Schaakvelden onder de schijnwerper Lezers spreken! Grafkelder van te Vianen de Brederodes gevonden Noordhollandse Schaakbond Uitstekende prestatie van Zaandam Z°, Competitie vrijwel geëindigd DE TELEVISIE EN DE KNVB Noordhollandse schakers wonnen te Utrecht 5 Mei 1945 5 Mei 1953 A- w- KosterR. Faase 10 De KLM neemt zeker deel aan Christchnrch-race Tegelijkertijd GEBROEDERS LINHER VERONGELUKT Stan Matthews niet naar Zuid Amerika Internationaal hockey tornooi te Belgie BELGISCH HOCKEYTEAM Geestelijk leven Beroepingswerk Drie preekstoelen voor Ambon r~ Pim, PainPom en de Wonderlamp WALRAVENS SCHEDEL WAS GEKLOOFD Weer emigranten naar Zuid-Rhodesia Piet van Egmond en koor naar Oostenrijk In behouden haven. 1 L DIEF WAS WELDRA ACHTERHAALD Televisieprogramma gewijzigd Radioprogramma DINSDAG 5 MEI 1953 IS DAN, zonder noemenswaardige storingen, de schaakcompetitie der NHSB geëindigd. Er resten nog enkele beslissingswedstrijden voor de clubs, die gelijk eindigden. Vooral de Zaandamse Schaakclub heeft in de afgelopen competitie getoond over zeer goede krachten te beschikken. Het eerste tien tal eindigde in de overgangsklasse op de tweede plaats achter het sterke VAS 2 en het tweede tiental werd tweede in de eerste klasse. Zaandam 3, 4 en 6 konden de kampioenstitel veroveren. tvE Alkmaarse V.V.V. zag haar tweede tiental degraderen, en het derde kan nauwelijks de dans ontspringen. Het vierde tiental moet in een "beslis singswedstrijd met Schaaklust 2 zijn kans op een plaats in de derde klasse verdedigen. De eindstanden waren: Overgangsklasse V.A.S. 2 Zaandam Heemstede Holland M.S.C. Aalsmeer lste Klasse A: Fat Mat Zaandam 2 Weenink Oppositie Schaakmat V.V.V. 3 2de Klasse A: Schaaklust Krommenie-W. Caïssa Purmerend V.V.V. 3 K.T.V. 2de Klasse B: A.S.C. 3 Saende Pion-W. V.A.S. 5 Pat Mat 2 Kijk Uit In deze afdeling valt vooral de goede tweede plaats van het Zaandamse Saende op. De grote zuster uit IJmui- den. Kiik Uit, kon zich niet in de 2de klasse nandhaven. 3de Klasse A: Zaandam 3 4 4 0 0 8 A.S.C. 4 4 3 0 1 6 Aalsmeer 2 4 112 3 Heemstede 4 4 112 3 M.S.C. 3 4 0 0 4 0 3de Klasse B: Wieringerwerf 4 Caïssa 2 4 Krommenie-W. 2 4 Schaaklust 2 4 V.V.V. 4 4 5 4 1 0 9 5 4 0 1 8 5 3 0 2 6 5 2 1 2 5 5 1 0 4 2 5 0 0 5 0 5 4 1 0 9 5 3 1 1 7 5 2 2 1 6 5 1 1 3 3 5 1 1 3 2 5 1 0 4 2 5 4 I 0 9 5 2 2 1 6 5 2 1 2 5 5 1 2 2 4 5 2 0 3 4 5 1 0 4 2 S 4 0 1 8 5 2 2 1 6 5 2 1 2 5 5 2 0 3 4 5 1 2 2 4 5 1 1 3 3 Schaaklust en V.V.V. 4 spelen een beslissingswedstrijd. 3de Klasse C: Castricum 4 Pat Mat 3 4 Schaakmat 2 4 Lasker 4 IVeenihk 2 4 3 2 2 1 0 3de Klasse E: Zaandam 4 Edam M.S.C. 2 Witte Paard VVestzaan In deze groep was de strijd wel zeer spannend. Zaandam bereikte de boven ste plaats met slechts één punt verschil op de drie volgende clubs, terwijl West- zaan met drie punten moet degraderen. 4de Klasse A: 4 4 0 0 4 2 0 2 4 112 4 112 4 10 3 Schaakmat 3 V.V.V. 5 K.T.V. 2 Aartswoud K.T.V. 3 Schaakmat 3 derde klasse. 4de Klasse B: V.A.S. 6 Saende 2 Zaandam 5 Castricum 2 Witte Paard 2 Lasker 2 Westzaan 2 'V.A.S. 6 pro klasse. promoveert naar 6 6 0 0 12 6 5 0 1 10 6 4 0 2 8 6 3 0 3 6 6 1 1 4 3 6 1 0 5 2 6 0 1 5 1 naar de derde De Nederlandse Televisie Stichting heeft met het bestuur van de KNVB een bespreking gehad teneinde nader van gedachten te wisselen over de impasse waarin men geraakt is op het gebied van televisiereportages van interland voet balwedstrijden. Van beide zijden werd in een infor mele brede gedachtewisseling nog eens het bekende standpunt uiteengezet. Be slissingen werden niet genomen. Slechts werd afgesproken dat in de besturen deze zaak nog eens nader aan de orde zou worden