Gemeente geeft fotoboek uit over Alkmaar Oranje- sei: Stad en omgeving Coerts A Herman Zaal leidde een, indrukwekkende Elias' AKKERTJE Twee kleuterscholen aan Mauritskade en in Overdie r De wereldreis van Jimmy Brown Gezellige Fancy Fair van AFC in de Muziektuin Pijn, die U overval Bij 700-jarig bestaan der stad KOSTEN F 16.000.- Bloemwijk vierde 'n opgewekt feest GASTARIE VEN HOGER Burgerlijke Stand AGENDA B. en W. stellen voor: „Oostwijk" wordt neutrale school Vitrofoonorkest in Huis van bewaring Ds N. dén Oudsten naar Amersfoort Jeugd-verkeers-examens vandaag voortgezet OUD-MILITAIREN HERDACHTEN HUN GESNEUVELDE MAKKERS Bloemenhulde op de graven "A TOONKUNST" IN GROTE KERK Fraaie bijdrage van de Vt solisten Rioolwaterzuivering n urgentieplan geworden 01 de lekkerste, reef Vanavond draaien de BELGEN WERj 4-1 VERSL laatste fietsen eruit Machineschrijven op dij; Handelsschool LIKDOORNS Z MAANDAG 11 MEI 1953 ALS blijvend aandenken aan het 700-jarig bestaan van de stad zal het ge- meentebestuur een boek het licht doen zien, dat ongeveer veertig toto's met een korte beschrijvende tekst zal omvatten, waaruit moet blijken hoe Alkmaar thans leeft en werkt. De kosten, die de gemeente voor deze uitgave voor haar rekening zal nemen bedragen 1G.000,welk bedrag B. en \V'. wil len putten uit het fonds voor culturele doeleinden. Het gemeentebestuur zal de beschikking krijgen over 1000 exemplaren, waarvan er één in een kunst zinnige band aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden. De andere boeken kunnen blijven bewaard om ten geschenke te worden aangeboden aan belang rijke bezoekers van de stad, die op deze wijze een blijvend aandenken krij gen van Alkmaar. Een tiental kunstfotografen heeft zich bereid verklaard het fotomateriaal te verzorgen. Zij zijn zelfs reeds in de stad werkzaam geweest en hebben al tal van karakteristieke stadsgezichten op de gevoelige plaat vastgelegd. Van de foto's zal een kleine commissie (jury) er veertig uitkiezen. Voor deze veertig foto's wordt een bedrag uitgetrokken van f 3000. De overige foto's, die niet voor plaatsing in aanmerking komen zullen beschikbaar worden gesteld voor een bij de viering van het feest te hou den tentoonstelling. In de jury zullen zitting hebben een kunstschilder, een typograaf en de ar chivaris der gemeente. De beschrijven de tekst zal door een letterkundige worden opgesteld en de vertaling daar van in enige andere talen op een af zonderlijke bijdrage worden gedrukt. Tot zover de plannen van het ge meentebestuur, die, als zij worden ver wezenlijkt, een grote propagandistische waarde zullen hebben. Er is echter ook een financiële kant aan deze uitgave. De Bezige Bij te Amsterdam zal de uit gave op zich nemen tegen betaling door de gemeente van f 11.250. Krachtens haar aanbieding zal de gemeente 1000 exemplaten ter beschikking, krijgen en worden er 4000 tegen f 5,90 in de boek handel verkrijgbaar gesteld. De totale kosten zijn: f 3000 voor de foto s, f 500 voor de auteur, f 1000 voor de vertalin gen, f 250 voor een extra band voor H. M. de Koningin en f 11.250 voor de uitgever. Reeds bij het zingen van het buurtlied bleek, dat de bewoners van L.oem'Mjk Zaterdagavond goed in stemming wa ren. Hun zang drong door tot alle ver trekken van 't Wapen van Heamakeik, waar zij Zaterdagavond bijeen waren gekomen om het optreden te zien van Moretti en zijn cabaretgezelschap en om op de tonen van The Ragtime Boys de avond met een dansje te besluiten. Moretti wist zijn publiek op aangena- —me^wijze—bezig--te. houden. "ZoA. ver- toonde hij verschillende gooehe! toeren, The