DONKER AFRIKA zen Bergens G.E.B. is overdracht aan het P.E.N. zeer nabij nericain Hemelvaartsdag Abbot en Costel'o Geen Tehuis Ouden van Dagen in Maesdammer Hof Monument in de „Merelhof UIT DE LANGEDIJKER DORPEN •s Tassendag KLAAS BOOT AAN DE RINGfEN) Dondetdagas. 4 Voorstellingen 2 uur, 4 30,7 en 9 30 met een daverend Feestprogramma Uw advertentie in dit blad treft doel ie ons tot in de tien DE MOGELIJKHEID is niet uitgesloten, dat in de eerst komende raadsvergadering van Bergen een beslissing zal worden genomen omtrent de opheffing van het G.E.B. Aanleiding hiertoe kan zijn een adres van de beide Mid denstandsverenigingen en de VVHB, waarin het gemeen tebestuur wordt verzocht het electriciteitsbedrijf over te dragen aan het P.E.N. Nadat mr Sluis (Prot. Chr.) tijdens de vergadering van gisteravond reeds naar dit adres had gevraagd, uitte, dr J. Hemelrijk (Partij van de Arbeid) bij de rondvraag de waarschuwing, dat indien B. en W. zouden voorstellen dit adres voor kennsgeving aan te nemen, zij de meerderheid van de raad wel eens tegen zich zouden kunnen krijgen. Naar het oordeel van dit raadslid zijn thans de meeste raadsleden voor overdracht aan het P.E.N. Zelf wilde spreker niet Janger wachten op het rapport van de commissie- Hupkes, daar dit gemeente en gemeentenaren jaarlijks Kop van Jan Toorop uwersfr 6, A kmaar naar „Kranenburgh"? What is in a name? Tweede parachute-pakket in Bergen gevonden Expositie J. Roggeveen Geslaagd werk van Jeanne Kouwenaar Li'mmen Oudorp BURGERLIJKE STAND BEVRIJDINGSFEESTEN VOOR DE JEUGD Stompetoren CHARLOTTE KÖHLER GAF ONVERGETELIJKE AVOND Koedijk DONDERDAG 7 MEI 1953 TELfcF. 2609 's Werelds grootste komieken NU onder de kannibalen. Toegang alle leeftijden. r de collectie iren staande bon geven wij IRDAG KORTING koffers en tassen. I HEDEN, VRIJDAG elke aankoop van f 26.000,kost. Hoewel hij nu nog geen voorstel wilde doen, achtte hij een waarschuwing aan het college op haar plaats. B. en W. kunnen hiermede bij het samenstellen van het prae-advies op het adres reke ning houden. Mr Sluis vond het onjuist om bij het scheiden van de markt dit onderwerp aan te snijden. De partijen hebben voldoende gelegenheid haar stand punt inzake het G.E.B. in de verkiezingsprogramma's bekend te maken. Mocht 'er evenwel een voorstel tot overdracht komen, dan zou hij waarschijnlijk tot de mede-ondertekenaars behoren, daar hij zelfs bij een gunstige uitspraak van de commissie-Hupkes niet kon tolereren, dat het G.E.B. wordt gehandhaafd ten koste van de burgerij. Burgemeester Huygens verklaarde hierop, dat hij in dat geval eveneens voor overdracht zou zijn. Het college zal de zaak thans opnieuw bezien IN' Ilin pie DE KOP EN DE STAART boden de meest interessante onderwerpen van de raadsvergadering, welke gisteravond in I afwezigheid van de heer Van Rees Vel- I linga (VVD-Middenblok) werd gehou- I den. Burgemeester Huygens deelde aan het begin van de vergadering mede, dat het Tweede Tehuis voor Ouden van Dagen niet in het Maesdammer Hof ge vestigd zal worden. Het plan bestaat de I villa te verkopen. Op de terreinen ten westen van het Dromenlaantje zullen 1de hekken verwijderd worden, zodat [het publiek toegang krijgt tot het jong- Iste gemeentebezit. Het voornemen om look het gebied rond Maesdam voor het jpubliek open te stellen, stuitte op het ■verzet van de heer Brak (P.v.d.A.), die ■deze broedplaats van talrijke vogels ■gaarne als vogelreservaat zag bestemd. B en W zullen zich dienaangaande met een vogeldeskundige verstaan en kregen in principe toestemming van de raad aan de wens van de heer Brak gevolg l te geven. Naar de voorzitter vervolgens mede deelde is de Commissie voor Sociale Kunstopdrachten uitgebreid met de beeldhouwer Reyers en de kunstcriticus Kaspar Niehaus. Tegen de verlichting van het vliegveld, welke de avondlijke sfeer in de polder verstoort heeft de "lurgemeester ernstig geprotesteerd. Ge- pleken is evenwel, dat alle terreinen van de defensie op deze wijze worden ver licht. Alle hoop is thans gevestigd op de overste, die zal trachten een ver lichting langs de hekken rond het Vliegveld te verkrijgen. Met algemene stemmen verklaarde de gemeenteraad zich accoord met het voorstel om de bezoldiging van de vak onderwijzers werkzaam bij het lager .onderwijs en het openbaar uitgebreid lager onderwijs aan te passen aan de rijksregeling. De woningvereniging j1„Roomse Actie" en de algemene wo ningbouwvereniging „Bergen" hadden verzocht de voorgenomen overdracht van 22 woningwetwoningen aan de J. M. Graadt van Roggenweg en de Piet Bcendermakerweg niet te willen laten doorgaan. Wethouder Den Das lichtte het voorstel om dit verzoek in te wil- igen toe. Hij verklaarde, dat de wo- ingbouwverenigingen meer perspectief ien in zelf bouwen en geen animo koesteren om als administratrices van de gemeente op te treden. Op een vraag van de heer Ellis (KVP) ont woordde de wethouder dat de won in gen absoluut goed zijn. De gemeente raad had hierna tegen intrekking van het raadsbesluit betreffende de over bracht geen bezwaar. Voor f 4,per m2 werd aan de heer P. Admiraal een bouwterrein van 630 m2 tussen Doorntjes en Midden Geest- weg verkocht. In twee lokalen van de Openbare U.L.O.-school zal de verlich ting worden verbeterd, terwijl tevens Binnenkort het verwarmings-probleem zal worden opgelost. De heer A. Jon ker zag zich een premie van 50 procent van de vermoedelijke kosten van de verbetering van de woning Kerkdijk 32 toegekend, hetgeen de gemeente zal komen te staan op een uitgave van I 466,67. Een van de weinige voorstellen welke werden verworpen, was het voorstel tpt het aangaan van een geldlening van f 300.000.tegen een rente van 3 7/8 procent, koers pari, met een looptijd van veertig jaar. De mededeling van de voorzitter, dat het rentepercentage in middels was gedaald, ontlokte de heer Driessen (KVP) de opmerking, dat als de markt anders ligt de geldschieter zich dient aan te passen. Het is thans zeker mogelijk tegen 3 3/4 procent te lenen. De gemeenteraad stemde daarop het voorstel af. De beide wethouders kon den uiteraard niet tegen het eigen voorstel stemmen, doch B en W waren het kennelijk met de raadsleden eens Geen moeilijkheden leverden de Voorstellen om het bedrag, dat in 1953 aan kasgeld mag worden opgenomen, te verhogen met f 250.000,de bouw van drie woningwetwoningen aan de Kerkedijk en de aankoop van een ter rein aan de Verspijckwcg te Bergen a Zee (koopsom f 5720,-) top behoeve van de bouw van zes woningwetwoningen, Het voorstel om de Alkmaarse red dingsbrigade te verrassen met een sub- Stidip van f 100.