Hondsbossche zeewering brak de kracht van het water Vrouwe Justitia in Slootdorp Noord-Holland voor ramp gespaard Meervoudige Kamer toog naar de Wieringermeer Beter ten halve gekeerd Boekhandelaar ontslagen van rechtsvervolging De „Willem Ruys" weer naar Indonesië E* Bunkers worden gesloopt D* OFFICIER VEROORDEELD WEGENS KNOEIERIJEN Wie schoot er? De vader of de zoon? DONDFBDAG SO A'TII. 1953 Zo werd het schot gelost. In Februari van liet vorig jaar werd in een magazijn in Rotterdam een zakkenrolster betrapt die tenslotte werd veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstrafj hoewel de vrouw hardnekkig bleef ontkennen en zelfs een rechercheur die haar aanhield er van beschuldigde het ',,dievenpoeder", waarmede de vrouw door de mand viel, op haar hand gesmeerd te heb ben. Een dezer dagen echter heeft de vrouw bekend dat haar echtgenoot eveneens van de praktijken van zijn vrouw op de hoogte was aeweest en mee geprofiteerd heeft. De politie heeft goederen die van het geld ge kocht waren, in beslag genomen. De Economische politierechter te Utrecht heeft gisteren de directeur van een boekhandel te Utrecht, de heer C. L. die terecht had gestaan wegens over treding van de winkelsluitingswet, ont slagen van rechtsvervolging. De heer L. heeft twintig jaar lang literaire le zingen georganiseerd, die in zijn win kel na sluitingstijd werden gehouden. Hij heeft nooit enig bezwrar horen aanvoeren tegen deze lezingen, die vaak door allerlei autoriteiten werden bijgewoond. De Economische politie rechter was van oordeel dat het feit op zich zelf wel strafbrar was, maar dat van schuld van de heer L. niet kon worden gesproken. Deze toch nam te goeder trouw aan. dat hij geen straf baar feit pleegde. De heer L. hrd bij de behandeling van deze zaak aangevoerd, dat de le zingen geen zakelijke inslag hadden, doch slechts van culturele betekenis waren. De eis hrd geluid 2.11 boete, subs, een maand voorwaardelijke hech tenis. Voor de 32ste maal is het m.s. „Wil lem Ruys van de Yoninkliike Rot- terdamsche Lloyd gistermiddag uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken met op de brug kapitein C. iC. Goede- waagen uit Den Haag, die, uitgeleide gedaan door zijn gezin, namens de di rectie een bouquet bloemen in ont- vrngst had te nemen. Op het bijgaand kaartje stond vermeld: „Op de goede afloop". De Zuider Nieuwlandpolder bij Zierikzee, groot 59 h.a., is drooggeval len. Hierdoor is de rij huizen aan de Rijksweg ook droog gekomen. neming op 1000 meter afstand. Om deze waarneming op haar betrouw baarheid te testen was de Alkmaarse rechtbank naar de plaats van het in cident vertrokken. De gehele zaak werd buiten gerecon strueerd. Eerst ging men naar het erf van de bewuste boerderij in de buurt waarvan (zonder de vereiste vergun ningen) gejaagd was. Toen stapte men in de wagen en reed naar de plaatsen waar de jachtopziener gestaan had, toen hij de boer en zijn zoon „in de link" kreeg. De afstand was zo groot, dat men absoluut niet zien kon welke personen het bewuste geweer in de hand namen, toen de boer en zijn zoon onder het wakend oog van een tweede jachtopziener de jacht reconstrueerden. Of dit ook de opinie van de rechtbank is, zal over 14 dagen blijken, wanneer de openbare behandeling van deze zaak wordt voortgezet. PECH De terugweg ging over Kolhorn en Schagen langs de duinenreeks naar Alkmaar. Vlak hli Koedijk sprong nog de band van r'" dienstauto, zodat de wachtmeester vooi stelde een auto aan te houden teneinde mr Krabbe, de rechter van deze middag in de gelegen heid te stellen