Deviezenoverschot een gevolg van tijdelijke factoren Spoorwegen krijgen fraai nieuw materieel Parlementaire missie naar N.-Guinea samengesteld Handel in piasters werd een grof schandaal Piaster gedevalueerd Ho moderniseerde zijn bewapening „Het beste in Europa Lijn Dordrech t-Tiel krijgt de primeur Beginselprogramma van de V.D.B. Grote vorstschade in de omgeving van Beuningen Twintig jaar wegens vergiftiging Pijprokersclub wil tabak op de bon Koningin Juliana ontving Begum Liaquat Ali Khan Korte vergadering van de Eerste Kamer Cassatieberoep in zaak- Schreurs afgewezen Orgel St. Jan grootste van Nederland Geen betaling van achterstallig geld Rechtbank verwerpt eis van ex-KNIL-mannen Conferentie der zes stelt studie uit Hoog officier O.-Duitse zeepolitie uitgeweken REGERING BETOOGT IN NOTA Handel wordt verder vrijgemaakt Toenemende afhankelijk heid van buitenland Franse moeilijkheden in Laos groter door deviezengeknoei |(|CHMQ|||| vort. WOENSDAG 13 MEI 1953 Juist toen wij nevenstaand ar tikel over de Franse moeilijk heden in Laos van onze corres pondent in ParijsJan Brusse, ontvingenkwam het bericht, dat de Franse regering eieren voor haar geld heeft gekozen en de p ster heeft gedevalueerd. In plaats van 17 Franse francs kan men er tegenwoordig nog maar 10 voor krijgen. Het artikel van Jan Brusse, dat dus net vóór de devaluatie ge schreven werd, belicht de achter grond van deze kwestie. QM IETS van het schandaal der pias- ters te begrijpen, is het goed te weten, dal deze door Frankrijk ge garandeerde munt officieel 1? francs waard was, maar dat zijn reële waar de 8,5 francs bedraagt. Dat betekende, dat men voor een Amerikaanse dollar in Saigon 50 piasters kreeg. Bracht men deze 50 piasters op officiële wij ze naar Frankrijk over, dan kreeg men er in Parijs 850 francs voor. Voor 850 francs kocht men dan weer 2 dollars, (Van onze speciale verslaggever) „Iets beters is er niet te krijgen in Europa, misschien zelfs niet in de V.S.", zei gisteren ir F. G. den Hollander en daarmede bedoelde de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen de nieuwste diesel-electrische een- en twee tij tuigtreinen die op 17 Mei a.s., bij het ingaan van de zomerdienst, reeds op enkele trajecten zullen gaan rijden. DordrechtTiel zal de primeur hebben. Vervolgens komen aan de beurt LeeuwardenSneek, ArnhemWinterswijk en GoudaAlphen aan de Rijn. In de jaren 1953 en '54 zullen in totaal 30 diesel-electrische motorrijtuigen en 46 diesel-electrische tweewagen-treinstellen in dienst worden gesteld. De bedoeling is, dat deze nieuwe DE- treinen geleidelijk aan de verouderde stoomtreinen zullen vervangen op niet- geëlectrificeerde trajecten. Daarbij zal voorlopig worden getracht het nieuwe materieel zo veel mogelijk bij elkaar te houden. Zo mogelijk zal allereerst het Woorden worden geholpen, waarna het Oosten en Zuiden aan de beurt komen. Deze DE-treinen zijn uitgevoerd in blau we kleur en zeer solide van bouw. Bij een maximum snelheid van 135 km kan men vrijwel schokvrij reizen, dank zij de nieuwste draaistellen, „waardoor alle onrust de grond ingaat". Dank zij dit grote snelheids-vermogen kunnen deze DE-treinen in noodgevallen ook op de grote lijnen worden gebruikt, indien Ibijvoorbeeid de electrische bovenleiding zou uitvallen. De nieuwe diesel-electri sche is laag van bouw, waardoor de luchtweerstand zeer gering wordt. Het iinterieur doet prettig en ruim aan. De coupé-ruimten zijn vrijwel gelijk aan die in de bestaande. DE-treinen, met dit Iverschil echter, dat de dwars-bagage- Snetten boven de zitplaatsen verdwenen zijn. Tot de „nieuwe snufjes" behoren rgelijste reproducties inplaats van de ekende foto's, een neonbuis-verlich- jting, zitkussens van schuimrubber en amen met zonwerend glas. Dit alles is (in licht-blauwe kleur gehouden. „In -verleg met de Nederlandse verffabri- Stanten hebben we een goede verfsoort Bevonden. Na de turquoise treinen is Op 10 Januari is opnieuw opgericht de Vrijzinnig-Democratische