemming er in te brengen, terwijl jon geren de alcohol vrijwel alleen bezigen om groot te doenAls het goed is, moet de gezelligheid op schoolavonden niet gezocht worden door middel van he* gebruik van alcohol". Toch gunt hij de 18- en 19-jarigen graag „iets pittigs" „als zij het maar met mate doen". P. de Boer uit Den Helder denkt er heel anders over. Hij is het volkomen eens met Jaap Fijma: „Ik sta er versteld van ,dat deze vraag nog gesteld wordt. Niet alleen de ouders, ook de Overheid heeft hier een taak. die zeer zeker niet verwaarloosd mag worden en als ik ge neesheer was. zou ik niet nalaten, mijn kansen waar te nemen en wetenschap pelijk aan te tonen, dat het zeer nood zakelijk is, het gebruik van alcohol voor de jeugd te verbieden. Alcohol is en blijft een vergif voor Alle leeftijden, maar het meest voor de jeugd." En Simon Broeder uit de le klas der LLS te Wognum deelt dit inzicht: „Is het al niet erg genoeg, dat op deze wij ze de volkskracht geschaad wordt? Als er op schoolfuiven niet op een andere manier plezier gemaakt kan worden, dan is er geen goed, harmonisch ver band tussen schoolgaande jongens en meisjes". Hoe denken de laatsten er over? Atie Kappen (Bergen) vindt het „na tuurlijk goed, het drinken van alcohol op schoolfeesten te verbieden: als de stemming daar afhankelijk is van het gebruik van alcohol, vind ik het maar een armzalige boel en dan moeten de fuiven maar afgeschaft worden". Tot onze geruststelling voegt ze er bij: „Zó erg is het gelukkig niet". Ook is zij van mening, „dat de jongens niet zoveel bier moeten drinken (beter helemaal niet), omdat ze er toch min of meer door ge- troubleerd worden." Els van Lienen uit Alkmaar zou de alcohol graag verboden zien om de vol gende redenen: le. het is erg vervelend als je partner naar drank ruikt; 2e. er gaat veel geld in zitten, dat beter voor iets doelmati- gers gebruikt zou kunnen worden; 3e. jongens en meisjes die ,,'m om hebben" zijn vervelend om mee om te gaan; 4e. je kunt net zo goed chocomel of cola drin ken en het eerste is nog gezond boven dien". Maar zij is bang, dat een verbod ver mindering van bezoek tengevolge zal hebben: „de ouderen houden tn de regel niet van rundercocktail of priklimo- nade". Overigens: „De jongelui die op school zitten, zijn in de regel wei zó verstandig, geen al coholische dranken te gebruiken. Trou wens, welke ouders van welke jongen of welk meisje zullen het goedkeuren als hun zoon of dochter aan de borrel is? Geen één, immers! Ik zou het alcoholgebruik van de schoolgaande, en in het bijzonder van de fabrieksjeugd, pertinent willen ver bieden. Bestaat er niet een gezegde, dat er op wijst, dat men van kwaad tot erger komt? En dat men beter doet te voor komen dan te genezen, dat weet ieder een!" Rie Eriks (Burgerbrug) voelt niet voor verbod: „Ik heb zelf verscheidene schoolfui ven meegemaakt, waar het nooit ver boden is en nooit is er iemand onpas selijk huiswaarts gegaan. Niet dat er dan geen enkel glaasje alcohol is ge schonken, doch dit aantal schommelde altijd onder de drie. Wordt het definitief verboden, dan gebeurt het toch wel bij andere gelegen heden. En de jeugd, die toch zo dikwijls de oudere generatie critiseert, moet bier- in nu maar eens het initiatief tonen om zonder verbod het overmatig ge bruik van alcohol te vermijden. Er is dus geen sprake van een com munis opinio; dat blijkt ook uit de overige brieven, waarin geen nieuwe standpunten of belangrijke opmerkingen te vinden zijn. Er blijken fanatieke geheelonthouders onder onze inzenders te zijn naast voorstanders van een en kel glas wel is het duidelijk, dat het vooral de oudere jongens zijn, die dit niet willen ontberen. Maar zonder uit zondering heeft men een afschuw van dronkenschap. Niemand verzet zich te gen het tapverbod aan de beneden-16- iarigen, somigen