Kikula's met hun dwaze basset brachten slepende muziek van de Zuid- zee-eilanden en The Two Mounties, die vast een hele tijd naar de Wama's heb ben gekeken, zongen een liedje er. speelden guitaar. Daar tussendoor wer den verschillende schetsjes opgevoerd en ongemerkt kwam men tot het ogen blik, waarop de stoelen aan de kant werden geschoven en de Bloemw.jkers zich op de dansvloer moenten wagen. De voorzitter, de heer J. Jonker, had de leden tevoren medegedeeld, dat de jeugd tot en met 12 jaar in de grote vacantie een tuinfeest staa. te wachten. Voor de kinderen van 13 en 14 jaar, die nog niet op de feestavon den mogen komen en toch ook weer te groet zijn voor net tuinfeest van de kleintjes, staan er andere piannen op stapel. In de pauze werd voor het tuin feest een collecte gehouden. Het be stuur wil deze dag groots aanpakken en daarvoor moeten de nodige contanten zijn. Zoals de wethouder van de liehtbe- drijven mr A. J. Leesberg tijdens de vo rige raadsvergadering reeds heeft me degedeeld zijn de gastarieven verhoogd met een halve cent per kubieke meter. Het desbetreffende besluit moet Vrij dag a.s. door de raad worden genomen. De verhoging is een gevolg van de prijs stijging van de gaskolen met f 3.— per ton, wat de gemeente f 34.000 extra zal kosten. De datum waarop de tariefsverhoging zal ingaan wordt bepaald door de dag waarop de meter over de maand April wordt opgenomen. Van die dag af be taalt de verbruiker 16.5 cent oer m3 voor de eerste 100 kubieke meter, 15,5 cent voor de volgende 500. 10,5 voor iedere kubieke meter bij de daaropvol gende 500 en 10 cent per kubieke me ter voor iedere verder afgenomen hoe veelheid. Geboren: Theodorus, z. van C. Bel er. D. de Korte. Paula P., d. van W. J. van Dijk en M. A. Blom. Johanna G., a. van P. E. Rijstman en G. Bakkum. Elisabeth, d. van C. Bart en M. A. Snaas. Afra M. A., d- van J. J. Zuurbier en C. J. Bruin. Getrouwd: Jan J. Pittana en Eli sabeth C. Ras. Johannes D. de Ruyter en Alida Blokker. Wijbo R. de Broek er. Johanna J. C. Abbo. Overleden Cornelia Stierman, 77 jaar, gehuwd met C. A. Witte. Het doet ons genoegen te vernemen, dat door de gemeente reeds nu aan dacht wordt besteed aan de viering van Alkmaar 700 jaar stad in 1954. De daarvoor in het leven geroepen Stich ting schijnt nog steeds op nonactief te zijn. Wel zijn er voorlopige plannen opgesteld, maar het wachten is nog op de begroting, die nog altijd niet is op gemaakt. Met de samenstelling daar van is belast de organisator van de tentoonstelling Ahoy. De Stichting Alk maar 700 jaar Stad heeft de cijfers no dig om haar plannen bij de gemeente te kunnen indienen. Eerst als de ge meenteraad zijn goedkeuring heeft ge hecht aan het te vragen subsidie zal kunnen worden overgegaan tot de vor ming van de subcommissies. Er zullen voor het zover is wel enige maanden verstreken zijn en daarmede wordt de tijd van voorbereiding steeds korter. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Verboden spel (14 jr.); Victoria Theater. 3 uur Affaire in Trinidad (18 jr.); Harmonie Theater, 8 uur: Ivenhoe (14 j Cinema Americain, s uur: Het uur voor midder nacht (18 jr); Breedstr., 8 uur: Vossen- rit Solexclub; Muziektuh), 7.3011 uur: Fancy Fair RK AFC. Wapen v. Heemskerk, 8 u. Propagan- dabijeenkomst P. v. d. A. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Don Camillo. N.-SCHARWOUDE. Tivoli, 8 u.: Don- Camillo. DINSDAG Bioscopen als Maandag. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen door apotheek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 1.59 14.25 Dinsdag 2.48 15.14 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 2.04 14.30 20.04 8.30 Dinsdag 2.53 15.19 20.53 9.19 en de rest van de dag nutteloos dreigt te maken, kunt U terstond stillen. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben die helpen direct! (Advertentie. Ing Med.) L'JST L PARTU VAN DE ARBEID Hedenavond 8 uur, spreken M. COERTS en R. BAKKER in 't Wapen van Heemskerk. Zang; „De Stem des Volks". Het nijpend gebrek aan kleuterscholen in onze stad, waarover al zo veel pennen en monden in beweging zijn geweest, staat thans op het punt opge heven te worden. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor medewerking te verlenen aan de totstandkoming van twee kleuterscholen ten behoeve van het Christelijk en Katholiek kleuteronderwijs. De christelijke kleuterschool zal verrijzen op het perceel grond, gelegen aan de Mauritskade, lioek Frederik Hendriklaan. Het bestuur der R.K. kleuterscholen heeft ver zocht haar school in de Overdiepolder te doen bouwen. laten vallen en actiecomité's kwamen zelfs met lijsten langs de deur om handtekeningen van de ouders te verzamelen. Als de raad het voorstel goedkeurt is het pleit dus in het voor deel van de neutrale kleuterschool beslecht. Ook de ouders in het Bergerweg- kwartier kunnen gerust zijn. De RK kleuterscholen en de Alkmaarse Frö belschool krijgen de beschikking over het schoolgebouw aan de Ruysdaelka- de, zodra het door de Rijkslandbouw- winterschool zal zijn ontruimd. Het gebouw wordt in twee gedeelten ge splitst, waardoor de RK en neutrale kleuterschool ieder drie. lokalen krij-, gea, -die* de gemeente -tegen £160 per lokaal per jaar zal verhuren. Het is de bedoeling, dat aan de Ruysdaelkade zelfstandige kleuterscholen worden geopend. Zij zijn dus geen dependance van een bestaande kleuterschool. De te bouwen kleuterscholen zullen niet aan de betrokken schoolvereni gingen in eigendom worden gegeven. De gemeente zal de scholen voor haar rekening laten bouwen en voor 250 per lokaal per jaar verhuren. Hoogst waarschijnlijk zal zij de inrichtings kosten voor haar rekening nemen. De christelijke kleuterschool zal drie leslokalen en één speellokaal krijgen. Ook in andere stadswijken zal er voor de kleuters meer-schoolruimte komen, c.a. aan het Zeglis eri het Bergerweg- kwartier. Het houten schoolgebouw „Oost- wijk" aan het Zeglis, dat als kleuter school was bestemd maar tijdelijk tot onderdak diende voor de leerlingen van de in aanbouw zijnde Van der Leeuwschool nabij de Troelstrakade en de Willem de Zwijgerlaan, zal te zij ner tijd in huur worden gegeven aan de vereniging „Alkmaarse Fröbel school". Vermoedelijk zal de Van der Leeuwschool in Augustus klaar ko men, zodat de kleuters met ingang van het volgende schooljaar hun nieu we home kunnen betrekken. De huur voor de 4-klassige kleuterschool is be paald op 250 per lokaal. Achter de schermen is voor de ver krijging van dit kleuterschooltje, in de dicht bevolkte stadswijk, hard ge streden. De verschillende bevolkings groepen hadden er een begerig oog op (Advertentie in* ,ueo Opnieuw onderzoek voor het uitbreidingsplan Het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak is tot stand gekomen op de grondslag van de gegevens verkregen door een sociaal- economisch onderzoek van de Prov. Planologische Dienst. Deze zijn echter niet voldoende, aldus verklaren B. en W. in hun bijlage aan de raad, om het uitbreidingsplan-in-onderdelen sa men te stellen. Om wijzigingen van dit plan in de toekomst te voorkomen stel len B. en W. voor opnieuw een onder zoek te doen instellen, nu door het bu reau van drs. J. Kwantes te Haarlem. De