Wonderlijke gang van zaken bij bouw VGLO-school O.-Niedorp UIT DE LANGEDIJKER DORPEN „Harmonie" won eerste prijs in toneelwedstrijd H. Hugowaard NIEUWS UIT BERGEN vieren Opa en n der Linde feest Hebben inspecteur, architect en hogere instanties in Den Haag zitten slapen? Dorpsgenoten geen kans Wapenschouw van de L.G.C. Enige omzetcijfers Nieuwe Niedorp KINDEREN BRACHTEN NIEUWE OPERETTE TEGENSTANDERS VAN VIVISECTIE BURGERLIJKE STAND Lasten Noordscharwouder polder blijven gelijk ECHTPAAR GERRITSEN 55 JAAR GETROUWD Hoofd Chr. school gaat naar Arnhem De Rijp GESLAAGD KERKCONCERT IN NED. HERV. KERK Petten Drie honden omgekomen Vergiftigde eieren PVVO besloot seizoen op waardige wijze Con Zelox voetbalde zich naar veiligheid 35 Bronzen kruis voor res. kap. Leuverink De Kennemer Ruiters gaan op 16 Mei demonstreren Visserijbesommingen Weinig verschil met Het Ontluikende roosje Brug over Hoekvaart in de Wieringermeer in gebruik genomen Bijzondere kerkdienst Uitslag toneelwedstrijd Akersloot GESLAAGDE AVOND ULO-SCHOOL CLUB KCB TELT THANS 70 WERKENDE LEDEN Vliegtuigen boven Bergen aan Zee HEILOO PROGRAMMA VOOR KOMENDE FEESTEN Het T Mei-feest van de Partij van de Arbeid MARKTBERICHTEN i WOENSDAG 29 APRIL 1953 'allye. Na aanvankelijk ie equipe Maandagnacht rijd te staken. armoede van heel nabij te t leven houdt, dat is iets een geloof in het leven. Tuindwarsstraat gesteld, f zijn ze gisteren eens op voorbereidingen van het ■en overgekomen om hun erdiend hebben werd ons tje doof is, met mevrouw tijd zo haar voornaamste >uw V. d. Linde wel het indt is. dat er teffenwoor- als saciale zorg bestaat. 1 je dat helemaal niet" dan moest je maar zien ram". herinnert ze zich nog de iet haar man en gezin met in Friesland woonde. Hoe n op het land werkte, en kwartjes thuis kwam voor al haar kinderen laar de mensen ziin altijd s geweest" zegt ze. „en dat loipen het leven de moei- maken". huwelijk in 1893 tot 1923 Friesland gewoond. Toen t gezin naar Aalsmeer r V? d. Linde tot 1940 een rerij exploiteerde, ze in Alkmaar gekomen Het leven ging daar ver nieuw" kleinkind dat er d bracht de- twee menden vreugde. Ze hebben er -nevrouw V. d. Linde hoo^dt laai uit elkaar- ;n er niet aan of het wordt r hen een onvergetelijke GESLAAGD lezer dagen te Utrecht af- actijkexamen spreekvaar- e Engelse taal van de He reniging van Leraren „Bri- ;eslaagd mej. Fl. C. P. M. kmaar. landidaatsexamen tuinbouw andbouwhogeschool te Wa- ilaagd de heer J. van Bragt, In het Gulden Vlies een eil stond. Het programma, piano- en zangvoordrach- s" en het accordeongezcl- lummers afzonderlijk in te Driest noemen, die, in de acht. Ook accompagneerde ,n Bach, Schubert en Cath. igramma zodanig samenge- t daarmee geenszins uit de ntegendeel. Er werden en- nummers ten beste gege- ?e het weer eens duidelijk iet de volumineuze accor- goede leiding toch ook heel eeld kan worden, enkoor Orpheus" zong ?r goed. Van een zo groot dden wij echter iets krach- verwacht. De eerste lie"a' ingen werden waren iets te nin heeft het koor een be aats in het programma in stond het vooral na ae n. hoog peil. oh. v. d. Berg, prooaga" Nederl. blindenbond hieio l betoog voor zijn organisa- kte allereerst de talrpk /oor hun kennelijke belang n het bijzonder de heer W* loor wiens enthousiasme ze avond mogelijk was S edereen op de Nederland?® in gedachten te houden e in overtuigende foewoo Tote nut dat de NBB he oedoen en streven k"n"e' eren onderwijs nen een vak leren. Het ■pist tel kan in Prl""p„e blinde geleerd word Is telefonist, als masse k,n ieer practische vakken- ens een volwaardige Pld chappij innemen. tegenwoordig de e voor hem open. d. Berg pleitte verVoW» oor een overheidsreg -t idenzorg. Nog steeds f d van overheidswege 'iets gedaan, zodat hei ,e n het kader van de s •n ook de blindenzorg toegewezen krijgt- 0. VM van ons" naar een iPem Kramer wist de rlotte ?eer te boeien. van de avond al «r0- ,o,r geslaagd? Pr° cd h- 'en meegewerkt- HET IS NIET DE gewoonte, aldus wethouder Van Zoonen in de vergadering van de raad der gemeente Oude Niedorp, toen burgemeester Kalb by de behandeling van een suppletoire begroting mededeelde, dat er by de bouw van de VGLO-school