De stormvloed: gezien door de bril van een ingenieur De nood der studenten ONGEHAVENDE ORANJEPLOEG IS NOG VOL VERTROUWEN Storm van 1 Februari niet heviger dan vorige Zuiveluitvoer in 1952 831 millioen IVÓSÖL tanden Wit ,adem Fris Pennetje inkt. Lezers spreken! Een groot Roode Kruisprogram land voor ons Positieve houding van Min. Cals Prognoses maken is moeilijk KMjN de eerste voordracht behandelde versolgens prof. dr P. Groen, van het KNMI te De Bilt, het onderwerp „Storm en Stuwing". Hij stelde de vraag: „Wat gebeurt er bij een stormvloed?" Primair dit: dat het wateroppervlak in het zee- Sssin als geheel scheef (dat wil zeg gen aan de benedenwindse kant hoger dan aan de andere kant) staat. Secum- dair treden dan nog op de wrijvings- Sacht van de bodem en de afdrijven de kracht van de aardwenteling. Deze factoren hebben ook bij de stormvloed van Februari meer of minder hun in- fied doen gelden. Pasklare huizen voor 3000 mensen Verzekerings-inspecteur en zijn echtgenote in arrest Brand gesiichi in eigen huis ENKELE URKERS ZIJN GESLAAGD Studieloon is uit den boze Boterproductie nam af JACHTSEIZOEN Girokaravaan rusiie in Pisa Wij zullen blijven vechten voor een zo goed mogelijk resultaat De U.K. 136 te Esbjerg vrijgelaten Onze sprinters waren gehandicapt Courses te Duindigt STADSKINDEREN MET VACANTIE ■«4 DONDERDAG 21 MEI 1953 •INISTERS, KAMERLEDEN en verschillende hoge legerofficieren, hebben gisteren een ledenvergadering van het Koninklijk Instituut van ingenieurs bijgewoond, welke speciaal was gewijd aan de watersnood-1953. Vijf deskundige ■prekers hebben tijdens deze bijeenkomst inleidingen gehouden over onder werpen, welke op de stormvloed betrekking hadden. „Hoe zien de ingenieurs de ramp?", zo kan men deze vergadering noemen. De directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, ontzenuwde de zeer geliefkoosde stelling, dat de waterschappen en (of) het rijk directe schuld hebben aan de ramp. „Er is hier echter geen sprake van zwart of wit", zo zeide ir Maris, „maar van grijs in diverse nuances. Onvoldoende onderhoud zou fout zijn, maar ik heb niet de indruk dat hier tekortkomingen liggen. Een knap berekend!' juperstorm is een wankele basis voor het nemen van zeer ingrijpende beslissingen. Wij wisten, dat er een kleine kans was, in een onbestemde toekomst, maar hadden wij daarvoor zovele andere dingen, op sociaal, cultureel en ander terrein moeten nalaten?" Dr. K. R- Postma. eveneens van het JJMI, zette uiteen hoe een storm- ^Jed-voorspelling tot stand komt, waarbij hij er tevens op wees hoe wei nig zeker men dikwijls van zijn conclu des is. Men heeft voornamelijk enkele 'ervaringsregels" tot zijn dienst, wel ker toepassing evenwel een afwegen van zeer verschillende factoren vereist. Wat betreft de berekening van de vloedhoogte, merkte deze spreker ver der nog op. dat bij uitzonderlijke toe standen. naast de reeds aanwezige on zekerheden in de waterbeweging, nog onzekerheden uit de windverwachting komen. De Noordzee is. voor wat de wind'oepaling betreft, in vergelijking met het vasteland een blinde vlek. Om deze reden heeft men besloten, nu een Wëerschip op de Noordzee uit te leg gen. Storm duurde 23 uur DE storm van 1 Februari heeft zeer lang geduurd. Neemt men als grens een uurgemiddelde van minstens 20 meter per seconde, dan ziet men, dat deze storm 23 uur geduurd heeft. Sinds 1898 heeft geen enkele storm langer dan 12 uur geduurd. De hoog ste gemiddelde