Stad en omgeving De wereldreis van Jimmy Brown Bijzondere gasten zullen een ereteken ontvangen Collectant doorlichtingsactie behield de ingezamelde gelden „De Plankeniers" gaven een uitstekende voorstelling „Inside" kwam met vijf teams uit in de competitie r Bonnen herinneren aan donkere tijd Stichting Fonds tot behoud van Kaasmarkt Asbak voor aanvoerders Slachtveemarkt van Maandag BIJNA F 7000 AAN GEBROKEN RUITEN AGENDA KOSTBARE MUIZEN VOOR DE ALKMAARSE POLITIERECHTER De wekelijkse revue Artikel 26 Jongens stalen offerbus uit Elizabethziekenhuis DE VRIJE WIL VAN DE MENS „GROENE KRUIS" GEEFT 5 pCf. DIVIDEND BURGERLIJKE STAND Competitieuitslagen van klaverjasbond Amateursploegspeelde zware thriller Prachtige creatie van de hoofdfiguur Eerste team speelde gelijk tegen VVGA 1 JJE STICHTING „Fonds tot behoud van de Kaasmarkt te Alkmaar" hield Maandagavond in Het Wapen van Haarlem, onder leiding van de heer G. Grondsma, haar algemene bestuursvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Tj. N. Adema, vermelden wij, dat in het afgelopen jaar de aanvoer 608 stapels fabriekskaas, wegende 840.489 kg en 246 stapels boeren kaas, wegende 104.732 kg, is geweest. In 1951 waren er resp. 679 en 281 stapels met een totaal gewicht van 1.116.076 kg. Dat het aantal aangevoerde kilogram men in 1952 lager was (945.221 kg) werd veroorzaakt doordat de markt, van wege een subsidie van ƒ25.000,— in plaats van ƒ30.000,—, verleden jaar een maand korter geduurd heeft. Het aantal aanvoerende zuivelfabrie ken is wat toegenomen. Met vreugde werd melding gemaakt van het ko ninklijk bezoek op 20 Juni 1952. De dit jaar gehouden tentoonstellingen en keu ringen op 20 Juni en 26 September wa ren wederom een succes. Er werden ook dit jaar naast de wisselbeker der gemeente, verguld zilveren, zilverenen bronzen medailles alsmede geldprijzen beschikbaar gesteld. De Stichting stelt het op hoge prijs, dat het gemeente bestuur telkenmale van zijn belang stelling in haar streven blijk geeft en de burgemeester bereid is jaarlijks de prijzen uit te reiken. Het aantal toe risten dat in 1952 onze markt bezocht werd op 210.000 geschat waarvan de V.V.V. zeker haar medewerking heeft verleend. Uit de rekening van de penning meester, de heer C. W. Keysper, bleek, dat er op 31 December een bedrag van f 4984,52 in kas was dat door diverse inkomsten o.a. door financiële bij dragen van kaasverkoop en verkoop van beschuitjes met kaas in het Waag gebouw tot f 6580,28 is gestegen. De uitgaven bedroegen f 1054,58, zodat er een batig saldo is van f 5525,70. Jaar verslag en rekening werden goedge keurd. Nieuwe bestuursleden DE voorzitter installeerde de beide nieuwe bestuursleden, de heren D. Scheffel en ir Th. Tomson (gekozen in de vacature van ir Kramer). In de va- cature-Dinkelberg, die wegens vertrek uit Alkmaar voor zijn bestuursfunctie bedankt had, zal zo mogelijk, de di recteur van een kaasfabriek worden benoemd. Besprekingen daarover zul len nog gevoerd worden. Het ligt in het voornemen van het bestuur alle aan voerders op de markt op de eerste ten toonstellingsdag 26 Juni een fraaie asbak met toepasselijke inscriptie te schenken. Besproken werd de moge lijkheid de kaas in de weken dat de zogenaamde kaas-express rijdt ge olied ter markt te brengen. Meestal ontbreekt daarvoor de tijd, hoewel de Stichting bereid is een deel der extra kosten te dragen. Met de kaaszetters zal door de directeur van het markt wezen overlegd worden in hoeverre dit voornemen te verwezenlijken zal zijn. De vergadering gevoelde niet veel voor een plan vreemdelingen naar lcaasfa- brieken te brengen daar haar doel is ze op de markt te houden en de kaas, die ze willen kopen