raad accoord met pl tehuizen voor bejaarden an voor De wereldreis van Jimmy Brown Lezers spreken! LAATSTE NIEUWS De heer Volkers pleit voor exploitatie door de gemeente Dieselbemaling betekent een besparing van f12.000 per jaar Imponerende overwinning van Krijn Post tuur gevraagd Schappelijke prijs voor pastorie Beemster Bergen Honderdvijttig kinderen uit rampgebied UW -vrouwen naar het getroffen gebied Stompetoren Kamerlid Egas over landbouwpolitiek Egmond aan Zee Mgr J. v. d. Oord 45 jaar priester Groot-Schermer Herdershond won 5 prijzen VERVOLG STADSNIEUWS Wielerwedstrijden op het Sportpark Voor niets getast HEILOO Inlichtingen KONINKLIJKE REIS OP TELEViSlE DONDERDAG 31 MEI 1953 WON ING eboden op le stand, en onder No. A 243 tu van dit blad. huls In Helloo of Cai rn evt. ruilen voor 2# Jdam-Z bev. 3 kamers, :en, zolder. zen onder no. HA 582, reau Ver. NoordJioU. Voordam 11, Alk- :w Raadsvergadering Langedijk UET HOOGTEPUNT van de discussie welke Woensdagavond in de Kaadsver- gadering te Langedijk plaats vond, bestond uit de besprekingen die gevoerd werden over het stichten van drie tehuizen voor ouden van dagen, respectievelijk te Zuidscharwoude, verbouwing bestaande Hervormde pastorie, te exploiteren £oor de Stichting Buitenzorg, een nieuw tehuis voor Protestants-Christelijke »Wde te Broek op Langendijk, te bouwen achter de Julianastraat bij de nieuwe Christelijke Huishoudschool, en een nieuw tehuis van Rooms-Katholieke zijde te bouwen aan de Noordzijde van de Kerklaan te Noordscharwoude tegenover de Achterburggracht. De raad ging hier uitvoerig op in. De voorzitter, burge meester Schelhaas, wees op het grote belang van deze huizen en noemde als voorbeeld de stichting Buitenzorg die reeds een tehuis te Oudkarspel beheert. f 5000.subsidie toegezegd. Met de Ne derlandse Spoorwegen, waar ook om een bijdrage werd gevraagd, zal op korte termijn een bespreking plaatsvinden. Daarna zal zo spoedig mogelijk tot aan besteding worden overgegaan. De Raad gaf vervolgens zijn sanctie aan een voorstel tot uitbreiding waterleiding on rendabele gebieden. Het betrof hier de percelen Dorpsstraat 119 en 121 te Oud karspel. Hetzelfde geschiedde met het voorstel tot vernieuwing van 23 schuur tjes van de woningbouwvereniging Lan gedijk en de bouw van 15 skeletwonin gen voor dezelfde vereniging. De voor zitter deelde méde, dat B. en W. voor deze woningen reeds een bestemming hebben gekozen. De heer Ooyevaar (Prot. Chr.) juichte de plannen toe en wilde met de bouw van grote woningen doorgaan. De voorzitter antwoordde, dat de ge zinnen per doorsnee-woningzoekende niet groter zijn dan vier vijf personen. Spreker zei, dat hem was tegengevallen, dat geen grotere gezinnen zich hadden opgegeven. Het vraagstuk: grote of kleine woningen zal nader onder ogen worden gezien. De heer Van Dijk (Arb.) vroeg, of deze huizen openbaar zullen worden aan besteed. De voorzitter antwoordde beves tigend. De heer Stoop (KVP) vroeg naar de te bouwen huizen in Broek op Lan- gendijk. De voorzitter antwoordde, dat de Buitenzorg heeft momenteel 48 aan meldingen. Ook van andere zijde be staat er belangstelling voor. Spreker vroeg dus toestemming van de raad om de schetsplannen voor te bereiden voor de drie plannen. E.e.a- in overleg met de stichtingsbesturen. De heer van Dijk (PvdA) getuigde van zijn instemming met de plannen, doch hii meende dat de plaats Zuid scharwoude niet ideaal is te noemen, daar b.v. de brug die daar ligt als een bezwaar wordt genoemd. Spreker ver zocht om een onderzoek naar de kosten van een