Broek in Waterland properste dorp in Nederland Lichamelijke toestand der schooljeugd gaat langzaam achteruit •far ine 4 Op laatste Zaterdag in Mei en November straten schrobben en zand strooien Rundveefokkerij organiseerde zich in Provinciale Bond Hoofdoorzaken: ondoelmatige voeding en tekor t aan slaap mo* BURGEMEESTER VERWACHT DIT JAAR 100.000 TOERISTEN STRENGE SELECTIE VERBETERDE KWALITEIT VAN DE VEESTAPEL Gouden jubileum op 21 Mei ronderlamp udige werking.., tra geneeskracht der eens naar [Een persoonlijke controle door B. en W. HELDER OP BEVEL Scheepvaartberich ten RAPPORT DISTRICTSSCHOOLARTSENDIENST DEN HELDER Radio in vele gezinnen een bron van onrust Adviezen Calorieën1 Rust noodzakelijk! WOENSDAG 13 MEI 1953 (Van onze speciale verslaggever) ;ens: kapotte stekkers, rol. raadWaar bewaart zo'n I or, zou je zeggen. Hij heeft snoeg om nieuw te kopen?" itloden, stukjes vlak volgdea stekkers en het zakmes naar duurde niet lang of het de emir zag er uit alsof er sprinkhanen op los was e hoeken en gaten, alle vak- leeg. Rosanna bekeek het I et een tevreden gezicht. I noem ik opruimen. Nu kan I eau teenminste eens lekker ;og een ogenblikje. Ahmed", iter de dichte deur. „Ik ben Chefarine „4" beval leneeskrachi, dank zij da ting van 4 wereldbs- eneesmiddelen. n NEELTJE PATER HEEFT NIMMER kunnen ver moeden, dat in het schilderachtige Noordhollandse dorpje Broek in Waterland nog enkele eeuwen na ïaar dood een aantal nooddruftigen zou profiteren van de uitkeringen uit het fonds, dat zij stichtte met de gelden, die haar man haar naliet. Neeltje Pater was de vrouw van een rijke koopman, die in Broek in Waterland woonde. Zij had haar huis kwistig voor zien van al het nodige tegenwoordig zouden we spreken van een overdadig rijke inboedel en ze bleef alles behalve onverzorgd achter, toen haar man het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Zij was toen al lang overtuigd van de waarheid, die een toneelstuk van de eerste helft van de twintigste éeuw de moderne toeschouwers wil inprenten, namelijk, dat je het toch niet kunt meenemen. Bij haar leven be paalde zij, dat een groot deel van haar vermogen bestemd zou zijn voor steun aan de armen van haar dorp en bovendien schonk zij de kerk een weeshuis. Maar armen heeft Broek in Waterland weinig meer en het weeshuis is niet meer nodig. Het dorp heeft zich ontwikkeld tot een welvarende plaats, waar voor namelijk de veeteelt wordt uitgeoefend en wel op 109 grote en kleine bedrijven. Zestig procent van de hui zen is van hout helaas komen er geen nieuwe houten huizen meer bij, omdat die niet meer gebouwd mogen worden en in tegenstelling tot het overige Waterland is er in Broek zo veel groen van bomen en struiken, dat het dorp in de groene watten ver pakt lijkt. BROEK IN WATERLAND is een pittoreske plaats met tal van intieme schone plekjes, die jaarlijks duizenden vreemdelingen lokken. In 1952 zijn er tussen de 75.000 en 85.000 geweest, aangevoerd met particuliere auto's en ontelbare touring cars, met extra boten en extra trams uit Amsterdam. Als de tekenen niet bedriegen, zullen er dit jaar naar de burgemeester, de heer P. Ph. Paul verwacht wellicht j tegen de 100.000 komen. „Wat we nog nooit gehad hebben, is, dat het vreemdelin- genbezoek dit keer de gehele winter door geduurd heeft", zegt de burgemeester ons j niet kennelijke voldoening. „Vooral zijn er Amerikaanse soldaten uit Duitsland ge- I veest, die tijdens hun vacantie in Nederland ook een kijkje in Broek kwamen nemen. Al duurde hun verblijf dan niet lang, gemiddeld misschien maar een uur, het is toch j prettig, dat zij Broek niet overgeslagen hebben. Op een tweetal modelboerderijen I nemen de vreemdelingen steeds de kaasbereiding in ogenschouw. Het eigenaardige I is echter, dat voor de handel geen kaas meer gemaakt wordt op deze boerderijen". 