aan de in de Kleine Waag residerende middenstanders over te laten. Embleem als ere-teken Geruime tijd werd gediscussieerd over een embleem van de kaasmarkt, dat alleen aan zeer bijzondere bezoe kers als ere-teken van de markt kan worden uitgereikt. Deze uitreiking zal een uitzondering moeten blijven. Het bezwaar is, dat men vaak tevoren niet weet wie er komen zal en daarom in De Alkmaarders zullen dezer dagen een bonkaart in hun brievenbus vin den, een natuurgetrouwe nabootsing van de levensmiddelenkaarten, waar mee wij ons in de oorlogsjaren in het leven trachtten te houden. De bedoe ling van deze kaart is niet om U de riem weer strakker te laten aanhalen, maar wel om nogmaals de bezettings tijd in herinnering te brengen en er tevens op te wijzen, dat het voor een belangrijk deel aan de verzetsstrijders te danken is geweest, dat ge nu zonder bonnen naar de kruidenier en de sla ger kunt gaan. Want daar gaat het om. Deze kaart wordt in geheel Nederland verspreid door de Stichting '40'45, die op zich heeft genomen de gezinnen van de ge vallen en invalide verzetsstrijders te verzorgen. Het betreft hier ruim 5000 gezinnen en om aan haar verplichtin gen te kunnen voldoen is het noodza kelijk, dat de Stichting binnen zes jaar haar kapitaal met elf millioen gulden heeft vergroot. Met de inzameling, die hiertoe moet bijdragen zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt. Voor het welslagen daarvan is in de eerste plaats nodig, dat U, Alkmaarse burger diep in de portemonnaie tast en ten tweede dat er voldoende collectanten komen. Zij kunnen zich opgeven bij het co mité: H. v. d. Bogaarden, Van Houten kade 40; mej. Greidanus, Julianastraat 15; mevr. Koenot-Kranenburg, Friesche- weg 150, Oudorp; J. H. Meyer, K. van 't Veerstraat 79; Molkenboer, Vermeer straat 8; G. O. Neef, Coornhertkade 28, J. A. K. Post, Zocherstraat 25; R. Wil- deboer, Boezemsingel 10. Het aangevoerde kwantum koeien beantwoordde vrijwel aan de gestelde verwachting. De animo was ruim vol doende, maar toch is de handel kalm verlopen, met noteringen, die, bij vo rige weken vergeleken, stug gehand haafd bleven. De aanvoer van kalveren loopt even terug. Er bestaat van slagerszijde veel interesse voor deze dieren, zodat de handel wederom vlot geweest is. met dezelfde dure prijzen, levend f 1.10 per kg, afgeslacht van f 1-40f 1.50 en uit gebeend van f 2.20—f 2.25 per kg. Ruim aanbod van varkens. Voor de spekvarkens bestond de minste be langstelling. Over het geheel genomen was de handel traag met aflopende no teringen. vele gevallen voor verrassingen staat. In elk geval zal het plan nader worden bekeken. Tenslotte werd besloten maat regelen te treffen om de fabrikanten te bewegen zoveel mogelijk vrije ver koopbare kaas aan te voeren. Men is wat dat betreft op de goede weg daar telkenmale blijkt, dat men op de markt daarvoor een goede prijs kan maken. De Onderlinge Alkmaarsche Glasver zekering heeft in 1952 voor f 6697,24 aan gebroken ruiten vergoed, een be drag dat f 1283,15 hoger lag dan het jaar daarvoor. In zestig procent van de in totaal 670 aangesloten percelen ontstond glasschade, die voor een be langrijk deel nog altijd te wijten is aan de baldadigheid van de jeugd. Dit heeft tot gevolg, dat de premie, die vorig jaar met 10 werd verlaagd, nu een stijging van 5 moet ondergaan. De gestegen glasprijzen zijn hiervan mede de oorzaak. De omslag werd bepaald op 85 Voor deelnemers, die langer dan 10 jaar lid zijn. bedraagt dit percentage 75%. Zij betalen n.l. niet meer aan het reservefonds. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Heidi (alle leeftijden)Cinema Americain, 8 uur: Zondige levens (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De luchtslag om Japan (14 jaar); Victoria Theater, 8 u.: Vivia Zapata (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda- avond Ned. Blindenbond. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Sterren stralen overal (alle leeft.) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Heidi (alle leeft.); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Zondige levens (18 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De lucht slag om Japan (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Vivia Zapata (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 10.15 uur: Bond van Plattelandsvrouwen. 8 uur: Feestavond SOVA. Gulden Vlies, 8 uur: Johan Kaart met ,,De vier Mullers". Valks Lunchroom, 8 uur: Nieuw Guinea-avond. Waakt en Bidt, 8 uur: Bijeenkomst Chr. Oranjevereniging. BERGEN. Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: Sterren stralen overal (alle leeft.) DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door apo theek Kruisinga, Koorstraat 69. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 15.33 3.50 Woensdag 16.03 4.21 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 15.38 3.55 9.38 21.55 Woensdag 16.08 4.26 10.08. 22.26 Een primeur'fe in de tuinbouwwe- reld legt de tuinder doorgaans geen windeiehen. Dat ondervond de heer J. D. Kloosterboer uit Sint Pancras, die als eerste met een kistje van 2554 kilogram nieuwe aardappelen (Schotse muizen) op de Alkmaarse Exportvei ling kwam en daarvoor f 32.25 incas seerde. Voor de Alkmaarse politierechter, mr Alblas, trok gistermiddag weer de wekelijkse revue der kleine misdaad voorbij. Vaak zijn de zaken, die behan deld worden, voor het oog van weinig belang. Er wordt nogal eens geglimlacht, maar voor de opmerkzame toehoorder is het duidelijk, dat de grote misdaad toch heel vaak uit de kleine geboren wordt. Ook voor de politierechter ver schijnt de mens in al zijn oneerlijkheid, verstrikt hij zichzelf in leugens en fantasieën en blijkt zijn „fatsoenlijkheid" van veel ongerechtigheid doortrok ken te zijn. Hoe gauw de mens aan de verleiding toegeeft bleek weer eens, toen de 24-jarige M. V. uit Alkmaar op het matje stapte. Hij had gelden inge zameld in het kader van de gemeentelijke doorlichtingsactie te Alkmaar en was de tweede „collectant", die hierbij gefraudeerd heeft. De motieven: Werk loosheid en daardoor (te) lage ondersteuning. De officier, mr J. C. V. Meischke, vorderde 40,— of 20 dagen, een eis, waarmee de politierechter zich kon verenigen. De arbeider G. S. uit St. Pancras had zich bij afwezigheid van zijn vrouw (die uit logeren was en hem misschien van zijn onbesuisde daad zou hebben afgehouden) aan de muntmeter van het gas vergrepen en dit apparaat 11.60 lichter gemaakt. Toen deze „diefstal" ontdekt was had hij het be drag direct terugbetaald. Het werd een hoge „gasrekening", want de officier eiste 15 boete. Mr Alblas vond het geval dermate ernstig, dat hij het be drag verdubbelde tot 30. Twee vrouwen uit Oudkarspel, me vrouw C. Z. en haar schoonzuster, had den tijdens het winkelen in verschil lende zaken kleine diefstallen gepleegd. Het procesverbaal vermeldde naast een doosje bonbons: korstloze kaas, een beddelaken, een shawl en een kussen sloop. Mevrouw Z., die overigens te goeder naam bekend staat, verwachtte juist een baby en het scheen dat zij daardoor op sommige momenten niet helemaal voor haar handelingen kon instaan. De politierechter hield hier rekening mee en deed conform de eis uitspraak op 40 boete of 20 dagen hechtenis. De schoonzuster, die volgens het pro ces-verbaal van heling was verdacht, werd dezelfde boete opgelegd, daar mr Alblas niet alle ten laste