Hanzestad Deventer herwint haar oude reputatie Wasmachine kan de huisvrouw veel tijd en geld besparen Centrum van geestelijk ieven handel en industrie Een onderzoek naar typen en merken die goed voldoen Ter navolging Wonderlamp speelwagen dioprogramma Van La Rochelle tot Rostock Regionale betekenis neemt toe In hoger beroep Drie maanden geëist tegen referendaris Wegens indienen valse reisdeclaratie Botsing tussen bus en bestelauto Zes personen gewond Nieuwe binnenexpositie op de Flora De affaire-dr Samuels Patiënt van meineed vrijgesproken Neem maatregelen tegen kortsluiting Merkwaardig kerkhof in Scheveningen DONDERDAG 7 MEI 1953 "A „AhmedAhmcd!" >en het eerst aan de beurt •en tumult van door elkaar stemmen. „Goede genade, lier altiid zo?" kreunde de Ira de piano op de juiste s neergezet. ..Ach. over het is het wel om uit te houden e de emir zijn vrouwen, iet de schoonmaak zou ik er s uit willen vliegen„ïk ine voorstellen", riep baron im, maar werd toen weer op- door stemmen, die hem be zochten om niet met f-h™ choenen ever de pas Kedweil te lopen. „Goeie kreunde Daarvoor ben ik zo er ge- u'is wilde i* "fU ^VahTii i en nu moet ik in het palet» mir bii de schoonmaak hei- zal Miesje lachen, als ze aai (Van onze speciale verslaggever). DE OUDE KEIZERLIJKE HANZESTAD DEVENTER met de ge kroonde adelaar in het stadswapen, die eeuwenlang heeft geteerd op haar oude roem van handelsmetropool en geestelijk centrum, is hard op weg zich een nieuwe reputatie op te bouwen, die op meer dan koek alleen berust. Het mag dan zo zijn, dat de buitenwereld de naam van de stad gaarne verbindt met de voortbrengselen van het vroegere koekbakkers- gilde thans komt de geurige lekkernij uit een hypermoderne fabriek de Deventernaren zelf weten u te vertellen, dat de nijverheid er (geluk kig!) wijd vertakt en sterk gevarieerd is en dat het culturele leven er, mede dank zij die industrie, een nieuwe bloei beleeft. HOE OUD de stad is kan niemand meer nagaan, i Uit opgravingen is geble ken, dat er vele eeuwen voor onze jaartelling al i mensen woonden langs de oevers van de IJsel. Le- buïnos bracht er het Chris- tendom in de tweede helft van de achtste eeuw. Een eeuw later was de stad een I vesting van betekenis, die zó veilig werd geacht, dat de bisschoppen van I Utrecht, beducht voor de i Noormannen, er een halve eeuw bleven resideren. De »r drie van deze jaargang van De Speelwagen", tijdschrift historische Genootschappen ln Noorderkwartier, is weer een interessant en fraai geiüu- 'eschrift geworden. Met be ng lazen wij b.v. het,arf1?i® in 1799. Als ge uw gedachten ■ien van de geschiedenis van >st wat opfrist, herinnert ge u, roepen van de Bataafse repu- i zware strijd hadden te strij- n de in Noord-Holland binnen- Engelsen en Russen. In de ten Noorden van Alkmaar ■ele schermutselingen plaats en was een. der bases der Ba- Op 2 October is er een aanval 'ijand, die wordt gesteund door hut van zeven kannonneerbo- ke lagen in de Koedijkervaart, i deel van het Noordholland» zijn de avonturen van de r-archeoloog" H. J. Calkoen uit terwijl „Jeugdherinneringen den-Beemster" door Jo Michels /ertelsel „Wals" van J- Hartog het lezen waard zijn. Vol sfeer van de markt in Purme- het Wakende Licht (vuurto- Ven te Andijk. men belangstelling voor dit \t schrijve men aan Drukkerij Wormerveer. iw stijging Trophy Cork erluidt bedroeg de omzet van Cork ln April 743.800 stuks tegen ln Maart. Een stijging dus van Insiders verwondert dit niet, de uitstekende kwaliteit van .chte 75 ets. Virginia sigaret I Advertentie Ine Med.i VRIJDAG 8 MEI I, 402 m.: 7.00—24.00 - 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. rgengebed en Liturgische kalen- 0 Nieuws en weerberichten. 