gesteld, waarna men wederzijds elkaar over de te dien aanzien genomen besluiten zal inlichten. Plaatsing van deze stukken Oetekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisnemtns ervan wet van algemeen belang. Geachte Redactie, Zij die zich de gruwelen van bezet ting 'en onderdrukking, de zorgen en verliezen van het verzet en de vreug de en de verademing der bevrijding nog kunnen herinneren, ja, zó moet men het helaas in 1953 formuleren kan het alleen maar ontstellen en ergeren, dat er de laatste jaren zó met de Be vrijdingsdag en zijn viering is gesold. En mocht er dan tot dusver, zij het op povere wijze, nog sprake zijn ge- weest van de viering van onze .Natio nale Feestdag", dit jaar zal hiervan geen sprake meer zijn want de rege ring heeft besloten, dat de viering van de Bevrijdingsdag verplaatst is naar de 30e April. Het behoeft geen betoog mijnerzijds, dat deze regeringsbeslissing voor een zeer groot groot deel van het Neder landse volk onverteerbaar, zo niet on aanvaardbaar is. Op de vijfde Mei, aldus besloot de voorlopige regering zou net Neder landse volk zijn bevrijding herdenken en zou deze dag worden bestemd tot viering van de Nationale Bevrijdings dag. Wat is hiervan terecht gekomen' In de eerste jaren na de bevrijding waren er zuinige en berekenende lie den, die vonden, dat het vanwege de nationale productie beter was de be vrijding op een wisselende datu na melijk de eerste Zaterdag na 5 Mei te gaan vieren. Dat was toch zeker te gek en dit is dan ook niet doorgegaan. Nu de nationale productie echter geen rol meer kan spelen en als argu ment onbruikbaar is geworden, nu is het ergerlijke besluit genomen de be vrijdingsdag te verplaatsen naar de 30e April. Dit is m.i. geschiedkundige waanzin. De Bevrijdingsdag kan maar op één dag worden gevierd en dat is 5 Mei, de dag, waarop het Duitse leger capitu leerde. Ons volk heeft van 1940 tot 1945 zó geleden en gestreden dat geen econo misch argument rechtvaardigen kan, dat het zijn traditie verlaat en de ge schiedenis geweld aandoet, door zijn bevrijding te vieren op een andere dag dan de 5e Mei. Nu het anders is bepaald, lijkt het mij beschamend voor ons zelf. en voor de doden, die in het verzet hun leven hebben gelaten. Ik hoop, dat deze regelen er toe mo gen bijdragen de ogen te openen van ons volk en dat er van vele zijden zo vele protesten zullen komen tegen de verplaatsing van deze. voor ons volk go gedenkwaardige dag dat het vol gend jaar de 5e Mei weer in ere zal zijn hersteld. U, geachte redactie, dankend voorde verleende plaatsruimte. hoogachtend, Sn. Bijschrift redactie Inzender heeft in zoverre gelijk, dat niet de Bevrij dingsdag, maar de vrije dag verplaatst is van 5 Mei naar 30 April wat vol gens hem blijkbaar hetzelfde impli ceert Zaterdag had de traditionele wed strijd plaats tussen de Noordhollandse en de Stichtse Schaakbond in ret N.V. Huis te Utrecht. De vertegenwoordigers van Noord-Holland wisten na spannen de strijd met dezelfde cijfers te winnen als het vorige jaar. De gedetailleerde uitslagen waren: Drs G. W. van Vloten G. Schuurman 10 Dr J. VisserC. Orbaan 01 G. J. CieraadG. Kroon 01 A. J. C. lammensF. Spinhoven H. J. RoelfsemaB. J. Withuis I0 Drs J. v. d. Brink Mr J. G. M. Arnolds 14— Mr W. A. A. Aarts—G. H. Prahl y2 A. v. d. Heijden—A. M. Snijders 0—1 P. Teeuwen—E. Kaijser 01 D. HagoortN. v. d. Lijn Th. v. d. WeteringP. Brommer 01 A. L. van BaaienJ. J. Leeuwerik 01 O mei AÜUO F .stegeman—W. Kwak 0—1 J. Ph. Grondman-P. J. Verhoeff Vz—Vi D. J. v. Kooten—II. Schmitz 01 E. BuiterW. Vlasbloem 01 A. W.