kosten hiervan bedragen f 8200 en het rapport wordt na verloop van acht maanden verwacht. Het „Vitrofoon" amusementsorkesi o.l.v. W. Cornelissen heeft geheel be langeloos een concert gegeven in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Het is een avond van waar muzikaal genot geworden. De nummers meestal van het lichte genre, werden op voortreffelijke wijze gebracht. Ook de soliste Maryke Zonneveld, voldeed zeer goed. Het or- kest heeft de gedetineerden een zeer mooie avond bezorgd; zij hebben met intense blangstelling geluisterd cn hun waardering voor het gebodene in een langdurig en hartelijk applaus geuit. De heer Kiene, directeur van ge noemde inrichting, was in zijn dank woord dan ook zeer erkentelijk voor hetgeen de heer Cornelissen met zijn orkest heeft geboden en sprak de wens uit het orkest in dit gesticht nog eens terug te zullen zien. Ds N. den Oudsten, Nederlands Her vormd predikant alhier, en als zodanig werkzaam in de wijkgemeente Oost, heeft in de gistermorgen door hem ge leide kerkdienst medegedeeld, dat hij het op hem uitgebrachte beroep naar Amersfoort heeft aangenomen. Hu zal daar de geestelijke verzorging van de gestichten „Hebron" en „Zon en Schild" op zich nemen. Ds Den Oudsten heeft ruim vijf jaar in Alkmaar gestaan. Hij werd op 12 Januari 1947 hier ter stede in het ambt bevestigd nadat hij tevoren de gemeen te Asperen in de Betuwe had gediend. Hij rekent zich in theologicis tot de Gereformeerde Bond. Vanochtend om 8.30 uur zijn op het Canadaplein de practische jeugd-ver- keersexamens voortgezet, waaraan on geveer 800 kinderen deelnemen. Met een nummer op hun rug fietsten zij door de straten van onze stad, waar op vele plaatsen controleurs in burger stonden opgesteld. De proeven duurden de gehele oentend. Morgen "n over morgen zullen zij op dezelfde tijd worden gehouden. Op Maandag 18 Mei wordt het examen gedurende de gehe le dag afgenomen. Herstel van gashouder vordert nog 20.600 Voorgesteld wordt aan de raad een crediet van f 20.600 beschikbaar te stellen voor de reparatie van de gas houder van 10.000 kubieke rrïfeter, die door de beschieting in de oorlog en de daarop gevolgde brand ernstiger scha de heeft geleden dan men aanvankelijk had gedacht. Op 16 Mei besloot de raad over te gaan tot vernieuwing van de beplating van deze houder. Bij deze werkzaamheden is gebleken, dat er nog tal van andere voorzieningen nodig zijn, wil de gashouder goed kunnen functionneren. ,DIE CZARDASFURSTIN IN STUDIE GENOMEN De Alkmaarse Operette- en Orkest vereniging, die ruim 25 jaar bestaat heeft thans „Die Czardasfurstin" in stu die genomen, welke operette een aan zienlijke bezetting vraagt. Weinige dagen na de herdenking onzer bevrijding passeert in alle stil te de verjaring van de rampzalige 10 Mei 1940, de dag, waarop Nederland in de tweede wereldoorlog werd be trokken. In de ongelijke strijd van nog geen vijf dagen hebben de Neder landse strijdkrachten zich heldhaftig verweerd tegen de overmachtige vijand. Onder de doden uit die dagen bevonden zich ook enige Alkmaarse piilitaircn. Wie de ere-begraafplaats op de Grebbeberg bezoekt zal er, temidden van de vele strijders die daar rus ten, ook het graf van de Alkmaarse soldaat Frans Bronstring van 8 R.I. aantreffen. De overige gesneuvelde Alkmaarders werden later op de Al gemene Begraafplaats en het RK Kerkhof St. Barbara alhier ter ruste gelegd. Om hun nagedachtenis te eren, ver zamelde zich gisteren, in het vroege ochtenduur, aan het begin van de Hout, een aantal vroegere officieren, onderofficieren en soldaten, die in de Meidagen van 1940 