Cor 1.03 J9el 45 Hongersnood dreigt in Oost-Duitsland i UIT DE ACHTERTUIN VAN OOM SAM J EREN Gebrek aan arbeidskrachten en onvoldoende zaaigoed i Weer-tovenaar levert regen op bestelling 7.90 12.45 19.85 29.75 59.50 29.75 49.75 1.65 J TELS Alkmaar I Handelsverdragen werken zeer ongunstig Uit de Omtrek Avondoefening van de Nationa'e Reserve Landelijke vergadering plattelandsvrouwen De kolfuitslagen te Spanbroek Irving Kriek was de enige, die goed weer voorspelde voor de dag van de landing in Normandië Statistiek vormt de basis Geen geld, geen fabriek - oneerlijke forensen - inbreker als dierenvriend en malle variatie np schijfschieten. DONDFRprn ?i HIFI trrs 5 - gemakkelijk zitje, sche, lichte en e tuinmeubelen, diverse modellen pen Isse 5 - agd: KOOPSTER :T „KMAAR f 1.— 3 wenst, per '/2 kg 75 ct. Vt kg t 1.— 50 ct. kg f 1.— Vi kg 40 ct. 50 ct. n de laagste 'alitelt. 1 AAL uit eigen rokerij. BLANKE AAL OUWEN NAAR l VISBOKSERS om Uw bonnen isbanken, Zater- dn en 's middags (Van onze correspondent) EEN CATASTROPHALE UITZAAI van wintertarwe en rogge in de herfst van het vorig jaar, ontoereikende bebouwing van honderdduizen den ha beste landbouwgrond in dit voorjaar en een dreigende hongers nood in het vooruitzicht: dit zijn momenteel de ernstigste problemen, waarmede de Oost-Duitse regering te kampen hééft. Nog nooit was de voedselsituatie zo precair als nu en nog nooit zijn er minder middelen beschikbaar geweest om de levensmiddelenvoorziening weer enigszins op peil te brengen. HET BEGON eigenlijk gl in September van het vorig jaar. Bij gebrek aan voldoende arbeidskrachten en transportmiddelen kon den grote met aardappelen en suikerbieten bebouwde j uitgestrektheden niet wor den geoogst. De opbrengst aan oliehoudende zaden en groente bleef ver beneden de raming. In de herfst wilde men nu proberen de achterstand gedeeltelijk in te lopen. Iedere vierkante meter akkergrond moest be- bouwd worden. De uitvoe- ring van dit plan stuitte echter op het gebrek aan winterzaaigoed en land bouwwerktuigen. Boven dien' haalde ook de vroege en naar verhouding strenge winter een lelijke streep door de rekening der Oost- Duitse landbouwplanners. Omstreeks een millioen ha. konden niet geploegd of bezaaid worden. „Dan maar alles op alles gezet bij de zaaicampagne in het voorjaar", zo luidde daarop het devies der overheid. De boeren werd tot taak gesteld niet alleen de nor male voorjaarswerkzaam- lopen achterstand in te ha len. Op 20 Maart jongst leden moest deze taak plan matig zijn vervuld. Nog buiten beschouwing gela ten, dat deze termijn tot driemaal moest worden verlengd, beantwoordde ook ditmaal het plan weer niet aan de werkelijkheid. Op S April moesten zeven van de veertien Oost- Duitse districten melden, dat zij het plan niet had den vervuld. In het district Suhl had men bijvoorbeeld pas de helft van het voor- lllllllllllllillllllllllllllllllllllll ct. 1 f ETALAGES DE OORZAAK VAN deze achterstand is veelzijdig. Meer dan 200.000 ha. grond [werden de laatste maanden door hun be- I zitters in de steek gelaten. Zij wilden niet [tot een kolchose toetreden en vluchtten Inaar het Westen. Niemand bekommerde [zich om deze verlaten boerderijen, nog [afgezien daarvan dat liet aan geschoolde I arbeidskrachten ontbrak om de bij ge noemde boerenbedrijven behorende vei lden te bewerken. Bovendien hadden de boeren te kam- pen met een