Vragen staat vrij Broei proper Chefarine 4 Rustige consolidatie op alle markten BANDEN Om het geluk van Peter Op laatste straten De witte strepen Toelichting Dringend verzoek Jammer Alimentatie Gaat niet Zal niet helpen De regen kwam Jaarverslag N. V. Philips J-1ET „LEITMOTIV" in het jaarverslag, dat de NV Philips dezer dagen heeft gepubliceerd is: rustige consolidatie van het concern op alle markten. Er werden in 1952 geen grotere winsten gemaakt dan in het jaar daarvoor en voor het lo pende jaar worden ook geen noemenswaardige stijgingen verwacht. De winst van het gehele concern, dus met inbegrip van de Amerikaanse en Engelse trusts bedroeg f 64.150.000.—. De wereldomzet steeg met 11 procent tot bijna 1384 millioen. Het winstpercentage van de wereldomzet bedroeg dus 4.6, doch vóór de aftrek van de belastingen maakte de winst 10.4 pet van de wereldomzet uit. De omzetstijging in de landen overzee bedroeg ongeveer 17 pet. In het afgclo- pen jaar is de weerstand bij de verkoop groter geworden, doch het concern heeft in het algemeen zijn marktaandeel kunnen handhaven. In bepaalde sectoren is het erin geslaagd dit te vergroten. Meer aandacht voor handelspolitiek Defensie-opdrachten Ik plak vrijwillig De ruil Batist Boekbindster Pierre Bonnard Edelsmid Het verbruik Geestelijk leven Gen. Synode over de predikantswedden Classificatie stuit op bezwaren Beroepingswerk Pim, Pant, Pom en de Wonderlamp m Radioprogramma LICHT^ LOPEND door Kittg Lessels Viervoudige werking.,j met extra geneeskracht BURGEMEES JAAR li Een persoonlijke con door B. en W. Luister eens naai WOENSDAG 13 MEI 1953 EEN LEZER VRAAGT of die witte strepen die ontstaan door 't con denseren van uitlaatgassen, alleen bij schroef-vliegtuigen voorkomen of ook bij straal-vliegtuigen. Bij beide komen ze voor, want ze heb ben beide uitlaatgassen. Mentor zag laatst strepen, die toonden dat de vliegenier over fantasie beschikte. QNLANGS SCHREEF Mentor, dat in een verlofs-lokaliteit ook in besloten bijeenkomsten geen sterke drank mocht worden verkocht. Men verzoekt Mentor er op te wijzen, dat dit alleen opgaat voor openbare ge bouwen, zoals café's enzo Doch niet voor niet-openbare inrichtingen zo als dansscholen, die zuiver besloten zijn en hun zaal ook alleen aan be sloten gezelschappen verhuren. pEGELMATIG KRIJGT Mentor brieven zonder naam en adres. Deze kunnen niet worden behan deld. Als men naam en adres op geeft en geheimhouding verzoekt, dan krijgt men die geheimhouding. LIET IS INDERDAAD jammer, dat 1 de Noodwet alle inkomsten, be halve de bijdragen die men van kin deren ontvangt, voor aftrek in aan merking laat komen (behalve dan de grens van f 100). In Uw geval gaat het er om, dat uw werkgever zijn vrijwillig pensioen niet wil geven als er wordt afgetrokken. Maar be spreek dit eens met de Raad van Arbeid. Het is een onverplicht pen sioentje. Dus, wie weet. Anders moet u bijsteun krijgen en dat kost de publieke kas geld. MEN KAN INDERDAAD voor ver rassingen komen, met die ali mentatieplicht. U zult in uw geval wel moeten opbrengen voor de moeder van uw eerste vtouw, omdat uw kinderen uit uw eerste huwe lijk reeds verdienen! Onlangs werd een geval door Mentor behandeld, waarbij zich dit voordeed: Een man was gehuwd met een dame die ge scheiden was en waarvan de man destijds eiser was. Dat wil in dit geval zeggen: ze nam de schuld op zich zonder dat van schuld sprake was. De bekende grote leugen dus. Die eerste man raakte, ruim twintig jaar na de scheiding, aan de steun. Toen werd zijn eerste vrouw aan gesproken. Nu kan in feite de twee de man opbrengen voor de eerste man. Aan deze dingen wordt niet altijd gedacht! DEEDS EERDER meent Mentor er op te hebben gewezen dat men geen vermogens-bestanddelen kan „wegwerken" om een zo groot moge lijke uitkering van de Noodwet te kunnen ontvangen. Ook niet door verdeling onder kinderen enzo. Als de Raad van Arbeid daar op