Fabrieksterrein van „Ommelanden" wordt door de politie bewaakt Ik verzeker U Pennetje inkt.. Finnen kwamen film: „Het witte met de rendier' al kwamen er nog honderd nieuwe merken ik blijf bij de beste sigaret voor mijn gezondheid- Vetgehalte en melkgift per koe belangrijk gestegen mm^m. ANAB vraagt nieuwe (hogere) boete Ledenvergadering te Groningen Granaat ontplofte tijdens demontage NOODTOESTAND IN DE BLOEMISTERIJ De verkiezing van een „Miss Holland" HET FILMFESTIVAL IN CANNES Het Legioen voor Walt Disney Spanje moet niet het land van de kaas worden. Streven naar afschaken standaardisatie Commissie van fractievoorzitters vuurt 134 vragen af De huurverhoging en belastingverlaging Eens schilder.... nu predikant Jongste bediende stal 22 mille Hei dokterspooije DINSDAG 21 APRIL 1953 'M keek Vonkenboer vriendelijk :en kinderen?" Vonkenboer Ed". Nooit getrouwd geweest [edelijdend keek de Spaanse boer aan. „Ik weet wat ne te zijn. Ik ben weduwe. ™aa. eren en ik zou ze voor geen gein missen. Ze hebbenalléén no» r, is het niet Pedro?" Ze tild omhoog. „Later als-ie groot i=> lot. hè? Maar nu blijft-ie nog Vonkenboer stond er een iij. „Als het zover is, stuurt u me toe", bromde hij. „Ik 241 1 leren". Sedert het einde der vorige week hebben zich bij de zuivelfabriek „De Omme landen" grote veranderingen voltrokken. De fabriek en de leiding van het ge hele bedrijf zijn in handen genomen door het overige bestuur, nadat de voor zitter van de coöperatie, de heer Bus, en de directeur van de fabriek, de heer F. de Boer, waren ontslagen. Het bestuur heeft de leden en melkleveranciers van „De Ommelanden" een circulaire toegezonden, waarin het mededeelt, dat het de leden en leveranciers waarschijnlijk niet bekend zal zijn, dat in een ver gadering te Onnen, de heren Bus en De Boer tot uitdrukking hebben laten komen, dat zij zich in een te houden algemene vergadering zullen laten her kiezen, hun functies zullen hervatten en het bestuur dat door de leden zelf gekozen is, terzijde zuilen schuiven, om een nieuw bestuur te kiezen. In ver band hiermede zijn maatregelen genomen, strekkende tot behoud van de ver eniging. De gebouwen van de fabriek worden bewaakt en de arbeiders, van wie de scheidsrechters hebben geboden dat zjj het werk moesten hervatten, zijn gisteren weer in dienst genomen. Tot waarnemend beheerder en hoofd directeur is de heer J. Th. Wierenga uit Den Ham benoemd. De afgetreden hoofddirecteur van „De Ommelanden", de heer De Boer, mag de fabrieksterreinen niet meer be treden. Het bestuur houdt evenwel rekening met grote tegenkanting van de zijde der melkleverende boeren. Het is niet uitgesloten, dat zij zullen weigeren nog langer melk aan „De Ommelanden" te leveren. De ANAB heeft zich echter bereid verklaard stappen te onderne men om te voorkomen, dat de boeren hun melk bij andere zuivelfabrieken afleveren. Gisteren heeft het bestuur biina de gehele dag vergaderd Het heeft doen Weten, dat de leden op eigen initiatief geen ledenvergade ring kunnen uitschrijven, zulks op grond van de statuten der vereniging. Het is echter mogelijk, dat een leden vergadering wordt uitgeschreven, wan- Eén dode, een zwaar gewonde Gisteravond, omstreeks 8 uur, was d? heer Van Zeytveld te Leuvenheim, een buurschap tussen Brummen en Dieren, bezig op de deel een granaat tc demonteren. Zijn twaalfjarige buur jongen, enig zoontje van het echtpaar Donderwinkel, stond daarbij te kijken. Plotseling ontplofte het projectiel. Van Zeytveld werd op slag gedood, het jon getje werd later zwaar gewond naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De verslagenheid in het kleine plaatsje is