De vergeten categorie over het strafprohleem Met vacantie tot September r Om het geluk van Peter PINKSTEREN Overleden voedselcommissaris te Bilthoven begraven r.Aclcermann Ackermann SLUIP MAAR VEEL DEP Snel recht en parate executie Nu en dan! Straf nooit! Een citaat In Juni vlootweek te Amsterdam Geestelijk leven Klacht van Dibelius afgewezen Beroepingswerk Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Uitstekende staat van dienst Een kras of een gaf? GUPA maakf 'f weer glad door Kitty Lessels Luister eens naar Radioprogramma c/ donderdag 21 mei 1953 edkoopste ardenvlees J bij p. Kg. 1.10 Bij 3 pond' 8.00 appen p. Vs Kg. 1.00 Bij 3 pond 2.10 lappen p.'/z Kg. 1.15 Bij 3 pond 3.30 rollade p. Kg. 1.20 Bij 3 pond 3.50 ippen p. Vz Kg. 1.40 Bij 3 pond 4.00 ollade p. Kg. 1.50 Bij 3 pond 4.25 p. Kg. 1.80 p. Kg. 1.90 i p. Kg. 2.30 p. V2 Kg. 2.40 bij 5 pond 2.25 ivet bij 5 pond 4.50 ;t bij 5 pond 4.00 LEESWAREN lam 1.10 Pekelvlees 90 Collade 90 Inübijtspek 70 lekookt Spek 80 Plockworst 1.00 letworst 50 'ongenworst 50 .everworst 30 i'omerlbeef 60 Metworst en Leverworst samen 1.75 4ELSTRAAT 21 1AR - TEL. 2677 IAAT IK MOGEN BEGINNEN met een briefje van een onzer trouwste medewerkers: „In verband met mijn eindexamen, dat a.s. Maandag begint, en waardoor ik op het ogenblik geheel in beslag word genomen, lijkt het mij verstandig, de komende weken alle andere problemen even geheel opzij te zetten en al mijn krachten aan te wenden voor het examenwerk. Wanneer U dus gedurende de komende maand mijn antwoorden niet bij de inzendin gen van „De vergeten categorie" aantreft, dan is dat niet, omdat ik plotseling al mijn belangstelling voor de rubriek verloren heb, maar omdat ik op het ogenblik moeilijker problemen zit op te lossen. Wanneer echter het examen achter de rug is, hoop ik mij weer vo! vuur en vol nieuwe energie in het strijdperk t» werpen". Hij heeft volkomen gelijk. En hij is niet de enigs in zender, die In deze perikelen verkeert. Of het waar is, dat de vraagstukken, waarmee hij in verband met zijn examen worstelt, moeilijker zijn dan de kwesties, waarmee we ons in deze rubriek hebben bezig gehouden, waag ik to betwijfelen, maar niemand zal ontkennen, dat ze voor zijn onmiddellijke toekomst van groter belang zijn. We zullen dus zijn, meestal verstandig en altijd voortreffelijk geformuleerd oordeel moeten missen. En niet alleen het zijne. De kans is groot, dat gedurende de zomermaanden de belangstelling voor onze rubriek verflauwt: er is zoveel in de natuur te beleven, dat de geestelijke problemen op de achtergrond raken. En vooral de scholieren heb ben de eerste maanden hun handen vol aan repetities en examens. Vandaar dit besluit: wij zetten de discussies van de vergeten categorie stop tot September. Dan beginnen we met nieuwe moed, uitgerust van werk, van zon en zomer en toegerust met frisse krachten om ons opnieuw te verdiepen in de honderden problemen ,die het leven aan jonge mensen en volwassenen ter oplossing aanbiedt. Ik mag dan wel een woord van dankbaarheid smeken tot de grote schare van medewerkers, die trouw hun mening publiceerden en van voldoening over de ernstige en waardige wijze, waarop zij met mij heb ben gezocht naar inzicht en begrip. En niet minder dank ik de vele volwas senen, die het bleek uit een groot aantal brieven, die ik niet allemaal heb kunnen beantwoorden iedere Donderdag onze rubriek „spelden" en na dachten over de gestelde vragen en, dit vooral, tot de conclusie kwamen, „dat die grote kinderen van de vergeten categorie toch niet zo revolutionnair, oppervlakkig en luchthartig zijn als we altijd hadden gedacht". *7. it is't oordeel de