De vrouwen blozen niet meer KRUI Jong en fris kleurenpalet Strijd om het bestaan maakt de mens minder fijngevoelig KRALEN WEER IN HET MODEBEELD f?r0.1 j)0 SCHOOLREIS NAAR MARS H I 1 fü 1 H 1 Darwin was met zijn eigen theorie niet tevreden 9 van de 10 vrouwen zeggen „Ja" Nog steeds linten in Parijs PUZZLERUBRIEK Reeds een zeer belangrijk sieraad bij de primitieve volken Interessante expositie in Amsterdam De kindersterfte in Frankrijk gedaald Hubert de Givenchy steekt de ontwerpers naar de kroon Radioprograi Luister eens ZATERDAG 25 APRIL 1953 (Van een correspondent te Londen) EEN bekend Londens physioloog, die de warm te toename Tan de gezichts huid bij sterk blozende mensen trilde onderzoeken, ging op zoek naar dames, die meenden, dat ze zo nu en dan nog onderhevig waren aan deze onwillekeurige verandering van huids kleur tengevolge van vrouwelijke fijn gevoeligheid. Vele personen van het vrouwelijke geslacht gaven zich op, maar geen enkele onder haar was op decente wijze tot blozen te brengen. Het is overigens al sinds lang opgeval len, dat van de bruidjes, die voor het trouwaltaar treden, er nauwleijks maar één is, die het veelbezongen rozerode waas op de wangen vertoont. Als het Spaanse spreekwoord, dat men niemand moet vertrouwen, die niet meer ,kan blozen, algemene geldigheid bezat, dan zou het er met onze dameswereld niet al te goed voorstaan. Maar zo erg is het gelukkig niet. SINDS de Engelsman Burgess 120 jaar geleden een geestig boek heeft geschreven over het blozen, is dit pbenomeen herhaaldelijk wetenschap pelijk onderzocht. Darwin heeft bij voorbeeld getracht uit te vinden of het blozen een algemeen menselijke eigen schap was en kwam tot de conclusie, dat zelfs negers met hun zwarte huids kleur blozen. De bijzondere donkere Bantoenegers werden nog zwarter dan de anderen, de iets lichter Soedanne- gers vertoonden een zwartrode, naar het bruinachtige overgaande kleur. De onder de invloéd van een hogere cul tuur staande Indo-Germanen (Germa nen. Romanen en Slaven) en Semieten (Joden en Arabieren) neigen het meest tot blozen, of hun gezichtshuid nu blank is dan wel gebruind. Ook al is het blozen, dat berust op een ver wijding van de huidadertjes en sterkere bloedstroom naar het gezicht, bij men sen met blanke tint tengevolge van de grotere doorzichtigheid van de huid bijzonder duidelijk zichtbaar, toch hangt de grotere neiging tot rood wor den onmiskenbaar samen met de hogere ontwikkeling van de geest en net ge voelsleven. Kinderen blozen pas als ze twee drie jaar oud zijn, mensen met een zwakke geest zeer zelden of hele maal niet. Bij bepaalde Indianenstam men in Brazilië heeft men kunnen con stateren, dat ze deze kleurverandering vaker vertoonden, naarmate ze door langdurig samenleven met Europese als V ze vraagt of ze wel MAÏZENA DURYEA ge bruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen. Die vroegen wel - en welbe wust-MAÏZENA DURYEA, maar zij waren te goedge lovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak m oet staan. Jawel - uit de resultaten bleekt gauw genoeg. Wat 'n verschil I Niet zö maar is MAÏZENA DURYEA wereldvermaard geworden als het ideale bind middel voor groenten, soepen en sausen. Vraag dus niet alleenMAIZENA DURYEA, maar let op dat ook DURYEA krijgt. (Advertentie, ing Med.) missionarissen een hoger graad van cultuur en beschaving bereikt hadden. OP GROND van deze feiten en om dat het rood worden van de huid zich bij ons gewoonlijk beperkt tot hoofd, hals en het bovenste deel van de borst, kwam Darwin tot de con clusie, dat het juist die lichaamsdelen zijn, die niet door de kleding bedekt en dus het meest aan critische blikken blootgesteld zijn, die tengevolge van