enkele tegenvallers waren geweest, dat een wethou der in de raadsvergadering spreekt over een zaak, die al in het college van B. en W. aan de orde is geweest. De gang van zaken bij de bouw van deze school In 't Veld, over welker totstandkoming spreker zich van harte ver heugt, is echter zo onbevredigend en vervult mij zo met zorg, aldus spre ker, dat ik van deze gewoonte wens af te wyken. HET IS WEL ZO ABSURD, dat de begroting voor een dergelijk object van omstreeks f 100.000 met circa f 18.000 overschreden wordt, en dat alleen op de kosten van Inrichting, dat hier de vraag moet worden gesteld, of de architekt misschien heeft zitten slapen. Te meer klemt die vraag, omdat bijv. bleek, dat een post voor meubilering van het kooklokaal ten bedrage van f 5300 ge woonweg vergeten was. Spreker maakt daarvan het schoolbestuur geen ver wijt. Dat is ook niet technisch onder legd. Maar voor een architekt is het meer dan erg. Niet alleen echter voor een architekt. Het plan voor deze school, de tekening, de begroting heb ben de goedkeuring moeten hebben van de inspecteur van het lager onderwijs. De plannen hebben de goed keuring moeten erlangen van instanties in Den Haag en men mag verwachten, dat deze instanties wel deskundig zijn. Hebben deze instanties soms zitten sla pen? Zouden de plannen zo als ze zijn ingediend, ook goedgekeurd zijn, als deze instanties hadden geweten, dat de inrichting zo veel gekost had? Spreker gevoelt zich door deze gang van zaken als het ware in de luren ge legd. Er is niets aan te doen. Door de wettelijke gelijkstelling kan de raad slechts ja knikken, zelfs al zou hij neen willen schudden. Deze verwijten moeten niet als tot het schoolbestuur gericht worden be schouwd. Maar toch moet men zich wel afvragen, of dit niet te gemakkelijk is geweest, gelijk ook in het college van B. on W. ter sprake Is gekomen. Of het niet ten zeerste heeft gefaald, als men we^t dat er van alles wat gekocht is om deze school tot een sieraad van de gemeente te maken, niets via de plaat selijke middenstand is geleverd. Door dprP era r» O* \ra l-l vnlran n-nirnnl ilr V» plaatselijk geleverd konden worden, de middenstand geen kans heeft gehad. We zullen echter hebben te betalen. Wthouder Kolkman: „Inderdaad. Maar onder protest, omdat het niet an ders kan". WINKELSLUITING. Hiermee was het vuurwerk in deze vergadering afgelopen. Wat verder kwam kon nog niet eens de naam van nasissen hebben. Inzake winkelsluiting werd een verordening vastgesteld, waarbij werd bepaald, dat de winkels alle open zullen mogen zijn tot zeven uur, het gehele jaar door, ook de kap perswinkels, terwijl deze laatste tot ne gen uur open zullen zijn op de Zater dagen voorafgaande aan Pasen, Pink steren, Kerstmis en de Zijdewinder ker mis. De huur voor de nieuw gebouwde arbeiderswoningen in Zijdewind werd vastgesteld op f 6 per woning, exclu sief waterleiding. De heer De Jong. daarbij gesteund door de heer Tromp peiitte er voor, de grond achter de wo ningen aan de toekomstige huurders te verpachten. Voorzitter deelde mede, dat dit ook in de bedoeling ligt, maar dit jaar niet kon, omdat er nog huur op was. Afgewezen werd een verzoek van de bond Pro Rege om subsidie. Aan de heer Th. Busker werd f 5 bijgedragen in de kosten van uitbaggeren van een uitgekeurde sloot. Aan het klooster Jo seph Protector werd f 25 hijgedragen in de kosten van een leerling, afkom' stig uit de gemeente Oude Niedorp. Aan het R.K. schoolbestuur wei d een voorschot toegekend over 1953 van f 6023.35 en f 1050 voor een vakonder wijzeres. Het kraamcentrum Alkmaar zal een bijdrage krijgen van f 1.50 per in de ge meente doorgemaakte verzorgingsdrg door verpleegsters van dat centrum. De boeken en kas van de gemeentr ontvanger en van het burgerlijk arm- stuur zullen in het vervolg driemaal per jaar gecontroleerd worden, 'n ver band met de kosten. DUURDER LAND Behoudens goedkeuring van de Grond kamer zal de huur van de gemeentelan derijen worden gebracht op f 150 per ha, waarmee de huurders zich accoord verklaard hebben. De voorzitter deel de mede, dat plannen tot verkaveling in studie zijn bij de Grondmij. De heer Tromp ten slotte vroeg of het niet