Zaak - Dinkelberg in discussie L HET I HERI AKKERTJE Federatie vijlde de scherpe kantjes weg In behouden haven. Veel critiek op ontslagen VVV-directeur Zij Stilte vi Federatie woont in glazen huis Dl Monument on voor „Stijkelg Federatie VVV's op Texel bijeen Radioprogramma Plotseling hoofdpijn LIKDOORNS WONDEROLIE r~ PimPam, Pom en de Wonderlamp „Alcmaria" kreeg zetel in het bestuur Fokker bouwt de Hawker-Hunter Ook Engeland B nieuwe rad MAANDAG 4 MEI 1953 (Van een onzer redacteuren) DAT OP DE JL. ZATERDAG te Texel gehouden vergadering van de V.V.V.'s benoorden het Noordzeekanaal het aan haar directeur, de heer Dinkelberg, gegeven ontslag een onderwerp van bespreking zou uitmaken, viel te voorzien. Dat de discussie terzake nu en dan uitgroeide tot een fel debat, waarbij zowel van de zijde van het bestuur als van die der afgevaardigden scherpe woorden werden gebezigd, vond wel zijn oorzaak in het feit, dat de heer Dinkelberg het dienstig had geoordeeld een verweerschrift op te stellen, dat door hem aan de V.V.V.-besturen boven het Noordzeekanaal was toege zonden. In dit verweerschrift de Federatievoorzitter sprak van „pamflet" stelt de ontslagen directeur niet slechts eigen verdiensten in het licht, doch trekt hij tevens fel van leer tegen het Federatiebestuur, dat hem zonder enige vorm van proces „rechteloos, eerloos en brodeloos" heeft weggejaagd en dit uit hoofde van een veroordeling wegens het doen van onjuiste privé-belastingaangiften, een zaak, waar de Federatie als zodanig geheel buiten stond, zodat door haar ten deze geen enkele schade is geleden. Hoewel er aanvankelijk tijdens de debatten in de vergadering een stroming pro-Dinkelberg viel waar te nemen, bleek de argumentatie van het bestuur toch van zodanige aard, dat de afge vaardigden zich hier achter schaarden en dat aan het gegeven ontslag sanctie werd verleend. T)E VOORZITTER, mr D. Breebaart, sneed dadelijk na de opening van de bijeenkomst, deze ontslagkwestie aan, daarbij mededelende, dat het be stuur unaniem tot dit besluit was ge komen. Het pamflet-Dinkelberg noopte hem wat dieper op de zaak in te gaan, waarbij hij over „ridderlijkheid" en Noordhollandse geest" gesproken in de eerste plaats becritiseerde, dat dit geschrift noch het Federatiebestuur, noch hem persoonlijk rechtstreeks had bereikt, zodat men op andere wijze van de inhoud kennis moest nemen. Uitvoerig ging spr. daarna op deze inhoud in. Als de heer Dinkelberg betoogt, dat de Federatie geheel bui ten deze belastingaffaire zou staan, stelde mr Breebaart daar tegenover, dat de gewezen directeur wel degelijk de naam van de Federatie had mis bruikt om op deze wijze t.a.v. de om zetbelasting persoonlijk voordeel te behalen. Zou men de heer Dinkelberg handhaven, dan zou hiermede het naar buiten reeds geschokte vertrouwen ge heel verloren gaan. Zowel ten aanzien van de arbeidsovereenkomst, die vol gens de heer Dinkelberg „vriendelijk zou zijn, weggewuifd" als op andere punten wordt door hem een verdraaide voorstelling van de feiten gegeven, en dit valt te meer te betreuren, waar de heer Dinkelberg inderdaad voor de Federatie buitengewoon veel werk heeft verricht. Dat hier sprake zou zijn geweest van een overrompeling met voorbedachte rade, ontkende spr. ten stelligste, want de heer Dinkelberg had nimmer over deze zaak gesproken en eerst op het laatste ogenblik, toen het geval openbaar werd, nam men er kennis van. Staande de bestuursverga dering is toen het advies van mr Zeij- ler ingewonnen, waarop is besloten tot dit ontslag, omdat men niet anders kon doen. Dat het bestuur in het algemeen en spr. in het bijzonder een actie zouden voeren tegen de persoon-Dinkelberg is niet juist, want anders zou spr. de