8.15 uziek. 9.00 Voor de huisvrouw. terstanden. 9.40 Gram.muziek. 9.45 10.00 Gram.muziek. 10.25 nette Orkest en vocaal kwartet, oor de zieken. 11.40 Franse chan« 2.00 Angelus. 12.03 Politiekapel. Land- en Tuinbouwmededelingen. alonorkest en solist. 12.55 Zonne- 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, .ctualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 e vrouw. 14.00 Sopraan en orgel en sol. 15.00. Me- Orkest, en solist. 15.40 Piano-reci* I 10 Voor de zieken. 17.00 Voor 17.15 Kinderkoor. 17.30 Cello 11 18.00 Militaire causerie. 18.10 Gf le muziek. 18.30 Lichte muziet 19.00 Nieuws. 19.1® gsuitzending: „Verklaring en Toe* 19.30 Gram.muziek. 20.05. De ge* zegt er 't zijne van. 20.30 „Le' 3 de Villars", opera. 21.45 in de wereld", causerie. 22.00 o-gezelschap en sopraan. 22.25 1 toekomst van Nederland", klank- 22.45 „Ik geloof ln ene, heilig* I »ke kerk", causerie. 23.00 Nieuws- Gramofoonmuziek. 'ERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA 10.20 VARA, 12.00 AVRO- /ARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 23.00—24.00 VARA. 7-00 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymnas- .30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws richten. 8.18 Gram.muziek. 8-° ie huisvrouw. 9.05 Gram.muziek- jor de kleuters. 10.00 „Thuis", eau- 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram-* 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel- 1.10 Radiofeuilleton. 11.30 Baritoö 12.00 Musette-Orkest. 12.30 Land" inbouwmededelingen. 12.33 Sp°r jgnose. 12.48 Gram.muziek. 13™ 13.15 Mededelingen en gram." 13.30 Lichte muziek. 14 00 Voo uw. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voo met muziek. 15.10 Cembalo-gez^ 15.30 Lichte muziek. 16,00 Gram-^ 16.30 Voor de jeugd. 17.00 vo- jbbelkwartet. 17.20 Muzikale caus« .00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 1» r de horizon", hoorspel. 19.00 Me 19.15 Praatje over consumenten 19.30 „De Middeleeuweni •ijk", causerie. 19.50 Berichten. 2 20.05 Boekbespreking. 20.15 vo en muziek. 20.30 Intern, uitzend»™ et Rode Kruis. 21.00 Operaconce Buitenlands overzicht. 22.15 P .j 22.40 „Vandaag", causerie. JJ*^ wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—* foomouziek. visie. VARA. 20.15—21.15: 1- it; 2. Uitzending over erbericht; Schilderijêntento - Pauze. - 5. Gevarieerd P la. handel was er toen wel licht al een belangrijke bron van bestaan. In de elfde eeuw werden er al munten geslagen en er zijn documenten uit de twaalf de eeuw, waaruit blijkt, dat de Deventer bandela ren toen al tot Coblenz de Rijn opvoeren. Zij voeren ook tot Rostock aan de Oostzee, tot Bergen in Noorwegen, tot Skanör in Zweden, tot Odense in De nemarken, tot Londen in Engeland, tot Brugge in Vlaanderen, tot La Roebel le in Frankrijk. Geruime tijd was Deventer na Ant werpen de belangrijkste handelsstad in de Neder landen, de eerste stad des lands derhalve voor zover men alleen liet tegenwoor dige grondgebied van het koninkrijk in aanmerking neemt. Dat was alles vóór Amsterdam en de andere steden in bet Westen van betekenis werden. DEVENTER WAS in die dagen en nog Ilang daarna óók een geestelijk centrum. De kapittelschool, waarvan het tegen woordige Stedelijke Gymnasium de recht