groot. BROMZORCEN UET begint de Nederlandse bromfiet- sers langzamerhand te duizelen. Zij hebben hun aanhangwagen-pro- bieem, het vraagstuk van het al m niet-motorrijwiel zijn, alsmede di kleine zorgjes vanwege een nette bougie en een verstopte sproeier, om nog maar niet te spreken van de jaarlijkse schrik: ae be'.dstingkaart. Zij weten niet of ze in de steden sneller dan 30 kilometer mogen rijden en oj ze op di buitenwegen nu van de auto banen, of van het rijwielpad ge bruik moeten maken. En dat alles omdat ze het voetenwerk hebben verruild voor de inspanning van het draaien aan een gasmanette... pi het arrondissement Rotterdam I weten ze nu echter tenminste waar ze aan toe zijn. De Rotter damse rechtbank heeft namelijk uitgemaakt, dat „een rijwiel, uit gerust met een hulpmotor in de vorm van een verbrandingsmotor met een cylinder-inhoud van ten hoogste vijftig kubieke centimeter, mits dit rijwiel overigens voor zover zijn bouw betreft, de voor rijwielen normale eigenschappen bezit, met een rijwiel moet worden gelijkgesteld en derhalve van het rijwielpad gebruik moet maken". I/F is dus zeer simpel, willen we maar zeggen. Een fiets met een brommotert ype is een fiets en een brommotor met een fiets eraan, is een bromfiets. Zo zit dat. Aparte kenmerken, vraagt u? Die geeft de Rotterdamse rechtbank ook niet. Voor een rijwiel zijn de normale eigenschappen, dat er in de eerste V'aats mee gereden kan worden, dunkt ons. ||N ae tweede plaats zou men kunnen stellen, dat een rijwiel tot de wei- n}Qe vehikels behoort, waarmee zijn berijder zonder extra belast te worden op de openbare weg nag verschijnen. Maar iedereen die gemotoriseerd is betaalt belas ting, dus dit gaat niet op. De bel uan het stuur dan misschien? Och kom. Men ziet wel claxons op nutopeds en sirenes op kinderwa gens, Dus ook hier vinden we niet het gewenste criterium, misschien, dat men ze door „aan trappen" in beweging moet zetten? yht geldt immers voor iedere bromfiets en evenzeer voor menige aftandse automobiel. Aha. „wat be- lJ?ft hun bouw", zegt die Rotter- aamse rechter. Tja, nu lijken de meeste bromfietsen op damesfiet sen met nogal dikke buizen. Men kan een heer op een damesfiets moeilijk naar het fietspad verwij- j omdat zijn riiwiel een mislei- llUr Uiterlijk heeit- |IU N zoii dan de heren op bromfietsen °P het fietspad moeten laten rijden hun medeslachtoffers, de brom- ael 'n* e Qrofe weQ? Het is mo- i- rïat een bromster minder omp i door eeti auto zal worden ru* en d°n een brommermaar dit mag natuurlijk geen richtsnoer zijn. |fl spijt ons, dit te moeten beken- enmaar wij zien geen brood in t Rotterdamse beshrt. We stellen Mi"!0!' de landouwen rond de lert on7e bromfiets vo1 u.y te mijden, en zo we er onver- q °nt moéten zijn. dan maar tc n lopen of de trein te nemen neer een 5e deel der leden een ver zoek tot het bestuur richt. Dit is inmiddels gebeurd. Vanmiddag om 2 uur zal deze vergadering plaats vinden. Het bestuur overweegt of het, wan neer zich de komende dagen moeilijk heden voordoen, de regering zal ver zoeken een regeringscommissaris aan te stellen. Men verwacht evenwel voor lopig de oppositie de baas te kunnen blijven. De ANAB heeft intussen besloten de scheidsrechters in het geschil tussen „De Ommelanden" en de ANAB te verzoeken, de coöperatie, voor elke dag, dat zij in gebreke blijft een reeds opgelegde boete (van totaal f 375.000) te betalen, een boete van f 100.000 per dag op te leggen. Stichiing voor de Landoouv/ vraagt maatregelen Het landbouw-economisch instituut is na een onderzoek in 80 bedrijven te Aalsmeer tot de slotsom gekomen, dat vooral de potplanten- en seringenbe- drijven