Boeren jeugd moet de feiten onder ogen durven zien begon zending Madderom nam de leiding in deze week CORSETTENHUlS DE BOER ZILVEREN ARTS MET GOUDEN HART Oranje-vereniging bood leden een voortreffelijke avond Suid Afrikaanse Volksspelers dansten in Wieringermeer riante woonhuizen Zondag 10 Mei Geen knellende baleinen meer RONDA-CORSET Samenwoning nwerper Aldus de heer Bergsma op bijeenkomst Provinciale bond van oudleerlingen Agrariërs moeten capaciteiten hebben Won ingpro bleem CORSETTENHUlS DE BOER Langestraat 117 Alkmaar Motorrijder uit Alkmaar brak been bij botsing LAATSTE NIEUWS Koninklijke reis via televisie Brie banden tomooi in deNachtegaal" „Je had hem van rood moeten slingeren" NOG ELF MILLIOEN HEILOO HENSBROEK HULDIGT DOKTER H. K. F. COHEN NIEUWS UIT BERGEN Uniek schouwspel bij de Terp Geest van verbroedering ZANG EN FILM marktberichten Langendifk kind bijna verdron ken Bij gevaarlijk „spel" fa. HERM. PLAS Womngruil bij Nic.Schuyt-Schoori I Z\T* R5)AG 9 MKt 1958 nen vergelijken met een jong baan, er direct in volle vaart oet zorgen, dat het dier in zun ordt gediskwalificeerd en wat eel vertrouwen. Hij heeft zijn tstekende naam weten te geven handhaafd blijft. Soms door de een vriendschappelijk tikje op >mis tussen deze twee handelin- programma met vaart weet te effecten. Want voor concessies deze amateurs gelukkig risme voor het kunstleven in enen dan men zo oppervlakkig eroepscabarettiers wel eens ge- van de amateurs ondervinden, amateurs, die bij het publiek, inraking zou komen, voor deze wekken en daardoor dus tussen ïen zijn. litzending voor de AVRO is de geweest tot de oprichting Alcmaria-cabaret. Hed de van de AVRO het ver- aantal amateurs bij elkaar ken voor een streekuitzending, eft daaraan voidaan al ging het onder moeilijkheden, doch toen ir de auditie naar de studio in sum waren geweest, bleek het mma zo te zijn ingeslagen, dat kans kregen dit zelfstandig in gen uitzending te brengen. Toen id het Alcmaria-cabaret. gaf verleden jaar op 20 Januari eerste opvoering in Stompeto. n het programma op het publiek proberen". Daarna volgden jizen en Krasnapolsky en op 19 ari 1952 werden de prestaties van ïge cabaretgroep door de AVRO omen. De uitzending geschiedde vierde Mei. Na dit hoogtepunt, lee de Alcmarianen begonnen, bij elkaar gebleven en heel wat larders hebben in het daarop ide jaar van hun beschaafde hu- cunnen genieten, ïreen heeft wel eens gehoord van raze imitaties van Klaas Koo- van het Drama in het Woud, de en de seuven gaitjes, met welke, racht Didi de Vries nog altijd een] reldigend succes heeft, de koste-1 sketches als De honderdduizend, Uicitant, en niet te vergeten de ■eis, waarin drie contrasterende ;n naast elkaar op eetl coupe- v.ordetl geplaatst. Jo Fakkel en Piet Wolfswinkel, tenor ver- n het muzikale gedeelte van het amma en Wiek Mallekote brach aardig danssummer, dat helaa t worden geschrapt "adat BJ pees scheurde en de dokter haat ansen verbood. Ervarin*. Alcmaria-cabaret mag dan van nge datum zijn, de spelers heb- een toneelervaring, die al heel ouder is. Zo speelde Didi de Vries Laar achtste jaar al mee in Jong n van Noord-scharwoude, de ra ng die zij nog altijd trouw is ge -nen waarin Hed de Vries even- een belangrijke plaats inneemt ge zijn eerste prijs in een onlangi e provincie gehouden toneelveo- i Hij is niet de enige, wiens sp ogen van een jury genade heel. :n vinden. In Wormerveer kwam zijn vrouw op een solistenvea- i met het hoogste aantal P"nt®J le bus door haar voordracht van Volf, en Klaas Koomen, een on- aar element in deze groep, wot paar weken geleden in HeerhugOi -d de eerste prijs van de heren- n, toen hij als medespeler vat atluikend Roosje uit Heiloo optra iet toneelstuk Per Luchtpost. Ht lus geen wonder, dat deze arna- -tonelisten elkaar in 't A-lcman» rot hebben gevonden en een heen -roep zijn gaan vormen, waarva Wolfswinkel, die eens zelfs t beroeps" een kans heeft -en