Bond on der voorzitterschap van het oud-lid van de Tweede Kamer, mr K. Bijlsmac In het thans verschenen beginselprogram ma van de Bcmd wordt gezegd, dat tot de heroprichting werd besloten, omdat de vrijzinnig-democratische gedachte sterk onder ons volk is blijven leven. De beginselen, die leidinggevend waren Voor de in 1945 formeel opgeheven par tij, gelden blijkens het beginselpro- yÉrainrna ook voor de thans opnieuw op gerichte Vrijzinnig-Democratische Bond, waarbij bij de uitwerking rekening is gehouden met de wijzigingen, die sinds- ^enin het maatschappelijke bestel zich Hebben voorgedaan. In een toelichting op het beginsel programma heeft gistermiddag de voor zitter, mr K. Bijlsma, verklaard, dat de opheffing van de bond in 1945 een ge volg was van de oorlogsomstandighe den en niet gerechtvaardigd was. De Bond is in de Partij van de Arbeid op gegaan in de toen heersende gedachte „dat alles één moest worden", doch het bestuur nam dit besluit zonder de le den daarin te raadplegen. Als het voor naamste doel van de Vrij zin nig-Demo- craitische Bond noemde mr Bijlsma „het plaats bieden aan hen, die constructieve arbeid willen verrichten naar eigen in slag". De Bond heeft in een vijftal ge meenten candidaten gesteld voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. jg In de afgelopen nachten, maar voor al in de nacht van Maandag op Dins dag. is in de omgeving van Beuningen b;i Nijmegen door nachtvorst grote schade aan het vroege fruit aangericht. De nruimen en de kersen hebben het meeste geleden. Op sommige plaatsen «preekt men van een totaal mislukt ge- Was. In sommige boomgaarden heeft men met vuren en rookontwikkelend materiaal de schade weten te keren, maar .-oor de zeer grote complexen Was dit uiteraard een onmogelijke taak. Tal van fruittelers uit de omge ving van Beuningen begrootten hun schade reeds op tienduizenden guldens. dit weer eens wat anders. Ik houd van nuancering. Net als bij de bloemen in het veld, zucht naar afwisseling", zo verklaarde ir Den Hollander ,toen hij gisteren zijn troetelkindje ten doop hield. Twee weken geleden heeft zich voor de Utrechtse rechtbank moeten ver antwoorden de 26-jarige repetitor mr W. K. F. uit Belthoven, die zijn vader had vergiftigd en had gepoogd zijn broeder hetzelfde lot te doen onder gaan. Er werd toen twintig jaar ge vangenisstraf tegen hem geëist. De rechtbank heeft hem thans conform de eis veroordeeld. Enige weken geleden werd in Hilver sum ter gelegenheid van het bezoek van Opa Klijzing de pijprokersclub „Ons Genoegen" opgericht. De, meest bejaarde leden van deze club, hebben thans een motie aangenomen, waarin aan de secretaris voor Nederland van de Internationale Pijprokers-Organisa tie de heer Klijzing Jr in Purmerend wordt verzocht er bij de minister van Financiën op aan te dringen, dat de accijns op rooktabak wordt verlaagd. De Hilversummers zijn van mening, dat vrijwel alle ouden van dagen, gepen- sionneerden e.d., meest mensen met een klein inkomen, hun pijpje tabak roken als de enige luxe in hun levensavond, maar dikwijls ook als troost. Indien de minister dit verzoek zou kunnen inwil ligen, zouden de Hilversummers graag bonnen voor goedkopere tabak inge voerd willen zien, speciaal voor de oudjes. Koningin Juliana heeft gistermorgen Begum Liaquat Ali Khan, die Maandag in ons land arriveerde, in haar paleis aan het Voorhout ontvangen en zich geruime tijd met de Pakistaanse gaste onderhouden. Des middags lunchte Begum Liaquat Ali Khan met het Centrale Vrouwen comité in één der zalen van Pulchri Studio. •Gisteravond dineerde zij met de leidende figuren van het Internationale Instituut van Sociale Wetenschappen in het voormalig koninklijk paleis aan •het Noordeinde. Na het diner hield zij in het instituut een lezing onder aus piciën van de vereniging „Nederland- India-Pakistan-Ceylon". (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman, deelde gistermiddag bij het be gin van de vergadering mede, dat de par lementaire