Voorzitter C. N. Laan: tevreden, maar niet „Wel voldaan" „Wij zullen in hetzelfde huis wonen of in dezelfde ruïne ondergaan" Cosier en Zn. Heren Overhemden „'lam ad" Ex-administrateur tegen het bestuur van de AVRO f Pennetje inkt.. Verhoging van productie nog één van belangrijkste punten veel gezegd: Extra voordelige AANBIEDING!! Koningin Juliana tot Deense studenten Eenheid van Europa eist grote offers Sprookjesachtig diner op legatie De ramp Velen accoord met schadevergoeding Uw drukwerk Vuile was werd te kijk gehangen VOOR MIJ ALLEEN CHIEF WHIP Chief Whip is een klasse apart een hemelsbreed verschil met gewone sigaretten. Belangrijke uitbreiding vergunningvrije in- en uitvoer Man in knijper van een „dragline" VIJFTIG JAAR RUNDVEEFOKKERIJ Receptie in Alkmaar druk bezocht Kunst en cultuur P. C. Hooftprijs voor mr J. C. Bloem Albert Cuyp uitgeleend aan Mauritshuis Nederland en Frankrijk wisselen schilders uit Muiderslot krijgt een Hooft-bibliotheek VRIJDAG 22 MKT 1953 p reis, bij blijft „als lang. i pak dat id én dege- zal denken tost heeft! ewes-Stoltenberg» t moderner, beter Is. 0 MO* van het OMO*sop. Laat het, wasgoed wassen. Let op, hoe dat uittrekt en in zich opneemt Kijk Dat bewijst,dat Uw wasgoed! sop blijft krachtig. Het maakt óók 1 ooit. Probeer het maar eens voof zélf het U bewijzen. lelig! Leve Omo! »een korre! verloren gaat om het zoals bij zeepproducten. sop het vuil in zich opneemt en spoelen zo eenvoudig en... prettig. in koud water. I er fillcs mee doet. Alle W33, tedere Is èlles volkomen veilig! het vuil is, zo zacht li het voor geeft Uw fijnste spulletjes gerusB II et alleen maar mooier, zachter. ■■■■■■in iiiiii' vaste boord, prima kwa liteit, effen popeline, in prils, b eu, groen f/| ün en beiae IH-iO" lop 10 Alkmaar QP HET MOMENT, DAT DIT BERICHT onder de ogen van onze lezers komtis het Koninklijke staatsiebezoek aan Kopenhagen al iveer ten einde. Gisteren op de laatste dag dus, hebben de Deense studenten een hoogtepunt kunnen medemaken in de vorm van de grote redevoering, die koningin Juliana in de aula van de univer siteit van Kopenhagen tot hen heeft gericht. De Koningin heeft hierin uiteengezet, van welk een eminent belang de taak is, die deze jonge intellectuelen de leiders van morgen hebben te vervullen bij de I verwezenlijking van het ideaal van thans, de eenwording van Europa. „Indien er ook maar enige taak vlak voor de hand ligt, die door uw I generatie wil worden aangepakt, dan is het wel die van het bouwen van een nieuw, vrij, verenigd Europa. Een duidelijke blauwdruk ervan moge er nog niet zijn, maar het is overduidelijk, dat die opbouw een dringende zaak is. Binnen een kwart eeuw zullen wij in Europa of I allemaal in het zelfde huis wonen, of in dezelfde ruïne ondergaan", [aIdus Hare Majesteit. Haar rede ondervond bij het auditorium grote [weerklank, al moest een deel ervan grote stukken missen door het onaangenaam stemmende optreden van een groep foto- en film- I reporters. NADAT de koningin er op had ge wezen, dat elke jonge generatie critisch ■iaat tegenover degenen, die haar zijn roorgegaan en streeft naar bevrijding jit vele vooroordelen, betoogde zij, dat 'gie samenhang en de onderlinge afhan kelijkheid van het mensdom meer en ïecr een practische werkelijkheid ?ordt. „Afgezien van de vraag of er wel of liet van buitenaf een dreiging bestaat roor de vrije samenleving, veroorzaakt Je ondoeltreffendheid van de tegen- fwoordige organisatie - of liever: het gebrek aan organisatie - van Europa met de huidige werking van zijn gren zen en andere slagbomen, dat er geen mogelijkheid is voor een