( N. v. Heeringen M. P. Suiker 10 W. Th. van Ravesteijn H. Mastenbroek 10 M. W. J. Groenenberg—A. Bausch 1—0 Totaal 814—11% Wedstrijdleider was de heer C. J. Muijen uit Beverwijk. 4de Klasse C: Zaandam 6 5 5 0 0 10 Bloemendaal 3 5 4 0 1 8 Kijk Uit 5 5 3 0 2 6 Weenink 3 5 11,33 Zandvoort 2 5 10*42 Pat Mat 4 5 0 1 4 1 Zaandam 6 promoveert naar de der de klasse. Promotiewedstrijden klasse: SchaaklustA.S.C. 3 V.A.S. 4—H.W.P. naar de eerste 214—714 214514 naar de tweede Er is, zo deelt men ons van de zijde der KLM mee, géén wijziging gekomen in de plannen van de KLM deel te ne men aan de Christchurch-race, die in October zal worden gehouden. Zoals men weet wordt deze wedstrijd ge houden ter gelegenheid van hethon derdjarig bestaan van het provinciale district Canterbury van Nieuw-Zee- land. Promotiewedstrijden klasse: WieringerwerfCastricum 5—5 Zaandam 3Kennemerland 3 34 CastricumZaandam 4 2—4 Alle kampioenen van de vierde klas se gaan naar de derde klasse over. De bekende Oostenrijkse zweefvlieger Franz Linher is Zaterdag jl., bij een on geluk zwaar gewond op vrijwel hetzelfde tijdstip dat zijn broer Otto een van de beste Oostenrijkse skiërs» het leven ver loor bij een val in een gletscherspleet. Otto Linhér en een andere skiër, Odo Strolz, kwamen om tijdens een tocht over een gletscher in de vallei van Stubay, Tirol. En minder dan 150 kilometer van die plaats verwijderd kwam op hetzelfde ogenblik Franz Linher, die een nieuw zweefvliegtuig te Zell-am-See probeerde, in aanraking met een telegraafdraad zo dat het toestel met een smak landde. Hij werd met ernstige kneuzingen aan de ruggegraat naar een ziekenhuis vervoerd doch is thans buiten gevaar. Otto Linher zou over enkele weken in het huwelijk zijn getreden. Stanley Matthews, de fameuze Engelse vleugelspeler, die Zaterdag zo'n grote rol speelde bij het winnen van de F.A.-cup door zijn club Blackpool, heeft een uit nodiging om met het Engelse voetbal team een trip door Noord- en Zuid Ame rika te maken moeten afslaan. Voor de wedstrijd tegen Bolton Wanderer» heeft hij om zo min mogelijk last te hebben van een spierblessure in een dijbeen een injectie gekregen, waarvan hij na de wedstrijd veel hinder ondervond. Mat thews is er zeker van, dat een en ander niet binnen veertien dagen zal zijn her-< steld zodat hij het beter heeft gevonden voor de aantrekkelijke trip naar Ameri ka te bedanken. Te Parijs heeft de Internationale Hockey Federatie onder voorzitter schap van de heer L. J. Quarles van Ufford een buitengewone vergadering gehouden. Eén der belangrijkste pun ten van bespreking vormde het inter nationale landentornooi, dat de Belgi sche Hockeybond in 1954 ter gelegen heid van de vijftigste verjaardag van het Belgische hockey hoopt te organi seren. Besloten werd België toestem ming te geven dit tornooi te houden van 28 October tot en met 1 November 1954 te Brussel. Op 31 October zal dan, eveneens in de Belgische hoofdstad, het congres van de F.I.H. worden ge houden. Het JBelgisch hockey-elftal (heren), dat Zondag 10 Mei in het Wagenerstadion te Amstelveen tegen Nederland speelt is als volgt samengesteld: Van Leer (Welling ton), Dubois (Leopold) en Enderle (Ra sante), Carbonnelle (Rasante), Goossens, (Leopold), Decrop (Rasante), Bwusmanne (Racing) Moucq (Racing Delaval (Da ring), Mechelynck (Gantoise) en Kiel- baeye (Rasante). Op 2, 3 en 4 Juli zal te Bolsward weer het z.g. „Heamielfeest" worden gevierd met het traditionele „Hea- miel" (hooimaaltijd) als centraal ge beuren. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Oldebroek (tweede pre dikantsplaats): K. v. d. Pol te Veenen- daal. Aangenomen naar Onctf^ee (tweede predikantsplaats, met standplaats Ban- tega): H. A. Denkers, vicaris aldaar. Benoemd tot hulpprediker te Nieuw- Dordrecht: H. S. de Vries, voorheen voorganger van de evangelisatie te Vledderveen; idem te Deventer: de heren G. v. d. Gronden en K. Pruysen, beiden catecheet aldaar. Beroepen te Ameide en Tienhoven, W. L. Tukker te Delft; Beroepen te Hoog- karspel (toezegging): G. M. Spelberg, candidaat te Hilversum. Benoemd tot hulpprediker te Budel: mr F. C. M. Boen ders, emeritus pred. te Oisterwijk. Aan genomen de ben. tot hulpprediker te Zijderveld (Z-H)G. Enkelaar, emer. pr. te Stavenisse. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heerde (tweede maal): M. J. Mulder te Sprang, die dit beroep ook aannam. Beroepen te Bierum: H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Beroepen te Monster: S. van Bekkum te GiessenNieuwkerk. Aangenomen naar Barchem: H.- Bouma te NieuwLoosdrecht. Aangenomen naar SibeuleKloosterhaar: R. Siertsema, can didaat te Haarlem, die bedankte voor Bergentheim, Hantum, Holwerd, Hijlaard, Lunteren en voor Twijzel. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Wezep (Gld); (tweede pre- dikantspl.); S. Cnossen te Drachten. Baptisten gemeenten. Beroepen te Noordbergum: B. E. Post humus, candidaat te Utrecht. Vrije Evang. gemeenten. Aangenomen naar Apeldoorn: P. J. Mietes te Amsterdam, voorheen te Apel doorn. In opdracht van de Indonesische vice- president en Sultan Hamengku Buwo- no heeft Suhardjo Sjaengasmore van de academie voor beeldende kunsten te Djogja preekstoelen vervaardigd voor de moskee, de protestantse kerk en de katholieke kerk op Ambon. Pre sident Sukarno biedt een koran, een protestantse en een katholieke bijbel aan, waarvan de tekst geschreven is Met goudkleurige inkt. De preekstoe len kosten ruim 60.000 rupiah. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. a. de afgestemde, smalle plaatjes of staafjes hard hout; b: de stijf ineen- gedraaide rolletjes stro. waarop de staaf jes bevestigd zijn: c: het kleine houten hamertje, waarmede de x bespeeld wordt. 2. In Rusland: wrange drank, door gis ting verkregen uit brood, mout, vruchten enz. Is zwak-alcoholhoudend. 3. In Zeeland. 4. Drie jaar. 5. Moedige vriend. 6. Een kracht van 75 kg. 7. Neen; onder primitieve volkeren treft men lieden aan, die tot aan hun middel kunnen blozen. 8. Circa 16 buintilioen p.k.; in cijfers 16 met 30 nullen erachter. 9. De haarvaten. 10. Jan Evertsen; Cornells Evertsen de Oude en Cornelis Evertsen de Jongste; de erste twee sneuvelden. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1 Peru. 5 spin. 9 vergaan. 12 eb. 14 peerd. 15 Po. 16 kar. 18 nee. 19 KRO. 20 pus. 22 ons. 23 Braille. 26 reis. 27 Aïda. 29 rontonde. 32 art. 34 ark. 35 Lof. 37 Lia. 38 sof. 39 et. 40 beemd. 44 re. 45 malloot. 47 tank. 48 step. Verticaal: 2 ev. 3 rep. 4 ure. 5 tar. 6 pad. 7 in. 8 Mekka. 10 gelui. 11 noest. 13 bar. 15 pen. 17 Roberta. 18noedels. 20 pasta. 21 slank. 24 Rio. 25 lid. 28 sa let. 30 orgel. 31 effen. 33 rit. 36 oor. 40 ban. 41 elk. 42 mos. 43 dot. 45 ma. 46 te. 8. „Vijftig vrouwen aan de schoon maak", zei baron Van Pottum, terwijl hij de emir medelijdend aankeek. „Ja. dat is werkelijk te erg!" De emir was klaarblijkelijk diep getroffen door dit medeleven. Hij schudde tenminste zijn hoofd, terwijl hij op klagelijke toon verder ging: „Ja, het lijkt allemaal veel mooier dan het is, beste vriend. Als ik 's morgens op jacht ga, moet ik ze alle vijftig goeiendag-kussen en ik verze ker je, dat ik daardoor al menigmaal mijn trein gemist heb. Enals ik eens een keer te laat voor het eten kom, dan krijg ik van alle vijftig een standje. Nee, het valt niet mee vooral nu niet. Weest u maar blij, dat u maar één vrouw