Overweldigendedeelname aan de „Stille Tocht" Alkmaarse jeugd luidde de bevrijdingsdag in Stad en omgeving Mendelssohn's „Elias Alkmaars Grote Kerk r De wereldreis van Jimmy Brown Zangavond Grote Kerk in de aether „Het Nut" in April In deze dagen van bezinning Uitvoering op 9 Mei Ingetogen herdenking AGENDA Voor NCRV op 17 Mei Fanfares schetterden van Waagtoren Burgemeester sprak Negen maanden wegens verduistering bromfiets Wat de Stichting 1940-'45 doet SUneit QiotPiitig, eu-eb IJl Een 45-jarig jubileum DINSDAG 5 MEI 1953 DAX.DE herinnering aan hen, die hun leven gaven voor de zaak waarvoor ZÜ streden, zo sterk vervaagd is als wel eens beweerd wordt, kunnen wij moeilijk geloven. Het tegendeel hiervan getuigde gisteravond de Stille tocht die van het Canadaplein vertrok en langs het monument voor de gevallenen aan de Marddravcrslaan defileerde. Duizenden mensen liepen zwijgend, vier aan vier naast elkaar, door vallende avond, waarin de kerktorens over onze stad hun beklemmende lied zongen, voor het gehoor van honderden, geladen met een intense weemoed. Oude wonden begonnen weer te kloppen. Bij iemand kwam een gefusilleerde weer in scherpe herinnering. Een ander beleefde weer de pa nische schrik bij de klop op de deur, die voor hem een afscheid voor immer had betekend van een vrouw of een kind IJET was een volkomen spontane stil te waarin die zwijgzame rij onder het fluorescerende voorjaarsgroen der bomen voorbijschoof. Een groen, zo vol van groeikracht en van levens drang, dat er op dat ogenblik om het standbeeld geen beter symbool was om de hartstochtelijke wens naar vre de, vrijheid en leven in de meest grootse zin van het woord te ver tolken. Maar daarnaast was deze stille tocht, die nog lang in de harten der deel nemers zal blijven naleven toch ook weer een monument op zich zelf. Een korstondige gedenkteken gewijd aan de waanzin van de oorlog, aan de massale ellende en het leed dat de we reld meer dan vijf lange jaren over spoelde. Zo kan 't, maar het is lastig en 't staat zo oud. Een goed passende dubbele bril van Hofstede is je ware! E. H. HOFSTEDE Opticien I.angestraat 61 Alkmaar Talrijke beroepen en bevolkings groepen waren in de stoet vertegen woordigd, spoorwegmensen, verpleeg sters, oud-BS-ers en verschillende re presentanten van politieke partijen. Het kleine grasgazon voor het mo nument. waarvóór enkel soldaten on beweeglijk met het geweer aan de' voet opgesteld waren vulde zich met een schat van bloemen, stille getui gen van de deelneming van zovelen. Herdenkingsdienst De herdenkingsdienst in de Grote Kerk, die door ds N. den Oudsten werd geleid was druk bezocht. De predikant wees erop, dat deze korte dienst eigenlijk was voor hen, die minder door het oorlogsleed ge troffen waren geweest. „Zij, die een familielid hebben verloren", aldus ds den Oudsten, behoeven niet speciaal hieraan herinnerd te worden". Daar voor was het leed te groot. Maar juist voor hen bij wie dit niet het geval was, is het goed zich bij de indertijd ge dane beloften te bepalen en die na te komen". Kranslegging Om 5 uur 's middags was bij het mo nument en bij de graven der geallieer de gevallenen in het bijzijn van bur gemeester Wytema en talrijke gemeen telijke en militaire autoriteiten door mr A. Schenkeveld een krans gelegd. STORENDE FOUT Op de pagina, gewijd aan het verzet, is in één van de koppen een storende fout geslopen. Deze luidde: ..KVP ver loor vele dapperen voor het Duitse vuurpeloton"; de opmerkzame lezer zal hebben begrepen, dat hier sprake was van de K.P. (Knokploeg). DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: Lokkende wildernis (14 jr.); Harmonie Theater, 8 uur: Angst voor het huwelijk (18 jr.); Cinema Americain, 8 uur: Hongkong <14 jr.