gelegde pun ten bewezen achtte. De officier, die blijkbaar een andere mening toegedaan was geweest, had 60 of 30 dagen plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar geëist. Dat het negeren van een stopteken door de politie gegeven, altijd zeer on verstandig is, moest J. P. uit Alkmaar ervaren toen hij deswege tot een boete van 75 of 25 dagen werd veroordeeld. Hij probeerde aan te tonen dat hij „niets" gezien had. maar het feit dat hij niet in het bezit van een rijbewijs was geweest maakte het proces-verbaal al leen maar aannemelijk en zijn zaak dubieuzer. G. M. M. uit Castricum had een par tijtje tegels verdonkeremaand. Het kwam hem op 15 te staan. En dan waren er de „Artikels 26": De dekkledenhandelaar B. uit Noord- Scharwoude had met de inhoud van acht glazen bier in zijn maag over de openbare weg gebromfietst. Zijn hoed was plotseling afgewaaid, hij had ge tracht te keren maar was toen op on verklaarbare wijze in intieme aanra king gekomen met het wegdek. De boe te van 100 of 40 dagen werkte, zij het ook wat laat, ontnuchterend. Op 7 Maart was er op de Nieuwe- sloot eveneens een bromfietser aange houden, die onder het uitstoten van onsamenhangende geluiden over de weg was gelaveerd. Ook hier eindigde het „avontuur" in f 100 of 40 dagen. Over L. B. V. R. uit Bergen was een voorlichtingsrapport uitgebracht, toen hij terecht stond, omdat hij in staat van openbare dronkenschap zijnde het ver keer in gevaar gebracht had en het was dit rapport, dat hem een lichtere straf bezorgde. De „uniforme" geld boete van f 100. die de officier ook in dit geval geëist had, werd veranderd in 50 of 25 dagen en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van twee jaar. G. P. uit Heiloo, die ook te diep in het verlokkende glas had gekeken, werd „ingepakt" met 50 of 25 dagen, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van een reclasseringsgenootschap. De officier had de stereotype boete van 100 of 40 dagen gevorderd. Zondagmorgen zijn 3 jongens van respectievelijk 16, 15 en 14 jaar aange houden omdat zij Zaterdagavond in de kapel van het' St. Elizabethsziekenhuis een. offerbus hadden gestolen. In de Alkmaarder Hout hadden zij de bus kapot getrapt en zich het geld toegeëigend. De knapen waren op be zoek geweest bij de grootmoeder van één van hen, die in het ziekenhuis ligt. Het probleem van de vrije wil zal het onderwerp zijn, dat prof Juvillier van de Academie des Sciences te Pa rijs Donderdag zal behandelen voor het genootschap NederlandFrankrijk. Hij heeft zijn lezing genoemd La recherche scientifique, la Ii,berté et la morale. Wie iets van deze eminente Franse geleerde wil weten over de de terminatie van 's mensen gedachten en handelingen en de kennis van goed en kwaad kan op 30 April in hotel Vic tory terecht. In 't Hooge Huys is o.a. gevestigd de Assurantie Maatschappij „Het Groene Kruis" N.V. Van deze Maatschappij verscheen op 24 April jl. het jaarver slag over 1952. Het premie-inkomen bedroeg f 569.552.60 en wordt ontvangen voor verzekeringen tegen ongevallen, ziek tekosten en voor ziekengeldverzeke ringen. Aan uitkeringen werd betaald een bedrag groot f 244.295.10. De productie van nieuwe verzeke ringen vond in belangrijke mate plaats met het Kroontarief. welke tarief voorziet in de behoefte van een all round ziektekosten-verzekering. Van de winst ad f 23.049.43 werd f 7.334.10 gereserveerd voor belastingen en f 10.305.62 aan de extra reserve toegevoegd, waarna voor dividend (5 pCt.) f 5.000 beschikbaar was. Het saldo ad f 409.71 werd op nieuwe reke ning geboekt. Geboren: Carla, d. van K. de Grand en N. Nool. Alyda, d. van A. Hoog land en L. de Moes. Petrus H. W., z. van W. Schmits