directeur tegenover het provinciale bestuur, waar hij alreeds niet het volle vertrouwen genoot, niet in bescher ming hebben genomen. Toch was er warempel wel reden tot critiek, want de heer Dinkelberg handelde zeer eigenmachtig. Zo wekte hij bij de propaganda voor de verloting de suggestie, alof deze aan de gehele provincie ten goede zou komen. Bij het vragen van prijsopgave voor de folders maakte hij verschil tussen de kwaliteit van het papier, zo dat de gunning tenslotte niet twijfel achtig was en het ging hier maar even om een post van tienduizend gulden. Bij het samenstellen van een adres boek voor Alkmaar, een privé-uitgave, DINSDAG 5 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 18.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Kinderkoor. 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 „Licht baken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse muziek. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Maastrichts Stedelijk Orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land. en Tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 16.00—24.00 Nationaal Programma. Zie Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en ■oliste. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Kamerorkest en solist. 15.30 „Ben je zes tig?". Nat. Progr. 16.00 Ballroom Orkest (Stereofonische uitzending). 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Voordracht. 17.15 Prome nade-Orkest. 17.35 Toespraak. 17.40 Pro menade-Orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 „Elf Droppings" (inleiding). 18.25 Omroep orkest. 19.10 „Keerpunt in de woestijn", klankbeeld; 19.30 Metropole-Orkest. (Stereofonische uitzending). 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 Bijeen komst t. h. v. de bevrijding in de gedeel telijk gerestaureerde Eusebiuskerk in Arnhem. 21.10 Gram.muziek. 21.15 „Elf Droppings". 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek en berichten. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 AVftO, 16.00—200 NA TIONAAL PROGRAMMA. 7.00 Nieuws 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8 45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9 25 Voor de vrouw. 9.30 Gram.muziek. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram.muziek 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Amusements muziek. 13.50 Gram.muziek 15.00 „Zeg eens, Amerika14.30 Gram.muziek 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek 15.15 Voor de vrouw 15 45 Gram muziek 16.0024.00 Nationaal Programma. Zie Hilversum I. Televisie. Nationaal Programma. 20.15 tot pl.m 21 15' T V-spel t. h.-v. de be- VTilding van Nederland: „Omzienen weer verder gaan". werd de voorstelling gewekt als zou dit geschieden in samenwerking met de V.V.V. in het algemeen en met de V.V.V. Alcmaria in het bijzonder en dit heeft veel kwaad bloed gezet. De heer Dinkelberg hield de voorzitter en de andere bestuursleden zo veel mo gelijk overal buiten. Nu heeft deze strafzaak de emmer doen overlopen. Het besluit is niet met „wellust" genomen, doch een directeur die door een rechtbank is veroordeeld wegens financiële knoeierijen, kan men nu eenmaal niet handhaven. Het had geen zin meer om hem nog te horen, want dit had de rechtbank reeds ge daan en aan de feiten valt niets meer te veranderen. Als de heer Dinkelberg dan nog in zijn pamflet opmerkt, dat de gevolgen van dit ontslag voor de Federatie ruïneus zullen zijn, tekent dit zijn ge brek aan bescheidenheid. De verdien sten van de ontslagene erkennende, concludeerde spreker, dat een andere oplossing niet mogelijk was geweest. „Grote verdiensten" De heer B. C. Ooms, secretaris, had het langst met de heer Dinkelberg samengewerkt. Waar hij hem