hebt". De baron knikte. „Ja. het zal wel een heleboel geld kosten ook, denk ik". „Ja eh dat wel, maar dat is voor mij geen be zwaar gelukkig. Vergeet niet dat ik één van de rijkste mannen van de we reld ben". Al die tijd had de schild wacht in de houding gestaan in af wachting, dat zijn meester het paleis zou binnengaan. „Wil uwe Hoogheid niet naar binnen gaan?" waagde hij het eindelijk te vragen. „Nee. Abdoel", ant woordde de emir. „Ik ga met deze heer een lekker kop koffie drinken in het koffiehuis. Zeg maar aan mijn vrou wen. dat je me niet gezien hebt". „Komt in orde, Hoogheid", antwoordda de schildwacht. „Maar de emir was, zonder het te weten, al ontdekt. Achter een sluier gluurden grote, zwarte ogen naar de Oosterse vorst en zijn gast. Een paar boze ogen zo te zien! Bij graafwerkzaamheden in de Ne derlands Hervormde kerk te Vianen is men gestoten op een aantal grafkel ders, waarin leden van het geslacht Brederode in de loop der eeuwen zijn Gistermiddag zijn wederom 55 emi granten per vliegtuig naar Livingston in Zuid-Rhodesia (Afrika) vertrokken. Naar bekend vraagt Rhodesia voor uit breiding vam het spoorwegnet vele ar beiders. die op arbeidscontract (loop tijd 3 jaar) te werk kunnen worden gesteld. Tot dusverre zijn reeds 148 Nederlanders naar dit oord vertrokken. Zij worden daar stoker, machinist, conducteur of rangeerder. Kunst en cultuur J Piet van Egmond heeft twee uitno digingen uit Oostenrijk aangenomen met zijn Amsterdams oratoriumkoor te komen concerteren. In Innsbruck wordt o.a. „Die Jahreszeiten" van Haydn uit gevoerd. In Bregenz zal tijdens de „Festspiele" aldaar een Nederlands concert worden gegeven met koor- en orkestwerken van Nederlandse compo nisten o.a. de „Mjssa pro pace" van Rudolf Mengelberg. Piet van Egmond ontving bovendien nog uitnodigingen in Innsbruck en Bregenz tussen 3 en 17 Augustus enige orgelconcerten te ge ven. door Mary Burchall 48 „Adèle-lief, heb asjeblieft een beetje vertrouwen in mijn tact en gezond verstand", riep hij met komisch-wan- hopige stem en nu ging zijn zuster dadelijk de kamer uit, om een ogenblik later Tom in de hall te begroeten. Intussen had Fiora, niet in staat de spanning langer te dragen, haar stoel achteruitgeschoven en was bij het ven ster gaan staan, waar ze de oprijlaan afkeek. Ze bemerkte al gauw, dat Lu cas haar gevolgd was en nu dicht ach ter haar stond, maar desondanks bleef ze voor zich uit staren, al spelend met het koord van één der zware gordijnen. Ten slotte na een poos, die haar zelf bijzonder lang toescheen vroeg ze aarzelend: „Hoe wist je het?" „Barbara heeft het me verteld" „Barbara?" Deze voor haar gevoel vernederende bijzonderheid maakte Flora's stemming er niet veel beter of blijmoediger op. „Nu ja, ze vertelde me tenminste aan de telefoon, dat hij met een rijke jonge weduwe in Londen rondzwierf". „En vond ze die mededeling een tele foongesprek met Brierlcy Manor waard?" vroeg Fiora bitter, ,,'t Verbaast me, dat ze er zoveel belang in stelde". „Dat deed ze niet", verzekerde Lucas. „Ze vertelde het alleen bij wijze van schandaaltje, in een voor de rest nogal vervelend gesprek". „Toch niet zo vervelend toen ze de hoop uitsprak, dat je gauw in Londen zou komen", hernam Fiora spijtiger ddn zij zelf besefte. Hij lachte zachtjes. „Was je daarom zo stuurs en jaloers, lieveling?" infor meerde hij plagend, de arm om haar heen slaande. „Ik was niet jaloers!" riep ze, met een zwakke poging zich van hem los te ma ken. Toen ze echter zijn krachtige hand onder haar tere vingers voelde, gaf ze die poging, immers toch hopeloos, vrij wel dadelijk op en leunde integendeel wat dichter tegen hem aan. „Waarom