KAASDRAGERS ZOCHTEN DE VREEMDELINGEN OP S CARMEN A Flora" trok al 500.000 bezoekers Haring en makreel vallen (mechanisch) van de graat Pennetje inkt.. Castella's nieuweling Volksgericht van Dalen zegevierde aak! alleen 'TiZIGGfN: Jannie Grolleman was er beduusd van Vrouw vergiftigde haar man Mr van Tienhoven overleden Jaloerse minnaar veroordeeld Geliefde met broodmes gemolesteerd iBiiitfitiiiiiiiiiiiiiiMiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiffliiiiiiiiiniiffliiniin OUDERDAG De visboer hoeft niet bang te zijn Bestuur van CNV met een man uitgebreid Vee voor rampgebieden Omgekeerde wereld in Noordwijk Nu kan IEDERE vrouw haar schoonheid verhogen Boer Z. mag nu blijven Grote toeristische drukte in A'dam Oneervol ontslag Bekroningen Vriendelijke woorden Ook te Koewacht was Van Est superieur DENEN MET 4—0 DOOR ENCELAND VERSLAGEN WOENSDAG <5 MEI 1053 Als U Alles rekent, is het beter en voordeliger dan thulswassen I terham met Planta nü een hap! t er niet genoeg wm. sltijd Planta. m Fufckia l slaresscopisctie t dieptewerking! sinds 19041 k besuikerd, met een ik. specialiteit van Victoria! goed! per 100 gram. per 250 gram, na 40 stuks, pakjes van 4d ct. DE een en twintig jarige Zwolse leer- Iing-verpleegster Jannie Grolleman passeerde gisteren als 500.000ste be zoekster de controle van de internatio nale bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. Zij werd begroet door le den van de directie, kreeg een prachti ge bos tulpen en een grote doos bon bons aangeboden en werd door een le gertje persfotografen „genomen". Daar na maakte ze, begeleid door directie leden een rondgang over het terrein. Een beetje onder de indruk van ai dat officiële gedoe, hoe ongedwongen ove rigens, was ze wel Mede door het feit, dat de volle- grondsexpositie thans in volle bloei staat en het gunstige weer heeft de „Flora" zich de laatste dagen in een overweldigende belangstelling mogen verheugen. Als dit zo blijft, zal het cij fer, waarop de exploitatie was geba seerd 600.000 bezoekers zeker wor- HET BEHOEFT BIJ U THUIS GEEN „VETPOT" TE ZIJN het mag zelfs „schraalhans keukenmeester" zijn, maar het risico van vetvlekken en vuile vingers behoort toch ook tot Uw dagelijkse zorgen en ergernis. Dit probleem is grotendeels te on dervangen als Uw behang kiest uit de prachtige GB-collectie 1953. De nummers 50877 t/m 50893 (in de lage prijsklasse) zijn afwasbare behangsels en gemakkelijk schoon en fris te houden. Elke goede schilder/behanger zal U gaarne de. GB-collectie 1953 ter inzage sturen. den overschreden. Over een mogelijke verlenging van de tentoonstelling tot en met het Pinksterweekeinde zal deze week een beslissing worden genomen. Hte weer is hierbij de belangrijkste factor. Een te snelle bloei door warm te zou verlenging niet mogelijk maken. Tw.ntig jaar met aftrek heeft de offi cier van Justitie bij de Almelose recht bank gisteren geëist tegen de 45-jarige vrouw J. K.-G. uit Hengelo. Zij stond terecht omdat zij haar man met rhodent dat zij door zijn eten had gemengd, ver giftigd had. Reeds een jaar lang had zij met dit plan rondgelopen. De vrouw werd drie maal verhoord. De derde keer legde zij een volledige bekentenis af. Zo ook gisteren voor de Almelose rechtbank* „Had u het land aan uw man? zo vroeg de president. „Weet ik niet" ant woordde verdachte, „maar hij was de laatste tijd altijd vervelend". ,Dat lag voor de hand" meende een der rechters, „want uw man wist dat u belangstelling aan de dag legde voor an dere mannen". Te zijnen huize in Amsterdam is op 77-jarige