In de Slotermeer zullen vier tuinsteden verrijzen TAART Woonruimte voor 120.000 mensen met groot meer in het centrum Zeldzame naaldhomen op de „Schovenhorst" tra lage prijzen Bep en Car is zuinig met bouwvolume Lezers spreken! r te Bediende d Bediende. 'UIMTE Industraliseren of sterven Boete van f 600 voor bollenkweker Mannion medio Mei naar Nederland Nederlandse mijnenvegers in Ostende D®, Van Sequoia's tot Dwergconiferen Nederlands grootste pinetum Economisch motief Nieuwe opzet Ergerlijk en misplaatst De kwestie-Dinkelberg Te jong Scheepvaartberich ten DONDERDAG 7 MEI 1953 RICOIBEITTS jllen tweed. Modet» jssins, grote keua. 9.75 tot I Tr assende pantalons jabardine en serge. modetinten. 9.75 tot f«.. TEEG 32 nst, afdeling Alkmaar aan Zaal de Grote Kerk te imaar op 9 Mei 1953 's avonds 8 uur. Bartholdy. ORN LINDEMAN, SOpr. 3, alt, 3, tenor, STELLE, baa. Prov. Orkest H.O.V. cholteren 1.— r.l. [lebert en Ter Burg. ;eopend. joede vooruitzichten. Langestraat. lagt ALKMAAR. 3 bureau van dit blad. beste kwaliteit s, alleen bij de welbekende slechts 1. OL 2 K.G1.20 120 i.G, 45 ct. 1.— :.Gi i stuks voor 1.— t als U ze wenst, 80 ct. per V2 K.G. 65 ct. perl/2 KG. klas 55 en 65 ct. per i/2 K.G. 65ct.'per y2 K.G. dag verkrijgbaar AKREEL en )KTE AAL tegen de laagste prijs. *s van 8.30—2 uur in de js van 9.30—1 uur op middags op de LAAT. waardebonnen. Om AL Z'N BURGERS redelijke huisvesting te kunnen bieden, moeten er in Amsterdam nog 30.000 woningen bij gebouwd worden. Met de 8700 huizen, die sinds de bevrijding op hoofdstedelijke grond ge plant werden, kon slechts de jaarlijkse vraag opge vangen worden. De achterstand van 30.000 woningen bij de bevrij ding bleef onverminderd bestaan. Het is niet plezierig om dit te moeten vaststellen. Nog onplezieriger zou het echter zijn, wanneer men aan deze conclusie zou moeten verbinden, dat het hoofdstedelijke bestuur zich weinig zorgen maakt over dit probleem. Dit is gelukkig niet waar. De duizenden, die dage lijks per trein, tram, fiets of auto van Amsterdam naar Haarlem of omgekeerd reizen, zullen kunnen bevesti gen, dat er enorm hard wordt gewerkt om de achter stand in te lopen. Tot bij Halfweg staan de heistel lingen, die zware betonnen palen van twaalf tot zestien meter lengte de bodem indrijven. Enige' maanden ge leden nog stonden diezelfde stellingen enige kilo meters Oostelijker juist buiten de wal, die eenmaal Ringspoordijk beloofde te worden, maar die bestem ming nooit bereikte. DOOR EEN KILOMETERSLANGE PIJPLEIDING werd het met water vermengde zand uit de nieuwe Sloterplas en uit het Noordzee kanaal over de weilanden van de polder Slotrmeer verspreid. JA, AMSTERDAM is voor de zoveelste maal buiten z'n wallen gebarsten. Op eni ge nog niet beschikbare terreinen na, is de bestaande stad binnen de ringspoor- baan volgebouwd. Uitbreiding naar het Oosten was niet mogelijk. Daar loopt Amsterdam dood op het IJselmeer. En overigens werd het in de Watergraafsmeer drooggelegde land enige tienduizenden hectaren bestemd voor tuingrond. Am sterdam-Noord bood evenmin mogelijk heden. De verbinding over het IJ was een te grote handicap. Bleven over het Zuiden en het Westen. In Zuid zijn nog enkele kleine bouwterreinen beschikbaar. Ze wer den gereserveerd voor middenstandswo ningen. Resteerde dus slechts het Westen de Slotermeer voor de massale wo ningbouw. Sinds het