onder de wapenen waren. Onder hen merkten wij o.a. op mr J. N. Alblas, mr R. W. J. C. van den Wall Bake, mr D. Bosscher, de heren A. Vis, W. C, Mooy, I. Vleu gel, G. Weel e.a. Allereerst marcheerde de stoet naar de Algemene Begraafplaats, waar een bloemenhulde werd gelegd op het graf van Jacob Delver, die op 24-jari- ge leeftijd juist op de laatste oorlogs dag zijn trouw .aan het vaderland met zijn leven betaalde. Zwijgend verwijl de men enige ogenblikken bij zijn laatste rustplaats. Daarna begaf men zich naar de RK Begraafplaats, waar de volgende mi litairen hun eeuwige rust vonden: Simon Petrus Schouten van het 21ste Regiment Infanterie, die op 27- jarige leeftijd op de laatste oorlogs dag sneuvelde; korporaal Petrus N. M. M. de Lang van het 37ste Reg. Inf., die op 27-jarige leeftijd viel; Mattheus Nicolaas Dekker, Eerste Luchtvaart Regiment, gedood tenge volge van een Duitse luchtaanval op het vliegveld Bergen op 11 Mei 1940, 28 jaar en Johannes Petrus Comman deur van de 12de Mitrailleur Com pagnie, die op 36-jarige leeftijd op de eerste oorlogsdag de dood vond. Ook op hun graven werd een bloe menhulde gelegd. Zij werden door hun vroegere wapenbroeders niet verge ten. 101. Na twee uur kón Piet Potlood niet meer Hij had het gevoel dat hij er bij zou neervallen. Zijn knieën knikten en hij voelde zich duizelig en uitge put. „Jimmy", stamelde hij tenslotte, „1-1-laten we vijf minuten rust nemen, ik ben dóódmoe!" Jimmy Brown had dit wel verwacht. Hij geloofde niet meer, dat het de politiemacht van Oekoeroe- wanda zou lukken hen in te halen. Toch wilde hij geen enkel risico lopen. „Ri- wi", zei hij tot de kleine chimpansee, want zo luidde diens naam. „Ik zet je in deze boom en ik zal ervoor zorgen dat je zo gauw mogelijk door een hulp ploeg wordt opgehaald. Rust zoveel mo gelijk uit. Eet'wat vruchten en zorg er voor, dat die klabakken je niet in de gaten krijgen. Wees niet bang. Woewoe- soeki vergeet je niet. Ik moet echter verder en deze meneer ook. Met z'n drieën schieten wij te langzaam op". Riwi knikte, dat hij het begreep. Jim my droeg hem naar boven en maakte een klein nest in de kruin van de boom. Hij plukte een paar bananen voor hem af en een cocosnoot die hij met zijn tanden in tweeën beet. Toen wijdde hij al zijn aandacht aan Piet Potlood, die amechtig lag uit te blazen. Jimmy wachtte een kwartier en toen beval hij Piet Potlood om op te staan. ,Zie zo", zei hij, „leg je armen om mijn hals en ga op mijn rug zitten". Piet Potlood deed het gehoorzaam Het volgende moment had hij moeite een schreeuw te onderdrukken! Jimmy was opge sprongen, was razendsnel in een boom geklommen en zwaaide reeds met de krijtwitte Piet Potlood op zijn rug van de ene boomtop naar de andere. „Hou je stevig vast, Piet", schreeuwde Jimmy. „De K.L.M. is er niets bij!" Zo waren Zaterdagavond ondanks het koude weer honderden luiste raars naar Alkmaars Grote Kerk ge komen om nog weer eens kennis te nemen van een der beroemdste „Ora toria", welke de muziekgeschiedenis heeft aan te wijzen, nl. het Bijbelse drama „Elias" van Mendelssohn Bartholdy, uitgevoerd door het Toon- kunstkoor, solisten en het H.O.V. orkest o.l.v. Herman Zaal. Mendelssohn's zangrijke en vlotte melodiek en zijn kleurrijke instru mentatie blijven nog steeds een grote aantrekking uitoefenen op de meeste muziekminnaars en ook in de „Elias" zijn al deze muzikale zaken rijkelijk aanwezig, bovendien heeft de com ponist gezorgd voor een dramatische spanning en zelfs hier en daar felle bewogenheid. Hetgeen natuurlijk logisch uit de tekst van dit drama moest voortkomen. Wat de