Meineed-zaak in hoger beroep voor onbepaalde tijd aangehouden r Schoonmaak FRANKENBERG Aak in het Noordhollands kanaal door brand bedreigd WAT DE THEATERS BRENGEN De wereldreis van Jimmy Brown Een bouquetje rozen Nu veeriien getuigen opgeroepen Simpele aanrijding in Castricum was het begin Bijzondere kunstavond van de Ned. Blindenbond Brandweer oefent en defileert HARMONIE THEATER: Heidie VICTORIA THEATER: Viva Zapata CINEMA AMERICAIN: Zondige levens" REX THEATER: De luchtslag om Japan HOUTWORM VREET AAN RAADHUIS STIL LATEN STERVEN STATION PURMEREND Wie slapie aan welke kant uit de auto AGENDA VOOR HET GERECHTSHOF TE AMSTERDAM diende gisteren in hoger beroep de zaak tegen mej. Divera B. te Bergen, die op 24 Februari door de Alkmaarse rechtbank wegens het plegen van meineed tijdens een civiele proce dure was veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Zowel de officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, die anderhalf jaar had geëist, als de veroordeelde was van dit vonnis in hoger beroep gegaan. Men kwam gisteren te Amsterdam niet verder dan tot het horen van een twaalftal getuigen, waarna de zaak voor onbepaalde tijd werd aangehouden, daar twee getuigen, één a charge en één a décharge, niet waren verschenen. MEN zal zich herinneren, dat deze af faire begon met een simpele aan rijding in Castricum op 25 October 1952, waarbij een hond niet noemens waardig werd gewond. Het ging er echter om, wie cr aan het stuur van de auto, waarmee de aanrijding had plaats gevonden, had gezeten. Aan de eigenaar van de auto, de heer Hendrik P te Bergen, was namelijk bij rech- ■terlijk vonnis het rijbewijs ontnomen, zodat hij op dat moment niet bevoegd was tot het besturen van een motor, rijtuig. Met hem in de auto bevond' zich mej. D. B., die op 17 December onder ede verklaarde, dat zij aan het stuur had gezeten, en ter zitting werd gearresteerd, verdacht van meineed. Enige dagen later, na een onderzoek in raadkamer, werd zij op grond van njeuwe gegevens wederom op vrije voeten gesteld. Zoals boven vermeld, w-erd zij later tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Gisteren te Amsterdam werden gro tendeels dezelfde getuigen gehoord als voor de arrondissementsrechtbank. Over het algemeen legden zij ook wei nig nieuwe, opzienbarende verklarin gen af. De getuige J. A. B. evenwel ver klaarde thans, dat hij verdachte n t had zien uitstappen. Wel had hij H. P. aan de linkerkant, de kant van het stuur, uit de auto zien stappen. In Alk. maar had deze getuige verklaard, dat hij verdachte aan de rechterzijde had zien uitstappen. De echtgenote van J. A. B., als getuige gehoord, verklaarde eveneens, dat zij verdachte niet had zien uitstappen. Zij zei, dat mej. D. B. van de rechterkant van de auto was gekomen en ervoor langs was gelopen, om naar het beschadigde spatbord te kijken. Volgens verdachte en de heer H. P. evenwel was deze toegebrachte schade eerst later ontdekt, na aankomst bij hotel K. te Castricum. KASTPAPIER VELLEN EN ROLLEN WIT EN GEKLEURD KASTRANDEN PUNAISES Langestraat 24 Telefoon 2394 (Advertentie, log, Med.J Voorts verklaarde de echtgenote van J. A. B., dat zij de heer H. P. niet had zien uitstappen. Ook zij had aanvanke lijk een andersluidende verklaring afgelegd. Het echtpaar N., waarbij het echt paar B. die avond op bezoek was ge weest, bleek zich ook ditmaal op vallend weinig van liet gebeurde te herinneren. Mevr. N. ontkende ten stelligste, dat zij tegenover de particu liere detectice K., die een uitvoerig rapport had opgemaakt, zou hebben verklaard, dat zij verdachte links, de heer H. P. rechts had zien uitstappen. Door de raadsman van verdachte, mr P. A. C. Bondam, was verder als nieu we getuige opgeroepen mej. C. M. M„ de hospita van verdachte. Deze zei, dat mej. B. die bewuste avond opgewonden was thuisgekomen