streekse voortzetting is, dateert uit het be- begin van de twaalfde eeuw. Het was een belangrijke instelling in die dagen, die haar leerlingen bij honderden telde. In de cring van leraren en leerlingen dezer school ontstond in 1381 de Broederschap des Gemeenen Levens, opgericht door Flo- rens Radcwijns en Geert Groote. Van deze broederschap is een beweging uitgegaan, die een vernieuwing van het geestelijk en godsdienstig leven ten gevolge had over het grootste deel van Europa. Thomas a Kempis, wiens boek de Imitatione Chris- ti na de bijbel eeuwenlang het meest ge lezen boek ter wereld is geweest, behoor de tot deze groep. De enige Nederlandse paus, Adriaan, was in zijn jonge jaren student te Deventer, evenals de latere kardinaal Nic, de Gusa en de humanist Desiderius Erasmus. Uitbreiding. Dit alles echter is lang, heel lang ge leden. ln de tijd van de Republiek ver gaderden in Deventer de vertegenwoor digers van Ridderschap en Steden. Toen werd er ook het Athenaeum opgericht als instelling van hoger onderwijs, die on Bgeveer 250 jaar heeft bestaan. Wie nu K achterom ziet kan niet goed begrijpen, dat men die instelling heeft opgeheven net toen een nieuw tijdperk van bloei zijn intrede deed. De Vestingwet van 1874 maakte de ontmanteling en daarmee de uitbreiding mogelijk. Het inwonertal, toen nog niet meer dan een 20.000, is sedert dien opgelopen tot bijna 50.000. Dat de industrie zich er sterk uit kan breiden is iede te danken aan de aanleg van spoor lijnen, kanalen en een haven-met-indu- stricterrein, waarvan de oppervlakte gro ter is dan die van de oude stad. I Op 18 Mei als de zomerdienstregeliing Van de N.S. in werking treedt, zal de Stad met alle vier windstreken verbonden zijn; de treinen rijden dan om het uur. Dat tal van autobuslijnen hier haar be- jn- en eindpunt hebben behoeft wel geen 'toog. Meer en meer wordt de stad centrum Voor een steeds groter deel van Oostelijk Nederland. Deze centrale ligging brengt tepaalde verplichtingen mede, waarvan [emeentebestuur en bevolking zich wel lewust zijn. Schouwburg. Zo zal men dezer dagen een schouw burg gaan afbreken. Neen, niet om dat men er geen belangstelling voor het toneel heeft. Integendeel, omdat het ge bouw op geen stukken na meer voldoet aan de eisen des tijds. Er komt een nieu we met 800 plaatsen en een outillage, die het mogelijk maakt er bijvoorbeeld de Nederlandse Opera te doen optreden met volle bezetting. Het nieuwe gebouw zal straks ook dienst kunnen doen voor congressen. Ook de Buiten-Sociëteit, die aan de overkant van de IJsel is gelegen, wordt meer en meer een congrescentrum van betekenis. Sedert een jaar is er bovendien een regi onaal cultureel centrum in het gerestau reerde Muntentorencomplex, waar eeuwen geleden keizerlijke munten werden gesla gen, maar waar nu de ene tentoonstelling de andere opvolgt. Het gebouw is voort durend bezet. Een permanente tentoon stelling vindt men voorts in bet Waag gebouw, dat tot museum is ingericht. En dan is er nog een tropisch museum ver bonden aan de Middelbare School van Tropische Landbouw, die tal van voor treffelijke landbouwkundigen heeft voort gebracht. Minister S. L. Mansholt is er een van. Medisch centrum. TERWIJL DE nieuwe schouwburg bij na twee millioen gulden zal kosten, zal er in de komende jaren vijf millioen besteed worden aan de bouw van een nieuw r.k. ziekenhuis met 218 bedden en een uit breidingsmogelijkheid tot 350. Het komt te staan vlak bij het bestaande ziekenhuis, dat