en Jo Fakkel niet minder schakels zijn. Hun prograi t iets spontaans en dat is voor lanken aan het feit, dat zij sketches schrijven en hun w maken- RustperJ het ogenblik is het Alcmariae- aret in een rustperiode bei- heeft zijn pianist Jo Fakkel-, ik wegens een oogoperatie mo b aan en heeft nog geen tijd vinden een geheel nieuw progi» samen te stellen. Niet. dat er J -en zijn. Wij hebben er enW ïen beluisteren, die veel voor :omst beloven, maar alle f»»' ben een drukke werkkring, die "J maal voorgaat boven het caW Deze rust heeft er zelfs al ■id, dat er geruchten gingen, Alcmaria-cabaret niet meer •eden, maar dat is onjuist, want Juni staan ze weer op de pia» J het twintig-jarig bestaan van iskoppen. rij zouden het oprecht hebben ird als we de goede cabaretku j dit amateurgezelschap zou j ben moeten missen. Nu dat geval is, hopen we slechts, de gelegenheid kan vinden uwe programma samen te s daarmëe in een volgend seis verschijnen. We hebben na de ronde ons vertrouwen in het i rdje niet verloren en als •n de beeldspraak mogen gen l waarmee we dit praatje zij lnen we durven zelfs naa',edl ilisator te stappen om een ischapje af te sluiten op de r J -n van Alcmaria In de lvv rse. Gaumont British voert u hoven^ r een opleidingscentrum voor e in de V.S. en naar de duizenu ■autorace in Italië. Iet binnenlands journaal heeft de reportage van het Koning, oek aan Noorwegen. Ook z» t onthulling van het m°°aJ?eidsl> men voor hen, die in de M i 1940 op de Grebbeberg v'e' v, indrukwekkende beeyen? dol ri Andriessen. die in Ensche lister president dr W. Drees huid. TVE AGRARISCHE jeugd, in de zaal van de heer Igesz te Schagen bijeen ter ge- legenheid van de Provinciale iandbouwjongerendag, moet de rede van de heer K. Bergsma wel als een frisse wind over zich hebben voelen gaan. Niet alleen dat de heer Bergsma de moeilijkheden schetste, die de jeugd, ditmaal speciaal de boerenjeugd, die in de branding van deze naoorlogse tijd staat, moet overwinnen. Zijn rede was van een stuwende kracht, had zulk een sti mulerende inhoud, dat de jeugd zich er geestelijk ten zeerste door gesterkt zal hebben gevoeld. Sterk deed de heer Bergsma uitkomen, dat het boeren bedrijf niet langer een patriarchaal bedrijf is, waar men voldaan kan zijn, als men wat producten voor eigen gebruik teelt en voor het overige tevreden is, als er maar een matige winst wordt gemaakt. vormen, daar men niet kan en mag verlangen, dat de practische boer avond aan avond, dag in, c ag uit, in touw is voor de belangen van de collega's. We zullen voor alle problemen een ruime blik moeten hebben, zo beëin digde de heer Bergsma zijn luid toege juichte rede. We zullen ons bewust moeten zijn, dat we een kracht verte genwoordigen in de samenleving. Dat er van ons een zuiverende invloed kan uitgaan, door de oude zeden van onze voorvaderen hoog te houden, daarnaast een open oog hebbend voor nieuwe we gen, in het volle bewustzijn, dat we in het geloof, onverschillig van welke richting, kracht kunnen putten om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Deze bijeenkomst, die onder lei- [JE TIJD, DAT EEN ieder boer kon u worden is voorbij en de jeugd zal zich er op hebben te bezinnen, dat de boer van tegenwoordig en nog meer de boer van de toekomst capaciteiten moet hebben, niet alleen „Is boer, maar als leider van een groot bedrijf, waarin voor duizenden guldens wordt omgezet. De boer moet kunnen rekenen. Hij moet de kostprijs kunnen calculeren. De boer moet beschikken over een zo ruim mogelijke algemene ontwikkeling, ten einde zich in de naaste toekomst staan de te kunnen houden. De laatste jaren heeft de boer de wind in de zeilen gehad, maar er zijn tekenen, die er op duiden, dat er een kentering op komst is. Dan zal men zich als boer slechts staande kunnen houden, als men bekwaam is. Man naast vrouw Niet alleen de man echter zal het volle pond waard moeten zijn. Het zelfde geldt voor de