Nederland verwierf gezonder leeswaren BUISHAND V olkshuishouding Zijn vader en broer vergiftigd (BURG MULDER'S warzer Inleggingen spaarbanken in '52 hoger dan ooit Bonn en de verdragen met het Westen U.BERS sn voor land RF slstalling em- en 3lverhuur ratie- inrichting nsweg 62 ïar innen >enhandel idersschoenen Sandalen t 1900 agerij utospuit- irichtmg NBUURT 22 28 ALKMAAR Productieverbruik en uitvoer in 1952 gestegen Jaarverslag van de Ned. Bank EIS 20 JAAR Spaarwezen gedijt het beste in een evenwichtige sfeer Inlegsurplus van bijna f62 millioen WIE SPRAK DAAR VAN VREDE? H.M. onderscheidde Verdienstelijke Nederlanders Geen huis, als kinderen naar Chr. school gaan Ontwerp dijkherstel in Eerste Kamer Koningin Elizabeth bij padvinders Uitspraak in Woerdense kaasdiefstal-affaire Parijse pers vijf dagen op reis door Nederland Gedenkplaat onthuld in Amersfoort Ollenhauer: Toestand is volkomen verward Zwitserse communist veroordeeld SCHEEPSPOSITIES m WOENSDAG 29 APRIL 1953 tl naar ot, hoekHoogstr. oor sterke vbeenen tot hun recht, tdc kousen naar 14 TEL2827 ALKMAAR Uzo prettig kunt winketen or de 2 'oon 2669 (Door onze economische medewerker) HE* JAAR 1952 is voor de Nederlandse volkshuishouding een periode van aanpassing, van sanering en van consolidatie geweest. Deze eerste zin van het 170 pagina's tellende jaarverslag 1952, dat deze week door de president van De Nederlandse Bank is uitgebracht, typeert op treffende wijze hoe ons land in het afgelopen jaar heeft gereild en gezeild, hoe het worstelde en overwon. Er zijn reeds vele cijfers gepubliceerd over 1952: door het Centraal Bureau voor de Statistiek, door de' Herstelbank, door particuliere banken. Toch is het verslag van de Nederlandse Bank altijd weer een stuk werk apart: economischevan zijn hoge uitzichtstoren af kan de president niet alleen ons leven in zijn samenhang beter overzien, doch hij kan ons ook haarfijn ver tellen, of er te veel of te weinig geld in omloop is geweest en of dit onze productie en ons verbruik heeft beïnvloed: ten gunste of ten ongunste. De invloeden van het geld op de productie en het verbruik kunnen zeer groot «ijn: prijsstijging en -daling toch leiden tot een verstoring van het verbruik, waardoor er weer een wanverhouding bij de productie ontstaat en de werk gelegenheid wordt beïnvloed. ter, dat het duidelijke herstel en de consolidatie van onze economie de werkgelegenheid toch gunstig beïn vloeden: van Juli 1952 af neemt de stij ging van de werkloosheid af. Ook hier wordt de basis gezonder. TEGEN deze achtergrond moeten wij nu Nederlands economie in 1952 zien. In geld uitgedrukt steeg de totale productiewaarde van 19,7 milliard in 1951 tot 20,2 milliard in 1952. De wer kelijke productie (wij spreken dan van het reeële nationale inkomen) per hoofd der bevolking is gestegen van 106 in 1951 tot 107 in 1952. En daar het inkomen in 1948 gelijk gesteld wordt met 100, betekent dit, dat wij in het afgelopen jaar inderdaad gezamenlijk vooruit zijn gegaan. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat ieder van ons er beter van is geworden. Die ƒ20,2 milliard aan voortgebrach te goederenwaarde vonden een ver bruik tegenover zich van ƒ17,1 mil liard; het restant ad 3,1 milliard werd bespaard en van die besparingen werd weer ƒ1,3 milliard belegd in fabrie ken, machines en voorraden goederen, teneinde nieuwe productiemogelijkheid te maken. Wij zijn hiermede de cirkel rond. Wij spraken in het begin van aan passing en consolidatie. Aanpassing dan in de zin van voortzetting van de reactie op de inflatie in 1950 en 1951. De prijzen stegen toen voortdurend, onze invoer was te klein en onze voor raden buitenlandse valuta en goud smolt als sneeuw voor de zon weg. Wij kwamen steeds dieper in de put. De regering nam toen, half 1951, de bekende maatregelen: belastingverho ging en verbruiksbeperking door niet toe te staan, dat de lonen mee omhoog gingen. Dit