ontstellend tekort aan zaai goed en landbouwwerktuigen. Er zijn districten, waar een kwart der boeren I helemaal over geen zaaigoed beschikte. Alleen in het rayon Angermünde kwam men 1700 ton pootaardappelen tekort. J Vijftien van de 51 landelijke gemeenten in het rayon Pasewalk hadden geen zo- nertarwe of rogge om uit te zaaien. En zo kan men verder gaan. Volgens een [rapport van het Oost-Duitse ministerie [voor land- en bosbouw kon een derde Öer beschikbare landbouwwerktuigen niet gebruikt worden, omdat men geen on derdelen had om ze te repareren. i Aan de andere kant waren nieuwe ïn Mjritoereikende mate verkrijgbaar. De in dustrie had namelijk haar productieplan niet vervuld en te weinig landbouwwerk tuigen afgeleverd. Bovendien kon het grootste gedeelte der akkers niet voldoen de bemest worden. Volgens hetzelfde rap port was de behoefte aan kunstmeststof fen slechts voor dertig procent gedekt. Het ministerie van land- en bosbouw stelt hiervoor de „kapitalistische" landen ver antwoordelijk. Deze zouden bijvoorbeeld geen fosfaat hebben willen leveren, om dat zij dit voor het vervaardigen van springstoffen gebruikten. In feite heeft Oost-Duitsland geld noch goederen om de invoer van fosfaat te betalen. b INTUSSEN WEET de Oost-Duitse re gering niet, hoe zij de tijd tot de nieuwe oogst zal overbruggen. Om het verbruik nog verder in te krimpen, heeft zij dc I levensmiddelenkaarten van verschillende «erbruikersgroepen ingetrokken en de Hprijzen, onder andere voor vlees, ver- jjoogd. De beschikbare levensmiddelen Jyorden in de eerste plaats rechtstreeks Ban dertig grote bedrijven gestuurd. Hier Beeft men voor het personeel winkels in gericht, die met voorrang moeten worden Bevoorraad. De arbeider kan daar over eenkomstig zijn prestaties inkopen. De minister voor handel en bevoorrading Beeft uitdrukkelijk bepaald, dat niet iede re arbeider gerechtigd is dezelfde hoe veelheden levensmiddelen te kopen. De hoeveelheid wordt bepaald door zijn ar beidsprestaties. Het bevoordelen der jrote bedrijven betekent echter geen op- jossing van de ernstige voedselsituatie. gemiddelde bevolking krijgt alleen nu xiog minder dan voorheen. DE ENIG MOGELIJKE ontspanning Zou door de invoer van meer levensmid- flelen kunnen plaats vinden. Hiertoe is de Sovjet-zóne echter om verschillende jïeden niet in staat. Zij is ten eerste aan handelsverdragen met een zeer lange looptijd met de Sovjet-Unie en haar sa tellieten gebonden. Deze overeenkomsten bevatten talrijke bepalingen, die econo misch gezien onverantwoord zijn en zich alleen een heel rijk land kan veroorloven. De zóne is bijvoorbeeld gedwongen uit de Sovjet-Unie grote hoeveelheden kreeft, champagne, wijn, bonbons en cognac te betrekken. Van Tsjechoslowakije moet zij eend en gans in blik afnemen, van Hon garije ganzeleverpastei en van Roemenië caviaar. Deze artikelen hebben voor de volksvoeding geen betekenis en zij zijn buitendien nog veel te duur. De Sovjet- Russische cognac kost bijvoorbeeld 36 mark per halve liter, 460 gram eend in blil^ 6.90 mark, 65 gram ganzeleverpastei 4.45 mark en 100 gram caviaar 8.20 mark. Dergelijke prijzen kan de bevolking niet betalen. Dit is de reden, dat van boven genoemde producten grote voorraden aanwezig zijn. DE SOVJET-ZONE moet deze onbruik bare importen met eindproducten en grondstoffen, zoals cement, betalen. De ze tegenleveranties zouden