Koningin Juliana harten der veroverde Noren de rset of Bella j Anthony van Kampen [GROENLAND Dodencijfer 1794 Toespraak herinnerde aan wat beide landen verbindt Belangrijk voorstel van de Noordelijken Washington overlegt over beroep op de VN I naar Exclusieve reportage voor ons blad Jeugdvorming WEERBERICHT Don'derdag 7 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN ,50e Jaarsa"6 No- 107 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De uitkering r en overlijden Te koop gevraagd: Hartelijke ontvangst in Noorse hoofdstad Geen grondslag vooi accoord te Caïro r Besprekingen zijn verdaagd De Gaulle verlaat politieke arena Jongen in Grootebroek verdronken Harrison vroeg twee dagen bedenktijd" Inval in Laos meer dan koloniale kwestie Verklaring van Dulles IE Lezers kunnen kos- dos antwoord krij- i op vragen en ch eden, bijvoorbeeld uridische aangelegen- woning-kwesties, hu- moeilijkheden, opvoe- rgen, sociale verzeke ltten, assurantiezaken, ilijke geestelijke moei en. enz. U schrijft dan tctie en vermeldt link* enveloppe: Mentor, tenst krijgt U persoon swoord en wordt Uw iet in de krant behan- lltes wordt strikt ver- lijk afgedaan. DirecLe. J. 8ULSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct pet mjn Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meei i cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs Dl) voor uitbetaling f 2.02 per mna f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 IER ontvangt een uitkering sen particuliere verzeke- ;elling wegens een hem :n ongeval. Hij wil nu :ten, of deze uitkering ook aan als hij gaat emigreren.' oord is: behoudens hetgeen is hieromtrent eventueel is Is er niets bepaald, dan sns ons de uitkering moe gaan. Alleen zal de instel- wel vragen om een attes- vita, een bewijs van in n, af te geven door een In dan is er nog de devie- tie. Aan de Nederl. Bank voor toestemming moeten gevraagd. !RFT MEE. Hiermee bedoe- ij dit: indien de man komt den, gaat de huur over op De eigenaar heeft dus niet t om zo maar de huur aan r op te zeggen. Ze kan ge- jven wonen. Want ze erft man alle lasten en lusten, at dus door overlijden niet lou er huurschuld zijn, dan genaar die ook brengen ten de erven. MENTOR. ;e het ellendige gevoel, dat als ik niet in staat zou zijn om.. lijn noodlottige betovering te i". voltocide hij de zin. imhelsde ze hem. lachend en beetje kinderlijk: „Zul je me plagen?" Ifs als je een oude dame bent kleinkinderen op bezoek ko- iiebt alles al in bijzonderheden :t, is het niet?" au ik anders mijn goed hu- de moed erin gehouden heb- zijl jij met Ashley hier over goed rondliep?" jongen", klonk het bedrukt en il kwam er een ernstige trek elaat. alles goedgemaakt zei hij, vertelde, hoe ie ie angst had. en erop gestaan, hier te imdat ie Adèle of mij. ingeval ons schuldig mocht ziin. zoveel wilde beschermen. Toen_ wist bij ons behoorde, dat hier je s". icas. ergens thuisbehoren is ■liike uitdrukking!" linste als ie ze op de juiste en de juiste personen toe- f hij met het voor hem zo stieke spottende tintje toe. e hij haar geheel van de grond haaren ze wist tot in pste wezen, dat hii haar. al toch steeds innig zou liefheb- EINDIS. IENHTJIZEN. 5 Mei 32100 koo] 7R.50; 300 kg gele kool !500 kg peen B 1920,2z, C TAALZAAK 3550 - ALKMAAR jarenlange ervaring. ioov ons aangenomen. Een herenrijwiel. Vondel- straat 12. Na 6 uur. Accordeon, 32 basten, z. g. Vogelenzang 18. Na 5.30 Ledikant, opklapbed m. om- (eiken) en 3-dlg matras 45,—; Excelsior stofzuiger, compl*, 120 V., f25,—. Varne- aroek 4. Bez. n.m. 6 uur. Grijs mantelpak mt 38 en 1 herenschoenen mt 42. v. d. 32. Kinderwagen, autoped en schrijfmachine. J. Koomen, Bergerweg 175, Bergen. Tel» K 2200—2961. Vier of zes oude mahonie ook ronde tafel, oude Kristallen karaffen, vazen