is inderdaad een keerpunt geweest. Aan de inflatie werd een halt toegeroepen en begonnen werd met een periode van inkrimping. Als wij de storende geldfactor in schakelen, dan blijkt, dat in 1952 ten opzichte van 1949 per hoofd der bevol king het verbruik aan voedingsmidde len met 1% daalde, dat van genotmid delen met 9% en het verbruik van duurzame goederen met 17%, hetgeen in wezen een gezond verschijnsel bleek te zijn. JIE GROTERE productie was hard no, dig om onze steeds stijgende bevol king te voeden. Een gelukkig verschijn sel hierbij was, dat de productie per arbeider toenam. Wat echter niet luk te, dat was het vinden van voldoende werkgelegenheid. Daarvandaan, dat de werkloosheid eind 1952 groter was dan eind 1951. De oorzaak hiervan ligt bij de groei van onze bevolking, die niet tijdig genoeg in het productie proces kon worden opgenomen. Bij nadere beschouwing blijkt ech- In één opzicht is er in 1952 een zéér grote verandering ten opzichte van 1951: de bespaarde middelen, waarmee o.a. nieuwe voorraden grondstoffen werden gekocht, waren aanzienlijk ge ringer dan het jaar ervoor. De fabri kanten en kooplieden hebben het geld, dat zij anders gebruikten om voorra den te kopen, nu naar defiscus gebracht: de vele aanslagen dwongen hier wel toe. Het gevolg is, dat onze ondernemin gen met betrekkelijk geringe voorra den zitten. Te gering? De president van De Nederlansche Bank gelooft van niet: die grotere voorraden voorheen waren abnormaal, thans zijn ze nor maal. Dit houdt ook in, dat uit dien hoofde de invoer niet zal toenemen. Het beeld van onze economie in 1952 wijkt dus, behalve die investering in voorraden, niet zo heel veel af van dat van 1951. De totale productie en het totale verbruik konden iets stijgen, de invoer daalde, de uitvoer steeg en on ze voorraad deviezen en goud nam op verbluffende wijze toe. De wonden, ons door de oorlog toegebracht, werden in 1952 voorgoed geheeld.'Het evenwicht, zij het op lager niveau, werd geheel hersteld. De toekomst konden wij dus, begin Januari 1953, met een gerust hart tege moet zien. Tot ons, op 1 Februari 1953, door de overstroming een nieuwe ramp trof. Laten wij er op vertrouwen, dat de maatregelen tot herstel van deze ramp het In 1952 zo moeizaam her wonnen economische evenwicht niet in gevaar brengen. De officier van justitie eiste gisteren voor de Utrechtse rechtbank tegen de 26-jarige repetitor mr. W. K. F. te Bilthoven, wegens moord vergiftiging van zijn vader, de oud-secretaris der gemeente Amsterdam), en wegens po ging tot moord (vergiftiging van zijn jongere broer). 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie eiste niet levenslang, omdat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Verdachte bekende bij het verhoor het ten laste gelegde. Hij heeft zich bij een drogist in Utrecht van arsenicum voorzien. Waarom, dat weet hij niet, hij had ook wel neiging gehad het zelf in te nemen. Tenslotte had hij het ver gif weer weggedaan. Daarna had hij weer nieuw gehaald. Hiervan had hij twee theelepeltjes over een- vleesscho tel gestrooid, maar hij zeide geen reden te hebben gehad wie ook van zijn fa milie naar het leven te staau. omdat hij in goede verhouding met zijn familie leefde, ook al was er wel eens iets. Verdachte verklaarde, dat hij aan enkele van zijn familie wel een beetje het land had als gevolg van het feit, dat het hem in zijn positie te Den Haag niet zo best was gegaan en omdat hij een meisje had, waarmede de familie minder ingenomen was. Verder bleek dat verdachte nog eens vergif over vlees heeft uitgestrooid. Men werd wel ziek in de familie, doch daarbij bleef het. Daarom probeerde verdachte het vergif nog eens in havermout, toen moeder uit was. Ook dit had geen do delijk gevolg. Intussen had verdachte ook cyaankalium weten te pakken te krijgen en na de havermoutvergiftiging deed hij in een doos met maagpoeder van vader twee theelepels van