toekomst van |relvaart. Wanneer kleinzielig eigenbe- _lang onze mentaliteit beheerst, zowel ln de particuliere als in de nationale sfeer, dan zal er in het geheel geen toekomst ziin voor ons werelddeel. Wanneer wij daarentegen de handen m elkander slaan en elkaar helpen, dan kan Europa 'n overvloed van stoffelijke rijkdom gaan verwerven en een rijk- lom aan culturele waarden gaan ver meiden. gedragen door morele kracht. Wij kunnen niet met de geest van de Veedc helft de twintigste eeuw in ge- luwen blijven wonen, die ontworpen zijn in de negentiende of zelfs in de achttiende eeuw. De geest gaat voort en ontplooit zich snel, en men weet niet in welke vorm hij zich een volgende keer zal vertonen. Maar de vormen van Vroegere stadia versperren altijd mate rieel onze weg. Zij laten ons nooit de llodige ruimte om het gebouw-te stich ten. dat voor vandaag nodig is en dat ons tot „stichting" zou zijn", aldus de «ningin. «/OORTGAANDE betoogde de hoge 'épeeks'm-, dat een grotere eenheid van Europa offers van ons vergt. Iedereen zal een mening moeten vormen omtrent dé problemen, die zich daarbij aan hem voordoen. Nadrukkelijk ontkende de koningin, dat een gewoon mens zonder enige belangrijke positie geen invloed zou kunnen hebben op de ontwikkeling dezer wereld. Integendeel: hoe meer Iemand tot in het diepst van ziin ziel actief is geworden, destemeer kan hij de ziel van zijn medemensen opwekken en inspireren, in een grote actie-radius om hem heen. In dit verband wees de Koningin zeer nadrukkelijk op de bijzondere verant woordelijkheid van de intellectuelen, er aan toe voegende, dat de menselijke geest zijn grenzen behoort te kennen. „Er zit - zo besloot zij - een grote zaak in de lucht. Het is nog niet moge lijk, er veel tekening in te ontdekken. Het lastige is. dat het nog zo ontast baar is. Maar toch is de naam ervan bekend. Die is broederschap. DEZE BROEDERSCHAP is nu juist onthuld geweest, toen een groot gedeel te van Nederland getroffen was door een vreselijke ramp, en toen spontaan van over de hele wereld hulp binnen kwam. in een saamhorigheid die haars gelijke nog nooit eerder heeft laten zien. Denemarken was een der eersten bij het brengen van hulp, op een over weldigende zowel als doeltreffende I wijze. „De strijd om de slag om de toekomst te winnen, is hard. maar het is onze strijd, van de nu-levenden, en hierbij zult u binnenkort de spits moeten af bijten en in het heetst van het gevecht komen. Een geweldige verantwoorde lijkheid, voor het aangezicht van de geschiedenis, rust op u. en dit feit geeft u een kans, zo groots als er nog nooit een geweest is". Hare Majesteit hield deze rede in de aula en de universiteit van Kopenha gen. Later bracht zij een bezoek aan het stadhuis, waar het gemeentebestuur haar op een even hartelijke als onge dwongen wijze ontving. De Prins had 's ochtends een trip gemaakt naar de werkplaatsen van het Scandinavian Airline System. Het besluit van het bezoek vormde een diner op de Nederlandse legatie, waaraan vier en dertig personen, leden van het Deense koninklijke huis en an dere genodigden, aanzaten. Het was een sprookje gelijk. Mevrouw Luden, de echtgenote van de gezant, had twee ta fels aangericht. Hierop pronkte een prachtig Sevres-servies in goud met witte engelen en in het zachte licht van kaarsen schitterde 't fraaie kristal. De veelkleurige uniformen en de toiletten der dames kwamen hierbij prachtig uit. Om het geheel te vervolmaken, waren de vertrekken en de trappen versierd met vierduizend rozen en tweeduizend andere bloemen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een bezoek