besluit genomen werd de stadsuitbreiding die richting te laten uit gaan, is er daar in de Slotermeer zo het een en ander gebeurd. Om te beginnen werden er millioenen kubieke meters zand op deze weilanden gespoten. Een laag van twee meter, in plaats van vier meter zoals de stedebouwkundigen totnogtoe - wenselijk geacht hadden voor de hoofd stedelijke bouw. Om te beginnen, zeiden we. Maar j nee, die zandopspuiterij was het be gin niet. Het plan, dat was het be gin. Dat plan, zoals het dan nu werkelijk wordt uitgevoerd, omvat de bouw van niet minder dan vier tuinsteden daar in die Slotermeer. Vier tuinsteden met totaal 35.000 woningen. En in het centrum daar van komt een meer van negentig hectare: de Sloterplas, die driehon derd jaar geleden ook plas was, maar toen tussen 1639 en 1642 met behulp van windmolens werd drooggelegd. JJE SLOTERPLAS van straks zal gi gantisch recreatie-oord worden voor de 140.000 hoofdstedelingen, lie over en kele jaren deze nieuwe stadsdelen zul len bevolken. Er komt een strandbad ln en een serie aanlegsteigers voor bootjes. Het meer zal omzoomd worden door parken, speelweiden en sportter reinen ter grootte van totaal 85 hectare. Het merkwaardige is, dat dit prachtige recreatiegebied de Amsterdamse bouw meesters geen geld kost. Integendeel, de aanleg geeft een enorme besparing op de uitgaven. Men heeft namelijk vastgesteld, dat er op de bodem van de voormalige Slotermeer millioenen kubieke meters zand te vinden zijn. Zand is een schaars en dus duur artikel- geworden in ons land. Duur vooral wanneer het van verre moet wor den aangevoerd. Het transport is daar een bijzonder kostbare geschiedenis. Het zand uit de Slotermeer kon met betrekke lijk geringe kosten worden aangewend voor de ophoging der voor de bouw be stemde terreinen. Voordat men bij het zand kon komen, moesten eerst diverse lagen veen en veen- houdende klei worden afgegraven. Die lagen heeft men gespreid over de toekom stige parkgrond. Van dertig meter diepte zoog men vervolgens met hulp van een demontabele electrische cutterzuiger van de nieuwste constructie het zand naar boven en verspreidde het in een water mengsel over de 250 hectare bouwterrein van dit Amsterdamse „verre Westen". OP 1 DECEMBER 1951 heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting hier in deze opgespoten grond de eerste paal geslagen voor de woningbouw. Driehonderd van de tienduizend wonin gen, die in de sector Slotermeer zullen verrijzen, zijn inmiddels al bewoond, Eind 1955 heeft men „geplanned", zal de tuin stad Slotermeer gereed zijn met zijn tien duizend woningen, 32 scholen, ambacht school, H.B.S. Maar inmiddels zal ten zuiden van dit gebied reeds een begin gemaakt zijn met de bouw in de tweede sector uit dit gi gantische woningbouwplan, de Tuinstad Geuzenveld (5000 woningen). Daar op aansluitend komen in uitvoering de plan nen voor tuinstad Slotervaart (6200 wo ningen) en tuinstad Osdorp (13.500 wo ningen). Men rekent omtrent 1960 met het ganse project gereed te zijn. Maar dan zal Amsterdam ook alle medewerking moeten hebben van de rijksinstanties. Dan zal Amsterdam moeten kunnen re kenen op een jaarlijks contingent van 3500 woningen. En dat krijgt Amster dam nog niet. Daar leveren de hoofd stedelijke specialisten een dagelijks ge vecht voor met de instanties, die het bouwvolume vast stellen. Een gevecht, waarbij