Antwoord aan Eisenhower in de „Pravda" Adenauer komt in conflict met de Westduitse Bondsraad NAVO-raad voteert drie milliard voor „infra-structuur Vietminh nadert Loeang Prabang Churchill ridder van de Kouseband Zaterdag 25 April 1953 VERENIGDE NOORDi-IOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 97 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Russen bereid voor gesprek over wereldproblemen Moskou stelt géén voorwaarden Bestandsbesprekingen tot Zondag uitgesteld Overheidspersoneel niet vrijaf op 5 Mei Zestien koeien bij brand omgekomen Vrij koud weekend met wolkenvelden Snelle aanvaarding van EVG-verdrag verzocht Laos roept reservisten onder de wapenen Dr Adenauer hall Mei naar Londen Geen Britse garanties voor Europees leger Wegens uitstel in behandeling der Europese verdragen Goedkeuring op korte termijn geëist Pakistaanse journalisten op SoestdijK Minister Zijlstra naar Washington Zuidmolukkers vechten voor hun zaak Directie: J. BLTLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct pet mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 16 woorden f 1.-, elk woord meei i cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs Dij voor uitbetaling t 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 U.49 IOFGEEST" te Velsen. Tel. eschikbaar voor: tACTOREN, AUTO'S, enz. UET OFFICIëLE ORGAAN der Sovjetrussische communistische partij, de „Pravda", heeft vandaag zijn gehele voorpagina gebruikt voor een antwoord op de toespraak, welke president Eisenhower zestien April tot de Amerikaanse Vereniging van Dagbladredacteuren heeft gehouden. Tevens publiceerde de „Pravda" op pagina drie de volledige tekst dezer toespraak. „De Sovjetrussische leiders zijn bereid deel te nemen aan een ernstige en zakelijke bespreking van daarvoor geschikte vraagstukken. Zij zijn hiertoe zowel in rechtstreekse onderhandelingen, als, in de gevallen, waarin dit ver eist is, via de organisatie der Ver. Naties bereid", verklaart de „Pravda". Nederlands sergeant bij de gerepairieerden De Noordelijken hebben gisteren aan de geallieerde delegatie verzocht, de bestandsbesprekingen die aanvankelijk vandaag zouden beginnen, uit te stel len tot morgen. Zondag. De verbonde nen hebben dit verzoek ingewilligd. ZU hadden oorspronkelijk hervatting op Donderdag voorgesteld. Bij de zieken en gewonden, die gis teren door de Noordelijken aan de ver bondenen zijn overgegeven, was ser geant Arie Biever, uit Den Haag, die 26 maanden krijgsgevangene is geweest. Men vermoedt, dat hij de enige Neder lander is, die zal worden uitgeleverd. De verbondenen hebben thans op hun beurt de Noordelijken beloofd, meer krijgsgevangenen te zullen terugzenden dan aanvankelijk was afgesproken. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de colleges van B. en W. in het gehele land verzocht rekening te hou- i den met de omstandigheid, dat het ac- cent van de viering van de bevrij- dingsdag is verlegd naar de Koningin nedag op 30 April. Tegelijkertijd be sloten B. en W. van Den Haag het ge- mecntepersoneel op de middag van 5 Mei vrijaf te geven. De scholen zullen j gesloten zijn en er zal groot vlagver- toon zijn. Aan de militaire parade op Konin ginnedag te Amsterdam, die één der grootste zal worden uit de gesehiede- nis van de Nederlandse strijdkrachten, zullen 167 straal- en schroefvliegtuigen deelnemen. Zij zullen op geringe hoog te boven de stad vliegen. Vrijdag is, doordat bij het aanslaan van een motor een steekvlam in een bus benzine sloeg, brand uitgebroken in een kapitale boerderij te Masten broek. De knecht was alleen thuis en trachtte het vee dat nog op stal stond los te maken. Door de razende vlammen- I zee waren de koeien echter onhandel- Ibaar, zodat het hem maar gelukte ze pen koeien naar buiten te krijgen. Zestien stuks kwamen in de vlam- men om. Generaal William Riley, voorzitter van de Arabisch-Israëlische wapenstil standscommissie, heeft zijn ontslag bij I de VN ingediend. Er is nog geen opvol- lger benoemd. Wind in verkeerd hoek De temperatuur begon de laatste dagen ook in de kustprovincies te stijgen, maar gisteren kwam hier aan alweer een einde, toen een vrij koude wind uit het Noord westen binnenviel. De maximum temperaturen bleven daarbij be neden de 10 graden Celsius. In het Zuiden steeg de temperatuur nog daarboven, tot 14 graden C. De algemene vooruitzichten worden er niet beter op. Het gebied van hoge luchtdruk heeft ons in de steek gelaten, maar toch zal de kans op regen nog