bijzonder ongunstige uitkom sten hebben. Gesproken wordt zelfs van een noodtoestand. De stichting voor de landbouw heeft nu een brief aan de minister van Land bouw geschreven, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken. Het gemiddelde in komen van de ondernemer, bedraagt slechts f 3400 per jaar. Menige ar beider verdient meer. De stichting voor de landbouw beveelt maatrege len aan tot een verantwoorde beheer sing van de productie, tot bevordering van de afzet en tot verlaging van de kostprijs. Afschaffing van de omzetbe lasting zal een kostprijsverlaging in de hand werken, aldus de stichting. „DE VKIJE PERS" VERSCHIJNT WEER Het te Surabaya verschijnende Ne derlandse dagblad „De Vrije Pers", waarop Donderdag door een zestigtal studenten een overval is gepleegd, zou gisteren weer verschijnen. Het voltal lige personeel (dus ook de Indonesische arbeiders) heeft deelgenomen aan de herstellingswerkzaamheden. Spoedig wetsontwerp inzake NIV In zijn nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de rijksbegroting voor Verkeer en Water staat, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat onder meer aangekon digd, dat hij spoedig een wetsontwerp inzake het Nederlands instituut voor vliegtuigontwikkeling zal indienen. Het gaat democratisch toe Eind Mei zal in het Casino te Am sterdam wederom de jaarlijkse „Miss Holland"verkiezing worden gehouden. Voor degene die als „Miss Holland" uit de bus komt, staan enkele buiien- landse reizen op het programma. In Juli zal Miss Holland mogen deelne men aan de Miss Europaverkiezing in Athene en Istanbul en kort daarna kan ze zich in Engeland met andere schonen meten, in de hoop de titel „Miss World" te verwerven. Als het mogelijk is zal Miss Holland in Sep tember naar Californië reizen, om deel te nemen aan de verkiezing van „Miss Universal 1953". Of er nog een kans bestaat, dat Miss Holland ooit de titel „Miss Heelal" zal verwerven weten we niet ZONDAG IS IN CANNES de Finse film „Het witte rendier" vertoond'Dit is de eerste Finse film, die aan een in ternationale wedstrijd meedoet. De hoofdpersoon in de film is Mirjami Kuosmanen, die tezamen met Fryk lAdvertentie, Ing. Med.) De grootste autobus van Europa Deuren met voelhorens De grootste autobus van Europa, een gevaarte van 12.10 meter lang, die 130 passagiers in het stadsverkeer kan meenemen, wordt op het ogenblik in ons land voor verkeers-autoriteiten en vervoermaatschappijen gedemonstreerd. De bus, die een gewicht van tien ton heeft, wordt geheel hydraulisch-automa- tisch bediend. Passagiers, wier jaspand bij het uitstappen tussen de automa- tisch-sluitende deuren blijft zitten, be hoeven niet te vrezen voor een onge luk, want de deuren openen zich van zelf, wanneer er iets tussen komt. Stockholm heeft voorlopig 200 van deze kolossale autobussen besteld. PjE MELKGIFT per koe in ons land is van 3400 kg in 1936 gestegen tot 3775 kg v in 1952. Ook hot vetgehalte is belangrijk hoger geworden. Dit resultaat is bereikt bij een veel geringer krachtvoergebruik sedert 1936. Dit werd medege deeld door de voorzitter van de Bond van Coöp. Zuivelfabieken in Friesland, de heer A. F. Heida, in de rede, die hij gisteren hield op de voorjaarsvergadering van deze organisatie te Leeuwarden. Gaan we daarbij na, zo zei hij, hoe hoog de productiekosten in de landbouw en de veehouderij zijn in de ons omringende landen, dan blijkt, dat met Denemarken ons land op dit punt het gunstigst op de markt kan verschijnen, mede dank zij het klimaat en de natuurlijke ligging. Het is daarom buitengewoon te betreuren, dat de met zoveel enthousiasme door minister Mansholt verdedigde