Een groot militair schouwspel in Amsterdam Voorzichtig aan met de nationalisa tie-plannen Franse kiezers gaven de Gaullisten geduchte klap Vliegtuigen in een corridor boven Noord-Holland r Us Abe" als tennisspeler Een nieuw Beloning indien geallieerden MIG in handen krijgen De uitlevering van Adonis is thans vrij zeker Heuss tekent nog niet Dins'dag 28 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 99 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee boerderijen in Ees afgebrand Twaalf koeien in het vuur omgekomen PERZISCHE OLIE DE HELFT GOEDKOPER EERSTE SLABONEN Op de morgen van Koninginnedag Colonne van zeven kilometer De T.U.C. waarschuwt Labour De Vakbond wil een nader onderzoek Britse wegvervoer weer particulier LAAT MALENKOV MAAR KOMEO Sir Winston voelt niet voor het „Lord"-schap Daggeldrente verlaagd Geen nieuwe behandeling Kwestie afgesloten met de „Alkmaar Aanbod aan communistische vliegers Poolse jager vliegt 1200 km, per uur Voor de tweede maal gehoord Wilhelm Pieck naar de Sovjet Unie? Canadese studenten hielpen NRF ONSTABIELER WEER WEERBERICHT e tuin wat op te knap- i het kasteel was niet en wildernis, want ba- had er de laatste tien laten doen. Maar Pim. aren dapper begonnen wieden en ze hadden boompjes en sierhees- kt gekocht. Bovendien nog enige pakjes met ven, zodat ze hun gang Te zullen de baron, een» riep Pim, die ijverig m. „Vooruit Pom, zet lar neer", commandeer- 1 ik wel even spuiten, e dagen geen druppel „Hé, jij wilt altijd spui- die achter zijn broer- as. „Het is mijn beurt' er die slang". „Vooruit, Pim, die snel de kraan Pom, die juist het uit- ng in zijn handen had, traal in zijn gezicht. m, ligt het pitoreske bloembollencultuur in n, die deze streek rijk ing verkocht voor een De tijd schreed voort omvang, die van grote een internationale ver oen gulden aan bloem- If. Deze ontwikkeling is en voorlichting hier- jl werd daarna een zeer userie gehouden over pelijke onderzoekingen, de bollenteelt. Dr De an een jarenlange stu- begon hiermede in 1922 ibestraling met hyacin- 1928 betrok dr De Mol zijn bestralingsmethode, te van de inleiding van dat hij verschillende den, die niet alleen van waren, maar tevens in n gegroeid, na de rönt- van de heer Boschman s een excursie gemaakt s Bulborum", die ge- tuin van de firma Van er. De talrijke aanwezi- cwekers uit Noord-Hol- zr in de practijk de re verse proefnemingen in nen. :en de genodigden een t minatuur bollentrein- rekers reed langs fraai elden in een rustige weldadig aandeed. Bo rn in de gelegenheid de [emaakte mozaïeken te 5 door een deskundige werden. Er was een oeschikbaar gesteld. De or de vaklieden, een het gemeentebestuur /erd gewonnen door E. op sierlijke wijze een gewrocht had. De eerste amateurs was voor J. van f 40, met als onder- de koningin ier vol- raDDen en peuteren maakt kwaal steedserger De hel' sr vloeibare D.D.D. dringt ep in de poriën door, zui- rt, ontsmet en geneest de lid. ;EN EN adverienrie E SENAATSCOMWIS- SD VOOR SOVJET- PIONNAGE. lissie voor buitenlandse in de Amerikaanse Se- rdag gewaarschuwd, dat sische vredesgestes wel- ïaritel voor toenemende :-activiteit in de Ver. ore niet-communistische :unnen zijn. In het verle en, dat in periodes van ie vrije wereld minder was en daarvan had de obruik gemaakt voor ndermijning. EF VAN TEHERAN 1RMOORD de vermiste politiechef he hoofdstad Teheran, 1 Asjfartoes, is op vijf van de stad gevonden, te zijn gewurgd. van de Sjah, koningin ren „voor een medische or vliegtuig naar Euro- Het eerste doel van de and. DUIKBOTEN BIJ DE OLUKKEN n van de eilanden der de laatste tijd onbeken- gesignaleerd, aldus een van het hoofdkwartier sische leger. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meex cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs Dij voor uitbetaling f 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 Maandagochtend vroeg zijn te Ees bij Borger (Drente) twee boerderijen tot de grond toe afgebrand. De bewoners werden in allerijl gewekt. Men heeft nog getracht het vee te redden, maar dit is niet gelukt. Twaalf koeien kwa men in het vuur om. Ook de inboedel ging verloren. Vonken uti het rieten dak sloegen over naar een nabije boerderij. In een ommezien stond ook dit pand in lich terlaaie. Hier konden echter het vee en de inboedel in veiligheid worden gebracht. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De Perzische regering heeft Maandag een verlaging met 50 procent aangekon digd van de verkoopprijs van ruwe en geraffineerde Perzische olie naar Ja pan en de Verenigde Staten. Deze prijs verlaging zal gedurende zes maanden, ingaande Maandag, van kracht zijn. De enige voorwaarde, die gesteld wordt is dat de olie met dollars betaald wordt. Aan de veiling „Op Hoop van Zegen" te Blokker zijn de eerste slabonen aange voerd, welke een prijs van f 3.53 per kilo gram opbrachten. Telers waren de heren p. Sijp te Zwaag en H. Klein te Zwaagdijk. HET GROTE MILITAIRE défilé, dat op Koninginnedag 's morgens door Amsterdam zal trekken, belooft inderdaad een groots en indrukwekkend schouwspel te worden. Er wordt aan deelgenomen door onderdelen van land macht, luchtmacht en marine. De colonne zal zeven kilometer lang zijn en bestaan uit 4500 man troepen, 512 voertuigen, 166 vliegtuigen van de lucht macht en de Marine-Luchtvaart Dienst, de Kon. Militaire Kapel, de kapel van de Kon. Luchtmacht en tamboers en pijpers van het korps mariniers. Het trompetterskorps van het regiment Huzaren van Boreel tezamen met de beide kapellen staan opgesteld voor het Concertgebouw, waar de minister van Oorlog en Marine, Ir. Staf, die de parade zal afnemen, en de autoriteiten op een podium zullen plaats nemen. De parade is opgezet met het doel de bevol king te laten zien met welk materiaal onze troepen zijn uitgerust. HET défilé bestaat uit drie delen: de troepen, te voet, de luchtmacht en de gemotoriseerde eenheden. Een tot op de seconde berekende regeling is ont worpen om te zorgen, dat de troepen op tijd op hun opstelplaatsen staan aangetreden, het zware materiaal, de tanks, die per trein worden aangevoerd, op tijd kunnen afrollen en de vliegtui gen. die in een luchtcorridor tussen Zaandam en Den Helder rondcirkelen, op het juiste moment koers zetten naar Amsterdam. JN EEN HALFJAARLIJKS rapport heeft de T.U.C., het Britse Verbond van Vakverenigingen, dat acht mil- lioen georganiseerde arbeiders ver tegenwoordigt, de Labourpartij ge waarschuwd voorzichtig te zijn bij het opstellen van nationalisatieplannen. Op een dit weekeinde gehouden Labourconferentie sprak de T.U.C. zich uit tegen een voorstel tot nationalisatie van pachtgronden (een voorstel, dat verworpen werd) en zij drong aan op voorzichtigheid bij het opstellen van plannen tot nationalisatie van grote chemische fabrieken. In het halfjaarlijkse verslag ver. klaart het Verbond, dat het de richt lijnen, die in het verleden werden ge bruikt voor het vaststellen of indus trieën of ondernemingen rijp waren voor nationalisatie, opnieuw bestu deert. Veel vakbondsleden menen, dat som mige genationaliseerde industrieën niet perfect lopen en. zij zouden commissies een nader onderzoek willen laten in. stellen voor tot nieuwe nationalisaties zou worden bestoten. Deze commissies zouden verslag moeten uitbrengen over de geschiktheid voor openbaar beheer van de ondernemingen, die Labour zou willen nationaliseren. Het Britse Lagerhuis heeft gister avond het regerings-wetsontwerp voor teruggave van het genationaliseerde wegvervoer aan particulieren goedge keurd met 304 tegen 276 stemmen. De Landmacht is vertegenwoordigd door het 411e bataljon infanterie van het garderegiment fuseliers prinses Irene (Ermelo) met een gemotoriseerde ondersteuningscompagnie met vuur monden, mitrailleurs, en mortieren- Van ne Marine nemen vier compagnie ën, twee van mariniers en twee van vlootpersoneel, aan de parade deel. Van de Luchtmacht vier squadrons (525 man) troepen te voet. Het rollend ma teriaal - 30 voertuigen - van de lucht macht bestaat o.a. uit materiaal, dat op de vliegbasis gebruikt voor vervoer van klein en groot materiaal, brand weerwagens, tankwagens voor het snel- tanken der vliegtuigen. De veldartille rie rijdt mee met vier batterijen, 22 vuurmonden van verschillend kaliber, de luchtdoelartillerie met 