nieuwe smaak van GI3 Kippen bouillonsoep, ze's morgens, 's middags of gebruikt: se eer! met vet en :elli bereide 'P- ert U uit het inke borden ppcnsoep, die 8 ct. kosten. GROTE KIP erop' IN Dg TWEEDE PLAATS moet ik een paar regels opnemen van Wim Luin- ge, die geen rust kan vinden, vóór hij Hans Kaper heeft afgetroefd. Over tuigd, dat het niet goed is van je hart een moordkuil te maken, gun ik hem de ietwat tragische vreugde, die het stekelige weerwoord ten gevolge heeft. „Graag zou ik nog even willen ant woorden op hetgeen Hans Kaper, Troepleider bij de Nederlandse Pad vindersvereniging, naar voren bracht als repliek op mijn ingezonden stuk over de vraag „Vinden de jeugdbewegingen nog weerklank bij de Vergeten Cata- gorie". Als Hans Kaper mij daarmede had willen overtuigen van het nut dei- padvinderij, heeft hij toch wel gefaald. Als een trocpleider der padvinderij in deze rubriek meent te moeten reageren op mijn ingezonden stuk met min of meer hatelijkheden aan mijn persoon, zou ik hem willen aanraden nog maar erg veel te sluipen, teneinde zich te trainen in het beheersen van de geest. Misschien helpt het." WIM LUINGE. Dan wenden we ons tot de nieuwe kwestie: „Is het goed en geoorloofd kinderen te straffen: a) kleuters, b) k 7—12-jarigen, c) de leden van de ver- V geten categorie; en zo ja, hoe?" Trouw aan onze gewoonte nemen we k drie brieven in bun geheel op; een van U een meisje, twee van wat oudere jon- S gens. Ze denken verschillend over onze ■j paedagogische vraag. MIJN MENING over de 28e kwestie is deze: Kinderen van de kleuter- school moeten volgens mij als ze iets verkeerds hebben gedaan, er eerst op gewezen worden, waarom ze een be paald ding niet hadden mogen doen. En j als dat vele malen gezegd wordt en aan nog niet helpt, dan moeten ze er voor gestraft worden, maar dan ook een straf, die in verband staat met wat ze misdaan hebben en niet zomaar een willekeurige: dat helpt toch meestal niet. Datzelfde zou ik willen zeggen van kinderen van de le, 2e en 3e klas van de lagere school, maar voor de grotere kinderen: direct straffen, als ze ®en of andere overtreding begaan hebben, want meestal maakt dat veel meer indruk dan standjes en waar schuwingen. Voor de leden van de Vergeten Ca tegorie is het meestal na de een of andere overtreding: werkwoorden of een half geschiedenisboek uitschrijven en dat helpt toch nooit, want meestal is er wel een vriend of een vriendin, die meehelpt en ze denken er dan meestal niet meer aan, waarom ze dat werk maken. Een goed gemeende preek of andere straf maakt direct meer in druk en meestal helpt ze dan. Dus ook nier: direct de straf. RIA BOSCH, Chr. Ulo, Alkmaar, Mauritskade no. 18. I gTRAF IS ALTIJD EEN MIDDEL ge- weest voor de sterkere om de zwak- I here zgn. vooruit te helpen. Zo althans is de theoretische opvatting. De prac- tische komt hier vaak niet mee over een en dus is het logisch zich af te vragen of bij overtredingen straffen geoorloofd is. Inderdaad is het juist I hierbij onderscheid te maken tussen de 1 drie „afdelingen" van wat men ver- I staat onder „jeugd". I In de eerste plaats wil ik vooroDstel- len, dat de lijfstraffen volgons mij ab soluut fout zijn voor alle drie afdelin- gen, omdat zij in de meeste gevallen l| hun uitwerking missen. Resteert dus de J „morele" en „financiële" straf. Voor kleuters vind ik straf volstrekt niet op zijn plaats. Een standje, dat in feite op hetzelfde neerkomt als een waarschuwing, heeft meestal de ver langde uitwerking, terwijl straf slechts een machtsmiddel is om te laten zien „hoe sterk ik wel ben" Daarom: straf geen kleuter, maar geef een standje. Met de jaren komt het