ook 218 bedden telt en tot 350 kan worden uitgebreid. Tezamen met de psy- AAN DE GELDERSE IJSSEL in het uiterste zuidwestelijke puntje van Overijssel ligt „de gemiddelde Nederlandse stad": Deventer. Een levende en een interessante stad, waarin het grijze verleden en de moderne tijd elkaar de hand reiken; waar een nijvere bevolking streeft naar economische vooruitgang en tegelijk naar geestelijke verrijking. Eertijds was Devenster een van de belangrijkste Nederlandse plaat sen. Het is overvleugeld door an dere steden, maar veel van zijn oude roem houdt het in zijn huizen zijn grote gebouwen en zijn instel lingen gevangen. En het voegt daar aan toe een nieuwe reputatie van opkomend cultureel centrum van een uitgestrekt gebied er omheen. Op 18 Mei a.s. wordt de electri- sche spoorwegverbinding Arnhem- Zwolle in gebruik genomen. De stad zal zich dan nog meer kunnen ont plooien eh zij zal gemakkelijker bereikbaar zijn. In nevenstaand artikel laat onze speciale verslag gever het een en ander van Deven ter zien, voordat ti er wellicht deze zomer zelfstandig eens een bezoek gaat brengen. chiatrische inrichting Brinkgreve zullen die twee een medisch centrum vormen voor de gehele streek. In dit centrum vindt men ook de Stichting Pathologisch- Anatomisch-Serologisch-Bacteriologisch Laboratorium, dat de ziekenhuizen te De venter, Zutphen, Apeldoorn, Zwolle en Kampen bijstaat en waar de artsen uit de wijde omtrek geregeld bijeenkomen om hun practische kennis te vermeerderen. De stad telt ook nog een aantal labora toria voor de chemische industrie, die zich meer en meer toelegt op het ver vaardigen van geneesmiddelen. Bibliotheken. VOORTS MOGEN de bibliotheken worden genoemd. Niet alleen zijn er twee openbare leeszalen (een algemene en een r.k.) en een centrale bedrijfsbibliotheek, er is ook nog een vermaarde stadsbiblio theek, die van 1597 dateert. Zij bevat 60.000 boeken, onder welke bijna 500 wiegedrukken. Het oudste handschrift da teert van de tiende eeuw. De gehele boe kerij van de Broederschap des Gemeenen Levens is er in ondergebracht, benevens een aantal vroegere kloosterbibliotheken en een groot deel van de voormalige uni versiteitsbibliotheek van Harderwijk. De bibliotheek wordt jaarlijks aangevuld met waardevolle wetenschappelijke en histori sche werken. Ook de chemische industrie beschikt over enige wetenschappelijke bi bliotheken. Dank zij al deze instellingen neemt de betekenis van Deventer als culturele cen trumstad voor een groot deel van Over- ijsel en Gelderland meer en meer toe. Nu de verbindingen met andere plaatsen steeds intensiever worden komen die in stellingen steeds beter tot haar recht. De venter herwint de oude betekenis, zij het dan thans op een geheel andere grondslag dan zes a zeven eeuwen geleden. Drie maanden gevangenisstraf on- voorwaardelijk heeft de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshot gisteren geëist tegen P. H. P., referen daris aan cén der departementen. Ver dachte was in hoger beroep gekomen van een vonnis, waarbij hij tot zes maanden voorwaardelijk met eeii proef tijd van drie jaar wa. veroordeeld we gens het indienen van een valse reis declaratie en een overtreding van het besluit vijandelijk vermogen. Ook de officier was in appèl gegaan. Verdachte was in hoger beroep ge gaan omdat hij, naar zijn zeggen, niet het gevoel had een misdrijf te hebben gepleegd. Wat gebeurd was, beschouw de hij als een grote fout, waarover hij oprecht spijt had. Dat hij