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het Zwarte Kasteel (18 jr.) Gulden Vlies en Wapen van Heems kerk, 7.30 uur: Bevrijdingsbal. Zandersloot, 211 uur: Pafafa Bevrijdingsfeest: Stenenbrug, 7.30 u.: Jeugdappèl, 9 uur Bevrijdingswandel tocht, 10 uur poppenkastvertoning, 2 uur: Volksdansen en wagenspelen, Waagplein, 7 uur: muziek en lekenspel, Paardenmarkt, 7 uur: Volksdansfeest, 8 uur: Lampionoptocht, 8.30 uur: Op tocht jeugdorganisaties, 9 uur Slotbij eenkomst op het Waagplein. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Singin' in the rain. STOMPETOREN. Wapen van de Schermeer, 8 uur: Charlotte Kohier. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies, 1.45 en 4 uur: Kinder voorstelling Bert Brugman (ABB en PvdA). Valks Lunchroom, 8 u.: Spir. gen. Harmonia. BERGEN. Rustende Jager, als Maan dag. 7.30 uur. Raadsvergadering. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apo theken wordt deze week waargenomen door apotheek „De Bever", Emma- straat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 19.50 8.36 Woensdag 20.55 9.33 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 19.55 8.41 13.55 2.41 Woensdag 21.00 9.38 15.00 3.38 Miskenning van onze vlag Het is bedroevend te ervaren dat er nog vele inwoners zijn, die zich blijk baar allesbehalve over onze bevrijding verheugen. Ware het anders dan zouden zij op een blijde dag als deze hun vlaggen niet halfstok laten hangen. Natuurlijk is hier van nonchalance sprake. Men neemt er eenvoudig geen notitie van dat de vlaggen op de her denkingsavond om acht uur moeten worden binnengehaald. Vindt men het teveel moeite ze de volgende dag weer te moeten uitsteken, laat men ze dan in elk geval niet halfstok laten hangen. Wie Maandags naar een begrafenis ging en Dinsdags naar een bruiloft moet zal daar toch ook niet in rouwkleren verschijnen. Bij velen is nog te weinig begrip van de waarde die onze drie kleur als symbool van onze nationale gevoelens moet toegekend worden. (Advertentie, lng. Med.j In de bekende veertiendaagse ru briek van de NCRV: „Zondagavond zang", zal men op 17 Mei van 19 tot 19.30 uur over Hilversum een uitzen ding kunnen beluisteren, opgenomen in de Grote Kerk alhier. Het uit te zenden programma bestaat uit kerk liederen, gezongen door de gemeente, versterkt en afgewisseld door koorzang en orgelspel. Medewerking verleent de Ned. Hev. Oratorium Vereniging o.I.v. Cornelis Jonker en de organist van de Grote Kerk, Piet Kec. Piet Kee heeft voor de NCRV van verschillende kerkliederen speciale be werkingen gecomponeerd. Deze zullen door het koor worden uitgevoerd. Men zal kunnen luisteren naar z.g. wissel zangen, een afwisselend zingen van ge meente, koor, vrouwen en mannen en z.g. „cantus figuratis"-zang. waarbij het koor gelijktijdig met de psalmmelodie der gemeente een andere melodie zingt. Dit stimuleert in hoge mate en geeft vooral in de fraaie Grote Kerk met haar vele indrukwekkende gewelven, een mooie contrastwerking. Door een gelukkige samenloop van omstandigheden valt de uitzending van de 17de Mei tussen Hemelvaartsdag en Pinksteren. Het beroemde „Veni Crea tor Spiritus", dat als gezang 78 uit de Ned. herv. bundel „Daal Schepper, Heil'ge Geest, daal af!" zal worden ge zongen, is dan bijzonder actueel. Het spreekt vanzelf, dat voor een goede uit zending een kleine repetitie onontbeer lijk is. Daarom zal morgenavond om half negen in de kerk deze repetitie plaats vinden. Corn. Jonker zal daarbij behalve het koor ook de gemeentezang leiden. Gehoopt wordt, dat de ge meente aan een en ander op goede wijze zal meewerken. Voor de goede orde zij hier vermeld, dat een en ander geschiedt in inter-kerkelijk verband. De uitzending op 17 Mei is geen di recte. Op Dinsdag 12 Mei zal de NCRV raar Alkmaar komen om de benodig de opnamen voor het programma te maken. In de loop van de maand April werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaar bankboekjes ingelegd f 402.348,30 (v. j. f 349.890,20) en terugbetaald f 468.830,54 (v j. f 522.146.27). Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij het begin van het jaar f 11.607.572,38, bedraagt thans f 12.025.966,35 (v. j. f 10.998.428.20). De lediging in de loop der maand April van 581 spaarbusjes leverde een bedrag van f 9.935,03 aan kleine besparingen op. De ervaring heeft geleerd, dat bij de Spaarbank telken jare in de maand April de terugvragingen de inleggingen over schrijden. Dit geschiedde in de maand April in tien achtereenvolgende jaren vóór de oorlog en in zeven achtereenvol gende jaren nè de oorlog. Ook dit jaar liep in April het spaarderskapitaal iets terug, ofschoon in belangrijk mindere mate dan in 1952. Aangenomen mag worden dat voor namelijk in deze maand voor de schoon maak en daarmede verband houdende vernieuwingen (o.m. van textiel, meubilair enz.) belangrijke uitgaven moeten wor den gedaan, waarvoor de spaarpenningen moeten worden aangesproken. UET ZONNETJE wilde wel vanmorgen vroeg, maar het had nogal wat moeite met de wolkengevaarten. Die waren te groot om ze steeds maar tegen te houden en daardoor kwam het, dat de zonnestralen slechts af en toe de Stenen- brug wisten te bereiken, waar de Alkmaarse jeugdorganisaties om half acht in een groot carré stonden opgesteld rond de daar opgerichte vlaggemast. Op de bovenste trans van de Waagtoren staken vijf padvinders de bazuinen, het te ken, dat in Alkmaar het bevrijdingsfeest was begonnen. Nog dreven de klanken van het koper boven de stad toen onze driekleur werd «ehesen en een lid van de Nederlandse Gidsenbeweging, mej. A. de Boer op gevoelvolle wijze „Het Ge bed" voordroeg van Eedde Schurer. Burgemeester mr H. J. Wytema, die met wethouder R. Bakker, de ambtenaar voor Jeugdzorg J. Speur en mevrouw G. Holzmiiller-Teengs, door een deputatie van.de jeugdverenigingen was afgehaald, hield op dit vroege uur een korte toespraak, waarin h(j wees op de betekenis van de bevrijdingsdag en scherpe critiek uitoefende op hen die de vijfde Mei willen bedillen. „En dat is het ergste wat deze dag kan overkomen". Nadat allen het Wilhelmus hadden ge zongen en nogmaals de fanfares van de Waagtoren hadden geklonken, mar cheerden de jeugdorganisaties af ach ter de drumbands van de Nederlandse en R.K. padvindersgroepen. Het bevrij dingsfeest was begonnen. Om negen uur startten van het Doe- lenveld de ruim 1300 wandelaars, die deelnamen aan de drie, vijf en tien kilometer-tochten, waarvan het par cours voornamelijk in de stad lag. Op verschillende plaatsen dromde de jeugd om de poppenkastvertoningen, welke door de deelnëmende verenigin gen zelf werden verzorgd. Vanmiddag zal het feest zijn in de buitenwijken en vanavond is er op de Faardenmarkt, het Hofplein, het Waag plein en de gehele binnenstad van alles te doen, zoals volksdansen, lampionop tocht en lekenspelen. Om negen uur zal op het Waagplein het vreugdevuur de dag besluiten. TNE burgemeester trok van leer tegen de schrijver van een ingezonden stuk in de Alkmaarse Courant, die het Godgeklaagd had genoemd, dat de be vrijding werd gevierd met een vrije dag en zelfs de Duitsers ten voorbeeld had gesteld. Waarschijnlijk, aldus