jonge vrouw, die hij zich gaat kiezen. Sterk deed spre ker uitkomen, dat een goede vrouw vooral voor het boerenbedrijf, goud waard is. Nadat spreker er op had gewezen dat de problemen voor de boer zo groot en zo veelzijdig worden, dat hij het zon der deskundige hulp van gespecialiseer de krachten niet kan redden, begaf hij zich op politiek terrein, daarbij beto gende, dat de landbouw heeft gezorgd voor een goedkoop levensmiddelenpak ket en een groot aantal deviezen, ten koste van de grootte van het inkomen. Dat achtte hij verklaarbaar, mits de regering zich bewust is, dat in tijden van depressie de staat de plicht heeft het inkomen van de boer te verzekeren. Ten aanzien van de vraag of die tijd binnen afzienbare tijd zal komen, toon de spreker een gematigd optimisme, er daarbij op wijzend, dat de cónjunctuur- gevoeiigheid van de productie van onze agrarisch^ producten afneemt naar mate de bevolking toeneemt. Voor alles zijn wij echter afhankelijk van de vraag van het buitenland. De scheids muren en ijzeren gordijnen zullen moe ten verdwijnen, dan is de toekomst van de boer verzekerd, omdat er een grote behoefte aan eerste levensmiddelen is en men er nog nimmer in is geslaagd deze door synthetische producten te vervangen. Quo vadis domine? Er heerst onder de jongeren onrust, onzekerheid en mede daardoor onlust, zo vervolgde de heer Bergsma, toen hij ging spreken over de geestelijke din gen, die ten nauwste samenhangen met materiële. De jeugd heeft een vertrou wen in de toekomst en het mankeert velen aan idealen. Gij vraagt u af, waar straks een plaats voor u zal zijn. De boer immers blijft zitten. Er worden hem zovele moeilijkheden in de weg [gelegd, als hij er mee wil ophouden, moeilijkheden van fifianciële, van fis- •cale aard. Belemmeringen op het ge bied van de woongelegenheid. Terloops behandelde spreker het vraagstuk van de prijsbeheersing van landbouwgron den, van „boerenland in boerenhand", er op wijzende dat door machinaties boerderijen uit elkaar getrokken drei gen te worden. Wij moeten echter diep Beseffen, lat er in Nederland nimmer plaats gemaakt kan worden voor de aanstormende jeugd, omdat onze be volking veel te snel groeit. Die reali teit moeten we onder ogen durven zien. Daarom moeten we durven emigreren en spreker vraagt zich af, of de land bouwers dat wel voldoende beseffen. Mogelijkheden Er zijn echter ook in het eigen land mogelijkheden. Spreker noemde in dat verband de boerenleenbanken, de één mansbanken. waar bocrenkraclitcn met administratieve aanleg een plaats moe ten kunnen vinden, indien de loon- en sociale administratie er voor de bedrij ven zou kunnen worden ondergebracht. Hij drong er op aan, dat er een fello actie zou worden gevoerd, om meer vrijgestelden op te leiden, om kader te In de loop van zijn zeer uitvoe rige rede wees de heer Bergsma er op, dat de boeren, die van hun plaats af willen, aan een woning geholpen moeten worden. Er komt dan immers plaats voor de jeugd. En, zo vervolgde de heer Bergsma, terwijl hij enigszins ondeugend, keek naar burgemeester Wognum van de gemeente Schagen een boer uit Wieringerwaard moet dan eens plaats kunnen vinden bij de burgemeester van Schagen. Deze ondeugendheid, waar des al niet temin een grote wijsheid in schuilt, werd door de vergadering met de gepaste instemmende vrolijkheid ontvangen. Een schot in de roos. die er in zijn openingsrede op wees, dat het noodzakelijk is op de bres te staan in de strijd voor de toekomst van de boer, zodat het hem niet alleen goed gaat als er oorlogsdreiging is, werd o.m. bijgewoond door burgemees ter Wognum, de heer Rinsema van de R.L.W.S., de ingenieurs van de Voor lichtingsdienst, mej. Geertsema van de Volkshogeschool, de heer Eriks en de heer Kriller, lid van het hoofdbestuur van de H. M. v. L. In de middaguren werd een exursie ding stond van de heer J. C. Roeper, gemaakt naar het P.W.N te Bergen. PROBEERT U HET MAAR EENS