en J. C. Achterberg. Gerardus z. van J. G. Knuist en A. C. Verbeek. Geertruida M., d. van A. N. Ligthart en G. M. Berger. Elisabeth J. M., d. van J. J. H. de Winter en M. F. J. A. Wagenaar Getrouwd: Herman van 't Veen en Maria E. Rottiné. Overleden Neeltje Vreeker, 76 jaar, wed. van J. Stuifbergen. De uitslagen van de laatste competle- wedstrijd van de Alkmaarse Klaverjas bond zijn: WaagklokRuiten Aas 21.322 21.168 CcrnijnKlavertje 22.529 20.803 K.O.M.E.C.O.D.V.A. 22.094 20.716 Ruiten AasConijn 21.425 20.845 In 't Klein—Waagklok 22.241 21.159 De stand is als volgt: In 't Klein 4 4 0 88.648 8 14,77 K.O.M.E.C.O. 4 3 1 89.487 6 14,91 Klavertje 4 2 2 85.938 4 14,32 Waagklok 4 2 2 85.017 4 14,16 D.V.A. 4 1 3 83.077 2 13,86 Ruiten Aas 4 1 3 82.456 2 13,74 Conijn 4 1 3 81.197 2 13,53 Jan Kramer, die uit een enerverende biljartfinale als winnaar van het tornooi om het hoofdklasse kampioenschap kader van het district Alkmaar te voor schijn trad. Het feit dat Piet Schouten in zijn partij tegen Boendermaker op het laatste ogenblik struikelde bezorgde de jeugdige Kramer de titel. ff DE BUSSEMSE TONEELGROEP „DE PLANKENIERS" is bepaald geen beroepsgezelschap. Het is een zeer geroutineerd en uitstekend op elkaar in gespeeld stel amateurs, dat zich de uitvoering van betrekkelijk zware stukken kan veroorloven. De prestaties zijn zeer goed, maar aan het ontbreken van de nodige vaart en aan de omstandigheid, dat de executanten er niet altijd in slagen, uit te beelden wat ze moeten zijn, merkt men toch het gemis van professionele scholing. Niettemin: wij hebben bet volste respect voor wat de Plankeniers ons gisteravond in Het Gulden Vlies hebben laten zien. Zij speel den namelijk een thriller van Falkland L. Cary en Philip Wheaters, Madam. Tic-Tac", een stuk, dat zeer hoge eisen stelt. Het gaat er namelijk niet alleen om, de spanning gaande te houden en op gezette tijden zelfs naar een hoogte punt op te voeren stellig niet minder van betekenis zijn de dramatische momenten. Aan die eisen nu hebben de spelers in zeer belangrijke mate vol daan. Zij zijn dan ook volkomen terecht aan het eind van de opvoering har telijk gehuldigd. jyjADAM TIC-TAC is de dove blinde leidster van een pensio"bedrijf in de achterbuurten van Londen. Hoe zeer zij ook gehandicapt is, zij slaagt er in, haar gezag in het huis volkomen te handhaven. Bovendien blijkt zij de leidster van een troep misdadigers, mensen, wie het ten dele om de buit, ten dele om de sensatie begonen is. Ook lopen er nog een paar dames van lichte zeden rond, verder een jong meisje en Madams wat slappe zoon, Zondag werden, begunstigd door goed weer, de eerste wedstrijden ge speeld van de tennisclub Inside, die dit jaar voor het eerst met vijf teams in de competitie uitkomt. Twee teams speelden gelijk, twee wonnen en 1 team verloor. Bij Inside I speelde na vele jaren afwezigheid de heer J. Esendam mee. Mej. R. Koppen en P. Adolf wonnen beiden hun enkelspel op fraaie wijze. In het gemengd dubbel wonnen me vrouw Boonen en P, Adolf; ook de herendubbel van Th. Damsté en P. Adolf werd door bijzonder goed spel van de beide Insiders een klinkende overwinning. Daar de gasten in de andere partijen de overwinning behaalden, werd de puntenwinst gedeeld. Op Zondag 3 Mei worden de volgen de partijen gespeeld: Shell IInside I; Inside IIFestina III; Beverwijk IIInside III; Inside IV Beverwijk III; Inside VAnimo II. De gedetailleerde uitslagen zijn: Inside 1—VVG 1 4-4. Ie D.E.: mej. R. Koppenmej. S. Boerstra 8-6, 7-5; 2e D.E.; mevr. C. Boonenmevr. Veenstra 3-6, 2-6; le H.E.: Th. J. DamstéA. Stolberg 4-6, 6-8; 2e H.E.: P. Adolf—R. Zagt 6-3, 6-2; le G.D.: mej. Koppen en J. Esendam