Amsterdam terecht' schermt met het woord „Industrialiseren of sterven". De vier tuinsteden, die in het verre Westen van Amsterdam verrijzen zulten huisvesting geven aan vooral de industrie arbeiders. In de nabij gelegen IJ-polders heeft Amsterdam zijn nieuwe industrieter reinen geprojecteerd. Daar zullen liefheb bers voor komen, zodra Amsterdam kan zeggen, dat het voldoende arbeidskrachten ter beschikking heeft. Wanneer het de regering ernst is met haar industrialisatie theorieën, moet het Amsterdam helpen een maximale bouwactiviteit te ontplooien. Want dat is de minimale eis van de arbei ders: een woning. Is die er niet, dan geldt: geen woning, geen arbeidskracht. En dat is een motto, dat de groeiende hoofdstad beslist niet kan verdragen. EEN HEERLIJKE VOOR MOEDER maar dan van de OOK VOOR DE KLEINE BEURS VANAF 1.— LAAT 129 TEL. 2479 lAaveiLaift mg. ivaeu. De bollenkweker Jan K. te Enkhuizen is gisteren door de economische poli tierechter te Alkmaar, mr. P. M. J. No- let, wegens overschriiding van zijn teeltvergunning met 7,98 are veroor deeld tot een boete van zeshonderd gul den subs, twee maanden. De officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga, had ze venhonderd gulden boete of drie maan den geëist. Voor de tournee door Nederland, waar in de periode van 13 tot 21 Mei drie wedstrijden worden gespeeld, zal Middlesbrough over de volgende spe lers beschikken: doel: Ugolini en Hodg son; achter: Robinson, Corbett, Gor don en Bilcliff; midden: Bell, Dicks, Whitaker en Mulholland; voor: Dela- penha, Mannion, Spuhler, Edwards, Fitzsimons en Walker. De bekendste speler van de ploeg is Wilf. Mannion die vele malen als rechtsbinnen voor het Engelse elftal is uitgekomen. Ugolini, Delapenha. Spuh ler en de Ierse internationaal Fitzsi- mons behoren voorts tot de uitblinkers. Mijnenvegers van de Koninklijke Marine zijn in Oostende aangekomen, waar gisteren de voorbereidingen be gonnen van de mijnenveegoefening ..Bandau 7". die van 11 tot 15 Mei in het Zuidelijk deel van de Noordzee be gint. Zoals bekend zullen aan deze oefening Belgische, Britse, Noorse en Nederlandse schepen deelnemen. De oefening zal onder leiding staan van de Commandant der Zeemacht in Neder land, schout bij nacht F. T. Burghard, bay naar Walvisbay. HEM, 6 Mei 1953. Sla 15, witlof 17 51, peen 6, rabarber 79, andijvie 32, aardbeien 3.80, vroege aardappelen, middelbaar 1.26 per kg, kleine 1.11 per kg, grove 0.86 per kg, late aardappelen 9.90, Gieser Wildeman 9, Winterjan 7. EVEN BUITEN PUTTEN, een kwartier gaans in de richting Garderen, ligt het landgoed „Schovenhorst" De argeloze voorhijganger zal er niets bijzon ders aan zien; links van de weg een groot buiten, waarvan de stijl doet den ken aan de vorige eeuw, omgeven door uitgestrekte bossen. Ruim honderd jaar geleden strekten zich hier echter nog ruime, zacht golvende heidevelden uit, zo ver het oog reikte. Sindsdien is er veel veranderd; 20 Januari 1848 kocht mr J. H. Schober uit .Utrecht 85 ha. heidegrond en begon deze te be bossen. Hij koos daarvoor echter niet de toen gebruikelijke grove den, doch plantte verschillende uitheemse soorten naaldhout aan. Uit zijn eerste proe ven, die door zijn erigenamen werden voortgezet, is in de loop der jaren op de „Schovenhorst' een uniek Pinetum ontstaan, dat thans bet grootste is van geheel Nederland. OORSPRONKELIJKE vegetatie