missie, die deze zomer Nieuw- Guinea zal bezoeken, zal bestaan uit de Eerste Kamerleden Algra (A.R.), De Dreu (P.v.d.A.) en Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) en de Tweede Kamerleden Cor- nelissen (V.V.D.), De Graaf (K.V.P.), De Kadt (P.v.d.A.), Lemaire (K.N.P.) en Van de Wetering (C.H.U.). De vergadering duurde slechts kort. Alleen een wetsontwerp tot vereenvoudi ging en verduidelijking van de wet van 1S92 op het Nederlanderschap werd be handeld. Het werd na een korte gedach ten wisseling tussen prof. Molenaar (V.V.D.) enerzijds en de ministers Donker en Kernkamp anderzijds zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Volgende week zal de Eerste Kamer het voorstel tot wijzi ging van de grondwet inzake de buiten landse betrekkingen behandelen. De weduwe G. H. te Zierikzee, die in 1946 te Bergen op Zoom de bejaarde boer Keesje Schreurs vermoordde en deswege door het Gerechtshof in Den Bosch tot twaalf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring werd veroordeeld, kwam van dit arrest in cassatie. De Hoge Raad heeft het beroep thans verworpen. Na de restauratie van het grote or gel in de Bossche St. Janskerk, welke restauratie eerdaags haar beslag zal hebben gekregen, zal dit orgel het grootste kerkorgel in Nederland zijn. Mgr. W. Mutsaerts zal Zaterdag 6 Juni dit orgel inzegenen. Na de inzege ning zal Piet Hörmann een orgelcon cert geven. Koningin Juliana heeft op paleis Soestdijk gistermiddag de groep Zuidafrikaanse volksdansers ont vangen. Door de dansers werd aan prinses Marijke een pop aangebo den, welk geschenk hier door de Koningin en de prinsessen Beatrix en Marijke wordt bekeken. In September van dit jaar verwacht men de opening van het viaduct bij Vinkeveen, op de snelweg Amster damUtrecht. Men heeft hier een overzicht van de werkzaamheden met de duizenden meters vlechtijzer en met aan het einde een batterij betonmolens. Kortelings heeft de OM1NK een daar toe gevormde stichting een proces aan hangig gemaakt tegen de Staat der Ne derlanden. Uitbetaling werden geëist van de militaire tractementen aan ex- militairen. die tijdens de Japanse be zetting van Indonesië in kriigsgevan genschap zijn geraakt. De Haagse recht bank heeft deze eis thans afgewezen en zich onbevoegd verklaard ten aan zien van de eis dezer stichting met betrekking tot de republiek Indonesië. Deze had reeds doen weten, dat zij zich niet zou onderwerpen aan een uitspraak van een buitenlandse recht bank. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden hebben gis teren op hun tweede bijeenkomst te Parijs besloten de bestudering der Europese politieke gemeenschap uit te stellen tot de intergouvernementele conferentie te Rome van 12 Juni tot 1 Juli. Op de vergadering kwam een sterk verschil van mening tot uiting tussen Frankrijk en de Beneluxlanden ener zijds en Duitsland en Italië anderzijds, toen kanselier Adenauer aandrong op spoedige aanvaarding van een pian tot oprichting van een politiek gezagsor gaan voor de zes landen. De vier eerst genoemde landen maakten het duide lijk, dat zij niet van plan zijn zonder diepgaande bestudering inderhaast een plan goed te keuren. De intergouvernementele conferentie te Rome zal worden gevolgd door een conferentie d®r zes ministers van Bui teniandse Zaken te Den Haag op 10 Juli. Kolonel Siegfried Gerber, bevelheb ber van de kustwachtpolitie, te Kueh- lungsborn aan de Oostzee, is, naar thans wordt gemeld, twee weken gele den samen met twee artsen naar West- Duitsland gevlucht. Hij deed dit een dag, voordat hij tot generaal-majoor zou worden bevorderd. Gerber zeide, dat hij de „Gestapo-methoden" niet meer kon verdragen. WELISWAAR HEEFT DE BETALINGSBALANS over 1952 een voordelig saldo vertoond van 1882 millioen gulden en steeg de deviezenreserve van de Nederlandsche Bank over dezelfde periode van 2 milliard tot ruim 3.6 milliard gulden, maar de regering is blijkens de gisteren gepubliceerde deviezennota van mening, dat factoren van min of meer