VIA AIRMAILI Een Catalina dropte post voor de voeten van de spil Nog dieper de Pyreneeen ie De sociale verzekering wordt vereenvoudigd De match eindigde in gehuil Tassenmode handhaaft zich Wiekten 7 CETREX Foetsie De facteur werd supporter N' dader van moorden in frankrijk bekende H' Leider politieke politie in arrest door Dr F. J. KROP Hopeloos verwarrend, weinig opvoedend In St Jean Pied de Port spelen de mannen pelote Oude Baskenland geeft zich niet gewonnen aiMaraini Ingenieursstudie op Rijkskosten Mits men tien jaar als officier wil dienen ZATERDAG 25 APRIL 1953 (Van onze speciale verslaggever) £EN VAN DE BEZIENSWAARDIGHEDEN van Kaimana op Nieuw- Guinea is een groot voetbalveld, dat midden in de kampong ligt en eigendom is van een detachement van de Landmacht Nieuw-Guinea, dat een eindje verderop zijn tenten heeft opgeslagen. Als men niet naar de palmbomen kijkt, die de grasmat aan alle kanten flankeren en men slaagt er in net te doen of de zon niet onbarmhartig aan het zwerk staat te schijnen, is het verder een koud kunstje, zich in een landelijk dorpje ergens in Brabant of Limburg te wanen en daarmee te vergeten dat men in een nederzettinkje aan Nieuw- Guinea's Westkust vertoeft. TUSSEN het voetballen in het stadion in Amsterdam en het beoefenen van dezelfde sport in Kaimana, bestaat bijna geen verschil. Zo staan bijvoor beeld ook hier de beste spelers langs het lijntje. Het verdient evenwel aan beveling om vóórdat men de strijd met een Papoea-elftal aanbindt, een praat je te gaan maken met de scheidsrech ter en hem een beloning in het voor uitzicht te stellen, indien aan Neder landse zijde geen verliezen worden ge leden. Een verschil tussen de Nederlandse voetballers en hun sportvrienden uit Nieuw-Guinea, is gelegen in de om standigheid dat de laatsten altijd ver geten hun. schoenen aan te trekken, zo dat zij wel gedwongen zijn het grijze monster blootvoets tegemoet te treden. Ook komt het, in tegenstelling tot een Hollandse gewoonte, meermalen voor, dat de Papoea's elkaar de heftigste verwijten maken, als een bal hun doel doorboort. Opvallend is voorts, dat de keeper voortdurend in de veronder stelling leeft dat het niet aan hèm, maar aan de voorhoede te wijten is, als de tegenstanders te veel opdringen. Levendig spelbeeld INTERESSANT is het, om een wed strijd te gaan zien, die geleid wordt door een telg ener Chinese familie, die even voorbij het slagveld een toko in galanterieën drijft. Deze functiona ris verstaat namelijk de kunst zich van de domme te houden. Hiermee wil maar gezegd zijn, dat hij nèt doet of er nooit spelregels zijn opgesteld. Zo dra het hem in de zin komt, laat hij het erwtje in zijn blikken fluitje naar hartelust op en neer springen. Het komt ook wel voor, dat hij dit attri buut in werking stelt, teneinde het spelbeeld te verlevendigen. Penalties en vrije schoppen worden om dezelfde reden om de haverklap uitgedeeld. Voor het overige bestaat er geen verschil tussen het voetbalspel te Hein- kenszand (Zeeland) en te Kaimana (Nw.