met een welwillende automobilist mee te liften. „Nee, dat maar liever niet" vond mr Krabbe en wachtte totdat de reparatie klaar was. lien wachtmeester van de Rijksver- kccrspolitie legt onder het wakend oog van de vice-president van de Arrondissements-rechtbank te Alk maar, mr Krabbe (links) en de rechter mr R. W. C. v. d. Wall Bake vakkundig een nieuwe band om. (Van een onzer redacteuren) t\e ZEE IS VRIEND en vijand van de mens. Zij zingt het lied van alle tij den en kan haar golfjes vriendelijk langs strand en duin laten glijden, maar de mens, die van oudsher haar onbetrouwbaarheid kent, laat zich daardoor niet verschalken. Hij weet wel, dat de zee de strijd met het land nooit opgeeft en dat z(j, in een verhond met regen en wind, plotseling als een losgeslagen demon met de enorme krachten van haar watermassa's op liaar erfvijand kan aanstormen om alles weg te sleuren, wat zij in haar aanvallen kan omvatten. De mens weet dat en hij laat zich niet in slaap sussen. Hij bouwt zijn afweer, steeds groter, steeds sterker, en hij legt als het ware een bescher mende bazalten arm om het zwakste deel van onze duinkant en waakt dag en nacht bü zijn verdedingswerken. de indruk, dat de naar het Zuiden aan sluitende duinenrij steeds meer land inwaarts gaat wijken. Naar de ingenieurs ons hebben mede gedeeld gaat de duinenrij niet altijd achteruit, maar ook wel eens vooruit, zodat in 1947 de toestand gelijk was aan die in 1912. Op den duur neemt de zee evenwel mcer dan zij geeft en is de afslag op gemiddeld 1 meter per jaar te schatten. In een tijdperk van cen kwart eeuw traden de duinen ter plaat se circa 32 meter achteruit en om ver- komen zal er tevens nu een verbetering dere afslag door wervelingen te voor van de duinvoet en het duintalud te Camperduin gemaakt worden door ver lenging van de b'iitenglnoiing der Hondsbossche zeewering. Men hoopt daarmede te bereiken dat de stroom meer mee gaat lopen waardoor bescha diging beter kan worden voorkomen. Nog dit jaar zal met dit grot» werk den begonnen waarmede men het vol gend jaar gereed hoopt te komen. HANK ZIJ DE TECHNISCHE be kwaamheid en de jarenlange erva ring zijner deskundigen heeft het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier onze zeewering zó sterk ge maakt, dat binnen zijn ressort de storm in de nacht van 31 Januari voor onze provincie geen gevaarlijke dreiging ge weest is. In het bijzonder de meest kwetsbare plek aan onze kustlijn, daar •waar de duinen verdwenen zijn en de mens met kostbare strekdammen en zware basalten verdedigingswerken de in zijn tegenwoordig profiel van 1875 daterende Hondsbossche zeewering ge legd heeft, werd het water door de £.50 m hoge dijk gekeerd, zij het dan ook, dat de zee haar erfvijand ernstige verwondingen toebracht. Vanzelfsprekend zijn de aanstormen de watermassa's er hier en daar over heen geslagen, wat evenwel geen drei ging van betekenis mag heten. De dijk bleef dicht en de vaste ploeg van de altijd hieraan werkende mannen kan zich tot herstel van de geleden schade bepalen. VOORBIJ PETTEN in de zeereep bij de Oldenbarneveidsdyk en Groote Keeten waar de wering onder toezicht ven de Rijkswaterstaat is eeste'd. heeft de zee in die boze nacht de buitendijk doorbroken en een duinpan overstroomd waardoor daar ter plaatse een binnen- meertje is ontstaan. Het gat is inmiddels gedicht en het zoute water zal op de duur in de bo dem moeten verzinken. Hier heeft het Hoogheemraadschap het toezicht op de binnendijken en men is met man en macht aan het werk om de zogenaamde Helmdijk naar de