plan op een andere plaats, om die dan te vergelijken met het idee van B. en W. De voorzitter zei. in deze een onderhoud gehad te hebben met het da gelijks bestuur van de stichting Buiten zorg dat uitdrukkelijk zijn instemming betuigd heeft met de plaats van de oude pastorie. De brug zou zijns inziens wel veranderd kunnen worden. Het lijkt soreker juist eerst het onderzoek af te wachten. Wethouder Kuiper op perde het idee om een vergelijking te maken met de nieuw te bouwen tehui zen De heer Ooijevaar (Pr. Chr.) vroeg of de bouw van een nieuwe pastorie te Zuidscharwoude de prijs zou beïn vloeden. De voorzitter antwoordde dat er in alle vrijheid onderhandeld zou worden, om er een schappelijke prijs poor te bepalen. De heer Volkers f(CPN) zei. het voorstel niet met alge hele sympathie te begroeten. Zo had spreker gemist het idee om ook een Jantal kleine woningen voor bejaarden te bouwen- Dit laatste wordt door ve- jen voorgestaan. De plannen van Rooms-Katholieke tijde waarbij alle groeperingen betrok ken zijn achtte spreker de juiste. J Daarnaast zag spreker liever een ge meentelijke exploitatie. Voorts zou hij Ook gaarne gezien hebben dat ook de vrijzinnige organisaties een beetje ac tief waren geweest. De voorzitter zei. dat de bouw van kleine woningen door de drie stichtingsbesturen niet op prijs wordt gesteld. Spreker had echter geen bez waar deze mogelijkheid onder ogen te zien. In het bestuur van Buitenzorg en de stichting Broek on Langendiik nebben ook anderen dan diakenen zit ting. Die stichtingen bieden waarborgen tot exploitatie. De heer Stoop betuigde ziin instemming met het voorstel na mens de R.K. raadsfractie. De heer Balde (Pr. Chr.) sloot zich hierbij aan. De heer Van Dijk (Arb.) zeide dat de plaats Zuidscharwoude niet zo ge schikt was voor kleine huizen en dat er hiervoor wel interesse bestond. De heer Heeringa (Prot. Chr.) meende, dat de heren Volkers en Van Dijk de plannen van de stichtingsbesturen cor rigeerden, wat hij niet de juiste ma nier vond. De voorzitter betoogde nog, dat hii wel voor kleine woningen voel de, maar hii vreesde dat het te duur zou zijn Hierop werd het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aan vaard. De voorzitter hoopte, dat het zegenriike gevolgen mocht hebben. In zijn openingswoord had burge meester Schelhaas vriendelijke woor den tot wethouder M. Kuiper gespro ken, in verband met het ongeval dat deze magistraat overkomen was. Spre ker doolde mede. dat het raadslid Slot afwezig was. Hierna werd de vergade ring een ogenblik geschorst, om de commissie, bestaande uit de heren Bal der, Stoop en Volkers, de gelegenheid te geven de geloofsbrieven na te zien van het nieuwbenoemde raadslid, de heer Jac. Wagenaar. Na heropening werd door het nieuwe raadslid de ge bruikelijke belofte afgelegd, waarop de raad tot toelating besloot. De voorzitter sprak daarop de heer Wagenaar op sympathieke wijze toe. Op verzoek van het kraamhulp-be- middelingsbureau, het Witte-Gele Kruis verleende de Raad f 1.50 subsidie, per verzorgingsdag met terugwerkende kracht tot 1 Jan. van dit jaar. Een adres van het klein orkest ..Ons genoe gen" te Broek op Langendiik. dat een verzoek om subsidie behelsde, werd voor kennisgeving aangenomen, on danks het pleidooi van de heer Volkers, om wel subsidie te geven. Mededelingen De voorzitter deelde mede. dat de aan besteding van de nieuwe Sluisbrug te Oudkarspel zal plaatsvinden op 28 Mei De Noordermarktbond heeft voor de bouw van een nieuwe brug bij het Sta- «ons -emplacement te Noordscharwoude woningen zullen verrijzen aan de Wil- helminastraat en Prinses Beatrixlaan, waardoor deze straten zullen zijn vol gebouwd. De overige voorstellen, die be trekking hadden op het verlenen van vergoeding voor het RK en Chr. onder wijs, alsmede het verlenen van een te gemoetkoming in reiskosten, volgens art. 13 der L.O.