een ge geven ogenblik achter komt, krijgt u de grootste narigheid. Er op spe culeren: ze merken het toch niet, is roekeloos. Want zulke dingen ko men op enig moment toch uit! MENTOR VREEST, dat het u niet zal helpen, wanneer u de huidige f. woning voor eeu kleinere ruilt. Daarmee heeft u de inwoning er NIET uit, hetgeen toch uw bedoe ling is. Tenzij natuurlijk degene met wie u ruilt de inwoning wil overnemen, de beide eigenaars met de ruil accoord gaan en volkshuis vesting geen bezwaren maakt. EINDELIJK EEN HUIS. Wel niet helemaal 'n eigen huis. Want er was 'n kantoor in gevestigd, waar van men de woning in onderhuur kreeg. Maar toch een woning en dat is al heel wat. Toen kwam op zekere dag een zware regenbui en veroorzaakte een stortvloed binnenshuis. De nieuwe meubelen liepen zware schade op. En nu gaat het er al geruime tijd om: wie zal de schade vergoeden: de eigenaar van het huis of de hoofd- Voor 1933 wordt rekening gehouden met een stijging van de omzet, door de invloed van een aantal nieuwe produc ten, waaronder televisie en telecom municatie. In diverse landen is zich in 1952 een gunstige tendenz voor uitbrei- dng van de verkoop van televisie-ap paraten gaan aftekenen. Voor zover zich thans laat aanzien, is het te ver wachten dat de stijging van de omzet in het lopende jaar gepaard zal gaan met handhaving van de winstmarge van het afgelopen jaar. De productie der Nederlandse fa brieken war in 1952 één procent lager dan in hét jaar daarvoor. Voor 1953 wordt echter een kleine productiestij ging verwacht. Doordat de ontwikke ling van de televisie sneller ging dan men had verwacht, waren de aanschaf fingen van vaste activa groter dan in 1951, namelijk 113 millioen, tegen 97 millioen. De afschrijvingen be dragen voor 1952 19.683.000 tegen 18.359.000 in 1951. Aan interest werd betaald 8.590.000. Dividend: 7.2 procent op de cumula tief preferente aandelen en 12 procent op de gewone aandelen. Dit betekent een bedrag van 26.612.000. TAE defensie-productie 's bij verschil- U lende hoofdindustriegroepen zeer uiteenlopend. Er zijn groepen die in het geheel geen militaire opdrachten hebben uit te voeren, terwiil bij andere groepen de productie nagenoeg geheel uit defensie-productie bestaat. Wat de mogelijkheid van een ontspanning der internationale situatie en een vermin dering v»7i 4e oorlogsdreiging betreft, is het streven der N.V. erop gericht een discontinuïteit van de defensiepro- pramma's op te vangen, waartoe zij, dank zij haar outillage, ook in staat is. Het verslag van Philips constateert, dat de economische toestand in de we reld er in 1952 zeker niet beter op Is geworden. Als de omstandigheden op het terrein van de handelspolitiek in 1953 niet al te ongunstig zullen znn. zal de personeelbezetting van de Neder landse bedrijven niet opnieuw een vermindering behoeven te ondergaan Er werken momentpel 95.000 mensen bij Philips, tegen 99.000 in 1951. In Nederland werken bij de Philips-be- drijven 41.000 personen, tegen 44.300 aan het eind van het vorige boekiaar De aandelen zijn voor de nominale waarde in portefeuille genomen en het is de bedoeling deze weer te plaatsen buiten het Ne'derlandse beursverkeer (Naar vernomen wordt onderhandelt Philips nog steeds over aandelen-emis sies te Zurich en Brussel Red J Dp belastingen drukken zwaar op de re sultaten. De maatregelen die in Ne derland en in enkele andere landen zijn genomen, dragen het karakter van uitstel van betaling, b.v. door het toe staan van vervroegde afschrijving Voor de rentabiliteit is dit van weinig betekenis, daar bij de reservering ook met de latente belastingverplichtingen rekening wordt gehouden. De verlich ting werkt daardoor alleen op het ge bied van de financiering. Verheugend wordt het genoemd, dat de investeringen in gebouwen en ma chines nagenoeg geheel met eigen middelen kon worden gefinancierd. Er wordt geen grote exportstijging ver