ware karakter boven en dus zal men ten opzichte van een leerling van de lagere school an ders moeten optreden dan tegenover kleuters. Natuurlijk niet met een geld boete; deze immers komt toch terecht op de portemonnaie van de ouders. Wel kan een morele straf goed zijn, die dan een zodanige indruk moet maken, dat oe overtreding niet meer begaan wordt, en waarbij tevens gewezen wordt op de fout en de eventuele gevolgen, hier aan verbonden De hedendaagse me thode van de kinderpolitie is volgens my één van de beste. Dan ten slotte komen wij tot de jeugd van onze eigen leeftijd. Bij over tredingen als het veronachtzamen van de verkeersregels, dikwijls berustend op sleur en gemak, is volgens mij een geldboete op zijn plaats. In ernstiger gevallen zal de overtreder echter op andere wijze gestraft moeten worden, in de vorm van opneming in opvoe dingstehuizen, waar de jeugd op de ernst van overtredingen gewezen wordt. Het liefst zou ik de straf helemaal zien verdwijnen en de jeugd opgevoed zien,'althans de jeugd die de overtre dingen begaat, op de manier van de asfaltjeugd. Zolang dit echter niet mo gelijk is, zal straf als „stok achter de deur" moeten blijven bestaan. HANS KAPER, Gymnasium kl. V B, 16 jaar, Kennemerstraatweg 153, Alkmaar. QM MAAR MET DE DEUR in huis te vallen: ik ben er tegen, dat straffen uitgedeeld worden aan kleuters, lagere- school-kinderen of leden van de ver geten categorie (en dat heus niet, om dat ik zelf bij de laatste groep hoor). Een kleine toelichting van mijn me ning: a) De kleuters. Ik denk aan zo'n knul letje, dat met zijn vingers aan '"de vitrme van het dressoir zit. Verbieden helpt niet en „dus" krijgt hij een tik. Het ventje blijft waarschijnlijk van de vitrine af, maar zet het op een huilen. Wat heeft men nu bereikt? In. de eer ste plaats iryJerdaad het doel, maar in de tweede plaats dat het nu „gezellig" wordt, zodat ieder met een verveeld gezicht gaat zitten kijken. Door deze handelwijze is het ook helemaal niet uitgesloten, dat het kereltje een zekere angst voor vader of moeder krijgt, wat beslist niet hetzelfde is als ontzag of eerbied! Natuurlijk vragen alle ouders nu, hoe je dan moet voorkomen, dat het kind aan de vitrine zit te prutsen. Breng het kind niet in de verleiding, dus koop geen dressoir met een vitrine of zet het kind in een box of in een ander vertrek, of, en dat lijkt mij het beste: houdt het kind zelf bezig. b) Het lagere-school-kind begint al te begrijpen, dat het verschillende dingen niet doen mag. Doet het die toch, breng ze dan onder ogen, dat het verkeerd is. Maar straf in vredesnaam niet, want daardoor wordt het haatdragend, want zeer zeker niet bevorderlijk is voor een goede verstandhouding. c) De leden van de Vergeten Cate gorie. Er zijn leraren, die altijd straf fen en er zijn er ook, die het nooit doen. Maar dit is overal zo. Dit heeft tot gevolg, dat de leden van de tweede groep een goede en die van de eerste een slechte naam krijgen. U hebt zelf te kiezen tot welke groep U wilt be horen. „Ja maar, je moet toch wel eens straffen". Dat is het hem nu juist. Ik ben van mening dat het fout is om te denken, dat het niet zonder straffen kan. Ik geloof, dat alle geschillen en overtredingen, mits verstandig behan deld, tot een goed einde zonder straf fen kunen worden gebracht. JACOB BALDER, 16 jr., RHBS, klasse B IV, Bovenweg 24, St. Pancras. TEN SLOTTE een paar citaten uit een brief van Bep Bouwmeester uit Zaandam; zijn epistel is te lang om het in zijn geheel op te nemen. ,Je Kunt een lid van de Vergeten Categorie niet gaan slaan, want dan loopt de vader of moeder de kans, dat de zoon of doch ter nog woedender