-wet, passeerden zonder meer ae hamer. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Stoop tijdige maatregelen, als er weer gelegen heid was, zi^h op te geven voor het Ter- lingenfonds. De voorzitter antwoorddde, dat verbeteringen nu reeds kunnen wor den aangevraagd. Tenslotte vestigde de heer Balder nog de aandacht op de on verkwikkelijke toestand bij de vuilstort plaats, en de heer Van Dijk op de prik keldraadversperringen in het uitbrei dingsplan te Noordscharwoude. Een en ander zou de aandacht hebben, zo be loofde de voorzitter. BRANDSPUITEN WERDEN GECONTROLEERD De brandspuiten van Noord-Schar- woude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk zijn gisteren op hun deug delijkheid getest. In tegenwoordigheid van de heer Mol uit Haarlem, die de Rijksbrandweerinspectie vertegenwoor digde, werden de spuiten op capaciteit en opvoerhoogte onderzocht. De brand spuit van Oudkarspel, die in Herkingen zulke uitstekende diensten heeft bewe zen, kon niet aanwezig zijn daar zij in revisie was. De inspectie vond plaats bij de Koog te Zuid-Scharwoude, waarbij de spui ten van Zuid-Scharwoude en Broek en kele gebreken vertoonden. Op 30 Mei zal de brandweer van Noordscharwou de deelnemen aan de kringwedstrijden te Koedijk. De Broekèr brandweer doet mee aan een wedstrijd die in de maand Juni in het park Groenendaal bij Heem stede wordt gehouden. LANGEDIJK. - In de Woensdagmiddag in „Concordia" gehouden vergade ring van de polder Geestmerambacht deelde de voorzitter, de heer C. Duif enige cijfers mede over het watergemaa I aan de Oosterdijk te Zuidscharwou de, dat over 1952 2044(4 uren in werking is geweest. De grote pomp draaide 1114(4 uur en de kleine pomp 900 uur, respectieve lijk met een waterverplaatsing van 27000456 en 15000120 M3, of totaal 42000576 M3. Hieruit bleek duidelijk de grote betekenis van dit gemaal, dat een polder bemaalt van ongeveer 5000 H.A. De hoeveelheid onontbeerlijke gasolie, die hiervoor benodigd was, bedroeg niet minder dan 60000 liter. In verband hier mede was zeer belangrijk een verklaring van de machinist, de heer Silver, die op een gestelde vraag antwoordde, dat nu men van electrische kracht op dieselbemaling was overgeschakeld, dit de polder een besparing zou geven van f 12000 per jaar. Het Geestmerambacht verwerkte veel water Men besloot het bestaande transfor matorhuisje aan de Oosterdijk over te dragen aan het P.E.N. voor de som van f 5000.—. Het voorstel om een bijdrage te ver lenen aan de Vereniging van Water schappen in Noord-Holland werd door de vergadering aangenomen. Het be drag werd vastgesteld op f 0.80 per ha, te verdelen over drie jaar. Na enige discussie ging men accoord met een voorstel om voor f 1000.deel te nemen in de op te richten bank van de Unie van Waterschapsbonden. Voor een standbeeld van dr Lely, dat ge plaatst zal worden op de Afsluitdijk, zal f 100.