met deksels, ook kandelaars of lampen en kristallen kronen. onder nr A 56, Bur. van blad. Een meisjesfiets pl.m. 6 jr. 118, Alkmaar. Licht motorrijwiel of losse Sachs motor. Pranger, Heiloo. Er lit niet alleen •tijging in ona abonnementen- aantal, maar ook de Handeldrijvend* Middenstand tiet zijn belang en ad verteert in steeda toenemende mate J(ONINGIN JULIANA HEEFT GISTERAVOND het statiebezoek, dat zij momenteel samen met prins Bernhard aan Noorwegen brengt, in betekenis [ver uitgeheven boven een gewone formele ontmoeting van twee vorsten- families, door in een zeer hartelijke toespraak aan het galadiner zeer nadruk kelijk te herinneren aan het vele, dat Noorwegen en Nederland gemeenschap- peiijk hebben: de forse houding tegenover de Duitse bezetting, de I samenwerking op het gebied van de atoomsplitsing, hechte vaderlandsliefde ren saamhorigheid. Tevoren had koning Haakon van Noorwegen uiting gegeven f aan het diepe medeleven van zijn volk met de ramp, die ons land in Februari heeft getroffen, en onze koningin verzocht, zijn groeten aan prinses Wiihelmina over te brengen. Het galadiner aan het Noorse hof vormde de bekroning van de eerste, laan gebeurtenissen zo rijke, dag van - het bezoek. Om kwart over twaalf was de regerings-Dakota, gevlogen door 3erben Sonderman, op het vliegveld Fornebu bij Oslo geland, waar de Jtachtigjarige koning Haakon zijn hoge gasten verwelkomde. In open auto's reed het gezelschap over de Dram- tnenseweg naar de Noorse hoofdstad hartelijk toegejuicht door honderden mensen. Nederlandse en Noorse vlag gen wappeerden van verscheidene hui- Zen. Voor het paleis brachten duizen den volwassenen en kinderen de Ko ningin en de Prins een daverende ova tie, Zij bleven juichen, totdat de Ne derlandse en de Noorse vorstelijke per- Jonen op het balcon waren versche ppen. I Nadat zij op het paleis hadden ge luncht, hebben de Koningin en de Prins gistermiddag een bezoek ge bracht aan de oude vesting Akershus, Waar tijdens de Duitse bezetting vele Noorse verzetsstrijders het leven heb ben gelaten. Een eenvoudig gedenkte ken. bestaande uit een zerk met op schrift, geflankeerd door twee krui sen, herinnert aan het offer der dap peren. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben aan de voet van dit monument een grote krans van witte anjers neergelegd. Aan de krans waren twee tood-wit-blauwe linten bevestigd met een J en een B in goud. Daarna maak te het koninklijk paar samen met koning Haakon en kroonprins Olaf een kleine wandeling over de wallen, Vanwaar men een fraai uitzicht over de fjorden en de havens heeft. ■Het kleine gezelschap reed vervol gens terug naar de stad, waar het stadhuis in een rijke vlaggentooi prijkte. Duizenden stonden hier in het drukste deel van de stad de vorste lijke personen op te wachten, die thans i De Brits-Egyptische besprekingen, 'Waanan Dinsdag nog werd gemeld, dat zc aanzienlijke vorderingen hadden opgeleverd, zijn gisteren plotseling voor onbepaalde tijd verdaagd. Het bleek, dat men het niet eens kon wor den over de algemene beginselen aan gaande de ontruiming en de instand houding van de Britse bases in het ge bied van het Suezkanaal in de toe komst. Generaal Naguib heeft medegedeeld, dat hij voorstander is van de republi- keinse regeringsvorm. Deze legt het J)est alle gezag in handen van het volk, - meende hij. Het laatste woord in de beslissing aangaande de regeringsvorm in Egypte is echter aan de natie, zo be- •»Ioot Naguib. Koningin Juliana en Prins Bern hard zijn op bet vliegveld Fomebu, nabij Oslo, aangekomen voor hun bezoek aan Noorwegen. Koning Haakon van Noorwegen en kroon prins Olaf begroeten het koninklijk paar. museum van moderne Noorse kunst is. De koningin liet zich door de heer Buil voorlichten over de vele schil