'n 4lje doei wonderen (Advertentie, Ing. Med.) <0 Nieuws. 13.15 Mandoline- ;5 Gram.muziek. 14.00 School- Gram.muziek. 14.50 Piano, 15.15 Boekbespreking. 15.35 k. 16.00 „De beleperone en de als kamerplanten voor een ster", causerie. 16.15 Gram.- 40 Gevarieerde muziek. 17.00 Orkest. 17.30 Militaire cause- Gram.muziek. 17.45 Fries pro- Gram.muziek. 18.25 „Spec- Chr. Organisatie- en Verenh causerie. 18.40 Huismuziek, en weerberichten. 19.10 Re siding: „Verklaring en Toelich- 30 Gram.muziek. 20.00 Radio-) „De Nachtwacht", opera. 22.4! 23.00 Nieuws en SOS| 23.15 „Het Evangelie in Espe- 3024.00 Gram.muziek. II. 298 m.: 7.00 VARA.B O, 10.2 O VARA, 12.00 AVR QM A, 19.30 VPRO. 21.00 VAR.4 ,4 O. 23 00—24.00 VARA. 7* Gram.muziek. 7.15 Gymnaf| Gram.muziek. 8.00 Nieuws er, ten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 9.05 Operamuziek. 9.40 euters. 10.00 „Kinderen en Men- ;rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 ek. 10.30 Schoolradio. 10-50 11.15 Voordracht. 11.85 So- piano. 12.00 Musette-Orkest, en Tuinbouwmededelingen. 12 48 Gram.muziek. 13,00 L3.15 Mededelingen of gram. 1.20 Metropole-Orkest en solist de vrouw. 14.20 Brabants trio. dracht. 15.10 Orgelconcert. 15.30 16-00 Gram.muziek. 16.30 17.00 Mannenkoor. 17.21 18.00 Nieuws. 18.1J| 18.45 Voordracht. 19-00 So« liederen. 19.15 Orgelspel. 10.30 ileeuwen in Frankrijk", causerie, 20.00 Nieuws. 20.05 Strijk' 0.30 „Benelux". 20.40 „Aanpas-) 21.00 Metropole-Orkest) Stalins dood", causerie. 21.45 gitaar. 21.55 Reportage. 22.05 ziek. 22.45 Buitenlands week- 22.40 „Vandaag", causerie. 22 b 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 KRO. 20.I5-* Gastenboek; 2. Weerbericht; 3- klokje thuis tikt"- Pautf. allet der Lage Landen". KEE, de jonge, begaajde st van de Grote Kerk te ar, is te beluisteren in een meert op de beide orgels rkgebouw. Donderdag 9-D iilversum 11, 298 meter). 'CERT VOOR MOND- RDEON. Moderne compo- kunnen elk instrument ge- n voor het scheppen ven iheid. Zo schreef in 1951 de Engelsman Michael Spiva- I voor de virtuoos Tommy een concert voor mond- eon en orkest, dat zowaar .uziek werd ook. Waarmee maar gezegd wil zijn dat liet elk experiment slaagt erdag 20.05 over Hilversum KONING KOMT TOT DE :N, wederom een O«oe» spel van de Engelse schnir -orothy Sayers, uit de re?1" g Incognito. Voor W«« trdag kondigden wij een an- iel uit deze serie aan, waar' j de achtergrond schetsten ogen deze thans als ,be!c®"0 lerstellen en vermelden n u i, dat dit spel de opstand1 J 'hristus behandelt en de re- van een aantal geuto n om hem heen laat zte erdaa 20.50, zelfde zenden NACHTWACHT, opera va» Badings. Het werk heltfl »n periode uit het leven v randt. Het werk is tijdens ing voor het eerst uL, in Amsterdam en toen stekende muziek zeer i. (Vrijdag 20.20 over n l. 402 m.) ge- Ril- ER IS GENOEG, dat een bezoek aan Broek in Waterland waard is. Het heeft zijn bekendheid echter vooral te danken aan zijn reputatie het properste dorp van Nederland te zijn. Buitenlanders kijken hun ogen uit, wanneer zij dorpelingen en zelfs stedelingen het straatje voor hun huis zien schrobben of als zij op het platteland de wit geschuurde klompen netjes op een rij voor de deur zien staan