dit ver gif. Dit nu overleefde vader niet. UET verslag over 1952 van de Nederlandse Spaarbankbond meldt, dat de spanningen in ons vaderland aanzienlijk minder drukkend zijn gewor den. In het internationaal betalingsverkeer maakte de debetpasitie plaats voor een uitgesproken creditpositie. Hand in hand hiermede ging een toeneming van het vertrouwen, die bevruchtend werkte op het spaarvolume. In alle duidelijkheid werd de juistheid van de stelling bewezen, dat het spaarwezen het beste gedijt in een evenwichtige sfeer, die het nodige vertrouwen inboe zemt, aldus het verslag. De inleggingen bij de algemene spaarbanken zijn hoger geweest dan ooit tevoren f 539,6 millioen, zelfs f 60 min hoger dan de inleggingen m het zeer uitzonderlijke jaar 1945 (geld- zuivering). De terugbetalingen waren eveneens zeer hoog n.l. f 477,7 min. maar dit heeft niet kunnen verhinde ren, dat er een inlegsurplus is geboekt van bijna f 62 min. Met uitzondering van 1945 (surplus f 288.1 min) is dit bedrag hoger dan ooit tevoren. Het verslag merkt op, dat het aantal inleg- posten dit jaar en vorig jaar in de maand October hoger was dan in enige andere maand, waaraan de wereld- spaardag wel niet vreemd zal zijn. Het aantal spaarbankboekjes is met 99.000 vermeerderd. De algemene spaarbanken beheerden per ulto 1952 een totaal te goed van ruim f 1.192 min. Het geheel In de zitting van het Hoog Militair Gerechtshof van 14 April werd door de advocaat-fiscaal aan het Hof gevraagd uit te maken of wit nog in de tijd van oorlog leven of niet. Zulks in de zin van het wet boek van militair strafrecht en ten behoeve van een richtlijn voor de krijgsraden te velde. Het Hof heeft naar aanleiding van dit verzoek thans meege- ice'd op het «tandpunt te staan dat wij nog in tijd van oorlog le ven. overziende constateert het bestuur, dat wel overtuigend gelogenstraft wordt de mening van diegenen, die in het spa ren bij de spaarbanken een wat ver ouderde manier van sparen zien. Danstent in Haarlems Flora park failliet Een van de attracties van Haarlems lichtstad, de vermaaktent „Le moulin rouge" in het Florapark, heeft een on tijdig einde gevonden, doordat de Haar lemse rechtbank gisteren het faillisse ment heeft uitgesproken van de maat schap die „Le moulin rouge" exploi teert en van de beide leden van die maatschap, de heren H. J. W. T. en P. W. V.. Het faillissement was aange vraagd door leveranciers en door het orkest, dat o.a. nog f 3500 honorarium moest ontvangen. „Le moulin rouge" is al eerder in moeilijkheden geweest, toen omwonen den in kort geding de eis stelden tot sluiting wegens overlast door de luide dansmuziek Deze eis werd toen echter verworpen Ruziemakende psychologen vrijgesproken De rechtbank te 's Gravenhage heeft gisteren de Utrechtse psycholoog A. M. W. en de Haagse psychologe E. C. vrijgesproken. De beide psychologen was ten laste gelegd, dat zii. als, be stuursleden van een vereniging ter be vordering van de psychologie der Zü- richer school in een brief mevrouw M. H H. C -W. bewust hadden beledigd De rechtbank meende dat niet was komen vast te staan dat het geschrevene met opzet als beledigend was bedoeld. De officier van Justitie had tegen elk een vonnis van f 150 boete subs. 30 dagen hechtenis gevorderd. Pas een maand later kwam er ver denking, zo bleek verder uit allerlei verklaringen. De werkvrouw vond vreemd uitziend poeder open en bloot staan en daardoor kwam de opzet van verdachte uit. Verdachte zeide, soms berouw te heb ben over zijn daad, maar niet altijd. De verdediger, mr A. J. Moll, vroeg na een langdurig pleidooi ontslag van rechtsvervolging, omdat verdachte niet toerekeningsvatbaar zou zijn. Opnieuw heeft het H.M. de Koningin behaagd ter gelegenheid van haar ver jaardag een groot aantal verdienstelijke Nederlanders te begiftigen met een ko ninklijke onderscheiding. Benoemd werden o.a. tot: Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Drs