— subsidie beschikbaar wor den gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat door de bannen en binnenpolders geen bijdrage voor dit doel wordt ge geven. Het bestuur kreeg vervolgens de machtiging om de kasgeldlening, groot f 60.000.eventueel om te zetten in een vaste lening. Het aanvullend ko hier voor de verhoogde lasten van de Uitwaterende Sluizen werd verhoogd van f 1.90 op f 2.50 per ha. Dit zal in een suppletoire begroting worden ver werkt. Rekening 1952 De rekening 1952 werd vastgesteld in ontvangsten op: motorgemaal f68304,57, Oosterdijk f 29698,76, Molengeerzen f 55664,34, of totaal f 173667,67. De uit gaven waren respectievelijk f 834484,18, Jeugdcommissie beznt iz'c/i op Pinksteren j,Wat is de betekenis van Pinkste ren"? zo werd op de laatste discussie forumavond van de vangedijker Jeugd commissie gevraagd. En maar één van de [vijftig aanwezigen wist hierop een afdoend antwoord te geven. ÉAlleen daarom al zou het goed zijn hierover eens te snreken". zoido te heer Tomp op genoemde avond. Dit wil ook de jpesnrckskring van Noordse' rwou de, waarin een aantal Doopsgezinden, Gereformeerden, Hervormden en on- kerkelijken van de Langedijker dorpen elkaar éénmaal per maand ontmoeten. Hij nam het initiatief om o" Zaïerda" 23 Mei om 8 uur in de Hervormde Kerk te Noordscharwoude een Pink- sterwijdingsavond te houden. Er zal geen lezing worden gehouden, maar een paar „gewone" kerkleden zullen getuigen van wat Pinksteren voor hen betekent. Geslaagd jongerenforum NOORDSCHARWOUDE. De jeugdcom missie uit de gecombineerde Herv. ge meenten van Oudkarspel-Noord en Zuid- Scharwoude houdt zich de laatste tijd bezig met het organiseren van jongeren forums. Dezer dagen werd door zestig mensen, onder leiding van Wika Tromp uil Zuid-Scharwoude zulk een samenkomst gehouden. Op deze avond waren vijf informatieve en vijf discussie-vragen binnen gekomen. De eersten werden vlot door het forum beantwoord, doch de discussies namen ge ruime tijd in beslag. Diverse problemen van kerk en wereld werden in een aan gename sfeer, waarbij de humor niet ont brak, besproken. De jeugdcommissie is voornemens om r.s. herfst en daarna wederom soortgelijke bijeenkomsten uit te schrijven. f 28808,14 en f 449634.79, of totaal f 161926, 11, zodat het batig saldo t 11741,56 bedroeg, Bij de post onder houd molens, (betreffende de twee, die Geestmerambacht nog rijk is), werd gediscussieerd over een eventuele bij drage in de onderhoudskosten van de gemeenten Langedijk en St. Pancras, dc provincie en „De Hollandse Molen". De meeste bestuursleden en hoofdinge landen spraken zich uit voor het be houd van de molens. Ten opzichte van de kroosmachine werd nog gezegd, dat het bestuur voornemens is om zodra dit nodig is met het krozen te begin nen. De machine is in goede staat. Bij de rondvraag werd de eerste en tweede machinist hulde gebracht voor de keurige staat, waarin het rnotorgemaal zich bevindt. Terloops werd nog ge sproken over de Hoogneemraadlasten, die men gaarne per ha zag geheven en over het waterpeil dat van de zomer zo nodig 5 cm verhoogd zal worden. Twee rectificaties LANGEDIJK In het verslag van de gehouden vergadering van de Dieps- en Moorsmeerpolder zijn twee storende fouten geslopen, die we gaarne rectifi ceren. In de eerste plaats verduidelijken we, dat werd besloten tot aansluiting bij de nieuw op te richten bank van de Unie van Waterschappen. Voorts werd voor buitengewoon onderhoud van de sluis f 5584,47 uitgetrokken en niet f 8584.47, zoals door ons werd vermeld. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 21 Mei. 50 kg nieuwe aardappelen 87; 33 kg kleine aardappelen 77; 4500 kg bieten B 4; 300 kg prei: I 31 en II 22; 8500 kg rabarber 8,30—11; 6000 kg rode kool: I 710,10 en II 7,80. Doorge draaid: 5000 kg rode kool en 3500 kg witte kool. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes, z. van J. H. Kolijn en F. Helmhout. Hendrica J., d. van H. C. Schipper en A. Prijs. Ber'en- dina. d. van P. Al "en G. Mulderij. Jacobus J„ z. van R. J. Smit en E. M. Dekker. Ondertrouwd: Theodorus J Koning en Divera M. Boots. A. WOGNUM, 20 Mei 1953. Vroege eardappelen, middel 4981, drielingen 75100, kriel 8291, aardbeien le soorl 2—2.70. 2e soort 1.50—2.10, sla 5.90— 15-10, rabarber 6.507.90, bloemkool 34 61. bospeen 6267, knolbieten 45, spinazie 23. Om de kinderen uit de watersnoodgebie- den in hun vacantie niet de dupe te laten worden van de omstandigheden waar onder zij zijn komen te verkeren zullen door bemiddeling van de Van Reenen- school en de Van Brederodeschool in de periode van 8 tot en met 29 Juni drie groepen van plus minus vijftig kinderen naar Bergen komen. De kinderen zullen de gast zijn van de leerlingen van de openbare lagere scholen te Bergen en wor den bij particulieren ondergebracht. Een aantal UVV-vrouwen uit Bergen, dat zich bij de leniging van de 'waters nood zeer verdienstelijk heeft gemaakt, zal op kosten van de adoptiekas der gemeente een bezoek brengen aan het eiland Tholen. De reis gaat via Bergen op Zoom (waar overnacht wordt) naar het getroffen gebied. De datum en het aantal deelneemsters is nog niet bekend. De UVV belastte zich in Bergen met de geld- en kledinginzameling en heeft sinds 1 Februari het depot beheerd, waaruit de naar hier gekomen ge- evacueerden in wijde omtrek van kle ding werden voorzien. Tevens hebben de dames zich beij zerd kleding te dis tribueren onder de behoeftige gezinnen. GEMEENTEPERSONEEL WON VOETBALWEDSTRIJD Voor een enthousiast publiek is Woens dagavond de voetbalwedstrijd tussen het gemeentepersoneel en de vrijwillige brand weer gespeeld, een wedstrijd die met de eindstand 4—1 in het voordeel van de eerst genoemde groen eindigde. Burge meester Huygens verrichtte de aftrap. In café Zwart heeft het Tweede Kaï- merlid des heer Egas een lezing gehou den over de landbouwpolitiek van de Partij van de Arbeid. Hij schetste daar bij eerste de toestand waarin de boeren verkeerden vóór de oorlog. Uitvoerig behandelde spreker de loonpolitiek van de naoorlogse regering. Speciaal de landarbeidersionen werden terdege her zien. Spreker meende echter dat dit niet was geschied ten koste v; n het in komen van de boeren. Ook voor hen is immers, zo zei hij, dank zijn de geleide economie, de zekerheid groter gewor den. Belasting verlaging, waarom vrij wel elke partij vraagt, achtte spreker alleen verantwoord, als alle zekerheden bestaan dat in elk deel van het land aan ieder een redelijke bestaanszeker heid kan worden verleend. Spr. toonde zich een voorstander van kosteloos lnger onderwijs en uitbreiding van de mogelijkheid voor kosteloos voortgezet onderwijs. Na de pauze werd een zaalforum ge vormd uit de thans zitting hebbende gemeenteraadsleden. Geanimeerde dis cussies ontstonden over het kleuter onderwijs, sport, subsidies voor het jeugdwerk, samenvoeging van gemeen ten en verschillende andere z?iken. De heer Schuurirg, voorzitter van de afd. Oterleek, sloot met een dankwoord aan«de spreker en een opwekking om ie stemmen op de li.ist van de Partij van de Arbeid de vergadering. Op Donderdag 28 Mei zal het 45 jaar geleden zijn. dat de tegenwoordige Oud- katholieke bisschop van Haarlem, mgr J. van der Oord. uit handen van de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. Gc- rardus Gul. de priesterwijding ontving. Van deze 45 jaar is de jubilaris er 38 werkzaam geweest als pastoor bii de Oud-katholieke gemeenten te Cuiem- borg, Egmond aan Zee en Amsterdam. De heer