en de paadjes van de tuin keurig zijn geharkt. I Het loont de moeite op de laatste Zaterdagmiddag van Mei of van No vember een wandeling door Broek te maken, want dan moeten alle in woners het gras tussen de stenen voor hun huis tot hèt laatste sprietje gewied hebben; dan dienen die straatjes helder geschrobd te zijn en moeten zij bestrooid zijn met wit zand. Zo eist het nog de oude poli' tie-verordening. De burgemeester en een wethouder gaan persoonlijk kijken, of ieder zijn verplichtingen is nagekomen en of alles wel helder, proper en zindelijk is. O wee, de na latige; hij krijgt des Maandags een aanmaning om de volgende Zater dag alsnog gewied, geschrobd en zand gestrooid te hebben, want an ders gaat hij onherroepelijk op de bon. TRADITIE GEHANDHAAFD DEZE VERORDENING dateert uit de lijd, dat de gemeente niet voldoende per toneel in dienst had, om de straten te regen en te onderhouden. Tegenwoordig is de plaatselijke overheid gemakkelijk in laat die particuliere taak over te nemen. Twee jaar geleden dienden B. en W. dan >k een voorstel in, om dc desbetreffende iepaling in de politieverordening maar af te schaffen. Doch dit voorstel werd door de Raad met vier tegen drie stemmen ver worpen. Het gemeenschappelijk schoon houden van de straten en het zand strooien zo vond de meerderheid, die blijkbaar ook ian traditie hecht bevordert het gemeen schapsgevoel en het gemeenschapsleven. En zo kan men dus nog altijd twee keer Per jaar witbestrooide, schoongemaakte «traten in Broek in Waterland zien. „Het is uit de tijd", zegt burgemeester ^aul, maar met duidelijke voldoening /feoegt hij eraan toe: „Het is toch wel een Bchoon gezicht". K De twee andere woonkernen van de ''■690 inwoners tellende gemeente Broek in Waterland Zuiderwoude en Uitdam krijgen eveneens hun beurt; ook daar gaat de burgemeester met zijn wethouder pvee maal per jaar schouw houden. BRONZEN KLANKEN. I HET IS Z.OALS dë meerderheid van de Raad aanvoerde: de merkwaardige Broeker gewoonte van het wieden van de straten en het daarna met wit zand be strooien bevordert het gcmeenschapsge- Jvoel. Daaraan hecht men trouwens in Broek in bijzondere mate. Niet alleen zou Bnen deze merkwaardige en aantrekkelijke plaats het properste dorp van Nederland kunnen noemen, maar ook het dorp, waar de bewoners het meest met elkaar mee- jleven. Dat blijkt hieruit: in de oorlog roof den de Duitsers de luidklok, die nog met de hand in beweging gebracht werd, uit de toren. Na de bevrijding begon een len voor de aanbieding van een nieuwe luidklok. Maar juist toen men een voldoen de bedrag bij elkaar had, werd de door de Duitsers gestolen klok teruggevonden. De commissie besloot toen een electrische j lluidinstallatie aan te bieden. i Daarvan moeten we dan ook maar een ruim gebruik maken heeft het gemeente bestuur blijkbaar gedacht. Sinds de bevrij ding wordt de klok elke middag om twaalf „ALLE BEWONERS van huizen en gebruikers van pakhuizen, schu ren en andere gebouwen, tuinen of erven, gelegen in een der bebouw de kommen en in geval die niet worden bewoond of gebruikt de eigenaren daarvan, zullen de straat waaraan hun bovenbedoelde per celen zijn gelegen, tenminste twee maal in het jaar moeten uitwieden en met wit zand invegen en wel in het laatst der maanden Mei en No vember, waarover schouw zal wor den gehouden in Broek op de laat ste Zaterdag van elk der maanden Mei en November na 14 uur, in Zuiderwoude op de laatste Vrijdag van elk der maanden Mei en No vember na 14 uur en in Uitdam op de laatste