verlegenheid, schaamtegevoel of ook bij opkomend schuldbewustzijn onwil lekeurig van kleur veranderen. Hij schreef de kleurverandering van deze lichaamsdelen toe aan verhoogde „zelf beschouwing". Darwin gaat daarbij uit van het physiologische feit, dat bij zondere aandacht, op een of ander deel van het lichaam gericht, storend werkt op de normale samentrekking van de in de huid uitlopende fijne bloedvaat jes. Deze worden dientengevolge ver wijd en nemen meer bloed in zich op dan gewoonlijk. Dit is de onmiddellijke oorzaak van het rood worden van de huid. Maar Darwin zelf beschouwde deze theorie niet geheel als bevredi gend, omdat hij nog niet kon verkla ren, waarom ook niet de handen van kleur veranderen, wat echter slechts bij een bijzonder sterk blozen over het gehele lichaam het geval is. Ook bij na tuurvolkeren, die bijna geen kieren dragen, reikt de verandering van de huidskleur bij gewoon blozen slechts van hoofd tot bovenste deel van de borst. Andere onderzoekers hebben gevon den, dat het blozen toch wel van dat gedeelte van de hersens uitgaat, dat als orgaan van de psychische, door geestelijke opwinding veroorzaakte, werkzaamheden wordt beschouwd. De hersenzenuwen, die hiervan uitgaan en die de bloedsomloop reguleren, ver oorzaken een verwijding van de fijne bloedvaatjes in de huid, en wel zoda nig, dat deze verwijding zich slechts bij bijzonder sterke opwinding en bij heftige woede uitstrekt tot de verder van het hoofd gelegen lichaamsdelen, maar bij het gewone blozen als minder sterk effect slechts tot de schouders of het bovenste deel van. de borst. IN het algemeen blozen jonge mensen eerder dan oudere en vrouwen eer der dan mannen. Vroeger dacht men, dat de bedeesde blos van de vrouw een aangeleerd vrouwelijk sieraad was, dat haar charme moest verhogen. Maar dit is evenmin waar als de theorie, dat rood worden van de bijna doorzichtige blanke huid een beschermingsmiddel zou zijn, om bij opkomend schaamte gevoel het binnenste van de mens zo veel mogelijk te onttrekken aan vreem de critische blikken. Het blozen, dat soms tot in het zie kelijke kan ontaarden, berust inder daad op een dieper dan gewoonlijk gaande „zelfbeschouwing". Deze wordt echter, afgezien van hevige woede, ver oorzaakt door een heftig schaamtege voel of zelfs door het gevoel van on verdiende lof. Daarom blozen ener gieke, tegen het ruwe leven geharde mannen minder dan de vrouwen en deze hebben zich. sinds ze zelf midden in de strijd om het bestaan geworpen zijn, het blozen van hun moedres, dat de dichters eens bezongen, moeten af wennen. Puzzle 290. Een lettergreep-puzzle. (Opl.). De 22 woorden, die voldeden aan de omschrijvingen waren: 1. Schelde; 2. Akelei; 3. Actueel; 4. Bezigheid; 5. Blijkbaar; 6. Kanonnade; 7. Landsdrukkerij; 8. Luierstoel; 9. Vierschaar; 10. Ketelhuis; 11. Staniol; 12. Halswervel; 13. Orleans; 14. Even eens; 15. Kantonnier: 16. Arbeider-, 17. Isobaren; 18. Pekdraad; 19. Vastigheid; 20. Ovenbeest; 21. Carboniet; 22. Kaste. Heeft men deze woorden onder elkaar staan, dan vormen de derde en zesde verticale rij de zin: Het zijn niet allen boksers die handschoenen dragen. Na loting onder de inzenders van een correcte oplossing is de wekelijkse prijs van 5,ditmaal ten deel geval len aan: de heer Ir W. Singer, Stra- tingsplantsoen 42 rood te Velsen-Noord. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 291. De twee vergeten cijfers. (Onze vierde April-opgave). Dr G. Heugen had een mooi getal van negen cijfers in zijn hoofd. Thuisgekomen wilde hij het getal vlug even opschrijven. Maar zie, hij was twee cijfers vergeten. Hij wist alleen deze cijfers nog: 97x882x0 2. Maar de twee cijfers, die op de plaats van de kruisjes moesten staan, was hij verge ten. Gelukkig wist hij nog. dat het vol ledige getal precies deelbaar was door 3 7 2 6 9. En hij wist ook, dat de twee ontbrekende cijfers niet gelijk waren. Na enig rekenen had hij toen spoedig de twee ontbrekende cijfers gevonden. Gevraagd wordt nu het getal van negen cijfers. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 30 April aan de Redac tie van dit blad. (Onder de inzenders van een correcte oplossing wordt weer een prijs van ƒ5,verloot). f)OK nu zijn linten weer „en vogue" in Parijs. Zowel de kledingontwer pers als degenen, die zich speciaal met de sier van het hoofd bezig houden (hoeden en haren) gebruiken het. De kleuren zijn helder en licht, terwijl de breedte varieert ai naar gelang de toe passing. Smal lint wordt o.a. verwerkt als garnering op kleine hoedjes, cloches zonder rand, op baretten, toques en capelines; van dB bredere uitvoering zijn soms hele hoeden gemaakt, of men versiert er grote capelines van naturel- kleurig stro mee. Tamelijk breed lint hebben ook enige vooraanstaande Pa- rijse kappers verwerkt in haardrachten voor jonge meisjes, een gebied, waar tot nu toe weinig aandacht aan geschonken is. Zowel voor meisjes van een jaar of twaalf als voor haar jongere zusjes zien wij in de 21 verschillende haar drachten, welke zij als eenvoudig en welverzorgd aanbevelen, vooral veel fluweel lint in zwart en rood, en ook taftlint in allerlei variaties. Als illustra tie van een manier, waarop de beroem de Christian Dior voor zijn Boutique collectie eenvoudige modellen tegen „lage" prijzen) een grijs wollen blouse met gestreept blauw lint garneerde, beelden wij bovenstaande foto af. (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze medewerkster) HET is ongetwijfeld niet toevallig, dat de primitieve kralenkunst juist in deze tijd het onderwerp is ge worden van een tentoonstelling. Na lange jaren volledig in discrediet te zijn geweest, kwam het kralensieraad de laatste twee, drie jaar in steeds toe nemende mate in het modebeeld naar voren. En waar kunnen wij „cultuur"- mensen beter terecht voor inspiratie dan bij de primitieve volken, bij wie sieraad en kunstvoorwerp nog niet aan de lopende band uit winstbejag werd en hier en daar nog wordt samen gesteld, doch uitsluitend voor eigen genoegen, ter meerdere glorie van de maker of diens familieleden. Hier vin den vreugde in mooie kleurencombi naties en kunstzinnige vaardigheid hun beloning in de achting van de naburen, zolang de smaak niet door Westerse massarommel is te loot gegaan. Wij zouden dan ook onze appreciatie voor de voorwerpen, die op de ten toonstelling Kralen - Pitten - Schelpen in het Tropenmuseum te Amsterdam te zien zijn, willen verdelen over twee tamelijk scherp te scheiden groepen. De ene groep omvat dan alles wat met ori ginele materialen is gemaakt, de an dere producten met behulp van Euro pese confectiekralen en -knoopjes ver vaardigd. Zonder enige afbreuk te doen aan de tweede soort, gaat onze toelangstelling en bewondering toch in de eerste plaats uit naar de eerste groep. Hier toch hebben originaliteit, vindingrijkheid en vaardigheid hun hoogtepunt be reikt. Wanneer wii zien, dat reeds een zes duizend jaar geleden in Egpyte kralen werden gedragen, dat in Mesopothamië deze siermiddelen uit een niet veel late re periode gevonden werden en dat in onze streken in het vroege stenen tijd perk eveneens kralen voorkwamen, dan is het niet verwonderlijk, dat de kra- l'encultuur bij vele volken in de loop der tijden een hoge vlucht genomen heeft. Hoe gewild zij waren en alge meen aanvaard ais ruilmiddel blijkt wel uit het feit, dat kralen uit het Middellandse Zeegebied afkomstig, over de gehele oude wereld verspreid worden