mogelijk zou zijn, dat de ge meente schuurtjes bouwde bij de nieu we woningen in Zijdewind, daar hij anders vreesde, dat er wonderlijke ge bouwtjes zouden kunnen verrijzen. Wet houder Van Zoonen gevoelde niets voor dit plan. We kunnen de eenvormigheid wel bevorderen, door eisen te stellen. Aan bouwvallige staketsels die door de gemeente moeten worden onderhouden hebben we geen gebrek. De voorziter deelde deze mening. We zullen bij het verlenen van vergunning daar rekening mee houden. De heer Tromp tenslotte vroeg of of het juist was, dat de ingang vanaf de Provinciale weg naar het dorp Zij dewind veranderd zou worden. De voor zitter deelde mede, dat daar officieel nog niets van bekend was. LANGEDIJK In de Dinsdagmid dag gehouden vergadering van de Lan- - Bedijker Groetencentrale gaf de voor- deze gang van zaken gevoel ik mij to- zitter, burgemeester Schelhaas, zoals taal onbevredigd. gewoonlijk een overzicht van de gang EENSGEZINDHEID van 2aken van de veiling. Spreker re- Wie had gedacht, dat deze ontboeze- levee?de' dat het de tuinbouw wel ming de voorstanders van het bijzon der onderwijs in het geweer zou bren gen, vergiste zich. Er heerste in de raad een wonderlijke eensgezindheid. De heer Tromp, voorzitter van de KVP- fractie, die schier gelijktijdig het woord had gevraagd, verklaarde aan de woor den van de heer Van Zoonen niets te hebben toe te voegen. Burgemeester Kalb onderschreef wet houder Van Zoonen's rede volkomen. Ook hij had ernstige critiek op de be groting en de samenstelling er van. Er waren tegenvalless, waarop men niet kon rekenen, maar er waren ook din gen. die zeer onaangenaam aandoen. Naast de vergeten post. acht spreker het onverklaarbaar, dat bijv. een post vn tweeduizend gulden extra is uitge geven aan adviseurs, die in feite de uit voerders van het werk zijn. Hiernaar zullen B. en W. alsnog een onderzoek instellen. Op zijn zachtst gezegd lijkt het ons een merkwaardige gewoonte. Spreker is een voorstander van vrije concurrentie als het op aanbesteding aankomt, maar betreurt het ook ten zeerste, dat voor tal van dingen, die De eerste opvoering van „Sprookje of werkelijkheid" een bewerking van dirigent Harrasen, naar de bekende film Lise-Lotte, door het N ie dorps kin derkoor is een succes geworden. Ze ker er waren nog wel enkele schoon heidsfoutjes aan te wijzen, maar deze waren op het geheel niet van invloed. Het succes van deze opvoering was voor een groot deel wel gelegen in het feit, dat men in Nieuwe Niedorp voor de tweeling Lise-Lotte in de tweelingzusters Rie en Ans Jonker een paar had, dat er voor geknipt was. Haar uitspraak viel zeer te loven, iets wat van sommige jongens niet kon worden gezegd. Na een rijkelijk lang voorspel krijgen we dan de ontmoeting tussen de tweelingen, die door Omstan digheden zo lang van elkaar gescheiden zijn geweest, zich niet meer bewust wa ren van haar zusterschap, met in het derde bedrijf als hoogtepunt de hereni ging met haar gescheiden ouders. Door prachtige verlichting en decors werd een sprookjesachtig geheel verkregen w-aar het publiek ten zeerste van heeft genoten. Enkele ouderen verleenden hun onmisbare medewerking. De ovatie die het publiek aan het eind dirigent Harmsen bracht, werd onderstreept door bloemen van voorzitter Krabman, die ook het NAO in zijn dank betrok. Vivisectie houdt in, dat levende die ren 'zonder verdoofd te worden, open gesneden, verbrand, bevroren of ver giftigd worden, aldus de heer Groen, propagandist van de Antiorvisectiestich ting in zijn toespaak tot de leden van de VJB. Voor vivisectie worden alle soorten van dieren gebruikt, van mui zen af tot paarden toe. Niet alleen ech ter dieren, maar ook gevangenen, zo vervolgde de heer Groen zijn gruwel verhaal en baby's van ongehuwde moe ders. Naar sprekers mening kan de mensheid die lijdt, hier geen nut van hehben. Men zal het moeten zoeken in ander richting, de natuurlijke genees wijze. Al het andere brengt de mens heid van de ene ziekte naar de ande re. Filmpjes verduidelijkten het ge sproken woord. wisselvallig gaat, gezien de slechte af zet van de rode kool. Van deze soort zijn nog belangrijke voorraden aanwe zig. De afzet van witte kool