C. Couvert, die met zijn (Mechelse) herdershond deelgenomen heeft aan de winnertentoonstelling voor honden in 't RAI-gebouw te Am sterdam, heeft met dit dier weer een aantal prijzen in de wacht gesleept. In de kampioensklasse kreeg Ciciele van Woiphaartsdijk twee medailles en een rozet in de Belgische nationale kleu ren, een zilveren lauwertak en nog twee medailles, waarvan één zilveren. ZANGLUST NAAR CONCOURS De gemengde zangvereniging „Zang- lust", directeur Jan Willems, zal op 21 Juni deelnemen aan het concours, uit geschreven door de gemengde zang vereniging „Eendracht" te Apeldoorn. Voor het eerst sinds enkele Jaren heeft in Alkmaar weer eens een haan wedstrijd plaats gevonden voor wielrenners. Reeds eerder zagen w(j op de sintels van het Alkmaarse sportpark die rappe knapen van het wielrenners- gilde aan het werk, maar dat heeft toen niet zoveel indruk op ons gemaakt als gisteravond. De wielerclub AIcmaria Victrix organiseerde een tweekamp te gen De Bataaf uit Halfweg, een club was getogen. Hoogschagen was de snelste nieuweling Namen als die van Krijn Post, Wim Snijders, Harry de Koning en Kempff zijn wij meer dan eens in de uitslagen van grote nationale wedstrijden tegen gekomen en het laat zich begrijpen dat deze heren met de Alkmaarse favorie ten als Jan Ottenbros, Jan Keuken, Jan Rol en Klaas Bot een felle strijd hebben geleverd. Jammer was het voor de kleine dui zend toeschouwers dat de renners geen rugnummers droegen. Het was nu al leen voor de insiders mogelijk om de stand van zaken waar te nemen. Wij zijn er van overtuigd dat de belang stelling voor deze sintelbaan-courses zal toenemen als in de toekomst rug nummers worden gedragen en het pu bliek aan de hand van een programma de strijd dan beter kan volgen. Deze opmerking doet uiteraard niets af aan de prestaties welke gisteravond zijn ge leverd. Vooral Krijn Post heeft veel good-will gemaakt door de manier waarop hij een wedstrijd over twin tig ronden (zware sintelbaan) op zijn naam heeft gebracht. In de eerste ron de ging hij even op zijn pedalen staan, nam een voorsprong van veertig, vijf- lig meter en op de helft van de course was zijn voorsprong tot een kwart ron de (ongeveer 150 m.) uitgegroeid. Alle pogingen van het peloton ten spijt, bleef de voorsprong van Post gehand haafd. Hierbij dient echter te worden opgemerkt dat de leden van De Ba taaf in voorbeeldige eensgezindheid geen moment de kop namen en het tempo drukte waar dit mogelijk was. Niettemin kunnen wij alleen maar be wondering hebben voor Post, die op sprekende wijze heeft duidelijk gemaakt dat een wielerwedstrijd niet alleen tus sen de wielen", maar ook van kop af kan worden gewonnen. Oog de klassementswedstrijd o*er twaalf ronden werd een overwinning voor Post. Hij verzamelde 9 punten, zes meer dan J. Keuken en J. Otten bros van AIcmaria die resp. op de tweede en derde plaats eindigden. De kleine Keuken heeft het goed gedaan. Hij is steeds in de buurt als er punten zijn te behalen en het is alleen maar jammer dat zijn sprint (nog) niet voldoende is. De nieuwelingen hebben hun krach ten gemeten in twee series over acht ronden. De Alcmariaan Hoogschagen werd op schitterende wijze tweemaal achter elkaar winnaar. Bij de junioren, die twee series over viif ronden hebben gereden, kwam de eindzege bij Markus. De belangrijkste uitslagen van deze interessante wieleravond luiden: De politie in Heiloo heeft zich gistermorgen druk gemaakt om een gestolen damestas met een bedrag van 160 en een armband horloge op te sporen. Het feit was juist gepleegd