vin'den een totaal ver bod gewenst, anderen vrezen voor ont duiking er van en, erger dan dit, voor de prikkelende werking, die van ieder verbod op de revolutionnaire jeugd uit gaat. Vrijwillige abstinentie zou men verre de voorkeur geven. gen je lid van een of andere jeugdvereniging? Zo ja, waarom juist p van die en wat betekent ze voor je? Zo neen, waarom niet? g Zqnd je Jjrieven tijdig in, dus uiterlijk^ Maandagmiddag, aan D. L. Daalder, Komlaan 8, Bergen (N.H.) g iiniiiiiiiuiii Zaterdag wordt te Alkmaar een laat ste selectiewedstrijd gespeeld om te komen tot de samenstelling van een Noordhollands juniorenelftal. Oranje: Koorn (Flevo)Jeltes (West Frisia) en De Heer (HRC): Hommes (Foresters), Burger (BKC) en Kiewiet (Alkmaarse Boys); Pilkes (Alcmaria), Jager (HRC), Schaft (OSV), Wagen maker (Alkmaarse Boys) en Koppen (Alcmaria) Blauw: Kooy (Alkmaarse Boys); Brouwer (Alcmaria) en Knip (Purmer- steyn); De Groot (Schagen), Pijper (Alkmaarse Boys) en Bos (Flevo); Bes teman (RKAFC), Minnes (JVC), Rol (EVC), Mooier (Volendam) en Vlug (DTS). VOETBALCOMPETITIE STAAT ZONDAG VRIJWEL STIL Het aantal voetbalwedstrijden, dat Zondag voor de KNVB-competitie wordt gespeeld, is zeer gering. In de eerste klasse wordt in het geheel niet gespeeld. Alleen Zaterdag vindt de ontmoeting LongaVVV plaats. In dis trict West I spelen Swift en Gold Star in 4C en Meervogeis en OFC in 4F. Deze laatste wedstrijd vangt ofn 10.30 uur aan. Arsenal versloeg Bolton Wanderers met 4-1 De uitslagen van de Woensdag in de Engelse League gespeelde wedstrijden luidden: ArsenalBolton Wanderers 41 BlackpoolStoke City 11 ZO GOfD lllMi VEI POM VRAAG Dt JUISTE SOOKI (Advertentie, Ing. Med.) door Mary Burchall 39 „Maar doe je het werkelijk? In hem geloven, bedoel ik", vroeg Ashley een beetje cynisch. „Zijn je vrees en je.... zenuwachtigheid niet een gevolg van het feit, dat je wel graag zijn onschuld zou willen aannemen, maar 't niet ge heel en al kunt?" Ze gaf niet dadelijk antwoord, doch was blijkbaar niet voornemens, opnieuw heftig verzet aan te tekenen. ,,'t Is er een beetje tussen in, Ash ley", sprak ze ten slotte. „Ik weet, dat Lucas Nan niet van de toren heeft ge duwd, maar kan onmogelijk zeggen, wie het dan wèl heeft gedaan. Ik heb wel vermoedens, maar vind dat zelf heel vervelend, omdat ik niets meer weet dan een ander. Natuurlijk moet ik er kennen, dat iemand, die de uitspraak van de coroner betwijfelt, Lucas als het meest verdacht zal beschouwen". „O, dat erken je dus, nietwaar?" merkte Aihley met een wat zuur glim lachje op. „Ja, maar alleen wanneer ik met jou spreek", zei Fiora vastberaden. Blijkbaar deed Fiora's erkentenis Ashley goede humeur terugkeren, want zijn lach klonk nu opgewekter. „Het komt er dus op neer", constateerde hij. ,dat, je, dwaas genoeg, meent je hier een tijdlang te moeten blijven, orti je geloof in Cardew's onschuld te demon streren; vooral omdat anderen, zoals ik b.v. boze verdenkingen koesteren". „Het is géén dwaze mening", verze kerde Fiora. „Het is overtuiging. En die zal ik noch ter wille "an jou noch van iemand anders prijsgeven". Je wilt daarmee dus zeggen, dat je 't zelfs met mij over dat onderwerp aan de stok zou kunnen krijgen?" vroeg hij, een onderzoekende blik op haar slaan de. „O, ik hoop, dat het niet nodig zal zijn", klonk het kalm. Ashley stapte schouderophalend ,van het onderwerp af, blijkbaar overtuigd, dat hij maar beter deed, Fiora niet voor een conflict tussen haar liefde en haar loyaliteit jegens anderen te plaatsen, cussie over de vraag of Fiora al dan Toen Lucas en Adèle huiswaarts keerden, brachten ze Tom Harmon mee Deze zag er weliswaar zeer ernstig uit. maar toch kreeg Fiora de indruk, dat het hem goed deed, weer met broer en zuster op zo goede voet te staan, 't Leek wei alsof hij hen opnieuw ont dekt had en daaruit veel