MET EEN De ronde gepatenteerde baleinen van het RONDA-CORSET belemmeren U niet en geven U toch een prettig en stevig gevoel. brengt hiermede de grootste verbetering op corsettengebied van de laatste jaren. Prijzen van deze corsetten met maagsteun of met elastieken buikband, v.aj jjq Deze prachtige corsetten zijn in ALKMAAR uitsluitend verkrijgbaar bij: Op de hoek van de Alkmaarseweg en de Heemskerkerweg te Beverwijk de motorrijder B. Bleyenberg uit Alkmaar in aanrijding gekomen met een motor bakfiets, die aan de verkeerde kant van de weg reed, geen rem, spiegel en Claxon had en waarvan de bestuurder geen rijbewijs bleek te bezitten. De be stuurder van de bakfiets, W. M. uit Heemskerk, kwam uit de Heemsker kerweg en wilde de Alkmaarseweg over steken. In verband met kruisend ver keer, bleef hij enige tijd op het lin kerfietspad rijden. Toen hij daarna overstak, sneed hij de hem achterop ko mende motorrijder B. uit Alkmaar de weg af. Deze viel. De man brak zijn rechterbeen en moest in het Roode IjKruisziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. De duo-passagier kreeg sehrafwonden. De bestuurder van de laktiets kwam met de schrik vrij. De Nederlandse Televisiestichting zal ledenavond in een extra uitzending een uitgebreide repoTtage geven van het koninklijk bezoek aan Noorwegen. De uitzending begint om kwart over acht. De heer Siebe van der Zee is Vergezeld van een cameraman naar Koorwegen geweest om deze speciale feportage te verzorgen. De uitzending zal ongeveer een half uur duren. (Advertentie, lng. Med.) J^ISTERAVOND dan is een begin gemaakt met de zo lang verbeide finale voor het driebanden kampioenschap van Alkmaar, afdeling B. In de ge restaureerde en daardoor intiemere biljartzaal van hotel De Nachtegaal hebben zes van de acht finalisten reeds op die eerste avond menige spannen de party gespeeld. Het is eigenlijk een wonderlyke geschiedenis zo'n drie handen-tornooi. Het valt huiten de sfeer die andere bilj^rttornooien eigen is. Er hangt niet die doodse stilte en de beklemmende spanning, als een speler aan het opbouwen van een serie bezig is, ontbreekt geheel. Series van drie, vier of vijf behoren tot de uitzonderingen en het aantal malen dat de schrijver „poedels" moet noteren is legio. De aantrekkelijkheid van een drie- bandentornooi is echter dat iedere toe schouwer „meespeelt". Iedere stoot wordt van tevoren nauwkeurig Over wogen en de toeschouwer heeft volop gelegenheid om voor zich zelf te bepa len hoe hij die bal zou nemen. Nu is het ons gisteravond opgevallen dat de verkeerde spelers in de finale terecht zijn gekomen. Als een stoot mis was, en dat was uiteraard vele malen het geval, waren er altijd lieden die wisten dat die bal verkeerd was geno men. „Jc had hem van rood moeten slingeren of waarom nam je hem niet dun over de hoek" was niet van de lucht. De slachtoffers troostten zich dan maar met de wetenschap dat zij na afloop van hun partij mochten kijken en cri- tiseren. In feite is het driebandenspel niet zo eenvoudig. Als het niet lopen wil kunnen zelfs de cracks struikelen en het gevolg is dan ook dat de meest verrassende uitslagen uit de bus ko men. Intussen heeft Madderom goede papieren verkregen. Hij won alle drie zijn partijen en op een manier die aan duidelijkheid niets te wensen over liet. Hij wordt echter op de voet gevolgd door De Wit met zes punten uit vier partijen en het is bovendien zo dat de deelnemers die twee verliespartiien op hun naam hebben nog niet kansloos zijn. De wedstrijden worden vanavond voortgezet en Zondagavond valt de be slissing. De uitslagen zijn: De Wit Poestkoke Neerlands vrijheid heeft offers ge kost, vele offers. Duizenden stierven voor het vuurpeloton, in concentratie kampen of gevangenissen. Weinigen slechts keerden terug, zeer verzwakt of als invalide. Zij werden gegrepen, om dat zij op de bres stonden voor de vrijheid, omdat zij niet konden dulden, dat hun medemensen