gebracht aan het kasteel Kron- borg waar Shakespeare zijn „Hamlet" laat spelen. Het ge zeischap maakt hier een wan deling door de vele duistere gangen. In haar vierde verslag heeft de com missie voor de Watersnood uit de Twee de Kamer neergelegd, hetgeen in een onderhoud met de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting naar vo ren is gekomen. Zo wordt gezegd, dat aan ieder rampslachtoffer de vraag wordt voorgelegd of hij met de ge taxeerde kosten van het herstel van zijn beschadigde goederen accoord gaat. In 80% van de gevallen kan men zich inderdaad met de voorgestelde vergoeding verenigen, hoewel dient te worden opgemerkt, dat de officiële vaststelling eerst kan geschieden na inwerkingtreding van de betrokken wettelijke regeling. De kleine schaden worden nagenoeg geheel vergoed. De uitbetaling van de vergoeding vindt in de regel plaats na het herstel van hetgeen beschadigd of vernield werd. In alle gebieden die drooggekomen zijn, zal op 1 Juli a.s. de schade ge taxeerd zijn. Alkmaar Tel. 3320 THUIS BEST? IIet is dan misschien geen bijster op- iB wekkend onderwerp, maar het is toch wel interessant en zeker ook I dienstig, om u te vertellen, dat voi- I gens een Britse statistiek, samen- I gesteld door een verontruste par- I lementscommissiemeer bewoners 1 van Albion door ongelukken in hun woning om het leven komen dan I door ongevallen op de weg. liet is immers niet onwaarschijnlijk, 'B dat dit voor een goed (of kwaad) I deel ook voor andere landen geldt, K en een gewaarschuwd mens telt als I vanouds voor twee. Wat de Engelse kinderen onder de vijtien jaar be- treft, het aantal van hen, dat het K slachtoffer wordt van ongevallen rondom de huiselijke haard, is be- duidend groter dan het aantal, dat I ten prooi valt aan welke gevaar- I lijke besmettelijke ziekte ook. Hit deze statistiek, welke ongetwijfeld paniek zaait onder de Britten, bij wie nog immer de kloeke leuze My home is my castleopgeld doet, I blijkt, dat van 1040 tot 1949 ruim 9 zestigduizend Engelsen door onge- vallen in hun woning om het leven zijn gekomen. In dezelfde periode verloren 48.000 personen het leven B tengevolge van verkeersongelukken. Vooral de kinderen van nog geen vijftien jaar en de ouderen van bo rn ven de vijfenzestig worden thuis jjS het slachtoffer van ongevallen. Meer dan de helft van deze ongevallen- categorie wordt veroorzaakt door 41 valpartijen. ÏJitkijken dus met pas geboende vloe- "v. renmet electrische wasmachines, met de inhoud van het apothekers- 1 kastje, met pas geslepen voorsnij- messen, met de steile trap van de kelder en van de vliering, met dat •jM.onzichtbare glas in de tochtdeur en met het zemen vn dat raam, drie hoog!! Wellicht geeft dit allemaal wel aan- leiding tot het organiseren van een Veilig Huis-actie, tot het invoeren van slagzinnen als „Wees een heer in het huis" en „Boenwas maakt brokkenen tot het wijzigen van enkele geliefde spreekwoorden, bij voorbeeld in „Oost West, buiten best" en „Zoals het klokje thuis valt, valt het nergens". En op de deurmat dan in plaats van „Wel kom" maar liever „Uitkijken!". Uf| weten er overigens voorlopig maar één raad op: iedereen de straat op, het wordt nu toch zomer De Amsterdamse kantonrechter, mr J. Oppenoorth, heeft gistermiddag ruim een uur lang de voorzitter van het al gemeen bestuur der AVRO, de heer G. de Clercq, en fle voormalige adminis trateur van deze omroepvereniging on dervraagd over de redenen, die ertoe geleid hebben dat in April '52 deze ad ministrateur zijn functie bij de AVRO beëindigde. Het conflict De Clercq Vogt kwam hierbij in vele onverkwik