en had uitgeroepen, dat zij haar eerste aanrijding had ge had, met een hond, maar het dier was gelukkig niet erg gewond. P. had geroepen: Stop!, zo had verdachte vol gens deze getuige gezegd, en door de geringe vaart stond zij bijna onmiddel lijk siil. Getuige verklaarde voorts, dat zij dikwijls mej. B. aan het stuur had gezien, terwijl de heer P. dan even eens in de auto zat. Ook het echtpaar W. uit hotel K. te Castricum, voor het eerst als getuige gehoord, verklaarde, dat verdachte, zo- Alkmaar wacht Dinsdag in „Het Gulden Vlies" een bijzondere Kunst avond. Medewerking aan afwisselende programma wordt verleend door de zeer begaafde blinde solisten: Hetty Engeltjes (sopraan) van Den Haag en Thierry van Driest (pianist) van Bilt- hoven. In de vele plaatsen waar deze artisten optreden, oogstten zij veel suc ces. Het Alkmaarse Mannenkoor „Orpheus' en het accordeongezelschap: „Vita No va" zullen de uitvoering opluisteren- Joh. van den Berg, eveneens tot de kring der blinden behorend, zal spre ken en declameren en aan het einde van het programma, wacht de aanwezi gen de vertoning van de indrukwekken de film van de Ned. Blinden Bond. „Een van ons". Wij vertrouwen dat ve len deze avond zullen bijwonen te meer daar de entree zeer laag gesteld is. Programma's, tevens bewijs van toe gang zijn aan het „Gulden Vlies" ver krijgbaar en bij de leden van het Co mité van aanbeveling, dat uit de vol gende stadgenoten bestaat: Dr A. G. Krouwels, oogarts, ds A. G. van Wijk, R. Visser, Sociale Raad, H- de Winter, Hoofd School voor B.L.O. en A Blokdijk, Gashouderstr. 1. In het comité hebben tevens zitting genomen: B. en W. van Alkmaar, mevr. Holzmüller-Teengs, mej. J. F. J. Du bois, mevr. H. H. de Ruyter-v. d. Veen. mej. M. Bakker, mej. A. M. E. van der Meulen en mej. J. Tonneman. Donderdag 30 April e.k. (Koningin nedag) zal in Alkmaar op het Eiland tegenover de Voormeer van 15-17 uur in B.B.-verband een grote oefening van de brandweer worden gehouden. Na afloop van deze oefening zal om streeks zeventien uur vóór het stad huis in de Langestraat door de brandweercorpsen, welke aan deze oefening hebben deelgenomen, met het materieel een défilé worden ge houden. Nagekomen predikbeurt ALKMAAR: Ned Leger des Heils v.m. 10 uur Heiligingsdienst; n.m. 8 uur Verlossingssamenkomst. Dinsdag n.m. 8 uur Ontspanningsavond. Woensdag n.m. 8 uur Wijdingsdienst. Alles onder leiding van luitenant P. Elzinga. Baptisten Gem., Hofstraat, 10 uur de heer G. Plan ting, van Amsterdam. Verbreiding der Waarheid, Brouwerstraat 31, verbeterde opgave: v.m. 10.30 uur en n.m. 7 uur J. J. Ruys. Granaat in de vuilnisbak De Alkmaarse huisvrouwen hebben de afgelopen week wel van een bijzon der mooi schoonmaakweer kunnen pro fiteren. Zij hebben er niet aan gedacht om van de zonneschijn en de heerlijke voorjaarstemperatuur te profiteren, maar zijn tot in de diepste hoekjes van hun donkere zolders doorgedrongen, om daar met de wel bekende „Hollandse slag" schoon schip te maken. In talrijke Alkmaarse huizen zijn ont dekkingen gedaan. Verrassende vond sten, voorwerpen, die al lang vergeten waren, waaronder ook tal van projec tielen en andere explosiva. Eén dezer dagen vond men bij de gemeentereiniging waar de inhoud der vuilnisbakken zijn laatste rustplaats vindt een nog niet geëxplodeerde gïa.-, naat. Laten wij er niet aan denken hoe rampzalig de gevolgen geweest zouden zijn indien dit projectiel bij het over gooien in de vuilniswagen geëxplodeerd was De politie verzoekt dan ook ieder die bij de schoonmaak ontplofbare „rommel" tegenkomt hiervan melding te maken. Er wordt dan een deskundige ge stuurd om dit op te ruimen. AANBESTEDING SCHOONMAAK WERKEN Gister zijn door O.W. enige schoon maakwerken van gemeente eigendom men aanbesteed voor het jaar 1953 1954. Ingeschreven werd door de fir ma Evers voor f Ó500, de firma Zalm voor f 4000 en door de firma De Boer voor f 4250. Alle inschrijvers wonen te Alkmaar. De gunning is aangehouden. Het Bouwbureau Van der Drift en Co, Oude Vest 29, Leiden, heeft het maken van een betonnen keermuur in bet L.T.B.