troost putte. Toen het thee-uur bijna ten einde liep ontstond er. door een goed-bedoel- dr onmerking van Adèle. weer een dis cussie over de vraag of Fiora al dan niet nog wat op Brierley zou blijven. „Ik hoop", sprak ze enigszins weife lend, .dat jedat je in het gebeurde geen aanleiding zult vinden, om ons te verlaten, Fiora". „Ja, maarFiora heeft een eigen tehuis'" kwam Ashley tussenbeide, nog voor zij zelf iets kon zeggen. „Een eigen tehuis?" vroeg Adèle; .daar heb ik nooit aan gedacht". „Het huis waar vader en ik woonden", legde Fiora uit. „Dat is je tehuis, kindlief", herhaalde Ashley luchtig. „Daar heb je je hele leven gewoond" „Ja; maar vader wilde, dat ik een tijdje op „Brierley zou wonen", ant woordde Fiora hardnekkig. „In elk geval zcru het prettig voor Adèle zijn als je wat langer wilde blij ven", merkte Tom Harmon op. „Natuurlijk", gaf Ashley toe, of schoon zijn gezicht allesbehalve instem ming verried. „Maar ik voor mij geloof, dat het voor Fiora beter zou zijn, over een paar dagen met mij huiswaarts te keren en met haar zaakwaarnemer te spreken en daarna misschien Adèle als gast te krijgen. Op stuk van zaken zou Adèle zelf misschien wel graag een poosje van Brierley weg zijn", besloot hij, zich tot h:ar wendend. „Neen.... eigenlijk niet'', zei Adèle aarzelend, terwijl ze onwillekeurig haar blik liet afdwalen naar Tom, die door Ashley's voorstel nog al uit het veld scheen geslagen. „Ik heb liever, dat Fiora hier blijft". Voor Ashley nog in staat was, iets meer te zeggen, mengde Lucas -.ich in het gesprek. „Ik vind, dat Fiora zelf moet besluiten, wat ze zal doen. Als ze gaan wil, r.io.t ze natuurlijk daarvoor de regeling treffen, die haar 't meest bevalt en waarschijnlijk znl zc dan 't liefst samen met jou naar Pakmin- ster vertrekken. Maar als ze daaren tegen liever bier blijft, zal ons dat heel aangenaam zijn. Volgens mij kan ze evengoed bij haar neef en nicht lo geren als bij haar tante". Deze verwijzing naa- een in werke lijkheid niet bestaand? familieband stelde Ashley's geduld op een zware proef. „Haar tante w-s ten slotte de de zuster van haar moeder'', merkte hij droogjes op, „maai jij en Adèle zijn helemaal geen familie van Fiora". „En toch willen we ons graag ver- 100. De eigenaar van het limonade tentje keek zijn wegrennende gasten met een verbaasd gezicht na. „Wat een haast", mompelde hy in zichzelf. „Waar moeten die zo ineens naar toe? Nou ja ze zullen in ieder geval wel di rect terugkomen", vervolgde hij zijn alleenspraak, terwijl hij naar de jas jes van Billie en Kareltje keek, die nog aan de kapstok hingen. Maar toen werden zijn ogen rond van verbazing. De woorden van de omroeper, die rijn bericht herhaalde, drongen plotseling tot hem door: De kleinste van de twee is gekleed in een geruit jasje, terwijl Billie de Spinner een licht zomerpak draagtDaar aan de kapstok hingen een geruit jasje en een licht zo merjasje. „Goeie genade", kreunde de herbergier. „Die twee gasten van mu zijn vast de gezochte bandieten. Ik moet De uitslagen van de op Woensdag te Duindigt gehouden courses luiden: CALUMET DONALDPRIJS: 1. Ria Kitty (J. Wagenaar) 1.35.5, 2. Rina V. 3. Rina Gay. Toto: winnend 2..plaats 1.70 5.80 3.O., gekoppeld 3.covercal 48.10. CHILENE-PRIJS: X. O Marijke (A. Th. Knijnenburg) 1.28.1, 2. O Nelly Zora, 3. Postduifje G. Toto: winnend 1.50, plaats 1.20 2.60, gekoppeld 6.20, covercal f EDNA-PRIJS: 1. Perfect Heny (J. Ham) 1.30.5, 2. Peter Snel, 3. Quant a Moi. Toto: winnend 6.70, plaats 3.30 2.30, gekoppeld 11.90, covercal 3.80. EULOGIE-PRIJS: 1. Query Hanover (W. H. Geersen) 1.31.2, 2. Prins Gre- gor, 3. Qui Saint. Toto: winnend 2.20 1.90 2.50, gekoppeld 5.90, covercal 3.60. FATIMA-PRIJS: 1. P Oriënt Express G (P. M. Smit) 1.26.8, 2. Peter Spencer, 3. Luxor. Toto: winnend 6.10, plaats 1.90 1.80 3.80, gekoppeld 4.90, covercal 4.