wordt, dan ze al zijn. Maar een kind van een jaar of 8, 9 heeft gerust wel eens een pak voor zijn broek nodig. Alleen: dit moeten alle ouders goed onthouden: sla nooit een kind als u driftig bent, dat is altijd verkeerd. Je moet een kind met over leg straffen; nu geef ik toe, als doch ter of zoonlief een van uw mooie kop jes heeft stukgegooid of met bagger- voeten door uw pas gedane kamer gaat walsen, dat uw vingers jeuken om het kind eens flink af te rossen. Maar wordt nooit driftig, want dan weet het kind, waar het zich aan houden moet. Ga uiterst kalm te werk, dan komt u het verst." Hij betoogt dan verder, dat men kleuters niet te vaak mag kastijden, niet dreigen met een boeman of een soortgelijk afschrikwekkend individu, maar men moet hun duidelijk maken, „dat de engeltjes toch de wacht hou den". Voor leden van de Vergeten Ca tegorie vindt hij lichamelijke straf uit den boze: „geef hun maar eens een week geen zakgeld of verbied hen, de deur uit te gaan." In de overige brieven komen geen nieuwe gezichtspunten voor. Eén ding is duidelijk: men heeft zich niet voldoende rekenschap gegeven van het wegen van de paedagogische straf. Wie opvoeden wil, tracht altijd een kind beter te maken, d.w.z. het er toe te brengen te handelen in overeenstem ming met zijn geweten. Als middel daartoe kan hij in uiterste noodzaak de straf aanwenden. Hij redeneert dan zó: diep leed zal het gevolg zijn als mijn kind niet luistert naar de stem van het geweten. Om hem voor dat leed te sparen breng ik hem bewust en op zettelijk een geringer leed toe; precies als de dokter, die pijn doet om erger te voorkomen. Want straf is altijd het toedienen van een dosis verdriet met de bedoeling de gestrafte te behoeden voor een groter smart in de toekomst. Waaruit volgt, dat deze straf niet zede lijk te veroordelen is, mits ze alleen wordt toegepast als alle andere midde len hebben gefaald, niet voortkomt uit wraakgevoelens of beledigde majesteit van de gezagsdragers en deze opvoe ders zelf verdriet hebben over het feit, dat de verhouding geschonden wordt door een zó drastisch proces. Terwijl als absolute noodzaak na de straf een her stel van de verhouding tot stand dient te komen wil men hier het weidse woord vergiffenis gebruiken, dan heb ik er*—vrede mee: het houdt in de vaststelling' van schuld èn de erkenning van blijvende verbonden heid. Daarmee is het vraagstuk niet uitgeput. Wij spreken af, dat wij er in September op terugkomen. Tot ziens dus. D. L. DAALDER in RESTAURANT ORANJE-HOTEL SOESTDIJK Telef. K 2955 2038 IS ONVERGETELIJK (Advertentie, Ing. Med.) De Koninklijke Marine zal van 26 tot 30 Juni te Amsterdam een vloot week houden, waaraan door een groot aantal schepen zal worden deelgeno men. Behalve de lichte kruiser „Tromp", zullen een fregat, twee squa drons mijnenvegers en mogelijk nog een achttal andere oorlogsbodems deel nemen. De schepen kunnen door het publiek worden bezichtigd en 's avonds zullen ze geïllumineerd worden, evenals enke le marinegebouwen. De Marinierskapel en de tamboers en pijpers van het korps mairiniers zullen voor opluistering zor gen. Foster Dulles en Harold Stassen zijn in New Delhi aangekomen op hun rondreis door het Nabije en Midden- Oosten. Junge Gsmeinde onwettig DE Oostduitse procureur-generaal Melzheimcr heeft de klacht van bis schop Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, tegen het commu nistische jeugdblad „Junge Welt" van de hand gewezen. „Junge Welt" heeft herhaaldelijk de Evangelische jeugdor ganisatie „Junge Gemeinde' ervan be ticht, „spionnage, sabotage en terreur acties in opdracht van de Amerikanen" te bedrijven. Melzheimer