een reis per trein had gedeclareerd, terwijl hij gra tis vervoer met een auto had genoten, weet hij aan slordigheid. Het onder brengen van f 30.000 voor een NSB-er in 1945 had hij niet beschouwd als een overtreding van de wet, omdat hii toen niet op de hoogte was met het desbe treffende besluit. Uitspraak over veer tien dagen. Een gemeentebus van lijn 10 en een bestelauto van het dierenasyl zijn gis teravond op een kruispunt in Amster dam-West met elkaar in botsing geko men. Beide gleden over de linkerhelft van het wegdek door, en de l|,,s schoof tegen de pui van een jjssalon, enkele huizen van de hoek vandaan. De twee chauffeurs en vier passagiers van de bns werden licht gewond. De Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, heeft gisteren in het bijzijn van zijn ambtgenoot in de provincie Noord-Holland en talrijke genodigden de opening verricht van de vijfde en laatste binnententoonstelling in het bloemenpalcis van de „Flora 1953" te Heemstede. Deze tentoonstelling is in gericht door de Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De tentoonstelling omvat een grote variatie zomerbloemen en ka merplanten. Zij is volgens het oordeel van deskundigen een waardige demon stratie van het kunnen van de Neder landse kwekers. Ook een delegatie van de Maori's uit Nieuw Zeeland is te Londen gear riveerd om het Maori-volk bij de kroning te vertegenwoordigen. Aan boord van de Black Prince" die de Maori's naar Engeland bracht, dans ten zij nog een z.g.n. „HAKA". Deze typische Moari-dans zal ook op de kroningsdag worden uitgevoerd. Dean - Acheson, -de- voormalige Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, is weer een advocatenprak tijk te Washington begonnen. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 47-jarige Haarlemse mon teur H. J. B„ die ervan beschuldigd was een meineed te hebben afgelegd in een tuehtzaak tegen de Amsterdam se arts dr J. Samuels, vrijgesproken omdat het ten laste gelegde door de rechtbank niet bewezen geacht wordt. Dr Samuels werd het *orige jaar op grond van een door deze Haarlemse monteur aanhangig gemaakte klacht eerst door het medisch tuchtcollege en in hoger beroep door het Amsterdam se gerechtshof drie maanden als arts geschorst, omdat hij de monteur, die zich in 1950 als patiënt tot hem had ge wend, niet aan een volledig lichame lijk onderzoek zou hebben onderwor pen. Nadat de klacht van deze patiënt door het gerechtshof als juist was be vonden en dr Samuels, voor wie de procureur-generaal bij het hof vrij spraak had- geëist, veroordeeld was, diende dr Samuels op zijn beurt een aanklacht wegens meineed in tegen de Haarlemse monteur. Op 25 Maart jl. eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr W. B. J. Aberson, wegens meineed zes maan den gevangenisstraf tegen de monteur. zijn Dal gin- beti D Voo Nci bep gen ter De hertog van Edinburgh heeft zijn „Wings" verkregen. De hertog vliegt tijdens zijn examen vlucht over Windsor-castle. ANNEER INDUSTRIE EN TECHNIEK er in de laat ste jaren ten volte op gericht zijn de taak van de huisvrouw op alle mogelijke manieren te verlichten en te vereenvou digen, dan mogen wij hierbij toch wel in de eerste plaats denken aan de behandeling van de was! Hoe efficiënt en doelmatig men zijn huishouding ook inricht of voert, aan één ding ontkomt geen enkel gezin, n.l. de was. Dit is en blijft een noodzakelijk kwaad. Kan de huisvrouw in de grote stad zich uit de moeilijkheden redden door haar ge hele was 's