voldoende zijn geweest om in de Westelijke landen de dringendste behoefte aan vlees, bloem en boter te dekken. Om bovenvermelde re den is dit echter onmogelijk. Zo is momen teel de situatie ontstaan, dat de zóne leeds in het Westelijk buitenland bestel- heden te verrichten, maar geschreven aantal ha. ge- ook de in de herfst opge- ploegd en bezaaid. de en gekochte levensmiddelen niet kan afnemen, omdat zij daarvoor geen devie zen heeft en evenmin aanvaardbare arti kelen ter beschikking kan stellen. Dit be treft bijvoorbeeld boter. Bovendien gaat de druk der Oost-Duitse herbewapening steeds zwaarder op het economische leven drukken. Dit heeft ook zijn invloed op de voedselvoorziening, omdat de door de Sovjet-Unie geleverde wapens met arti kelen moeten worden betaald, waarvoor men anders levensmiddelen had kunnen aankopen. Het centraal comité der Oost-Duitse communistische partij heeft de regering der Sovjet-Unie nu verzocht extra hoe veelheden levensmiddelen te leveren, op dat een catastrophe kan worden verme den. Het staat vast, dat Moskou op dit verzoek zal ingaan. Het Kremlin kan zich om redenen van politiek prestige niet ver oorloven op het huidige tijdstip een vol slagen ineenstorting van de voedselvoor ziening in zijn bezettingszone toe te laten. De wekelijkse oefening van de na tionale reserve was gisteravond iets groter opgezet dan gewoonlijk. De op dracht van drie Alkmaarse groepen onder leiding van enige korporaals was, om de weidestrook tussen de Koedijker vlotbrug en de duinen van „partisanen" tn veren. De oefc rn. stond onder leiding van de kapiteins Koppenol en Donker. Een lichtkogel na enige uren afgeschoten, was het sein dat aan het verkennen en gevan gennemen een eind was gekomen. In het gezellenhuis St. Jan werden de re sultaten besproken. Er werd een film gedraaid en men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. Aan de oefening werd deelgenomen door de groepen Alk maar, Egmond, Bergen, Warmenhuizen en Heiloo. Te Utrecht heeft gisteren de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen ver gaderd onder voorzitterschap van de vice-presidente, mevr. M. WaihoerVan Elteren te Anna Paulowna. Aan het jaarverslag van de secreta resse is ontleend, dat in het jaar 1952 het aantal afdelingen steeg van 488 tot 503 en dat het aantal leden met onge veer 3000 vermeerderde tot 37.680. Bij de behandeling van de financiële zaken bleek, dat de rekening over 1952 een klein batig saldo aanwijst. „Breedband" op 25 Juni in bedrijf De Breedbandwalserijen te IJmuiden zullen op 25 Juni a.s. officieel in be drijf worden gesteld. Hare Majesteit de Koningin en ZKH Prins Bernhard zullen hierbij tegenwoordig zijn. ALKMAAR, 20 Mei. Aardappelen: Schotse Muizen, nieuwe 9195; tomaten 1,902,40; bloemkool 16—68; rode kool 78,50; savoye kool 7,50; spinazie 834; postelein 1434; sla 5—9; andijvie 1747; radijs 38; raapstelen 24; rabarber 9 16,50; rode bieten 49; winterpeen 7; waspeen 2022; uien (bos) 1618; prei 3245; selie 910; soepgroenten 46; aardbeien 3461; asperges 331,26. De zwembaden zijn weer geopend. In Volendam ontbreekt nog het „officiële zwembad en de jeugd zoekt hier dut maar de nod'ge afkoeling in het IJselmeer. TV*' V' In de kolfbaan „De Vier Eenen" van de heer C. Bras te Spanbroek werden onder grote belangstelling van de zijde der kolvers, die uit alle delen van Noord-Holland kwamen, de wedstrijden