bur gemeester Wytema, heeft deze brief schrijver behoord tot die categorie Ne derlanders, die tijdens de oorlog braaf hebben meegescholden, maar toch niet verzuimden hun zaken goed te beharti gen. Dit ingezonden stuk en de menta liteit, die er uit spreekt, heeft mij zeer diep gegriefd. Gelukkig zijn er ande ren. die in de bevrijding de blijde af sluiting blijven zien van de tyrannie en de onvrijheid, waaronder ons volk gebukt ging. Blijf de vijfde Mei vieren, zoals het een Nationale feestdag be taamt en laat niemand deze dag, onze Nationale feestdag, bedillen. Het doet er niet toe of men vandaag vrij heeft of aan het werk moet. In ieders hart kan de herkrijging van onze geestelij ke vrijheid worden gevierd. Ook zon der vrije dag." Verzekeringsmij. N-Holland geeff 5 dividend De directie van de Verzekering-Mij. „Noord-Holland" N.V.. gevestigd in 't Hooge Huys. heeft in haar jaarverslag haar tevredenheid uitgedrukt over de in 1952 behaalde resultaten. De schaden waren echter ongunstig, vooral in de brand portefeuille. Door haar deelneming, met 7 gevolmachtig den ter Beurze is ook deze maatschap pij bij vele branden betrokken. Voor alle branches tezamen behep het premie-inkomen over '52 f 641.102,35 en de totale schade-uitkeringen f 327.378.12. De waarborgen voor de verzekerden belopen totaal f 459.408.61. Uit de winstverdeling werd 5 pet dividend uitgekeerd, terwiil voor be lastingen f 10.000 werd gereserveerd en aan de Extra reserve f 20.000 werd toe gevoegd. Slachtveemarkt van Maandag De handel in de koeien is stug geweest. De noteringen kwamen hoger te liggen als gevolg van het te geringe aanbod. Niettegenstaande de even verminderde aanvoer waren de inkoopsprijzen voor de kalveren gunstiger, n.l. lager. Vanzelfspre kend zijn deze dieren dan ook vlug ver handeld. Levend komt de notering op f 1,10, afgeslacht van f 1.40f 1.50 en uitgebeend van f 2.20f 2,25 per kg. In verhouding tot de vraag was het aan bod van varkens voldoende te noemen De handel was derhalve rustig met prij zen. die, bij de vorige week vergeleken, vrijwel ongewijzigd bleven. Christiaan B. uit Hilversum is giste ren door de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij had vorig jaar tijdens de Alkmaarse kermis een bromfiets ge huurd en deze in Limburg voor f 75 verkocht. De officier van Justitie had twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk VICTORIA-THEATER Vrouwenkamp Borneo In het Victoria-theater draait Don derdag de film „Vrouwenkamp Borneo" een rolprent die niet veel meer biedt dan zij in haar neutrale titel aanduidt. Het is de geschiedenis van het gezin netje van een Amerikaanse hoofdamb tenaar op Borneo, dat door de komst der Japanners in de tweede wereldoor log uit elkaar wordt gerukt. De vader komt in een mannenkamp, de moeder en haar zoontje in een vrouwenkamp. Zonder een aaneensluitend verhaal te geven zien wij verschillende momen ten uit het'kampleven: De mishandeling door de Jappen, hün wispelturigheid, en de ziekte die overal rondwaart (maar die nergens slachtoffers eist...). Van een verhaal met een climax is echter geen sprake. Een bittere na smaak konden wij niet wegslikken toen toch nog even, dicht bij het slot van de film, de heilzame Amerikaanse invloed, die een Japans kolonel tijdens zijn jeugd in de „States" heeft ondergaan, zich niet verloochent. Als de geallieerden het vrouwenkamp naderen ontdekt hij plotseling dat de kindertjes in het kamp verschrikkelij ke honger hebben, neemt er drie mee in zijn auto naar huis en schotelt ze daar de lekkerste lekkernijen voor om daarbij in snikken uit te barsten. Wel sterk in