kelijke details naar voren. Het ging om een civiele eis, die de voormalige administrateur, de heer J. N. Cramer, tegen de AVRO heeft inge steld. Bij zijn ontslag was bepaald, dat de heer Cramer zich van elke actie te gen de AVRO zou onthouden, doch eind (Adv. lng. Med.) 1952 schreef hij op verzoek van het in middels opgerichte actie-comité een be schuldigende verklaring tegen het AVRO-bestuur. Dit bestuur zou in 1946 f 15.000 uit de verenigingskas ten eigen bate hebben aangewend. De heer De Clercq heeft dit toege geven. Het was een vergoeding-achter af voor gederfde vacantiegelden over de oorlogsjaren. Met de verklaring van de heer Cramer in de hand begon de officier van Justitie te Amsterdam een vervolging tegen de betreffende be stuursleden. De heer Cramer had even wel gedurende twaalf maanden lecht op uitkering van zijn salaris, on.ler bo vengenoemd beding, dat hij strikt neu traal zou blijven. De AVRO zette de uitkering van salaris dus stop, toen de verklaring was uitgegeven en hiertegen kwam de heer Cramer in verzet. Intussen is de zaak betreffende de f 15.000 niet doorgezet, omdat ze ver jaard was. Dit zei althans de verdedi ger van de heer Cramer. De raadsman van de heer De Clercq was er zeker van, dat de Officier geen strafbaar feit had kunnen constateren. De kantonrechter sloot het onderzoek met de mededeling, dat de uitspraak zal volgen op 4 Juni. Hiervoor was door beide partijen zoveel verklaard, dat men er bepaald een onprettige smaak door in de mond kreeg. Blijkens een publicatie van de cen trale Dienst voor in- en uitvoer is de maximumwaarde voor de vergunmngs- vrije in- en uitvoer verhoogd van f 400 in 1952 tot f 10.000 bij invoer en tot f 1.000 bij uitvoer. Dit ingaande per 23 Mei 1953. Bij Wilton-Feyenoord te Schiedam Is een arbeider door de knijper van een „dragline" gegrepen. Aan de bekomen verwondingen is de man later overle den. Het slachtoffer was gehuwd en hij laat vijf kinderen achter. \{ET IS een lange rij van sprekers geweest, die gisteren op de receptie van de Bond van Rundveefokverenigingen het woord heeft gevoerd. Uit de enorme belangstelling, die het ff apen van Heemskerk te Alkmaar kreeg te verwerken sprak duidelijker dan ivelke schone beivoordingen ook, de grote plaats, welke de jubilerende Bond in de kringen van de Noordhollandse veehouderij heeft ingenomen. Van deze importantie hebben de feestredenaars gewaagd. Zij hebben terug gegrepen op de geschiedenis van de Bond en de vele goede resultaten, welke er in deze vijftig jaar zijn geboekt. Dal er ook na deze halve eeuw nog een grote taak ligt te wachten, daarvan getuigde prof. dr IV. de Jong, hoogleraar te Wageningen, die in zijn kwaliteit van voorzitter van het Nederlandse Rundveestamboek de opmerking plaatste, dat de invloed van de Noordhollandse bloedlijn achteruit gaat vergeleken bij de Friese bloedlijnen, die steeds meer de zwart-bontfokkerij gaan beheersen. Wil men op de ingeslagen weg voortgaan en een typische melkrijke Noordhollandse koe handhaven, dan is het zaak hieraan ernstig aandacht te besteden. Het ideaal om een eigen Noordhollands veetype te hebben is door sommigen wel eens als eigenwijs gekwalifi ceerd, maar zij verliezen daarbij uit het oog, dat het wel degelijk zijn nut heeft als in het zwartbonte veeslag verschillende variaties worden gefokt. Daarom is het goed, dat de Noordhollandse Bond blijft streven naar een koe, die een grote productie geeft en waarvan de melk een boog vetpercentage bevat, aldus spreker. de heer C. N. Laan uit Berkhout de vele aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen en in zijn