motiveert zijn afwijzing met de mededeling, dat de „Junge Ge meinde" niet als organisatie staat inge schreven en bijgevolg „onwettig" is. Overigens is de actie tegen deze be weging niet gericht tegen haar werk op godsdienstig terrein. Kerkelijke functionarissen in West- Berlijn leiden hieruit af, dat de Oost duitse autoriteiten hun anti-kerkelijke campagne niet zullen staken. Bondsdag van oud-katholieke jongeren De bondsdag van de Bond van Jonge Oud-Katholieken, die aanvankelijk was vastgesteld op 13 en 14 Juni a.s., is in verband met het zilveren priesterjubi leum van pastoor A. Heiligers te Am sterdam op 13 Juni, thans bepaald op Zondag 21 Juni te Amsterdam. Onge veer tweehonderd jonge leden van de kerk uit alle delen van het land zullen die dag een dienst bijwonen in de oud-katholieke kerk aan de Ruysdael- straat. Na een bijeenkomst in „Mar- canti" zullen de jongelui een rondvaart door de grachten maken. Gereformeerde vrouwen hielden Bonsdag De bond van Gereformeerde Vrou wenverenigingen in Nederland heeft in Den Haag in een viertal gebouwen zijn zestiende bondsdag gehouden. On geveer vierduizend dames woonden de bondsdag bij. Het jaarverslag maakt melding van een groei in het afgelopen jaar niet ruim 1200 leden en 50 nieuwe verenigingen. De organisatie telt thans ruim 16.800 leden, georganiseerd in vijf tig kringen. Het verslag van de pennlngmeesteres- se, sloot met een eindcijfer van f 46.302,34. De begroting werd vastge steld met een eindcijfer van f 37.860. De aftredende bondspresidente, mevr. Bax- Horjus, werd met grote meerderheid herkozen, evenails mevr. W. M. E. Kel der-Visser te Wormerveer, die voor Noord-Holland zitting heeft. Jubileumfeest N.C.R.V. Evenals in 1949 bij het 25-jarig be staan, zal de N.C.R.V. ook volgend jaar weer een groots jubileumfeest organi seren in het park „Sonsbeek" bij Arn hem. Dit ter gelegenheid van haar 30- jarig bestaan. Verschillende feestelijkhe den staan op het programma en het ge heel zal grootser van opzet worden dan in 1949. Reden hiervan is. dat het aan tal leden van 175.000 in '49 gestegen is tot 320.000 thans. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwijndrecht: L. Emmer zaal te Dubbeldam. Bedankt voor Amsterdam (toezegging) A. Oskamp te Heemstede. Geref. kerken. Bedankt voor Wijhe: C. Goeman Schipluiden. 21. Terwijl de heer en mevrouw Van Pottum zich weer naar hun hotel spoedden, mocht de emir eindelijk zijn kamer betreden. „Je kamer is klaar, lieve Ahmed", klonk de stem van Ro- sanna, terwijl ze de deur wagenwijd voor haar heer gemaal openhield. „Kijk maar eens goed rond. Je zult verbaasd staan!" „Ik moet zeggen alles ziet er keurig uit", riep de emir, die z'n vrou wen graag tevreden wilde stellen. „Werkelijk keurig", prees hij nog eens. „Maar als jullie me nu een uurtje rus tig alleen kunnen laten", verzocht hij, terwijl hij op zijn bureau toestapte. Hij wilde graag alleen zijn om net zo'n horloge te kunnen vragen als hij bij baron Van Pottum gezien had. Maar zijn vrouwen waren nog niet van plan om hem alleen te laten. „Nee Ahmed, we hebben zoveel nodig", riep één van zijn vrouwen. „Je moet eerst nog van allerlei voor ons bestellen. Er is geen thee meer in huis". „En ik heb wag nodig en een paar nieuwe boenders", klonk het van een andere kant. „En ik wil graag een nieuw vloerkleed hebben, Ahmed", riep een derde. „En ik nieuwe gordijnen. En een rolletje behang". „Ja Ahmed en een nieuw japonnetje zou ook geen overdaad zijn", riep Rosanna boven allen uit. „We willen graag wat nieuws hebben en dat hebben we ook v/el verdiend!!" „Stop eens even", riep de emir, die in wanhoop zijn handen voor het gezicht