—. CORONER-PRIJS: 1. Riphales (W. A. van Dijk) 2.06, 2. Brioso, 3. Tahlia. Toto: winnend 1.50, plaats 1.40 1.70, ge koppeld 4.90, covercal 3.50. ETNA-PRIJS: 1. Dicky (H. J. v. d. Kraats) 2.53, 2. Boekanier (C. Trubert), 3. Noordwester (K. C. Pex). Toto: win nend 2.80, -plaats 1.50 3.90, gekoppeld 19.20, covercal-9.30. Bijzonder spannend waren de bridge- wedstrijden, die tijdens het laatste weekeinde in Utrecht gehouden wer den voor de plaatsing in de landsfinale van de viertallen-hoofdklasse-competi tie. Twintig teams, alle afdelingskam pioenen, waren aangetreden en bestre den elkander in groepen van drie of vier. Er waren zes groepen en van elke groep zal de winnaar binnenkort in de finale mogen spelen. Sterk bezet was de groep, waarin de Oefenclub Kennemerland, tezamen met de Utr. Br. Cl., De Bond (Den Haag) en Br. Cl. Leeuwarden speelden, even als de groep, waarin de Bergense Br. Cl. met WOC (A'dam) en Bridgekring '35 (R'dam) de strijd moest aanbinden. Zowel Haarlem als Bergen blei en het niet te kunnen bolwerken en konden geen finaleplaats veroveren. De zes geplaatste teams zijn de volgende: WOC II (A'dam). Het Buitenhof (Den Haag), De Brök (Maastricht), Eerste Groningse Br. Cl., De Bond (Den Haag) en One Down (Den Bosch). In Mei zullen in Utrecht deze zes teams spelen om het landskampioen schap der Hoofdklasse. De winnaar zal een promotie-degradatiewedstrijd spe len tegen de degradatie-candidaat uit de Meesterklasse, de Kantoorbridge bond Rotterdam. beelden het wel te zijn'', verzekerde Lucas kalm. Een ogenblik had Fiora gedacht, dat hij deze A-oorden 'ot Adèle richtte, maar toen begreep ze, met meer ge noegen dan ergernis, dat ze recht streeks voor haar Fiora bedoeld waren. „O, ik zelf stel dié z.g, familieband erg op prijs", erkende ze na een korte pauze Toen echter Lucas triomfante lijk glimlachte en Ashley glimlachend toevoegde: „Je ziet, jongenlief, dat je niet moet proberen, familieleden tegen elkaar op te zetten'', ging hij h.i. toch wel wat te ver. Asley werd niet gauw nijdig, maar nu zag Fiora hem wit van kwaadheid worden, terwijl hij Lucas kortaf toe beet: ,,'t Gaat er mij aleen om wat het beste is voor mijn verloofde". De laatste twee woorden deden, van wege de verrassing, even stilte ont staan. Daarop wendde Adèle zich tot Fiora: „O, kindlief", riep ze „zijn jelui samen het eens geworden'" Als iemand een week geleden Fiora verteld had, dat ze het vervelend zou hebben gevonden, Ashley's verloofde te heten, zou ze zo'n profetie belache lijk hebben genoemd. Nu echter moest ze zichzelf vol leedwezen bekennen, dat ze graag een uitvlucht had willen zoeken. Ashley's mededeling viel even wel niet ongedaan te maken of te lo genstraffen. dus antwoordde ze Adèle, ofschoon met de blik naar Lucas: ..Ashley en ik beschouwden ons ai lang als verloofd. Na het overlijden van mijn vader hebben wii er niet veei meer over gepraat, maar er is geen enkele reden, het nog geheim te hou den. Natuurlijk ben ik Ashley's ver loofde". „Natuurlek", zei Lucas zacht bij zichzelf glimlachend, zodat Fióra hem wel had willen vragen waarom hij dat nti juist deed. (Wordt vervolgd) ogenblikkelijk opbellen". Hij hold» naar buiten, want zelf had hij geen te lefoon. Van zijn twee gasten was geen spoor meer te zien, maar de tandem stond nog rustig in het fietsenrek. Ze nuwachtig keek de herbergier om zieh heen, maar er was geen levend wezen op de weg te bespeuren. „Nu dan moet het maar", sprak hij tot zich zelf en stapte op de tandem om als een haa» naar het dichtstbijzijnde pompstation te rijden. Even later stond hij óp t» bellen, terwijl de garage-houder met een geïnteresseerd gezicht meeluister de. „Ja commissaris, die twee zatên in mijn tentje limonade te drinken, toen het politie-bericht omgeroepen werd.. Nee, ze zijn er te voet vandoor