wacht, voornamelijk tengevolge van de handelspolitieke belemmeringen. Televisie UET is mogelijk, dat de kroning van koningin Elisabeth, die, zoals be kend, over geheel Europa op de tele visie zal zijn te volgen, het begin gaat worden van een continentaal televisie net. Bij de uitzending van de kroning zal een „lijnvertaler" van Philips in bedrijf worden gesteld. Dit apparaat maakt uitwisseling van TV-program- ma's van verschillende standaard mo gelijk. Tegen het eind van 1952 teken de zich in Nederland toenemende be langstelling voor de televisie af. Er komt ook vraag naar FM-ontvan- gers. De practische bruikbaarheid van bewoner. De eigenaar beweert niets met de onderhuurder te maken te hebben. De hoofdbewoner zegt dat de eigenaar aansprakelijk is. Wie heeft nu gelijk? De schade dient te worden ver goed door de hoofdbewoner, want tussen eigenaar en inwoning bestaat geen enkele juridische band. Die hoofdbewoner kan dan trachten de schade weer van de eigenaar ver goed te krijgen. AL PLAKT U vrijwillig zegels, dan wil dat niet zeggen dat U des wege recht heeft op ziekengeld. Daar is de rentekaart niet voor. Wel kunt U t.z.t. aanspraak maken op ouder domsrente en eventueel invalidi- teitsrente. Deze uitkeringen worden thans van „Drees" afgetrokken. Maar hoe dat zal zijn tegen de tijd dat U in aanmerking komt, is niet te zeggen. Of Mentor doorplakken aanraadt? Zeker, als U doorplakt, zult U daar t.z.t. de vruchten van plukken. Temeer doorplakken om dat U dit nu al bijna vanaf het begin der wet heeft gedaan. ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in (Je krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. UET IS OP ZICHZELF niet onbil lijk, waneer de eigenaar een klein bedrag aan administratiekosten vraagt in verband met de woning- ruil. Ten slotte heeft deze ruil voor hem geen enkel belang. PlEZE STOF is genoemd naar een Franse wever; Baptiste Cambray. Hij leefde in de dertiende eeuw. Het is, zoals U natuurlijk weet, een zeer fijne stof, die overigens ge maakt wordt van zeer verschillende vezels. Linnen, wol, katoen, zijde etc. VOOR ZOVER HET betreft het kunstzinnig inbinden van boe ken, wordt dit zeker door vrouwen gedaan. Enige opleiding daartoe is te krijgen bij een kunstnijverheids school, of een van de hogere oplei- dlngs-instituten voor sierkunst bij voorbeeld aan een academie. Tot de vakschool voor boekbinder worden geen meisjes toegelaten. JJEZE SCHILDER is overleden in 1947. Hij was een geestverwant van Vuillard en Roussel. De charme van zijn werk is dat hij steeds van de kleur uitgaat, zijn werk een Uiterst gevoel voor stemming heeft en niettemin ingetogen blijft. Er zijn Veel boekillustraties van hem. HIT IS EEN niet beschermd be roep. U kunt een opleiding vol gen aan een van de kunstnijverheids scholen. Mede aan de vraagster in zake boekbindster, vermelden wij dat er kunstnijverheidsscholen zijn in Amsterdam, Maastricht, Breda, en Arnhem, de duur van de cursus 4 jaar is (Arnhem 5 jaar) en de kosten f 150.per jaar zijn. Toela tingseisen: ambachtsschool of ULO. UW STRIJKIJZER verbruikt zo- veel dat U van een kilowatt 2 tot '2% uur kunt strijken. Uw stof zuiger kunt U 4 tot 5 uur gebruiken. De radio verbruikt het kilowatt in 30 tot 20 uur (hangt van de soort af). MENTOR de hete-luchtmotor als aggregaat voor stroomopwekking is bewezen. Er is een nieuw prototype, met groter ver mogen en groter nuttig effect gereed gekomen. Tegen het einde van dit jaar zal het gereed zijn voor fabricage. In een beschouwing van de econo mische toestand wordt gezegd, dat on ze regering meer dan tot dusver aan dacht aan de handelspolitiek zal moe ten schenken, mede gezier de zich de laatste tijd zeer toespitsende interna tionale concurrentie. De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft zich gisteren langdurig beziggehouden met het ont- werp-generale regeling voor de predi- kantstractcmenten in vijf klassen