- bracht d» heer Ellis (KVP) tot de klacht, dat de subsidie aanvragen van militaire tehuizen inder- Hid verweren z in naar de b"«'oti"g van 1954, terwijl hier gecsteliike be- Mngcr. in het geding waren, welke hij Hoger stelde dan het werk van de A.R.B. Burgemeester Huygens vond een vergelijking niet juist. De aanvrage van de militaire tehuizen is een veel zwaar der probleem. De subsidie aan de A.R.B wil slechts uitdrukking geven aan de waardering van de gemeente Voor het werk, dat deze jongens ver zichten. De subsidie van f 100.kwam er, zelfs met de stem van de heer Ellis. De gemeenteraad verenigde zich hier na met het voornemen tot het openen van een rekening courant-rredi-t van f 4000,ten behoeve van de VVV en tot het met de VVV aangaan van een rekening courant-overeenkomst waarin de door de vereniging te betalen debet rente wordt gesteld op 4 procent per jaar en de eventueel te ontvangen cre dit-rente op een procent per jaar. Enige verordeningen betreffende de winkelsluiting werden ingetrokken en nieuwe verordeningen tot regeling van de seizoensluiting in het algemeen en de openstelling van enkele winkels te Bergen aan Zee buiten het seizoen ge durende vier uren op Zondag vastge steld. Met algemene stemmen stelde de raad zich garant voor de geldlening ad. f 7400,—, welke de heer M. J. v. d. Vel de te Zaandam zal ontvangen van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten te Assen ter financiering van de bouw van een woning aan de Lijt- weg. Daar de heer J. Kleyberg op aan koop van een perceel bouwterrein aan de Gasweg geen prijs meer stelde, be sloot de raad zijn besluit van 17 Octo ber 1952 in te trekken. Mr Sluis verzocht het college vooral de premiebouw te propageren, opdat in Bergen niet uitsluitend villa's en ar beiderswoningen zullen worden ge bouwd. Dr Huygens kon hem geruststel len. De premiebouw wordt zoveel mo gelijk aangemoedigd. Dank zij de mi gratieregeling zal de gemeente dit jaar nog 37 woningen mogen bouwen. Bij de rondvraag herinnerde dr He melrijk aan de schandelijke vernieling van de kop van Jan Toorop en vroeg of het geen aanbeveling zou verdienen op het basaltblok aan de Buurweg een bordje te plaatsen, dat dit vandalisme aan de kaak stelt. B en W vonden deze maatregel te ostentatief. Blijft de vraag of men het beeldhouwwerk, dat spoe dig hersteld zal zijn, op dezelfde plaats zal handhaven. Uit de gemeenteraad kwam o.a. de suggestie de kop t.z.t. op het terrein voor „Kranenburgh"' te plaatsen. Het college zal zich hierover nader beraden. Op een vraag van de heer Maassen (P.v.d.A.) of op de nieuwe parkeerter reinen in Bergen aan Zee vrij gepar keerd zal mogen worden, deelde de voorzitter mede, dat op het terrein bij het kerkje en langs de Julianalaan geen betaling zal worden verlangd. Op de drie andere terreinen, welke dicht bij het strand zijn gelegen, zullen de kos ten f 0,25 bedragen. Met de mededeling van de burge- CHAKESPEARE mag dan gezegd hebben „What is in a name?", wij kunnen ons best voorstellen, dat B. en W. van Bergen het ge ven van namen aan straten een zaak vinden, waarin men maar niet voetstoots een beslissing neemt. Dit bleek overduidelijk toen gisteravond het voorstel werd gelanceerd de verbindings weg van de Breelaan naar de Zuidlaan Reigerslaan te noemen, de weg lópende van de Midden Geestweg naar de Meerweg het Mezenlaantje en de verbindings weg Dorpsstraat—Loudelsweg, in de volksmond Gasweg geheten, de Stienweg. De eerste twee namen konden ieders goedkeuring wegdragen, doch