leeftijd overleden mr dr P. G. van Tienhoven, één der grondleg gers van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Gedurende 25 jaar is hij voorzitter van de vereniging geweest. Vorig jaar, na zijn aftreden, werd hij tot erevoor zitter benoemd. Verder was mr Van Tienhoven voorzitter van de vereniging „De Hollandse Molen", van de Neder landse commissie voor Internationale Natuurbescherming en ondervoorzittei van de Nederlandse Vereniging tol Bescherming van Vogels. Ook had hij grote verdiensten op het gebied van Heemschut. De overledene was ere doctor van de universiteit van Amster dam. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. ALG. VERGADERING NEDERL. PLUIMVEE FEDERATIE De 53ste algemene vergadering van de Nederlandse Pluimvee Federatie zal op 6 Juni worden gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Ir J. G. Tukker zal een inleiding houden over „Kuikenbroed 1953", terwijl ir J. A. P. Franke gevraagd is te spreken over het voedervraagstuk. riep Rikki verheugd. Nauwe- ito gestopt of Rikki rende er Ie gejaagd uit, dat ze de trein ri nog wilde halen, maar gesprongen. „Zo, ben je wee p dokter De Koning lachen vervolgde hij vrolijk, „dat w likke baby die jij vroeger eroemdheid zou groeien'. Maar 3 ernstige gezicht zag, veran onderwerp. „Kom, stap ;de hij uit „Ik zie, dat ]e gee ar grapjes van je ouwe fok a, het zal er om spannen ver ijn. horloge kijkend. „Maar doen". (Advertentie, lng. Med.) De rechtbank te 's Gravenhage heeft de 39-jarige loswerkrnan A. J. J. de Z. veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf, met aftrek van voorlopige hech tenis, en voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering, met een proeftijd van 3 jaar, waarbij o.a. werd bepaald dat hij zich onder psychiatri sche behandeling moet stellen. De Z. had zijn vriendin, de vrouw H. T., met een broodmes in de linker borst gestoken, omdat zij zich opnieuw inliet met haar vroegere minnaar. De Z. bezit volgens het over hem uitge brachte rapport een jaloers .en achter dochtig karakter. Hij had niet kunnen verkroppen dat de vrouw zich de avan ces van de vroegere vriend, in zijn aanwezigheid, liet welgevallen. fij allen kent zo langzamerhand de Ouderdag, waarmee onze lands verdediging zich meer bemind en bekend bij den volke poogt te maken. Dat is dan zo'n dag, waar op alles extra wordt gepoetst, overal vaasjes fleurige bloemen worden neergezet, de petoet wordt ingericht als een verlokkende chambrè separée, en de sergeant- majoor-instructeur zijn gelaat tot een bijna menselijke glimlach plooit. Want de ouders en anderen, veelal gelieven, komen die dag op bezoek in kamp of kazerne om te kijken, hoe goed Klaas, Gijs, Siem, Henri, Charles, Eddie en hun lot genoten het wel maken. Vwaadaardigen hebben dergelijke ouderdagen wel eens vergeleken met de bezoekdagen van bijvoor beeld de vertegenwoordigers van het Zweèdse Rode Kruis tijdens de oorlog aan de Duitse concentratie kampendie dan ook bij voorbaat helemaal werden opgekalefaterd en opgefokt. Maar deze vergelijking gaat ons veel te ver. Voor mensen met een tikje aanpassingsvermogen en enkele andere nuttige en goede eigenschappen is het tegenwoordig in een leger van Atlantische opzet best uit te houden en voor een aan tal van hen zelfs een pretje of een levensbehoefte. 