met een aanvangswedde voor de laagste klasse van f 39B0 en voor de hoogste klasse van f 5400. Bij de algemene beschouwingen zijn tegen deze classificatie ernstige bezwa ren gemaakt. Vele leden meenden, dat het leven op het platteland niet goed koper is dan in de stad en dat de aan zienlijk hogere bijdragen voor de pen sioenen van de predikanten ter verbe tering van de pensioenen der emeriti niet door de predikanten, doch door de gemeenten moeten worden opgebracht. Kerkvoogden maakten bezwaar tegen de wijze, waarop volgens het ontwerp de aanslagên van de centrale kas voor de predikantstractementen zullen wor den geregeld. Het huidige reglement gaat uit van de financiële draagkracht der gemeenten, het ontwerp daarente gen van het zielental. Ook de classifi catie van de predikantsplaatsen vond verder verzet zowel op practische als ideeële gronden. De rapporteur, ds J. Vink, betoogde, Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lage Vuursche (toezegging) H. Harkema te Zeist. Beroepen té Tjams» weer: P. de Pree, candidaat te De Bilt. Geref. kerken Beroepen te Wijhe: C. Goeman te Schip luiden. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Charlois: E. Teunis te Monster. Chr. Geref. kerken Bedankt voor De Krim (Ov.): A. Grup- pen te Biezelïnge. Beroepbaarstelling: de heer W. H. Velema, candidaat te Den Haag, stelt zich thans beroepbaar. Evang. Luth. kerk Drietal te Leeuwarden: L. G. C. Gra- brandt te Wildervank-Veendam, J. Gron- loh te "Arnhemen^G^M. Vries te Nijme gen. Geref. gemeenten Bedankt voor Veenendaal: H. van Gilst te Elspeet. 15. Terwijl de emir buiten op het keu kentrapje rustig zat te wachten tot zijn vrouwen met de schoonmaak klaar zouden zijn, ging het in net studeerver trek van de emir minder rustig toe. Verschillende vrouwen waren bezig met de muren te witten. Anderen hielden zich bezig met deuren en kozijnen te schilderen, terwijl Rosanna, de hoofd vrouw van de emir, zijn bureau schoon maakte. Nu had zij daar niet veel werk me. Alles wat oud en versleten was, gooide zij doodeenvoudig het raam uit! „Weg met die kapotte rommel", riep ze, terwijl ze een verroest zakmes in haar hand hield. „En die ouwe zak boekjes van verleden jaar kunnen óók weg. Kijk eens: kapotte stekkers, rol-L letjes ijzerdraadWaar bewaart zo'ij man dat voor, zou je zeggen. Hij heefJ toch geld genoeg om nieuw te kopen? Stompjes potloden, stukjes vlak volgden! de kapotte stekkers en het zakmes naaJ buiten. Het duurde niet lang of hetl bureau van de emir zag er uit alsof e:ï een zwerm sprinkhanen op los wail gelaten. Alle hoeken en gaten, alle vakJ jes waren leeg. Rosanna bekeek heil resultaat met een tevreden gezicht! „Ziezo, dat noem ik opruimen. Nu kail ik dat bureau teenminste eens lekke:! wrijven. „Nog een ogenblikje. Ahmed"! riep zij achter de dichte deur. „Ik ben| bijna klaar!" dat de commissie van rapporteurs aan vankelijk zeer geporteerd was voor de instelling - van drie klassen, doch ge zwicht is voor de sterke argumenten van de commissie voor ontwerp. Op heffing 'van de laagste klassen zou in tal van gemeenten de liquidatie van de predikantsplaats forceren; daar kan men niet hoger komen dan het mini- mumsaiaris plus de pensioenstorting ad f 540. Spr. meende, dat de classifica tie moet worden gevonden in het op- slijtende karakter van de grotestads- arbeid. Spr. verzette zich tegen de sug gestie, om de centrale kas op te heffen. DONDERDAG 14 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 NCRV, 9.30 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 8-30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal ensemble en orgel. 9.30 Niéuws. 9.45 Kamerorkest. 10.00 Kamermuziek. 10.30 Maastrichts Stedelijk Orkest. 10.55 Ponti ficale Hoogmis. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Prome nade Orkest en klein koor. 14.00 „Bonds dag", reportage. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Bondsdag, reportage. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Strijkkwartet. 16.35 Piano-récital. 17.00 Metropole Orkest en solist. 17.45 Gram.muziek. 18.00 Zang en piano. 18.25 Gram-muziek. 18.35 Sport. 18.45 Gram. muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Bondsdag, reportage. 19.40 Gram. muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bondsdag. C.J.M.V. 21.00 Gram.muziek. 21.15 Lichte muziek. 21.40 Lenteprenten. 22.00 Kamer orkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S O.S.-berichten. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Orgelconcert. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert (verv.). 9.30 Gram. muziek. 10.35 Kinderkoor. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Strijkorkest. 11.30 Plano duo en koor. 12.00 Gram.muziek. 12.25 ,,In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Practische wenken voor hengelaars. 12.55 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en gram.muziek. 13.30 Lichte muziek. 13.55 „Désiree", hoorspel. 14.50 Pianorecital. 15-20 Voor de zieken. 16.10 Dansmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Sportrevue. 17.45 „De eeuwige in de tijd", causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18-30 Gevarieerde muziek- 19.00 „Gespro ken Brief uit Londen". 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 20.50 „De Koning komt tot de zijnen", hoorspel. 21.55 Gram.muziek. 22.05 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Gram.muziek. 23.4024.00 Orgelspel en zang. VRIJDAG 15 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Ik geloof je", hoorspel. 12.10 Gramofoon muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok- RIJWIEL g MOTOR (Advertentie, Ing. Med.) Peters enig antwoord was. dat hij haar zijn nu verfomfaaide wollen bal aanbood, die hij de hele Atlantische Oceaan meegesleept had. De vrouw fluisterde tegen hem met zachte, lief kozende Spaanse woordjes en Lynne zeide met haar ontwapenende onom wondenheid: „Je keurt z'n ogen niet goed? Die kreeg hij van zijn moeder". De oude dienstmaagd antwoordde slechts met een schouderophalen: toen ging zii naar binnen door de deur. zeggende „Si usted gusta alstublieft en Lynne liep door en volgde haar door een ruime hal naar een kamer rechts daarvan. „Wilt u hier wachten. Mijnheer en mevrouw komen dadelijk. Mevrouw is inkopen gaan doen voor de baby en riidt dan met mijnheer te rug van ziin kantoor. Wii wisten niet of u vandaag, morgen of gisteren zoudt aankomen", legde zii uit. „en konden dus niet aan het station zijn". Zij wachtte even en de uitdrukking van haar gezicht veranderde op onge looflijke wijze wanneer zii naar het kind keek, het vijandige gmg dan uit haar ogen en zii begonnen te schitte ren. Maar zii zei weer: „De ogen znn te blauw", schudde haar hoofd en sloop weg. Lvnne ging makkelijk in een diepe stoel zitten, met Peter op schoot. Zij keek onderzoekend de kamer rond 't was een echte zitkamer: luxueus-ge makkelijke leuningstoelen, een sofa langs de gehele muur. lage tafeltjes, veel boeken, een radio, een borduur- werkje, couranten, goed-gevulde siga rettendozen. een dominosnel. een leren etui met bridgekaarten. Men kon zich de Garrons voorstellen, door naar deze kamer te kijken en dan moesten het wel plezierige, huiselijke, rijke men sen zijn; de kamer ademde het familie leven. De muren waren bespannen met mat ivoorkleurig leder, het vloerkleed was mosgroen, de tafels waren van Brazi liaans rozenhout. Door de brede open geslagen ramen zag men een prachtige patio, waar men door de witte poort jes het uitzicht op een sub-tropische tuin had. Aan de muren hingen Engel se platen en een foto in een ebbenhou ten lijst, 't Portret van Michael Gar- ron, in Londen genomen. Lynne wist dat 't in Londen gemaakt was, daar er net zo een op Lorna's nachtkastje had gestaan. In ieder opzicht was dit por tret precies het zelfde: het