morgens naar een was-o-matic te brengen, om haar 's middagt kant en klaar weer af te halen, zodat zij de zaak alleen nog maar behoeft te strijken, in de kleine plaat sen en op het platteland zijn deze instellingen nog weinig ingevoerd. De statistieken hebben uitgewezen, dat 25% van de huisvrouwen de „grote was'' naar een wasserij stuurt; bij de overige 75% wordt zij aan huis gedaan, met vaak zeer uiteenlopende hulpmiddelen. Terwijl toch in 25 jaar tijd de stofzuiger tot een onmisbaar attribuut geworden is, dat in bijna geen enkel huishouden meer ontbreekt, met hét behandelen van de was wordt nog dikwijls vrij primi tief omgesprongen. Het wassen thuis met slechte hulpmid delen (b.v. met wasbord en borstel, teil enz.) is in feite duurder dan wanneer men de was buiten de deur doet. Het blijkt echter, dat in de practijk 75% van de Nederlandse vrouwen hier anders over denkt. liifggM ROE KOMT DIT? Eenvoudig, omdat de huisvrouw haar huishouden niet als een „bedrüf" ziet. Zij berekent niet, wat de was-aan-huis haar per behan deling kost: nl. een pakje zeep want dat wordt bijgeschreven op het kruide niersboekje) gas of electricitcit (dat gaat op de gas- of electriciteitsnota), water (op de waterleidingrekening) en tijd, welke zij gemeenlijk verzuimt in geld om te zetten. De gedachte komt niet bij haar op, dat wanneer zij min der tijd aan de was zou besteden, zij die tijd zou kunnen gebruiken, om bijv. kleren voor de kinderen te naaien. Zo goed als de stofzuiger arbeidsbe sparing geeft, zo zoekt men ook naar middelen om het behandelen van de was minder vermoeiend en minder tijd rovend te maken. Een wasmachine le vert ecu energiebesparing van 75% en een tijdsduurbesparing van 50%. Ener giebesparing kan de gezondheid van de huisvrouw slechts ten goede komen en daarmede het gezin. Immers de sfeer in huis wordt meestal bepaald door de vrouw en wanneer zij zich over de kop werkt en daardoor in minder goede conditie geraakt, komt dit de algemene sfeer in huis niet ten goede. De Neder landse huisvrouw wordt door haar bui tenlandse zusters alom geloofd om haar netheid en noeste arbeidskracht, waar het de properheid van haar huis en haar was betreft, maar waarom zou zij het zich niet gemakkelijker maken? UET VOORLICHTINGSBUREAU van het Centraal Bureau van de V.D.E.N. (Vereniging Directeuren Electriciteits- bedrijven Nederland) te Arnhem houdt zich o.m. bezig met het bestuderen van de vele en verschillende merken en uitvoeringen van wasmachines, die de laatste tijd aan de markt worden ge bracht. Men ziet houten en metalen, vierkante en ronde, met een wasbewe- ger, met een z.g. pulsator of schoepen rad in bodem of zijwand, zonder was- beweger of pulsator, maar alleen voor zien van een pompje, kortom: alle uit voeringen en systemen. Contact met de huisvrouw verkrijgt de V.D.E.N. door middel van de Nederlandse Vrouwen- electriciteitsvereniging en deze onder zoekt, welk systeem in de praktijk het meest zal voldoen; zij heeft ervaren, dat het kleine vierkante type op het ogen blik het meest gevraagd is. Het aanschaffen van een wasmachine vergt een hoge uitgave; vandaar dat zoveel huisvrouwen ctoe overgaan een machine te huren. Eenvoudiger kan het al niet: de machine wordt door de verhuurinrichting thuis bezorgd, even aangesloten en in één uur of twee tijds hebt u uw hele was „er door gejaagd". Wanneer u daarentegen zelf een ma chine koopt, mag men rekenen, dat men in 5 a 6 jaar tijds de aanschaf „er uit" heeft. Men moet deze