uurwaarde bedroeg echter niet meer dan 25 meter per se conden. Zulks wordt overtroffen door de storm van 1 Maart 1949, die een uur- gemiddelde van 29,5 meter per seconde opleverde Ook de maximumstoot van 34 m/sec is geen record, want 1 Maart 1949 gaf 38,5 m/sec. Wat tenslotte de kans betreft op het optreden van der gelijke stormen is vrijwel het gehele Noordzeegebied (alleen een stormveld van grote uitgebreidheid kan tot ho ge opwaaiïngen aanleiding geven) werd medegedeeld, dat een uitgebreid onder zoek hiernaar gaande is. De waterstand Ir P. J. Wemelsfelder van Rijkswa terstaat vertelde, dat het ramp-hoogwa ter zelf bijzonder hoog is geweest. Over grote uitgestrektheid zelfs 50 tot 70 cm hoger dan ooit tevoren door me ting is vastgesteld. De duur van het fa tale hoogwater was ongewoon lang, hoewel het derde stormvloedhoogwater voor de voltooiing van vele doorbraken noodlottig is geworden. Weliswaar kun nen zich bij volkomen dezelfde mete orologische omstandigheden nog veel hogere vloeden voordoen. Dit aspect van de stormvloed heeft momenteel al le aandacht daar het voor de vormge ving van verdere plannen van bijzon dere betekenis-is. Ir Klein, van de provinciale water staatsdienst van Zuid Holland, zette uit een. dat de onderhoudstoestand van de dijken - zulks in tegenstelling tot vroe gere overstromingsrampen - niet als oorzaak van dezé ramp is aan te mer ken, met dien verstande dan, dat deze niet op de voorgekomen uitzonderlijke hoge waterstanden waren berekend. De aanwezigheid van een gesloten wegdek op de dijkskruinen, heeft dikwijls dijk doorbraak voorkomen, zo werd gezegd. In verreweg de meeste gevallen is het binnenbeloop van de dijken het eerst bezweken, o.m. ten gevolge van uit spoeling door het water dat over de te lage dijkskruinen stroomde en door verweking en afsehuiving. In enkele gevallen zijn onregelmatigheden in het dijkstracé (aansluiting haverfdiiken e.d.) als oorzaak van doorbraken aan te wijzen. De binnendijken, die niet berekend bleken voor hun plotselinge taak als buitenwaterkeringen te fungeren, zou den eigenlijk een bekleding van zoda nige constructie moeten kjjgcn, als de ervaring heeft geleerd. Dit zou echter millioenen kosten. Volgens ir Klein zou het voor Zuid-Holland en Zeeland ide aal zijn, als deze dijken, door afdam ming der zeegaten, tot slaperdijken zou den worden gedegradeerd. De Liga van Roode-Kruisverenigingen heeft aankondiging gedaan van een pro gram van 4.500.000 dollar voor het ver schaffen van behuizing en landbouwbe- nodigdheden aan slachtoffers van de watersnood in Nederland. Volgens het program zal 2.500.000 dol lar worden besteed voor pasklare hui zen, die aan drieduizend mensen onder dak kunnen bieden. De Rode Kruisverenigingen van Dene marken, Finland, Noorwegen en Zweden hebben toegezegd voor alle benodigde materialen, met inbegrip van de huis houdelijke inrichting, te zullen zorgen. Voor de overige twee millioen dollar zullen landbouwbenodigdheden, van hooi- De politie te Enschede heeft gisteren het echtpaar H. H. L. B. gearresteerd op vermoeden van brandstichting. Gisteren is de. aan de Buursestraat te Enschede ge legen woning van L. B. onder, naar de mening van de politie, verdachte om standigheden in vlammen opgegaan. Het huis staat buiten de stad en de brand weer kon wegens gebrek aan bluswater niet veel uitrichten. Slechts een gedeelte van het huisraad kon worden gered. B., die verzekeringsinspecteur is, had zijn huis