wist te waarderen als een harde werker met grote verdiensten en waar er met hem een vriendschappelijke verhouding be stond, betreurde hij de gang van zaken zeer en vooral deze brochure, die in gezwollen taal allerlei onjuistheden en verdachtmakingen lanceert. Als de heer Dinkelberg wijst op de ruïneuze gevol gen van dit ontslag, dan zijn die te wijten aan eigen gebrek aan inzicht en verantwoordelijkheid tegenover de ge meenschap, gezin en Federatie. Hier door wil hij ook thans nog niet inzien, dat hij zich als directeur volkomen on mogelijk heeft gemaakt. Hierdoor heeft hij mede verzuimd, zich vooraf eens met het bestuur te verstaan en moest spr., als zijn beste vriend, het geval uit de courantenverslagen lezen. Na te hebben gewezen op belasting escapades, die zich reeds in 1946 met de heer Dinkelberg en de Zaanse WV hadden voorgedaan, betreurde hij, dat de directeur zijn gemaakte fouten niet ridderlijk had erkend, doch dat hij de aanval als de beste verdediging had aanvaard. Spr. had meelij met de mens Dinkelberg, doch niet met de directeur. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau het ontslag als rechtmatig beschouwde en dat de betrokkene zich in deze desge wenst nog tot de Kantonrechter kan wenden, was het woord aan de ver gadering. Geen verdachtmaking! UEN ter dood veroordeelde, aldus de heer Duin (Groet-Camperduin), heeft nog altijd 't recht te worden ge hoord en dat is hier niet toegestaan. De heer Dinkelberg heeft zeer veel werk verricht en alles wat nu voor het komende seizoen op stapel staat, kan in de put worden gegooid. Spr. kon niet goedkeuren, dat men de di recteur als een kwajongen had weg gestuurd. Het gaat hier om een privé- aangejegenheid, waarmede de Fede ratie niets heeft te maken. Mogelijk zitten er in deze zaak ook wel, die niet zo zuiver zijn. Z.i. moest er iets anders achter schuilen. De voorzitter verzocht van verdacht makingen verschoond te blijven. Het vonnis is van buiten af geveld en daar hebben wij geen enkele invloed op kunnen uit oefenen. Jhr. Six van Hillegom verklaarde, dat toen er destijds moeilijkheden wa ren met Alcmaria. hij prijs heeft ge steld op het aanblijven van de direc teur, ook al in verband met de afwik keling van de tentoonstellingszaken. Thans echter met een veroordelend vonnis ligt het geval heel anders en kan er van een optreden naar buiten geen sprake meer zijn. Dit impliceert echter niet. dat het bestuur reeds posi tie zou hebben gekozen in de kwestie van een gezamenlijke leiding voor de toekomst. Het standpunt van de afdeling Hoorn en Enkhuizen werd door mr Avis be licht. De verdiensten van het VVV- werk van de heer Dinkelberg volko men erkennende, keuren zij net stand punt van het bestuur goed, omdat hier sprake is van een misdrijf, waarbij men zich wel moet realiseren, dat de organisatie drijft op subsidies van de overheid en bijdragen van het publiek. De heer Schneiders (Den Helder) betreurde, dat de heer Dinkelberg niet meer was gehoord, ook al ware dit slechts pro forma geschied. Is het mo gelijk, zo vroeg hij, dat er nog iets voor de heer Dinkelberg wordt gedaan? Het ontslag op staande voet, aldus de voorzitter, hield in, dat er geen sa laris meer kon worden uitbetaald en het horen pro forma had z.i. geen en kele zin. Bij de verdere besprekingen kwam nog aan het licht, dat de penningmees ter op de dag van de rechtszitting de heer Dinkelberg nog telefonisch had geadviseerd vrijwillig ontslag te ne men, doch dit advies was in de wind geslagen. Weinlg toezicht VAN BESTUURSZIJDE werd betoogd, dat de heer Dinkelberg zelf het in stellen van de arbeidsovereenkomst had toegejuicht. Herhaalde malen kon men ook van deze zijde de klacht be luisteren, dat de directeur