ge gaan. Durfden zeker de tandem niet meer te gebruikenJazeker, com missaris. Ik zal op U wachten". Het bestuur van het I.O.C. heeft zijn eerste bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van de kanselier Otto Mayer met gesloten deuren. Na afloop werden geen mededelingen verstrekt. Bevestigd werd slechts dat het congre» op 17 April in het openbaar zal worden geopend door de president van Mexico Adolfo Ruiz Cortines en dat op Maan dag 20 April een persconferentie zal worden gehouden. Hieruit wordt opgemaakt dat tussen tijds geen officiële mededelingen zullen worden verstrekt. Een lid van het Mexicaanse Olym pische Comité heeft intussen als zijn mening te kennen gegeven, dat de spelen in 1958 te Melbourne zullen worden gehouden. Hij verwachtte dat de Australische afgevaardigden er m zouden slagen het I.O.C. er van te overtuigen, dat in samenwerking met de federale regering van Australië al het nodige gedaan zal worden om een in alle opzichten voortreffelijke orga nisatie van de spelen te verzekeren. KOOS TICGERS, gitaar. De gitaar kennen we vooral als begelei- di nas- (accoord)instrument ,ga. vier der in de volkomen mismaakte gedaante van Hawaiïan-gitaar. De Spaanse gitaristen hebben echter in de loop der tijden een eigen techniek ontwikkeld, waardoor zij op hun speeltuig niet alleen accoorden kunnen maken, maar ook muziek kunnen spelen, die oorspronkelijk voor andere instru menten is geschreven. Bovendien kent Spanje nog al wat volksmu ziek voor gitaar. Het is dus geen wonder, dat met name Spaanse componisten voor gitaar schrijven. Tiggers speelt dan ook twaalf preludes van Manuel Ponce. Vrijdag 19.15 over Hilversum II, 298 m). VRIJDAG 17 AP1L HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek, 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano recital. 11.30 Gram.muziek. 12.30 Land en Tuinbouwmedelingen. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gra- mofoonmuziek. 14.00 „Met het oog en oor de wereld door", causerie. 14.30 Metro- pole-Orkest en solist. 15.15 Voordracht, 15.35 Zang en piano. 16.00 „Dahlia's vobr de tuin en de snij", causerie. 16.15 Ka merorkest en solist. 17.00 Piano-trio. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Gram.muziek» 17.45 Fries programma. 18.00 Surinaamse volksmuziek. 18.25 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven", 18.40 Blokfluiten en viola da gamba. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regerings uitzending: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bijeenkomst Christelijk Nationaal Vakver bond. 21.55 Amusementsmuziek. 22.25 Kunstrubriek. 22.45 Avondoverdenking, 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. muziek. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang, 11.10 Feuilleton. 11.30 Vierhandig pinio- spel. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport- praatje. 12.48 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Pianotrio. 14.50 Voordracht. 15.10 Jeugdensemble, 15.30 Musette-Orkest. 16.00 Grèm.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgelspel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Voordracht. 19.00 Socia listische liederen. 19.15 Guitaar-spel. 19.00 „Alleen staan", causérie. 19.5.0 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Kamermuziek. 20.30 „Europa een", cause rie. 20.40 „De Aprilbeweging vóór hon derd jaar", causerie. 21.00 Lichte muziek, 21.30 „Vervolgd door Hitier én Wilhelhx Pieck", klankbeeld. 21.55 Gram.muziek. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.?0 Instrumentaal kwartet en éolist. 22.40 Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijdihg. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. 23.30— 24.00 Idem. Televisie. KO. 20.15—21.45: „School der dapperen", spel.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7