anders was het gesteld met de Stienweg. Burge meester Huygens was zelf al niet content met deze naam. Hij had hem gevonden on een oude kaart van Blaeu, doch daar de weg met asfalt wordt bedekt, klinkt Stien weg toch wel wat vreemd. „Ja", zei dr Hemelrijk, „iedereen zal aan een meisjesnaam denken. Zo in de geest van „waar woont Stientje nu?" „Wat denken de heren ervan, als wij de weg eens vernoemen naar de behoeften van de kunst schilders. Bijvoorbeeld „Paletweg" of „Kwastweg", aldus de voorzit ter. De heer Brak: „Noem hem dan de „Geldweg". Hiermede was het hek van de dam. Burgemeester Huygens deed nog een serieus voorstel met „Nonnenpad" en wierp daarbij een vragende blik op de KVP- fractie, die zich echter in een ijzig zwijgen hulde. Mr Sluis vond in Reigerslaan en Mezenlaantje de inspiratie om de betrokken weg „Ooievaarsweg" te noemen. „De ooievaars zijn daar weg", aldus verdedigde dit raads lid zijn voorstel. Toen hierop de heer Maasen verklaarde, dat hij daar dan nimmer bouwterrein zou kopen, werd de naamgeving maar aangehouden. meester, dat binnenkort een nieuwe Monumentenverordening aan de raad zal worden voorgelegd, werd deze ver gadering besloten. K'aas Boot, verscheidene malen turn- kampioen van Nederland, heeft giste ren weer een overwinning aan zijn lange reeks van successen toegevoegd. Eigenlijk had hij die overwinning ge ruime tijd geleden reeds behaald, maar zij werd gisteren pas met goud be kroond. Klaas Boot is namelijk te Ber gen in het huwelijk getreden met mej. Hendrikje Bruin uit Amersfoort, een huwelijk waarvoor in sportkringen uiteraard grote belangstelling bestond. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer Dini Krul, Nederlands kampioene keurturnen, de heer J. v. d. Bergleider van de Nederlandse keur- ploeg en vele leden van de gymnastiek vereniging „De Halter De heer Blom, ambtenaar van de Burgerlijke Stanqd der gemeente, die zo zijn eigen manier heeft om huwelij ken van kracht te doen worden, citeerde een vers van de Vlaamse dich ter Bert Decorte, en betrok op zéér sympathieke wijze de ouders van het jonge echtpaar in dit gebeuren. Het kerkelijk huwelijk werd voltrokken in de Ruinekerkvan de Nederlands Hervormde gemeente, waar ds Bekixts de plechtigheid leidde. Tot slot van de dienst in de kerk werd met orgelbege leiding een bas-aria gezongen uit Paulusvan Mendelssohn, „Ich danke dir Herr Gott", Het levensmiddelenpakket dat bij de tweede parachute behoorde, die op de avond van de bevrijdingsdag in het kader van de droppingswedstrijd boven Bergen werd neergelaten is in de Sparrenlaan gevonden door de heer S. Min te Bergen. Zoals bekend waren twee parachutes en slechts 1 voedsel pakket gevonden. Het zoek geraakte pakje heeft nu dan toch zijn gelukkige eigenaar gekregen. De heer J. H. Roggeveen te Bergen bereikt dezer dagen de vijfenzestigjari ge leeftijd. Hii heeft zich in zijn leven grote verdiensten, verworven als archi tect ook als beeldende kunstenaar. In verband hiermee heeft het Kunste naarscentrum Bergen te zijner eer een expositie georganiseerd, welke aquarellen en bouwontwerpen van zijn hand omvat. Deze zal op Vrijdag 15 Mei worden geopend door architect C„ W. Rooyaards. Gemeentepersoneel heeft nu eigen vereniging Op initiatief vam burgemeester dr Huygens is het gemeentepersoneel op de Bevrijdingsdag tot oprichting over gegaan van de „Personeelsvereniging". Reeds zijn plannen ontworpen tot het doen van excursies, het en bloc bijwo nen van culturele avonden, bevorderen van sport, toneel, etc. etc. Tot voorlopig voorzitter is benoemd de heer-C. Blom, secretaris is de heer J. Uitentuis en penningmeester de heer C. Sijpheer. De boreling zal op een algemene ver gadering ten doop worden gehouden door burgemeester Huygens. Sociëteit nu gesloten Het Dorpshuis, dat gedurende de af gelopen .wintermaanden ter beschikking was gesteld als Sociëteit voor de Ouden van Dagen te Bergen, is in feestelijke sfeer met kernachtige toespraken ge sloten. De voorzitter, de heer J. M. Nierop, sprak namens het toestuur van „de Soos", een hartelijk woord. Hij her dacht hierin tevens het overleden lid, de heer Mol. De diverse dames, die zich het lot van de bejaarden hadden aangetrok ken, en hen steeds van koffie en thee voorzagen, werden allen met een bloe metje bedacht. De heer en mevrouw Appelman, gastheer en gastvrouw wer den in het bijzonder nog toegesproken De exploitatie eindigde met een na delig saldo van vier cent. Het aantal leden bedraagt 35, terwijl het aantal bezoekers achttien honderd was. In het najaar zullen de poorten van de Soos weer worden geopend. DE HERDENKING VAN DE BEVRIJDING De vijfde Mei is te Bergen in alle rust gevierd. De H. Mis, uit dank baarheid voor de bevrijding in de R.K. kerk gecelebreerd, mocht zich in een grotere belangstelling verheugen dan normaal. Nadien nam het leven _zijn gewone gang. De hoofden van scholen hebben er van gemaakt wat fift-JJ&L van te maken viel en 's avonds speel de Bergens Harmonie. Daarmee is alles over het „bevrijdingsfeest" ge zegd. AANBESTEDING BREDERODE-SCHOOL De openbare aanbesteding van de Van Brederode-school aan de Kerke dijk, met een bijbehorend blok van drie woningen, zal in afwijking van vorige berichten, plaats vinden op 15 Mei a.s. EERSTE VLUCHT „ONS GENOEGEN" De plaatselijke duivenvereniging Ons Genoegen organiseerde haar eerste vlucht, met als startplaats Roozendaal. Zeventif duiven werden gelost om 8.45 uur. Uitslag: 1. 2, 7 en 8 Gebroeders Steenman; 3, 4. 6 en 11 M. C. v.d. Vel den; 5 en 12 Th. v.d. Vliet; 9 J. v.d. Eng; 10 en 14 P. v.d. Velden. Tijd van aankomst no. 1 10 uur 51 min. en 13 sec. en van no. 14 11 uur 11 sec. No. 1 ontving de bronzen medaille, uitgeloofd door C. Nuijens Jnz. Geboren: Wendelaus Henricus, zoon van J. J. van de Giesen en van M. Löw. Cornelis Anthonius. zoon van H. van Wonderen en van M. Dekker- Catharina Anna Maria, dochter van W. J. Hes en van G. Verdonk. Gertruda Wilhelmina Antonia, dochter van W. J. Hes en G. Verdonk. Ge> rardus Hendrieus, zoon van J. Kroeke en van A. Haller. Nicolaas Simon Maria, zoon van S. C. Wortel en van C. Commandeur. - Geertruida Maria, dochter van J. F. Wortel en van C. M. k Anna Mafgaret.ba Maria., doch ter van G. J." Bos en J- G. Neefjes. Ondertrouwd: Johannes van Brede- rode, 23 jaar en Maria Althans, 33 jaar. Gehuwd: Simon A. Zuurbier, 26 jaar en Margaretha C. Potma. Cornelis van der Laan, 28 jaar en Geertrudis M. Wijte, 25 jaar. Lourens van der Peet, 27 jaar en Catharina Wester. 