zo eigen machtig te werk was gegaan. behoeft Uvf dag niet te bederven. Is altijd 7)iakkelijk bij U te hebben, die helpen direct! nnnnzir verwijdfrd met Weg mei onhandige llkdoornrlngen en ge- eaarlüke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de ptin weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 h- spaart U veel ellende (Advertentie. Ing. Med.) Deze uitlatingen wekten weer reac ties vanuit de vergadering, o.m. van de afd. Bergen, die bii monde van de heer Klein becritiseerde. dat het bestuur zo weinig inzicht had betoond in het werk van de directeur en daar blijkbaar ook zo weinig toezicht op had gehouden. Belangrijk was bij de volgende min of meer verwarde discussie, dat ook de Zaanse afdeling zich met het be- stuursstandpunt accoord verklaarde. Voorts viel nog een enkele stem in de zaal te beluisteren, die van symoathie voor de heer Dinkelberg getuigde, doch de oppositie culmineerde tenslot te in een persoonlijk voorstel van de heer Duin (afd. Groet), die de direc teur wilde redden door alle afdelingen te laten bedanken en tot oprichting van een nieuwe Federatie over te gaan. De voorzitter zag dit voorstel als een motie van wantrouwen, welke het on middellijk aftreden van het gehele be stuur tot gevolg zou hebben. Uiteraard ondervond dit verregaande voorstel geen steun en was hiermede het debat over deze onverkwikkelijke affaire geëindigd. 7. De emir scheen werkelijk blij te zijn, dat hij baron Van Pottum ontmoet had. Hij schudde hem tenminste langdurig de hand. terwijl hij zei: „Wat denkt U er van, baron Van Pottum, zullen wij samen een kop koffie gaan drinken? Ik weet een uitstekend adres, waar je de lekkerste koffie uit heel het Oosten kunt krijgen". „Graag", riep de baron, die dacht, dat de emir hem in zijn pa leis wilde uitnodigen. „Ik vind het al leraardigst van UIk heb altijd al verlangd om zo'n Oosters paleis eens van binnen te zien". „Oheh, maar ik bedoel niet bij mij thuis uitnodigen!" „Wat jammer, riep de baron teleurge-! (Van een onzer redacteuren) In de jl. Zaterdag in hotel „De Burg" op Texel gehouden Federatievergadering van de V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal zijn buiten de kwestie-Dinkelberg allerlei zaken aan de orde gekomen, verbandhoudende met het vreemdelingenverkeer. In de eerste plaats kon de. voorzitter, mr D Breebaart, mededelen, dat de huur van het Waaggebouw te Alkmaar, waar de Federatie zetelt, voorlopig weer gewoon doorgaat, omdat de destijds door Alkmaar gemaakte bezwaren thans niet meer gelden. (Advertentie, ing. Med.) |~)E HEER BEEMSTERBOER bracht u hierbij al dadelijk de kwestie van de éénhoofdige leiding voor „Alcmaria" en de Federatie ter sprake, waarbij de voorzitter opmerkte, dat er in deze nog niets vaststaat en dat t.z.t. in ieder ge val deze zaak aan de algemene verga dering zal worden voorgelegd. Andere sprekers op dit punt beantwoordende, deelde hij mede, dat aan een gezamen- Vijf Europese landen zullen deel hebben aan een NAVO-program, dat de bouw van straaljagers voor een bedrag van ruim een half milliard dollars beoogt. Groot-Brittannië heeft de grootste bouworder gekregen. Nederland en België zijn waardig gekeurd voor de bouw van Hawker „Hunter"-straal vliegtuigen. Dit betekent voor Fokker een NAVO-order van 18 millioen dollar. De Hawker Hunteris de enige Europese straaljager, welke de ge luidsbarrière doorbroken heeft. Het toestel kan snelheden van meer dan 1000 kilometer bereiken. lijk directeurschap allerlei voor- en na delen zijn verbonden, die men nog niet voldoende overziet, doch dat het ge meentebestuur van Alkmaar in geen geval een samengaan in deze als eis heeft ,-steld. Wel zal men een goede verstandhouding en samenwerking op