Vrijdag der maanden Mei en November na 12 uur." Aldus luidt de bepaling uit de politieverordening van de gemeente Brock in Waterland, waaraan het dorp zijn reputatie van het helder ste plaatsje van Nederland te dan ken heeft. uur geluid. Doch de bronzen blanken gal men ook over het dorp als er een kindje geboren is," als twee Broeker gelieven in het huwelijk treden en bij begrafenissen. FONDS TEGEN ZEEROVERIJ. ALS DE KLOK des morgens om tien uur begint te beieren, dan heeft men de vorige dag in een van de huizen een ge lukkige gezinsvermeerdering gevierd. Stort de klok des middags om vier uur zijn so noor geluid over het dorp uit, dan is een van de Broekenaren de eeuwige rust in gegaan. Bij huwelijken luidt de klok ge durende de tocht van het bruidspaar naar het -gemeentehuis en als het als man en vrouw naar de feestelijke woning van de ouders van de bruid terugkeert. En bij begrafenissen herinneren de klokkeklanken de bewoners van Broek in Waterland een uur lang in de morgen aan al het vergan kelijke hier op aarde. Er is meer, dat het properste dorp van Nederland tot een hechte gemeenschap stempelt. Dan denken we nog niet eens aan het fonds ,,de zeevarende beurs", 'vroeger gesticht als een soort verzekering tegen zeeroverij, aan bet Patferfonds en het Kokerfonds. Uit de laatste twee wor den tegenwoordig altijd nog enkele armen onderhouden. Uit het fonds „de zeevaren de beurs" werd in oude tijden wel geput voor de verbouwing van de dorpsschool en voor dé versterking van de gemeente kas Tegenwoordig B. en W. beheren het gebruikt men de rente wel voor bij voorbeeld de aankoop van prijzen voor tentoonstellingen. BROEKER GEMEENSCHAP. VRIJWEL ALLE verenigingen in Broek en dat zijn er heel wat worden over koepeld door de „Broeker Gemeenschap", waarvan de Burgemeester voorzitter is. Zij geeft een eigen blaadje uit, waarin het Broeker gemeenschapsleven zich op een duidelijke wijze weerspiegelt. Zij krijgt nu bovendien grote zeggenschap over het dorpshuis, dat de naam „Broeker Huis" zal dragen en dat naar het zich laat aan zien nog dit zomerseizoen geopend zal worden. De gemeente kocht namelijk het voor malige weeshuis en liet het grondig res taureren en inrichten. Er komen int een badhuis, bestaande in een aantal douche cellen; een vergadergelcgcnheid; een con sultatiebureau voor zuigelingen en kleu ters; de bibliotheek van het Nut; een op- berggelegenheid voor goederen van' het Witte Kruis en een Jeugdherberg, die over 64 bedden zal beschikken. Het wordt geen Jeugdherberg van de Jeugdherbergcen trale; zij blijft in exploitatie bij de ge meente, doch wel is er nauwe samenwer king met de Nederlandse Jeugdherberg centrale en verwacht mag worden, dat de opgroeiende jongens en meisjes spoedig de weg naar het aantrekkelijke dorpje Broek in Waterland, dat al bij zo veel toeristen in binnen- en buitenland be kendheid verworven heeft, zullen vinden. Agatha (t)12-5 van Pladju te Manggar verwacht Albireo, 11-5 te Las Palmas Aldegonda (t), 1-4 van Pladju te Bang kok Almkerk, 11-4 van Suez naar Aden Alnati, 11-5 180 mijl zuidwest van St Paulsrock naar Las Palmas Armilla (t), 11-5 van Haiphong naar Pladju Aar- dijk, 14-5 te Le Havre verwacht Al- blasserdijk;, 10-5 te Houston Aldabi, 11-5 te Montevideo Alwaki, 12-5 (in pl. van 11-5) te Philadelphia Aalsdijk, 11-5 van R'dam naar Bremen Albi- reao, 12-5 van Las Palmas naar Antwer pen Algenib, 12-5 te Santos verwacht Alkaid, 1-5 van R'dam naar Buenos Aires Alphard, 11-5 van R'dam naar Hamburg Altair, 11-5 van