LUSTRUMRONDE SPANNEND TOT EINDE GERAFELD PELOTON WIST ZICH 'f> VOORTDUREND TE HERSTELLEN 2 1 !i> De Jong (18 jaar) won i gigantische wedstrijd Piet de Jong, trotse winnaar met grootse allure De onmisbaren KOFFIE DAPPERE JAN OTTENBROS REF.D TWINTIG KM MET LEKKE BAND VRIJDAG 15 MEI 1953 weer aan te haken aan het beweeg lijke, kleurige lint, dat enkele honder den meters voor hen uit koers zette naar Heemskerk en Beverwijk. In Uit geest deden zich geen moeilijkheden voor nu de spoorwegovergang niet was afgesloten en dus kon de kara vaan in hetzelfde tempo blijven door draaien. Zo was de situatie toen we Beverwijk binnenreden, waar weer duizenden het imposante schouwspel gadesloegen. Gesloten overweg En wat Uitgeest niet had geboden, deed gistermiddag Beverwijk. De spoorbomen waren dicht. Het leek alsof een haastig opgeworpen dam het water van een snelie stroom deed kolken en bruisen. Hijgend kluwden de wielrenners voor rood-witte hekken en intussen naderden over de Bree- straat Ottenbros, Proost, Stolker en Appel, op enige tientallen meters ge volgd door de andere achterblijvers. Zjj waren zich nog onbewust van het grote geluk, dat daar om de hoek voor hen lag te wachten. Een triom fantelijke kreet ging uit hun rijen op, toen ze opeens de opstopping zagen. Ze hoorden weer bij het peloton, deze vier, en de acht anderen, onder wie zich de Noordhollanders Stroet uit Wervershoof en De Ouden uit Uitgeest bevonden. Het had overigens niet veel langer moeten duren, want nauwelijks was dit groepje gearri veerd of de bomen zwaaiden open. Pafort uit Amsterdam en Grent uit Zwaagdijk konden zich op het laatste ogenblik nog aansluiten. Voor de laat ste was dit slechts een kort uitstel van executie. Even buiten Beverwijk verloor hij opnieuw het contact en ditmaal voorgoed. De polder tussen Beverwijk en de Zaanstreek heeft trouwens heel wat uitvallers opgele verd. De een na de ander kwam met pech langs de weg te staan en verder zorgde de harde Oostenwind er voor, dat de koek behoorlijk ging kruime len. De eerste selectie die door de ge sloten spoorwegovergang teniet was gedaan werd op dit traject nog een dun netjes overgedaan en ditmaal defini tief. Er ontstond een klein hiaat tus sen een groepje van twaalf en het peloton. Van een serieuze uitlooppo ging kon weliswaar nog niet worden gesproken, maar het was een goede belofte voor de levendige strijd, die de course later zou blijken op te leveren. Er zat vechtlust in de soepele bundels spieren, die nog altijd een snelheid van om en nabij de veertig kilometer uit de glanzende fietsjes stampten. Tweede selectie BIJ Buitenhuizen was het veld in drie grote groepen gesplitst en, het zal geen toeval zijn, dat in de laatste ploeg verschillende renners zaten, die ook voor Beverwijk hun vat op het pelo ton reeds hadden verloren. Zij werden op dit stuk voor de tweede maal ge lost. Bij dit kluwentje merkten we ook op Cor de Jong uit Den Helder, de Alkmaarder J. Schuitemaker en J. de Ouden uit Uitgeest. De afstand tussen hen en de twee an dere groepen werd allengs groter. Zo joeg de in drie delen uiteengevallen colonne in hoog tempo langs de West- zanerdijk naar Zaandam, waar de twee eerste groepen vrijwel weer tot één geheel waren samengesmolten. Dat duurde overigens niet al te lang. ZaandamiPurmerend, vrijwel recht tegen de wind in, sloeg opnieuw bres sen in de gelederen, maar het was toch nog kinderspel vergeleken bij wat er in de Beemster gebeurde. Daar begon zich, zoals wij reeds in M. Edelenbosch uit Enkhuizen. De winnaar van twee jaar geleden, Ed Koeman uit Krommenie, stond intus sen teleurgesteld bij zijn gebroken pe daal in de Beemster. Hij zou in deze ronde geen kans meer hebben. Tussen Hoorn en Enkhuizen werd de lappendeken nog meer uitgerafeld. Het peloton viel hier opnieuw in en kele delen uiteen, maar een dertien tal renners, onder wie zich ook de jeugdige De Jong uit Made bevond, verminderde langzamerhand de af stand, die hen scheidde van de kop lopers. Er stond nog van alles te gebeuren. Dat bleek al vlak voor Enkhuizen, toen de kopgroep nog versterkt werd. Wolfs uit Vlijmen viel hier uit wegens pech. De anderen, onder wie Leo de Booy, Voorafgegaan door enkele leden van de Verkeersgroep van de Rijks politie, trekt het peloton in geslo ten gelederen door de Langestraat te Alkmaar. Patsy Willekes, Boellaard, Edelenbosch, M. J. Stolker en Th. Stolker, Van der Neut, Mahn, Zieleman, Verhoeven, Bruggenkamp uit IJmuiden, A. Don ker uit Amsterdam en K. Post, Nieuw Vennep, lieten de Enkhuizers voor het eerst kennis maken met de lustrum ronde van de Verenigde Noordholland se Dagbladen. Maar vlak na de smalle straten van de Haringstad kregen zij gezelschap. Eerst van De Jong, Schol len en Damen en daarna van nog meerderen, zodat in Andijk een pelo ton van reeds vijf en twintig man bij elkaar lag. Mahn probeerde