prijs stellen. Het bestuur toonde zich voorts ver heugd over het feit, dat het conflict te Bergen, waar een groep hotel- en pen sionhouders dreigde uit te treden, dank zij de bemiddeling van het ge meentebestuur is beëindigd. CEN VOORSTEL tot wijziging van het reglement met betrekking tot de sa menstelling van 't bestuur, en bij aan neming daarvan de verkiezing van een adviserend lid van „Alcmaria", bracht vele tongen in beroering. Voorgesteld werd, dat voortaan'tenminste één Ld wordt gekozen uit de leden der VVV van de gemeente, waar de Federatie is gevestigd, tenminste één lid uit de le den der WV's uit de badplaatsen aan de Noordzeekust, tenminste één lid uit de WV's van de stedelijke gemeenten, die voor het vreemdelingenverkeer van belang zijn door oude bouwkunst en cultuur en tenminste één lid uit de VVV's der overige gemeenten, terwijl de overige drie leden kunnen worden gekozen uit de leden van' alle bij de Federatie aangesloten VVV's. Tot de bijgevoegde bepalingen in werking zijn getreden, zou de algeme ne vergadering een lid moeten aanwij zen uit de WV van de gemeente, waar de Federatie is gevestigd, dat aan het bestuur als adviserend lid zal worden toegevoegd. Uitgezonderd het stem recht in het bestuur, heeft dit lid de zelfde rechten en verplichtingen als de overige bestuursleden. De voorzitter zeide, dat dit laatste voorstel weliswaar wordt gedaan op aandrang van het gemeentebestuur van Alkmaar, maar dat er toch wel iets is voor te zeggen, dat de plaats met het grootste buitenlandse vreemdelingen verkeer op deze wijze in het bestuur wordt vertegenwoordigd. De heer Schneiders (Den Helder) achtte dit laatste juist, doch hij ver wonderde zich over de ommezwaai van het Federatiebestuur, dat thans door de achterdeur binnenbracht, wat aan de voordeur werd geweigerd. De heer Van Gemeren (Heiloo) was vol critiek en vreesde vele verwikke lingen. Op deze wijze kan Bergen, dat door Mary Burchell 47) „Dat doet er niet toe", zei hij, nader bij tredend. „Over welke trein heb je het?" „Over.over de trein waarmee ik vertrek". „Waarom? Waar ga je naar toe?" „Naarnaar huis". Het kwam er niet helemaal zo gewoontjes uit als zij zelf wel had gewild. Eer wat uitdagend en ook een tikje schuldig. „Waarom" herhaalde hij. „Wel, ik vind dat het tijd wordt en nu ga ik maar". De argumentatie klonk nogal zwakjes. „Vind je het erg.... vriendelijk, dat je probeerde weg te gaan, terwijl ik van huis was?" „Och, 't is ten minste niet bij me op gekomen, dat ik je eerst om permissie moest vragen", viel ze meer heftig dan Overtuigend uit. Hij keek haar een ogenblik peinzend aan. „Nu, kindlief", zei hij daarop vriendelijk, „daarmee kom je tamelijk dichtbij de waarheid. En omdat ik die oermissie niet geef, zit! je ook niet weggaan". Zonder vorder iets te zwegen. ping hij zitten ontbijten, terwijl Fiora alle ge legenheid kreeg, zijn rug, zijn brede, onbuigzame schouders te bewonderen. In haar binnenste streed heftige ver ontwaardiging met een gevoel van na meloze opluchting! Voor 't ogenblik won de verontwaar diging het "pleit. „Je hebt helemaal niets over mij te zeggen" sprak ze ijzig. „Als je je soms verbeeldt, dat het voog dijschap van Nan jou ook enig recht gegeven Lucas lachte hartelijk en wendde zich naar haar toe, zodat ze onweerstaanbaar werd herinnerd aan die eerste middag toen ze met hem had geschermutseld. „Beste kind, je kiest je woorden in derdaad voortreffelijk", verzekerde hij. „Er was heus „enig recht", zoals jij 't uitdrukt, naast de eigenlijke voogdij rechten. Alleen schreef je ze niet aan de juiste persoon toe. „Waarom denk je, dat je vader je naar Brierly wilde zenden? Om de liefhebbende en nauwgezette zorg van Nan als voogdes? Zo naïef