verzekerd voor 30.000. verken tot dorsmachines, worden ver schaft. De levering van deze goederen zal nog deze maand beginnen en het grootste gedeelte zal tegen het einde van dit jaar bij Nederlandse boeren in gebruik zijn. Men verwacht, dat de eerste huizen van het plan nog deze zomer voor be woning gereed zullen zijn. In Argentinië Van de groep Urker vissers, die inder tijd naar Argentinië vertrok, is intussen alweer het grootste deel in Nederland teruggekeerd, omdat er voor de mees ten geen bestaansmogelijkheden bleken te zijn. Niettemin hebben enkelen het klaar gespeeld, een goede werkkring in Argen tinië te vinden. Binnenkort zullen ze hun gezinnen laten overkomen. De vijf geluk kigen werken op één man na, allemaal in de visserij en ze verdienen een behoor lijk aantal peso's. NIEUWZEJ2LANDSE MINISTERS NAAR RAMPGEBIED De Nieuwzeelandse minister van Ar beid, Sullivan, en zijn collega van land en bosbouw, Corbett, hebben een be zoek gebracht aan Noord-Beveland en Kruiningen. Hun bezoek hield ver baad met de aan Zeeland geschonken gift van een millioen gulden. ,en,arven9h"0Vr"Uuch"ge mof. ln qaan -I nle'end Werk r?°«en-schade ed°en foorkom k'eden en ande Uw "offen Neem re wollen huis, hel k°°9 "andeag triy Spec,a/eeSfe,Jdr^'><uS d'*dodelijk:j* Roddelen. bel e" hun 'erven c"00' m°<- bestrool Uw kleren 'PUi' n -met trix t Loker a 125 Br° f 1 65 Stroolkoke t g0 F'" mei 1 h,er f 3 95 Gro,e Spoilbo» (Van onze parlementaire redacteur) EEN DRIETAL PUNTEN trok in het betoog, dat minister Cals Woensdagmiddag L over de nood der studenten in de Tweede Kamer gaf, met name W aandacht. In de eerste plaats zijn positieve houding inzake een aanmerkelijke verhoging van het aantal en het bedrag der te verlenen beurzen; m de tweede plaats de aankondiging van het binnenkort instellen van een "^t J,e grote commissie van deskundigen om advies uit te brengen over de talrijke problemen rond de directe en de indirecte steun in de breedste^ zin van het woord aan de studenten en tenslotte zijn opvatting, dat het huidige stelsel van renteloze voorschotten wijziging behoeft, waarbij de verhouding tussen voorschotten en beurzen ten gunste van deze laatste zal moeten veranderen. ling op grond van sociale rechtvaar digheid geboden zijn! Minister Cals achtte onder de huidige voor vele stu denten benauwde omstandigheden in ieder geval een morele verplichting tot hulp voor de overheid aanwezig. Geen studieloon. N.V. ORGAN ON-O-S S (Advertentie, Ing. Med.) TERLOOPS deelde minister Cals voorts mede, dat over de ontknikking der onderwij zerssolarissen in de Tweede Kamer thans wel het laatste woord zou zijn gesproken, omdat er in de toekomst geen reden meer zal zijn hierop aan te dringen. Over de leraren-salarissen is het overleg thans zo ver gevorderd, dat de minister als zijn verwachting kon uitspreken, dat voor het komende schooljaar een nieuwe regeling zal zijn getroffen. Hoewel minister Cals de overtuiging was toegedaan, dat ook andere takken van onderwijs bijzondere aandacht ver dienen ,is zijns inziens de positie der studenten een wel zeer urgent pro bleem. De verschillende te nemen maat regelen zijn in een vergevorderd sta dium van voorbereiding en zullen in September bij het indienen van de be groting openbaar worden gemaakt. Ook voor minister Cals was en bleef het uitgangspunt voor iedere regeling, dat de ouders allereerst in staat moeten zijn zelf hun kinderen die opvoeding te geven, die zij voor hen