7o worden dan die genoegelijke ouder- dagen gehouden om te laten zien, hoe best er voor de jongens wordt gezorgd. En hoe het staat met de kwaliteit van rats, kuch, snert, raas donders en prikkeldraad (wel wat overjarige uitdrukkingen, maar dal is meer om de gedachten te be palen). Zo bgstormen dan die be zoekers de tangsi: de moeders uiterst critisch en bezorgd: de va ders met een ruimere blik, met begrip meestal en soms mei een zacht heimwee vaar de eigen diensttijd; de meisjes gearepev door de stoere romantiek van hei soldatenleven en de manlijke sfeer van de kazerne. K Maar wij dwalen af. Wat wij eigen- F lijk alleen maar wilden vertellen is, dat onlangs op een kwade dnc in Fort Ord in de V.S. want daar doen ze er óók aan) zo'n ouderdag werd gehouden door een comnagnie infanterie. En daarbij was een uitgebreide en degelijke soldaten- maaltijd inbegrepen. Maar het ge volg was, dat alle tweehonderd soldaten mét hun circa driehonderd bezoekers weaens voedselvergifti ging moesten worden behandeld. De hospikken stonden volgnummers uit te reiken. Iaat dit verhaal u, lieve lezertes), er vooral niet van af houden aan de eerste de beste volgende ouderdag deel te nemen, zo ge een spruit of V', lend onde-t de wapenen mocht hebben. Het is geen voorb~nl ot eer symbool van het leven in dienst. He* is slechts eert van die rampzalige uitzonderingen, die de reael bevestigen. Volm takt iff he' (gelukkig) nergens Waar dat hei met. die vette hap in het leger hes meevalt, daarvan kunnen wij wei meepraten. Te Scheveningen is de eerste van ■en reeks eenvoudige harmg-fileer- nachines in gebruik gesteld, die voor ie visconservenindustrie van grote betekenis beloven te worden. Deze machines ontgraten haring en makreel volkomen, hetgeen voorheen slechts loor kostbaarder machines, die een amelijk hoge investering vereisten, °eschieden kon. De fileermachine, die van Belgisch fabrikaat is, staat bij de Scheveningse fa Vrolijk opgesteld. De belangstelling ervoor is zeer groot. Immers de fileercapaciteit is ruim veertig per minuut met eenmansbe- iiening en bijna het dubbele met 'weemansbediening. Aangezien in de visserij gestreefd wordt naar continuiteit, hetgeen b.v. blijkt uit het feit, dat thans in de win termaanden ook op haring wordt ge vist, betekenen deze installaties, naar oordeel van deskundigen, een flinke Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft gisteren te Utrecht een bui tengewone algemene vergadering ge houden, die belegd was om in een twee tal bestuursvacatures, ontstaan door het vertrek van de heren De Boer en Borst lap, te voorzien. Gekozen werden de heren H. 't Lam! thans bestuurder van de Christelijke bedrijfsgroepcentrale in Nederland, en Plomp. Met overgrote meerderheid van stemmen werd beslo ten het bestuur uit te breiden en drs C. P. Hazenbosch uit Den Dolder te benoemen, speciaal voor werkzaamhe den liggend op economisch terrein. Door de benoeming van de heer Hazen bosch doet voor het eerst in de geschie denis van het CNV een academisch ge vormd man zijn intrede in het ver- bondsbestuur. Donderdagochtend om 11 uur zal op het gemeentehuis te Kortgene op Noord Beveland een geschenkzending vee uit de Wieringermeer worden overgedragen aan getroffen landbowers op Noord Be veland. De zending bestaat uit 40 stuks rundvee, 60 varkens en enkele schapen In een uniform met gouden epaulet ten en met een gouden ketting over de borst, wandelt de jonge koning Hoessein van Jordanië naar het parlementsgebouw van Amman, waar de plechtige kroningsceremonie plaatsvindt, (radio-foto) stap vooruit. De gefileerde haring wordt eventueel in diepvriesinstallaties opgeborgen, tot er vraag naar komt. De conservenfabreken hebben het voordeel, dat zij op deze manier zelf niet veel opslagruimte behoeven te ge bruiken om toch het