teruggevonden. Zo zijn de Agri- glaskralen van Egyptische of Phoeniei- sche oorsprong, in tegenstelling tot de meeste andere soorten voorzien van ge kleurde stippen, strepen en spiralen, zowel op Borneo als in Afrika uiterst waardevol. Zelfs in Surinaamse ket tingen vinden wij er enkele van terug, welke dus met slaven uit Afrika moe ten zijn gekomen. De kauri-schelpen, zeer geliefd als kralenmateriaal, worden zowel voor sieraad als voor geld ge bruikt. Hetzelfde geldt voor de ronde plaatjes, door Bosjesmannen uit struis vogeleieren geslepen. Ieder materiaal heeft men tot kralen verwerkt. Schelpen, stenen, tanden van dieren en mensen, noten, pitten, piant- stengels. beenderen, keverschilden, zelfs gehele kevers, vederschachten, barnsteen .parels, ijzer, goud, zilver, koper, koraal, alles wat aantrekkelijk was door kleur of vorm. Wij behoeven maar te zien wat de bewoners van kleine eilandjes in de Stille Oceaan hebben weten te maken van minieme hoorntjes of van prachtig glanlzende keverpootjes, om te erkennen, dat West-Europa hiervan nog wel iets te leren heeft. De andere groep van kraalproducten, dus die, gemaakt van Europese glas kraaltjes, is naast de prachtige kleuren combinaties en kunstige verwerking zo bijzonder interessant, omdat hier door volken en volkjes over de gehele aar de verspreid hetzelfde materiaal werd verwerkt. De distributie werd verzorgd door de ijverige kooplieden, die voor de kleurige kralen specerijen, enz. koch ten. Reeds lang voor de grote ontdek kingsreizen werden kralen als retour vrachten medegenomen langs de „zij- deweg" naar Indië en China. Hoe groot deze kralenexport wel geweest is en misschien nog is, blijkt wel uit het feit, dat overal ter wereld de gekleurde gla zen Europese kraaltjes het materiaal vormden van de inheemse kunstenaars. En overal is dit materiaal weer op verschillende manier verwerkt aan kleding, sieraad, masker, pijp of pijl koker. Steeds verschillende motieven, vlakverdelingen en technieken. De pels van de Siberische Jakuten kreeg er kleur door, de helm van Zanzibar werd er indrukwekkender mee gemaakt. De hoed uit Kamerun en de capuchon van de Prairie-Indiaan ontleenden beide hun schoonheid aan de kraaltjes uit ii (Advertentie. Lng. Med.) Detail van een kralennet waarmede de Egyptische mummies werden bedekt 600 jaar voor Chr.). ET IS TOCH WEL LASTIG om zo'n vóóroorlogse instelling te hebben. Daar kan een mens echt door belemmerd worden als hij met zijn tijd wil meegaan, en zij schijnen voor het kwijtraken van zoiets nog steeds geen tabletjes uitgevonden te hebben. Tot zo lang helpt niet anders dan slik ken en nog eens slikken, en de nare smaak flink wegspoelen. Het went wel, maar het kranten lezen blijft een schokkende bezigheid. Dat is natuurlijk kinderachtig. Ge woon zo'n aardig, hups bericht, wat steekt daar nu in? Echt leuk zo van: weer eens wat nieuws, moet u horen hoe gezellig. Een stel U.L.O.-jongvolk van beiderlei kunne is deze week een schoolreisje gaan maken. Op staatskos ten. Steekt niets in, nietwaar? Heb ik vroeger geen sdhoolreisjes gemaakt? Hebt uNou dan. En die staats kosten vooruit maar. Kom je over de hond, dan kom je over de staart. Laten we de centen maar vrolijk op maken, straks krijgen we toch een krach in Wallstreet met al die angst aanjagende vredesgeruchten. Vrede hoe verzinnen die Russen het? Goed: die jongelui zijn op stap ge togen. Nee, niet naar de Zuiderzee werken of de Flora. Hoe komt u erbij; wat is daar nou aan? Naar de ka-zer- ne: is dat even een tractatie? Was u nooit op gekomen Ik óók niet, eerlijk gezegd. Ik begon van de weeromstuit, volkomen te on pas, bij die aardige stunt te neuriën. Hoe was 't ook weer? Nee, dat kun je niet in