heeft een bevredigend verloop gehad, doch met de gele kool liep het ook niet naar wens. De voorbereidingen voor de nieu we oogst zijn vlot verlopen en de v.roe ge aardappelen zijn na de regen fiink gegroeid. Spreker richtte een speciaal woord van welkom tot de ere-voorzit ter S. de Boer en het nieuwe bestuurs lid K. de Boer Sz., die de plaats in neemt van de heer P. de Geus. De voorraad stapelproducten per 27 April bedroeg 61 wagons rode kool, 29 wagons gele kool, 38 wagons witte kool en 37.500 kg bieten. De veilingomzet over de maand Maart bedroeg f 569.621,57 tegenover 511.613,41 in dezelfde maand van het vorig jaar. Over de eerste drie maan den van 1953 was de omzet f 1.645,298.70 tegeno:ver f 1.935.994.04 in het vorig jaar. In 1951 werd over de dezelfde pe riode voor f 1.103.742,71 aan groeten ge veild. In deze vergadering werd de pensi oenverzekering van het veilingperso neel geregeld. Van de commissie voor het grondonderzoek was een verslag in gekomen, waaruit bleek, dat het aan tal genomen monsters in 1952 belang rijk is toegenomen, dit bedroeg in to taal 493. De voorzitter wees op het be langrijk werk, door deze commissie be reikt. De Prov. Comm. uit de veilingen vestigde de aandacht op het geregeld en tijdig bespuiten van het aardappelge was. In de bestaande vacatures in het dagel. bestuur zal volgend jaar worden voorzien. De veilingleider, de heer Slot. deelde nog mede, dat half Mei een in ventarisatie zal plaatsvinden van de te telen producten, de z.g. oppervlakte inventarisatie. LANGEDIJK. Geboren: Otto K., z. van H. Galenkamp en A. Wit. Ali, d. van A. Bouwens en G. Fijma. Ca- tharina Cl. M., d. van C. Spaansen en A. M. van der Vliet. Jacobus C., z. van J. Schuit en M. J. Langedijk. Inez, d. van H. B. J. Pluijlaar en H. Kist. Willem .A., z. van D. J. Bömer en G. L. Breteler. Ondertrouwd Teun Marsman en Marie Hink. Phillippus Dekker (won. te Harenkarspel) en Maartje Pluister. Jan Jonker (won. te St." Pancras) en Nellie Appel. Jacobus Th. van Diepen en Eli zabeth M. Appel. Arie Vreeken (won. te Steenwijkerwold) en Trijntje Snoek. Getrouwd Nicolaas P. M. Hooij mans (won. te Voorburg) en Helena Zut. Bernardus J. van der Vliet (won. te St. Maarten) en Johanna Fr. Brink. Johan Put en Jeannette A. van de Poel. Johannes van der Molen en Jannetje Kamp. Jan Koster (won. te Oosthulzen) Tine Deutekom. NOORD-SCHARWOUDE. De stem gerechtigde ingelanden van de Noord- Scharwouder-polder hebben besloten de polderlasten te handhaven op f 40 per H.A. De verdere voorstellen waren van weinig importantie. Ged. Staten berichtten, dat ter tegemoetkoming in de geneeskundige verzekering van de sluiswachter met 2 pet. van het salaris zal worden bijgedragen. De rekening 1952 sloot met een batig saldo van f 53,45. De begroting 1953 werd vast gesteld tot een bedrag van f 4118,14 met een post onvoorzien van f 221,64. MEDEMBL1K, 28 April 1953. Ron de biet A 5.205.60, B 4, lange biet A 5.60, B 4, peen B 19.40, rode kool 7 7.40, witlof I 37—40, II 32—33, III 17— 26, afw. 18—28 SINT PANCRAS Voor het echt paar H. GerritsenBlom was het Dins dag een heuglijke dag. Het was die da tum 55 jaar getrouwd. Zoals in ieder fa milie, waren er dagen van schaduw en zonneschijn, maar het feit, dat beiden zich nog in een goede gezondheid mo gen verheugen, stemt zeker tot dank baarheid. De heer Gerritsen is afkoms- stig uit Termunten, Groningen, maar op twee-jarige leeftijd kwam hij met zijn ouders naar Sint Pancras. Mevr. Ger ritsen komt uit deze streek. Zij is ge boren oo 19 Nov. 1873 en haar man op 13 Febr. 1877. De heer Gerritsen, die zijn loopbaan begon als tuinder, was voorheen eige naar van het enige café te St. Pancras. Zeven jaar woonde hij in „De Drie sprong", dat nadien werd afgebroken, Toen vestigde hij zich in het tegen woordige „Wapen van Vrone", waar hij nog 13 jaar heeft doorgebracht. Eén van de liefhebberijen van de heer Ger ritsen was het toneelspel. In de plaat selijke toneelverenigingen werden in die tijd vele successen geboekt. Van zelfsprekend is het huwelijksfeest niet onopgemerkt voorbij gegaan, 's Avonds werd nog een serenade gebraent door het plaatselijke muziekcorps „Irene". NUMMERING