-gebcuw te He'loo bij over eenkomst opgedragen aan de neer A. C. v. Bezooijer alhier. OPENBARE AANBESTEDING Hedenochtend om half elf vond op het bureau Openbare Werken de pu blicatie plaats der inschrijvingen op het bouwrijp maken van het project tussen de Heilooërdijk en de verbin dingsgracht in de polder Overdie en Achtermeer. Laagste inschrijver was de firma Twisk en Bouman te Castricum met f 67.840,Hoogste inschrijver was de firma P. Meijer, Velsen-Noord met 97.800. OPENBARE VERKOPING Ten overstaan van notaris Roos te Alkmaar is gister in het openbaar verkocht een herenhuis, gelegen aan de Kennemerstraatweg No. 4, met voor- en achtertuin, samen groot 319 are. Hoogste bod was f 10.700. Woens dag verkoping bjj afslag in café Cen tral. dra zij die avond het hotel betrad, had gezegd, dat zij haar eerste aanrijding had gehad. Beide getuigen verklaarden, dat zij dikwijls mej. B. aan het stuur hadden gezien, terwijl de heer P. naast haar zat. Ook getuige A. L. te Castricum, die in het hotel aan het biljarten was ge weest, had verdachte dit horen zeggen. Hij verklaarde, dat mej. B. steeds aan het stuur zat, wanneer de auto van de heer P. stopte bij het benzinepomp station, waar getuige werkzaam was. Daar twee getuigen niet waren ver schenen, namelijk.de heer K., eigenaar van hotel K„ en de eigenaresse van de hond, mevr. M. de G.-R., de laatste we gens ziekte, werd de zaak hierop voor onbepaalde tijd aangehouden. Verbinding Amsterdam AlkmaarDen Helder Er wordt een nieuwe seizoensneltrein Amsterdam CS (v. 15.16)Zaandam CastricumHeilooAlkmaar ingelegd op de Zaterdagen 23 Mei en 4 Juli tot en met 29 Augustus. De sneltrein Alk maar v. 16.59 naar Amsterdam, normaal niet op Zaterdag, zal op de Zaterdagen in genoemd tijdvak wél rijden terwille van een goede aansluiting van Den Helder. Van 17 Juli tot en met 21 Augustus zal, zoals wij reeds meldden, op zes Vrijdagen de „Kaasexpres" rijden, non stop Amsterdam CS v. 9.43Alkmaar a. 10.14. Te Alkmaar bestaat snelle aan sluiting naar Den Helder (Alkmaar v. 10.17). Tussen Alkmaar en Den Helder zul len 16 treinen in beide richtingen rij den, waarvan 12 DE. De Zaterdagse trein Alkmaar v. 11.50 gaat dagelijks rijden, waardoor de trein, die nu om 12.13 uit de kaasstad vertrekt, later gaat rijden: v. 12.46, dus in aansluiting van de van Haarlem gekomen electrische trein. Door het inleggen van een nieuwe Zaterdagse DE-trein Den Helder v. 14.09 Alkmaar krijgt eerstgenoemde plaats des Zaterdags van 11 tot 16 elke uur reisgelegenheid. PRESBURG OPENDE NIEUW FILIAAL In de Langestraat op nummer 72 is thans in het voormalige pand van de firma Lind een nieuwe schoenenzaak gevestigd van de Presburg-combinai- tie. Winkel, étalages en pui zijn op aan trekkelijke wijze gemoderniseerd, ter wijl ingrijpende verbouwing heeft plaats gehad Om de gezelligheid in het interieur te verhogen. Hiertoe is de lengte van de winkel met enkele me ters bekort, waardoor ruimte vrij kwam voor enige vitrines. De oude betimmering van winkel en étalages werd weggebroken, de aanwe- zie trap verwijderd en verplaatst, zodat een buitengewoon, geslaagde metamor phose^ tot ptand is 'gekomen, Het aantal Presburg-filialen in Nedegland is hier mede fot 19 gestegen. Aardig is nog wel op te merken, dat de pui voorzien is vam een luifel, zodat bij regen het winkelende publiek droog staat en men bij het bezichtigen der étalages minder last heeft van hinder lijke glasspiegeling. ZATERDAG Harmonie Theaer, 7 en 9.30 u.: Heidi (alle leeft.); Cinema Amerieain, 7 en 9.30 uur: Zondige levens (18 jr.