een krant zetten. Maar zweefde er vroeger niet een zoete melodie op de lippen der dienstplichtigen, waarvan de bijbehorende tekst vermeldde dat een individu hetwelk zijn vader om het leven had gebracht en zijn moeder ver gif ingegeven, nog altijd voor de kazer ne te hoog stond? Dat is dus blijkbaar verllden tijd: je kunt er nu zelfs bakvissen met een ge rust hart los laten rondlopen. En nu niet om het een of ander, maar leuk dat ze dat inpikken! Laat die militairen maar lopen tegenwoor dig. Een organisatie om je pet voor af ik bedoel: om halt en front voor te maken. Toen het hele koppel afgeladen was op het kazerneterrein, zo echt idyllisch gelegen temidden der Veluvse bossen, waarvan wij bést wat kunnen missen, wij hebben tóch recreatie-gebied plen ty Toen, zegt mijn krantenbericht han denwrijvend, de jongelui arriveerden werden zij in de cantine welkom ge heten door de commandant, onder het ^auvoureren van 'n kop koffie. Of er ook gebakjes bij geseryeerd werden, onthult mijn zegsman niet, maar zon der die is het even goed al een hele vooruitgang. Ik herinner mij tenminste sterke verhalen van oud-gedienden, van die ijzervreters lichting '30 en zo hoe zij als recruut ontvangen wer den met een toespraak van hün com mandant, zónder koffie maar met een flinke voorraad gepeperde uitdrukkin. gen: de zogezegde kazernetaal. Die ij nu blijkbaar óók afgeschaft. JA, dat moet wel: ik kan me toch niet voorstellen dat zo'n mijnheer met een paar sterren, jonge dochters van zeventien lentes toespreekt in de trant die ons zo vertrouwd is uit „From here to eternity" en „The naked and the dead", om van mildere lectuur als „Het meisje met de blauwe hoed" zelfs te zwijgen. Trouwens, die Marnix Gijsen mag bij een herdruk van zijn „Klaag, lied om Agnes" het hele boek wel eene grondig omwerken. Wat die van de ge. wone omgangstaal in de kazerne ver. telt hopeloos achter de feiten aan. Ik zal hem die krant eens sturen. Maar het is nog niet uit, hoor. Een charmante toespraak, een jeugdleider uit Lunteren kon er een puntje aan zui gen, en toen Het ganse land is voor uw aangezicht, jullie kijken maar en vragen maar en je mag overal aanko men. Niet met handgranaten gaan voet ballen, die zijn meer om mee te gooien, wat overigens ook heel leuk is, maar dat doen we een volgende keer eens. Vanmiddag gaan we knus een beetje schieten, met echte kanonnen ja, wat dacht je? en als jullie èrg zoet zijn la ten we ook nog een stuk of wat tanks aan valletje spelen. Moet je opletten hoe enig die kapot geschoten worden, Hadden jullie niet gedacht hè, dat wij hier zulk leuk speelgoed hadden? Wacht maar, over een poosje mogen jullie hier een paar jaar logeren, hoe vind je dat? Elke dag in de rij staan met zo'n handig etensblikkie, een mooi uniform aan en dan maar spelletjes doen met handgranaatjes en tankjes en kanonnetjes Zorg dat je er (ook) bij komt. O zo. Ik moet zeggen; het is niet gèk be dacht. Het is maar hoe je ze went, dat is een feit. Je kunt altijd beter hebben dat de recruten-in-spe staan te trappe len om de kazerne binnen te huppelen dan dat ze flauwe liedjes zingen in de trant van die vadermoordenaar. Het is aardig, het is praetisch het ge tuigt van 'n vooruitziende blik, en dat I die meisjes ook geïnviteerd worden ij een uiting van veel smaak en tact, Alleen: het gaat mij lang niet ver ge noeg. Dat de jongelui in de recreatie zaal een paar films te zien krijgen natuurlijk wel aardig, maar waarom I dat flauwe journaal en zo'n kinderach-1 tige tekenfilm? Kan dat niet wat har- tiger, wat doeltreffender? Waarom geenl brokje Hiroshima, een fragmentje! duikbootaanval, een écht stukje oorlog, 1 de Slag bij Arnhem of zoiets om metl te beginnen? Zo'n in brand