wensen. Gelei delijk zal zijns inziens dan ook een andere salarispolitiek moeten worden gevolgd. Maar begaafde kinderen komen uit alle kringen der bevolking voort; ook uit groepen, die voorheen evenmin hun kinderen hoger onderwijs konden laten volgen. Voor dezen zal een aan vullende voorschotten- en beurzenrege In het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond wordt gecon stateerd. dat de positie van de melk veehouderij en zuivelindustrie in 1952 gunstig kan worden genoemd. Welis waar ging de hoeveelheid melk, afge leverd aan zuivelfabrieken, vergeleken bij 1951 met 1.4 pCt. achteruit, doch dit wordt niet in de eerste plaats aan de gemaakte prijzen toegeschreven. De voorlopige berekeningen daarom trent tonen aan. dat de gemiddelde prijs voor-.de melk netto,, af boerderij, 22 cent per kg bij 3,5 pCt. vet heeft bedragen, dat is dus 10 pCt. boven de door de regering gegarandeerde prijs. (Advertentie, Ing. Med.) UET geschiedde dezer dagen, dat een gH Oostenrijkse jachtopziener, die in F 1de buurt van de Russische zone vol moed en ijver achter schuwe konij nen aanjoeg, zich eensklaps zag geplaatst tegenover een meer dan levensgrote, flink uit de kluiten ge wassen, beer. AANGEZIEN zijn dubbelloops echter ^■slechts met tobberige hagelkorrels Htuas geladen, nam de jager het wijs 'jj besluit niet te schieten, daar hij ■vreesde het kolossale dier in zijn ■teerste gevoelens te zullen kwetsen en daardoor op verkeerde gedach te» brengen. HE beer bekeek de roerloze jacht- pziener enige tijd met diepe aan- acht en kennelijk ook met een zekere verachting, draaide zich aarop kalm om en verdween in Ihet dichte kreupelhout. fOEN de jagersman van de eerste ont- steltenis was bekomen, snelde hij opgelucht, maar nog wat slap in de knieën, huiswaarts en haalde daar een zwaarder geweer, van het soort, oaarmee men olifanten en mam- noeths jaagt. Toen hij daarmee ge- aapend het indrukwekkende beren spoor volgde, kwam hij weldra tot de ontdekking, dat het dier achter het IJzeren Gordijn was verdwe nen. DIT aardige verhaaltje, dat zeer waar is gebeurd, doet min of meer den ken aan de huidige verhouding Oost-West: de beer als de machtige /Russische kolos, die wel een drei gende indruk maakte, maar de zwak bewapende jachtopziener toch be trekkelijk met rust liet. En later, toen de koddebeier zieh zwaarder |uapentulg aanmat, trok die beer Zich terug achter het Gordijn, om vervangen te worden door naar buiten fladderende vredesduiven. J^ATEN SSlj hopen, dat die dreigende beer zich niet meer zal vertonen Maar misschien is het toch wel beter, wanneer de jachtopziener voorlopig zijn dubbelloops bij zich houdt. Laar hij er echter niet mee op die duiven gaan schieten,,.. (Speciale berichtgeving) EVENALS DE ANDERE DEELNEMERS aan de Giro, hebben de Nederlanders gisteren de rustdag te Pira benut met heerlijk niets doen. In het kamp van onze landgenoten heerste een opgewekte stemming. Men is tevreden over de prestaties in de eerste acht etappes en ook het feit dat de ploeg nog voltallig is, is oorzaak dat Pellenaars en zijn mannen de komende twaalt etappes met optimisme tegemoet zien. „Je moet niet vergeten dat wij voor het eerst met een ploeg in de Giro zitten" zei Pellenaars. „We moesten beginnen met de kat zo'n beetje uit de boom te kijken en te leren welke tactiek wij moesten toepassen. De ploegtactiek hier in Italië is geheel anders dan die in de Ronde van Frankrijk. Wij hebben ons echter niet