tijdelijke aard tot dit gunstige resultaat hebben bijgedragen. De ontwikkeling is dan ook anders gebleken dan men bij een land als Nederland met een belangrijke export van landbouwproducten zou mogen verwachten. INE TIJDELIJKE factoren, die invloed hebben gehad op de ontwikkeling van de betalingsbalans, kunnen aldus worden samengevat: Er was een inte ring op de voorraden bij het bedrijfs leven merkbaar, waaraan uiteraard te- zijner tijd een eind moet komen. Ook deed zich in de gezinsverhoudingen nog de invloed gelden van de teruggang in het verbruik van duurzame consumptie goederen, waarvoor hetzelfde geldt. Voorts zijn de militaire uitgaven tot dusverre aanzienlijk lager gebleven dan het hiervoor vastgestelde bedrag, ter wijl de ontvangsten aan belastingen door het inhalen van de achterstand en de versnelde inning van andere posten bijzonder hoog waren. Door al deze factoren daalde de in voer met twaalf procent: daarentegen nam de export opnieuw toe, nl. met zes procent. Ook de productie steeg, zodat de intering op de voorraden gepaard is gegaan met verminderde aankopen in het buitenland. .De regering merkt nog op, dat een herhaling van het gunstige resultaat van 1952 onwaarschijnlijk is, zolang het niet mogelijk is, andere muntsoorten dan guldens in ruimere mate dan thans ;n dollars om te wisselen. Aan het ge hele vraagstuk aangaande de omwisscl- baarheid der verschillende geldsoorten ligt echter het werelddollartekott ten grondslag. Verbetering VOOR ONS LAND werd in dit opzicht een aanmerkelijke verbetering be reikt. Het tekort aan dollars daalde van 653 millioen gulden tot 171 millioen. Ook voor de wereld als geheel blijkt in 1952 een verbetering te zijn ingetreden, maar het is nog allerminst zeker, dat deze zal doorzetten. Veel hangt immers af van de moge lijkheid van export naar de Verenigde Staten. Deze wordt bepaald door de handelspolitiek van dit land. Hoe wei nig geruststellend de huidige situatie nog is, kan blüken uit h-t verbod van invoer van melkpoeder, dat op 1 April van kracht is geworden. Hierdoor wordt niet alleen rechtstreeks een ex port ter waarde van vyftien millioen -ulden getroffen, maar wordt tevens in direct aan de gehele dollarexnort van ons land psychologische schade toege bracht. De bewapeningsinspanning is even eens een onzekere factor. Off-shore-aan- kopen en andere bijzondere defensie uitgaven der Amerikaanse regering vor men op het ogenblik een belangrijke bijdrage tot vermindering van het we reldtekort aan dollars. Een duurzame verbetering kan hiervan uiteraard niet afhankelijk worden gesteld. In het verloop van een beschouwing over de Europese Betalingsunie deelt de regering mede, te overwegen, het fei telijke liberaiisaticperccntage van onze handel, dat reeds 82 bedraagt, op korte termijn nog belangrijk te verhogen. Afhankelijkheid IN EEN slotbeschouwing wijst de rege ring op de sterke afhankelijkheid van onze volkshuishouding van facto ren buiten onze grenzen. Hoe sterker onze bevolking toeneemt, hoe meer wij voor onze grondstoffen afhankelijk worden van het buitenland. De nood zaak van een relatief stijgende invoer zal zich doen gelden. Deze invoer zal echter slechts mogelijk zijn bij stijging van de export. Geld, waarvoor men een bestedings- of beleggingsmogeli.ikheid zoekt, kan 'n ge vaar vormen voor de betalingsbalans, dat te groter is, omdat de overheidsfinan ciën zich hieraan niet snel genoeg kun nen aanpassen. Er zal dus op moeten worden gelet, dat de overheid ie be schikbare geldhoeveclhcid door haar politiek niet in ontoelaatbare mate ver groot. Weliswaar is er nog geen kentering ingetreden in de ontwikkeling van hel overschot op de betalingsbalans, maar er zijn stellig factoren op grond waar van men een meer evenwichtige ont wikkeling mag verwachten. De binnen landse bestedingen zullen namelijk toenemen, eensdeels door de stijgende militaire uitgaven, welke boven de 1500 millioen zuilen komen, ander deels door de uitgaven voor het herstel van de