Europese samenwerking op agrarisch gebied, vooral door de houding van Frankrijk, zo zeer op een zijspoor is gezet. Laten wij hopen, dat ook dit kindje toch nog met vallen en opstaan zal leren lopen. Dan zal worden voorkomen, dat bij wijze van spreken de sinaasappelen in Friesland worden gekweekt, terwijl Spanje het land van de kaas zou worden vinden. Met vreugde werd geconsta teerd, dat ook de particuliere zuivelin dustrie zich thans bereid heeft ver klaard er toe mede te werken, dat op grond van deze richtlijnen getracht wordt een landelijke regeling tot stand te brengen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of het niet eindelijk tijd wordt, dat hei vetgehalte voor de consumptiemelk wordt verhoogd. De voorzitter ant woordde, dat men aan het departement nog niet zo ver is. Er zal zeer zeker gestreefd moeten worden naar verho ging van het vetgehalte zo niet naar afschaffing van de standaardisatie. DLIJKT dat de productie per koe een gezonde groei vertoont, ook is be kend, dat het aantal melkkoeien van Mei 1951 tot Mei 1952 in Nederland met niet minder dan 50.000 stuks en in Friesland met 7.000 stuks is vermin derd, waaraan, naar de voorzitter meent, een vrij ernstige oorzaak ten grondslag liet. Wat deze oorzaak is? De noodzakelijke werkzaamheden in het veehoudersbedrijf kunnen niet in loondienst worden verricht, op voor waarden, zoals die zijn vastgelegd in de C.A.O. Of dit ligt aan de zuigkiacht van de Dienst Uitvoering Werken, of aan het op onjuiste basis vastgesteld zijn van de C.A.O. of misschien aan beide, kunnen wij niet beoordelen, ai- dus spreker. Medegedeeld werd, dat door de mi nister van Landbouw opnieuw een be spreking is gehouden met vertegen woordigers van het zuivelbedrijfsleven nopens de betaling van de melk naar kwaliteit. De minister heeft hierbij meegedeeld, dat het door hem destijds aanhangig gemaakte voorontwerp melkwinningswet niet wordt gehand haafd, doch dat hij meent, dat ge tracht moet worden op basis van de door het F.N.Z. en de Stichting voor de Landbouw opgestelde richtlijnen tot een wettelijke regeling te komen. Voor de opstelling hiervan zal door de minister een commissie in het leven worden geroepen. De F.N.Z. heeft zich bij de opstelling der richtlijnen op het standpunt gesteld, dat een algemene regeling voor de uitbetaling van de melk naar kwaliteit alleen te aanvaar den is, indien het mogelijk is de vast stelling van de kwaliteit door de fa brieken te laten verrichten, mits zij liertoe voldoende zijn ingericht en dat >r tengevolge van de classificatie geen -werhcveling van geld van het ene bedrijf naar het andere mag plaats Een commissie uit de Tweede Ka mer heeft een lijst van 134 vragen nopens de huurverhogings- en belas tingsverlagingsnota opgesteld. Van de belangrijkste vragen laten wij een aan tal volgen. Is het reeds mogelijk nadere gege vens te verschaffen omtrent de rijks uitgaven, welke voortvloeien uit de watersnoodramp? In hoeverre is de thans summier me degedeelde belastingverlaging beperk ter gehouden i.vjn. de watersnood ramp? Heeft de watersnoodramp wijziging gebracht b.v. in verband met de open bare werken-politiek? Wil de regering in een cijfermatige opgave tot uitdrukking brengen, hoe zij thans in haar beslissingen, respec tievelijk voornemens, haar beleidslijn gerealiseerd heeft betreffende het ge heel van haar werkgelegenheidspoli- tiek? Indien ten gevolge van de voorge nomen wijzigingen een tekort in het staatsbudget ontstaat of een verwacht tekort wordt vergroot, hoe groot zal dan dit tekort in 1953 en 1954 zijn? Kan de regering mededelen, welke gebieden zij op het oog heeft, wanneer