ging je eigenlijk naar Londen. Lucas?" klonk het beschroomd. „Om wat ze me over Ashley verteld had". „Maar wat kon jou dat dan schelen?" „Heb ik je vader dan niet beloofd,op je te passen?" zei hij, haar even op het oop kussend. „Welnu, sinds je me ver telde, dat je van Ashley hield— of juis ter, dat ik daar rekening mee moest houden voelde ik mij verplicht, eens in Londen te onderzoeken, hoe 't er bij stond". „En hoe stond het er bij?" „O, ze waren al een heel eind met el kaar opgeschoten". „HijAshley kende haar van vroe ger: dat schreef hij in zijn brief". „Ja, dat was voor zé trouwde, maar toen had ze geen geld. Ik hoorde dat ze nu een heel rijke jonge weduwe is; al thans was tot gisteren". Fiora keerde haar hoofd tegen Lucas schouder en keek naar hem op. „Tot gisteren: wat bedoel je?" „Heeft hij je dat niet geschreven?" „N... neen". „Wel gistermiddag zijn ze getrouwd". „Nog voor ik hem kon berichten, dat ik hem zijn woord teruggaf?" riep ze diep vernederd en gekrenkt. Lucas sloeg de arm wat dichter om haar heen. wat haar een eigenaardig gevoel van troost en veiligheid gaf. Zuchtend vroeg ze :„Lucas?" „Ja?" „Was het heus waar. wat je zei van vader? Ik bedoel, dat hij eigenlijk jou, en niet Nan mijn belangen wilde toe vertrouwen". „Volkomen waar. Wil je soms het hele verhaal horen?" Ze knikte toestemmend en keek an dermaal, ietwat verlegen nu, naar bui ten. „Ik heb je al verteld, dat ik hem goed gekend heb als een zakenvriend in Lon den. We behoorden tot de zelfde club en toen ik nog jong en onbesuisd was, heeft hij me een paar maal heel vriendelijk behandeld", vertelde Lucas. „Ik verwachtte niet dat jij ooit van jezelf zou beweren, in je jeugd ook eens onbesuisd te zijn geweest", zei Fiora even glimlachend. „O, achteraf wil ik het wel bekennen", hernam hij luchtig, „maar naar 't schijnt heeft je vader me tóch een portie ge zond verstand toegekend. Niet lang voor zijn dood schreef hij hnij tenminste," dat nu zijn dokter hem nog maar een kort leven had voorspeld hij zich over jou toekomst ernstig bezorgd maakte. Im mers, je zou heel wat van hem erven en hij had reden om aan te nemen, dat een niet zeer nauwgezet jongmens achter jou en je geld aan zat „Bedoelde hij Ashley?" „Dat geloof ik wel'. „Dan wist hij het, ik bedoel van Ash ley en mij". „Hij zal het wel grotendeels geraden hebben. Je vader was een heel verstan dig man, Fiora. Hij wist, dat een verbod van zijn kant na zijn overlijden geen waarde meer zou hebberl en besloot daarom, je een voogdes te geven". „Nan?' „Juist. Maar in zijn brief legde hij me uit, dat hij geen vertrouwen stelde in haar capaciteiten voor zulk een taak en dus op mij vertrouwde om te doen wat zij, naar hij wist, niet zou kunnen". „Maar waarom dacht hij, dat jij dan wél voor die taak geschikt zou zijn?" vroeg Fiora. Ze vond er een eigenaardig genoegen in, vertrouwelijk tegen hem aan te leunen en tegelijkertijd zich wat critisch, ja zelfs min of meer verwijtend, uit te laten. Lachend, kuste hij haar als terloops boven op haar mooie hoofdje. „Heb ik het dan zo slecht gedaan schat?" vroeg hij vrolijk. „Ik bén je schat niet", verklaarde de aldus betitelde onomwonden. „O, ja, dat ben je wél. Je was het van 't. eerste ogenblik af, toen je me gebrek aan manieren verweet", verzekerde hij. Fiora keek hem zonder wrok, maar wat bedroefd en onzeker aan. „Och, plaag me alsjeblieft niet,Lucas" bracht ze er tenslotte een beetje zielig uit „Ik heb vroeger gedacht, dat het er niet op aan kwammaar dat doet het wèl". „Maar lieveling ik plaag je niet!" „En je houdt van Barbara! zelfs Adèle weet dat immers" „Adèle mag wat erg door haar geluk 'n