gehele jaar door van regelmatige bezetting verzekerd te zijn. De fileermachines zijn niet bedoeld om de handelaren aan de haringkar retjes het leven te veraangenamen. Iedere haringgebruiker immers wenst een bijzondere behandeling van 't pro duct, zodat men dan ook het fileren aan de haringman zelve moet overlaten. De machines hebben echter wel betekenis voor de haring-inleggerij, omdat zij veel onaangename en kostbare arbeid overbodig maken. Voor de consumptie in het algemeen betekenen eenvoudige en voordelige fileermachines, dat het product er aan trekkelijker door kan worden, waar door, naar men hoopt, het verbruik zal stijgen. de ALKMAARSE KAASDRAGERS waren gisterochtend, onder leiding van „vader" Lutjebarms, in vol tenue aangetreden, zonder dat er een kaasje of een vreemdeling viel te zien. Maar wel stond er een glanzende touringcardie het gezelschap naar de Flora in Heemstede en naar het Concours d'élegance te Noordwijk aan Zee zou voeren om op deze beide centra van vreemdelingen verkeer een even originele als attractieve propaganda te voeren voor het be zoek aan onze kaasmarkt. Het aangename werd hierbij met het nuttige gecom bineerd, want niet alleen uit propagandistisch oogpunt slaagde de dag bij zonder, doch o'tsk werd het voor de leden van dit oude gilde met hun dames een allerprettigste dag, die nog lang in herinnering zal blijven. LIET INITIATIEF voor deze trip was uitgegaan van de bekende reisorga nisator C. ten Bruggencate, die met de nieuwe West-Frisia-reiswagen van de ondernemer Slijkerman zou deelnemen aar. het hierboven genoemde Concours a'élégance. In de beste stemming var- trok men naar Heemstede en deze stemming werd er niet minder op, Aan het zachte parfum van prille rozen, aangevoerd door een zoele lentewind, aan de fijne tinten van het pas ontloken voorjaar, denkt U, als U kennis maakt Een heerlijke frisse Bloemenzeep met Castella's Bloemenzeep. In vier beschaafde kleuren is deze niéuwe, frisse Bloemenzeep onverpakt in de winkel te verkrijgen voor slechts twintig cent. Nu kan inderdaad iedere vrouw er aantrekkelijk uitziennu ligt Castelia binnen ieders bereik. Heeft Uw huid een zachte behandeling met een dikke laag overvloedig schuim nodig, dan kiest U Castelia Spécial (32 ct). Is Uw huid het best gebaat met de klassieke Castelia Schoonheidszeep - ook deze kost 32 ct. En als U slechts een klein bedrag wilt besteden, en toch een zeep van wereld naam gebruiken, dan is er nu voor U de nieuwe Castelia Bloemenzeep voor slechts 20 cent! Adv. I.M. De gehele bevolking van het Drentse dorpje Dalen kwam kort geleden in opstand, toen een zekere boer Z. de huur van zijn boerderij en landerijen per 1 Mei werd opgezegd. De „plaats" zou moeten worden ontruimd ten be hoeve van één der zonen van de fami lie W„ die de eigenares van de hoeve is. Vijftien jaar lang had Z. de boer derij bewoond en zich een waardig in woner van Dalen getoond. Binnen tien dagen moest hij nu zijn „plaats" ver laten en dat terwijl de nieuwe mest reeds op het land lag. D&t namen de inwoners van Dalen niet. Nog dezelfde avond, waarop Z. de voor hem zo onprettige mededeling had gekregen, werd een volksgerient gehouden. Honderdvijftig inwoners van Dalen kwamen bijeen en besloten eenparig de familie W. uit de dorps gemeenschap te stoten, wanneer zij althans haar plan zou doorzetten. Dit hield o.m. in, dat geen bakker, geen slager en geen kruidenier enz. meer aan de deur bij de familie zou kunnen komen zonder de klandizie van de andere bewoners onherroepelijk te verliezen. Na' 1 Mei bleef Z