gehouden van de Noordh. Kolfbond. Niet minder dan 138 kolvers namen aan deze driedaagse kamp deel. De uitslagen waren als volgt: Eerste klasse: 1. J. Kreuk, Hoogwoud, 159 p.; 2. C. Vlug, Oudkarspel, 156 p.; 3 C. GoetN Niedorp, 150 p. Dubbele serie: G. Keuken, N. Niedorp, 107 p. Eerste serie: A. Rentenaar, Barsinger- Horn, 56 p. Tweede serie: J. Klop, Enkhuizen, 55 p Tweede klasse: 1. A. Drost, Oud karspel, 151 p.; 2. N. Bruin, Zuid- scharwoude, 146 p.; 3. D. Volger, Wog- r.um, 144 p. Dubbel serie: R. Silver, Binnen wij zend, 106 p. Eerste serie: K. Dekker, Alkmaar, 53 p. Tweede serie: G. Mastenbroek, Ven huizen, 50 p Derde klasse: 1. C. Peetoom, Berkhout, 152 p. (een zeer fraaie prestatie in deze klasse): 2. C. Bakker, Hoogwoud, 128 p.; 3. C. Palenstijn, Binnen wij zend, 128 p. Dubbele serie: P. Blaauboer, Barsin- gerhorn, 80 p. Eerste serie: A. Greidanus, Zuidschar- woude, 49 p. Tweede serie: C. Droog, Barsinger- horn, 52 p. Extra prijs voor de beste sajetkolver: P. Kosscn te Sint Maartensbrug, 147 p. De zessenprijs, beschikbaar gesteld door de zaal houder, werd gewonnen door A. Ott te Venhuizen en de tienen-prijs door J. Schenk te Barsingerhorn. De korpsprijzen werden als volgt toe gekend: 1. Niet Klappen te Hoogwoud, 414 p.; 2. Aan is Winst te Venhuizen, 409 p.; 3. Sta Vast te Bovenkarspel, 409 punten. (Van een medewerker) GEDURENDE DE WEKEN, voorafgaande aan de geallieerde landing in Normandië heerste er een levendige strijd tussen de militaire deskun digen in Londen en een Amerikaan, die beweerde, dat op 6 Juni 1944 het weer gunstig zou zijn voor de uitvoering van de plannen omtrent een invasie aan de Normandische kust. De experts van leger, vloot en lucht macht dachten het tegendeel. Ze waren daarbij overigens volledig in over eenstemming met de meteorologen in het Duitse hoofdkwartier, die ook niet wilden geloven aan een landing op dit tijdstip. Het geallieerde opper commando besloot echter tegen de stemmen van alle deskundigen in naar die ene Amerikaan te luisteren en bleek met deze beslissing voor de krijgsgeschiedenis gelijk te hebben. Gable-snorretje, die zo precies is op zijn uiterlijk als een filmacteur, pleegt zich, als men hem naar zijn beroep vraagt, graag een „meteorologisch tovenaar" te noemen en zijn lofredenaars beweren van hem, dat hij een revolutie in de weer voorspelling heeft veroorzaakt. Maar hoe goed zijn prognosen ook zijn, hij dankt zijn succes beslist niet aan tovenarij. Het grote geheim van zijn voorspellingen zijn veeleer zijn statistieken. Toen Kriek, die het tot luitenant-kolo nel had gebracht, van het Europese krijgs toneel naar de Verenigde Staten en zijn civiele werkzaamheden terugkeerde, bracht DE AMERIKAAN heet Irving Kriek, die op deze Junidag, toen de afloop van de oorlog beslist werd, beroemd gewor den is. In deze belangrijke dagen was men in het geallieerde hoofdkwartier op zoek geweest naar een man, die in staat was een weerprognose te geven, geldig voor een lange tijd. Voor deze taak was Kriek de juiste man. De grote breedge schouderde vijf-en-veertiger met het Clark Prins Albert van Luik, die zijn broer, koning Boude wijn van België, bij de kronigsfeesten te Londen zal vertegenwoordigen, is tot onder luitenant bij de Belgische Marine bevorderd. Prins Albert, tijdens de eedsaflegging in de plaats Oosten de waar de plechtigheid plaatsvond. FEN HEEL KLEIN DORPJE