deringen. Het was een zeer ongedwon gen samenzijn, als van een grote fami lie. Om even over vijf uur vertrok men naar het paleis, waar de thee werd gebruikt. De eerste dag is besloten met een groots galadiner ten hove. De Noren uiten zich anders dan de Zuidelijke volkeren, maar algemeen kon men gisteren een warme belang stelling voor onze koningin opmerken. Hare Majesteit maakte een zeer char mante indruk en leek allerminst ver moeid na de reis en na de bezoeken aan Akershus en het stadhuis van Oslo. Volgens de tot heden bekende gege vens bedraagt het totaal aantal slacht offers van de overstromingsramp nu 1794. Van dit totaal staan 1504 personen genoteerd als geïdentificeerd en gebor gen en 290 als vermist. Het totaal op 31 Maart vermeldde 1150 geïdentificeerden en geborgenen en 633 personen, die als vermist te boek stonden. Totaal 1783. De partij van generaal De Gaulle, de Franse volksbeweging (RPF), zal voor taan niet meer als een georganiseerd lichaam deelnemen aan verkiezingen of aan het parlementaire leVen, zo heeft de generaal medegedeeld. Dege nen, die voor deze organisatie zitting hebben in de Nationale Vergadering of in andere vertegenwoordigende licha men, zullen voortaan overeenkomstig hun eigen oordeel kunnen handelen, en als persoo11 candidaat staan bij alle ver kiezingen. Toen Woensdagavond de I4-jarige zoon van de familie K. Reus-Hoek te Grootebroek per schuit van het land huiswaarts keerde, bleef de kloet waar mee hij de schuit voortboomde, plotse ling in de bodem van de sloot achter garage Smit steken. De jongeman, die hierop niet verdacht was, sloeg hier door overboord en verdronk jammer lijk. DE NOORDELIJKE onderhandelaars te Panmoendjon hebben vandaag een, volgens de leider van de delegatie der VN, luitenant-generaal Harrison, „be langrijk" voorstel gedaan. De verbon denen verzochten hierop, de onderhan delingen tot Zaterdag te verdagen. Volgens de New Yorksc radio heb ben de Noordelijken ingestemd met het voorstel der VN om na het sluiten van een wapenstilstand de gevangenen, die niet onmiddellijk willen repatriëren, in Korea te houden. Het Noordelijke voor stel omvat acht punten. De communisten stellen voor, een repatriëringscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Tsjechoslowa- kije, Zwitserland, Polen, Zweden en India, te vormen „teneinde de terug keer van de gevangener, die niet bin nen twee maanden na het sluiten van een bestand zijn gerepatrieerd, te ver gemakkelijken." Volgens dit voorstel moet elk van de genoemde landen een even groot aanial militairen zenden teneinde de gevange nen geheel onder controle te houden. Voorts zouden de landen, waaruit de gevangenen afkomstig zijn. de gelegen heid moeten krijgen om vertegenwoor digers te sturen, die de „bezorgdheid van deze gevangenen moeten wegne men." Generaal Harrison verklaarde tegen over correspondenten, dat de commu nisten hebben toegegeven, dat er geen gevangenen uit Korea moeten worden weggevoerd. Harrison zeide voorts o.m.: „De kwestie is zo belangrijk, dat iedere grote beslissing door de regeringen zelf moet worden genomen". In het Noordelijke voorstel wordt ten slotte gezegd, dat over het lot van alle gevangenen, die na vier maanden onder de hoede van de repatriërings commissie te hebben gestaan nóg wei geren naar huis te gaan, moet worden beslist op een politieke conferentie. door het stadsbestuur officieel zouden worden ontvangen. Nadat zij door de voorzitter van de gemeenteraad, Bryn- julf Buil, en enkele zijner naaste medewerkers waren begroet, maakten de hoge gasten een rondgang door het fraaie gebouw, dat als het ware een it IJ TWIJFELEN er niet aan, I of onze lezers zullen zich nog de reportage herinneren, die Anthony van Kampen gedurende het jaar 1948 wijdde aan zijn zwerftocht langs