van ons land bestond voor een be langrijk deel uit berken-eiken bossen. Naaldhout kwam slechts weinig of in het geheel niet voor. Toen echter de vraag naar hout groter werd, ging men er meer en meer toe over naaldbossen aan te leggen, in hoofdzaak monocultu res, van grove den, z.g. dennenakkers, netjes in rijtjes aangeplant, aangezien deze in korte tijd veel hout produceer den. Naderhand is men echter gaan inzien, dat dit niet louter voordeel op leverde. Sterke bodemverzuring trad op en de monocultures bleken zeer vatbaar voor bosbranden, ziekten en plagen. Men is thans, dan ook tot het inzicht gekomen, dat gemengd bos verre de voorkeur verdient boven monocultures. Door het sappeng loofhout wordt net brandgevaar beperkt, maar wat veel belangrijker is, er ontstaat uit dennen naalden gemengd met loofhout een vruchtbare laag humus, terwijl zich uit dennennaalden alleen slechts een onverteerbare dikke iaag naalden op hoopt. Ook voor het tegengaan van plagen verdient gemengd bos de voorkeur. Co niferen zijn arm aan insecten, op loof hout vindt men er vele. Daardoor wor den vogels vooral aangetrokken door loofbos. Zodra er veel vogels zijn, v/ordt de kans dat er een grote insec tenplaag uitbreekt geringer. Het stre ven is dus, om zo veel mogelijk vogels aan te trekken, eventueel mede door het inrichten van nestkastjes en water bakjes. Een goede vogelstand is de meest effectieve bestrijdingsmethode en verdient verre de voorkeur boven chemische middelen. MAQUETTE VAN DE HOOGBOUW aan de boulevard langs de toekomstige Sloterplas. QOK de onderzoekingen op de „Scho- venhorst" hebben belangrijk bijge dragen tot deze nieuwere inzichten. Het ging mr Schober n.L niet in de eerste plaats om het aanleggen van een collectie met zö veel mogelijk variëtei ten, doch veeleer om na te gaan, welke van de soorten, waarmede hij experi menteerde, economische waarde had den voor de heideontginning. Daar naast werd door hem tevens een Pine tum ingericht, waar belangstellende be zoekers studie konden maken van bo tanische kenmerken van de verschil lende variëteiten. Nadat mr Schober in 1901 was ge storven, werd zijn werk voortgezet door zijn schoonzoon, de zoöloog dr J. "Th. Oudemans. Door hem werd het bestaande Pinetum met een stuk van 1J4 ha uitgebreid, waar vrijwel alle in Nederland winterharde soorten conife ren werden bijeengebracht. Tevc is werd een park aangelegd met een aan tal bijzondere naaldhoutsoorten en een collectie van ruim 150 soorten en va riëteiten dwergconiferen. Door de vaak grillige groeiwijze en de verscheiden heid van kleur biedt dit gedeelte een fraaie aanblik. Thans wordt de „Schovenhorst" ge leid door dr Th. C. Oudemans, die in 1914, juist in Göttingen afgestudeerd, zijn vader ter zijde kwam staan. De normale ouderdom voor hout, dat voor technische doeleinden wordt ge bruikt, is 60 a 80 jaar, het oudere als zaaghout, het jongere voor heipalen. Na de vele jaren van proefnemingen, heeft men thans een achttal soorten ge vonden, die het meest aan het gestelde economische doel beantwoorden. Daar bij kwam de dongklasden, die uit Amerika stamt, het meest voor experi menten in het groot in aanmerking. TER GELEGENHEID van het 90-jarig bestaan werd besloten tot de aanleg iN DE TUINSTAD Slotermeer komen niet meer dan zestig wonin gen per hectare. In de oude binnen stad zijn dat er zeshonderd. Van de 