was hij he lemaal niet, kindlief". „Wat bedoel je?" vroeg ze met een plotseling tot fluisteren gedaalde stem. Nu kwam hij op haar toe, legde de hand onder haar kin en dwong Fiora als het ware hem aan te zien. „Is het nooit tot je doorgedrongen, dat Nan maar in schijn je voogdes was, maar je vader inderdaad de zorg voor je belangen aan mij had opgedragen?" „Dat geloof ik niet!" riep Fiora uit. terwijl ze met een ruk haar kin uit zijn hand bevrijdde en zenuwachtig opstond. ,.Ik kan niet aannemen dat vader zoiets gedaan heeft. En boven dien, wat voor bewijs heb je?" „Dus je gelooft me niet op mijn woord?" „Neen". „Welnu, ik bezit een brief, die hij me juist een week voor zijn dood heeft geschreven. Maar dat doet er voor het ogenblik niet toe. Wil je niet verder gaan met je ontbijt?" Onwillekeurig ging Fiora weer aan tafel zitten, zonder echter, evenais Lu cas, het uitstekende ontbijt nog eer aan te doen. „Tom zal nu wel gauw komen om me naar het station te brengen", sprak ze ten slotte in een uiterste poging om hem de door haar genomen beslissing te doen aanvaarden, maar hij liet zich niet uit het veld slaan. „O, Tom zal het wél zo prettig vinden om bij Adèle te blijven", was het kalme antwoord. En juist op dit ogenblik hoorde ze Adèle de trap afkomen. Bij 't zien van haar broer slaakte ze een kreet zowel van verrassing als ge noegen, maar de blik waarmee ze hem aankeek getuigde van enig schuld bewustzijn. „Hoe kom je erbij?" vroeg Lucas ern stig, ofschoon niet onvriendelijk, „om Fiora zo maar te laten vertrekken?" Hevig kleurend antwoordde Adèle: ,-,Gisteren heeft ze een brief van Ashley gekregen Lucas". „O, ja?" vroeg hij, eensklaps vol be langstelling. „En die brief bracht haar op het denkbeeld, dat ze misschien niet erg goed tegenover hem had gehandeld teen ze besloot, nog voor onbepaalde tijd op Brierley te blijven. Dus besloot ze en ik kan niet anders zeggen of ik ben het met haar eens dat ze zo spoedig mogelijk naar hem toe moet gaan". „Heeft ze hem over dat plan ge schreven?" vroeg Lucas, alsof Fiora zelf er niet bij was. „Als je 't weten wilt. neen. dat deed ik niet", zei Fiora koeltjes. We dachten dat het aardiger was als ze hem verrastte", voegde Adèlj erbij. „Nu weet je waarom ze weggaat, Lucas en ofschoon niemand meer dan ik zou wensen, dat ze bleef, geloof ik, dat we Fiora haar zin moeten laten doen". Adèie's broeder antwoordde niet rechtstreeks, maar keek Fiora enigs zins verstrooid aan en zei toen vrij ge moedelijk: „Als ik jou was, zou ik hem zulk een verrassing maar niet berei den, Fiora. Misschien zou ze niet het verlangde resultaat hebben". Eensklaps begreep Fiora, dat hij wist wat er was voorgevallen. „O, Lucasbegon Adèle, maar hij legde haar met een vluchtig, gebiedend handgebaar het zwijgen op en vroeg toen, zich tot Fiora wendend: „Wil je ten minste nog één dag hier blijven?" Langzaam sloeg ze haar ogen op en zag hem aan. 't Was haar verre van duidelijk hoe hij op de hoogte kon zijn, tenzij hij wat toch wel erg onwaar schijnlijk was Ashley te Londen zou hebben ontmoet. Hoe dan ook, ze kon in geen geval vertrekken zonder dat ze had ontdekt wat hij precies wist en hoe hij er ach ter was gekomen. Dus sprak ze, na even te hebben gezwegen, op zachte toon: „Goed dan, ik zal nog blijven". Op Adèie's gezicht stonden zowel protest tegen dit uitstel ais vreugde over Fiora's besluit te lezen. Voor ze echter nog iets kon zeggen, trok het geluid van een naderende auto haar aandacht. „Daar is Tom!" riep ze. welk feit in haar ogen van meer belang scheen dan al het overige. „Dan wil je hem misschien de nieu we stand van zaken wel even uitleg gen". zei broerlief koeltjes. Ietwat onzeker keek -tdèle van Lu cas naar Fiora: „Dus je denkt niet, dat je (Wordt vervolgd) veel meer leden telt, ook wel eisen gaan stellen. Ook de heer Klein (Bergen) vreesde, dat bij aanneming van dit voorstel het hek van de dam zou zijn, en hij ageer de tegen het instellen van z.g. kwali teitszetels. Hij vond hierbij mr Zeijler aan zijn zijde, die vroeg, waarom nu aan Alkmaar moest worden gegeven, wat destijds aan Beverwijk werd ge weigerd. Hij ontraadde het voorstel ten sterkste, omdat men geen districtsver tegenwoordigers moet hebben, doch actieve bestuursleden. In principe was de voorzitter het hiermede eens, doch uit tactische over wegingen en ter bevordering van een goede verstandhouding zou hij toch aan het redelijk verlangen van Alk maar willen voldoen. Het compromis werd tenslotte ge vonden door de heer Schneiders uit Den Helder, die voorstelde zonder re glementswijziging een adviserend lid van Alcmaria te benoemen en deze normaal in te schakelen in de perio dieke aftreding, waarmee beide partij en accoord konden gaan. Het bestuur betreurde, dat de heer D. J. Scheffel, voorzitter van „Alcma ria" wegens drukke werkzaamheden deze zetel niet zou kunnen bezetten. De afd. Alkmaar kwam nu met de heer Mak als candidaat, die door de vergadering werd overgenomen. Uit het aangeboden jaarverslag werd het belangrijkste reeds door ons gepu bliceerd. Vermelding verdient, dat wegens het heengaan van de heer Dinkelberg het bestuur dit verslag niet voor zijn rekening wilde nemen en dat het zo nodig nog schriftelijk zal worden aangevuld. De financiën. aangeboden rekening sloot met een batig saldo van f 6.676,52, waarbij door de accountant wordt opgemerkt, dat hierin een bedrag ad 16.042,73 is verdisconteerd als winst van de lote rij, terwijl slechts rond 8.500,aan propaganda werd besteed. Indien dus in de toekomst het hou den van een loterij niet meer moge lijk zal zijn, zal zelfs, indien in het geheel geen propaganda wordt ge maakt, de begroting niet sluitend ge kregen worden. Er zal dus getracht moeten worden om op de exploitatiekosten een aan merkelijke bezuiniging toe te passen, dan wel de ontvangsten aan contri butie te verhogen. Het geldelijk bezit van de Federa tie bedroeg 14.973,06. Nadat een aantal op- en aanmer kingen van de financiële commissie onder de loupe was genomen, werd de rekening goedgekeurd. De rest van de agenda werd in vlot tempo afgewerkt. De heer J. Th. Schneiders z»g zich aangewezen als afgevaardigde naar de congresverga dering der ANVV. Besloten werd de najaarsvergadering op Wieringen ta houden. De vacantiespreiding. IVOOR de vice-voorzitter, de heer M. Niele, werd nog mededeling ge daan van een nieuwe mogelijkheid, waardoor de vacantiespreiding in sterke mate kan worden gestimuleerd. Wanneer men voortaan in Juni of Juli met vacantie gaat, zullen de kin deren in de plaats waar men verblijft, normaal het lager onderwijs kunnen volgen. Naar spreker mededeelde, is een wettelijke regeling terzake in voorbereiding. Bij de rondvraag bepleitte de heer Boersma (Bergen), dat voor de te be noemen directeur een behoorlijke in structie zal worden vastgesteld, want tot dusverre waren de bevoegdheden vrijwel ongelimiteerd. Dit werd van bestuurszijde toegezegd. De heer Vriesman (Petten) wees er op, dat de loterij het vorig jaar rond 16 mille had opgebracht en hij vroeg het bestuur, hoe men dit jaar zonder verloting dacht rond te komen. Het bestuur, aldus de voorzitter, moest zich hier nog op beraden. Tot dusverre is de goedkeuring nog niet ontvangen. Rondtocht over het eiland. WA DE LUNCH maakte het gezel schap, onder auspiciën van de Texelse WV, een rondtocht over het eiland, dat zich reeds weer opmaakt om in het komende seizoen de duizen den gasten waardig te ontvangen. Deze