7. waarvan 4 dubbele batterijen lichte luchtdoel geschut en 9 batterijen zwaar luchtdoel geschut met bijbehorende zoeklichtbat terijen, waarvan vier met radar ge stuurde zoeklichten, stafwagens, radar installaties enz. De cavallerie tenslotte verschijnt met o.m. zes 18 ton tanks en 22 Centuriontanks van 48 ton. De vrouwelijke Burgemeester van de Zuidengelse badplaats Margate, mevr. Giles, heeft premier Malenkov van de Sovjet-Unie uitgenodigd met Pinksteren de feestverlichting in Mar gate te komen bewonderen om zichzelf ervan te overtuigen, dat de inwoners van Margate niet 's avonds in het half duister hun weg moeten zoeken wegens de slechte gasverlichting op straat, zo als radio-Moskou in een uitzending had verklaard. Reuter tekent hierbij aan, dat blij kens officiële gegevens in Margate in totaal 806 electrisehe lantarens en.... 2200 gaslantarens staan. Deze laatste worden echter geleidelijk vervangen door electrisehe. Premier Churchill, sedert verleden week „Sir Winston", heeft Maandag tn het Lagerhuis verklaard, dal hij niet van plan is een verheffing tot „Lord" te aanvaarden. (Als Lord zou Churchill lid van het Hogerhuis worden en niet meer in het Lagerhuis kunnen verschij nen). De premier zei dit naar aanleiding van een uitlating van een Labour-par- lementslid, die had gewaarschuwd, dat Churchill nu „de eerste stap op l. glibberige pad" naar de (hogere) adel stand had gezet en die verklaarde het te zullen betreuren, indien de premier zijn plaats in het Lagerhuis zou verwis selen voor een plaats in het Hogerhuis. Aan de grote spanning die op de geldmarkt sinds het begin van deze maand heeft geheerst, in verband met de storting op de Nederlandse staats lening 1953 ad f 200.000.000, is thans een einde gekomen. Met ineang van heden is de daggeldrente tot pet. verlaagd. Sinds 31 Maart was de notering pet. Arthur Horner, de communistische secretaris-generaal van de Britse „Na tional Union of Mineworkers" Js voor een rustkuur naar de Sovjet-Unie ver trokken. Het verblijf wordt door de leden van de Bond betaald. 99 Frankrijk trok naar de stembus voor het kiezen van nieuwe gemeentera den. Hier ziet men president Auriol zijn stem uitbrengen in het Palais d'Elysees te Parijs. Abe Lenstra, de Friese voetballer, die de laatste tijd op de grasmat niet zulke goede resultaten bereikte, heeft zich ook op de tennissport toege legd. Iedere avond kan men nu „Us Abe" in het Oranjewoud bij Hee renveen zien trainen. yANDAAG staat in de Tweede Ka mer een nieuwtje te gebeuren. Het Europese parlementaire experiment leidt ertoe, dat de Tweede Kamer-leden het ontwerp-verdrag, dat is samenge steld door de algemene vergadering van het „kleine Europa" in Straatsburg, onder de loupe nemen. De inhoud van dit ontwerp is de instelling van een „supranationale" Europese politieke gemeenschap. Wat de Tweede Kamer nu gaat doen is niet debatteren over een voorstel van de regering. De Kamer gaat gewoon praten; de zaak bespreken. Er wordt niets verdedigd. Het gaat over een ontwerp-verdrag. Dat wil zeggen, dat de ministers van de zes betrokken lan den daarover nog moeten onderbande* len. Er moet ten slotte een verdrag ko men, dat uit naam van de onderscheiden staatshoofden is ondertekend. Pas daar na zal het aan de goedkeuring van de nationale parlementen worden onder worpen. Het is te begrijpen, dat deze bespre king door velen met de grootste be langstelling tegemoet wordt gezien. Want het Is wel zo, dat er in de Ka mer enige „Straatsburgers" zijn, die verondersteld worden beter dan hun medeleden op de hoogte te zijn, maar het gaat juist om het formuleren van een algemene mening, opdat de minis ter zo nogeveer zal weten, waar hij zich straks bij zijn definitieve onder handelingen aan zal hebben te houden. Indien hij dit niet zou weten, dan zou hij met een verdrag thuis kunnen ko men, waarmee alsdan de Tweede Ka mer niet kan instemmen. Vandaar, dat de bespreking van vandaag van groot gewicht is voor de eenheid van Europa tt (Eigen bericht) Enige weken geleden werd bericht, dat de Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart, de kapitein ter zee b*d. C. Moolen- burgh, een