aanschaf fei telijk zien als een „bedrijfsuitgave", dus zoals de boer bijv. een tractor koopt. De levensduur van een wasmachine rekent men, bij een doelmatig gebruik "an één maal in de week op 20 a 25 jaar. £EN EERSTE VEREISTE, wanneer u zich een wasmachine aanschaft is, dat u een speciale wandcontactdoos met randaarding laat aanleggen en wel door een deskundige. Vele huisvrouwen springen roekeloos met haar leven om, wanneer zij op ondoordachte wijze de stekker in het stopcontact steken, nadat al of niet een afzonderlijke draad, die „ergens" uit de machine Vandaan schijnt te komen, aan de kraan van de waterleiding bevestigd is geworden. Bij kortsluiting kiest de stroom de kortste weg en slaat dwars door de wasmachine, met dodelijk gevolg voor degene, die deze bedient. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat vrouwen door eigen onbedachtzaam heid, zich zelf tut de electrische stoel veroordeelden. Is de wandcontactdoos-met-randaar- ding aangelegd (en deze is inderdaad niet goedkoop) dan eerst kunt u de machine veilig aansluiten via een snoer, dat voorzien moet zijn van drie dra den, waarvan twee voor de geleiding van de electriciteit. De derde- draad is met het toestel verbonden en komt uit bij de veren van de contactstop. Bij een defect aan het toestel kan de stroom dus via de derde draad rechtstreeks naar de aarde geleid worden. U doet verstandig erop te letten, dat u een contactstop krijgt, voorzien van de Kema-keur (K.E.M.A. Keuring Elec trische Materialen Arnhem) en het zwarte snoer met de Kema-kendraad (in doorsnede; oranje, wit, blauw). J-JET BEZWAAR van de z.g. huurma- chines is: dat zij vaak ondeskundig aangesloten worden, dat zij door het veelvuldig transport/meer kans hebben op beschadiging en defect en dat het huren van een machine uiteindelijk altijd duurder is. De keuze bij het kopen van een ma chine is individueel; een en ander hangt af van de gezinsomstandigheden; grootte vanhet gezin, bergruimte, enz. Over het alge'meen>blijken de 60 1. ma chines het meest te voldoen, voorop gesteld dat men beschikt over een heet- waterinstallatie, die dit kwantum kan opleveren. De K.E.M.A. geeft een boekje uiK waarin alle door haar goedgekeur de toestellen e.d. vermeld staan. Dit boekje is niet in de handel, doch elke erkende installateur heeft het in zijn bezit. De in dit boekje voorkomende merken machines zijn veilig, solide en bedrijfszeker. Wanneer u op ileze wijze te werk gaat bjj de aanschaf van een «lectriseh apparaat, in dit geval de wasmachine en u zich Vooral houdt a'an de aanwij zingen betreffende de aansluiting e.d, dan biedt deze methode van wasbehan- deling inderdaad die energie- en ar beidsbesparing aan de huisvrouw, wc!ke haar gezondheid ten goede komt, zodat zij naast het vervullen van haar huis houdelijke plichten, toch ook nog lijd kan vinden voor geestelijke ontspan ning of voor persoonlijke liefhebberijen, j (Van onze Haagse redacteur) AAN HET EINDE van de Sche- veningseweg staat op de hoek van de Prins Willemstraat en de Duin straat in het oude vissersdorp een verweerd ijzeren hek, dat toegang geeft tot een schuin oplopend laan tje, dat met een kromming achter de huizen verdwijnt. „Ter Navolging" staat op dat hek. In het pand links ervan is een dood gewoon buurtcafé gevestigd en in het huis oefent een bijkantoor van een bankinstelling zijn bedrijf uit. Niets doet vermoeden, dat het hek met de vreemde naam „Ter Navol ging" een thans geheel ingebouwde, oude