Voordijk door te trekken. DE TAAK VAN HET HOOGHEEMRAADSCHAP IS EEN TIJD geweest, dat er in Noord-Holland boven het IJ tal van grotere en kleinere waterschappen wa ren. maar na de ramp van 1913 is in 1919 het tegenwoordige Hoogheemraad schap in het leven geroepen. Het heeft niet alleen de taak de zee op de meest bedreigde punten te keren, het heeft tevens het toezicht en het onderhoud van de binnendijken, de slaper- en de öromerdijken, welke benamingen zich men wellicht nog uit zijn schooljaren zal herinneren. Door het totstand komen van de af sluitdijk en de daardoor minder drin gende voorziening van de Zuiderzee dijken is de taak van het Hoogheem raadschap toegenomen door de zorg van een steeds groter aantal kilometers wegen. De Hondsbossche zeewering het zorgenkind heeft een lengte van 4,5 km. de IJselmeerdijken en de dijk van de '•.'ieringermecr ongeveer 90 km, de binnenwaterkeringen circa 170 km, zo dat zijn zorgen zich over niet minder dan 2(55 km dijken uitstrekken. Toege zien m-.et ook worden op de zich daar in bevindende sluizen en kunstwerken en op 210 km verharde wegen op deze waterkeringen gelegen. Het waterschap timmert niet aan de W'eg althans niet in de figuurlijke betekenis maar een bijeenkomst wel ke het deze week met diverse pers vertegenwoordigers heeft gehouden en de daaraan verbonden excursie naar de „bedreigde" gebieden is zeker wel eens nuttig om de soms mopperende inge landen te laten weten dat de door hen betaalde gelden nuttig besteed worden. He> tekort zat altëd nns vor een groo' gedeelte uit de uitkeringen van de op brengst van de motor- en rijtuigenbe lasting moeten komen. WANDELENDE DEINEN EXCURSIE GING in tegenwoor digheid van dijkgraaf mr Kamp, de secretaris, de penningmeester, de inge nieurs Poppens en Boltje en diverse technische hoofdambtenaren, w.o. de heer Mann, naar de Hondsbossche zee wering waar de ploegen naarstig bezig waren de schade te herstellen. Opmerkelijk is. dat bij Camperduin de dijk zo ver in zee springt. Men krijgt Aan de Noordkant van de zeewering heeft de zee het wat rustiger aange daan, wellicht mede door de daar ge plaatste betonpalen, die de houten af weer hebben vervangen. Sedert Febr. werd het duingebied bij Camperduin geheel met helm en riet bedekt, terwijl een deel van de door de zee op de dijk geworpen steen verder 00 de berm als bestorting is teruggebracht. Men begon van het Noorden uit en is thans op de helft, dus circa 2 km ge vorderd. Het is nog onzeker in hoeverre voor deze werken rijkssubsidie zal worden verkregen. Wel staat vast, dat men een vaste toezegging heeft wat betreft het opruimen van enige bunkers waar mede men trouwens in 1947 reeds is begonnen. Een tweetal bunkers bij de Hondsbossche zeewering, die in de stormnacht bewezen hebben gevaarlijk voor het wegslaan van de grond te zijn worden nu opgeruimd en de aanbeste ding van dit lastige werk zal de vol gende week plaats vinden. Verder ging de tocht langs de Rijks zeewering, langs de Zijperzeedijk en de Zuid-Schinkeldijk, via Callantsoog langs de Voordijk naar Groote Keeten waar de voorgenomen werken aan de Helmdijk werden bezichtigd. Terug ging het van Sint Maarten tot Schoorl- dam over de hoge Westfriesche zee dijk. DE KOSTEN DER NIEUWE WERKEN. Op de Woensdag gehouden algemene vergadering van het waterschap heb ben dijkgraaf en hoofdingelanden voo'r- gesteld de benodigde gelden door le ningen te dekken. Het herstel Her stormschade eist f 300.000, de verbete ring van de duinvoet en het duintalud te Camperduin f 250.000, de verbetering van de Helmdijk bij