mej. S. Boerstra en A. Stofberg 4-6, 1-6; 2e G.D.: mevr. C. Boonen en P. Adolfmevr. Veenstra en R. Zagt 7-5, 6-3; D.D.: mevr. C. Boonen en mej. R. Koppenmevr. Veenstra en mej. S. Boerstra 1-6, 3-6; H.D.; Th. J. Damsté en P. AdolfR. Zagt en A. Stofberg 6-1, 6-2. V.V.G.A. II—Inside II 6-2. H.E.; J. de Bruyn—E. Verroen 6-3, 1-6, 6-1; H.E.: N. Gillebert—J. Lienesch 0-6, 5-7; D.E.: mej. D. Schokkenkamp— mevr. De Heer Kloots 3-6, 6-2, 6-2; D.E.: mevr. Tiel-Zegger—mej. A. de Rie 6-3, 4-6, 6-2; G.D.: mevr. Tiel-Zeg ger en N. Gillebertmej. A. Koel en J. Lienesch 5-7, 5-7; G.D.: mej. D. Schokkenkamp en J. de Bruynmej. A, de Rie en J. Mobron 6-2, 6-2; H.D.: J. de Bruyn en N. GillebertE. Verroen en J. Mobron 6-2, 6-2; D.D.: mevr. Tiel- Zegger en mej. D. Schokkenkamp mevr. De Heer Kloots en mej. A. Koel 6-2, 6-1. Inside IIIAnimo I 44, H.E. H. de Vries—G. Zeiler 3—6, 06. H.E. H. HolsmullerG. ter Brake 61; 60. D.E. Mej. H. EyssenMevr. Schalkwijk 6—8; 6—4; 6—1. D.E. Mej. C. van Kuyk—Mevr. F. Doorenbos 2—6; 3—6. G.D. Mevr. M. Holsmuller en C. de HaasMevr. Schalkwijk en G. Zeiler 3—6; 10—8; 6—2. G.D. Mej. 'C. van Kuyk en H. HolsmullerMevr. F. Doorenbos en G. ter Brake 64; 61. H.D. H. de Vries en C. de HaasG. Zeiler en G. ter Brake 36; 75: 46. D.D. Mevr. M. Molsmuller en Mej. H. EyssenMevr. F. Doorenbos en Mevr. Schalkwijk 36; 64; 810. Bakkum III—Inside IV 2-6. D.E.: mej. A. Steilbergmej. L. Mo bron 4-6, 3-6; D.E.; mej. D. Martens mej. C. Cornelissen 2-6, 2-6; H.E.; D. MolenkampP. v. d. Loo 5-7, 6-2, 6-3; H.E.: G. DoodsF. Droge 1-6, 6-1, 4-6; D.D.: mej. A. Steilberg en mej. D. Mar tensmej. J v Loon en mej. C. Corne lissen 6-4, 0-8, 6-3; H.D.; D. Molenkamp en G. DoodsR. Bakkum en F. Dröge 2-6, 1-6; G.D.: mej. Steilberg en D. Mo lenkampmej. L. Mobron en R. Bak huis 6-4, 3-6, 3-6; G.D.: mej. D. Mar tens en G. Doodsmej. J. van Loon en P. v. d. Loo 4-6, 0-6. Uitgeest IIInside V 1-7. H.E.: H. FeyW. de Heer Kloots 1-6, 6-3, 6-3; H.E.: HendrikseA'. Jansen 1-6, 2-6; D.E.: mej. Hendriksemevr. K. Gijzelaar 7-9, 2-6; D.E.: mevr. Dreyff mej. W. Peverelli 6-4, 3-6, 2-6; G.D.: mevr. Dreyff en Slechi—mevr. K. Gij zelaar en E. Cock 4-6. 1-6; G.D.: mej. Hendrikse en C. Hendriksemej. M. Zwanenburg en W. de Heer Kloots 6-4, 0-6, 0-6; H.D.: Fey en Slecht—E. Cock en A. Jansen 4-6, 2-6; D.D.: mevr. Dreyff en mej. Hendriksemej. W. Pe verelli en mej. M. Zwanenburg 5-7, 1-6. 90. Het stond met vette koppen in alle achtendbladen, die in Oekoeroe- wanda verschenen: „Voor het eerst sedert zeven maanden geen enkele in braak door de Roekiraki's Deze nacht drang niet één aap onze stad binnen!" De mensen rukten eikaar de kranten uit de hand. Zij stonden er werkelijk verbaasd van. Piet Potlood las het nieuws, toen hij aan het ontbijt zat in het hotel „De Gestreepte Zebra" en er verscheen een tevreden glim lach op zijn gelaat. „Jimmy!" d; cht hij. „Die houdt niet van half werk. Hij hoeft zijn neus maar in de jungle te steken en het zaakje is gepiept. Ik ben benieuwd wat commissaris Rednose hierover te zeggen heeft. Hij nam nog haastig ëen slok koffie en sprong in zijn auto om naar het hoofdbureau te rijden. Nu, de commissaris was ook niet weinig in zijn nopjes. Met uitge stoken handen kwam hij op Piet Pot lood af, ,,'t Is waarlijk een wonder", zei hij. „Dit overtreft mijn stoutste verwachtingen. Die mister Brown is een tovenaar". „Piet Potlood glim lachte trots. „Wat zou u er van den ken, commissaris", zei hij, „als we hem met z'n allen gingen halen. Hij heeft gisteren aan de inspecteur verteld, waar deze met de politieauto op hem moest wachten". Commissaris Archi bald Rednose Smith sprong dadelijk overeind en drukte op een belletje. „Een prachtig