Bahia naar Vittoria Appingedijk, 11-5 van Ha vanna naar Vera Cruz, alwaar 14-5 ver wacht Boskoop, pass. 11-5 Flores naar Southampton Blommersdijk, pass. 12-5 Vlissingen naar Antwerpen Borneo, 11-5 van Marseille naar Livorno Con- gostroom, 11-5 van Pointe Noire te Lagos verwacht Caltex Utrecht (t), 11-5 van R'dam naar Sidon Cottica, 11-5 van Paramaribo Eendracht, 11-5 van Ham burg te R'dam Esso Den Haag (t), 11-5 van R'dam naar Aruba Elmina, 11-5 van Abidjan, 12-5 v.m. te Takoradi verwacht Enggano, pass. 11-5 Finisterre naar Antwerpen Erinna (t), pass. 11-5 Port Said Gadila (t), 12-5 van Balik Papan te Singapore verwacht Gooiland, 11-4 n.m. van Santis naar Rio de Janeiro Graveland, 11-5 Finisterre gepass. naar Recife Hector, pass. 11-5 Finisterre Kota Baroe, 11-5 van Tandjong Priok naar Cheribon Maasland, 12-5 te Las Pal mas Manoeran, 11-5 van Port Said naar Alexandrië Meerkerk, Dass. 11-5 Gibraltar naar Genua Mentor, pass- 11-5 Finisterre naar Oran Nieuw-Am- sterdam, 11-5 van Napels naar Villefrance Omala (t), 12-5 van Beyrouth te Spe- zia verwacht Roebiah, 12-5 te Tand jong Priok verwacht Sarangan, 11-5 te Zamboanga Schiedijk, pass. 11-5 Sa- bang naar Penang Slamat, 11-5 van Port Said naar Genua Sommelsdijk, 11-5 van Tandjong Priok naar Cheribon Stad-Amsterdam, 11-5 van Newport Mon naar Wabana Sibajak, 11-5 320 mijl noordoost van Sombrero Eil. naar Cura- gao* Stentor, pass. 11-5 Flore Ta- wali, 12-5 van New Orleans te Newport News - Taria, 12-5 van Miri te Singa pore verwacht Tjibadak, 11-5 van Tand jong Priok naar Brisbane Veendam, li-5 270 mijl oost van Kaap Race naar Halifax Waterland, pass. 11-5 Finisterre naar Bahia -r- Waterman, 11-5 570 mijl west ten zuiden van Valentia naar Hali fax Willemstad, 12-5 van Cristobal naar Aruba Het tegenwoordige Hollandse vee- type, dat minder hoog op de benen staat. Dit is Pietje 15, eigendom van de bekende veefokkers gebroeders Ruyter uit Blokker. IN het Landbouwhuis te Alkmaar op kamer 7 zetelt de administratieve staf' van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Noord-Holland, een organisatie, die in dc vijftig jaar van haar bestaan zeer veel heeft bijge dragen tot de verbetering van het Fries-Hollandse veeslag en die daarom voor de veehouderij van grote betekenis is geworden. Niet, dat de veehouders dit zelf steeds hebben beseft. Oh neen, ze vonden het best wat de bond deed, maar zij dachten er niet aan zich aan te sluiten. Slechts een kleine categorie deed dit wel, en legde zich toe op de verbetering van de veestapel. Jarenlang heeft het ledental van de bond geschommeld rond de vijf-, zeshonderd en eerst in de oorlogsjaren werden de ledenlijsten langer. Dat was toen verplichte in houding van vijf cent per 100 kilogram melk werd ingevoerd, ten behoeve van de melkcontröle.-En omdat ze dus toch moesten betalen, wel, toen wilden de tot dan afzijdige veehouders ook wel profiteren van het apparaat, dat op 20 Mei 1903 werd gesticht op initiatief van dr L. T. C. Schey, zuivelconsulent in Hoorn en de heren R. Visser, Berkhout, E. Heunink, Twlsk en W. C. Duyti, Wogmeer. Op die datum verenigde zich een aantal plaatselijke rundveefok verenigingen in een provinciale bond. Het is deze bond, die op 21 Mei zijn vijftigjarig jubileum gaat vieren. hen koe utt de vorige eeuw. Vroeger gold het gespikkelde type als het beste wat er te krijgen was. Sindsdien hebben de opvattingen over het exterieur van het vee zich belangrijk gewijzigd. UET voornaamste doel, dat de pro- n vinciale bond zich stelde, was