Groote Keeten f 18.000 en het slopen der presentjes, welke de Duitsers ons in de vorm van bunkers hebben acht», gelaten niet minder dan f 150.000. Behalve voor een deel van dit laatste en voor de ge- Even ten Noorden van de Grote Keeten wordt een noodduin aange legd, dat ons tegen de kracht van het water moet beschermen. Het zand hiervoor wordt van een hoger gelegen duin afgegraven en per smalspoor en vrachtauto naar de be dreigde plaats gebracht. gewone onderhoudswerken komen deze bedragen voorlopig geheel ten laste van de buitengewone dienst en moeten door de opbrengst van een le ning worden gedekt voor zover daarin niet door' westelijke voorzieningen door bet rijk geheel of gedeeltelijk wordt bij gedragen. STORMRAPPORT. UET IS INTERESSANT kennis te nemen van het stormrapport van inge nieur Boltje, waaruit blijkt, dat de wa terstand in de stormnacht om 5 uur reeds tot 3.50 boven A.P. was gestegen en het zware werkspoor door het over slaande water met een golfomloop van soms 9 meter van de dijkskruin werd geslingerd, waarna het water pas om 6 uur gezakt is. Zetwek werd losgewerkt, op de pias- bermen lag veel teruggeslagen stort- steen. van vele plpsbeem»n is de bestorting verzakt, de dijkskap had veel te lijden van het aanvallende wa ter, het talud werd gehavend, de klei- bedekking beschadigd. Voornamelijk bij de bunkers is deze losgewoeld en heeft diepe kanalen gevormd. Onder leiding van de dijkbaas is de volledige ploeg aan het helpen en bergen ge weest: Zondagsmorgens werden de schot balkkeringen in de Slapersluis gezet en 's middags in de Dromersluis. Te Cam perduin werd uit de glooiing 1500 m2 zetwerk weggeslagen, de duinvoet werd zwaar beschadigd, veel bestrating is verdwenen, maar de schade aan de hoofden is betrekkelijk gering geble ken. Hoofdzaak is, dat de aanval werd af geslagen en dat de waakzame nia»e»n van het Hoogheemraadschap onmiddel lijk met bet herstel ziin begonnen. F»i een volgende woede-uitbarsting zal de zee baar mokers'"»»,, on e»n nog w»»r- baarder kustverdediging doen neerko men. Laten wij hopen en vertrouwen, dat haar aanvaiskr?»bt. n»oit zo =t»rk za' worden dat zjj deze afweer zal kunnen doorbreken. Luit. ter Zee der 2de klasse (voor speciale diensten) G. A. Dogger werd gisteren op het Paleis te Amsterdam door H.K.H. Prinses Wilhelmina tot ridder geslagen in de vierde klassse van de Militaire Willemsorde. De krijgsraad te Velde „West" te 's Gravenhage heeft gisteren de 48- jarige reserve-kapitein J. J. E. te Oegstgeest veroordeeld tot een jaar gevangenistraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting. E. had het militaire ambtenarenreglement overtre den door giften te hebben aangenomen in een knoeiaffaire bij leveranties. Voorts had E. mededelingen verzwe gen, waardoor het leger finantieel werd •benadeeld en had hij voorschriften niet opgevolgd. De auditeur-militair had te gen hem een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrel; y.an voorarrest gevorderd. (Van onze speciale verslaggever). yOOR de Alkmaarse meervoudige kamer, onder presidentschap van mr. J. Krabbe stond Dinsdag terechtnee, ditmaal niet in dc Alkmaarse rechtszaal maar op een afstand van meer dan 30 kilometer daarvandaan, er gens in een intiem cafczaaltje te Slootdorp, de Wieringermeerboer P. M. V. uit die plaats. Het komt maar heel zelden voor, dat de rechtbank de zaal waar zij wikt en weegt, verlaat om er in twee luxe-wagens met een vaart van 100 kilometer per uur en meer vandoor te suizen, dat de Edelachtbare Heren hun toga aan de kapstok hebben laten hangen