begraafplaats afsluit. EEN MERKWAARDIG KERKHOF: om zijn vreemde geschiedenis, om de be kende en vergeten personen voor wie hier een graf gedolven werd, om zijn onge bruikelijke naam en om zijn onvindbaar heid tussen de latere Scheveningse be bouwing, die het geheel heeft ingesloten. Eén keer per week komt er een tuin man, die het onderhoudt; publiek ver schijnt er nooit of bijna nooit. Het is er stil en vredig en oud, heel oud. Als we over deze verloren begraafplaats wande len verplaatsen de dromerige, verweerde zerken ons naar voorbije eeuwen. Naar de tijd, dat Abraham Perrenot, domein- raad van prins Willem IV, zich verzette tegen de gewoonte van het begraven in de kerk en in de bebouwde kom en zich in 1777 tot de Gecommitteerde Raden van Holland wendde om een stuk duin- grond aan de Scheveningseweg, om met enige andere belangstellenden een parti culiere begraafplaats aan te leggen. De goede man kreeg nog hetzelfde jaar „een stukje grond uit de „Graaffelijkheids wil- dernisse" in erfpacht. Hij liet er een muur ombouwen en vijftien kelders metselen. De eerste particuliere begraafplaats, niet gelegen bij een kerk, vermoedelijk da eerste in het land, begon zijn weinig be wogen geschiedenis. Andere steden en dorpen aansporend eveneens een particu lier kerkhof in te richten, liet Perrenot bo ven de toegangspoort het opschrift aan brengen: „In hoop van navolging". Later sprak men steeds van „Ter navolging", een onbarmhartige uitnodiging, als u het ons vraagt, wanneer een dode door de poort naar zijn laatste rustplaats werd ge dragen IN 1784 WERD OOK Perrenot klant van zijn eigen onderneming. Reeds bij zijn leven had hij zijn zerk laten voorzien van de inscriptie „Exuviae jaceant putres pro- cul urbe nocebant qui nemini prudens no- ceam ne mortuus opte", hetgeen meer plastisch dan gewijd betekent „Mijn rot tende overblijfselen moeten verre van de stad liggen; daar ik levend vermeed iemand te benadelen, wens ik zulks ook na mijn dood niet te doen". Op de grafsteen van iemaad, die 87 jaar geworden is, een zeer eerbiedwaardige leeftijd 'in dié dagen, staat dichterlijk: „Hier legt het sterfflijk deel eens grijsaards, wiens voyagie Langdurig is geweest op d'aardsche pelgrimagie; Die doctors, clürugijns tragte in dien togt t'onvlien En in hun handen zig, doch zelde heeft gezien." Het graf van de voorname Mr. Jacob Carel Reygersman, thesaurier, raad en rentmeester-generaal van erfstadhouder Willem V, wordt gedekt door een zerk, waarop zijn nageslacht met deze aandoen lijke woorden afscheid van hem nam: Dcez' Zerk dekt Reygersman, zo werkzaam als getrouw Voor Zijnen Meester en 't geschokte Staatsgebouw n hem wierd voor den Vorst, voor 't Volk en voor zijn Maagen Een braave Raadsman, Vriend en Vader weg gedraagen Wie, die 's Mans waarde kon, treed langs Zijn graf naar 't strand, Die gcene traanen stort om Hem in 't dorre Zand." Niet alleen Scheveningse notabelen vonden op „Ter Navolging" een laatste rustplaats, in de Franse tijd maakten ook aanzienlijke Haagse families er gebruik van. Tot de bekendsten, die er begraven werden, belioren de schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken, die kort na elkaar stierven, de eerste op 5 November 1804 en de andere op 17 November 1804 en die in hetzelfde graf ter ruste werden ge legd. Ook de staatsman en geschiedschrij ver G. Groen van Prinsterer, die op 19 Mei 1876 overleed, is op „Ter Navol ging" begraven.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9