Cuyahoga de krantenjongen op Fleet street zijn stalletje met vangen van aldus vernietigde verkeerstekens een i een gerust hart in de steek kan laren, omdat de kwart millioen hebben bedragen. Het bericht Heights, met een inwonertal, dat ternauwernood jcrantenkoper steeds zijn schuld op het resterende vermeldt niet hoeveel „dorpsidioten" (want die de vier cijfers haalt, heeft het aangedurfd te stapeltje kranten zal achterlaten. term verdienen ze), die in dat deel des lands bij rebelleren tegen de eigen luchtmacht en het Verleden jaar hebben wij in de Verenigde dft air d se" moesten veriatcn'^"ge^-oTgvafdeze nationaal belang. Binnen het administratief be- Staten een soortgelijke cause célèbre gekend. Op „nieuwste sport". heer vari deze vlek bevond zich een lap grond, een forensenstation in een zeer goede buurt john e. dobrick, uit chicago, heeft Don- die gekocht was door een van Amerikcës indus- klopte de kas van het krantenstalletje weken derdag's bilja-tavond. Dan blijft zijn boxer triële mastondonten, de Aluminium Corporation achtereen niet De eigenaar van de kiosk trok Oiond) op het huis passen. Het beest was echter ai ai met opgewassen tegen de inbreker, die als in of America, Alcoa. Alcoa zou daar vliegtuigen steeds aan het kortste einde. Naar zijn opinie Californië met vuurwapens werkte. De dief gaan bouwen voor Oom Sam. De dorptraad van werd hij genomen". In alle stilte stelde hij on- schoot de hond door zijn nek, brak de safe van zes man kon het er niet over eens worden of dit der het dak van de kiosk een smalfilm-apparaat de^e^van^de boxer' aan™haalde"eerlekkere al dan niet een wenselijke situatie was. op. Telkens als er een krant van het stapeltje \<fP biefstuk van de baas én van de haas) uit de „.j Jijskast en bood zijn slachtoffer deze als zoenoffer Tegenover de niet te ontkennen baten, die de werd genomen draaide de camera een paar aan> lcgdg het dier togn in het bed van z'n baas fabriek de neringdoenden zou bezorgen, stonden seconden, zonder dat de kopers zich daarvan be- en zette het toen met buit en al op een lopen. De andere overwegingen. Nu had Alcoa door het waren Na een paar weken de kas klopte bo,Ter is seheel genezen. Van de dierenminnaar- gebruiken van wat eratoratorische stroop een V inbreker geen spoor. geurUlKCIl van Wdt t'l ewiatui im.no OU OOU tui gunstige beslissing kunnen bevorderen. Indien de nog steeds niet nam de kiosk-eigenaar de maatschappij de bestaande ordonnantie omtrent plaatselijke courant in de arm en nodigde zijn £NAPSTE UITVINDING VAN HET JAAR is Hnpr.oV.oioofir.rt» i-.orï «niion inwillicpn ppii r 0 een Daar kinderschoenen. dat letter luk nn de een paar kinderschoenen, dat letterlijk op de groei kan worden gekocht. By aankoop buigt de zool zich, vóór aan de schoen, naar boven om het teenstuk, waaraan het, door middel van druk knoopjes kfcn worden bevestigd. Groeit de kleu ter, dan zet men de zool één gaatje wijder, en ook het teenstuk is voor uitbreiding vatbaar. Eén paar kinderschoenen kan nu twee jaar groei aan! VOOR „GROTE KINDEREN", met name de eeuwig-vermoeide grote zakenman, heeft men clientèle uit op een gratis-filmvoorstelling. De weer andere attracties. Eén luchtvaartmaatschap- kiosk-man had al zijn eigen première gedraaid P'h die diensten onderhoudt tussen New York en wist al lang wie de niet-betalers waren. Te en Chicago, laat iedere namiddag een forensen- elfder