interessante tocht werd besloten met een officiële ontvangst ten ge meentehuize, waar de burgemeester de VVV-afgevaardigden toesprak, daarbij de belangrijkheid van Texel als toeristenoord nog eens onderstre pend. Twee naaste medewerkers van- ex- koning Faroek van Egypte, nl. een oud minister en een oud-directeur van een ziekenhuis, zullen binnenkort wegens verduistering en machtsmisbruik moeten terechtstaan. Zware wervelstormen hebben verle den week drie dagen lang enige staten in Noord-Amerika geteisterd. Er zijn acht en twintig doden en honderden gewon den en de schade beloopt vele mlllioenen dollars. Directie; J. BIJLSMA eD C. Hoofdredacteur. H. M. KOEMAN, Redactie: Achterdam 18, Tel. ADVERTENTIES ABONNEMENTE1 Voordam 11, Tel. Postgiro 187294 steld. „Ik had juist zo graag eens met Uw vijftig vrouwen kennis gemaakt". „Ja, vijftig is wei wat te veel van het goede". „Dat ben ik helemaal niet met U eens", verklaarde d^, baron, die hoe langer hoe nieuwsgieriger werd. „Het lijkt me een hele sensatie!" „Zeg dat wel", mompelde de emir. „Vooral als ze alle vijftig aan de schoonmaak zijn". „Aan de schoonmaak? Doen ze daar hier ook al aan?", herhaalde de baron verbaasd. „Dat heb ik nooit geweten". „Kijk maar eens achter U", zei d» emir. „Uit elk raam hangt één van mijn vrouwen en U zult wel kunnen begrijpen, dat ik vanmorgen de vlucht genomen heb". £NKELE MINUTEN LA dat wat er gebeurd is duizenden huizen hingen gewijd zijn door herinneri geest te verwijlen bij zo jaren. Het was de manift «4jt gestorven, opdat wij Er is veel gesproken, mas deze dag in de beslotenhi bevreesd waren een naam king was de stilte, welke •tilte, die ons maande tot land. Na twee minuten rt doelen, naar een nieuwe o vrijheid, geen vrede. Het winnen. I IN de Haagse Ridderzaal, 1 I ment dat getuigt van on: joude onafhankelijkheid, we I middag een plechtige herdc j de in de oorlog gevallenen (De voorzitter der Eerste K Jonkman, wees er in zijn hi redevoering op, dat ons a '«goeddeels vergeefs zullen «bracht, indien niet spoedig Jnationaie samenwerking in piate verder verbeterd w sprak prof. dr Gesina H. J. Slolën. Zij belichtte voorn „houding van de vrouw in De redevoeringen werden t passende muziek. Koningin Juliana en Prin; voonden te Baarn een do ring bij. Prinses Wilhelmina froordig bij de stille tochtte legde een krans aan d< het voorlopige oorlogsgeden de Grote Kerk te Apeldoorn JTE jaarlijkse herdenking oi K beberg droeg dit jaar eet karakter door de overdrach; bijna voltooide legermonurm Staat der Nederlanden. Dept Land-, Zee- en Luchtmacht de herdenking, die na de volgde, aanwezig. Duizenden maakten een tocht naar de pervlakte, waar de vier bro sen staan, die herinneren aa droevigste gebeurtenissen ui logsjar°n. De Britse kiezers gaan dez stembus om nieuwe gemeent men te stellen. De verkiezi gisteren begonnen en zullen vtcek duren. Ruim 7300 zett worden bezet; hiervoor zijn i Personen candidaat gesteld. Ruim dertienhonderd van denhonderd raden worden door de conservatieven en I verwanten. De socialisten he •er m 1950, toen voor dezel Werd gestemd, ruim negenti, netels op hun tegenstanders Tferleden jaar bij verkiezin een andere groep gemeentel naalden zij de meerderheid zestig raden. In hun campa v*331' hebben de socialiste -Jphdspolitiek in het geding «Candidaten zijn gesteld: dc Sjhjsten 6200. door de const 8600, door de liberalen 1700 e communisten bijna 600, alsm dentallen door kleine groepe: f BIJNA f 1 MILLIOEN KINDERPOSTZEGEL! iDe kinderpostzegelactie «eeft een netto revenue van f opgebracht. Hoewel het mil] |werd gehaald, is daarmee jecord gevestigd. Het jaar ferd er ruim een ton mind lid.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8