23 jaar, Overleden Antje van Diepen, oud 91 jaar, weduwe van Jan Blom. Wil lem Bak, oud 70 iaar. Ingekomen en vertrokken Ingekomen: Cornelis Prïnse. hand langer Hoogovens, van Beverwijk naar Herenweg 195. Maria E. v. d. Waal, huishoudster, van Hei'oo naar Kanaal dijk 15. E. C. Huiberts. religieuse, van Bergen N'-H naar Herenweg 98. Vertrokken: A, L. C. Biskanter, p'i- ger. naar Alkmaar Schoutenstraat 13 H. Gras. winkelbediende, naar Am sterdam. Govert Flinckstraat 346. C, J. van der Stap. religieuse, naar Bel een N-H., Loudelsweg 20. M. C. Potma ev S. Zuurbier naar Barsinge'- horn, Dorpsstraat 105. G. Kos ev G- Kos met gezin naar Alkmaar, Akker- hoornbloemstraat 5 A. L. A. van Santen, militair naar Utrecht. Crom- houtkazerne. J. Pauw. chauffeur, naar Alkmaar. Verdronkenord 129. Achttien kinderen werden in LANGEDIJK. De Bevrijdingsfeesten in de Langedijker dorpen beperkten zich uitsluitend tot de schoolgaanc/ jeugd, zo- ais door het Centraal Oranje Comité was verzocht. In Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuidscharwoude werden de jongens en meisjes binnenshuis vermaakt met film en goochelen, waarbij de gebruikelijke trac- taties natuurlijk niet achterwege bleven. Te Broek op Langendijk begon het feest 's morgens met een lange, fleurige optocht. Onder de vrolijke tonen van het muziek corps „Advendo" werd onder grote be langstelling door het dorp gemarcheerd De mooist uitgedoste groepen, waar van veel werk gemaatk was, sleepten enkele prijzen in de wacht. Verder werden er op bet Havenplein bij de brandweerkazerne kinderspelen georganiseerd, die eveneens veel bekijks hadden. Hironder laten wij de diverse uitslagen volgen van de optocht en de volksspelen: Eerste prij zen-optocht: Biedermeyer- viouwtjes; Baker, 50 jaar geleden en nu; Negerinnetjes. Tweede prijzen-optocht: Mouwen om hoog, het land moet droog; Groepje Ti- rolers; Bruiloft; Nederland bevrijd; Ko ningin Flora 1953; Veilig Verkeer. Eerste prijzen Volksspelen: Hardlopen piet hindernissen: voor jongens Wim Wes- terveld en voor meisjes Reina Beers. Stoe lendans meisjes: Marry Kommer. Zak- lopen met hindernissen, jongens: Bram Mammen. Tonnetje kruien met hindernis sen, jongens: Marten dé Waard. Vlag- steken (meisjes 6 en 7 jaar): Lia Bal der. Zaklopen (jongens 6 en 7 jaar) Klaas de Boer. Met bal op bordje lopen (meisjes 8 en 9 jaar) Elbe Balder. Eerste prijzen kleuters: Vlagsteken: Li- r.eke Tillekes. Door een band kruipen: Peter van 't Riet, Marian Strijbis en Henk v. d. Heerik. Wasophangen, meisjes: An neke Smit. Zaklopen, jongens: Gerrit Strijbis. 1952 uitgezonden ZUIDSCHARWOUDE De leden vergadering van de afdeling Lange- dijk van het Cfcntraal Genootschap v. Kinderherstellingsoorden en Gezond- heidsko'.onies, welke Woensdagavond 'in het lokaal P. Kramer werd gehou den, was behalve door het bestuur, slechts door een paar leden bezocht. Dit wil echter niet zeggen, dat de af deling in het afgelopen jaar treeft stilgezeten. Integendeel! De nodige ac tiviteit werd betracht, en niet minder dan 13 kinderen werden uitgezonden. In de bestuursvacatures door vertrek van Mevr. Keeman-Kay en de heer Righarts, werd voorzien door de ver kiezing van Mevr. Verburg-Kraan en Ds Nolthenius. Laatstgenoemde werd tot voorzitter benoemd. De rekening van de penningmeesteresse Mevrouw Faarlberg-Hartland sloot op een totaal bedrag van f 4268,97, met een batig saldo van f 136.63. De hulp aan Herkingen LANGEDIJK. Het gemeentebestuur van de rampgetrfeente Herkingen heeft behalve de vele giften in natura van de adopterende gemeenten een bedrag, groot f 30.000,ontvangen, te