10.000 woningen zullen bijna 7000 vier of meer verdiepin gen hebben. Uit stedebouwkundig oogpunt zullen er enkele blokken verrijzen, die 6—12 verdiepingen hoog zijn. Daar staat ook laagbouw tegenover. Vijf procent van de hui zen zal gebouwd worden in hofjes- stijl, zij het in een aantrekkelijke moderne vorm. Het achtste deel wordt éénslaap- kamerwoning, drie-achtste twee- slaapkamerwoning, en de helft zal drie of meer slaapkamers krijgen. Alle huizen worden voorzien van een geyserinstallatie. De huren zul len variëren van 8.— tot 12.— per week. Plaatsing van deze stukken Oetekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Mijnheer de redacteur, Op de avond van de 4de Mei heeft de bevolking van Alkmaar voor de achtste maal haar doden herdacht en gedefi leerd langs het monument van de ge vallenen in de Harddraverslaan. Onder klokgebeier trok een einde loze stoet van vele honderden in ge paste stilte vanaf het Canadaplein lings de aangegeven route. De naaste familieleden van de slachtoffers uit het verzet vormden de eerste groep van deze stille tocht. Om twee minuten vóór acht, toen elk geluid verstomde en 't gehele ver keer in de omtrek werd stilgelegd en zich langs de weg had opgesteld, was de kopgroep juist de Wilhelminalean genaderd cn werd een ogenblik halt gehouden ter ere en nagedachtenis van hen, die in de strijd voor de vrijheid het hoogste offer hebben gebracht. Al leen de vogels stoorden zich niet aan deze stille overpeinzing. Ergerlijk en volkomen misplaatst w?s het, dat het niet alleen de gevleugelde houtbewoners waren die meenden zich niet aan deze stille herdenking te moe ten storen. Op het terrein van het Cen traal Ziekenhuis, alwaar een tennis veld is aangelegd vond een aantal dames, vermoedelijk verpleegsters, het op dat moment belangrijker om op vrolijke en luidruchtige wijze het ten nisspel te beoefenen. Deze ongepaste houding, vanaf de oDenbare weg zicht baar, heeft bij velen onzer tochtgeno ten grote ontstemming verwekt Mijnheer de redacteur, door middel van uw blad meende ik aan de ont stemming over dit afkeurendswaardig vertoon uiting te moeten geven. Kan of wil men niet aan deze herdenking deelnemen, men blijve dan thuis, maar ergere een ander niet met een misse lijk balspelletje. Een lezer van uw krant. (Naam en adres bij redactie bekend). Bijschrift redactie: Afgezien van het feit, dat wij de tennissport niet graag als ,,'n misselijk balspelletje" zouden willen kwalifice ren, kunnen wij het met de strekking van inzenders betoog eens zijn. Mijnheer de Redacteur. U. staat mij ongetwijfeld toe, van re- P1 i e k te mogen dienen op enige quali- ficaties, voorkomende in Uw verslag van Maandag inzake de Federatieverga dering te Texel, wijl ik mij op deze bij eenkomst niet mocht verdedigen. Er is mii verweten, miin brochure niet aan de bestuursleden der Federa tie te hebben gezonden. Volkomen ver klaarbaar. Dit moet echter als een re actie worden beschouwd op de wijze waarop dit bestuur gemeend heeft mij te moeten uitschakelen. De voorzitter stelde, volgens Uw ver slag, dat er waarempel wel reden tot critiek op miin beleid als directeur was. Dit wordt gaarne toegegeven, als zijn de het lot waaronder alle werkers ge bukt gaan. Maar dat geeft de voorzit ter nog niet het recht het volgende pu bliek mede te deJen: „dat de gewezen directeur wel degelijk de naam van de Federatie