D. J. Wansink, directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen; N. H. Brink, hoofddirecteur van het Aan-—Pn Verkoopbureau voor Akker bouwproducten; mr J. H. Klatte, secre taris-generaal van het ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid; J. C. Kraft, hoofdinspecteur-directeur van de Arbeid, wnd directeur-generaal van de Arbeid; mr F. H. A. de Graaff, voor zitter van de Stichting van de Arbeid; Jhr mr A. F. C. de Casembroot, comm. der Kon. in de prov. Zeeland. Voorts de Tweede Kamer-leden: Van den Bom, Korthals, en jkvr. Wttewaal van Stoet wegen. Burgemeester mr F. M. A. Schokking van Den Haag; lt-gen. A. T. C. Opsomer, cdt le legerkorps. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau (bij bev.): A. Th. Lamping, bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Bonn; D. J. von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau: mgr prof. dr B. J. Alfrink. aartsbisschop-coadjutor te Utrecht. Officier in de Orde van Oranje Nas sau: H. Remme, vice-voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen (bevorderd); dr B. Havinga, di recteur van het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek te Amsterdam; G. v. 't Riet, directeur van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit; H. Korte Jr, algemeen secretaris van het N.V.V.: J. A. Middelhuis, voorzitter van de Ne derlandse Katholieke Arbeidersbewe ging; Ed. Flipse, dirigent Rott. Philh. Orkest; Louis A. A. Saalborn; Victor E. van Vriesland. Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Joh. de Jong, voorzitter van de Chr. Middenstandsbond: H. Neuteboom, oud voorzitter van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen: B. Biesheu vel, voorzitter van de afdeling Noord- Holland van de Vereniging tot bevor dering van de landbouwtuigpaardfokke- rij in Nederland. Morgen hopen wij hierop een aan vulling te plaatsen. Het tweede Kamerlid de heer Beer- nink (C.H.U.) heeft aan de ministers ven Binnenlandse Zaken en van Maat schappelijk Werk schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van een in het Corresponden tiebladOrgaan van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers) van 23 door „iemand van de woningcommis sie" in de gemeente Havelte aan een in een stookhok wonend gezin, waar van de kinderen de christelijke schoot te Havelterberg bezoeken, is medege deeld, „dat ze wel konden begrijpen, dat er geen kans was ooit een woning te zullen krijgen, zolang de kinderen naar de Christelijke school gaan"? 2. Zijn de ministers bereid naar een en ander een onderzoek te doen in stellen en van het resultaat van dat onderzoek mededeling te doen? De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van Verkeer en Wa terstaat en van het wetsontwerp nood voorzieningen dijkherstel. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) vroeg vlugge vervoersmiddelen voor de militairen, die bij eventuele nieuwe rampen moeten helpen. Hij be pleitte voorts het blijvend stationneren van militairen op Schouwen en Duive- land. De heer Kolff (CHU) achtte het on redelijk voor deze ramp schuldigen te zoeken. Wanneer alle dijken bij het' Riik in beheer zouden zijn geweest, zou de ramp niet kleiner ziin geweest. De heer Tjalma (AR) drong aan op het zo nodig omroepen van hoog wa ter-berichten buiten de normale uren van nieuwsuitzending om. Voorts drong hij aan op betere radioverbindingen met bedreigde gebieden en op de aan schaf van amphibievoertuigen. De heer Geugjes (CPN) meende, dat de tegenzin om zich hogere uitgaven voor verbetering van de dijken te ge troosten de oorzaak van de ramp was geweest. Koningin Elizabeth van Engeland nam te Windsor een defilê van duizend padvinders af. Na afloop onderhield H.M. zich met ver schillende gebrekkige padvinders. Gisteren, deed de Utrechtse rechtbank uitspraak in de zaken tegen de 33-jari- ge landarbeider A. P. te Den Haag en de 27-jarige marktkoopman