uitvoering betreft, heeft het aan vocale en instrumentale klank schoonheid deze avond lang niet ont broken. Het stemmateriaal, vooral wat de sopranen en alten aangaat, is uitstekend. Ook de tenoren en bassen sloten zich hier over het algemeen be schaafd bij aan. Dirigent Zaal liet de koren zniver zingen, vooral „Hebe deine Augen auf zu den Bergen" klonk onbetwist rein. Ook de slot-koren schonken inzake koorklank veri vol doening. Inzake de karakteristieke uitbeelding van dit drama de gees telijke achtergrond vol innerlijke roerselen en heftige emoties, kwamen we niet geheel aan onze trek. Mis schien heeft de dirigent uit een zekere behoedzaamheid de tempi wat aan de langzame kant gehouden. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de „Elias" in nog feller bewogenheid en contrastwerking voor ons hebben ge leefd. In deel II bereikte men momenten, welke deze wensen bijna in vervulling deden gaan. Dat het corps solisten aan deze uitvoering een wel bijzonder kunstzinnig reliëf heeft gegeven, kunnen we niet anders dan met grote waardering vermelden. Men zou in de keuze van ae solisten moeilijk een betere groepering hebben kunnen vinden. De sporaan Dora van Doorn Lindeman behoeft als zangeres alhier geen introductie meer, haar artistieke interpretaties zijn hier voldoende be kend. Zij gaf, zoals te verwachten viel, ook nu weer van haar veel eisen de partij een perfecte vertolking, met hier en daar ragfijne en glasheldere intonatie. David Hollestelle zong de titel-partij bevredigend. De kwaliteit van zijn stem is evenwel nog vóór op de gaaf heid van zijn techniek. Vandaar, dat enkele aria's, die indrukwekkend wer- dgn opgezet, toch niet konden voldoen. Onze algemene indruk was zeker vol doende. De tenor Han le Fèvre zong soms een tikje geforceerd maar had ook zeer boeiende en muzikale momenten in zijn overigens respectable voor dracht. De instrumentale begeleiding is een hoofdstuk apart. Op zichzelf is het be grijpelijk, dat Toonkunst hiervoor het Provinciale Orkest H.O.V. engageerde, doch een gevolg hiervan is, dat de diri gent voor extra moeilijkheden wordt gesteld. Beroepsorkesten zijn in het algemeen geen volgzame apparaten, terwijl de repetitiegeiegenheid veelal te kort is, nog afgezien van het feit, dat op deze repetities vaak wordt ge flodderd. Dat wij van dit gebrek aan voorbereidingsmogelijkheden op de uitvoering niets of nauwelijks iets heb ben gemerkt, betekent in de eerste plaats een compliment aan de dirigent, die de touwtjes, gevormd door rontl en slagvaardigheid der orkestleden, een wist te houden. De instrumental ten hebben zelfs bijzonder mooi speeld, al hebben wij ons verbaasd enigsins geërgerd afgevraagd, waar beide contrabassen en de bas-tuba bleven waren. Indien er van moei] heden sprake is geweest, dan Toonkunst er de HOV scherp wijzen, dat er dingen zijn, die zelfs' lid van een beroepsorkest zich niet gestraft kan veroorloven. Maar alles bijeen werd er homo; en kleurrijk gemusiceerd, vooral het koper zeer goed was. Dat de uitvoerenden de talrijke zoekers tevreden hebben gesteld, ons buiten twijfel. Mendelssohn's' is de brug naar de Bach-renaissai van onze tijd. Wij mogqn er dankb; voor zijn, dat Herman Zaal dit \y met zijn Toonkunst-koor heeft wj| dienen. w. SCHRE De vervuiling van de All grachten en singels door de primitii afzonderlijke rioleringssystemen hi de bijzondere aandacht van rijk en meente. De commissaris voor de werkgele; „hcid heeft thans medegedeeld^ dat het oog op de versnelde voorbereii der uit te voeren rioleringsplannen belangrijke bijdrage uit 's rijks k; toegekend