tegenstelling tot de specifiek Japanse mentaliteit om zich onder alle omstandigheden te beheersen. De slot scène, waarin man en vrouw elkaar ontmoeten is ontroerend en één van de weinige hoogtepunten. GEMEENTEPERSONEEL HEEFT HEDEN VRIJ In tegenstelling met het rijksperso neel en dat van vele andere gemeen ten, genoot het personeel der gemeen te Alkmaar heden een geheel vrije dag aangezien zulks in het Ambtenarenre glement dezer gemeente uitdrukkelijk is vastgelegd. Hoewel de Minister van Binnenland se Zaken per circulaire had verzocht, het vrij-af geven zoveel mogelijk, al thans tot de middag, te beperken doch overigens geen dwang had opgelegd, praevaleerde hier de bepaling in het Ambtenarenreglement. Bromfiets-vossenrit De Solexclub Alkmaar gaat op 11 Mei een Vossenjacht houden voor alle bromfietsers, of zii een Solex dan wel een ander merk berijden. Deze zoekrit speelt zich in een bepaald gedeelte van dè-stad af en is gesplitst in twee ge deelten van elk een kwartier. Stad in verkiezingssfeer Hoewel ons nog ruim drie weken van de dag van de raadsverkiezingen scheiden, begint de stad geleidelijk aan in het teken der verkiezingen te kernen. Onze brievenbussen bevatten neg wel niet de lawine van strooibiljetten, doch de eerste partij heeft reeds onze bruggen van soliede en splinternieuwe aanbevelingsborden voorzien. De an deren zullen wel spoedig volgen. ZIJ betaalt de rijkspensioenen uit. ZIJ voegt daaraan toe wat binnen re delijke grenzen daarboven nodig is, onder andere voor de opvoeding van de kinderen. ZIJ verstrekt uitkeringen aan verzets- slachtoffers, die om welke reden dan ook buiten de rijkspensioen- regeiing vallen, ongeacht hun gods dienst, ongeacht hun politieke overtuiging. ZIJ bezoekt de vaderloze gezinnen en adviseert bij moeilijkheden. ZIJ draagt bij tot de kosten van ver pleging en invaliden. ZIJ helpt genezen slachtoffers van de Nazi-terreur de weg terug naar het arbeidsproces vinden. ZIJ behartigt de belangen van de ver zorgden in de Buitengewone Pen sioenraad, schadecommissies, bu reaux van volkshuisvesting en waar dit verder ook nodig is. ZIJ draagt de kosten voor de instand houding van de Erebegraafplaats te Bloemendaal. ZIJ beweegt het Nederlandse volk voortdurend om zich van deze ereplicht (steun aan de Stichting 19401945) te kwijten. CLOTHING Sportcolberts en pantalons verheugen zich meer en meer in de belangstelling van de goedgeklede heer, die gemak kelijke sportieve kleding prefereert en er toch steeds keurig wenst uit te zien Gerard Worm" heeft een keur der nieuwste Epsom modellen. Expressly for: DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden - Herenkleding «Advertentie lng Med.) JOEN MENDELSSOHN 14 Mei 1847 het bericht kreeg van de plotselinge dood van zijn zuster Fanny, viel de toch al doodvermoeide kunstenaar be wegingloos ter aarde. Slechts lang zaam en met de grootste moeite her stelde de grote componist van deze zware slag, maar hij kon toen nauwe lijks meer tot muzikaal werk komen. Tijdens de reis, die hij met zijn fami lie deed naar Schaffhausen, Luzern en Interlaken werkte hij echter met meer dan gewone volharding aan 13 grote aquarellen. Deze aquarellen, die van groter afmeting zijn, dan zijn vooraf gaande tekeningen en waterverfschil deringen, vertonen eenzelfde liefde voor kleur en vorm als zijn grootse meesterwerk: de „Elias". TWÏETT EEN WELHAAST ongekende drift schildert Mendelssohn ons in dit grote oratorium, door middel van snelle figuren in de strijkers, het ge weldige bruisen van het water,- dat ein delijk het dorstige en verloren volk Israels zal laven en verkwikken. Met