en door Nieuw- Amerika pleegt op het ogenblik overleg met verscheidene bondgeno ten over de mogelijkheid van een be roep op de Verenigde Naties inzake de communistische inval in Laos, zo heeft Foster Dulles, de minister van Buiten landse Zaken der VS, in de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden medegedeeld. Dul les verklaarde, dat de stormloop op Laos in betekenis ver uitgaat boven een Franse koloniale kwestie. Het is een rechtstreekse militaire aanval door troepen, die voor het overgrote deel in communistisch China zün opgeleid en uitgerust. In dit verband wees de mi nister er op, dat de verovering van het aangrenzende Thailand door de communisten van zeer grote strategi- se' e betekenis zou zijn. Troepen van de Vietminh hebben Woensdag strijdkrachten van de Fran se Unie ten Zuiden van Nam Dinh, op tachtig kilometer van Hanoi in Tonkin, aangevallen. De Fransen heb ben in allerijl tanks gezonden, om de aangevallenen, die zware verliezen leden, te ontzetten. In Hanoi zijn thans de eerste vier vliegende verhuiswagens van de zes. die Amerika als eerste bijdrage- in de strijd tegen de Vietminh in Laos heelt beloofd, aangekomen. De andere twee zouden heden arriveren. ANTHON1E VAN KAMPEN eenzaam avontuur Guinea, een reis, die ten slotte cul mineerde in zijn contact met de vermaarde indoloog dr V. de Bruyn, alias „Jungle Pimpernel", met wie hij in een Catalina-vlieg- boot in de Vallei der Wisselmeren, bewoond door een stam Stenen Tijd perkers, afdaalde. Het verheugt ons thans te kun nen mededelen, dat Van Kampen op het punt staat wederom een reis te ondernemen. Opnieuw naar een goeddeels maagdelijk gebied, ver verwijderd van de platgetre den wegen van het moderne tou risme. Dat gebied is: Groenland, het grootste eiland ter wereld, lig gend in het Poolgebied. Waarom Van Kampen juist op dit barre, verlaten, nauwelijks be woonde arctische gebied zijn oog liet vallen, vertelt hij u zelf in een artikel, dat u aantreft in ons num mer van Zaterdag. Tijdens zijn Nieuw-Guinea-reis werd Van Kampen begeleid door de bekende cineast Wassenburg. Men weet, dat deze her vorige jaar, toen hij de Koninklijke fami lie op haar reis door Amerika ver gezelde, door een hartverlamming werd getroffen en overleed. Dit maal zal onze medewerker samen werken met de AVRO-reporter Siebe van der Zee, een vriend van Van Kampen, met wie hij reeds in Indonesië contact had. Ons blad heeft zich verzekerd van de exclusieve dagbladrechten Het dak der wereld, waarop men duidelijk de ligging van Groen land aangegeven ziet. Godtbib aan de Zuid-Westkust is de „kolonie", waar Van Kampen en Van der Zee het eerste contact met het eiland hopen te hebben. der reportage, de AVRO bezit de radiorechten. Wij hopen, dat beide reporters in de gelegenheid zullen zijn min of meer regelmatig hun materiaal naar Nederland te ver- zenden. Materiaal, gewijd aan een j vrijwel onbekend gebied, dat ech- ter steeds meer „in het nieuws" j komt. f Onze beste wensen vergezellen bet team op zijn avontuurlijke on- derneming naar het „Dak der Aarde", een reis, welke op 23 Mei a.s. in Kopenhagen aanvangt en J een klein half jaar zal duren. REDACTIE I IlillllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIUIlinillllllllllllllllllllllllllllllUIIUUUIIIUUIIIUIinUIIUIIIIIHIIillllllUllUHIIIHUUmiHIHUlHIlIHHIUIUIHUiHHIIiaHIIUIINUHIHIIIIHIINIHlIHHIIlIHHIUUl iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiniiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi pR zijn dezer dagen tussen Kamer e» Regering stukken gewisseld aan gaande het reeds vroeger ingediende ontwerp van wet op de jeugdvorming. Wij kunnen het echt niet helpen, dat wij bij de lezing van deze stukken kriebelig zijn geworden. Want wij stel den ons voor hoe de (echt niet meer