sloeg. „Dat kan ik allemaal niet onthouden. Schrijf allés maar op een lijstje, dan zal ik er voor zorgen", „Goed, lieve Ahmed". „Komt in orde Ahmed". „Je bent een bovenste beste, Ahmed, lieve Ahmed", klonk het van alle kanten. En al zijn vrouwen renden de kamer uit om een verlang lijstje te gaan opstellen. (Advertentie, Ing Med.) te De heer E. H. Ebels doctor H. C. In de aula van de Groninger univer siteit vond gisteren de ere-promotie plaats van de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Talrijke autoriteiten woonden de plechtigheid in de aula bij. tuurconsulent; ds W. J. F. Meiners van de Ethische Broederschap, waarna nog een vriend van de overledene woorden van troost sprak tot mevrouw Slim en haar beide jeugdige kinderen. Terwijl de organist het Largo van Handel speelde, werd de met veel kransen be dekte kist grafwaarts gedragen, waar na de begrafenis plaats vond. Onder bijzonder grote belangstelling is op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven aan de schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen de heer J. K. Slim, provin ciaal voedselcommissaris van Noord- Holland te Alkmaar. Vele honderden belangstellenden hadden zich in de aula verzameld. Als eerste spreker voer de mr Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Veeteelt, het woord, mede na mens minister Mansholt. Spreker getuigde van de grote dank baarheid jegens de ontslapene die op een uitstekende staat van dienst kon bogen en die gedurende 18 jaar de over heid had gediend vaak op zeer moei lijke plaatsen. „Wij zijn dankbaar", zo zei spreker, „voor de grote vriendschap waarmee hij ons moedige land is tege moet getreden". De tweede spreker was ir J. A. P. Franke, directeur-generaal voor de voedselvooziening, die eveneens de grote verdiensten van de ontslapene in het licht stelde. Namens de gezamenlijke provinciale voedselcommissarissen werd voorts het woord gevoerd door ir J. D. Drost, voedselcommissaris voor Zee land, terwijl verder nog spraken de he ren J. Pater, plaatselijk bureauhouder van de provinciale voedselcommissaris van Utrecht; J. A. de Ruyter, namens het personeel van het district Noord- Holland; de heer ir G. D. Perk, rijkscul- KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER (Advertentie, Ing. Med.) ii. „Nee nee", zei Lynne. „Hij wil alleen maar over de grond kruipen". „Maar hoe weet u dat, in 's hemels naam?" vroeg Patricia Garron. „Omdat als hij dat andere wil, dan zegt hij altijd iets, dat klinkt als „Su sie!" U zult gauw zijn maniertjes ken nen en zijn taaltje verstaan". Peter, die voorzichtig op de grond gezet werd, ging er vam door op han den en voeten naar de stapel speelgoed; Charles Garron glimlachte en zijn ge zicht leefde helemaal op. Peter pakte de dichtstbijzijnde doos vast en Bryce hielp hem bij het open maken. Peter nam de wagens van een prach tige trein, die opgewonden kon worden, één voor éen uit de doos en begon toen met de lege doos te spelen. Bryce merkte op: „De doos is het mooiste. Net als wanneer iemand je een lelijke das geeft: het hele pretje zit 'm dam in het 'ken". „Hij is zo tevreden, de engelachtige dot", verzuchte mevrouw Garron toe geeflijk, geheel niet boos dat hij haar kanten kraag gekreukeld had. „Hij was altijd een zoete baby", zei Lynne. „Alleen de eerste dagen na de dood van zijn moeder: toen huilde hij erg, maar vergat het daarna". Mevrouw Garron zei: „Het was alles erg naar". „Naar?" Het was vreselijk". Lynne sprak met bewogen heftigheid. „Toen zij mij in het ziekenhuis opbelden, ging ik rechtstreeks naar de flat. Niets was er over dam verkoolde meubels en ge blakerde muren; en Lorna die