-Guinea). Onderbroken wedstrijd lU ge dit allemaal weet, is er nau welijks enige betoogkracht meer voor nodig, cm u er van te over tuigen dat er altijd een sportieve geest om en op onze grasmat heerst. Ook over de uitslag valt nimmer te klagen. Wij denken in dit verband aan een eerder vermeld gesprek met de scheids rechter. Toch is het eenmaal voorgekomen dat een ontmoeting tussen de dribbe laars van de Landmacht en .hun onge schoeide tegenstanders, in grote ver warring een einde nam, vóórdat de wedstrijdleider op zijn fluit (Toko Ang Poeng Kang veertig cent) het eind signaal had gerocheld. Juist toen een vriendelijke militaire speler een free- kick tot stand bracht, wat hij ongestraft kon doen, omdat de scheidsrechter de Engelse taal niet machtig is, om ver volgens als een briesende leeuw de vijandelijke doelstelling te gaan ver nietigen, werd de aandacht van spelers en supporters afgeleid door een reute lend gegrom. Het geluid riep onweer staanbaar gedachten aan een vliegtug op. En het kwam van een vliegtuig. Nu moet ge weten dat het ondoen lijk zou zijn om alle inwoners van Kai mana te onderhouden, die nog nooit zn'n aluminum vogel hebben gezien en het zal dan ook niemand verbazen, dat zijn komst enige consternatie teweeg bracht- Vooral ook omdat men niet kon bevroeden, welk doel aan dat bezoek ten grondslag lag. Onder de grasmat DNAROVER werden we echter niet lang in het ongewisse gelaten, want de commandant kwam al heel gauw met het nieuwtje op de proopen, dat de machine op het sport terrein post zou neerlaten. Uit het ge huil, dat na cLpze mededeling losbrak, zou men gemakkelijk hebben kunnen De politic te Toulouse heeft gisteren rneclegcdeeld, dat Louis Brassat, de zes tienjarige zoon van de burgemeester van het Franse dorp Espalion, heeft be kend zijn vader, moeder en oudere broer te hebben gedood en de boerde rij in brand te hebben gestoken. De jongen deelde de politie mede, dat hij i ouders had aangevallen, na dat ziin moeder hem een standje had gegeven omdat hij hun koeien niet goed weidde. Na ziin ouders met een schoffel te hebben toegetakeld begaf hij zien naar buiten, waar hij zijn 24- jarige broer Joseph met de schoffel zo ernstig verwondde, dat hij korte tijd later overleed. Vervolgens stak Louis de boerderij jn brand Politiemannen en brandweer lieden die het huis binnendrongen, troffen er het lijk van mevrouw Bras sy en de zwaar gewonde burgemeester aan. Op de vraag van een politieman, ^yie hen had aangevallen, antwoordde de burgemeester: „het was., niemand..". Dadelijk daarop stierf hij.... 54 Hoge officieren van de kern ^an bet Japanse leger zijn Vrijdag uit xokoh' r rje vs. vertrokken. Waar militair onderricht zullen ont ogen. afleiden, dat Kaimana wordt bevolkt door Indianen. Nadat de piloot van het toestel de omgeving naarstig had verkend en daartoe enige keren boven de kam pong had gecirkeld, begon de machnie hoogte te verliezen. Hij scheerde laag over de palm- en andere bomen heen, om vervolgens gierend, recht op het voetbalveld aan te komen. De Papoea's trachtten onder de grasmat te kruipen, maar zagen van die pogingen af, toen bleek dat het uitvoeren van hun voor nemen veel eerder een heksentoer, dan een koud kunstje genoemd moest wor den. Ijverige facteur ET VLIEGTUIG was inmiddels ver dwenen, zonder aandacht te schen ken aan de belofte, die de com mandant zijn mannen had gedaan. Men was juist van plan de mogelijkheden ...x-rvAV-XyiS:::, Het sport- en droppingsterrein in Kaimana op Nieuw-Guinea. der krijgstucht te onderzoeken, tcen'de machine andermaal kwam aandonde- ren. Dit keer met méér resultaat: vlak voor het doel, in dit geval het midden van het veld, werd iets naar buiten geworpen. Een grote jute zak kwam vlak voor de voeten van de spil te recht. Het Indianengehuil stak weer op en overstemde de wegdenderende plane. De facteur leende het blik van de scheidsrechter en gaf daarmee het sein dat de wedstrijd afgelopen was en de postuitdeling Icon beginnen. De facteur, die een