had misbruikt om op deze wijze t.a.v. de omzetbelasting persoon lijk voordeel te behalen". Dit is klinkklare onzin. Miin bemoei ingen inzake de O. B. hebben alleen maar de bij de Federatie aangesloten V. V. V.'s voordeel gebracht, hetgeen uit officiële notulen der Federatie blijkt. De voorzitter der Federatie is aangeboden al dergelijke lasterpraat aan de hand van de officiële .beschei den te weerleggen, doch ging daar niet op in. Hii heeft dus ziin inlichtingen uit de derde, vijandelijke hand. De voorzitter zeide verder: „zo wek te hii, de directeur, bii de propaganda voor de verloting de suggestie, alsof deze geheel aan de provinciale propa ganda ten goede zou komen". Een uit drukking die ik lachwekkend noem. Niemand zou hierdoor geschaad zijn geweest, doch de feiten liggen anders. Een door de voorzitter zelf ingestelde loterij-commissie schreef de gedragslijn voor; het bes^tuur in zijn geheel was voor de loteru -*■ uitdrukkelijk door de minister bepaald, niet alleen verant woordelijk doch moest daarvoor ook alle werkzaamheden gratis verrichten. Het bestuur heeft daarnaar echter geen hand uitgestoken, zodat het wel naïef lijkt, anderen met vermeende fouten te achtervolgen. „Bij het vragen van prijsopgave voor de folders maakte de directeur ver schil tussen de kwaliteit van het pa pier. zodat de gunning ten slotte niet twijfelachig was en het ging hier maar even om een post van f 10.000". Er is in drukkerskringen onbedaarlijk over deze in Uw verslag voorkomende tirade gelachen. De feiten zijn nl. deze. Ik heb enige maanden geleden het be stuur voorgelegd een project aan pro- paganda-uitgaven te belope van f 10.000 Acht verschillende posten, alle gespe cificeerd met de bedragen en de mees te met de namen der laagste inschrij vers. Het bestuur heeft deze gehele lijst onder de loupe genomen en onder het uitspreken van complimenten met algemene stemmen ter uitvoering aan dr directeur doorgegeven. Zo staat dit alles in de notulen gespecificeerd, waarvan de bestuursleden alle een ge stencild exemplaar in hun privé bezit hebben. Tot heden is van het bedrag ongeveer voor f 500 besteed, verdeeld over een vijftal leveranciers. Dit zijn dr nuchtere feiten, waartegen de aan tijging toch wel grotesk aandoet en meer op een insinuatie lijkt. Mr Bree- baart heeft echter de bewuste bestuurs vergadering wegens ziekte niet kunnen bijwonen en had waarschijnlijk nok nog geen gelegenheid de notulen van Februari h.l. te bestuderen. Van de door mij aangeboden gelegen heid om deze zaken .precies toe te lich ten. is geen gebruik gemaakt, terwijl niemand anders de gang van zaken kent. De uitgifte van het Alkmaars Adres boek werd ook in Uw verslag beeriti- seerd. Deze uitgave is echter destijds volkomen correct tot'stand gekomen met medewerking van het Federatiebestuur waarvan de bewijsstukken uit1948 kunnen worden overgelegd. Ook hier hebben mijn vrienden hun oren weer bij outsiders te luisteren gelegd, terwijl deze oude koe al meermalen in de be stuursvergaderingen is opgediend. De heer Ooms zeide, volgens Uw ver slag: „na te hebben gewezen op belas tingescapades, die zich reeds in 1946 met de heer Dinkelberg en de Zaanse V. V. V. had voorgedaan, enz.! De feiten zijn hier de volgende: In de bestuursvergadering der Zaanse V. V. V. van 25 April 1952 zijn bespre kingen gevoerd over in de oorlogsjaren ontwikkelde