idee", zei hij. „Ik ben van de partij. Ik zal even een auto be stellenMaar in plaats van een brigadier die ziin chef kwam vragen wat er van diens orders was, stapte er heel iemand anders binnen. Een ta melijk verfomfaaide en heel erg uit zijn humeur zijndeJimmy Brown die een blauw oog had en vol builen en schrammen zat.... welke twee zij maar nauwelijks buiten, de zaken van haar „gang" kan hou den. Het stuk brengt de ondergang van de bende en haar leidster: Clem Hayes, de man die eigenlijk de leiding zou willen hebben, pleegt tevergeefs een moord om zichzelf buiten de handen van de politie te houden en schiet ten slotte, als hij zijn opzet mislukt weet, ook Madam Tic-Ta'; neer. Ziedaar in het kort de „plot" van het stuk. Wanneer het doek voor de laatste maal valt, hebben de toeschou wers er waren er gisteravond min der dan gewoonlijk bij een abonne mentsvoorstelling drie bedrijven lang een bittere strijd tussen Madam Tic-Tae en Clem Hayes om de leiding in de bende meegemaakt; zij hebben gezien, hoe deze vrouw Schillers woord over de „Hyanen" tot werkelijkheid maakt wanneer ze ontdekt dat haar zoon in gevaar is. Dramatische en spannende momenten zijn hun over vloedig te verwerken gegeven. KIJK en dan de balans opmakende komt men tot de conclusie, dat De Plankeniers goed werk hebben ge leverd. Dat wil niet zeggen, dat ze het allen even goed hebben gedaan; het gemiddelde komt echter belangrijk uit boven wat een amateursploeg door gaans presteert. Zeer belangrijk was het werk van mevrouw R. van Son in haar creatie van de hoofdfiguur. Ik heb een enkele maal het gevoel gehad, dat ze nog te veel de ziende vrouw was, die een blinde moest voorstellen. Over het al gemeen echter heeft zij de verbitterde machtsmens, die zij moest uitbeelden, volledig waar kunnen maken. Deze prestatie is stellig niet alleen aan de uitstekende regie van Jan Lemaire te danken, al merkte men aan tal van kleine trekjes de invloed van^zi.in toneelervaring. Mej. L. Asser maakte van het meisje Beth een lief, aantrek kelijk, wat laconiek kind; er werden aan haar minder zware eisen gesteld, ze heeft er ruimschoots aan voldaan. Mevrouw H. van Dongen is waar schijnlijk in het dagelijkse leven een frisse, vlotte, weinig zwaartillende verschijning. Dat was haar creatie van Greet ook. Maar daardoor gaf ze min der dan van haar werd geëist. Ze was een coquette jonge vrouw, niet de co cotte, die ze moést zijn. Slechts in het derde bedrijf voldeed ze in houding en gebaar aan de eisen. Mej. J. Schna- bel kwam als Chloe Walter^ veel dich ter bij het ideaal; in haar vertolking konden we althans geloven. De heer A. Schmidt was een zeer goede Luke. Bepaald eerbiedwekkend was ook de creatie, die de heer E. H. Butting- hauser van Clem Hayes gaf. Samen met mevrouw Van Son droeg hij stel lig de voorstelling. VOOR wat nu de ploeg als geheel aangaatwe spraken al even over het gebrek aan vaart. Aan de andere kant was het tempo toch wel zo, dat de spanning gehandhaafd kon blijven, mede en hierin herkent men toch de vakman doordat er op beslissen de momenten soms plotseling pauze van een enkele seconde werd ge maakt. Dan kreeg de hele sfeer op het toneel iets van geladenheid. Hoezeer Jan Lemaire ook zijn stem pel op deze voorstelling zette heb toch geen moment het gevoel ge had, dat hij het stuk had doodgeregis- seerd. De Plankeniers hebben hun enthousiasme weten te bewaren. OoK dat heeft op het resultaat van hun werk zijn invloed niet gemist. Van W. VLIEGTUIG- INSTRUMENTMAKER. Aan de militaire technische -"hooi Deelen slaagde voor het Riikscertro" caat vliegtuiginstrumentmaker de W' soldaat G. C. Kunnen uit Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2