voor de indienstneming extra technisch personeel bij de dii van Openbare Werken. In het kader van de verschaffing werkgelegenheid door de overheid ook de stichting van een rioolw; zuiveringsinstallatie als een urgent opgenomen. Aan het Centraal Hei laarsverbond en een vijftigtal ben vissers, die over de vervuiling van water hadden geklaagd, zal door B. W. worden bericht, dat uitgebri plannen in voorbereiding zijn voor centraal afvoeren en zuiveren van afvalwater dat thans nog direct op grachten en singels wordt geloosd, UITSTEKENDE W ■laan, zulks ondanks hi Boerstra, terwijl tijden moest uitvallen. Een b Belgische spel te desti ■tukken beter dan de I enthousiasme in somm heel, dan toch voor c bracht ook een groter die volkomen verdiend rjE STRIJD was leven siast met niet stee hockey. Dat kon ook nic het spel van de Belgen men weet het, daartegi moeilijk optornen. De verhindering van gevolg dat Esser op d( laats terecht kwam ei eaumont als linksbuitei geren. Het spreekt vanz deze opstelling eerst wi van zaken moest wenne beter op werd toen ee Kruize noodzaakte, na r spelen, uit te vallen. T de zaak completeren, i wone plaats, rechtshalf verhuisde in de midden] en Ancion ging in de vo En al mag de Kampong- all round-hockêyer zijn, hoedespel moest hij zie aanpassen. Maar daarvoor had N de leiding genomen doo; gisteren de beste speler landse voorhoede, al die Hooghiemstra weinig vo deed, een pass van Esser deze weer op de van her ze voor 't Belgische doe] (10). Het was een wat atie, waarbij de bal o: Van Leer door in het do Stil zat de Belgische i maar meestal liepen de op de Nederlandse de! Mulder in actie moest ki fel schot van Delaval. kwam 't tweede Nederla Na een fraaie solo-actie hiemstra plaatste hij de t de stick van Bouwman maakte en hard inschoot Die achterstand zette nog grotere krachtsinsf Felle aanvallen werden i een door rechtsbuiten B nomen vrije slag kwam linksbuiten Kielbay die dacht en hard langs Mu (21), de ruststand. In de tweede helft was wijzigde Nederlandse vc meer op elkaar ingespee een dergelijk tempo op i ■che verdediging voor pri gesteld, die ze slechts m( moeite vermocht op te eerste offensief na de h, toch voor de Belgen, mi hoedespel was te weinig het onze defensie erg lasi Teveel werden de ballen I ren geslagen en daarmede de Nederlandse verdedige maken. Neen, dan waren vn onze landgenoten heel lijker. En toen Van Beau toegespeeld kreeg, enkele «eerde en toen een afge zet gaf; was het Bouwrna Leer wederom passeerde daarmede de hattrick op bracht. En het was tenslotte F die de eindstand op 41 1 I éen schot van Ancion via Leer voor de stick van terecht was gekomen. D, |N DE strijd om het lan schap heren won DKS van Meppel, waaruit wel de Noordelijke kampioen i weer een ondergeschikt) [)E MUZIEKTUIN IN DE HOUT bleek Zaterdagmiddag eensklaps zo drastische verandering te hebben onder gaan, dat wij er aanvankelijk rond dwaalden als een kater in een vreemd, doch niettemin uiterst gezellig pakhuis. Een pakhuis, inderdaad, van alle moge lijke kermis-attracties en vrolijk amuse ment. De voetbalvereniging RK AFC heeft hier namelijk met vereende krach ten een groots opgezette Fancy-Fair in gericht (onder de titel „Hup AFC!"), waarvan de opbrengst bestemd is om de kostbare (in twee betekenissen) jeugd afdeling der vereniging op de voetbal benen te houden. Zaterdag en Zondag was het reeds feest en vanavond is het de laatste avond. De hoofdschotel van deze Fair is on getwijfeld het rad van avontuur, aan gebracht in de grote muzieknis, alsof deze er speciaal voor was gebouwd. Steef Schagen is hier de