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 u.: De luchtslag om Japan 14 jr.); Victoria Theater, 7 en 9.30 u.; Viava Zapata (14 jr.) W'apcn v. Heemskerk, 2 u.: Jagers vereniging; 8 u.; Toneelver. „Ontwaakt" met „Mijn vrouw verlangt salaris". 8 u.: vergadering vervoersorganisatie. Gulden Vlies, 7.30 uur; Jazz-concours; 2.15 u.: Vergadering Federatie van be grafenissen. Geb. Waakt en Bidt, 3.30 en 7.30 u.: Contactbijeenkomst C.H.-jongeren. BERGEN. Café Nieuwendijk, 8 uur: A.T.V. „Bergen" met „Muggen om de HEILOO. Rustende Jager, 8 u.: Falk land met „Eva Bonheur". N.SCHARWOUDE. Tivoli; Morgen is te laat. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 2.30 u.: R.K. Bond v. Harmonie- en Fanfarecorpsen. 7, 8.15 en 9.30 uur; Voetbalfilm „Frankrijk Nederlandse Profs." Wapen v. Heemskerk, 10 u.: Verga dering Centrale Nederlandse Henge laarsvereniging. 19.30 u.: „The Ram blers" o.l.v, Theo Uden Masman. BERGEN: Rustende Jager, 2.30 uur: Sterren stralen overal (alle leeft.); Ca fé Nieuwendijk, 8 u.: Dansen; Nic. Schuyt, 8 u.: Dansen. N.SCHARWOUDE. Tivoli: Morgen is te laat. MAANDAG Bioscopen als Vrijdag, 8 u.; Rex Thea ter, 2.30 en 8 u. Wapen van Heemskerk, 2 en 8 uur: Persildemonstraties. Gulden Vlies, 8 u.: De Plankiers met „Madame Tic-Tac". DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door apo theek Kruisinga, Koorstraat 69. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst doktoren wordt waargenomen door dr Kolk en dr Kop- pejan. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 1.50 14.12 Zondag 2.33 14.48 TE CAMPERDUIN hoog laag Zaterdag 1.55 14.17 7.55 20.17 Zondag 2.38 14.53 8.38 20.53 Lading hooi rond pijp van fornuis vatte vlam DE 499 TON metende aak „Martha Maria!' uit Hontenisse, welke enige dagen geleden ligplaats koos in het Noordhollandsch Kanaal ter hoogte van de Doelenkluft om onder auspiciën van het bureau van de Prov. Voedsel- commissaris hooi te laden voor het vee in het door de watersnood getroffen St. Philipsland, is hedenmorgen te half zeven door een brand in de deklading bedreigd. Dank zij snel en doortastend optreden van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, onder commando van de heer J. van Maarleveld, kon de schade beperkt worden tot een 150 balen hooi en waterschade in de kajuit. Tijdens de blussingswerkzaamheden werd de brandweerman P. Poorter door een baal hooi getroffen. Dr J. Degenaar achtte een nader onderzoek van de patiënt in het Centraal Ziekenhuis ge loenst. Schipper L. C. Corbeau en zijn echt genote waren hedenmorgen om half zeven nauwelijks uit de veren of de kajuit werd verlicht door het schijnsel van vlammen. Schipper Corbeau rende naar boven en zag tot zijn ontsteltenis, dat het ge deelte van de lading hooi, dat rond de pijp van het fornuis was opgestapeld, in brand stond. De politie wërd ge waarschuwd, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Te 6.35 uur ging het alarm en drie minuten later reden twee motorspuiten alsmede de manschappenmateriaalwagen voor. Ter wijl twee stralen op het vuur werden gericht, klauterden brandweerlieden aan boord en wierpen de brandende balen op de Handelskade of aan bak boordzijde in het kanaal. Hier waren enige brandweerlieden in een roeiboot je present om de drijvende vuurklom pen zo lang te kantelen tot ze gedoofd (Advertentie. Ing. Med.) Een gezellige film ditmaal in het Thea ter Harmonie, een Duitse, maar, we zou den haast zeggen, met een Zwitserse in slag. Ook de bergen en alles wat aan de Alpenweiden herinnert speelt er een grote rol in. De hoofdfiguur, het meisje, dat als filmsterretje de gehele situatie beheerst, en door haar eenvoudig spel aller harten verovert is de kleine Heidie, het aantrek kelijke bergkind, dat met haar wat men senschuwe grootvader op de Alm woont en leeft in een wereldje van Alpen- bloemen, geiten en beekjes, die