het melkonderzoek en het vastleggen van de goede dieren te selecteren en uit sluitend deze te gebruiken voor de MEER DAN ZESTIENDUIZEND SCHOOLKINDEREN in elf gemeenten, gelegen in Noordelijk Noord-Holland, staan wat hun gezondheidstoestand betreft onder periodieke controle van de Districtsschoolartsendienst Den Helder. Niet minder dan 119 scholen, zowel van het openbaar als het bijzonder lager onderwijs, zijn bij de dienst aangesloten. Het lijdt geen twijfel, dat de artsen van de dienst, door hun arbeid in het belang van zoveel duizenden kinderen persoonlijk, daarnaast hoogst belangrijke indrukken opdoen met betrekking tot de algemene gezondheidstoestand in ons gewest. Vandaar dat wij met bijzondere interesse kennis hebben genomen van het jaarverslag, dat de Districtsschoolartsendienst Den Helder over 1952 heeft uitgebracht.' Wij voelen ons geroepen, enkele gegevens daaruit in brede kring bekend te maken, omdat zij raken aan problemen van paedagogische en maatschappelijke aard. Wat ons het meest heeft getroffen, is de mededeling, dat de algemene lichamelijke toestand der leerlingen zich in een licht dalende lijn blijft bewegen. IN een persoonlijk onderhoud, dat wij hadden met de directeur van de Dis trictsschoolartsendienst, de heer E. E. Walvius te Huisduinen, vestigde deze er met nadruk de aandacht op, dat de ze daling geen alarmerend verschijnsel is.-piaar alleszins reden geeft tot enige bezorgdheid. Eigenlijk mocht immers van een daling geen sprake zijn. Onze moderne maatschappij gaat er prat op. door een steeds verbeterde gezond heidszorg en dank zij de resultaten van de medische wetenschap, een einde te hebben gemaakt aan de onrustbarende zuigelingensterfte van voorheen. Ook de gemiddelde levensduur beweegt zich in stijgende lijn. Daarom verdient het alleszins de aandacht, dat juist de algemene lichamelijke toestand van de schooljeugd zij het ook zeer geleide lijk! achteruit loopt. Een bevestiging hiervan gaven de cijfers ten aanzien van de voedingstoe stand. Zo men weet, is er een bepaalde verhouding tussen de factoren lengte en gewicht. Deze verhouding kan door verschillen in aanleg en lichaamsbouw enigszins uiteenlopen, zonder dat spra ke is van iets abnormaals, mar. de ge middelden over grote aantallen verto nen over het algemeentoch vrij con stante waarden. Nu blijken deze waar den ook sedert 1949 zeer geleidelijk achteruit te lopen. De oorzaak daarvan kan niet anders zijn, dan dat de kin deren niet krijgen, wat zij voor een normale ontwikkeling nodig hebben. TELKENS weer, zowel tijdens het sys tematisch onderzoek als op de pe riodiek belegde ouderavond, geeft de dienst adviezen aan de ouders. Deson danks blijken nog vele moeders onbe kend te zijn met een doelmatige voe ding en tonen zij onvoldoende begrip voor de waarde van goede eet- en slaapgewoonten bij de kinderen. Het dagelijks menu van vele kinde ren is veel te eenzijdig. In het alge meen krijgen zij te weinig eiwitten, groenten (kalk!) en vitaminen, maar te veel vet! Vaak bestaat hun ontbijt uit een paar sneedjes wittebrood met „zoetigheid" en een kopje thee, soms zelfs schiet het ontbijt er helemaal bij in. Nog al te veel blijkt men in de ver onderstelling te verkeren, dat een flin ke portie vet voldoende is „om er t-- gen te kunnen". Een organisme als het menselijk lichaam heeft veel meer no dig dan alleen maar of hoofdzakelijk vet. Koolhydraten, eiwitten, vetten en vitaminen moeten in een zo goed mo gelijke verhouding in het voedsel voor komen. Het kan zelfs