geschotei I tank waar de lui niet meer uit kunnen, zo'n ingesloten legergroep die onder ar tillerievuur ligt, zo'n bombardement I van een bunker of het binnensluipen van een gebouw vol boby-traps is wèl zo onderhoudend en instructief. Er zullen wel hier of daar een paar moeders bezwaren hebben, maar dat ras sterft vanzelf uit. Net zo -goed als het natuurschoon en de persoonlijke mening. Lendedoek van de Tanimbar-eilan- den met o.a. versiering van Nassa- schelpen. Deze Nassa-schelpen zijn een kleine Kauri soort. Venetië of Bohemen, maar lijken even weinig op elkaar als hun dragers. Laten wij doen als de bewoner van Drente, die 1300 jaar voor de geboorte van Christus een snoer samenstelde uit kralen afkomstig uit Engeland (tin), het Oostzeegebied (barnsteen) en Egypte (faience) en laten wij onze sieradenkunst vernieuwen aan voor beelden zoals die op deze tentoonstel ling zijn te zien. In vergelijking met 1951 zijn er in Frankrijk in 1952 minder huwelijken aangegaan, minder sterfgevallen ge weest en vooral minder zuigelingen sterfte. Het Nationaal Instituut voor Statistiek heeft onlangs de cijfers gepu bliceerd aangaande de beweging der bevolking over het jaar 1952: er werden n.l. 313.000 huwelijken gesloten tegen 320-000 in 1951; 820.000 babies geboren tegen 823.000 in 1951 en 522.000 sterfge vallen geregistreerd tegen 562.000 in 1951. De norm van 12,3 sterfgevallen per 1.000 inwoners is het laagste getal dat ooit geregistreerd werd. Per 1.000 in woners waren er 41 gevallen van zuige lingensterfte; de kindersterfte is 11 pro cent lager dan in 1951 en 38 procent la ger dan in 1938. Honderd jaar geleden stierf er van de 5 levend geboren kin deren minstens 1 baby. J-JOORDE MEN VROEGER Dior en Jacques Eath in een adem noemen als dè grote modekoningen, thans is er een derde, die zich in het middel punt van de belangstelling heeft geplaatst en zich terdege doet gelden. Wij bedoelen namelijk Hubert de Givenchy. Populair, omdat hij vooral in Amerika met zijn modellen grote weerklank vindt. En dat wil iets zeggen, daar Amerika, met zijn sterk verschillende bevolkingen, niet zo gauw tevreden is te stellen. Zijn succes is verklaarbaar, daar zijn creaties natuur lijk en aangepast zijn aan de eisen van de hedendaagse mode. Zijn kleu renpalet is jong en fris. Hij bereikt met eenvoudige materialen, die warm van tint zijn, exotische effecten. Wollen jersey combineert hij met organza en zeker niet onverdienstelijk. mantels vallen sluik omlaag, zijn kraagloos en hebben niet zelden diepe zakken. De mouwen worden bijna allemaal vrij laag ingezet. Toon.t deze Fransman een enkele avondrobe met aan de voorzijde een décolleté, dan kan men gelijk op bijgaande afbeelding er van ver zekerd zijn, dat dit met een strik wordt gecamoufleerd. Jacques Fath heeft een voorlief de voor de witte zijde met zwarte noppen eneveneens de strik, zij het dan op andere wijze aangebracht. De Parijse voorjaarshoedjes staan momenteel ook al het brandpunt van de belangstelling van de mode liefhebsters. Mocht men een model verkiezen met een voile, doch deze niet voor het gelaat wensen, wel, dan kan men genoegen nemen met bovenstaand model, waarbij de voile gelegd werd rond de gehele bol van de hoed. Wil men daarentegen het gezicht rjEZE modekunstenaar legt het ac- cent op de achterkant van zijn modellen. Zo bijvoorbeeld de slui ting van zijn japonnen, welke a-sym metrisch zijn en in knoopsluitingen die van de linkerschouder naar de rechtertaille lopen. Daartussen ligt dan een in diepe V-vorm uitgesne den décolleté bij de avondjaponnen. Aan de voorkant zijn zij hoogge sloten of vertonen een enigszins van de hals afstaande boothals. De Gi- venchy's hoogzomer-jurkjes zijn