onweerstaanbaar geweld stormen de snelle vioolfiguren door de orkestbege leiding van het prachtige slotkoor van het eerste deel bij „Die Wasserströme erheben sich". Het is, alsof deze ziener Gisteren herdacht de heer C. Kwa- dijk de dag, waarop hij vóór 45 jaar als boekbinder in dienst trad van de Uitgeverij Kluitman te Alkmaar en het behoeft niemand te verwonderen, dat de jubilaris, die zoveel jeugdboe ken door zijn hand liet gaan, ondanks het klimmen der jaren, jong van hart is gebleven. Wij mogen gerust zeggen, dat een ieder van ons meerdere malen een jeugdboek in handen heeft gehou den, dat onder toezicht van de heer Kwadijk van een fleurige band werd voorzien. Op deze wijze heeft hij dan ook zij het in bescheiden mate meegewerkt aan de ontwikkeling en ontspanning van meerdere generaties. Het heeft hem gisteren niet aan belang stelling ontbroken. HAVENNIEUWS. Aan de Noorderkade is een schip van 175 ton aangekomen, geladen met oor spronkelijk voor de rampgebieden be stemde gedragen kleding. De lossing van dit schip geschiedt met behulp van de kraan der V. B. en staat onder voortdurend toezicht van de So ciale Raad alhier. De kledingstukken die van behoorlij ke kwaliteit zijn, worden per vracht auto vaii Openbare Werken naar de omliggende gemeenten vervoerd en daar ter beschikking van behoeftigen gesteld. "N 96. Wat was die Jimmy Brown woe dend! Het liefst had hij commissaris Redt ose Smith in zijn eigen politiebu reau op een pak slaag getracteerd. Piet Potlood wilde dat voorkomen. Hij liep naar zijn vriend en fluisterde hem in het oor, dat hii wat moest kalmeren. „Het is een groot, groot schandaal, wat hier gebeurd is", riep Jimmy, ter wijl hij Piet Potlood van zich af duw de. Hoe durft die man dit arme on schuldige dier aan de woede van dat stelletje barbaren prijs te geven. En dat noemt zich beschaafd! Ik noem het misdadig!" Nu kreeg commissaris Red- nose toch weer wat kleur in zijn ont hutst gezicht. „Barbaren! Misdadig!" schreeuwde hii ziedend van boosheid. Hij liep achterwaarts naar zijn bureau en drukte met ziin vinger lang en dringend op een tafelbelGeen drie tellen later wandelden er drie, vier. vijf agenten naar binnen. „Grijpt alle bei die apen!" gilde hij „en smijt ze in het hok. Nu is het genoeg. Ik laat mij door niemand beledigen, noch bedrei gen!" Jimmv retireerde bliksemsnel naar de andere hoek van de kamer. Hij trok de gewonde chimpansee en Piet Potlood met zich mee. „Waar is de auto?" blies hij Piet Potlood in het oor. „In de zijstraat", fluisterde deze. „Loop er heen en start de motor, vlug!" Op dit ogenblik kwamen er vier agenten op hem af. Eén hunner haalde een paar handboeien uit zijn zak. „Vooruit kerels, doe wat ik je gezegd heb!" schreeuwde de commissaris Jimmy pakte een der agenten bij zijn uniform en wierp hem zo groot als hij was. naar de commissaris. Met z'n tweeën rolden zij achter het bureau. tot in onze bitterzware tijd zijn stem verheft, samen met die andere ziener en profeet Elias om ons te manen cn te waarschuwen voor het eeuwige ge weld der natuurkrachten. Het geweld, dat nog maar zo kort geleden voor ons allen weer zo'n grimmige betekenis kreeg, toen watervloeden ons land overspoelden Dank zij de Alkmaarse Toonkunst afdeling, die altijd weer blijk geeft van een diep en juist inzicht, wanneer het geldt, de grote en waarlijk belangrijke meesterwerken uit de muzieklitera tuur naar voren te brengen, zal hef mogelijk zijn, dit oratorium Zaterdag- avond 9 Mei in de Grote kerk te Alk maar uit te voeren met een keur van solisten en met medewerking van de Haarlemse Orkest Vereniging. De Bijbelteksten I Koningen 