de kaas van het brood laten eten en durf en initiatief getoond". De Nederlandse treiler U.K. 186, ..Cornelis" die verleden week naar Elbjerg werd opgebracht wegens ille gale visserij, is vrijgelaten, nadat uit Nederland van de vader van de schip per bericht was ontvangen, dat het geld voor de boete, de waarde van de vangst en het tuig en de kosten van geding (in totaal f 2.600,spoedig zal worden overgemaakt. PELLENAARS HEEFT veel vertrou wen in zijn mannen. Hij is er van over tuigd dat, als al te grote tegenslagen uitblijven, de Oranjemannen ook in de komende dagen nog vaak in de voorste gelederen te vinden zullen zijn. We zul len blijven vechten om een zo goed mo gelijk figuur te slaan, aldus de Neder landse ploegleider. Hier mengde Hugo Koblet zich in het gesprek. „Hoe komt het toch", vroeg hij. „dat als een etappe in de eindspurt beslist wordt, de Ne derlanders niet zulke goede plaatsen verwerven als men eigenlijk verwacht had? Jullie hebben toch geen gebrek aan goede sprinters?". „Nee zeker niet" zei Pellenaars. ,Maar dat komt ook weer omdat de omstandigheden hier vaak vreemd voor ons zijn. Onze jon gens ziin helemaal niet gewend aan dat spurten op aarden banen en op sintel- banen. en ze moeten nog leren goed te sturen in die niet-veihoogde, platte bochten. Toen gisteren het groepje van vijf samen te Pisa arriveerde lag Suvkerbuyck een poos in goede positie aan het wiel van Rik van Steenbergen Maar hij slipte in de bocht en viel me teen terug naar de vijfde plaats. Dat zal ook wel beter worden, al doende leert men"Peters, die eigenlijk meer baan- dan wegrenner is maar tot nu toe altijd fris aan de finish arriveert is in het geheel van de ploeg een grote kracht en aangezien zijn vorm een stii gende lijn toont kan men van hem wel het een en ender verwachten als er om de ereniaatsen eesnrint moet worden er hij aan de cintelhanen gewend is. Wagt mans heeft naar men weet tot nil to# niet erg fortuinlijk gereden. Hij is be trokken geweest bij tal van valpartijen en heeft ook herhaaldelijk materiaal- pech gehad. Maar hij voelt zich nu goed en is vast van plan nog een rol te spe len die bij zijn reputatie past. Ook de anderen zijn vol goede voornemens en menen om met Tromp te spreken, dat het waarachtig wel gaan zal. een me ning welke wij geloven te mogen delen, al zullen ongetwijfeld de laatste loodjes het zwaarst wegen. De uitslagen van de op Woensdag ge houden draverijen te Duindigt luiden: Dollarprijs. 1. Rentinus (J. de Vlieger) 1.29.9; 2. Quick P: 3. Quant a Moi. W. f 1.80, P. f 1,10, f 1,10. K. f 2,60, CC, t 6,—. Guldensprijs. 1. Ronald (J de Vlieger) 1 29.4; 2. Rudolf G; 3. Rolandus. W, f 1,30, P. f 1,40, f 1,30, f 2,40 K 1 3,30, CC. f 2,90. peseta's prijs. 1 Query Hanover (J. W Runhaar) 1.27.6: 2 Oosting's Oogappel: 3. Oviedo A W. f 11.30, P. f 4.80, f 2,90. K f 35.70, CC f 4.60. Ilrachmeprijs. I Quena BH (M Vergay) 1 29: 2 Quelle Veine: 3. Quick Boy. W 9 30 P f 5,60. f 2,40, f 1,90 K. f 15,30. CC. f 7,10. Shillingprijs. 1. Nareiso van Zosa (J. T. de Graaf) 1.24.9: 2 Oriënt Express G: 3. Nelson. W 4.90, P. f 2,50, f 1,70 K 1 7,20 CC. f 5,70. St. Marsprijs. 1. Solenzara IF. Del- örassinne) 2.00; 2. Riphales: 3. Storma- -ong W f 2. P. f 1,10, f 1.60 K. f 5.50 CC. f 4,40. TravanteprIJs. 