wegge dragen werd, het gezicht toegedekt; en een meisje uit een andere leeggehaalde flat, die probeerde Peter te kalmeren. Zij hebben naderhand nog enkele din gen gered; wat kleren van Peter en een portret, waarvan het glas gebroken was". Zij keek naar de muur: „Een por tret precies zoals dat daar, behalve dat Lorna er ook opstond". Niemand sprak. Mevrouw Garron scheen geheel verdiept in het kijken naar Bryce, die de speelgoedtrein in el kaar zette. Charles Garron tikte de as van zijn sigaar af en die kwam niet op het asbakje terecht, maar viel op het tapijt. Alleen Beatrice had de moed om naar het portret van Michael Garron te kijken; haar gezicht deed slechts een volmaakte toewijding zien. Er heerste een spanning, alsof er een draad strak gespannen was van het ene eind van de kamer naar de andere. Toen kwam Pepita> met de thee; zij duwde haar volgeladen theetafel op wielen door de draad van hoogspan ning en verbrak die, zodat voor een ogenblik iedereen ontspanning voelde. Glanzend zilver, heel teer lila porse lein op handgeborduurde kleedjes; rag fijne sandwiches, gebakjes, bitterkoek jes op een ouweltje met kruiden er bo ven op. „Wat zijn zij echt Engels op Casa Garron", dacht Lynne. „Zo gast vrij en toch sluiten zij hun deur zo her metisch". Mevrouw Garron vroeg: „Wat mag Peter hebben?" „Hij houdt erg vam brood met boter en een glas melk". Lynne ging naar hem toe en tilde hem op. „Theedrinken, Pieps". Beatrice reed haar stoel dichterbij. „Mag ik hem vasthouden?" En mevr. Garron hield op met theeschenken, om het treffende beeld van Beatrice Penda, die Peter op haar schoot hield, in zich op te nemen. Patricia Garron's ogen werden vochtig, zoals zij dat al vele maden tevoren geworden waren; zij was het slachtoffer van een medelijden, dat Beatrice steeds levend wist te houden. Beatrice zei, alsof zij alleen tegen zichzelf sprak; „Ik heb altijd van kin deren gehouden en naar ze verlangd". Lynne bemerkte, dat het gezicht van Bryce strak werd en zij zag hoe zonder ophouden en tevens zónder het gering ste verwijt. Beatrice de herinnering aan het ongeluk in hem levend wist te houden. Bryce gaf de kopjes, san en onder hield een pendeldienst tussen Lynne en de theetafel, zorgend dat zij steeds vol op lekkere dingen had. Beatrice scheen dit niet op te merken. Er speelde een vage glimlach om haar lippen, terwijl zij Peter hielp met zijn glas romige melk. Altijd door, ieder ogenblik, poseerde zij, de indruk die zij maiakte bestuderend, zorgend dat zij het middelpunt bleef van aller aan dacht. Maar in elk geval was Lynne zich bewust van de menselijke, gezonde te genstelling, die Peter vormde, zittend op Beatrice's schoot. Peter, een jui chend, argeloos diertje, dat bellen in zijn melk blies en geluidjes maakte als een kalfje. Peter die, zonder het te we ten het effect van Beatrice ais lijdende madonne bedierf, door haar geheel per ongeluk in haar gezicht te slaan met een stuk van zijn boterham. Bryce lachte hardop en heel even tjes werd Beatrice woedend, met de woede van iemand die belache lijk gemaakt is. Toch vertrok zij geen spier en de uitdrukking van haar ge zicht bleef onveranderd. Bryce zei: „Wat zou ik dat graag eens met dominee doen, als hij zo verdraaid hoogdravend wordt!" „Een verleidelijk idee", merkte Charles Garron droogjes op. „Bryce, zeg zoiets niet als Peter er bij is", waarschuwde mevrouw Gar ron. „Hij is vlug en bijdehand en zou 't makkelijk kunnen overnemen". Bryce keek haar aan. „De rol van grootmoeder gaat U best af", zei hij. 