wijd en hebben opvallend klokken de plooirokken. De meer geklede complete- en middagjaponnen zijn, evenals de tailleurs, kokernauw. De halverwege beschermen op meel' coquette wijze, dan leent de andeie illustratie zich hiertoe uitstekend. Men ziet, dat de lange veer nog niet van het toneel verdwenen is. Ee garnering blijft echter geheel voor rekening van de ontwerpei', daar de een wel en de ander niet hiermede te werk gaat. Eveneens is dit het ge val met strikken en hoedenspelden Wel is het een feit, dat de modellen klein worden gehouden en ven „wagenwielen" ook dit jaar nog met veel te bespeuren valt. z J /s /6 li zs JJ A3 A6 4' yz So sy Horizontaal: 1. vijandig kalk met zand; 11. wereld ting; 14. op de manier var stuk; 17. salon; 19. windi jonge kip; 22. hond; 23. 24. verfplantje; 26. uitholli pische Spelen (afk.); 29 g 30. mak; 32 maat; 33. mei jong dier-, 35. landbouw' hoort bij boerderij; 39. noot; 41. opstootje; 43. rr van een pers; 45. snel; 46. ting; 48. maling; 49. sigr deze aarde; 52. met vei spinsel; 55. ondergrondse Genesis (afk.); 59. Eui bijenhouders. ZONDAG 26 API HILVERSUM I, 402 m.: 8 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.15 Gram.muziek. 8.25 Ple mis. 9.30 Nieuws en Water Strijkorkest. 10.00 Kerkdiens Evang. Gemeente. 11.30 Gee; ren. 11.45 Harp en orgel. IS 12.35 Gram.muziek. 12.55 13.00 Nieuws en Katholiek Lunchconcert. 13.40 Boekbesi Gram.muziek. 14.00 Voor de Kamerorkest. 15.05 Muziekci Pianokwartet. 16.05 Gram.i Katholiek Thuisfront overal! 16.30 Vespers. 17.00 Oecumei dienst. 18.00 Wijdingsdienst. rale rubriek. 19.00 Vocaal ens orkest en sol. 19.30 „Geloi 19.45 Nieuws. 20.00 Gram.n De gewone man zegt er 't zij: Gevarieerd programma. 22.00 Orkest en soliste. 22.38 Actua Avondgebed en Liturgische ki Nieuws. 23.1524.00 Gram.r HILVERSUM II, 298 m.: 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 A\ Nieuws, weerberichten en berichten. 8.20 Gram.muzie cantietips. 8.40 Orgelspel. 8. venberichten. 900 „Wat bloeit", causerie. 9.15 Kamer koor en sol. 9.45 „Geestelijk serie. 10.00 Lichte muziek. 1 zonder omslag. 11.00 Gram.n Cabaret. 12.00 Postduiven!: Hammondorkest. 12.35 „Evei heren!". 12.45 Oosterse mi Nieuws. 13.05 Mededelingen muziek. 13.10 „De spoorwege 13.20 Franse chansons. 14.00 king. 14.20 Muzikale causerie mofoonmuziek). 15.00 Radio nisch Orkest en solist. (In d< m. 15.3015.45 Filmpraatje.) levue. 17.00 Lichte muziek. 1' jeugd. 17.50 Sportjournaal. 1 en sportuitslagen. 18.30 Kerk Kmderdienst. 19.35 „Gesprek Eijbel", causerie. 20.00 Nieuw varieerde muziek. 21.05 „Dés spel. 21.55 Gram.muziek. i muziek 23.00 Nieuws. 23.15 I giam.muziek. 23.25—24.00 Gra MAANDAG 27 APR HILVERSUM I, 402 m.: NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 T 715 Gewijde muziek. 7.45 Een de dag. 8.00 Nieuws en we d 10 Tulpen-ralley. 8.20 Sp 8-25 Gram.muizek. 9.00 Voor Het RADIOPHILHARM ORKEST. Ditmaal een b lijk eenvoudig program „Militaire Symphonie" Haydn, dusgenaamd weg ietwat martiale karakter eerste deel, het pianocoi A gr. t. van Mozart, één laatste en rijpste werken meester, en ten slotte ee dat Richard Strauss op b lijk jeugdige leeftijd schr symphonische gedicht Dc (Zondag 15 uur over Hi II, 298 m.) HERMAN KREBBERS Nederlandse violist speelt korte recital uitsluitenc van twee hedendaagse landse componisten, name sonate van Willem Pijpers Capriccio van Henk Badir voortreffelijk staal c.nhur vaganda in het buitenland uur over Brussel 224 m.) OE MEI-OPSTAND een spel van Milo Anstadt. i landen de verzetstakir Mei 1948 en roept aldvs meest dramatische epism de Tiliitnp horrni+ïrin 'T? Af neriva terua iMnan-inn 2' ever fpiverrvm 11, 298 m..

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6