onrecht lyerd aangedaan. Over deze invaliden en de nabestaan den der verzetsslachtoffers heeft de Stichting 19401945 zijn beschermende vleugels uitgespreid. Niet. omdat zij dit leuk vond, maar om het Nederlandse volk de vervulling van een ereplicht gemakkelijk te maken. Hiermee is tevens gezegd, dat de Stichting niets doen kan wanneer niet het gehele volk meewerkt. Om haar taak tot het einde te kun nen vervullen, heeft de Stichting 1940 —1945 nog 11 millioen gulden nodio. De schuld, die het Nederlandse volk aan de verzetsslachtoffers heeft, is dus nog niet geheel voldaan. Denkt hieraan wanneer U door een medewerker van de Stichting 1.940'45 bezocht wordt. Toont dat de vrijheid, die de ver zetsslachtoffers met hun bloed voor U kochten, U niet minder waard is dan U in de hongerwinter over had voor een pondje tarwe of een onsje inlandse tabak. Mocht TT niet worden bezocht, wacht dan niet tot het volgende jaar, maar meldt U nu reeds als contribuant van de Stichting 1940'45. U kunt de con tributie per kwartaal, halfjaar of jaar, alsmede de dag waarop Uw bijdrage afcehaald moet worden, zelf bepalen. Opgaven worden gaarne in ontvangst genomen door de penningmeester: Snaarmanslaan 113 te Alkmaar, tele foon 4198. Jeugd-athletiekwedstrijden Morgen, Zondag 10 Mei. organiseert de Atletiekvereniging DOVES op de Ijsbaan Heiloo athletïekwedstriiden voor jongens en meisjes t.e.m. 19 jaar. Honderd en twintig deelnemers zul len present zijn uit de gehele kop van Noord-Holland, onder wie v. d. Oord (Olympia), Bosman en Konijn (Doves). Nu reeds meer dan een kwart eeuw- terug vertrok uit Hensbroek dokter A. J. Cohen naar het land, dat thans Indonesië lieet. Enkele jaren daarna vestigde zich in het dorn de arts H. K. F. Cohen, die uit het toenmalige Oost- Indië afkomstig was. Enige verwant schap bestond er tussen hen beiden niet en vermoedelijk kenden ze elkaar niet eens, zodat dit feit slechts als een merkwaardige omstandigheid kan wor den gememo-opi-d. Pe'angri'ker is dat deze dokter Cohen hier aldra acclima tiseerde, dat hij zich zowel in als bui ten de gemeente een ruime kring van patiënten en dientengevolge van vrien den verwierf, die nu behoefte hebben hem a.s. Maandag te huldigen in ver band met het feit, dat hij vóór 25 jaar promoveerde tot arts. Wij dokter Cohen kennende weten, dat deze huldiging meer bete kent dan een formaliteit, doch dat het initiatief hiertoe spontaan is opgeko men, omdat zij een welkome gelegen heid biedt jegens de jubilaris te ver tolken, wat reeds zo lang in de harten leeft en wat zo maar niet elke dag kan worden gezegd. Woensdagavond waren wij een ogen blik gast in zijn vriendelijke woning en bij deze gelegenheid is het verleden nog eens zij het heel in vogelvlucht nan de revue gepasseerd. De studie te Utrecht, die met succes werd bekroond, het werk gedurende een klein jaar in een sanatorium, de waarneming zo hier en daar, o.m. te Edam en Purmerend en kort daarop het ideaal: een eigen praktijk. De vestiging te Hensbroek dateert nu reeds van meer dan 23 jaar terug en de dokter voelde zich op het platteland reeds spoedig wonderwel thuis. Het milieu, waarin hij tot dusverre had vertoefd, mocht dan al heel anders we zen, hij kon met de boeren best over weg en hij wist ze vooral om hun hu mor te waarderen. Het duurde dus niet Madderom Heusy Van Stralen Stam Poestkoke Van Stralen Heusv De Wit Madderom Stam Heusy Poestkoke De Wit Stam Madderom Poestkoke Van Stralen De Wit 20 35 5 0.571 11 35 2 0 314 20 50 2 0.40 12 50 3 0.24 18 72 3 0.250 20 72 1 0.277 20 51 4 0 392 18 51 2 0.352 18 59 2 0305 20 59 2 0.338 20 26 3 0.769 11 26 2 0.423 20 43 3 0.465 7 43 1 0.162 20 49 4 0.403 11 40 3 0.224 20 42 3 0 170 19 42 3 0 4.'2 20 41 4 0.487 10 41 2 0.243 Bij de aanvang van de feestavond, die gisteren in de Rustende Jager door de Oranje-vereniging werd gegeven heeft de voorzitter uiteengezet, dat het ontbreken van zaalruimte op de