nauwgezet man is en niets aan het toeval overlaat, woont tegenwoordig iedere voetbal wedstrijd bij. Hij doet dit overigens al drie maan den tevergeefs m (Van onze modemedewerkster) I N HET CARLTON HOTEL te Am- sterdam werd door de Stichting Lederwarenmode een voorjaars-show van tassen en reisartikelen gehouden, v:aarbij we hebben kunnen constateren dat er in de tassenmode geen ingrij pende veranderingen zijn gekomenal is het model iets langwerpiger dan in de afgelopen winter. Het emmer model zal deze zomer veel worden ge dragen. Vooral met de koperen spijker versiering, geïnspireerd op de Italiaan se mode, is dit model alleraardigst en het kan door de ruime bodem ook heel wat bergen! De plastictassen in linnen en raffia uitvoering zullen in de a.s. zomer veel worden gedragen. We zagen een bij zonder goed raffiamodel (langwerpig met een eenvoudige koperen sluiting), dat bij iedere zomerjurk past.. De korfjes met dubbel deksel in linnen plastic hebben in hun roodkap- jesachtige uitvoering iets zeer jeug digs en zullen zeker bij het jonge meisje cucces hebben. De ronde lang werpige modellen, die aan onze botani seertrommels doen denken, zijn zeer geschikt als visitetasje; de kleuren Emmertas van witte, met een zwart ruitdessin bedrukte, corduroy. De tas is afgewerkt met zwart rundleder en gevoerd met witte moiré. zullen vooral bordeaux, groen en natu rel zijn. De naden van deze tasjes wor den niet meer genaaid maar gelast, hetgeen veel sterker is. De voering is van hetzelfde materiaal en gemakkelijk met water en zeep te reinigen. Toch is de vraag naar lederen tassen weer toegenomen en de fabrikanten beijveren zich om hierin ooit modellen te brengen, die in prijs onmiddellijk aansluiten op die der betere plastic tassen. De tassen van gekrompen gei tenleer ziin hiervan een geslaagd voor beeld. Deze soepele, sterke leersoort leent zich uitstekend voor het modi euze beugelmodel. Dit model, vaak zéér elegant, had ook aardige snufjes: zo als het uitklapbare spiegeltje, dat aan de beugel was bevestigd. De tas van varkensleer blijft nog steeds zeer ge liefd. En terecht, want dit materiaal leent zich uitstekend voor de eenvou dige sportieve tas alsmede voor de grotere reistassen. In reistassen is trouwens een steeds grotere variatie gekomen; de linnen tassen ziin nu ook verkrijgbaar in rus tige grijze en beige tinten, afgezet met soepel leer in dezelfde kleur Het ouderwetse citybag-model heeft in dit genre weer ziin plaats vero ,'erd. Voor uw weekend aan zee neemt u een levensgrote actetas mee van cver- glaze, waarin badpak en 1 adjasje van dezelfde stof worden gepakt. Aan het strand kunt u de tas uitvouwen en er rustig on zonnebaden, daar ze met sopnele badstof is uitgevoerd. Voor de reizigers naar het warme Zuiden is er een keurige houten doos, gevoerd met schuimrubber, waaruit uw dranken heerlijk gekoeld te voorschijn komen. Er zijn voorts allerlei reisétuitjes met vrolijke geruite hoesjes, waarin je van alles kunt bewaren, van flessen, messen en vorken tot een minimaal klein scheermesje om de wenkbrauwen bij te houden toe! Ten slotte nog een paar raadgevin gen omtrent het onderhoud van de tas: Alle leer, ook zwart moet geregeld een maal per week met witte was worden behandeld. Dit geeft bovendien be scherming tegen eventuele vlekken. Maak verder uw tas regelmatig aan de binnenkant schoon door hem goed uit te schuieren en prop het arme ding niet te vol! De metalen versierselen alleen opwrijven, niet met koperpoets behan delen, daar hierdoor het