ruisend van de bergen stromen. Een tante, die keukenmeid is in een deftig gezin in Frankfort, haalt het doch tertje van haar overleden zuster van haar grootvader weg en brengt het zonder zijn voorkennis in het gezin van Herr Stese- mann, waar zij het vriendinnetje wordt van de enige dochter, een meisje van haar leeftijd, die niet kan lopen en in een rolstoel moet zitten. De toeschouwers leven mee met deze verandering van omgeving, met het heim wee van Heidie naar haar bergen en met haar strijd tegen Fraulein Rottenmeier, de strenge gouvernante, die niet weet hoe zij dit natuurkind enige beschaving moet bijbrengen. Door Heidie leert het vriendinnetje in de ware zin des woords weer op eigen benen te staan, maar als het verlangen van Heidie naar haar grootvader te groot wordt, krijgt het meisje toestemming naar de hut in de bergen terug te keren. Het wederzien met haar grootvader ls een moment, waarover zich blijkbaar alle theaterbezoekers verblijden. Er is vol komen stilte in de zaal en dat, we weten het uit ondervinding betekent, dat men deze rolprent als een goede en met gevoel ge speelde film aanvaard heeft. Elisabeth Sigmund als Heidie is de alles beheersende figuur. Naast haar willen we Theo Lingen en Willy Birgel noemen. Deze Fox-film brengt als hoofdfiguur de bekende acteur Marlon Brando, ditmaal als de Mexicaanse „tijger" op het witte paard. Hij treedt vooral op de voorgrond als Mexico zucht onder een minderwaar dig stelsel, dat de landarbeiders en boe ren tot wanhoop brengt. Als hij als Emi- liano Zapata het waagt de vage beloften vsn de tiran Diaz in twijfel te trekken, keren de militairen zich tegen hem. Maar Zapata op zijn witte paard weet vele militairen te doden. Weldra wordt hij streekleider van de opstandelingen en treedt op tegen de revolutionnair Madero, die vanuit Texas plannen beraamd om Diaz met geweld te verdrijven. Inmid dels heeft Zapata ook met liefdes-moei lijkheden te kampen, daar hij Josefa, de dochter van een rijke winkelier bemint. Alles zou goed gekomen zijn als Zap- pata zich rustig met het temmen van paarden had beziggehouden. Maar als *n 88. Het gevecht met de geduchte Grauw Grauw had Jimmy zo in beslag genomen, dat hij van hetgeen er intus sen om hem heen was gebeurd, niets bemerkt had. Nu de Roekiraki's had den hem niet in de steek gelaten. Toen zij gezien hadden,-dat er met Jimmy niets gebeurd was, nadat hij de tover cirkel was binnengestapt, hadden zij zich als één man op de andere Baviaan geworpen, die, voordat hij zelf wist wat er met hem gebeurde, onder wel dertig of veertig Roekiraki's bedolven was. Van woede plukten zij hem alle haren uit het lijf. Toen schreeuwde er één: „Makkers, helpt nu onze hoofd man Woewoesoeki!" Maar dat was al niet nodig meer, want Jimmy had Grauw Grauw juist een laatste klap verkocht en verslagen lag de aanstich ter van al het kwaad, dat hij de Roe kiraki's had berokkend, aan zijn voe ten! Er maakte zich een onbeschrijfe lijke geestdrift van alle Roekiraki's meester. Zij begonnen eerst als dollen om Jimmy heen te springen en daarna hesen zij hem op hun schouders en droegen hem in triomf over de binnen plaats, als maar schreeuwend: „Leve ons nieuwe stamhoofd Woewoesoeki. de onoverwinnelijke Woewoesoeki". Eni gen snelden naar de toms-toms en be gonnen deze met hun vuisten te be werken. Opgetogen vertelden zij 't ge hele oerwoud van hun overwinning en zij nodigden voor de volgende avond de gehele jungle uit om samen met de Roekiraki's het overwinningsfeest te komen vieren. waren. Tijdens het verwijderen van de brandende lading wierp de schipper een baal van 60 kg. hooi naar beneden welke de heer P. Poorter op het hoofd trof. De getroffene, die over pijn in de' nek klaagde en zich niet wel voelde, werd op order van dr J. Degenaar naar het Centraal ziekenhuis vervoerd, al