klein blijven. Wel nadert er een depressie uit de richting van de oceaan, maar het is nog niet zeker, of deze vóór Zondagavond al regen zal brengen. Met de vrij koude wind vnri de Noordzee worden wolken velden aangevoerd, zodat ook tijdens het weekeinde het weer een vrij triest karakter zal hebben. WEERBERICHT Verwachting tot Zondagavond: KOUDE NACHT Wisselend bewolkt, maar tot morgenavond waarschijnlijk droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Noord en West, later krimpend naar Zuidwest tot Zuid. Koude nacht met op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgen overdag over het alge meen iets hogere temperaturen dan vandaag. DE „PRAVDA" schrijft, dat president Eisenhower in zijn toespraak zegt dat de Verenigde Staten bereid zijn „een rechtvaardig aandeel bij te dragen aan de oplossing van internationale geschil len". Doch deze verklaring wordt geenszins in de rede van de president bevestigd, alhoewel dit toch noodzake lijk zou zijn", meent het officiële or gaan der Sovjetrussische communisti sche partij. De „Pravda" vervolgt met te zeggen dat er „voor zover de Sovjet-Unie be treft, geen reden bestaat om te twijfe len aan haar bereidheid een evenredig deel bij te dragen aan de oplossing van tot tegenstellingen aanleiding gevende internationale vraagstukken". De Sov jet-Unie heeft dit meer dan eens bij de behandeling van belangrijke interna tionale vraagstukken bewezen", schrijft het blad. De „Pravda" zegt voorts, dat het beroep der Sovjet-leiders om tot vreedzame regeling van internationale vraagstukken te komen niet wordt gekoppeld aan een tevoren aan de Ver. cnigde Staten, of aan ndere, met het Brits-Amerikaanse blok verbonden landen, te stellen eis". Het Sovjetrussische partij-orgaan be sluit met: „De politiek der Sovjet-Unie kan niet in strijd zijn met de belangen van andere vredelievende staten. Zij komt overeen met de wensen van alle landen, die bereid zijn, ongeacht het door hen aangehangen maatschappe. lijke stelsel, bij te dragen aan de ont wikkeling van internationale samen werking. Deze Sovjetrussische politiek ver tolkt bovendien de diepste bewonde ring, die het Russische volk koestert voor een versterking van de wereld vrede". Gratis omscholingscursus voor adspirant-emigranten Centra op Texel en bij Anna Paulowna Na een geslaagde proef in Midden Beemster, zijn nu in verschillende de len van ons land omscholingscentra voor emigranten gesticht. Enige hon derden cursisten, die in Australië of Canada in de landbouw willen werken en die geen of onvoldoende ervaring bezitten, kunnen hier kosteloos onder richt krijgen. O.a. zijn er scholings centra te Cocksdorp (Texel) en bij Anna Paulowna. De aanmelding voor deze cursussen geschiedt bij de ge westelijke arbeidsbureaux. Weer een half millioen voor Nat. Rampenfonds Bjj het Nationaal Rampenfonds is sinds Donderdagmiddag een half mil lioen gulden binnengekomen. De stand is thans f 107.5 millioen gulden. II VAN DE BIJEENKOMST VAN DE NAVO-RAAD te Parijs vallen twee belang rijke punten te vermelden. De eerste is de goedkeuring van een programma voor de aanleg van vliegvelden en militaire verbindingsmiddelen ten bedrage van 3,2 milliard gulden, de zg. „Infrastructuur". Hiervan zal Amerika 43 pet betalen. Het tweede is de aanvaarding van een resolutie, waarin wordt aange drongen op snelle goedkeuring van het verdrag inzake het Europese leger door de ondertekenende landen. De kans op vervulling van deze wens is groter ge worden, nu de ondertekening van de door Frankrijk verlangde aanvullende protocollen elk ogenblik te verwachten is. Deze verlenen, zoals men weet, het Franse opperbevel een grotere mate van armslag bjj het gebruik van zijn strijd krachten buiten het gebied van de EVG. HE opstandelingen van de Vietminh trekken thans in Zuidelijke richting op naar Loeang Prabang, de residentie van de vorst van Laos. Z(j staan op 120 kilometer van de stad en worden met name door de Franse luchtmacht zwaar en ononderbroken aangevallen. Koning Sisivang Vong heeft besloten, in de stad te blijven, ondanks de nade ring van de vijand. Engeland heeft een reusachtige hoeveelheid munitie voor veldgeschut naar Indo-China gezonden, Amerika heeft een groot bedrag aan financiële steun in het uitzicht gesteld. Laos zal duizend reservisten oproe pen, de diensttijd verlengen en een deel van het ambtenarencorps een (verkor te) opleiding tot officier laten doorma ken. De Franse autoriteiten vrezen, dat de Vietminh contact zal