fiinbesne- den, schrandere gezicht, de wijze waar op hij ziin hoofd hield, de zweem van een glimlach: Toch was er één merk waardig verschil: op Lorna's exemplaar stond zijzelf ook; het was een buste opname van hen beiden geweest. Verwonderd stond Lynne met Peter op en liep er heen om 't portret van dichtbij te bekijken. En zij vergiste zich niet, toen zij ontdekte' dat er een stuk van de foto afgeknipt was: 't emge wat er van Lorna nog te zien was, was een stukje van haar schouder. Zij ging terug naar haar stoel en herinnerde zich. dat de Spaanse dienst maagd ontstemd was geweest_ omdat Peter's ogen blauw waren. Zij kreeg een indefinieerbaar gevoel van vijan digheid om zich heen, dat haar was tegemoet gekomen aan de voordeur, t had haar aangezien uit de ogen van de oude vrouw en 't bleef bij haar in deze kamer. Er klonken voetstappen in de patio; 't zonlicht verdween even door de open ramen, toen de hoge gestalte van een man er door liep. Zij keek op toen hij binnenkwam en kreeg een steek van treurige herinne ring door haar hart, want hij leek on gelooflijk op de gestorven piloot; zo zelfs, dat zij bijna „Michael!" tegen hem gezegd had. Dezelfde lengte en lenigheid, de grijze ogen, die je opnamen, 't fors gesneden gezicht, zo zongebruind als de kleur van notenhout, 't donker haar, de vast beraden kin, de vitaliteit, de kracht, de levensblijheid, dit alles bij elkaar maak te dat hij erg op Michael Garron leek. Maar toen hij dichterbij kwam, zag zij dat hij jonger was. En toen, beseffende, dat hij Michael's broer moest zijn, zei zij zonder aarzelen: „U bent Bryce". Toen hij naar haar toeliep had hij tijd om haar op te nemen en de eerste in druk van Lynne Carrick was onuit wisbaar: een schoonheid, gebruind en bloeiend en zo jeugdig fris, buigzaam als de boog van een schutter, boeiend, aantrekkelijk en openhartig. Een beto verende persoonlijkheid gekleed in een goedzittende witte jurk, met een gevoe lige mond en mooie ogen en Peter die onbezorgd sluimerde met zijn hoofdje tegen de welving van haar borst Hij keek op haar neer en 't was Michael's glimlach waarmee hij zei: „Bent u er zeker van?" „Ja, heel zeker! Zelfs, indien Michael niet zo dikwijls over u gesproken had, zou ik toch gezien hebben dat u zijn broer was. U lijkt op elkaar als twee druppels water". „Ik ben blij dat u niet zei: als lood op oud ijzer", lachte hij. „In ieder geval", ging zij voort, „zijn de mannelijke Garron's lang en hebben zij een rechte rug". „Wie heeft dat gezegd?" „Uw oude gedienstige". „Pepita liever gezegd: Peppy? Zij kan 't weten, zij was al in dienst bij mijn grootvader". Hij gaf haar een hand en voegde er aan toe: „En u bent Lyn ne Carrick?" „Weet u 't zeker?" „Ja, heel zeker. Niet omdat ik u her ken aan de familietrekken der Car- rick's, maar omdat hij keek naar Peter, zijn gezicht werd ernstig en zijn mond verstrakte „dat kleine kerel tje op uw schoot't zo zonneklaar maakt. Trouwens, Peppy kwam zo net aange hold om mij te vertellen dat u en Pe ter aangekomen waren". Hij ging zitten op de leuning van haar stoel, terwijl hij 't kind onderzoe kend aankeek. „Hij lijkt verdraaid veel op Michael", zei hij, en 't was net alsof hij daarmede het grote verlies van de Garron's mee wilde aanduiden, hun herinneringen, en boven alles hun toe wijding voor dit stukje van Michael dat was blijven leven. En Lynne wist dat aan Michaels zoon al een warm hoekje van dit huis toebedeeld was en zij was er in haar hart dankbaar voor. Bryce zei, terwijl zijn hand zachtjes die van Peter omvatte: „Michael's dood was een harde slag voor ons". Lynne's blik was, toen zij antwoord de, gevestigd op de foto, die gedeelte lijk verminkt was. En zij merkte dat zij de smart van haar zuster met klem naar voren bracht en die verdedigde: ,,'t Was een verpletterende slag voor Lorna, bijna een dodelijke: maar zij mocht niet bezwijken terwille van Pe ter. Zij was heel kalm en