17, 18 en 19 waren aanleiding tot de schep ping van het grootste oratorium van de 19e eeuw. Het werk, dat in 1846, tien jaar na de Paulus ontstond, is twee delig. Groot en ontzaglijk, sterk, visio nair en van een brandende zeggings kracht schildert Mendelssohn de pro feet Elias. De brief, die de componist aan zijn vriend Schubring schreef, is ook voor onze tijd nog actueel. Hij schreef daarin o.a.: „Ik denk mij Eliw als een echte profeet, zoals wij die thans weder kunnen gebruiken, sterk, ijve rig, soms treurig en somber, dan weer boos en toornend over het onbegrip der mensen, en toch weer door de vleu gelen der engelen gedragen". Duister en bezwerend klinkt het drei gende begin-reeitatief, waarin Elias voorspelt, dat er geen regen noch dauw zal komen voor het volk Israëls. Direct daarop volgt de meesterlijke ouverture, waarin donkere cello-motieven, afge wisseld door een langgerekte eenzame hoornstoot van de noden en pijnen van het gefolterde volk Israël, zingen en mijmeren. Het is alsof de grote componist de eeuwige noden van het Joodse volk voor alle tijden heeft willen schilderen en het is alsof deze geheimzinnige mu ziek zelfs al weet van de ondraaglijke beproevingen van de jaren, die nog maar zo kort achter ons liggen. Clari net, hobo en fagot voegen haar klach- 'ten bij die van celli en hoorn, terwijl mysterieuze paukenroffels een bijzon der beklemmend effect geven aan dit duistere openingsstuk in d mineur. Sterker en sterker, wilder en smarte lijker herhalen de koperinstrumenten het wonderlijke fugathema tot dan plotseling die jammerlijke klacht van het volk uitbarst in het Help Heer wilt Gij ons verdelgen??" ftivieren ziji uitgedroogd. De oogst is mislukt, aarde is opgehouden het allernodigst aan de mens te schenken. Geen dauw geen regen, dorheid, verzengend! hitte, de zon als een teisterende vlam een uitgehongerd en dorstend volk. De aarde is woest en ledig als in den beginne Zó schildert Mendelssohr ons het begin van het oratorium. Vooruitziend als een profeet. Laaiend en vol vuur is deze muziek. Grimmig soms en bit ter klagend, wenend. Vol eenzaamheid en weemoed over de onwetendheid der volkeren, die andere goden dienen dan de Enige Waarachtige. Verwijtend en striemend, bezwerend en veroordelend, vervloekend en hekelend is dit prach tige oratorium. Vermanend tot in onze tijden en tot in de verste tijden. Groot en roepend en vol weedom Maar hóór hoe diezelfde sombere profeet Elias mild en een en al zacht moedigheid wordt als hij zich buigt over het gestorven kind ener weduwe en bidt het weer tot het leven terug te mogen voeren. Vol dramatische tegenstellingen dit meesterlijke oratorium. „Wee hem. die de Heer vreest" roept het volk de ene maal. „Hij moet sterven" een an dere keer. Hoor het vrome word „B niet des Heren woord als een vuur" of de stille klacht Es ist genug". Tot tege» het einde het innig gelovige, ontroe rend, stil-vreugdige koor klinkt met de eeuwige woorden: Wie tot aan het einde volhardt, die wordt zalig". Zo zouden er nog duizenden dinge» zijn te vertellen uit dit wonderlijk' werk. Maar welke kunstenaar da' Mendelssohn zelf is beter in staat di alles te verhalen in de schoonste alk; talen, de muziek? Welk een voorrecl» voor de reeds tachtigjarige Alkmaars' Toonkunstafdeling, juist in deze weke" van herdenking en bezinning dit wen uit te kunnen en mogen voeren. Mog' velen met ons deze muziek beleven e" ondergaan en beseffen, dat de waarde" van dit oratorium even onverganke lijk zijn als de kunst van ziin vervaar diger: FELIX MENDELSSOHN BAR- THOLDY ZAAL

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2