pogen te krij gen met de duizenden vluchtelingen in Noordoost-Siam. Deze zijn in 1946 uit Laos gevlucht, toen de Fransen kwa men, en meestal de Vietminh gunstig gezind. De Siamese regering heeft besloten, deze lieden naar het binnenland over te brengen. Vietminh heeft bij herhaling de aandacht op de activiteit dezer vluchtelingen gevestigd. Mocht de toestand slechter worden, dan zullen er nog meer bewoners van Laos naar Siam vluchten. De ontrui ming van Vientiane wordt voorbereid Gebleken is, dat de hulp van com munistisch China aan de Vietminh sterk is giestegen. Grote hoeveelheden wa penen worden geleverd en verder zijn er zevenduizend „adviseurs" bij de op standelingen. De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, zal zich op 14 Mei, op uit nodiging van de Britse regering, naar Londen begeven voor een gedachten- wisseling met de Britse premier en an dere leden van de Britse regering. Hij zal tot 16 Mei in ae Engelse hoofdstad verblijven. Het eiland New Britain in de Bis- marck-arehipel is door een zware aard beving geteisterd. De schade is zeer groot. r>p een persconferentie is medege deeld, dat de vijf bij de NAVO aan gesloten leden van de EVG thans alles in het werk zullen stellen, de parle mentaire goedkeuring van het verdrag zo spoedig mogelijk te verkrijgen. Ver wacht wordt, dat dit tegen de herfst geschied zal kunnen zijn. Aanvaarding vóór 30 Juni a.s. wordt niet dringend noodzakelijk geacht ter verkrijging van voortgezette Amerikaanse steun, zo lang de goede wil duidelijk blijkt. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd, die Eden vervangt, heeft be loofd, dat zijn regering de EVG naar vermogen zal steunen. Het Franse ver zoek aan Engeland, dat het troepen in Europa zal houden gedurende de vijf tig jaar, dat het verdrag geldt, is ech ter met een weigering beantwoord. Medegedeeld is nog, dat de verleden jaar Februari te Lissabon gestelde doe len - vierduizend vliegtuigen en vijftig parate divisies, - niet zijn bereikt. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Georges Bidault, opende te Parijs de N.A.T.O.- conferentie. In het restaurant van de Fifeltnren sprak hij zijn ope ningsrede uit voor de 14 aanwezige delegaties. Links Alcide de Gasperi, min.-pres. van Italië; rechts generaal Vanier, ambassadeur van Canada. HET EVG-VERDRAG EN DE CONVENTIE VAN BONN dreigen de aan leiding te worden tot een groot politiek conflict tussen de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, en de Bondsraad (Senaat), het parlementaire orgaan, waarin de regeringen der Duitse landen zijn vertegenwoordigd. Tegen de wens van de kanselier in heeft de Bondsraad gisteren namelijk met een meerderheid van twintig tegen achttien stemmen besloten, de beslissing over deze verdragen aan te houden, totdat het hof voor grondwetszaken te Karlsruhe heeft uitgemaakt, of ze in overeenstemming zijn met de grondwet. De socialist Renner, minister van justitie van Wuerttemberg-Baden, stelde voor, een „juri disch oordeel" te vragen, hetgeen werd aanvaard. De Bondsregering is hier tegen. De beslissing van de Bondsraad was een onaangename verrassing voor Adenauer, die kort voor de zitting met de premiers der landen een bespreking had gehad. Later is medegedeeld en ook weer tegengesproken dat hij de verdragen indien ze Dinsdag niet door de Raad zijn aanvaard aan presi dent Heuss ter ondertekening zal voorleggen. Hij meent hiertoe het recht te hebben. JAADELIJK nadat de Bondsraad zich voor uitstel had uilgesproken, heeft Adenauer zijn regering in buitengewone zitting bijeengeroepen, teneinde de ont stane toestand te bespreken. Na afloop daarvan heeft hij in een persccferen- tie te verstaan gegeven, dat hij de ver dragen Dinsdag aan Heuss ter onder tekening zal voorleggen. Hij stelt zich namelijk op het stand punt, dat de Bondsraad de stemming over wetten, die de rechten der landen niet aantasten, ten hoogste veertien da gen mag uitstellen, zulks ingevolge een bepaling van de grondwet en dat die termijn thans is verlopen. Je Euro pese verdragen nu tasten naar zijn oor deel die rechten inderdaad niet aan en zijn daardoor niet onderhevig aan het veto van de Bondsraad. Dit 'ichaam denkt er precies andersom over Zendt Adenauer dus de verdragen naar de president, dan daa"t hö in f-'te ie Read uit, een klacht bij het hof te Karlsruhe in te dienen. UET geval heeft ook buiten Duitsland enige opschudding veroorzaakt, in zonderheid doordat Adenauer in zijn rede tot verdediging van het