vernis wordt aangetast. HENDRINE Naar uit volkomen betrouwbare bron aan de Hongaars-Oostenrijkse grens wordt vernomen, is Peter Gabor, leider van de Hongaarse politieke politie, ge arresteerd. Geruchten over het „in on genade vallen" van Gabor deden reeds twee maanden de romde, doch werden nooit bevestigd. Gabor, wiens eigenlijke naam Aus- spitz is, werd in 1909 uit buitengewoon arme „Joodse ouders in Opper-Honga- rije, dat tegenwoordig bij Slowakije behoort, geboren. Hij heeft een moei lijke jeugd gehad en werd eindelijk, na het beoetenen van een aantal beroepen-, dameskleermaker. Hij was steeds ac tief lid van linkse groeperingen en speelde een voorname rol bij het ver zet in de jongste oorlog. Na de oorlog had hij een belangrijk aandeel in de zuiveringsactie en later „ontmaskerde" hij de minister van. Buitenlandse Za ken Rajk als „Titoïst". Man viel van 25 m. hoogte uit een raam De 32-jarige archiefbediende C. J. S. van de Amsterdamsche Bank, heeft het leven verloren bij een val uit de vijfde verdieping van het kantoor He rengracht te Amsterdam. S. wilde werk sters behulpzaam zijn bij het openen van een raam aan de binnenkant van het gebouw en klom daartoe door een ander raam op het kozijn. Bij het du wen tegen de te openen spanjolet moet hij het evenwicht hebben verloren. Hij viel door een twee glazen overkappin gen heen in de hal- De heer S. was ge huwd en had geen kinderen. U/ANNEER men van- daag de dag eens een optelsom maakt van alle sociale lasten, die door de ondernemer bij het loon van de arbeider moeten worden geteld, dan komt men bij de categorie van de vaste arbeiders soms tot een percentage van 45% op het loon. Voor de losse arbeiders, die bovendien nog in overbruggingsre gelingen vallen, kan het percentage sociale lasten boven de 50% uitkomen. Een tiental wetten, ieder met eigen regelingen en uitvoerende organen, hebben ons stelsel van sociale verzekering der mate ingewikkeld ge maakt, dat zelfs de spe cialisten op dit gebied moeite hebben de weg door de doolhof van be palingen en instellingen te vinden. Men vraagt zich niet ten onrechte af of wij met betrekking tot het stelsel van sociale ze kerheid, na de invoering van de Werkloosheids wet, tiiet de grens van het mogelijke hebben bereikt. Er kan hier en daar wellicht nog een beetje worden bijge schaafd, zulks ter vergro ting van de rechtvaar digheid die bij iedere wettelijke regeling voor op dient te staan, doch een verdergaande zorg voor de in loondienst ar beidende mens zou scha delijk kunnen worden voor zijn verantwoorde lijkheidsgevoel en zijn eigen initiatief. Het gaat er thans in Nederland om dat de werkers wor den opgevoed in de rich ting van een goed begrip voor de betekenis en de economie van de sociale verzekering en dat de organisatie daarvan wordt gerationaliseerd, zohat met zo gering mo gelijke kosten een zo gunstig mogelijk resul taat wordt verkregen. (~)NZE SOCIALE wetgeving is bope- lons verwarrend, sterk gedecentra liseerd en weinig opvoedend. Om een voorbeeld te noemen; de ziekte- en ongevallenverzekering werken volsla gen naast elkander, zodat de rechter zich dikwijls het hoofd moet breken over de vraag of een bepaalde gebeur tenis als een ongeval dan wel als een ziekte moet worden beschouwd. Samen smelting van beide verzekeringen stuit echter op allerlei moeilijkheden, zoals verschil in wachtdagen, ongelijke uit keringshoogte, verschillen in medische controle en -behandeling. Gebrek aan eenheid in de wetgeving maakt, dat iedere sociale wet haar eigen geest ademt, haar eigen woorden gebruikt en zelfs haar eigen rechtsvorming kent. Geen wonder, dat de gewone man al lerlei fouten maakt. Een bij uitstek deskundige als prof. mr N. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam, heeft enige tijd geleden op een verga dering te Utrecht een boekje openge daan over de bezwaren, die ons sy steem van sociale wetgeving aankle ven. Daarbij heeft hij niet alleen de nadruk gelegd op de verwardheid, de geringe coördinatie en het gemis aan centralisatie van de sociale verzeke ring, doch ook op de geringe geest van wetsgehoorzaamheid. die in Nederland op dit stuk heerst. In Engeland is dit geheel anders gesteld. Moeilijkheden als controle, paperassen en ambtenarij vervullen in het Engelse verzekerings systeem een minder belangrijke functie dan hier te lande, omdat de medewer king van de arbeiders daar te lande zoveel groter is. Wij zouden dit willen terugleiden tot de publieke moraal, die VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER (Advertentie. Ing. Med.) CVan één onzer mede werksters) MIDDEN in het Baskenland, op 70 km afstand van de Golf van Biscaye en 110 km van Pau, ligt het plaatsje St Jean-Pied-de-Port. Als men op het dorpsplein loopt of wanneer men door de mooie poortjes is gegaan en in de nauwe straatjes wandelt, verwondert men er zich over dat men het oude stadje met een modern vervoermiddel is binnengekomen. Boven, de deuren ven de huizen ziet men ingemetsel de stenen waarin de fami lienamen en huwelijksdata der bewoners zijn gegrift. Al kijkend klimt men tot de oude vesting, waar men vanaf de wallen een uitzicht heeft over het glooiende landschap naar het Noorden en waar Zuidwaarts in de verte de blik geremd wordt door bergpieken die de voorlopers van de hoge Pyreneeën zijn. Dit oude Baskenland kan zich niet gewonnen geven aan de nieuwe tijd. Men spreekt ncrg een eigen taal, er zijn nog de nationale feesten, men speelt en danst nog op een eigen wijze. Haast in ieder dorp vinden wij de hoge stenen muur waartegen men het inheem se balspel Pelote speelt. Grote wedstrijden brengen de Basken tezamen. Dan kan men de Baskische taal horen en als de avond valt kan het dansen niet uitblijven. In prachtige costuums dan sen zij de vijf eeuwen oude Mascarade. De vrouwen dra gen daarbij rijk geborduur de sjaals, de mannen rode vesten en baretten. In Navarre is de geliefde Farandole met Pelote ver bonden. De jongens en meisjes, de vrouwen en de mannen door sjerpen en dassen aan elkaar verbon den, trekken van de speelruimte naar het dans- plein. Zij draaien daarbij als een wervelwind om el kaar en zo worden de jon gens die pelote gespeeld hebben, naar de dansvloer gebracht. Misschien zult ge de Fa randole zien. Vrolijk en le vendig begeleiden de paren zich met castagnetten of knipperen met de vingers om het rhythme aan te geven. Dit is één facet van vacantie beleven. Andere reizigers worden gelokt door de massale bergwereld en rijden door naar Laruns. Daar slaan zij van de hoofd weg rechtsaf en komen in Gabas. Vanaf Laruns slin gert zich üe weg langs die pe afgronden, waarvan de kanten met mooi geboomte zijn begroeid. Bloemenlief hebbers kunnen hier zeer bijzondere planten vinden. Bij de grote electriciteits- werken die de vlakte van Ossau van licht voorzien, houdt men halt. Hier is aan de voet van de Pic du Midi d'Ossau een téléférique die u zonder moeite in zeven minuten 800 meter hoger Het schilderachtige plaatsje St. Jean Pied de Port De mannen spelen het Baskische balspel