N. V., eveneens te Den Haag, die verdacht werden van diefstal van kaas te Woer den. Tegen hen was respectievelijk acht maanden met atfrek en één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist. De rechtbank veroordeelde hen nu respectievelijk tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek en tot twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk. De 35-jarige kaashandelaar L. F. H. te Woerden, die de diefstal had uitge lokt en tegen wie twee jaar gevangenis straf was geëist, werd nu veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Van 5 t.e.m. 9 Mei zal een aantal Fran se persvertegenwoordigers op uitnodiging van de A.N.V.V. ons land bezoeken. Het betreft hier een gezelschap reporters van een tiental veelgelezen Parijse „boule vardbladen" en andere populaire persorga nen. Tijdens een vierdaagse excursie door „La Hollande inconnue" krijgen de Franse gasten de gelegenheid, kennis te maken met enkele in het buitenland minder be kende curiositeiten. Het programma ver meldt onder andere een bezoek aan het Edams museum met de drijvende kelder en een aan de kerk in Wieuwerd (Fries land) met de door onverklaarbare oorzaak tot mummies geworden stoffelijke over schotten, alsmede een tocht per punter door Giethoorn. Gistermiddag werd in de Bern- hardkazerne te Amersfoort een gedenkplaat voor de gesneuvelden van de 7 December-divisie onthuld. Generaal Dürst Britt onthult de plaat. HE LEIDERS van de regeringsmeer derheid in de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) hebben gisteravond een onderhoud met president Heuss ge had voor een nieuwe meningsuitwisse- ling over de verdere behandeling der verdragen tussen West-Duitsland en het Westen: de Conventies van Bonn en het Europeselegerverdrag. De grootste en kleinste partij der co alitie de Christen-Democratische Unie van dr. Adenauer en de Duitse Partij gaven als haar mening te kennen dat de belangrijkste delen der verdragen thans de beide parlemen taire organen gepasseerd waren en door de president getekend dienden te wor den. Zij keerden zich hiermee tegen een deel der derde coalitiepartij de Vrije Democraten dat een nieuwe uit spraak van de Bondsraad (Eerste Ka mer) wenst. Deze laatste heeft de vorige week ge- eist, dat het Constitutionele Hof zich eerst uitspreekt over de grondwettig heid der verdragen. De parlementaire leiders lieten zich na hun onderhoud niet uit over het antwoord van presi dent Heuss. Na een onderhoud tussen de Bonds kanselier, dr. Adenauer, en de leider der Sociaal-Democratische oppositie Ollenhauer, bleek gisteren, dat de op positie blijft staan op een uitspraak van het Constitutionele Hof over de grondwettigheid der verdragen. Ollenhauer verklaarde, dat naar zijn mening geen enkele politicus in West- Duitsland weet, wat op het ogenblik de juiste toestand in de ratificatieproce dure der verdragen is. „De toestand is volkomen verward", zeide hij. GROOT BELGISCH TAPIJT VOOR DE VER. NATIES Te Mechelen wordt thans het grootste kunsttapijt ter wereld vervaardigd. Dit kleed, dat bestemd is voor de grote hal van het gebouw van de Ver. Naties te New York, zal 13.5 m. lang en 8 m. breed zijn en 350 kg. wegen. Het is een geschenk van België aan de organisatie en wordt geweven naar een ontwerp van de Antwerpse kunstenaar Peter Colfs. Acht wevers en weefsters zullen een jaar lang werken aan dit kunsttapijt, dat de Belgische staat 800.000 frank zal kosten. Het Zwitserse communistische parle mentslid Emil Arnold is Dinsdag door het gerechtshof te Bazel tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bovendien werd hij voor de tijd van twee jaren uit de burgerlijke rechten ontzet. Arnold werd schuldig bevonden aan poging tot ondermijning van de veiligheid van Zwitserland in een toespraak, die hij in 1951 op het congres van Oosteuropese journalisten te Boedapest had gehouden. EXPLOSIE OP VLIEGDEKSCHIP Door een explosie van een stoomke