bevrijdingsdag oorzaak was van deze verlate feestviering. Medegedeeld werd, dat het ledental van de Oranje-vereniging met 128 nieuwe leden was vermeerderd, zodat thans ruim 400 leden zijn in geschreven. UET BEZOEK van de Suid-Afrikaanse Volksspelers aan de Wieringermeer is voor de jonge polder een uniek gebeuren geworden. Brachten de IJs- heiligen een temperatuur, die verre van aangenaam was gelukkig kwam de zon te hulp, zodat het glanzende prille groen op de Terp hij Wieringer- werf een fraai decor vormde voor de fleurige groep jeugdige Afrikaners. En het gezelschap slaagde er in door zang en dans het talrijk opgekomen publiek gedurende lange tijd te boeien. twijfeld één der beste ruitergroepen in ons land werkte aan het programma mee met nummers als „Hongaarse Post", voltige, vrijheidsdressuur, enz. Zij kwamen uitstekend voor de dag en zullen er stellig- toe hebben bijgedra gen, dat men ook in Zuid-Afrika met waardering over deze wakkere amazo nes en ruiters zal spreken. De Afrikaners voelden zich op het platteland recht thuis. Er heerste een ware geest van verbroedering en na afloop kon men dan ook getuige zijn van het feit, dat verschillende paarden van de Wieringermeerruiters werden bereden door volksdansers. Burgemeester Loggers sprak een enthousiast slotwoord, waarin hij het stijlvolle en levensblije optreden van de Zuidafrikaanse gasten roemde en een driewerf hoera op hen liet aanhef fen En de heer K. Schenk, voorzitter van de VVV, sprak de wens uit, dat een dergelijke groep ook hier zal wor den gevormd. Wellicht komt het dan eens tot een tegenbezoek. De groep bracht tenslotte een bezoek aan een boerderij. Aan het begin van het optre den werd het Zuidafrikaanse volks lied gezongen, terwijl werd besloten met het Wilhelmus. Omdat het Zuidafrikaanse volk ls opgebouwd uit nakomelingen van meerdere volkeren, is het niet wonder lijk, dat in de dansen van de Volksspe lers elementen, afkomstig uit diverse landen, zijn te onderkennen. Men kon dan ook figuren en passen ontdekken uit de Hollandse klompendansen, maar ook uit dansen uit Schotland en Duits land. De costuums, welke door de leden van de groep met gratie werden gedra gen, zijn gelijk aan die uit de tijd van de Grote Trek. De japonnen met lange rokken in rood, oranje, bruin, groen en geel en de strakke lijfjes flatteerden de dames zeer. De heren droegen brui ne broeken, gekleurde vesten en witte overhemden. De dansen werden bege leid op viool en accordeon. Bijzonder viel het in de smaak toen de jeugd van de Wieringermeer aan het einde van de uitvoering werd uit genodigd aan de dansen deel te nemen. De „Wieringermeerruiters" onge- Als het 500ste lid kan worden inge schreven zou in de toekomst niet met lijsten behoeven te worden gewerkt, en zouden de kinderspelen, die toch altijd de „clou" van de Oranjefeest-vieringen zullen blijven, op nog grotere schaal kunnen worden gehouden. De voorzitter betoogde, dat de vie ring op 5 Mei van ieder jaar wel dege lijk zin en .betekenis heeft. Een door de zaal fors gezongen „Wil helmus", werd ondersteund door het op het toneel opgestelde Motet- en Madrigaal Vrouwenkoor, onder leiding van de dirigent Piet Groot. Het koor zong hierna een gebed voor ALKMAAR, 8 Mei. Aardappelen: Shcotse Muizen, nieuwe 791,16; witlof 1763; bloemkool 2785; rode kool 7 11; savoye kool 1112; spinazie 824; postelein 2127; sla 513; andijvie 50 54; radijs 46; raapstelen 26; rabarber 49.50; bospeen 4761; waspeen 2557; uien 4446; prei 1625; soepgroenten 3 8; selie 3—9; aardbeien 1,06—1,19 per doos; asperges 491,19; peren: St. Rémy 819; appels: Jonathan 3345. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 9 Mei. 30.000 kg rode kool: I 7—12,90 en H 7—9,30; 3000 kg gele kool I 17,90; 3000 kg bieten A 5.205,40; 1000 kg ra barber 5; 500 kg witlof: I 5460 en II 42—50; 300 kg prei 23. NOORDERMARKTBOND, 9 Mei. 2000 kg witlof: IB 58—60, II 57—61, IIB 52— 56 en afw. 745; 2400 kg prei: A 3037 en B 19; 2200 kg bieten A 5; 2500 kg rabarber 4.40—5.30; 500 kg aardappelen: Bevelanders 13,5013,60; 100.000 kg rode kool 7—14.80; 9200 kg gele kool 18.20— 23,80; 13.000 kg Deense witte kool 12 32,10. Doorgedraaid: 9000 kg rode kool. WARMENHUIZEN, 9 Mei. 27.900 kg rode kool 7—11,80; 1750 kg gele kool 11,90 -17; 1175 kg peen: B 22,20, C 17,10 en D 5,20; 450 kg bieten A 5. de Koningin „Salvam fac Reginam" van A. Sacchini, en twee nummers van Julius Röntgen, Schoonheid en Lof Gods. Alle drie nummer werden, uit stekend gezongen, waarbij vooral de alten-groep opvallend goed werk ver richtte. Het solistisch optreden van mevrouw SteinzDrost, dat hierop volgde, decla matie met piano-begeleiding, kon de toets der critiek ruim doorstaan. Het tweede optreden van het Vrou wenkoor bracht drie Engelse liederen, Sound the trumpet (H. Purcell), Haste thee nuymph. Handel, met een goede sopraan-solo van mevrouw Stroomer en The Licolnshire poachers Song van Moffat. Dirigent Piet Groot kan op een zeer geslaagde avond terugzien. De na de pauze vertoonde film „Don Camillo" was een goede keuze voor de ze uitstekende feestavond. De in de pauze gehouden collecte voor de „Stichting '4045" bracht f 171.10 op. BROEK OP LANGENDIJK. De schooljeugd houdt er de laatste tijd een gevaarlijk „spelletje" op na. Mede doordat het hek bij de brug stuk is, maken de kinderen steeds een „wan deling" over de grote gasbuis aan de brug in het Zuidelijk deel van de Dorpsstraat. Dit vindt natuurlijk na volging bij kleine kinderen, met alle gevaar, dat daaraan verbonden is. Ook het driejarig dochtertje van de heer J. Kouwen begaf zich gistermiddag op de buis, verloor het houvast on viel te wa ter. Een kordate arbeider uit Warmen- huizen trok lederen jas en laarzen uit, begaf zich in de sloot en wist het kind te redden. Laat het een waarschuwing zijn! G. de Vries trainer van dts LANGEDIJK Het DTS-bestuur is voornemens zo spoedig mogelijk met de training te beginnen, opdat de elftallen ook in de komende competitie zullen blijven meetellen. De training is in handen gegeven van de heer G. de Vries, oud-middenvoor van HRC, die een goede bekende is, daar hij als spe ler van DTS een groot aandeel heeft gehad in de overwinningen, die het elftal in 19401941 een plaats In de 3e klas van de KNVB bezorgden. lang of er ontstond een waardering we derzijds en deze waardering groeide, zoals wij reeds aanstipten, in vele ge vallen tot hechtere gevoelens uit. Men mócht de dokter wel in de contreien van Kensbroek, omdat hij zo heel ge woon was en steeds dezelfde en omdat men altijd op hem rekenen kon. Een -■ roi, „"ns'icre patent vooral, zag hij nimmer als „een geval", zoals men zo vaak in grotere plaatsen aantreft, doch hij leefde met de mensen mee. Daarbij wekten zijn kunde en wijze van optreden vertrouwen en die kleine ver strooidheid och, die nam men gaarne op de koop toe. Want het moest nie mand verwonderen wanneer dokter Co- hen zo 's avonds tegen de schemer de bezoeker een spontaan en welgemeend „goeie morgen" wenste.... Omvangrijke praktijk De jubilaris, die ook gemeente-arts is, heeft zich in de loop der jaren een omvangrijke praktijk opgebouwd. Hij telt zijn patiënten niet slechts in Hens broek zelf, maar ook in de wijde om geving van Heerhugowaard, Obdam en Ursem en zelfs verder, de kant uit van Spanbroek en Opmeer. Daar is de dok ter overigens op ingesteld, want in zijn wagen voert hij een vrijwel complete uitrusting van een spreekkamer mee. Zo heeft hij in de loop der jaren on telbaar velen in het uur van nood en dood bijgestaan en ook nieuwe levens zien ontluiken. Op elk uur van het et maal was hij bereikbaar voor iedereen en daarbij is het meer dan eens voor gekomen dat men hem voor andere dan menselijke kwalen ontbood. Want als hondenspecialist heeft dokter Cohen eén naam en waarom dacht een boertje zou hij dan ook geen verstand hebben van een kalf? „Of de dokter