ure laste hij, kiesheidshalve de vertoning dienst tussen beide steden vliegen, uitsluitend de eerste steen ligt er, doch onceremoniëe!, en af. Maar het kwaad was de kop ingedrukt. voor de heren der schepping. Het voordeel is, er wolken" uit* de^"industriële horizon vaiTcuya" Thans bereikte ons het verheugend bericht, dat ^at er siêaren en P'jpen kunnen worden gerookt hoga Heights weggevaagd; het Congres heeft een een ingenieuse geest een apparaat heeft uitge- (iets wat men anders om der wille van de wetsvoorstel in behandeling genomen, waarbij vonden, dat een grote stapel kranten bevat, die zwakke sexe heeft verboden)* pantoffels kunnen een „vergoeding" aan dorpjes moet worden be- onder een klem zijn geplaatst. De klem wijkt taald voor brandweer, riolerings- en andere slechts, wanneer men een Amerikaans stuivertje worden gedragen (ook in de overdrachteli|ke diensten aan industriecentra geleverd. Alcoa zal in en gleuf stopt. Op dat ogenblik zou men dus zin), een telex-machine de laatste beurskoersen dus toch moeten dokken, zij het geen belasting de hele stapel kranten kunnen verwijderen. za] fikken (wat 'n rust 1 en hierrm 1„,1 doch „compensatie". En met drie maanden ver- Maar de uitvinder beweert, dat zijn vinding t'kken (wat n rust en, hierop had u traging zal de eerst steen (feestelijk) worden „psychologisch feilloos" is en dat de gemiddelde zitten wachten, twee beeldschone stewardessen Amerikaan te eerlijk is om voor zijn stuiver verfrissingen serveren, meer te nemen dan hem toekomt. Een aantal werkende vrouwen, dat ook een TAE" SPORT IN CALIFORNIë schijnt momen- teel te zijn om. terwijl men met een razende „dorpsbelasting" had willen inwilligen een schijntje voor dit millioenenbedrijf dan had de burgemeester zijn beslissende stem in de dorpsraad kunnen doen gelden en de teerling kunnen werpen. Doch Alcoa, de fisrus meer dan beu, dacht er niet aan weer een nieuwe heffing op te bren gen. Toen men een plechtige steenlegging voor de nieuwe fabriek wilde organiseren, liet de dorpsadvocaat welen, dat de dorpsraad dit als een vijandige daad zou beschouwen en een actie zou instellen wegens het bouwen zonder ver gunning, waarop een boete staat van 500 per dag. Er vond dus geen eerste steenlegging plaats. De strijd is nu reeds maanden aan de gang. En gelegd. IJ1T ONZE JOURNALISTIEKE DAGEN herin neren wfj de uitspraak van een Brits rechter, die op een ochtend een zwaardere straf oplegde aan een man, die een fles melk voor een deur had vaart over de ve keerswegen rijdt, een pistool op gestolen, dan aan een heler van juwelen. Zijn de verkeerborden te richten, in dertien distric- overweging was, dat in Engeland de ongereptheid ten van Zuidelijk Californië is de schade aan van de fles-melk-voor-de-voordeur de grondslag door kogels vernietigde verkeerstekens op $17.000 van alle vertrouwen vertegenwoordigt. Zoals ook geschat. Over de laatste tien jaar zou het ver- stewards. Het verzoek is afgewezen. veelvuldig gebruik van luchtvaartdiensten maakt, heeft de maatschappij verzocht ook voor haar zon dienst te organiseren, met mode-show, gratis parfum-flesjes en een paar Tarzans als hij materiaal mee van onschatbare waar de, waarop zijn voorspellingen gebaseerd zijn. Het is de statistiek van het weer in Europa gedurende de laatste vijftig jaar, dat in de dagelijks uitgegeven weerkaar ten is vastgelegd. Met behulp van