zij ervan spreekt, dat ermee zal „moe ten worden gerekend, dat beperkingen op andere gebieden nodig zijn"? HUURVERHOGING. Met welk percentage zal de huur der vooroorlogse woningen verhoogd moe ten worden, wil in het algemeen voor deze woningen weer van rendabele huur sprake kunnen zijn? Welke berekeningen van de lasien- Minister antwoordt op vragen over kolenprijzen Op vragen van het Eerste Kamerlid Brandenburg (Comm.) inzake de ko lenprijzen heeft de minister van Eco nomische zaken schriftelijk geant woord, dat de berichten in de verschil lende dagbladen inzake de kolenprij zen, waarin wordt medegedeeld, dat de kolensoorten, die in prijs zouden worden verlaagd, niet meer kunnen worden geleverd, niet juist zijn. De in prijs verlaagde soorten worden wel de gelijk geleverd, zodat de minister geen strijdigheid kan zien met de strekking van de door hem aan de Eerste Kamer ter zake gedane schriftelijke en mon delinge mededelingen. Tien jagr geleden kroop de heer W. van der Zwaan nog in een schil- derskiel onder in de rui men van in aanbouw zijn de schepen op een Vlis- singer werf rond. De werkhanden, die vroeger ootten menie en verf kwasten hanteerden, om klemden Zondag de sta tenbijbel van het kerkje der Gereformeerden te EmmerCompascuum in het Drentse veengebied. Daar werd de heer Van der Zwaan Zondag in het ambt van predikant be vestigd. Met enorme wilskracht en taaie volharding heeft ds Van der Zwaan zijn studie voor het staats examen gymnasium en later dat voor predikant bij de Vrije Universiteit te Amsterdam volbracht De prestatie is des *r groter omdat ds Van der Zwaan tien jaar geleden al was getrouwd en va der van een dochter is. Na de oorlog vond de schildersknecht een baan bij de Stichting Politieke Delinquenten, later bij de Prot. Chr. Reclassering. Zijn vrouw nam haar oude beroep van naaister weer op en zo verdienden zij samen de kost voor het gezin en het geld voor de studie. Ds Van der Zwaan, die \n een weeshuis opgroei de, is nu vijf en 'dertig jaar. Jn de Brabantse gemeente Gilze-Rijen zal het op Woensdag zes Mei groot feest zijn. Niet minder dan vier zusjes zijn op die dag de bruid. De meisjës maken deel uit -an het gezin Broers, •raar veertien kinderen Lr". De zeven en zestigjarige Engelse landbouwer, majoor J- Ramackers. heeft de Nederlandse consul te Calcutta mede gedeeld, dat hij de helft van zijn bedrijf in de nabijheid van de plaats Ranchi (India) ter be schikking stelt van een Nederlands boerengezin uit het geteisterde gebied. Het bedrijf is 239 ha groot. Men verbouwt er thee, koffie, Indische vruchten en graanpro ducten, voorts aardnoten. aardappels, gember, mos terdzaad. De boerderij zelf is een van alle ge makken voorziene bun galow. Het klimaat is er uitstekend. De Moham medaanse bedrijfsleider van de heer Ramackers zal de andere helft van het bedrijf krijgen. Ge gadigden kunnen zich in verbinding stellen met de Commissaris voor de Emigratie te Den Haag, Piet Heinplein 6. stijging der huiseigenaren liggen ten grondslag aan de voorgenomen huuiv verhoging in de onderscheiden ge meenteklassen en in welke mate is bij deze berekening ook rekening genou- den met lastenvermindering ten aan zien van onderhoud en leegstand, zo als deze door de minderheid van de S.E.R. is berekend? Kan dc regering mededelen: a. Welk deel van dc vorige huurver hoging van 15 procent ten bate is ge komen van het onderhoud van huizen. b. Hoe groot het voordeel daarvan is voor de huiseigenaren, vergeleken bij voor de oorlog, doordat thans prak tisch geen leegstand van woningen voorkomt, doordat een deel van het onderhoud, dat vroeger door de ver huurder werd gedragen, op