beslag zijn genomen, maar zo dwaas is ze toch niet", hernam hij vrolijk. Waarom (Jat ze er tegen opza mij met jou alleen te laten?" (Wordt vervolgd) begraven. Bij een onderzoek door des kundigen kon worden vastgesteld, dat in totaal twee en twintig personen uit dit geslacht in deze grafkelders zijn bijgezet. Een merkwaardige vondst vormt de schedel van Walraven van Brederode, die gehuwd was met Jo hanna van Vianen. Hij was bevelheb ber der Hoeken en sneuvelde op 1 De cember 1417 in de straten van Cor- kum. Hij was in dienst van Jacoba van Beieren. De schedel vertoont een grote beschadiging in de vorm van een gat, dat veroorzaakt moet zijn door een klap met een zwaard of een bijl. In de komende dagen wordt het onderzoek in de kerk te Vianen voortgezet en zeker zal men nog merkwaardige vondsten doen. De Zaandamse recherche heeft gis termorgen binnen enkele uren een in een automatiekbedrijf gepleegde in braak tot klaarheid kunnen brengen, de dader kunnen arresteren en de ge stolen goederen in beslag nemen. Uit het automatiekbedrijf was Zon dagnacht een kasregister verdwenen. Tevens bleek een aanzienlijke hoeveel heid kledingstukken te zijn meegeno men. De inhoud van de kas bevond zich echter op een veilige plaats in het huis. Reeds na enkele uren had de po litie de dader te pakken. Het bleek de veertigjarige De R. uit Zaandam te zijn. Hij legde een volledige bekentenis af. De Nederlandse Televisiestichting zal hedenavond niet het televisiespel van Maurits Dekker uitzenden, zoals was aangekondigd, maar een documentaire, getiteld „Hotel De Wereld", samenge steld door Peter Koen en Ger Lugten- burg. WOENSDAG 6 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.0Ó Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30' Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.- muziek. 11,10 „Dominee in Dixie", hoor spel. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoon- muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 „Le Nozze di Figaro", opera (le en 2e acte) (gr.). 14.50 Kamerorkest. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mili taire causerie. 18.00 Fluit en piano. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Het probleem van de voorschouw: Spontane voorschouw". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19 10 Boekbe spreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmo- cisch Orkest. 21.00 Ned. Staatslieden v. semble en orgel 21.50 Gr.-muziek. 22.30 Intern. Evang. Comm. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoon- muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gra- mofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe- lichten. 8.18 Gram.muziek. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Klassieke mu ziek. 13.00 Nieuws en comm. 13.20 Metro- pole-Orkest. 13.50 Gram.muziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Voor de jeugd. 16,00 Vier handig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram.muziek. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuit zending: Jeugduitzending: Corresponden tieclub onder leiding van Regina Zwart. „De brievenbus gaat open". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Militaire causerie. 1830 Actualiteiten. 18.35 Dansmuziek. l£00 „De Katholieken en het Socialisme", causerie. 19.15 Gram.muziek 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Promenade-Orkest en sd- listé. 20.50 „Vlucht uit de dood", klank beeld. 21.45 Omroeporkest. 22.25 „De be tekenis der bossen", causerie. 22.40 Lichte muziek 23 00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel 23.3524.00 Gramofoonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7