toen de eigenaresse de diefstal ontdekte en de politie mannen werden dus op een kers vers spoor gezet. Verschillende opkopers werden aan de tand ge voeld zonder dat dit tot resultaten leidde en dat kon ook moeilijk want een paar uur later belde de mevrouw op. dat de tas weer terecht was. Zij had haar boven in de slaapkamer neergezet Muzikanten huldigen hun dirigent Woensdagavond is de grijze dirigent van Eensgezindheid door zijn korps van het station gehaald. Met een rijk versierde jeep reed men jubelend naar het „Kunst en Sport"-gebouw aan de Holleweg, waar voorzitter P. Greeuw de heer Meyns feliciteerde met de grote successen met het corps behaald. Geschenken werden aanirbO'Vn. I)e 73- jarige musicus vond dat wel aardig, maar als het groojste geschenk be schouwde hij 'n trouw repetitiebezoek. Ook de tweede dirigent, de heer Beem ster werd in de hulde betrokken. BURGEMEESTER HERBENOEMD Bij K.B. van 17 April is de heer J. Kalff per 16 mei herbenoemd als bur gemeester van deze gemeente. "N 109. Het zal misschien vier uur in de nacht geweest zijn, toen commissaris Rednose Smith eensklaps wakker schrok. Hij ging recht overeind in zijn ledikant zitten en dacht: „het was net of ik iets hoorde". Hij schakele het licht aan en keek de kamer rond Dai raam, dacht hij, dat raam staat open en ik weet toch zeker, dat ik het heb gesloten, toen ik in bed stapteHij sloeg de deken? weg en hoorde dat er iets op de grond viel. Het was een brief. Op de adreszijde stond in duidelijke letters zijn naam geschreven. „Hoe komt dat ding in mijn bed", bromde hij verstoord." Zou dat een nieuwe streek zijn van die ellendige Roekiraki's?" Haastig scheur de hij het couvert open, trok de brief er uit en begon te lezen. ..Rednose!" stond er. „Wat wil je? Oor log of vrede? Als je vrede wiit, zendt dan nog hedennacht alle gevangenen terug. Dan zorg ik er voor, dat jij alle geroofde goederen terug krijgt. Weiger je, dan gooi ik alles op een hoop en steek er de brand in. Boven dien kom ik dan elke nacht weer nieuwe, halen. Dan is het oorlog! Be denk je goed en haal geen stommiteiten uit. Wéés gewaarschuwd". Er onder siond Jimmy Brown alias Woewoesoeki De commissaris was paars van woede geworden, toen hij de brief teneinde had gelezen. „Een ongehoorde brutali teit", schreeuwde hij terwijl hij de brie) tegen de grond smeet. „Dat heerschap dat ji.i-en-jeuwt als of ie een school vriendje van me is. Dit lijkt veel op een ultimatum!" die met al haar cracks naar de Kaasstad Eerste serie: J. Elias, T. Markus, H. Brammer, C. Veldboer en A. Cuvelier. Tweede sedie: T. Markus, J. Elias, J. Meegdes, H. Brammer en C. Veldboer. Totaal: T. Markus 9 pt.: J. Elias 9 pt.; H. Brammer 5 pnt.; J. Meegdes 3 pnt.; C. Veldboer 2 punten. Nieuwelingen; Eerste serie: M. Hoogschagen, W. Bogert, C. Cornelisse; B. Beem; H. Verhoeven. Tweede serie: M. Hoog schagen; K. de Groot; R. de Vust; G. Cornelisse; L. Troost. Totaal: M. Hoog schagen 10 pnt.; G. Cornelisse 5 pnt.; K. de Groot 4 pnt.; W. Boogers 4 pnt.; R. de Vust 3 punten. Amateurs: Klassementswedstrijd: K. Post 9 pnt.; J. Keuken 3 pnt.; J. Ottenbros 3 pnt.; T. Kempff 2 pt.; W. Snijders 2 punten. Wedstrijd over twintig ronden: K. Post 25 min. 29 sec., T. Kempff, J. Keu ken, W. Biesterveld en F. Cornelisse. Bond van christelijke i scholen bijeen Dt schooldag van de bond van chris telijke scholen boven het IJ werd Woensdag in Alkmaar gehouden. Het was de voorzitter een bijzon der genoegen de heer F. de Boer, secre taris van de Bond de versierselen be horende bij de Orde van Oranje