de huur der is overgedragen? Moet uit de nota worden afgeleid, dat uitsluitend woningen, gebouwd vóór Mei 1940, voor huurverhoging in aanmerking komen? Op welke punten zal de regeling voor de huurverhoging van bedrijfs panden zich onderscheiden van die der woningen? Ziet de regering geen mogelijkheid de huurverhoging, met de compensaties eerder te doen ingaan? Welke bezwaren heeft de regering tegen de ins elling van een huuregali- satiefonds? Is de regering voornemens, ook zon der tot instelling van een huuregalisa- tiefonds over te gaan, te hoge huren van na-oorlogse woningen te verlagen en door ruimere subsidiëring de kwa liteit van de nieuwbouw te verbeteren? BELASTINGVERLAGING Worden in het program der regering de verschillende belastingverlagingen evenwichtig over de ónderscheiden groepen der bevolking verdeeld, cven- 1951?a verzwar'nSsprogram van Zo ja, wil de regering dit dan nader toelichten? Zo neen, waarom is de re gering dan ditmaal van het criterium van evenwicht afgeweken? Wanneer de regering besluit tot af schaffing van het schoolgeld ook voor ae leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van de lagere school, vallen daaronder dan zowel het ULO, het MO (voor de eerste twee leerjaren) als het VGLO? Kan de verlaging van het college geld ingaan op 1 September 1953, om dat het in het licht van de compensa tiegedachte toch onbillijk zou zijn, in dien deze verjaging pas in werking zou treden in het najaar van 1954? Indien de kinderbijslagen verhoogd worden, zal dit dan geschieden met eenzelfde percentage als de lonen? Zal de regering tevens zorg dragen dat ook voor kleine zelfstandigen ren tetrekkers, gepensionneerden, (rekkers van de noodwet ouderdomsvoorzienin gen, enz. tijdig voorzieningen ter com pensatie van de huurverhoging zullen worden getroffen? Is de mededeling, dat voor de werk nemers de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie dient te worden „aangevuld" met een loons verhoging, bedoeld, dat deze aanvul ling tot volledige compensatie zal be horen te leiden? Is het de bedoeling de beoogde loonsverhoging dwingend voor te schrijven, dan wel haar aan het goed vinden van de werkgevers over te laten? De vragenlijst is ondertekend dooi de fractievoorzitters Schouten, Tilanus Zandt, Oud, Burger, Romme, Weiter en Gortzak. Nieuwe arrestaties in Kenya De politie van Kenya heeft het afge lopen weekend een aantal personen gearresteerd, van wie men veronder stelt dat zij driekwart van de staf der Man Mau te Nairobi en in de provin cie vormden. Voorts zijn „richtlijnen' in beslag genomen, welke de leidinr der Mau Mau zen haar leden ver strekte. Blomberg het scenario verzorgde. Blomberg trad ook als director op. De film is gebaseerd op een sage, waarin een beks in een rendier verandert. De film, waaraan ook enige rendierhoe ders medewerken, is door een groep van dertien opgenomen in een barre eenzame streek, 200 kilometer van de naaste electrische leiding. Het was vaak zo koud, dat de camera's niet meer werkten. Als licht werden onder meer magnesiumfakkels en houtvuren gebruikt. Walt Disney ontving Zondagmiddag het kruis van het Legioen van Eer uit handen van de Franse staatssecretaris van Voorlichting. Hugues, na het ver tonen van Disneys tekenfilm „Peter Pan". „Peter Pan" is de verfilming van het werk van Barrie. De film is humo- listiseh van opzet. „Het witte rendier" en „Peter Pan" waren de eerste films op het festival, waarin de werkelijkheid de rug toe werd gedraaid. Zaterdagavond boekte Walt Disneys film „Watervogels" veel succes. Succes boekten ook de grote films „Le salaire de la peur" (Frankrijk), ..O