verdrag in de Bondsraad zou hebben medegedeeld, dat Foster Dulles hem de steun der Verenigde Staten had beloofd bij een eventuele poging, van West-Duitsland, om lid te worden van de NAVO, wan neer het eenmaal tot het Europese leger zou zijn toegetreden. Een woord voerder van Dulles te Parijs demen teerde deze belofte prompt. Hij zeide. dat ze nooit was gegeven. Adenauer heeft zulks later op een persconferentie bevestigd. Hij verklaar de, dat de mogelijkheid van aansluiting bij de NAVO ter sprake was gekomen, toen men in Mei van het vorige jaar te Bonn over de Europese verdragen on derhandelde. Toen verklaarde de Ame rikaanse hoge commissaris, MacCloy, dat de VS Duitslands toetreding tot de NAVO zeer zouden toejuichen, doch dat het verzet van de Fransen deze onmo gelijk zou maken. Tevoren had men in NAVO-kringen te Parijs te kennen gegeven, dat een voorstel om West-Duitsiand na zijn aansluiting bij het Europese leger in het Atlantische Pact op te nemen, de kans op aanneming van het EVG-ver- drag door het Franse parlement volko men in rook zou doen opgaan. De directeur-generaal van Rijkswa terstaat, ir Maris, heelt gisteren ver klaard, dat de waterstaatkundige pro blemen op Schouwen tweemaal zo groot zijn als eertijds die op Walcheren. Gistermiddag werd een groep Pakistaanse journalisten dooi H.M, de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. Na de ontvangst werd geposeerd m de tuin achter het paleis. De Nederlandse minister van Econo mische Zaken, prof dr J. Zijlstra, die thans een bezoek brengt aan West- Indië, zal 27 dezer per vliegtuig naar Washington reizen, waar hij een on derhoud zal hebben met de Ameri kaanse minister van Handel, Sinclair Weeks. Petitie aan Tweede Kamer Eén van de grootste Zuidmolukse or ganisaties in Nederland, de „CRAMS", heeft in een gisteren gehouden verga dering een resolutie aangenomen, waar in o.m. wordt uitgedrukt, dat de door de regering van de RMS verleende volmachten aan personen buiten het gebied der RMS geen rechtskracht kunnen bezitten, doordat de regering niet in staat is daadwerkelijk leiding te geven aan de strijd voor een zelf standig bestaan van de bevolking, als gevolg van de militaire situatie in het gebied der RMS. In de resolutie wordt gezegd, dat ge streefd moet worden naar de verplaat sing van de in Nederland verblijven de Zuid-Molukkers naar Nieuw-Gui- nea. Een delegatie van de organisatie „Vrije Zuid-Molukkers in Nederland" heeft de Tweede Kamer een petitie aangeboden, waarin op de leden der volksvertegenwoordiging een beroep wordt gedaan, de regering ertoe te hrengen het onrechtvaardige beleid je gens het Zuidmolukse volk .e laten varen en dat volk recht te doen we dervaren. DUITSE MARK OP DE VALUTAMARKT De Nederlandsche Bank heeft aan de deviezenbanken medegedeeld, dat zij de Duitse Mark (met ingang van 4 Mei 1953) zal toevoegen aan de valu ta's, die op de valutamarkt worden verhandeld. Met ingang van 4 Mei 1953 kunnen deviezenbanken derhalve, over eenkomstig de desbetreffende bepa lingen. termijntransacties in Duitse Marken voor eigen rekening met haar cliënten afsluiten. Hare Majesteit de Koningin heeft met de leden van „De Tijd", een club van Nederlandse grote industriëlen, en hun dames g'steravond een diner op Keukenhof gebruikt Hare Majesteit arriveerde onopgemerkt om iets over half zeven. Prins Bernhard kwam drie kwartier later. Thans Sir Winston Winston Churchill is gisteravond door koningin Elizabeth begiftigd met de hoogste Britse onderscheiding: de Orde van de Kouseband. De koningin sloeg hem op het kasteel van Windsor met een zwaard tot ridder en voegde hem de traditionele woorden: ,Sta op, Sir Winston" toe. Churchill heeft thans de onderschei ding aanvaard, die hij in 1945, na de stembusoverwinning van -.abour, wei gerde. Toen werd ze hem toegekend op advies van de socialistische premier Attlee. De Orde van de Kouseband telt twee en dertig „Knights", koningen en andere vorstelijke personen, militairen, staatslieden en kerkelijke autoriteiten. De Britse koning is er het hoofd van. Ook prinses Wilhelmina is ridder van deze orde. Geld voor schoolreisje uit leslokaal gestolen Door verbreking van het hangslot van een ijzeren luik, toegang gevend tot de kolenkelder, heeft men zich toegang verschaft tot een schoolgebouw :n Den Haag, Alle lokalen werden doorzocht en uit een lessenaar werd voor f 400 gestolen. Het geld was bestemd voor een schoolreisje..,.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1