activiteiten en daaruit ont stane situaties. Zowel de penningmees ter alg de secretaris (ondergetekende) hebben hun' beleid ten deze uitvoerig toegelicht, zoals de notulen deze met name noemen. Letterlijk staat daaron der vermeid: „In de hierpp volgende gedachtenwisseling kwam wel vast te staan, dat al deze dingen te goeder trouw ziin gedaan, handelende in de gemoedelijke sfeer die zoveel jaren de grondslag van de samenwerking in het bestuur gevormd heeft- dat er van enige onoirbare onregelmatigheid door welk bestuurslid ook. geen sprake kan ziin, doeh ook dat door het dooreenlo pen van verschillende initiatieven, het op de schouders nemen van omvangrijke taken door enkele bestuursleden indi vidueel. zonder alle onderwerpen tevo ren precies te stellen, de fouten zich thans wreken" Dat de heer Ooms thans meent in een openbare vergade ring bii afwezigheid van de betrokke ne. te moeten rapporteren over een aangelegenheid die intern als afgedaan beschouwd wordt, kan in de gege ven omstandigheden dan ook alleen maar betreurd worden. Samenvattende, wacht ik nog steeds op de eerste concrete aantijging met bewijzen, die tot de beroemde emmer met druppels behoort. J. J. DINKELBERG. 5 Mei 1953. van een geheel nieuw arboretum, dat tijdens het eeuwfeest, op 20 anuarl 1948, door minister Mansholt in aanwe zigheid van honderden bosbouwdes- kundigen, ootanici, dendrologen en belangstellenden, officieel werd ge opend. Dit nieuwe gedeelte, dat 6 ia groot is. heeft een geografische inde ling. zodat de verschillende gematigde landstreken der aarde ieder met hun eigen coniferen in groepen bij elkaar ziin gebracht. Tevens zijn in al die groepen de karakteristieke bijpassende loofhoutsoorten tussen gevoegd. De verzamëiin„ heeft thans reeds een vrij grote -uate van volledigheid be reikt. De Japanse soorten zijn nog het zwakst vertegenwoordigd. nE OUDSTE BOMEN, die thans op het landgoed voorkomen, hebben een ouderdom van ruim honderd jaar; daar onder zijn bijvoorbeeld de Ceder van de Libanon en twee exemplaren van de Sequoia, de bekende Californische boom die aldaar vaak een ouderdom van duizend jaren haalt en zeer grots hoogte en dikte bereikt. De exemplaren, die hier staan, zijn 36 m hoog; met hun respectabele leeftijd zijn ze klaarblijke lijk nog te jong, want het zaad blijft nog steeds onvruchtbaar! Niet alleen van binnenlandse Zijde bestaat er belangstelling voor het Pi netum, doch ook komen herhaaldelijk buitenlanders een bezoek brengen aan deze zeldzame verzameling. Vele na men komen in het gastenboek voor, vooral uit Scandinavië. Zelfs van vor stelijke zijde werd belangstelling ge toond, zo werden bezoeken gebracht door (toen nog) prinses Juliana, wijlen prins Hendrik en de Duitse ex-keizer Wilhelm. Alioth, pass. 5-5 Finisterre naar Ant werpen Amstelpark, pass. 5-5 Kaap Ray Arendskerk, pass. 5-5 Finisterre naar Genua Aalsdijk, 6-5 van New- York te R'dam Ampenan, 6-5 van Calicut naar Djibouti Amsteldijk, 5-5 van New Orleans te R'dam Andijk, 5-5 van R'dam naar Tampico Appingedijk, 6-5 te Havanna Arnedijk, 6-5 van Boston te Philadelphia Albireo, 5-5 van St. Paulsrock naar Antwerpen Alchiba, 6-5 van R'dam te Porto Alegre verwacht Aldabi, 6-5 van Rio de Janeiro naar San tos Alnati, 5-5 te Ilheos Alphard, 6-5 van Porto Alegre te R'dam Altair, pass. 5-5 St. Paulsrock naar Recife Alwaki, 6-5 van Buenos Aires te