zijn, dat de toe gediende eiwitten slechts in zoverre aan het lichaam ten goede komen als daarnaast aan koolhydraten en vetten wordt opgenomen en anderzijds dat het teveel aan vet onverbruikt bet lichaam weer verlaat. QVER het algemeen heeft men wel eens iets horen verluiden over de hoeveelheid calorieën (warmte-eenhe- den, dus de waarde aan „brandstof"), die verschillende voedingsmiddelen bevatten. Ten onrechte verkeren velen in de veronderstelling, dat het voedsel aan de eisen voldoet, wanneer het to taal aan caloriën groot genoeg is. Dit nu is geenszins het geval. Het gaat wel degelijk om de verhouding. Om begrijpelijke redenen moeten de ouders soms afzien van eigenlijk nood zakelijke, maar kostbare voedingsmid delen. De portemonnaie staat immers niet altijd toe, datgene te kopen wat eigenlijk voor de instandhouding (en bij kinderen ook voor de groei!) niet mag ontbreken. Maar waarom kiest men dan niet een goedkope en toch waardevolle bijvoeding? Melk bijvoor beeld heeft een grote voedingswaarde en bevat stoffen, die het lichaam drin gend nodig heeft. De meeste kinderen drinken echter te weinig melk. „Ze lusten het niet", misschien wel omdat zij de volwasse nen maar weinig melk zien drinken en ook graag „groot" willen zijn. Vast staat wel, dat heel veel ouders te wei nig overwicht op hun kinderen hebben en geen behoefte gevoelen om bepaalde weerstanden bij bun kinderen met enig gezag te overwinnen. QP het platteland komt daar dikwijls nog bij, dat de kinderen voor of na schooltijd „een handje helpen" in het bedrijf van vader, soms zelfs (tegen betaling) bij anderen. Ook dit komt de algeuene gezondheidstoestand van de schooljeugd, niet ten goede. Men moet er van uitgaan, dat de schooluren voor de kinderen voldoende inspanning meebrengen. Daarbuiten moeten zij, terwille van het natuurlijke evenwicht, voldoende ontspanning vinden. Ook hieraan ontbreekt zeer veel. Zelfs niet- werken houdt niet altijd een voldoen de ontspanning in. Duizenden huisge zinnen worden min of meer „getyran- niseerd" (al heeft men daar geen erg in of vindt men het zelfs plezierig) door een radio, die van de vroege och tend tot de late avond geluid staat te maken. Tegenwoordig is er bijna iedere avond een bont programma, dat ongetwijfeld bij wijze van afwisseling zijn plaats op het „levensmenu" ver dient, maar bij consumptie avond-aan- avond slechts een vervlakkende en af stompende invloed kan hebben. Wat komt er terecht van de rust van kin- de, en, die het liedje van verlangen zingen, te laat opblijven en dan met een maar dat leuke programma tot het bittere einde „moeten" beluisteren? Graag zouden wij hierover verder uitweiden, maar dan komen wij al te ver buiten het bestek van dit artikeltje. Wij wilden slechts illustreren, dat al lerlei factoren een nadelige invloed hebben op de lichamelijke toestand van talloze kinderen, met als gevolg een slappe houding, te weinig weerstand en... een verminderd leervermogen. Moge hierin verbetering komen, opdat de volgende jaarverslagen weer van een stijgende ljjn getuigen. Wij zijn dal aan het jonge geslacht verplicht! De aartsbisschop van Cyprus, Maharios, wil een beroep op de Ver enigde Naties doen, omdat Engeland geen volksstemming wil toestaan, over de vraag, of het eiland bij Grieken land zal komen. de gegevens betreffende de melkop- brengst, het vetgehalte van de melk en de afstamming van de runderen. Op die gegvens, een soort bevolkings register voor het vee, werd voortge bouwd. Men slaagde erin de veesta pel langzaam aan