1. Karinka (A Mnntane) 2 01; 2 Windora: 3. Brioso W f 1.60 P. f 1,20, f 1,40. K. f 4,20, CC. t 3, Het aantal melk- en kalfkoeien was in 1952 iets lager dan in 1951. Bi.i de Mei-telling bedroeg dit 3,3 pCt.. terwijl de hoeveelheid per koe geproduceerde melk 75 kg hoger was dan in 1951. Er schijnt, aldus het verslag, dus een nei ging te zijn tot inkrimping van de melkveestapel, hetgeen mogelijk ver band houdt met het personeelsvraag stuk, terwijl bet ook niet uitgesloten moet worden geacht dat de bedrijfsuit- komsten in de akkerbouw hierbij een rol spelen. De prijzen der zuivelproducten waren in het grootste gedeelte van het jaar goed, met veel vraag. De botermarkt kende zelfs tijdelijk een zekere schaar ste, tengevolge van langdurige droogte en mond- en- klauwzeer in-Zuid-Europa waardoor de boterprijzen in Augustus en September sterk opliepen. Ook de handel in gecondenseerde melk was zeer goed, totdat in de laatste maanden van het jaar, evenals voor de andere zuivelproducten, een keerpunt kwam. Dit kon echter de gemiddelde goede tendenz niet meer in het omgekeerde doen omslaan. De productie van de .boter ging in 1952 met 12 pCt. achteruit. De produc tie van fabriekskaas steeg met 18 pCt., die van gecondenseerde melk met 27 pCt. De totale melkpoederproductie steeg met 44 pCt. Uit een en ander blijkt de gunstige positie der eiwithou- dende producten, terwijl het tevens een verdere teruggang van het gebruik van ondermelk op de boerderij veroorzaak te. De teruglevering van onder- en kar nemelk aan de veehouders ging in 1952 dan ook met 35 pCt. achteruit. De geldelijke opbrengst van de zui- velexport was in het verslagjaar 17,6 pCt. hoger dan in 1951, Dit is zowel veroorzaakt door toeneming van de uitvoer in gewicht als door hogere prij zen. De totale opbrengst van de zuivel uitvoer in 1952 bedroeg 831 millioen gulden, hetgeen meer dan 10 pCt. van de geheel Nederlandse uitvoer bete kent. Meer dan drie milliard kg melk Het totaal bi.i de ANZ aangesloten fabrieken verminderde door combinatie en/of stillegging van enige kleine be drijven met acht. Op 1 Januari 1953 bedroeg het 393. Deze fabrieken ver werkten in 1952 te zamen 3.252.598.376 kg melk. nEZE hulp zal sis regel een direct ka- rakter dienen te dragen en boven dien afdoende behoren te zijn. Minis ter Cals gaf de voorkeur aan minder beurzen boven beurzen van geringera omvemg. De beursstudent zal zijns in ziens volledig aan het studentenleven moeten kunnen deelnemen. De door da heer Gortzak (CPN) gesteunde gedachta van de heer Sleen. (P.v.d.A.) om in be ginsel alle studenten een studieloon of een stipendium tere te kennen verwierp minister Cals. De vrijheid der studen» ten zou er op zijn minst enigszins doof in "evaar worden gebracht. Een open oog had de minister voorts voor het gevaar door een te omvang rijke indirecte steun huisvesting, ge zondheidszorg en voeding de per soonlijke verantwoordelijkheid van da student te ondermijnen. Zij kan thans stellig niet worden gemist, maar zal een aanvullend karakter dienen te dra gen. Diepgaande bestudering van de vraagstukken van selectie en voorlich ting achtte minister Cals geboden. Maar een psychotechnisch onderzoek voor aankomende studenten verplicht te stellen ging hem veel te ver. De uit eindelijke verantwoordelijkheid behoort bij de ouders en de studenten te blij ven. die bi.i het nemen van hun beslis sing, indien zij dit wensen, gebruik moeten kunnen maken van een zoveel mogelijk terreinen bestrijkende voor lichting. Motie V.V.D. verworpen. TENSLOTTE ging de minister uitvoe- 1 rig in op de motie van mevrouw Fortanier-de Wit (V.V.D.)Hij was van oordeel, dat