Pelote brengt. Hier op 2000 meter dringt geen geluid van de vlakte meer door. Men is in een geheel a'ndere wereld. Een onvergelijkbaar schouwspel van machtige bergtoppen ziet men voor zich: Pic de Ger, Arcisettes, les cinq Monts, enz. Iedereen kan hier op zijn eigen manier genieten. Door lui te gaan liggen en zich te laten, stoven door een heer lijk warme zon of door een rugzak om te doen en zich een weg te zoeken naar de berghutten waar men over nachten kan. Uitgehouwen in een steile bergwand loopt de spoor baan van een speelgoed treintje, dat je 10 km verder brengt naar het Lac d'Artouste. Dit meer doet de krachtstations draaien, maar geeft ook de gelegenheid om er met kleine roeiboot jes op te varen. Het is een ongekende gewaarwording in deze wereld van graniet, waar geen boom meer kan groeien, op een intens blauw meer te dobberen en een rust, een stilte te leren ken nen die wij ons haast niet meer kunnen voorstellen. Rustig, op een mooi plek je gezeten, maakt men plannen voor uitstapjes naar Luz en Cauterets of naar het Lac de Gaube. Men wil de Pont Napoléon zien, een brug, die Napoléon III over een zeer diep ravijn heeft laten bouwen en men gaat naar de Cirque de Gavarnie met het beroemde keteldal, waar de waterval len vanaf een hoogte van 420 meter neerstorten. Als laatsta uitstapje bewaart men de Col du Tourmalet met daar bovenuit de Pic du Midi de Bigorre, waarop de sterrewacht van de Universiteit van Toulouse staat. Vanaf deze top over ziet men een groot deel van deze trotse wereld. Aan de horizon steekt boven alles uit de Pic de Vignemale en zelfs op grote afstand ziet men duidelijk de karakteris tiek" inham in de kam v-m de Ciraue de Gavarnie die de Brèche de Roland heet. Wanneer men enig begrip van afstanden bezit, dan beseft men de uitgestrekt heid van dit grensgebied. Rijen toppen steken zover het oog reikt hun scherpe kammen de lucht in. Op de Pic du Midi de Bigorre is een refugé, die gelegenheid geeft tot overnachten. Dit is zeer aan te bevelen daar men op deze top een zons ondergang en een zonsop komst kan genieten die men niet licht zal vergeten. Een vacantiebelevoni? als deze blijft een heerlijke herinne ring. N. de B. na de oorlog in Nederland vrij laag gebleven is. Alhoewel prof. Van Esveld het niet met zoveel woorden heeft gezegd, heeft hij toch duidelijk laten doorscheme ren. dat onze sociale verzekering aan- merkelijk goedkoper zou kunnen zijn, indien aan de zijde van de verzeke raars (de staat) en aan die van de ver. zekerden (de werkers) meer begrip voor efficiëntie zou bestaan. Hierover zijn vragen door het Kamerlid Weiter gesteld, die door de secretaris van sociale zaken werden beantwoord. Daarin heeft dr A. A. van Rhjjn toe gegeven, dat de uitvoering van do sociale verzekering voor heel wat ver betering vatbaar is. In dit verband is reeds werk gedaan door de commissie-Van den Tempel, die een goedgemikte poging heeft on dernomen de belastingwetgeving en de sociale verzekeringswetten te harmo- nieëren. Begrippen als inkomen, loon, alimentatie, gratificatie enz. hebben ia al deze wetten een verschillende bete kenis. Deze verschillen moeten verval len, zodat bijvoorbeeld het begrip loon voor de sociale verzekeringswetten, zo wel als voor de vereveningsheffing al3 voor de inkomstenbelasting hetzelfde is. Bovendien zal overeenstemming worden gebracht in de bepalingen om trent betalingstermijnen enz. en een nauwe samenwerking tussen de met de uitvoering der wetten belaste organen worden opgezet. De nieuwe