CANDIDATENLIJST SINT PANCRAS. De nummering van de candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werd als volgt vastgesteld: 1. ARP en CHU, 2. PvdA, 3. Gem. Belang lijst Nierop en 4. Algem. Belang lijst J. van Kampen SINT PANCRAS. De heer W. Bak ker, hoofd van de school met de Bijbel, werd dezer dagen benoemd tot hoofd van de Oranjeschool der Ned. Hcrv. schoolvereniging te Arnhem. De heer Bakker zal daar op 1 Augustus in dienst treden. Als opvolger van de heer Bakker werd de heer A. Brands- ma benoemd, die reeds a's onderwij zer aan de school te Sint Pancras werkzaam is. BURGEMEESTER HERBENOEMD SINT PANCRAS. Burgemeester C. K. Kroonenburg, wiens ambtsperiode op 30 April eindigt, is met ingang van 1 Mei wederom voor zes jaren herbe noemd als burgemeester van Sint Pan cras. Aanstaande Vrijdagmorgen zal hij opnieuw beëedigd worden door de Commissaris der Koningin in deze pro vincie. Zondagavond heeft De Rijp kunnen genieten van een concert, gegeven door het Koninklijk Wormerveers Mannen koor onder leiding van haar dirigent, de heer F. J. Sicking, met medewer king van Aofie Heijnis. alt en Joh. v. d. Boogert, piano. Het prachtige, stem mige kerkgebouw met haar mooie ac- coustiek, leent zich hiervoor wel bij zonder. Het bekende koor, met haar even wichtige bezetting, bracht onder de rustige leiding van haar dirigent wer ken van Van Nieuwenhoven. Diepen- brock, Brahms en meerdere componis ten. Aafje Heijnis had een zeer belang rijk aandeel in dit concert. Deze be gaafde jonge kunstenares beschikt over een prachtige stem, die in alle hoog ten haar mooi timbre blijft behouden Feilloos bracht zij werken van Purcell, Fauré en De Falie. De begeleiding was in zeer goede handen van de heer Van de Boogert. Het hoogtepunt bereikte ze wel in de Rhapsodie van Brahms, een werk voor ma menkoor, alt en piano. Ook de heer Van de Boogert heeft als piano-solist zeer voldaan. Met be heersing en mooie voordracht bracht hij werken van Haijdn, Debussy en Chopin. Met Vexilla Regis van Neu mann besloot het koor het concert. Ds Kastein dankte koor, dirigent en solisten voor de hoge kunst die deze avond was gebracht en bijzonder Aafje Heijnis, die met haar mooie stem niet alleen het kerkgebouw vulde, maar dew- haar voordracht ook de ziel ont roerde. Het is de gewoonte, dat de jagers combinatie, die het jachtrecht in de Pettemer duinen heeft gepacht op ge zette tijden vergiftigde eieren neerlegt om zwarte kraaien en eksters aan een vroegtijdig einde te helpen. Onlangs heeft zich echter een geval voorgedaan, dat deze bestrijdingsmethode in een bijzonder kwalijk daglicht stelt. Het is nl. voorgekomen, dat er in de duinen eieren zijn neergelegd, die zeer zwaar vergiftigd waren. Tengevolge hiervan zijn drie hunden, resp. toebehorende aan de heren Kuiper, Van der Vlies en Cossen dood gegaan. Bij een onderzoek in het duingebied werd één van de be wuste eieren gevonden. Dit is ter on derzoek opgestuurd. Tegen de leden van de jagerscombinatie is door de po litie proces-verbaal opgemaakt. De eie ren, die heel gemakkelijk ook door de jeugd gevonden hadden kunnen worden omdat het gebied vrij mag worden be treden, droegen geen kenteken, dat zij waren vergiftigd. Zij hadden dus nog heel wat noodlottiger gevolgen kunnen hebben. De derde en laatste avond, door de jonge vereniging PVVO in dit seizoen gegeven, mag zeer geslaagd worden genoemd. Deze keer werd het program ma verzorgd door eigen krachten met medewerking van het muziekgezel- schapje van Burgervlotbrug, „Vivo Musica". Het was opvallend, welk een vooruitgang dit groepje sinds het vori ge optreden heeft gemaakt. De solo zang van mej. M. Moot was al zeer goed en viel bij het publiek bijzonder in de smaak. De begeleiding had echter wel een iets bescheidener volume kun nen hebben. Ook Gerard Bouwman zong op verdienstelijke wijze enkele nummers. De heer Geensen droeg een schets, „De vis wordt duur betaald", op hu moristische wiize voor, terwijl de pia niste van „Vivo Musica", mej. R. Eriks. en de accordeonist, J. Bijvoet, veel indruk maakten met een knap ge speelde tango. Samen met de dames Vorst en Rademaker speelde de heer Bijvoet ook een Indisch werkje. Na