dat was zo ondraaglijk, want je wist steeds dat zij innerlijk leed; zo'n vreselijk, onuit gesproken wanhoop. Zij waren zo nauw- verbonden geweest, Michael en Lorna, zo eenzaam de één zonder de ander". (Wordt vervolgd) Elk (ablet Chefarine „4" beval extra geneeskracht, dank zij dij samenwerking van 4 wereldhs roemde geneesmiddelen. yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n4lje doet wonderen!I (Advertentie, Ing. Med.) NEELTJE PATER HEE] moeden, dat in het schildi doipj'e Broek in Waterlanc feaar dood een aantal noo van de uitkeringen uit het de gelden, die haar man was de vrouw van een rijk in Waterland woonde. Zij h zien van al het nodige spreken van een overdadig bleef alles behalve onverzor het tijdelijke met het eeuv toen al lang overtuigd van toneelstuk van de eerste hel de moderne toeschouwers w BROEK IN WATERLAND ia plekjes, die jaarlijks duizenden 75.000 en 85.000 geweest, aangt cars, met extra boten en extra tr zullen er dit jaar naar de burj tegen de 100.000 komen. „Wat 1 genbezoek dit keer de gehele wi met kennelijke voldoening. „Voo veest, die tijdens bun vacanlie in AI duurde hun verblijf dan niet 1 prettig, dat zij Broek niet over; I nemen de vreemdelingen steeds is echter, dat voor de handel gee ER IS GENOEG, dat een an Broek in Waterland w£ Het heeft zijn bekendheid vooral te danken aan zijn re het properste dorp van Ne< te zijn. Buitenlanders kijk© ogen uit, wanneer zij dorp en zelfs stedelingen het straal hun huis zien schrobben of op het platteland de wit gesc ■klompen netjes op een rij v gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline! Orkest. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Schooll radio. 14.30 Gram.muziek. 14.50 Piano,! viool en cello. 15.15 Boekbespreking. 15.3)1 Gram.muziek. 16.00 „De beleperone en del Christusdoorn als kamerplanten voor eeil zonnig venster", causerie. 16.15 Grara-f muziek. 16.40 Gevarieerde muziek. 17.0t[ Promenade-Orkest. 17.30 Militaire cause! rie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Fries prof gramma. 18.00 Gram.muziek. 18.25 „Speel trum v. h. Chr. Organisatie- en Verenifll^ mn^sl^'en"' causerie' 18-4„°. Hu™l fleur "zien staan en de paad] 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 - J geringsuitzending: „Verklaring en Toeliclj ting". 19.30 Gram.muziek. 20.00 Radii krant. 20.20 „De Nachtwacht", opera. 22. Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOi berichten. 23.15 „Het Evangelie in Espi ranto". 23.3024.00 Grhm.muziek. HILVERSUM n. 298 m.: 7.00 VAR, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVR< 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARj 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymni tiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8: Voor de huisvrouw. 9.05 Operamuziek. 9. Voor de kleuters. 10.00 „Kinderen en Me;] sen", causerie. 10.05 Morgenwijding. lOij Gram.muziek. 10.30 Schoolradio. 105 Orgel en zang. 11.15 Voordracht. 11.35 praan en piano, 12.00 Musette-Orte' 12.30 Land- en Tuinbouwmededelinee 12.33 Sport. 12.48 Gram.muziek. 18.C Nieuws. 13.15 Mededelingen of grac muziek. 13.20 Metropole-Orkést en 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Brabants trii 14.50 Voordracht. 15.10 Orgelconcert, 151 Dansmuziek. 16-00 Gram.muziek. 16.1 Voor de jeug(3. 17.00 Mannenkoor. 1<J Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. Felicitaties. 18.45 Voordracht. 19-00 cialistische liederen. 19.15 Orgelspel. 10' ,,De Middeleeuwen in Frankrijk", caustt 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Strijj kwartet. 20.30 „Benelux". 20.40 „Aanp sing", causerie. 21.00 Metropole-Orto 21,30 „Na. Stalins dood"; causerie. 21.' Zang en gitaar. 21,55 Reportage. Lichte muziek. 22.45 Buitenlands w«j overzicht. 22.40 „Vandaag", causerie, 22 Avondwijding. 23-00 Nieuws. 