besteden als huurbijslag voor woningen .die in het sa neringsplan liggen. Bovendien is een grote houten middenstandswoning geschonken door de regering van Finland. Het adop tiecomité zal ook'de Ned. Herv. kerk ge heel herstellen, terwijl aan het herstel der woningen met kracht worden gewerkt. Ds Stehouwer jubileert in Alphen a.d. Rijn Ds Johs Stehouwer, die vroeger ivóór 1928) ook de gemeenteBroek op Langendijk gediend heeft, vierde gis teren zijn zilveren ambtsjubileum als predikant te Alphen aan de Rijn. QNDER grote belangstelling vanTcte zijde van het gehele gemeente bestuur, de Commissie voor Sociale Kunstopdrachten, het Bestuur van het Kunstenaarscentrum Bergen en vele genodigden, heeft dr Huygens Woens dagavond in het park „De Merelhof" een monument onthuld, dat door mevr. Jeanne KouwenaarBijlo is uitge werkt naar het motief „Vreugde voor het ontluiken der natuur". Het beeldje, dat een kind voorstelt, dat twee vogels naar het licht heft, is uit één stuk ge hakt. Het is plus minus 1-50 meter hoog en van Franse kalksteen (Neuville). De kunstenares heeft volkomen reke ning gehouden met de omringende be huizing en bebossing. De woorden van erkentelijkheid door burgemeester Huygens bij de onthulling uitgespro ken, de plaatsing van het beeld op één van de liefelijkste plekjes van het dorp en de blijdschap van de bewoners met deze aanwinst, zullen mevr. Kou wenaar met trots en blijdschap vervul len. Na afloop van de plechtigheid volgde ten huize van de familie Dijs een kleine receptie. Op de avond van de Nationale Feest dag was door de Schermer Gemeen schap, die de laatste jaren het pro gramma verzorgt, niemand minder ge ëngageerd dan de grote voordrachts kunstenares Charlotte Kohier. Zij be gon haar voordracht met de woorden van de Prediker: „IJdelheid der ijdel- beden, het is al ijdelheid". Met deze enkele aanhaling had zij haar gehoor reeds in de ban van haar sublieme dic tie en nobel gebaar. Hoe subtiel gaf zij het erotische Hooglied weer! Na de pauze maakte de voordracht deze psalm uitgekreten doorhuiverde d.e landse bewerking van Aldegonde, die pe indruk. Al het leed en ellende in deze psalm utgekreten doorhuverde de aanwezigen, die in hun gedachten de jaren '40-'45 doorleefden. Dominé Ké- ja, die de avond opende en sloot, ge waagde van het evenement op deze avond, de grote begenadigde kunste nares Mevr. Charlotte Kohier te heb ben mogen beluisteren. COLLECTE BRACHT F 100 OI\ De collecte voor de Stichting 1940 1945 gehouden te Huiswaard, de Zes Wielen en langs de Kanaaldijk heeft f 100.93 opgebracht. Twee auto's in botsing NOORDSCHARWOUDE Oo het kruispunt van wegen bij de sluis te Noordscharwoude, gebeurt nogal eens een verkeersongeval. Dit was ook Woensdag het geval, toen twee kleine luxe auto's met elkaar in botsing kwa men. De ene wagen kwam uit de rich ting Alkmaar en de andere over de sluisbrug. Vermoedelijk hebben de bestuurders elkaar door het 't uiizicht belemmerende sluiswachtershuisje te laat opgemerkt, met het gevolg, dat zij tegen elkaar botsten. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. JACHT OP KOOLDUIVEN OUDKARSPEL Twee leden van de jagersvereniging „Geestmeram- bacht" hebben vergunning gekregen tot het schieten van de koolduif, die in deze omgeving veel schade berok kent aan de te veld staande gewassen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11