geestige boni- seur, die de mensen rad van tong naai zijn ratelend rad lokt. Hij heeft dit weekeinde dan ook al heel wat belang stellenden om zich heen verzameld en velen van hen zijn met mooie prijzen trots huiswaarts gekeerd. Want die prijzen zijn niet gering: er zijn dames-, heren- en kinderrijwielen, radiotoestel len, electrische scheerapparaten, origi nele Delfts blauwe serviezen en dan verder nog al die andere echte koek- rad-prijzen, zoals taarten, dozen bon bons, zuurstokken enz. Maar er zijn nog tal van andere at tracties. Buiten kan men nog zijn vaar digheid in het doelschieten op de proef stellen, oliebollen eten of dansen op de vrolijke muziek van de Kaj otters-band. Binnen kan men zich weer op wijze vermaken: daar onthult eer,^t zegster de sluiers van de toekomt™ vindt men alle mogelijke schiet-, smijt- en hengeltenten, daar kan'S goede en goedkope snuisterijen l"ï en beleeft men de originele pers-sensatie". Bovendien is er' doorlopende filmvoorstelling waar' kan genieten van sport, spel, zot::',, en avontuur op het witte doek. Vanavond is het de laatste avondl deze fancy-fair en het is dê rj waard er eens een kijkje te men. Er zijn nog legio verrassingf'§ petto (wij wierpen namelijk een s,fT blik in het magazijn). En de te- fietsen moeten er óók uit vanavon» I «pelen. HHYG Venlo DKS Meppel 1 1 1 0 0 0 0 0 Het ligt in de bedoeling om mat gang van 1 September 1952 aan handelsschool en de handelsavjl school het vak machineschrijven >rj voeren. De bezwaren, die de niin;| van O., K. en W. hier aanvankelijk j gen had, zijn thans opgeheven e|;| staatssecretaris is bereid voor de «I sehaffing van schrijfmachines sutel te vertrekken. De gemeentelijke 1 drage in de aanschaffingskosten f indien de raad hiertoe mocht bcsi(._ 4500 bedragen voor tien macn' Dit is veertig procent van het t] benodigde bedrag. Rijk en p!'°' nrmen de overige zestig procent hun rekening. Daar de avondschool voor hpt W" deel bezocht wordt door leerlinge® in een dagbetrekking werkzaam daarnaar solliciteren, is net Kev';; dit onderwijs in de lagere avondk"- te geven. Het voornemen bestaat aantal lessen in de tweede klasse boekhouden met één te vermin' en voor machineschrijven twee in te voeren. Wat de dagschool betreft wil i»6® de derde en vierde klasse het a>' lessen per week met één les voor a1 chineschrijvên uitbreide" Strawberries 2 en Hem BMHC 6 en Hudito opniei om twee plaatsen in de 1 Den Helder kwam het eii strijd tussen Hermes en St: met 2—2, terwijl BMHC van Hudito won. BMHC 6 110 Hermes 10 1 Strawb. 2 10 1 Hudteto 10 0 Terriers kwam niet binn omdat Schaerweyde 3 zie competitie terugtrok en c sprekend degradeert naar c Daardoor zijn de kansen overige ploegen gestegen, nu vier candidaten zijn plaatsen in de 3e klasse en ten uit 2 wedstrijden en ir Wedstrijd tegen Amsterda jyvoor de boeg, heeft Terriet feld goede promotiekansen Bij de dames won Quick -! '30 van Groningen, zodat se dames in de strijd om - Kampioenschap nu de ee delen met Gooi, maar de •«artsdag spelen wedst: jj Quick zal wel de beslissing DEM schijnt regelrecht i Klasseschap af te stevener de 21 overwinning var JWeek op Aeolus 2 werd gi O van SV' 35 gewonnen, Beverwijkse dames met 4 2 wedstrijden fraai aan de k de promotiecompetitie. Weg met onhandige IHcdoorurli ▼«arltjke scheermesjes. Een nieu middel. NOXACORN. neemt de •0 seconden. Eeltplekken en ekal echrompelen met wortel en «1. verde wonderolie. Jod|um en het r eenxoeaïne. Een flesje NOXAC Septièch Likdnnrnmiddel van f. 1 U veel ellende (Advertentie, ij

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2