New York Alamak, 7-5 v.m. te Suez verwacht Ahnkerk, 5-5 te Genua —-Bonaire, 6-5 van Georgetown te A'dam Bloemfon tein, 6-5 v.m. van Kaapstad te Port Eli zabeth Boskoop, 5-5 510 mijl noordoost van Barbados naar Southampton Cele bes, pass. 5-5 Sta Maria naar Alexandrië Coryda (t), 5-5 te Balboa Citsula (t), 6-5 te Port Pirie Delfland, 3-5 van Rio de Janeiro te Santos Delf shaven, pass. 5-5 St Paulsrock naar St Vincent Duivendijk, pass. 6-5 Vlissingen Don- gedij k, 6-5 te Antwerpen verwacht - Elmina, 6-5 van Freetown te Monrovia verwacht Eendracht, pass. 5-5 19 uur Ouessant Erinna (t), pass. 5-5 Aden Esso Rotterdam (t), 6-5 van Aruba te R' dam Enggano, 5-6 n.m. van Genua naar Barcelona Gadilla (t), 5-5 van Sura- baja naar Balik Papan Garoet, 5-5 van Genua naar Port Said Gouwe, pass. 5-5 Kaap Blanco Groote Beer, 5-5 390 mijl oost van Kaap Race Groote Kerk, 6-5 te Port Sudan Helder, pass. 5-5 Vlis singen Helena, 6-5 van Paramaribo te Georgetown Hera, pass. 5-5 Vlissingen Hector, 5-5 te Izmir Hecuba, 6-5 van Antwerpen te A'dam Indrapoera, 5-5 van R'dam naar Hamburg Jagersfon tein, 5-5 165 mijl noordwest van Kaap Blanco naar Teneriffe Lemsterkerk, 5-5 van Port Sudan naar Suez Lek haven, 7-5 n.m. van Fremantle te Adelaide verwacht Limburg, pass. 4-5 n.m. van Hawaiian Eil. naar Honolulu Laagkerk, 6-5 van Suez naar Aden Leopoldskerk, 5-5 van A'dam naar Perzische Golf Loenerkerk, 7-5 v.m. te Karachi ver wacht Meerkerk, 6-5 van Antwerpen te R'dam Molenkerk, 5-5 van A'dam naar Hamburg Manoeran, pass. 5-5 Perim naar Port Sudan Mitra (t), 6-5 van Stockholm te Gefle Myonia (t), pass. 5-5 Madeira Merwede, 5-5 van Browns ville naar New Orleans, alwaar 7-5 ver wacht Maasdam, 5-5 530 mijl oost ten noorden van Kaap Race naar Halifax Marken, 5-5 van New York naar Phila delphia Noordam, 5-5 740 mijl west ten zuiden van Lands End Meerkerk, pass. 6-5 Vlissingen Noordwijk, 6-6 van Bal tim ore te Havanna Nieuw-Amsterdam, 5-5 te Algiers- Ootmarsum, 5-5 van Norfolk naar Houston Orion, 5-5 te Alexandrië Oberon, 6-5 van Baltimore te New York Oranjestad, pass. 6-5 Vlissingen naar Antwerpen Prins Alexander, pass. 5-5 Vlissingen naar Ant werpen Prin^ Johan Willem Friso, 6-5 van Le Havre te Antwerpen Phrontis, 5-5 van Tandjong Priok naar Belawan Poelau Laut, 6-5 van Balik Papan te Sura- baja Roebiah, 6-5 te Cebu Schie, 8-5 te Antwerpen verwacht Sirrah (t), pass. 5-5 Finisterre Sumatra, pass: 5-5 Finisterre Rotti, 6-5 v.m. te Halifax Samarinda, 5-5 te Manilla Sarpedoen, 6-5 van Porto Cabello te Curagao Scher- pendr'echt, pass. 5-5 Kaap Oranje Siba- jak, 5-5 460 mijl noordoost van Fayal naar Curasao Stad Leiden, 5-5 n.m. vant Cienfuegos naar Cristobal Stad Breda, 6-5 van R'dam naar St. Laurens Tamo, 5-5 n.m. te Paranagua Tawali, 6-5 van New Orleans te Mobile Tjibods, 3-5 van Japan te Kaapstad Tomini, pass. 5-5 Ouessant naar Port Said Thalatta (t), 6-5 van Singapore te Mena al Ahmadi Tibia (t), 5-5 van Port Kembla naar Melbourne Veendam, 5-5 n.m. van Southampton Titus, 5-5 van Zante naar Catacolo Trompenberg, 5-5 n.m. van Le Havre naar Antwerpen Westland, 5-5 van A'dam naar Hamburg Wes- terdam, 5-5 380 mijl zuidoost van Kaap Face Willem Ruys, 5-5 90 mijl zuid west van Kreta naar Port Said Willem stad, 5-5 van Curasao naar Aruba IJe- sel, 9-5 van Piraeus te A'dam verwacht

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5