zo piepjonge) leden van de Tweede Kamer hun gedachten lieten gaan over de jeugdvorming, zoals deze door de (echt niet meer zo piepjonge) leden van de regering wordt opgevat. Wij willen niet zeggen, dat deze vooraan staande mannen over jeugdvorming niets belangrijks kunnen zeggen, nade- maal zij veelal naast kamerlid en mi nister eerbare huisvaders zijn, maar wij hebben ons wel afgevraagd wat da jeugd om welke „vergeten catego rie" het toch gaat zélf van deze vor ming vindt. En dan denken we aan de opvattingen van de jongeren, die onlangs in de rubriek van de heer Daalder aan het woord zijn geweest. Zij moesten van „organisatie" niet zo bijster veel hebben, dachten wij. Trouwens, wij geloven, dat er geen kamerlid ter wereld en zelfs geen minister is, die positieve regelen voor deze vorming kan geven. Omdat de jeugd als zodanig niet alleen apart is, maar omdat iedere jongeman en ieder meisje een „apartheidje" op zichzelf betekent. Wie daarvan niet doordron gen is, heeft onze wekelijkse rubriek heel slecht gelezen. En dan zien we het visioen al voor ons: een directeur-generaal voor de jeugdvorming, ambtenaren voor de jeugdvorming, kadercursussen en vrij gestelden voor de jeugdvorming en op de duur vormen wij die jeugd zo uitmuntend, dat er uit haar rijke, bloeiende veelzijdigheid en verschei denheid uit louter vorming een vorm loze, kleurloze massa overblijft. Van goede burgers misschien, van lieve burgeressen wellicht, maar niet van mensen met een eigen kijk op de din gen en met een directheid van oor deel, welke in onze dagen van in- en uitpraten bijzonder verfrissend is. Want van enige originaliteit kan ill een wet op de jeugdvorming geen spra ke meer zijn. Straks lopen de stakkerds netjes twee aan twee in drngij en zin gen ze hun liedjes op dezelfde afge beten manier, die wij destijds van groepjes grauwe soldaten en grijze muizen zo hartgrondig verafschuwden. De muziek zal voortijdig het leven uitgaan zij gaat er toch meestal al te vlug uit! en er blijft een rhyth- misch geheel over, dat twee weken per jaar kampeert, vaak marcheert, gemodelleerd en gesmeerd. Wij zien duizend malen liever het vrije initiatief, in één oogwenk gebo ren; de dartele sprong van de jeugd; de ongebondenheid, die ergens wel degelijk hechte, heilige banden heeft met het goede in ieder mens. Liever zien wij die jeugd in de tuin, die de wereld is en die zij zelf straks te wie den zal hebben, zonder dat zij nu al moet letten op het bordje, waarop ge schilderd staat, dat het verboden is buiten de paden te wandelen. Wij hopen, dat er een jonge dichter zal opstaan, die deze jeugdvorming met vlammende woorden weet te hekelen. Zoals in onze gymnasiale jaren, toen wij (wij durven het nu wel bekennen; het was bovendien niet in Noord-Holland) drie dagen van school zijn gestuurd, omdat wij leur den met een boekje van Mien Proost, dat getiteld was „Het middelbaar on derwijs en andere gedichten" en ge bundeld bij wijze van schoolschrift. In dat boekje werd de „paedagogie" op de hak genomen en dat mochten wij, jeugdige Latinisten, niet weten. Maar wij kenden de versjes uit ons hoofd en declameerden: „Vandaag krijgt „het everzwijn" zijn salaris, zodat er voor een 4 geen gevaar is". Of op de leraarskamer: reinig den inmiddels hun mond; vrouwen, periodieke verhoging, de directeur en het vakverbond Of: „Komt laat ons Casi-mieren. over de paedagogie: ,.En zijn wij uitgeleuterd. Dan schrijven we weer wat". Begrijpt Ge, dat wij van die die wet op de „jeugdvorming"' (Vl werkelijk zijn geschrokken? Led Verwachting tot morgenavond: NACHTVORST Tamelijk heldere nacht met wei nig wind en op vele plaatsen lichte en in het Noordoosten van het land mogelijk zware nacht vorst. Morgen overdag vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1