maar eens wilde komen kijken, want het dier had een gebroken poot en ze waren toch in de bus. Wij voor ons geloven, dat een dokter deze dingen op z'n tijd nodig heeft, dat hij niet telkenmale slechts met de ernst van het leven kan worden geconfron teerd. Zo zijn er voorvalletjes te over. Het geviel eens, dat hij op winterdag de schaatsen onderbond om een paten te te gaan bezoeken aan de Dijk, Van de sloot naar de deur was niet veel meer dan een pas en de dokter, nog altijd met de schaatsen onder, bleek niet al te vast ter been, met het gevolg, dat hij letterlijk met de deur in huis en met dezelfde vaart vrijwel in de bed stee viel. Hoe het zich precies heeft toe gedragen, kan hier moeilijk worden ge construeerd, maar een min of meer pe nibele situatie was het wel. Je benne toch zelf dokter Wanneer je zo al den dag met de wagen op pad bent, onwillekeurig, dat je zelf ook wel eens iets overkomt. Het was ook op een winterdag met veel sneeuw op de wegen, dat dokter Cohen zodanig aan het hoofd werd geblesseerd, dat hij buiten westen raakte. Natuurlijk waren er aldra de nodige omstanders en toen hij weer een tikje bijkwam en informeerde, welke dokter er was ge waarschuwd, kreeg hü ten antwoord: „Nó, we dochte, dat dat niet nódig was, want je benne toch zelf dokter Dit zijn zo van die kleine anecdo- tische voorvallen, die bij tijd en wijle fleur brengen aan het moeilijke ambt. Doch er zijn talloze andere gevallen van langdurige en ernstige ziekten en daarbij heeft dokter Cohen van zijn be roep een roeping gemaakt, want o.m. is ervaren door talrijke Helderse eva- cué's, die in de oorlogsdagen tijdelijk in deze streek werden ondergebracht. Velen zullen nog met sympathie terug denken aan de wijze, waarop hun in deze moeilijke tijd door dokter Cohen medische bijstand werd verleend. De huldiging Wij willen niet op de dingen vooruit lopen en vooral niet op de dag van Maandag. Dan zal er 's avonds te 8 uur in café Kossen een huldigingsbijeen komst zijn, bij welke gelegenheid de verdiensten van de jubilaris als medi cus en als mens ongetwijfeld duidelijker in het licht zullen worden gesteld dan wij hier vermogen te doen. De plannen van het comité rusten nog achter het zilveren gordijn, doch één ding is wel zeker, namelijk, dat men ook mevrouw Cohen, die al die tijd in het werk van haar man zo'n rijk aandeel had, in deze hulde zal betrekken. Vanaf deze plaats wensen wij de ju bilaris een onvergetelijke dag en tevens de kracht om voort te gaan met zijn zegenrijk werk. Wij weten hiermee te spreken in de geest van velen. VORMING-KLASJE. Ouders van kinderen, geb. na 1 Oct. 1947, kunnen deze laten opleiden voor de 2e klas lagere school. Inlichtingen bij: F, W. MARS—KOTHE. Jan. van Scorelkade 78, Alkmaar. Ik zoek voor verschillende mijner cliënten op eerste stand, welke vrij of binnenkort te aanvaar den zgn. Aanbiedingen aan EV. VAN LATUM, Geestersingel 11, Alkmaar. Tel. 3265 GOUD, BLOEDKORALEN en JUWELEN worden ingekocht ALKMAAR - EGM0ND AAN ZEE Payglop 21 Tel. 3812 BergenAlkmaar. Aangeb. huis bev. kamer en suite, gang, keuken, bo ven 2 gr. k. met str. water en 2 kl. slaapk., daarboven zolder, huurprijs 31.88 p. m., voor dito Alkmaar. Br. letter M Boekh. Thomas Antoniusstraat 13, Bergen. gezocht bij vrouw alleen, liefst met kippenbedrijf, tuinderij of café, omgeving Alkmaar, door eenvoudig net persoon, 48 jaar, gepen- sionneerd en met vaste positie, heeft 2 kind., 8 en 11 jaar. Huwelijk niet uit gesloten. Br. onder no. A 192 bureau van dit blad. W'ONIN GRUIL Aangeb. te A'dam ruime etagewoning. Centr. Huur f 34.p.m. Gevr. grote woning te Alkmaar. Brieven onder No. A 199 bureau van dit blad. TE HUUR voor de zomermaanden ge meubileerd groot bovenhuis centrum Alkmaar. Brieven onder no. A 200 bureau van dit blad. van 81 uur: DANS- en SHOWORKEST refreizang HANSY PALLIETER Entree ƒ1.— incl. be- lrstlng.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3