23.15—21 Gramofoonmuziek. Televisieprogramma. KRO. 20.';ld 21.45: 1. Gastenboek; 2. Weerberichl'l „Zoals het klokje thuis tikt".... - Paut'1 4. „Het Ballet der Lage Landen". PIET KEE, de jonge, begaajit organist van de Grote Kerk It I Alkmaar, is te beluisteren in ee'l kort concert op de beide orgels i» I dit kerkgebouw. Donderdag 9.1' I over Hilversum II, 298 meter). I CONCERT VOOR MOND' I ACCORDEON. Moderne com po-1 nisten kunnen elk instrument gr- I bruiken voor het scheppen sn" I schoonheid. Zo schreef in 1951 I jonge Engelsman Michael Spi®»' I kovsky voor de virtuoos Toming I Reilly een concert voor moni-1 accordeon en orkest, dat zowc" I nog muziek werd ook. Waarin"! alleen maar gezegd wil zijn dol lang niet elk experiment slaagt Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m.) DE KONING KOMT TOT D' ZIJNEN, wederom een byb®» j luisterspel van de Engelse scWijrl ster Dorothy Sayers, uit de re.cfl Koning Incognito. Voor Wi»(| Donderdag kondigden wij een C' der spel uit deze serie aan, wt""" j bij wij de achtergrond schetste" I We mogen deze thans als beken' veronderstellen en vermelden ij» slechts, dat dit spel de opstandM van 'Christus behandelt en de n- acties van een aantal gevio"' I mensen om hem heen laat I (Donderdaa 20.50, zelfde zender DE NACHTWACHT, opera I Henk Badings. Het werk beW' I delt een periode uit het leven tl-1 Rembrandt. Het werk is tijdens"! bezetting voor het eerst t voerd in Amsterdam en toen de uitstekende muziek zeer prezen. Vrijdag 20.20 over versumI. 402 m.) oin I'- H'l- de tuin keurig zijn geharkt. I Het loont de moeite op de Zaterdagmiddag van Mei of v vember een wandeling door te maken, want dan moeten Woners het gras tussen de voor hun huis tot hét laatste gewied hebben; dan diene straatjes helder geschrobd te moeten zij bestrooid zijn rr zand. Zo eist het nog de oud tie-verordening. De burgen en een wethouder gaan pers kijken, of ieder zijn verplicli is nagekomen en of alles wel 1 proper en zindelijk is. O wee, latige; hij krijgt des Maanda aanmaning om de volgende dag alsnog gewied, geschrol zand gestrooid te hebben, we ders gaat hij onherroepelijk >on. TRADITIE GEHAND! DEZE VERORDENING dateer tijd, dat de gemeente niet voldoer Boneel in dienst had, om de sti vegen en te onderhouden. Tegen is de plaatselijke overheid gemak] 'staat die particuliere taak over te Twee jaar geleden dienden B. en ook een voorstel in, om de desbeti bepaling in de politieverordening te schaffen. Doch dit voorstel we de Raad met vier tegen drie stemn worpen. Het gemeenschappelijk yhoiiden van de straten en het zand zo vond de meerderheid, die blijkb *an traditie hecht bevordert het schapsgevoel en net gemeenscha; <;En zo kan men dus nog altijd tw Per jaar witbestrooide, schoonge Jtraten in Broek in Waterland zie: „Het is uit de tijd", zegt burge maar met duidelijke vok diyoegt hij eraan toe: „Het is toch i pthoon gezicht". De twee andere woonkernen ^■690 inwoners tellende gemeente in Waterland Zuiderwoude en Hijgen eveneens hun beurt; oc jgaat de burgemeester met zijn wel ®wce maal per jaar schouw houden BRONZEN KLA S HET IS Z.OALS de meerderhe de Raad aanvoerde: de merkw jBIroeker gewoonte van het wieden stralen en het daarna met wit za strooien bevordert het gemeense! voel. Daaraan hecht men trouw Broek in bijzondere mate. Niet alle men deze merkwaardige en aantrel plaats het properste dorp van Nei kunnen noemen, maar ook het dor] de bewoners het meest met elkaa leven. Dat blijkt hieruit: in de oorlo den de Duitsers de luidklok, die n de hand in beweging gebracht wt de toren. Na de bevrijding bcgi len voor de aanbieding van een luidklok. Maar juist toen men een vi de bedrag bij elkaar had, werd d de Duitsers gestolen klok teruggei De commissie besloot toen een ele( luidinstallatie aan te bieden. Daarvan moeten we dan ook mi ruim gebruik maken heeft het gen bestuur blijkbaar gedacht. Sinds de ding wordt de klok elke middag om

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6