de pauze werd de éénacter „Sport vereent" vlot ton tonele ge bracht, had mej. N. Quak met een Westfriese voordracht veel succes, hoorden we van Iny Vorst het bekende nummer „Circus Renz" en vergastte Riet Eriks het publiek met de voor treffelijk gespeelde „Eerste Wals" van Durand voor piano. Hoewel de zaal van „Het Wapen van Petten" behoorlijk was bezet, lijkt het ons toch toe, dat nog meerderen zich bi,j PVVO kunnen aansluiten. De ver eniging heeft reeds getoond reden van bestaan te hebben en door een groter ledental zal het mogelijk zijn een nóg beter programma samen te stellen. Petten heeft tegen Con Zelo opnieuw aan het ortste eind getrokken. Toen de thuisclub na de thee de stevige wind als bondgenoot kreeg, leek de 0-2 achterstand zeker niet hopeloos. Het liep echter anders en het waren de gasten, die het eerst succes hadden. Nadien moesten de Pettenaren met tier man spelen, omdat H. Vriesman met een beenblessure was uitgevallen. Toch konden De Waard en Molenaar te wat onzekere Waarlander doelman tot capituleren dwingen (2-3), maar door snelle, succesvolle uitvallen werd het vrij spoedig 2-5. De thuisclub bracht daarna de eindstand op 3-5. De strijd kon maar matig boeien; al leen de goede leiding van de scheids rechter viel op. Voor Con Zelo bete kende de zege veiligheid. Hedenmorgen reikte Prins Bernhard op het Paleis te Amsterdam onderschei dingen uit. De res. kapitein G. W. Leuverink uit Bergen ontving het Bronzen Kruis. Hij onderscheidde zich door moedig op treden tegenover de vijand in de jaren 1944 en 1945 als rechterhand van de commandant van een gedeelte van de Achterhoek, waar veel ontsnapte ge allieerde krijgsgevangenen en leden van vliegtuigbemanningen over de grens kwamen en, na verzorgd en verpleegd te zijn. naar het Zuiden des lands wer den doorgestuurd. Ook verkende hij de plaatsen voor afwerpterreinen van wa pens en was hij bij verschillende zoge naamde „droppings" tegenwoordig. Hij nam persoonlijk leiding bij het oefenen van ondergrondse strijders met deze wapens, zodat na de bevrijding van de Achterhoek drie compagnieën zich naast de geallieerden konden scharen en ook als strijdbare troep werden in gezet onder de naam van „Dutch Na tionaal Battalion". Hierbij was hij eerst compagniescommandant en daarna „se cond in command'. Met dit bataljon rukte hij op in April 1945 tot nabij Amersfoort. De Landelijke Rijvereniging „De Kennemer Ruiters'' heeft op haar laat ste vergadering toesloten op 16 Mei te Bergen een grote demonstratie te ge ven. Op het terrein van de IJsclub aan de Kerkedijk zal een „Streekwed- strijd" worden gehouden. Deze wedstrijd zal bestaan uit dressuurproeven van Individuelen, Viertallen en Achttallen ruiters. Eveneens zal een springconcours worden gehouden en ook zullen num mers vrije dressuur worden gegeven. Hierna zal een parade worden gere den door alle deelnemende ruiters. Aan burgemeester dr. Huygens is verzocht deze parade af te nemen. BURGERLIJKE STAND Geboren Wilhelmus J. M„ z. van A. L. Bellekom en J. E. Zagers. Maria A., d. van L. Bijwaard en T. Kops. Catharina S. W. M., d. van A. T. P. Straathof en M. W. Zuurbier. Jose phine C, G., d. van P. Mulder en M. J. de Vos. Ondertrouwd Jacob Hopman en Anna E. Boots. Cornells J. Kooge en Baukje G. Westerterp. VOLGORDE DER LIJSTEN De nummering der lijsten voor de Gemeenteraadsverkiezingen op 27 Mei is als volgt: 1 KVP (Borst), 2 P. v. d. A. (Den Das), 3 VD-Middenblok (v. Rees- Vellinga) 4 CPN (Belt), 5 A.R.-C.H.U. (mr Sluis), 6 Gem. Belangen (Broers- ma). Besommingen van Dinsdag: IJm. 116 Eveline f 11.618, RO 15 Antje f 7950, KW 9 f 3286, KW 127 f 3545, KW 141 f 8590, IJm. 226 f 246. Aanvoer 2120 kisten Prijzen per kg: Heilbot 2.652.30; Gr. Tong 1.86—1.72; Grm. Tong 1.37- 1.25; Kim. Tong 1.63—1.50; KI. Tong 1.60—1.46; KI. Tong II 1.29—1.24; Tar bot I 1.42—1.02. Prijzen per 50 kg: Tarbot II 58; Tongschar 5847; Schartong 28.50; Gr, schol 60; Grm. schol 58; Kim, schol 57—54; KI. schol I 43—37 KI. schol II 27—11; Schar 27—1 Bot 9; V. haring 11.8011; Makreel 1410; Grm. schelvis. 