waar hij enige dagen ter observatie zal moeten blijven. Binnen tien minuten slaagde de brandweer er in de lading rond de pijp te „lossen"; veertig balen dobber den in het kanaal en zestig lagen op de kade. De schade aan het schip zelf was nihil. De kajuit had waterschade beko men, doch om zeven uur was mevrouw Corbeau al weer bezig haar keurige verblijf het oude aanzien te hergeven. De brand zal vermoedelijk geen ver traging in de vertrektijd van de „Mar tha Maria" brengen. Hedenmorgen moesten de laatste tien ton van de vracht van 150 ton hooi geladen wor den, waarmede men om 12 uur hoopte gereed te zijn. De commandant van de brandweer, de heer J. van Maarleveld verbood de schipper de balen, welke van het schip verwijderd waren, op nieuw te laden voordat hij er zich in de loop van de ochtend persoonlijk van - had overtuigd, dat zij inderdaad ge. doofd waren. Het hooi is ontvlamd door vonken uit de pijp van het fornuis, dat een kwar tier tevoren was aangemaakt. stalknechten een hongerig kind willen slaan, omdat het haver van de paarden eet, richt Zapata verwoestingen aan on der he personeel. Hü maakt zijn excu ses en trekt zich terug, maar wordt spoe dig in nieuwe moeilijkheden betrokken Veel bittere ervaringen maken Zapata hard als staal. Maar toch komt na vele teleurstellende ervaringen de dood, als hij als de Mexicaanse vrijheidsheld verrader lijk wordt vermoord. Zijn fraaie witte paard. Blanco, gaat de bergen in, als het ware als symbool van de geest van de grote strijder. Marlon Brando bleek uitstekend ge schikt voor de zware hoofdrol. Hij werd daarbij goed ter zijde gestaan door Jean Peters als Josefa en de eveneens bekende Anthony Quinn als zijn broer Eufemio. De film is vervaardigd naar een gege ven van John Steinbeck. Het hoofdnummer werd ingeleid door twee journaals; Hollands Nieuws en Po- lygoon's Wereldnieuws en een kunstzin nige film over het werk van de grote kunstenaar Michel Angelo. „Eert uw vader en uw moeder opdat het U welga en opdat gij lang leeft op aarde". In een losbandig gezin waarvan de vader een dronkelap is, en ook de moe der „lichte" neigingen vertoont groeien een knap jong meisje en een zoon op voor galg en rad. Het meisje is een willige prooi voor de zoon van de huisbaas, die haar na een jaar verlaat en dan een huwelijk met de dochter uit een rijke familie sluit. De woedende vader die zijn doch ter verstoten ziet weet in het huwelijk (de wettige echtgenote heeft eens een verhouding gehad met een pianoleraar) te intrigeren. De pianoleraar, die in het laatste ge deelte van de film als een „schneidi- ger Militar", wordt door de broer van het bedrogen meisje doodgeschoten. Deze wordt ter dood veroordeeld. Als hij naar de executieplaats wordt geleid kijkt hij zijn vader en moeder, die hij voorbij komt, niet aan, orndat zij er de schuld van zijn, dat hij het vierde gebod niet heeft kunnen hand haven Een film zonder veel spanning, die alleen vaart houdt door het echt Duitse dramatische spél. De opnamen zijn goed. Ditmaal weer eens een ruige oorlogs film, welke louter door de gespeciali seerde liefhebbers zal worden gewaar deerd. De overjarige rolprent verhaalt de luidruchtige geschiedenis van de enorme B 29-bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht. Deze vlieg tuigen verschenen in 1943 voor de eer ste maal op het strijdtoneel en bewe zen weldra hun superioriteit door hun aanvallen op Japan, de eerste die van het vasteland af werden ondernomen. In het hart van onze provincie bleef de tijd zo hier en daar stille staan. Daar ligt De Rijp te dromen van oude glorie, daar is het oude dorp Graft en daar zijn de oude Zeevangdorpen, wier rust nauwelijks wordt verstoord. Wij herinneren ons, hoe er voor enkele jaren en dit moge in dit verband te kenend zijn door een der raadsleden van het dorpje Beets op werd