wettelijke maatregelen kunnen binnen zeer korte tijd tegemoet worden gezien. Laten wij, na het voorgaande geval, niet denken, dat de sociale wetgeving iets overbodigs zou zijn. In Nederland heeft deze verzekering de arbeidspro ductiviteit gunstig beïnvloed. Een wer ker. die zich sociaal zeker voelt en dus niet door bestaansangst wordt be dreigd, zal met meer vreugde werken en meer prestaties leveren. Het gaat er slechts om het in ons land bestaan de .systeem, dat historisch is gegroeid, op een modérnë leest te schoeien, en wel zodanig, dat het doorzichtig wordt, ook voor hen wier schoolkennis niet ver reikt. Dan zal ook van de zijde der werkers meer medewerking ontstaan, die het geheel ten goede komt. De bes te wetgeving is zonder waarde, indien begrip van hen, voor wie zij is be stemd, ontbreekt. (Van onze militaire medewerker) DEEDS enige tijd is de mogelijkheid geopend voor rijksrekening voor tandarts of arts te studeren. Daartegen over staat dan de verplichting, dat men gedurende een bepaald aantal jaren als militair arts of tantarts bij de Ko ninklijke Landmacht moet dienen. Een zelfde regeling is thans getroffen ten aanzien van de ingenieursstudie. Elke Nederlander die in het bezit is van een diploma, dat hem toegang verschaft tot de Technische Hogeschool te Delft en die voldoet aan de eisen, welke in ge neeskundig opzicht van Rijkswege ge steld worden, kan daar binnenkort voor rijksrekening gaan studeren. Dat wil zeggen: men ontvangt als tegemoet koming in zijn studiekosten een bedrag van 10.000, dat wordt uitbetaald in de vorm van vier maandelijkse toelagen. Natuurlijk eist het Rijk als compen satie ook het een en ander. Het eist in de eerste plaats dat men zijn studie ge regeld voortzet en binnen de normale tijd afstudeert. Heeft men het ingeni eursdiploma verworven, dan zal men bovendien tien jaar als officier-ingeni eur moeten dienen, bij het wapen van de Genie, van de Verbindingsdienst, het Dienstvak van de Technische dienst, van de Intendance, bij het Adviesbu reau voor Wetenschappelijk Onderzoek of bij de Kon. Luchtmacht. Wie zijn dienstplicht nog moet ver vullen vóór hij naar Delft gaat, be hoeft zich daarover zoals trouwens vanzelf spreekt geen zorgen te mai- ken. Men kan eerst volledig afstuderen en daarna volgt men een korte militai re opleiding van ten hoogste tien maanden. Maar men kan ook tijdens de studie, bijvoorbeeld tijdens de zomer- vacanties van de Technische Hoge school, in werkelijke dienst komen om reeds iets van het militaire handwerk te leren. Wie met zijn studie zover ge vorderd is, dat hij voor het verkrijgen vm practische kennis moet worden te werkgesteld, kan voor werkelijke dienst worden opgeroepen. De practi sche tewerkstelling geschiedt dan in militair verband. Is èn de ingenieursstudie èn de korte militaire opleiding voltooid, dan volgt benoeming tot officier bij de Kon. Landmacht of de Kon. Luchtmacht, voor de duur van tien jaar. Vermoede- liik zal het reeds bij het begin van de nieuwe cursus mogelijk zijn, van deze rege'ing gebruik te maken. Het wach ten is nog op de nodige uitvoeringsbe palingen. Tot de verbintenis met het Rijk kun nen ook toegelaten worden studenten aan de Technische Hogeschool, die reeds met goed gevolg één of meer examens of gedeelten "daarvan hebben afgelegd. >en sje ze- ;n- ?e- len ;ne, Ho- ij» uw ets :ou ■en, r". lat iad in- iaat zy im em im aar 00 u- 50 3e 50 45 35 1- 50 40 g. in n. k. in 15 t- )0 l- d. 10 1. Ie e.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9