deze sleutel kan Kriek de onmogelijkste weers ontwikkelingen voorspellen. Een bepaald weer ontstaat, naar hij steeds beweert en wat de meteorologen reeds lang wis ten onder bepaalde atmosferische om standigheden en dezelfde situaties her halen zich in de loop van de tijd, zodat uit de ervaring het weer voorspeld kan worden, dat niet zonder meer uit de lucht stromingen van het" ogenblik kan worden afgeleid, TEGENWOORDIG werkt Kriek als particulier weermaker en is vjoor duizen den farmers onontbeerlijk geworden. Want hij heeft zijn vermogen op de wolken opgebouwd en levert van 'tijd tot tijd de begeerde regen, door de wolken met kool- zuursneeuw te „beschieten". Kriek was door een van zijn leveranciers op dit idee gekomen. Grant had voor hem een cokes oven gebouwd, die geweldige hoeveel heden rook ontwikkelde, waarin zich deeltjes zilverjodide bevonden. In liet voorjaar van 1949 werd een generator in Arizona gebouwd, in een streek, waar zich talrijke „pluviemeters" (neerslagmctcrs) bevonden. Het succes van de actie was overtuigend: de pluvie meters in de streken, waar de verdamping van het zilverjodide plaats vonden, wezen vier keer zoveel regen aan als de meet toestellen buiten deze zóne. Daarmee was Kriek overtuigd, dat zijn uitvinding iets waard was. Hij liet nu een oven bou wen, die een 3000 keer grotere uitwer king 'had als zijn eerste. Voor het eerst werd Krick's hulp in geroepen door een fanner uit Horse Hea ven, een van de droogste streken van de Verenigde Staten, waar wel de paarde- fokkerij, maar niet de korenbouw gedijt. De farmer, een zekere Horrigan, eigenaar van 100.000 morgen land, had van de proeven gehoord. Kriek moest hem met zijn kunstmatige regen een tien keer be tere oogst bezorgen. Kriek raadpleegde zijn statistieken en noemde vreemd toeval weer een 6e Juni als de beste termijn. Hij bouwde zijn apparatuur op en wachtte tot er zware wolken zouden komen opzetten, die ook precies op het aangenomen tijdstip opkwamen. Toen begonnen zijn machines te wer ken en spoedig regende het in stromen, zonder ophouden. De tweede proef vond zes dagen later plaats: geweldige cumu luswolken kwamen aan de hemel opzet ten en dof begon de donder te rollen. Toen het „geheime wapen" van Kriek in actie kwam, weken de onweerswolken uiteen en een regelmatige en overvloedige neerslag begon te stromen. DAARMEE WAS KRICK voor veel landbouwers een hoogst interessante per soonlijkheid geworden. Inmiddels heeft hij ook wereldfaam gekregen, want Kriek staat in het middelpunt van een net van velerlei relaties, dat zich over de gehele aarde uitstrekt en werkt samen met insti tuten, maatschappijen en particuliere per sonen in vele landen. Zijn correspondenten in andere werelddelen en gebieden mel den hem de weersomstandigheden per telefoon en in zijn laboratoria kunnen door een speciale machine 40.000 ver schillende soorten wolken en wind ge analyseerd worden; zijn 200 regengenera toren zijn voortdurend aan het werk. Maar men is niet overal even enthou siast over zijn talent om op dorre en uit gedroogde bodem regen te laten vloeien; toen verleden zomer in de vlakten van Kansas en Missouri de rivieren buiten hun oevers traden en zware schade aan- nchtten, werd hii herhaaldelijk ongebeid door verontwaardigde bewoners, die hem voor alle schade verantwoordelijk wilden stellen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9