't Was waar. Zij liep over van lief hebbende gevoelens. Toch had deze zelfde vrouw de zwijgende schim van Lorna uit haar huishouden gebannen. Pepita kwam en reed de theetafel weg. Charles Garron verontschuldig de zich omdat hij een zakenvriend moest ontvangen, die uit Jamaica kwam vliegen. Peter, voldaan na zijn eten, sliep tevreden in Beatrice's armen. Zij vroeg, terwijl zij haar vin ger in een van de kleine donkere vraagtekentjes .op zijn hoofdje stak „Hoe lang bent U van plan in Pa nama te blijven?" Zij glimlachte. „Wat ik eigenlijk be doel is: ik hoop, dat U tijd heeft om iets van onze republiek te zien voor dat er een boot terug gaat. De dor pen langs 't Kanaal 't oude Panama, Balbao; de stad zelf, de buitenland se winkels, de kerken, dat moet U allemaal zien". „Daar zij net aangekomen is, Bea trice, heeft zij nauwelijks tijd gehad om over een boot terug te denken", zei Bryce met gefronste wenkbrau wen. Die opmerking hinderde haar en maakte haar onrustig; die wees er op, dat er iets van zijn trouw los raakte en in de richting van Lynne ging. (Wordt vervolgd) NEDERLANDSE MUZIEK. De alt Aafje Heynis zingt met begelei ding van Johan van den Boogert, piano, liederen van Nederlandse componisten. Zo van Constantijn Huygens twee Psalmen, een Ber ceuse van Alph. Diepenbrock, twee liederen van Alexander Voor molen en twee van Henriette Bos- mans. Een jraai programma, dat bewijst, hoe weinig onze compo nisten bij hun buitenlandse kunst broeders behoeven achter te staan. Vrijdag 11.35 over Hilversum II, 298 m). VRIJDAG 22 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7-45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.1S Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10,00 Maastrichts Stedelijk Orkest. 10.30 Nederlandse liedjes en dan sen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.45 Koninklijk bezoek aan Denemarken. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13,25 Piano spel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Politie- kapel. 14.40 Gram. 15.10 Idem. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Amuse mentsmuziek. 18.00 Militair vraggesprek. 18.10 Zigeunermuziek. 18.25 Gram. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19-00 Nieuws. 19,10 Regeringsuitzending: Verklaring en Toelichting. 19,30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Wij vragen Uw aandacht voor....", klankbeeld. 20.55 Promenade-Orkest en sol. 21.35 Forum. 22.05 Kamerkoor. 22.20 Gram. 22.25 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00 VARA, 1000 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8-00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Thuis", eau! serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 Alt en piano. 12.00 Musette-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Sport en prognosé. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en gram. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Kookkunst. 14.20 Strijkkwartet. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Cla- vecimbel-recital. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Dansmuziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Achter de horizon". 19.00 Kinderkoor. 19.15 Praatje over consumentenbelangen. 19.30 „De middeleeuwen in Frankrijk", causerie. 19.50 Koorzang. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Aan passing". causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 Politickapel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 „Vandaag", cau serie. 22 45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. (tot 24.00). Televisie-programma, VARA. 20.15— 21.45: I. Journaal; 2. Kamerplanten; 3. Weeroverzicht. Pauze. - 4. „De klucht van de koe".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7