watersnood. Versterkte voor- raadvorming in het particuliere be drijfsleven is weinig waarschijnlijk. Advertentie. Ing Med.) (Van onze Parijse correspondent) MADAT DE 300.000 GOED GEWAPENDE SOLDATEN van Ho Tsji Minh liun offensief in Laos ingezet hadden cn een belangrijk deel van dit gedeelte van Indo-China in korte tijd hadden bezet, werd de schijnwerper der wereld belangstelling, die tot nu toe op Korea gericht was, naar dit land van de Franse Unie overgezwaaid. Men ging namelijk plotseling overal inzien, dat de Viet Minh de toestand daar practiscli in handen heeft en dat ieder offen sief van de communistische leider He Tsji Minh onmiddellijk bekroond zou worden, ondanks het feit, dat de Fransen hier met een strijdmacht van 400.000 man de wacht houden. De slechte berichten, die de laatste weken uit Laos in Parijs binnenstroomden, hebben wat men noemt het schandaal der piasters opnieuw doen opleven. Wil men enkele vooraanstaande Parijse bla den geloven, dan kost dit schandaal Frankrijk dagelijks vijf millioen guldens. Wat echter veel ernstiger is, is het feit, dat de Vict Minh, via deze ellendige geschiedenis in staat geweest is om heel zijn communistische leger met modern Amerikaans materiaal uit te rusten. In 1946 beschikte Ho in totaal over 15.000 verouderde Franse geweren cn een dozijn 75 mm kanonnen. Thans beschikt hij over dc modernste wapens. Men heeft eerut gedacht, dat deze» wapens door China cn Rusland geleverd waren. Dit is voor een deel ook wel zo, maar Ho heeft een gedeelte ervan in dollars moeten betalen. die men terugstuurde naar Saigon, waar men er 100 piasters voor ont ving. Zo werd op iedere operatie 100% gewonnen. Aangezien er bij het Indochinese deviezeninstituut vaak een zekere medeplichtigheid bestond, was het transfereren van piasters vol gens de officiële koers in franken, vooral voor enkele grote firma's, niet erg moeilijk. Het gevolg was, dat het belangrijkste werk van deze firma's bestond uit deze misdadige geldhan del en dat de Franse staat enorme be dragen aan dollars verloor. Hoe heeft de Vietminh van deze situatie kunnen profiteren? Heel een voudig. De gangbare munt in heel Indo-China is de piasier, die door de Franse staat gegarandeerd wordt. In de gebieden, die Ho Tsji Minh bezet, zijn deze piasters ook in omloop. Nu heeft de Vietminh, niet alleen in zijn eigen gebied, maar vaak zelfs in het door de Fransen gecontroleerde land, een zware belasting in piasters. Met deze piasters koopt Ho dollars voor 50 piasters per stuk, waarvoor hij het Amerikaanse geld bij geldhandelaren, die vinden, dat geld nooit stinkt, he gemakkelijk krijgt. Met deze dollars kopen de Indochinese communisten in Hongkong of in Manilla modern oor logsmateriaal. Aangezien Frankrijk voor iedere, zich bij een buitenlandse bank bevindende, piaster 17 francs moest betalen, verloor Frankrijk ook op deze operaties weer 8.50 francs per piasier. |\/[EN VRAAGT zich natuui-lijk af, hoe het mogelijk is, dat dit schandaal zo lang heeft kunnen bestaan en nog altijd doorgaat. Volgens het socialis tisch Parijse blad Franc Tireur komt dit, omdat er in Indo-China, maar ook in Frankrijk, erg veel invloedrijke personen bij betrokken zijn. De Fran se minister van de overzeese gebieds delen, Letourneau, heeft wel gezegd, dat het schandaal sterk overdreven wordt, maar in Frankrijk heeft men toch wel algemeen de indruk, dat men hier met een bijzonder vieze geschie denis te maken heeft. Is het onder deze omstandigheden niet te begrijpen, dat heel wat Indochinezen in Ho Tsji Minh niet in de eerste plaats de ver tegenwoordiger van het communisme iii het land zien? In de door Frankrijk beschermde regering van keizer Bao Dai hebben maar bitter weinig Indo chinezen vertrouwen. ELKE schenkt U 36x rookgenot Want.... in iedere RICHMOND rijn verwerkt de edele "SL0W-SM0KE"VIRGINIA tabakken, afkomstig van de«beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA dut

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9