te verbeteren door fokkerij. Zo werkte men jaar in jaar uit, steeds het oog gericht op de toe komst, die zou moeten uitwijzen of het resultaat inderdaad alle moeite waard was. Zolang daarvan in de eerste tijd nog niets was gebleken, geloofden de meeste boeren het wel en speciaal zij in de consumptiemelkgebieden. Hun belang lag alleen bij een hoge melk- opbrengst. De kwaliteit van de melk deed er minder toe, omdat er destijds niet naar vetgehalte werd uitbetaald. Men vond dan ook de minimumeis van een vetgehalte van 2.70% eenvou dig belachelijk. Dat kon nooit en zeker niet bij dieren met een grote productie, zo meende een groot aan tal veehouders. Het kan wel. zei het bestuur van de provinciale bond. Op het ogenblik is in Noord-Holland het gemiddelde percentage vet 3.76. Er zijn zelfs bedrijven, die 4% hebben behaald. Deze kwaliteitsverbetering is een van de belangrijkste resultaten ge weest van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen. Hij heeft in het verleden veel strijd moeten voe ren, o.a. tegen het Noordhollandse stamboek, dat aan het vee heel ande re eisen stelde. In 1913 verdween dit stamboek van het toneel. Een groot aandeel had de bond in de oprichting van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren. Reeds in 1922 had hij medegewerkt aan de instelling van een commissie, die zich belastte met de gezondheidszorg. Daaruit vloeide in later jaren de gezondheidsdienst voort. Het exterieur. Behalve aan de kwaliteit van het vee werd ook aandacht geschonken aan het exterieur. Wat dit betreft zijn de opvattingen van 1903 grondig ge wijzigd. Voorheen was in Noord-Hol land het gestippelde zwart-bonte vee in trek, de zogenaamde Blokkerse bonten, maar naderhand gaf men de voorkeur aan een witte gordel over voor- en achterstel en een zwarte gor del om de ribben. Om dit te bereiken waren jaren van omfokken nodig. De beide illustraties tonen aan, welke verschillen er liggen tussen een koe uit 1884 en een uit 1952. Niet alleen dat de tekening geheel anders is ge worden, ook de bouw en vorm van het lichaam hebben 'n wijziging order gaan. Het tegenwoordige type heeft een veel ruimere uier en staat niet zo hoog op de benen. Want het gaat bij de veehouder niet om een parade beestje maar om een koe, die zo ren dabel mogelijk is. De rundveefokver enigingen hebben er veel toe bijge dragen deze wens van de boeren te vervullen. Zij zijn het ook, die een maal per jaar in Hoorn de Fokveedag organiseren, een gebeurtenis van meer dan provinciale betekenis. Daar komt het puikje van het Noordhollandse vee en het is duidelijk, dat deze show. met de daaraan verbonden keu ringen, door geen enkele Noordhol landse veefokker wordt overgeslagen. Het is de enige dag per jaar, dat de provinciale bond ook tot de buiten staanders spreekt. De andere dagen werkt hij gestadig verder aan zijn weinig spectaculaire, maar toch zo be langrijke taak. Er is dan ook alle reden em dit 50-jarig jubileum te vie ren. Het bestuur, bestaande uit de heren C. N. Laan, Berkhout, voorzit ter, J. Blauw, Stompetoren, vice-voor- zitter, N. Kaag, Schoorl, H. C. Kooy, Barsingerhorn, C. Donker, Twisk, J. J. Ruyter, Bobeldijk, C. Middelbeek, Katwoude, W. J. Geysel, Oudekerk aan de Amstel en P. Koster, Alkmaar, secretaris, zal dit op 21 Mei doen met een receptie in het Wapen van Heems kerk te Alkmaar. De Assemblée van de Raad van Euro pa is gisteren begonnen met een bespre king van de Europese econorrvsche vraag stukken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7