Nassau, op te kunnen spelden. Hierna hield dr G. P. Itterson een lezing over het onderwerp „De christe lijke school en het kind", waarin hij de opkomst van de „School met de Bijbel" in de 19de eeuw releveerde. „De 19de eeuw," aldus dr van Itter- zon „was de eeuw van de „verlichting" waarin a- en anti-religieuze tendenzen de boventoon begonnen te voeren". On der die omstandigheden vond spreker het een natuurlijke reactie dat als ant woord op deze „uitdaging" de christe lijke scholen ontstonden. In tegenstel ling tot vroeger toen het godsdienston derwijs aan scholen een vanzelfspre kende zaak was, werd het nu een strijd om dit onderwijs te handhaven en te stimuleren. Het is in die tijd een typisch ver- schijnsel geweest, dat het christelijk' onderwijs min of meer buiten de kerk „geboren" werd. Want ook de kerk had de neiging te verwateren. In dit opzicht lag de christelijke schoolactiviteit eigenlijk in hetzelfde vlak als de zendingsactiviteit die voor son „was de eeuw van de „verlichting" kerk plaats vond. Dr van Itterson wees er op, dat de zaak van het christelijk onderwijs voor zover het de onderwijzers en onderwij zeressen betrof niet alleen opgevat moest worden als een mooi beroep en een dagtaak, maar dat het diende te geschieden in het belang van het kind. „Voor alles", aldus spreker „moeten wij het woord van Christus in gedach ten houden; „Weid mijne lammeren" waarin Hij de speciale zorg van zijn volgelingen voor de jeugd inriep". Plaatsing van deze stukken betekent niet, dal de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan Geachte redactie, Beleefd vraag ik uw aandacht voor het volgende: Dinsdag 12 Mei nam. 5.30 uur belde ik de N.b. te Alkmaar met het verzoek om inlichtingen over de vertrektijden der treinen en de mogelijkheid een gecombineerde trein-, bus- en toe gangskaart „Keukenhof" te kopen. Op mijn beleefde vraag werd min of meer autoritair medegedeeld, dat „Keuken hof" „allang" was gesloten en dat al leen Flora nog was geopend. Mijn vraag of daarvoor dan gecombineerde kaarten verkrijgbaar waren werd eveneens ontkennend beantwood. Ik moest maar een retour Haarlem nemen werd mij verteld. Ik kocht de retours. Voor mijzelf en vier kinderen. In de trein echter hoorde ik van andere rei zigers, dat er wel degelijk gecombi neerd kaarten verkrijgbaar waren en ook, dat Keukenhof nog niet gesloten was. Een en ander heeft mij onaange naam getroffen. Ik wil met dit schrij ven geen blaam werpen op de N.S. in het algemeen, maar misschien is het goed, dat men er in Alkmaar rekening mee houdt, dat de reizigers graag behoor lijk worden ingelicht en niet onnodig op hogere kosten worden gejaagd. EEN ABONNE. (Naam en adres bij redactie bekend.) Vogeltjes zonder zorg Ik las met belangstelling ln uw blad ven 19 Mei het verslag van de vergade- ïing der VVD uit Heiloo, waar de heer J. G. H. Cornelisse, lid der Tweede Ka mer, het woord voerde. Volgens zijn uit latingen zijn de mensen, die van hun schamede Drees-uitkering moeten zien rond te komen, „vogeltjes" zonder zorg die de gelden, die de hardwerkende en zuinig levende middenstand heeft belegd, opsouperen". Laten de Dreestrekkers, die hun stem straks denken uit te brengen op de can- didaten van de VVD, zich deze uitlatin gen voor gezegd houden. Met dank voor de plaatsing, C. VISSER. Heerhugowaard 76. De Nederlandse Televisiestichting zal vanavond in een extra uitzending, die om 20.15 uur begint, een filmreport age vertonen ove* het Koninklijk bezoek aan Denemarken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11