dan ook rustig op zijn boerderij. Gisteren heeft deze een briet ontvangen, waarin de familie W. bericht aan de eisen van de dorpsgemeenschap toe te geven: het huurcontract wordt met een jaar verlengd om Z. in de gelegenheid te stellen naar een andere boerenplaats om te zien. De buurtgemeenschap heeft Maan- dag pei* advertentie meegedeeld, dat de familie W. weer als gelijkwaardig buurtgenoot in de gemeenschap zaï worden opgenomen Amsterdam mag z ch verheugen in een buitengewoon druk bezoek van vreemdelingen. Van Zaterdag tot Maan dag j] logeerden 7200 gasten in Am- sterdam, waarvan 90 pet. buitenlanders Het aantal overnachtingen in het eer ste kwartaal van dit jaar was 13M. pet hoger dan in het overeenkoir stige kwartaal van 1952. Het aantal over nachtingen in de maanden Maart en April van dit jaar en in 1952 bedroegen respectievelijk 28 322 (23.500) en 48 360 (34.500) Het hoogste aantal, dat in de topmaand (Ai'mi^tus) in 1952 werd ge noteerd, was 56.000. toen omstreeks tien uur de zon met haar stralen het wolkendek doorbrak, wat het vooruitzicht wettigde, dat men de Flora in volle kleur en fleur zou kunnen aanschouwen. In dit vooruit zicht werd men niet teleurgesteld, want op dit nog vrij rustige morgenuur deed de Flora zich in al haar schoon heid open en van de rondgang over de terreinen en door h^t trotse hoofdge bouw heeft men ten volle genoten. Uiteraard verliep dit unieke bezoek niet zonder enig ceremonieel. Bij de ingang werd men opgewacht door een commissie van ontvangst, w.o. ook de voorzitter van de Flora, jhr. mr dr O F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die een kort welkomstwoord sprak. Daarna werden de gouden Edammer tjes op een berrie geladen en in optocht trok men langs de paden naar het res taurant, waar verversingen zouden worden aangeboden. De kaasdragers hadden tijdens deze korte, doch vrij moeilijke tocht veel bekijks en herhaal delijk werden ze voor de lens geno men. Een biizondere attractie onder vond men tiidens een rustoauze; toen werd namelijk het gezelschan getrac- teerd opeen portie Edammer kaas Even was er een aardig intermezzo. Jhr Van Nispen tot Pannerden meende ook wel als kaasdragcr te kunnen fun geren. Hij kreeg de rode hoed op en met zijn collega Termeulen zette hij zich in touw. De vreugde was echter van korte duur, want reeds na enkele meters gaven beide heren het op en weTden zij onder grote hilariteit oneer vol als leden van het gilde ontslagen. Waaruit moge worden geconcludeerd, dat het beroep van kaasdrager toch nog weer bijzondere eisen stelt. De zon begeleidde het gezelschap niet tot Noordwijk aan Zee. Grauwe wolken kwamen uit het Noorden op en de kille wind maakte het verblijf op de boulevard minder behagelijk. Dit deed echter maar weinig afbreuk aan de belangstelling voor het zeer geslaag de Concours d'élégance, dat "onder auspiciën van de F.N.O.P. was georga niseerd en waaraan door een 50-tal tourwagens uit alle delen van het land werd deelgenomen. Niet minder attrac tief dan dit concours als zodanig, was het optreden van diverse folkloristische en andere groepen, dat aan dit con cours grote luister bijzette en dat boei de door zijn grote verscheidenheid. De miinwerkers uit Limburg waren er en ook de vendelzwaaiers uit het Brabantse land, die een voortreffe lijke demonstratie gaven. Maar daar was ook een a capella koor uit Zee land in nationale kledij en even later traden de Strodorpers uit Zutphen aan, een boerenkapel, die zowel kwalitatief als kwantitatief veel uit de instrumen ten wist te halen. Er waren