tel op het Amerikaanse vliegdekschip „Bennington", varend ter hoogte van de Zuidkust van Cuba, zijn elf man ge dood. Er waren voorts nog vier gewon den. Het schip is een haven binnenge lopen. I ?een iesje ze- jen- nge- ~den jame, j mo- zijn ouw aiets zou |gen* 1 ter", adat had on- 1 raat t zij om den. om kaar ij Agatha (t), 29-4 van Balik Papan te Surabaja verwacht Akkrumdijk, 28-4 te Colombo Alphard, 27-4 van Las Pal- mas naar Antwerpen Amerskerk, 27-4 te Duinkerken Amstelland, 28-4 te St. Vincent (KV) Amstelvaart, pass. 27-4 ten noorden van Nieuw Zeeland naar Cristobal Annenkerk, 27-4 van Port Swettenham naar Penang Albireo, 27-4 van Rio de Janeiro te Vittoria Alnati, 27-4 te Santos Amor, 27-4 van Bremen te A'dam Axeldijk, pass. 27-4 Ouessant Aagtedijk, 28-4 van New York te Buenos Aires verwacht Aldabi, 28-4 150 mijl noord van St PauLsrock naar Rio de Ja neiro Arnedijk, 27-4 van Halifax Averdijk, 28-4 van R'dam te New Orleans verwacht Baarn, 27-4 n.m. van Talara, 28-4 te Paita verwacht Bennekom, 27-4 van R'dam naar A'dam Boissevain, 27-4 n.m. van Santos, 28-4 te Rio Ja neiro verwacht Boskoop, 27-4 230 mijl noordwest van Curagao Blommersdijk, 28-4 te Antwerpen Boschfontein, 28-4 van A'dam naar Hamburg Bali, pass. 27-4 ten zuiden van Westpunt Kreta naar Port Said Bantam, pass. 27-4 Vlissingen Bengkalis, 27-4 van Tandjong Priok naar A'dam via Padang Bonaire, 27-4 560 mijl zuid-zuidwest van Flores naar Plymouth Breda, 27-4 van Tampa te R'dam Congostroom, 28-4 te Lagos ver wacht Cleodora (t), 27-4 van Lyttleton naar Curasao Elmina, 27-4 van Las Palmas naar Dakar Edam, pass. 28-4 Vlissingen Eendracht, pass. 27-4 Kaap Bon Groote Kerk, 27-4 van Marseille naar. Genua Gooiland, 28-4 v.m. van Francisco do Sul te Paranagua verwacht Heelsum, 28-4 te New Orleans verwacht Ittersum, pass. 27-4 Minikoy - Kedoe, 27-4 van Port Said naar Safaja Kiel- drecht, pass. 27-4 Vlissingen naar Ant werpen Laagkerk, 27-4 van Marseille, 28-34 te Genua verwacht Lieve Vrou- wekerk, pass. 27-4 Kaap St Vincent naar naar Le Havre Lombok, 27-4 van Tanga naar Mombasa Limburg, 26-4 van Claveria naar Honolulu Loosdrecht, pass. 27-4 ten oosten van Ceylon naar Colombo Manoeran, pass. 27-4 Ceylon naar Port Sudan Malea (t), 28-4 te Monrovia Mapia, 28-4 te Singapore Meliskerk, 29-4 te Hongkong verwacht - Muiderkerk, 28-4 te Genua verwacht Nestor, 27-4 van West-Indië te A'dam N:euw-Amsterdam, 27-4 n.m. 440 mijl west-noordwest van Kanarische Eilanden naar Las Palmas Oranjestad, 27-4 760 mijl zuidwest van Flores naar Southamp ton Omala (t), 28-4 te Piraeus Pa- pendrecht, 28-4 van Sidon te Carthagena Perna (t), 28-4 van Pladju te Singa pore verwacht Phontis, 28-4 te Sema- i-ang Prins Alexander, pass. 27-4 Vlis- smgen Parkhaven, 27-4 dwars Bahia Prins Willem V, 27-4 van R'dam te Chi cago Polydorus, pass. 284 Vlissingen Rijndam, '27-4 140 mijl zuid van Sable Eilanden naar Cobh Stad Amsterdam, 28-4 van Middlesboro te Narvik Straat Makassar, 27-4 van East London, 28-4 te Port Elizabeth verwacht Sumatra, pass. 27-4 Straat Messina naar Genua Stad Maassluis, 27-4 van R'dam te Narvik Stad Vlaardingen 28-4 n.m. van Vlaar- dingen naar Narvik Salland, 27-4 v-sti Santos naar Rio de Janeiro Scherpen- drecht. 27-4 n.m. van Paranagua naar Curacao Taria <t). pass. 27-4 Ceylon Ta wall, 29-4 te Galveston verwacht Tara, 29-4 v.m. van Antwerpen te R'dam verwacht Veendam. 28-4 van New York te R'dam Waterman, 27-4 150 mijl oost ten zuiden van Kaap Race - Wes- terdam. 27-4 van R'dam te New York '.Villen Barendsz 27-4 van Kaapstad te A'dam IJssel 27-4 van Malta naar Tunis Zuiderkruis. 27-4 620 mijl west noordwest van Walvisbaai. 1.00 nu- 1.00 de ;er- en- m.- de- 1.59 ,ne- 1.00 1.45 ».35 au- '.00 .40 ng. /an en. er- er- ek. in .45 ist- .00 in- lal. IA, .00 sk. >e- de Se. .ie. ,w. ht. k- le al, le- 00 en 1.- 15 n- id DO 10 ik 15 to i- I

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7