aange drongen, dat de spinnewebben uit de raadszaal zouden worden verwijderd. En nu lezen we van Jisp waar het ge- meentehuis tijdelijk wordt gesloten, omdatde houtworm er zo ernstig aan knaagt. Sinds jaar en dag wordt alles wat van hout is in het oude rus- tieke raadhuis door de houtworm aan gevreten en de vrees bestaat, dat er binnen een bepaald aantal jaren niets meer van het gebouw zou over zijn. Nu wordt er Maandag een offensief ingezet door de mannen van het ont- smettingsbedrijf, die met dodende vloei stoffen gaan werken en met gas; deze strijd kan, naar wij vernemen, wel en. kele weken duren en de burgemeester moet maar zien, waar hij in die tijd met zijn secretariepersoneel onderdak J komt. Spinnewebben en houtwurmen. Wie zei er, dat we leven in een dynamische tijd? Een minister wordt geacht een wij! mens te zijn. Mogelijk zullen hier ook wel uitzonderingen zijn aan te wijzen, die de regel bevestigen, doch in alge mene zin zijn we met diep respect je gens de wijsheid van deze hoge ambts dragers vervuld. Onze minister van Verkeer en Waterstaat heeft dezer da gen weer eens bewezen, dat hij geens zins tot de categorie van uitzonderin gen behoort, want hij gaf dezer dagen weer eens van een prijzenswaardig in zicht blijk. Eén van de problemen, waarover de betrokken regeringsinstanties zich in meerdere of mindere mate druk ma ken, is dat van de gevolgen, die de ge leidelijke droogmaking van het IJsel- meer met zich brengt voor de vis sers dan, wel te verstaan. Och, zegt de minister voornoemd, dat is geen pro bleem en hij rekent ons heel netjes het volgende voor: eerst over circa 15 jaar zal deze drooglegging in haar eind stadium verkeren en op dit tijdstip zal minstens de helft van de huidige IJsel- meervissers de 65-jarige leeftijd hei- ben bereikt. Die spelen dan dus niet meer mee en als we er nu maar voor waken dat de jongeren niet in hun stiel treden, dan is de zaak om de terminologie te blijven zo gezond als een vis. Natuurlijk heeft Zijne Ex cellentie daar is hij nu eenmaal mi nister voor dit in meer ambtelijke stijl betoogd en treft u hierboven slechts een vrije vertaling aan, maat het zal u duidelijk zijn, wat hij be- doelt: de vissers sterven wel hun eigen dood.... De tijd van „het boemeltje naar Pui- merend" is geschiedenis geworden. Het trammetje dat de verbinding met de hoofdstad onderhield, ging aan bloed armoede ter ziele en het boemeltje, ch( in allerlei nederzettingen, waarmee wj in dit geval slechts gehuchten als Schardam en Middelie bedoelen, stop te, heeft plaats moeten maken voor een moderne Diesel-sneltrein-verbindiW!' Zo'n Diesel stopt juist lang genoeg B Purmerend om ons tijd te gunnen to- het lezen van enkele opschriften e# daarbij hebben we, met betrekking tm de toiletten, een toch wel opmerkelijk1 afwijking ontdekt. Er zijn daar in Pub merend twee deuren, zodat er ten aan zien van de sexen inderdaad de gemrul! kelijke separatie is betracht. U M®. dat natuurlijk van andere station» Bordje „heren" links en bordje mes" rechts. Daarvoor in de pi leest men ook wel „mannen" en „vron wen". Een andere variatie is er M* behoudens in ons goede Purmereri' Daar prijkt namelijk op het ene b°r je het woord „HEEREN" en op het an dere heel simpel „VROUWEN". En maar zoeken naar een station, men een toilet voor .MANNEN „DAMES" heeft.... Door dit „op naar de overwinning^ verhaal is voorts de roerende en roische geschiedenis geweven van aantal piloten en andere hemannins leden. Een bijzonder fel zoeklicht w geworpen op de innerlijke gosplel heid van een majoor-vlieger die (e vroegere misstap in de lucht ten si goedmaakt door een serie heldhaJ heden. Hij moet hiervoor de hoos: tol betalen, waardoor hij het ahe®.. maakt voor het lieve verpleegsw dat niet wist wie zij kiezen moest.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2