dansers uit Friesland en uit het dorpje Wijdenes bij Hoorn en hun optreden werd bij zonder gewaardeerd. Ten slotte waren er ook de Alkmaar- se kaasdragers en zij sloegen in de entourage van dit concours warempel geen slecht figuur. Door de hagen van toeschouwers werd hun défilé met be langstelling gevolgd cn uit propagan distisch oogpunt is deze propaganda stunt paar onze mening wel ten volle geslaagd. Er zou over dit concours nog veel te schrijven zijn, doch het gaat ten slotte om de bekroningen en daarmee is Noord- Holland niet s'ccht uit de bus geko men. Aan de West-Frisia-wagen, die het Alkmaarse gezelschap vervoerde, werd een verdiende ereprijs toegekend. Deze 37-nersoons nieuwp Bedford van de heer Slijkerman. gebouwd bij Dom burg. is inderdaad een juweel van uit voering. Een volkomen verantwoorde liin paart zich aan een luxueus interi eur. waarin de zachte kleur van het terra-cotta overheerst. De zetels zijn ruim en eemakkelijk, het uitzicht is zodanig, dat men er ook in het berg land het volle nrofijt van heeft. De bagagerekken zijn ingenieus aange bracht, de verwarming en ventilatie ziin n'et minder voortreffelijk geregeld en ook op andere wijze is er voor alTe mnepiMVf. enmfort -"ezorgd. zodat het niet anders kan. nf de heer Ten Brug gencate zal op ziin buitenlandse toch ten met deze wagen veel eer inleggen. Een kleurige noot vormde Eet bezoek, dat een aantal kaasdragers uit Alkmaar aan de tentoonstelling „Flora 1953" te Heemstede bracht. Een eerste prijs verwierf voorts d# Eedford van de heer C. de Jong te Hem (Reisbureau „De Magneet"), een eveneens prima wagen, waaraan wij reeds eerder enige aandacht hebben ge wijd. Met deze wagen reisde de dans groep van Wijdenes. Ten slotte was er nog een eerste prijs voor de Bedford van Jo de Rie uit Pur- merend en een derde prijs voor de Austin van T. Levasier te IJmuiden. De heer De Haan van Wieringen had met zijn nieuwe wagen verstek laten gaan. Op de terugreis heeft de heer Ten Bruggencate zeer vriendelijke woorden gericht tot de heer Lutjeharms en de kaasdragers en de heer Lutjeharms vond gelegenheid om deze te beant woorden en voor de reisorganisator op a.s. Vrijdag een stoffelijk blijk van waardering in het vooruitzicht te stel len. Een korte onderbreking ter laving van de dorstige kelen en dan waren klokke acht de kaasdragers weer op hun basis terug. Het wachten is nu maar weer op Vrijdag, als de vreemde lingen naar Alkmaar komen. (Advertentie. Ing. Med.) Te Koewacht werd een internationale wegwedstrijd voor profs gehouden over 170 km. Winnaar werd Van Est in 4 uur 8 min. De uitslag luidde: 1. Van Est (St. Willebrord) 4 uur 8 min.; 2. Van As (Roosendaal) op 50 meter; 3. Baere (Belg.) 4 uur 10 min.; 4. La- meire (Belg.) z.t.; 5. Rijckaert (Belg.) z.t.; 6. ex aequo Voorting (Haarlem), de Grreveli.in (Belg.), Dekkers (Eind hoven). Smit (Rotterdam), Evers (Wor- merveer) en van de Voorde (Belg.), allen z.t. als de Baere. De te Kopenhagen gespeelde voet balwedstrijd tussen Denemarken en Engeland, welke door 40.000 toeschou wers werd bijgewoond, is door Enge land met 4-0 gewonnen, ruststand 3-0. EERSTE NEDERLANDSE PAARDEN DAG Ter gelegenheid van de eerste Ne derlandse Paardendag op 16 Mei, uit gaande van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren en van de f'rma Van Gend er) Locs, zal de heer G. Nieuwenhuysen; directeur der Ned, Vereniging Vrijdagavond 15 Mei tus sen kwart voor acht en acht uur een, korte toespraak houden voor de micro foon van de V.P.R.O.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5