en de zaak niet vanuit hun magistrale zetels op wieltjes leiden, maar gezeten in makkelijke clubfauteuils onder het genot van een geurige cigaret. De Meervoudige Kamer, politie, t 1 pi 1 parketwacht, getuigen en beklaagde dCIllldlci1"Cl WClQ op het terrein, waar de overtreding gereconstrueerd zou zijn begaan. niT WAS DINSDAG het geval, toen de rechtbank een nader onderzoek wilde instellen op de plaats van een vermeende overtreding van de jacht wet. Het was helemaal niet zon be- angrijke zaak. Maar daarom typerend voor de nauwkeurigheid waarmee de Nederlandse rechter te werk gaat. Om twee uur gistermiddag stonden voor het gerechtshof aan de Alkmaar se Geestersingel twee personenauto's xlaar: Een blauwe dienstwagen met een boom van een wachtmeester aan bel stuur en de wagen van de officier van Justitie, mr A. W. Holstyn, van wiens veel geroutineerde rijvaardig heid wij ons nu persoonlijk konden overtuigen. Heel wat verkeersdelin- quenten die in al die jaren door dc officier op ferme en deskundige wijze aan de tand zijn gevoeld, kunnen wij thans verzekeren dat deze magistraat het klappen vn de zweep (of in dit geval: het besturen van een auto) in derdaad kent. De tocht duurde drie kwartier en het ging dwars door het onwerkelijk mooie Noordhollandse landschap, dat zich op deze wispelturige Aprildag van zijn meest verrassende kanten liet zien. Maar het was bovenal goed te ervaren, dat onze rechtsgeleerden die wij achter de groene tafel soms als zulke schijnbaar koele eri zakelijke mensen meemaakten, diep in hun hart toch heel gewone en vooal „mense lijke" mensen zijn, wier hoofden en harten zeker niet vol zitten met wets artikels 184 en 225, met overtredings zaken van dat lamme vestigingsbesluit en al die pietluttige mishandelings- zaakjes van f 25.boete. Iedereen ge noot die middag. Van de groen ontlui kende iepen waar wij onderdoor scho ten. van de pril opkomende tarwe, de grillige luchten, van het stekende zon netje cn niet te vergeten van die onge looflijke hagelbui, die kletterend op de daken van onze auto's neerranselde. Oude herineringen kwamen bij het gezelschap op. Het klooster bii Nieuwe Niedorp. waar mr v.d. Wall Bake eens overnacht had, de grote kerk van Zuid- scharwoude, die wij voor die van Scha gen aanzagen, de herbouwde boerde rijen in de Wieringermeer, die onder een tot de einder reikende damp ge- waasd lag. Dit alles was echter het ongewone, rr.aar vrolijke praeiudium, dat aan de rechtszaak, die in hotel „Lely" gehou den werd, voorafging. Gelijktijdig kwamen de equipes aan: het was in het hotel ineens een drukte van belang. „Het lijkt de Kalverstraat in Amsterdam wel" riep de waardin verbaasd uit en sloeg de handen in elkaar toen de hele stoet met de heer Holsteiin aan de kop de gang binnen schoof. Maar het „recht" ging heel ge woontjes en heel nuehtertjes ziin gang. De deur kreeg cen klap en vloog dicht. De behandeling van de rechtzaak kon beginnen. De landbouwer P. N. V. uit Sloot dorp had vorig jaar op 8 Maart op fazanten gejaagd. „Die krengen vreten al m'n erwten op" zei hij later, zodat bet wel te begrijpen was geweest, dat bii op de bewuste dag de dieren, waar hii ze zag. onder vuur genomen had. Hij ontkende dit ook niet. In het proces-verbaal waren hem echter vier punten ten laste gelegd, die echter alle afhingen van de vraag wie er geschoten had. De boer óf ziin zoonHet proces-verbaal van de jachtopziener J. V., dat sprak van een schot door de zoon gelost, was opge maakt naar aanleiding van een waar-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7