nieuw onderzoek had gelast naar de ramp, die de motortrailer „Alk maar" (YM 31) op 15 Januari van het vorige jaar was overkomen, waarbij alle opvarenden omkwamen. Na bestudering van de processen-ver- baal van de verhoren van een aantal getuigen, die vóór de verbouwing op de „Alkmaar" hadden gevaren, doch die niet door de Raad voor de Scheepvaart werden gehoord, is de Inspecteur-Gene raal thans tot de conclusie gekomen, dat er geen nieuwe gezichtspunten zijn ge opend, die een hernieuwde behandeling van deze ramp door de Raad voor de Scheepvaart zouden wettigen. DE WESTDUITSE AMBASSADEUR IN MEI NAAR NEDERLAND Dr. Hans Muenhlenfeld, de nieuwe Westduitse ambassadeur in Nederland, zal zeven Mei naar Nederland komen om zijn ambt te aanvaarden. IEDERE COMMUNISTISCHE vlie ger die de geallieerde autoriterten in het Verre Oosten een Mig-15 of een an der vliegtuig van Russich makelijk uitlevert zal asylrecht worden ver leend. Hij zal worden geholpen bij vestiging in een met-communistisch land en bovendien zal hem een gelde lijke beloning van 50.000 dollar worden uitgekeerd. De eerste piloot, die gevolg zal geven aan deze oproep, zal nog een extra-beloning van 50.000 dollar krijgen aldus heeft Maandag een woordvoerder van het V.N.-hoofdkwartier in het Verre Oosten bekend gemaakt. HIJ verklaarde, dat dit aanbod door middel van vlugschriften èn door radio- omroepen in het Chinees, Koreaans en Russich was verspreid. Franciszek Jarecki, de gewezen luite nant bij de Poolse luchtmacht, die on langs met zijn MIG uit Polen naar De nemarken is gevlogen, heeft verklaard dat zijn toestel de MIG 15B, een verbeter de uitvoering is van het standaardtype van de MIG 15. Het type was kortelings in Polen ingevoerd en bevond zich in Polen nog op de geheime lijst. Naar zijn zeggen kan het een snelheid berei- De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren voor de tweede keer de 42- jarige Amerikaan Harold J. Adonis gehoord, die door de justitie van New Jersey wordt beschuldigd van omko ping. Hem wordt ten laste gelegd als ambtenaar op het bureau van de gou verneur van New Jersey, Driseoll, 228.000 dollar als steekpenningen te hebben aangenomen. Zoals bekend heb ben de Verenigde Staten de uitlevering van Adonis gevraagd, die sedert 22 November jl. te Amsterdam is gedeti neerd. De president van Oost-Duitsland Wil helm Pieck, is naar het Oostduitse pers bureau A.D.N meldt, naar een niet na der genoemde plaats vertrokken voor het ondergaan van een kuur voor zijn gezondheid. In West-Berlijn is men van oordeel, dat Pieck naar de Sovjet-Unie is. Om trent de duur van zijn afwezigheid is niets bekend gemaakt. De 77-jarige president werd uitgelei de gedaan door premier Grotewohl, een aantal andere ministers en de Sovjet ambassadeur in Oost-Duitsland, Iljits- jof. IJOEWEL de einduitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen tenge volge van het ingewikkelde kiesstelsel op dit ogenblik nog niet bekend zijn, is reeds duidelijk, dat de aanhangers van generaal De Gaulle tamelijk grote verliezen hebben geleden. De gematigd conservatieven hebben winst geboekt, evenals de socialisten. De communisten wisten hier en daar hun positie enigs zins te versterken al moesten zij elders vooral in plattelandsgemeenten een veer laten. In elf gemeenten in de Oos telijke Pyreneeën bijv. hebben de com munisten hun meerderheid in de raad verloren. De einduitslag voor Marseille was: socialisten 15 zetels (zes winst), com munisten onveranderd 24, dissidente Gaullisten en gematigd conservatieven 16 (winst 16) en Gaullisten 4 (verlies 21). In kringen van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken geloofde men Maandagavond, dat de samenstelling van de Parijse gemeenteraad waar schijnlijk zal zijn: Communisten 26 zetels (winst 1); Gematigd Conservatieven 25 zetels (winst 25); Radicalen 11 zetels (winst 11); Gaullisten 11 zetels (verlies 41); Socialisten 10 zetels (winst 2); Volksrepublikeinen 7 zetels (winst 2). De voormalige aanhangers van maar schalk Petain en diens Vichy-regering zijn bij deze verkiezingen beter uit de bus gekomen dan in 1947. In Bordeaux behaalden