3527; Kim, schelvis 45—33; KI. schelvis I 4630 KI. schelvis II 3319; Wijting 271 Gr. Gul 30; Mid. Gul 31—28; KI. Gul 18—11; Kim. Hake 43; KI. Hake I 27 KI. Hake II 22—12; KI. Wolf 28—27. Poontjes 20.50: KI. koolvis zw, 2016; KI. koolvis wit 3025. Prijzen per 125 kg: Gr. Kabeljauw 23256; Gr. koolvis zw. 4137; Gr. Hak'e 180—176; Gr. Wolf 68—60. Op de laatste bijeenkomst van het departement van het Nut, die in zaal Evers gehouden werd, bracht de jury verslag uit over de onder de auspiciën van het Nut gehouden tonelwedstrijd in de afgelopen winter. De jury bestond uit mevrouw Kwadijk en de heren Wiedijk en Prijs. De heer Wiedijk was rapporteur en de uitspraak van de jury werd door de aanwezigen met grote belangstelling gevolgd. Als eerste kwam uit de bus de to neelvereniging Harmonie uit Heerhu- gowaard met 177,42 punten, tweede werd „Het ontluikende roosje" uit Heiloo met 175,18 punten en derde .Idda" van Langenaijk met 153,6 pun ten. De gespeelde stukken waren respec tievelijk De Vreemdeling, Per luchtpost en De wereld heeft geen wachtkamer. Het ontluikende roosje behaalde de publieksprijs. Persoonlilke prijzen wer den behaaid door: Atie Kuiper, Har monie, eerste prijs, mevrouw Sprui.it. Ontluikende roosje, tweede prijs. Heren: J. de Groot Harmonie eerste prijs, de heer Komen Ontluikende roosje tweede prijs. Bijrollen, dames, eerste prijs mevrouw Peters, Ida, tweede prijs mevrouw Nat zijl. Ontluikende roosje. Bijrollen heren, eerste en tweede prijs beide voor Harmonie, heren K. van Graft en A. van den Broek Hedenmorgen om acht uur is de nieuwe betonnen brug over de Hoek vaart, ten Zuiden van Wieringerwerf, voor het verkeer opengesteld, waar mee een lang gekoesterde wens in ver vulling is gegaan. Verleden jaar Augus tus is da firma Wassink uit Garderen met de bouw van de brug begonnen, hetgeen is gefinancierd met gelden vol gens de DUW-regeling. Deze vaste brug ontworpen en uitgevoerd door de directie wegen van de Rijkswaterstaat, bureau Hoorn. De heer Molenmaker overhandigde de prijzen met enkele toepasselijke woorden, terwijl aan de juryleden als blijk van waardering een boekwerk werd aangeboden. Voor de deelnemen de verenigingen werden complimente' rende wodrden gesproken. Voor de pdijsuitreiking werd eèn concert ge geven door het dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap' uit Alkmaar o.l.v. de heer Kist, dat ondanks het feit, dat men twee invallers had. ge> slaagd kan worden genoemd, terwijd de avond besloten werd met muziek van The Vita Serenaders. Op Donderdag 30 April zal er in de Ned. Hervormde kerk te Heerhugowaard een bijzondere kerkdienst worden ge' houden ter gelegenheid van Koningin nedag en de komende Bevrijdingsdag. Aanvang 8 uur 's morgens. e De in Heerhugowaard gehouden to neelwedstrijden hebben de volgende re sultaten opgeleverd: Publiekprijs: Ont luikend Roosje, Heiloo. Jury-beoorde- Iing: 1 Heerhugowaard, 2 Ontluikend Roosje, Heiloo, 3 Idda met resp. 177. 58, 175, 18 en 153 punten. In de indivi duele afdeling eindigden de heren K. Komen, Heiloo en D? Groot, Heerhu gowaard met een gelijk aantal punten. Bij de dames werd mej. Kuiper uit Heerhugowaard eerste, gevolgd door mej. J. Kuiper uit Heiloo. OPBRENGST COLLECTE De dezer dagen gehouden collecte voor de Emmabloem ten bate van de t.b.c.- bestrijdihg heeft in deze gemeente het bedrag opgebracht van f 657. Een prach tig succes. De individuele prestaties van enige leerlingen in het bijzonder en van de schoolvereniging vn de ULO-school- club „Bergen" in het algemeen moet voor de organisatoren van deze avond, die gisteren in de Rus werd gegeven, wel een grote voldoening zijn geweest. Met veel begrip en een z er duidelij ke uitspraak, zong Fred Meischke eni ge Negro-spirituals, die voor zijn tè jonge bas een wel wat grote opgave waren. Verrassend was het pianospel van een nieuwe leerling der school. P. Tilstra gaf een zeer verdienstelijk re cital op de vleugel van Grieg's „Hoch- zeitstag auf Troldhaugen", zeer muzi kaal van ODvatting met een goed wisse lende „touche". De jongeman is zestien jaar en verzorgde bovendien nog -„11e begeleidingen van de andere nummers. Een uitstekend accordeon-duet van T. Heyblom en D. Brouwer werkte zéér rhythmisch kort en krachtig ier num mers af. De diverse balletten, die door „maestro" KI. Boot Sr. werden ge bracht, waren één en al bevalligheid. Met korte sketches waren de num mers aan elkaar gelast. Gedurende één hiervan deed burgemeester dr Huygens zijn entrée. Hij was juist nog getuige van de bede aan het gemeentebestuur: „Oh Vroede mannen, toont toch er barmen. laat onze school centraal ver warmen". Kees Vel, de voorzitter, had de avond geopend en sloot met hartelijke woor den van dank aan mw Gischler, de heer Van Olmen en de heer Boot, die over deze avond de super-visie had den. Een attentie aan deze leerkrach ten ging hierbij. De leerlingen-band van de school verzorgde de begeleiding van het bal. Op 31 December telde het kunste naarscentrum Bergen 70 werkende le den, werkzaam op 17 gebieden van kunst, aldus blijkt uit het dezer dagen verschenen jaarverslag. Er werden 15 exposities gehouden, welke door 5600 personen werden be zocht. De rekening sloot met een na delig saldo van f 16.15. Op Koninginnedag zal het dorp da veren van het geweld van 167 straal- en schroefvliegtuigen, die zich 's mor gens boven Bergen aan Zee zullen verzamelen om vendaar in formatie naar Amsterdam te vliegen, waar zij van ongeveer half elf tot half twaalf zullen deenemen aan een grote lucht- psrade. Het programma voor 29—30 April en 45 Mei is thans definitief bekend ge worden. Het luidt als volgt: 29 APRIL. 2 eti 3.30 uur: Poppen theater in „De Rustende Jager" voor kleuters (4 en 5 jaar) en leerlingen van alle scholen (1ste en 2de klasse); 1.30 en 4 uur: Filmvoorstellingen in de aula van de Willibrordusstichting voor alle overige leerlingen der scholen tot en met 14 jaar. 30 APRIL: 9.30 uur aubade van schoolkinderen bij het Raadhuis; 2.30 uur: Gecostumeerde voetbalwedstrijd op het „Foresters"-terrein; 4 uur Bloe mencorso (vertrek Butterlaan); 8 uur Dansavond in „De Rustende Jager" en 8 uur Filmvoorstelling in de aula van de Willibrordusstichting voor jongens en meisjes van 15 jaar en ouder; 8.30 uur Lampionoptocht. 4 MEI: Stille tocht naar het monu ment. Vertrek 7.30 uur vanaf Bergeon- straat. 5 Mei: 8 uur Cabaretavond in de aula van de Willibrordusstichting on der leiding van prof. Cakie. Toeganke lijk voor personen boven 18 jaar. Uit het bovenstaande blijkt dus dat de ruitersportdemonstratie niet door gaat en dat de gecostumeerde voetbal wedstrijd een half uur eerder aanvangt. Het feest van de Arbeid, 1 Mei, zal ook in onze gemeente weer gevierd worden. De Partij van de Arbeid be gint deze dag met een herdenking van de overleden partijgenoten om 10 uur op de algemene begraafplaats, 's Mid dags (4 uur) is er in „De Rustende Jager" een kinderfeest. Hieraan werkt o.a. mee de bekende voordrachtskunste naar Otto Sterman. Verder is er pop penkast en gemeenschappelijk zang. 's Avonds komen de ouderen in deze zelfde zaal bijeen. Ook hier treedt Otto Sterman op. De Mei-rede wordt uitge» sproken door mr H. Willemse uit Rot terdam. De beide balletgroepen onder leiding van mevrouw Majolée verlenen medewerking. NOORDSCHARWOUDE, 29 April. 7400 kg witlof: I 41—46, IB 38—43, II 39—42, IIB 35—41, III 22—38 en afw. 11—30; 71.000 kg rode kool 7—8,40: 5000 kg gele kool 9,40—12,50; 17.000 kg Deene witte kóól 10,70—21.60; 2700 kg aard appelen: Bevelanders 13,30 en Eigenhei mers 8; 800 kg prei 14—16. Doorge draaid: 55.000 kg rode kool. WARMENHUIZEN. 29 April. 140 000 kg rode kool 7—8 70; 21.00 kg gele kool 6,606,80: 6500 kg Déensé Witte kool 14 17,30, 400 kg bieten: B 4. Doorgedraaid: 105.000 kg rode kool. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Attril. 10.000 kg rode koo] 7,30—9,10, 1000 kg witlof: I 37—38 en II 22—30. - Doorge draaid: 6800 kg rode kool. OPPERDOES, 28 April 1953. Ron de biet A 5.70—6.40, B 4—4.30. pren B 1 .70—13.40, C 14.30, witlof I 33-36, lï 29—32, III 18—24, gele kool 6.50—11, rode kool 7. AVENHORN, 28 April 1953. 6500 kg rode kool 7—10.20. 1400 kg gele kool 6.50—14.70, 3900 kg bieten I lang 5.80 —7.40, 8600 kg witlof I 37 -49, II 31— 42, III 23—33. 15.000 kg póën 11 18.50 24.60, III 14.50—18.10, IV 10—11.50. •en sje te- :n- >e- en net io- ijft iw ets ou i'ün» r'\ lat ad in- 'iat zij ?ru >m iar O :5 113 i0 0

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3