deze deels te ver, deels niet ver genoeg en deels eigenlijk bui ten de orde ging. Prof. Romme K.V.P had aan de motie geen behoefte, daar zijns inziens de in de aanhef Weerge geven punten voor zichzelf spraken. Prof. Oud (V.V.D.) daarentegen wenste de gedachtenwisseling met een duide lijke conclusie door de Kamer zelf te laten besluiten, want „de geachte af gevaardigde, prof. Romme, is de Kamer nog niet." Hij stond met deze opvatting vrijwel alleen; slechts de aanwezige communisten en de K.N.P. steunden de motie, die met 51 tegen 12 stemmen werd verworpen. Vervolgens aanvaardde de Tweede Kamer na een korte discussie tussen de communistische mevrouw Lips-Odinot en staatssecretaris Kranenburg, het wets ontwerp tot regeling van de inkwartie ring en het onderhoud van militairen. De oude regeling dateert van 1866 en is sterk verouderd: bovendien is onder de nieuwe verhoudingen ook een voor ziening voor de legers van onze bond genoten in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie noodzakelijk. Tenslotte ging de Kamer zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming nog accoord met het wetsontwerp in zake het aangaan van geldleningen ten laste van het rijk. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan De Vereniging „Pro Juventute" komt veel in aanraking met jeugd uit gezin nen die het moeilijk hebben. De ene keer mankeert er veel aan de harmo nie tussen de ouders, in een ander ge val is er drukkende financiële zorg. vaak ook is er onvoldoende woon ruimte of is er dagelijks zorgeen x en ruimte of zijn er dagelijks moeilijk heden met mede-bewoners. Ook tref fen wij vaak gezinnen aan waar de ouders in deze moeilijke omstandighe den niet zijn opgewassen tegen hun oudertaak. En onder dit alles lijdt de jeugd, en dikwijis wordt de straat hun toevlucht. Denkt U nu eens in: vier en een halve week zomervacantie in ons kin derrijke Nederland in een arbeiders buurt, zonder voldoende speelruimte. Begrijpt U dat van louter verveling de jongens tot baldadigheid komen en de meisjes tot ruzie en dat zij de over vermoeide moeders tot wanhoop bren gen? Zoudt U bereid zijn een 10 tot 14- jarig kind in Uw gezin op te nemen, gedurende de zomervacantie of een deel ervan? U zoudt daarmee het kind en het gezin helpen. Zo ja, zoudt U dan zo spoedig mo gelijk bericht willen sturen aan da Vereniging Pro Juventute, Morinne- steeg 7 *e Haarlem? Wij komen U dan bezoeken om kennis te maken en u te vertellen van het logeetje dat we u toedenken. Zoveel mogelijk zoeken we kinderen uit, van wie we geen moeilijkheden verwachten en boven den zijn het allemaal kinderen met een gezin achter zich, waarin ze direct terug kunnen keren, wanneer het niet goed mocht gaan. Alle kinderen wor sen medisch gekeurd. Wellicht zal een dezer dagen even eens een beroep worden gedaan op uw gastvrijheid door het Verbond van Verenigingen „Pro Juventute" ten be hoeve van kinderen uit het rampge bied. Voor beide groepen is vacantie- uitbesteding zeer gewenst, zowel voor iet kind als voor de ouders. Wij hopen daarom dit jaar op opgave van een groot aantal pleeggezinnen. Haarlem. 15 Mei 1953. De Vereniging „Pro Joventute" Prinses Ragnhild van Noorwegen en Ehrling Lorentzen een Noorse re- derszoori die ovlavos iv het huwe- lijk traden, deden op hun huwe lijksreis Rome aan Hicr sta-ot het jonge paar uit het toestel, dat hen naar de Italiaanse hoofdstad bracht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5