het even tjes om er tussen uit te knijpen, doch zocht al spoedig de veilige bescher ming van de groep op toen bleek, dat hij van de anderen geen steun kreeg. Zie verder elders in dit blad de aanhef van dit verslag schreven, de wedstrijd in duidelijke lijnen af te te kenen. In de Beemster EEN groep van twaalf renners raas de temidden van de bloeiende boom gaarden uit het peloton weg. Vijftig meter, honderd meter, tweehonderd meter. Als eerste bestormden ze de dijk bij Oosthuizen en ver aan de kop van het veld maakten zij hun rondjes om het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen te Hoorn. Bij deze uitlopers bevonden zich de Amsterdammers A. Donker, J. Zieleman, F. Mahn, Leo de Booy en L. Boellaard, K. Post uit Nieuw-Ven- nep, R. Pendavingh uit Badhoevedorp, De spieren van de Velsenaar Henk Kuitwaard, één van de favorieten en dertiende in de einduitslagworden vlak voor de wedstrijd onder han den genomen. kleine kopgroep tot resultaat had, welke even later, nog voordat de karavaan zich weer op de provinciale weg naar Uitgeest bevond, door het peloton werd opgeslokt. Een groepje van tien renners had op dit stuk het contact met de hoofdgroep verloren. Hieronder bevonden zich Jan Otten bros (door een lekke band) uit Alk maar, Siem Appel, Hoorn ,F. Proost, Vlaardingen, en Theo Stolker uit Zuilen. Dit kwartet, dat op zijn beurt de achterblijvers weer voorbijschoot, stelde alle pogingen in het werk om punten ook iets van de p..band waartegen Ottenbros ongetwijfeld vele en on vriendelijke, overigens nutteloze woor den zal hebben gesproken. Pech ook had Ed Koemans, de Zaan- se favoriet, die rustig onder Oosthui zen in de kopgroep zijn werk deed, maar door een afgebroken pedaal on tijdig werd uitgeschakeld. Een weg- course is nu eenmaal hard, mee dogenloos hard en het is alleen de sterken gegeven in deze sport een toon aangevende rol te spelen. TEVERGEEFS zal men in de verslagen van deze waarlijk grootse strijd om de Prijs van de Verenigde Noordhol- landse Dagbladen zoeken naar de naam van Arend van 't Hof. Op het laatste moment kreeg hij de uitnodi ging van de KNWU om te starten in de grote etappewedstrijd in Frankrijk voor amateurs de Be de France. Deze strijdlustige jongeman uit Sassenheim hadden wij graag in deze course ge zien, maar gemist werd hij niet. Zel den hebben wij in een dergelijke zwa re klassieker zoveel strijd gezien, wis selde het beeld van de wedstrijd zo vaak als in deze Lustrumronde, niet tegenstaande het feit dat er meedogen loos hard is gereden. Gemiddelden van veertig kilometer in kermiseoursesi van zo'n kleine 100 km zijn zeldzaam, maar de winnaar van gisteren draaide een gemiddelde van ruim 39 km ineen wedstrijd waarbij het over een afstand va.i 230 kilometer ging en een harde wind de deelnemers nog parten speel de. Er bestaat een wonderlijke overeen komst tussen de winnaar van deze ronde en die van het vorige jaar, Arend van 't Hof. Voordat de achttienjarige Van t Hof als overwinnaar van de Ronde van Noord-West Nederland over de eindstreep ging was hij nog sen betrekkelijk onbekend renner. Piet de Jong is nu ook achttien jaar en het was de eerste maal dat hij zijn neus in een klassieker liet zien. De Jong zal er wel voor zorg dragen dat wij hem niet vergeten. Hij heeft de allure van een g-oot renner en wij zijn er van overtuigd dat wij nog meer van deze jonge sterke knaap zullen horen. Spaar de punten! Vraag Uw winkelier naar Van Nelle's geïllustreerde cadeaulijst! Fobrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek (Advertentie, Ing. Med.) Wat zou een wielerwedstrijd zijn zonder medewerking van de mannen van de Rijkspolitie, die op hun motoren de ganse karavaan in hun macht hebben, wagens weren, die er niet in thuis horen, en het verkeer dwingen tijdig de berm op te zoeken als de stoet nadert? En wat zou er van die spannende wegwedstrijd terecht komen als niet overal in de ste den, de dorpen en buitenwegen de gemeentepolitie en de Rijks politie de zijwegen afzette en de mensen op het trottoir hield? Over het antwoord behoeven wij niet lang te aarzelen. Het zou een chaos zijn geworden van Alkmaar via Beverwijk, de Zaan en de Westfriese steden tot Den Helder aan toe. Daarom past voor deze medewerkers een hartelijk woord van dank. Diezelfde waardering willen wij ook toezwaaien aan de bestuurders van de volgauto's, die het lang niet altijd gemakkelijk hebben gehad wanneer zij door de renners waren omringd en van ale kanten een felgekleurde trui opdook, aan de motorordonnans, de Roode Kruiscolonne, die de schaaf- en valwonden verbond en de uitgevallen renners in de brok- kenbus meenam. Ook zonder hun zeer gewaardeerde hulp zou de Ronde van Noord-West Nederland niet zo zijn geslaagd als thans voor de vijfde maal opnieuw het geval was. smaak

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 13