Cangaceiro" (Brazilië) en de korte film „The stranger left no card" (Groot- Brittannië) Pieler Jan de 2^e Een 17-jarige Amsterdamse kantoor bediende heeft Vrijdag het lich tende voorbeeld van zekere Pieter Jan Bruin voor ogen gehad, toen hij de geldkist van zijn patroon, waarin f 22.000 zat, mee naar huis nam. Hij had even weinig plezier van het geld als zijn collega met de flaporen, want de volgende dag kwam de politie hem al halen. Een 19-jarige vriend, die hem geholpen had, werd Zondagmorgen aangehouden. De kantoorbediende, die belast was met het opbergen van de geldkisten in een stalen kast, was Vrijdagmiddag als laatste op kantoor achtergebleven, omdat hij nog enkele werkzaamheden moest verrichten. Met een schroeve- draaier en een beitel forceerde hij de stalen kast en haalde er de geldkist uit. Hij had bovendien reeds uit de zgn. kleine kas, die hij onder zijn be rusting had, f 280 genomen. Om de schijn van een inbraak te wekken, nam hij ook het kistje waarin dit geld had gezeten, weg. Het beruchte handschrift van onze dokters bezorgt ook de na volgers van Hippocrates wei eens moeilijkheden. In het jong ste nummer van „Medisch Con tact" lezen we een ingezonden stuk, waarin een arts uit Dene kamp zich boos maakt over een recept van een collega. De Dene- kampse dokter en zijn apothe kers-assistente konden er niet achter komen, wat er in het recept stond. Ze hebben er zelfs het geneeskundig jaarboekje bij gehaald om te proberen naar de bedoeling van het recept te raden (prettig voor de patiënt in kwes tie), maar het bleef onmogelijk het recept te ontcijferen. De redactie van „Medisch Con tact" heeft nu van de nood een deugd gemaakt, door een prijs vraag uit te schrijven. Wie van de lezende artsen de juiste ont cijfering meldt, krijgt een fraaie prijs. De onbekende schrijver van het recept mag natuurlijk niet meedingen. Of het overigens zo zeker is, dat de schrijver zélf zijn recept ontraadselen kan....? Vier kinderen gaan het heldenmonument in Den Bosch onthullen Maandag 27 April zal in 's Hertogen bosch het z.g. heldenmonument, ver vaardigd door de beeldhouwer Peter Roovers uit Heyen (L.) plechtig wor den onthuld. Dit zal geschieden door vier kinderen, n.l. een kind van een soldaat, gesneuveld in de Mei-dagen van 1940. een kind van een omgeko men verzetsstrijder; een kind vaneen slachtoffer der concentratiekampen en een kind van een soldaat, gesneuveld in Indonesië. Op het moment van de onthulling zullen de klokken van de kathedraal en van alle kerken in de stad luiden en enkele koren zullen het Wilhelmus zingen. Het monument draagt het op schrift: „Gedenk, die tot der dood ge trouw, in 't zicht van tirannieke mach ten, het vege lijf ten offer brachten, opdat de geest verwinnen zou". PEN -congres 1954 in voorbereiding Ter voorbereiding van het congres van de wereldbond van schrijvers, de P.E.N.-club, dat omstreeks het midden van 1954 in Nederland zal worden ge houden (dit jaar te Dublin) hebben dezer dagen in Den Haag de hoofd commissie en subcommissies voor de eerste maal vergaderd onder leiding van de voorzitter van de hoofdcommis sie, mr J. in 't Veld. Tevoren waren de commissies door de voorzitter van het P.E.N.-centrum in Nederland, de heer Victor E. van Vriesland, geïnstalleerd. Met de heer In 't Veld nebben zit ting in de hoofdcommissie de heer A. J. W. van Anrooy (secretaris) en dr N. R. A. Vroom. De commissie zal nog aangevuld worden met twee leden. In overleg met het bestuur van het P.EN.-centrum zal binnenkort worden vastgesteld in welke stad en op welke data het congres het volgend jaar ge houden zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5