zij tien van de 37 raadsze- tels. Het bewijsmateriaal bestaat uit vijf stukken o.m. een verklaring van de voorzitter van de Republikeinse par tij John Dickerson. Dit stuk is in zoverre nieuw, dat het nu geen verklaring is. welke hij tegenover de politie heeft af gelegd. doch een van hemzelf. Hierin zegt hij o.a., dat op 12 November 1950 een beruchte, inmiddels geliquideerde gangster, Willie Moretti, exploitant van speelzalen, met Joe Adonis (geen familie van Harold) bij hem was gekomen en er zich over had beklaagd, dat on danks het feit, dat zij Adonis 19 maan den lang 12.000 dollar hadden betaald om het onderzoek naar gokhuizen en bookmakerspraktiiken stop te doen zetten, er toch een onderzoek was in gesteld. Voorts dat de in Januari jl. ontslagen procureur-generaal Nelson F. Stamler. de man die de acte van be- schuldigin» tegen Adonis heeft gete kend 14.000 dollar voor hetzelfde doel zou hebben gekregen. Voorts was er eën verklaring van een van de. twee detectives uit New Jersey, die een onderzoek heeft inge steld welke bedragen Adonis in de peri ode Maart 1948 tot Juni 1949 heeft uit gegeven. Hii kwam tot een bedrag van 43.892 dollar. Terwijl het ambtenaren salaris van Adonis over die periode maar 2800 dollar had bedragen. In zijn conclusie zeide de officier van Justitie, dat het voor het aanvul lend advies aan de minister van Justi tie alleen nog maar ging over de vraag of er voldoende bewijsmateriaal was overlegd. Hij meende dat dit het geval was en vond. dat door het aanvullend bewijsmateriaal het eerste belangrijk was versterkt en voldoende om aan de gevraagde uitlevering te voldoen. De rechtbank zal nu binnen 14 dagen haar nader advies aan de minister van Justitie uitbrengen. ken van 1200 kilometer per uur. Het standaardtype bereikt een snelheid van 1.070 kilometer per uur. De Poolse luchtmacht bezit volgens Jarecki thans 120 straalvliegtuigen. Eni ge honderden worden uit de Sovjet- Unie verwacht. Polen bouwt thans zei1 reeds straalvliegtuigen. Jarecki ontkende met klem, dat de Amerikaanse inlichtingendienst hem. verzocht had naar het Westen uit te wijken. De Westduitse regering zal vooreerst nog niet de conventies van Bonn en het verdrag voor het Europese Leger ter ondertekening naar president Heuss zenden, zo is gisteren officieel in de Westduitse hoofdstad verzekerd. Andere conclusies uit de jongste verklaringen van Adenauer zijn absoluut voorbarig. President Heuss zal daartoe eerst overgaan als het Hof voor grondwets zaken te Karlsruhe heeft verklaard, dat de overeenkomsten niet in strijd zija met de grondwet. De studenten van de universiteit van de Canadese stad Toronto hebben 1300 dollar bijeengebracht voor het Natio naal Rampenfonds. In totaal was gis termiddag op de rekening van het Fonds een bedrag van f 108.5 millioen. gestort. Zaterdag was de stand nog f 107.7 millioen. De walvisvaarder „Willem Barendsz" is na een vangstperiode van zeven maanden in de Zuidpoolgebieden gis teren in de Amsterdamse haven binnen gelopen. De Oostenwind voerde in de ioop van gisteren belangrijk warmere lucht aan, en deed ook hier langs de kust de temperatuur tot onge veer 15 graden C. stijgen. In het Oosten en Zuiden kwamen zelfs temperaturen van 20 tot 22 graden C. voor. Storingen, die uit Frank rijk naar het Noorden trekken, veroorzaakten plaatselijk enkele buien, die evenals gisteren het geval was hier en daar van onweer vergezeld gingen. Het weer is door deze ontwikkeling minder stabiel, maar wel „groei zamer" geworden. Veel regen zal er vermoedelijk de eerste dagen nog niet vallen, maar een enkel buitje zal vooral in de land- en tuinbouwstreken worden toege juicht. De temperatuur ligt bij winden tussen Oost en Zuid, zoals die worden verwacht, in onze kustprovincie enkele graden hoger dan bij winden tussen Noord en Oost. Verwachting tot morgenavond: ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG: Zon op 5.15, onder 20.01, Maan op 21.05. onder 4.44. den i'me, mo- zijn )UW iets i zou !'*en, ,er'\ idat had on- aat zij om len. om ,.aar 00 u- >0 ie r- )0 15 :15 i- >0 10 5" n Ing. Med

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1