openingstoe spraak o.a. de naam in herinnering ge bracht van hem, die de Noordhollandse fokkers de weg heeft gewezen, welke zij dienden te g?an; Elias Koster. Te vens verzocht spieker enige ogenblik ken stilte voor het op 16 Mei overle- yOORDAT dit waarderende en tevens ook waarschuwende woord door prof. De Jong was uitgesproken had de voorzitter van de jubilerende Bond, den bestuurslid de heer C. Donker uit Twisk. En daarna was het woord aan de tal rijke sprekers, die door de heer W. van der Oord werden ingeleid. Namens het bestuur van de oudste fokvereniging in Noord-Holland, de vereniging Hoog- karspel, opgericht op 7 December 1896, sprak de heer J. van Kampen, die ijve rig in het notulenboek bleek te hebben gebladerd. Hij vertelde o.a. dat Hoog- karspel met 73 leden begon en reeds het volgende jaar enige keuringen or ganiseerde. Zij was dus op het gebied van de rundfokkerij reeds aardig in gewerkt toen in 1903 de Provinciale Bond werd opgericht en het aantal fokverenigingen zich langzamerhand uitbreidde. Uit nram van alie aangesloten fok verenigingen bood de heer Van Kam pen het bestuur een enveloppe met in houd aan. Een op het terrein van de fokkerij minder deskundige spreker, wiens feli citatie daarom echter niet niet minder werd gewaardeerd, was de heer G. van Slingerland, loco-burgemeester van Alkmaar. Ook de gemeente Purmerend was vertegenwoordigd in de persoon van mr Lieuwen. Voorts eaven burgemees ter Canneman uit Hoorn en burge meester Posch uit Oterleek van hun belangstelling blijk. Dat er voor de veehandelaren op het gebied van de handel in geregi streerd fokvee nog een groot terrein braak ligt kwrm de heer K. Roos uit Wijdenes vertellen. Hij bracht daarbij tevens de gelukwensen over van zijn Bond en een rokertje voor de be-" stuursleden. Namens het personeel bood de heer D. ter Hofstede het bestuur een voor zittershamer aan. Een van de organisa ties warmee de jubilaris samenwerkt is de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren en namens deze organisatie zei de heer C. A. Berkhout, dat hij do steun, die men in de Gezondheidsdienst vrijwel dagelijks van de Rundveefok verenigingen ontvangt, op zeer hoge prijs stelt. Spreker herinnerde er op geestige wijze aan, dat de Gezondheids dienst een kind is van de Bond van Rundveefokverenigingen, die in de twintiger jaren reeds tot de vorming van een provinciale commissie over ging. Nadat de Rijkszuivelconsulent ir C. Verschoor gewezen had op het vakon derwijs zuivelbereiding, dat practisch de enige band is, die het consulent- schap aan de Bond bindt, sprak de heer J C. Dijksen uit Purmer namens de drie standsorganisaties. Verder voerden nog het woord de heren P. Koster van Hoogkarspel, B. Klein, oud-voorzitter van de Bond, S. Zuurbier, oud-bestuurs lid, J Broersen namens de melkcontro- leurs en De Jcrng uit naam van de Bond van Geitenfokkers, J. Stapel als ver tegenwoordiger van de K. I. verenigin gen en tenslotte F Abma' en dr D. E. Hartog. respectievelijk uit naam van de Coöp. Veeafzet en de N.V. Vee-export. De voorzitter de heer C. N. Laan be dankte tot slot de sprekers voor hun felicitaties en de cadeaux, die zij had den overhandigd. Hij zei tevreden te zijn over de bereikte resultaten, maar nog lang niet voldaan. Speciaal voor het opvoeren van de productie van het Noordhollandse vee dient nog veel werk te worden verzet. De 66-jarige Nederlandse letterkun dige, mr J. C. Bloem, uit Amsterdam, heeft gisteren uit handen van de secre taris-generaal van O. K. en W. te Den Haag de P. C. Hooftprijs ontvangen. Mr Bioem verwierf deze staatsprijs voor letterkunde, voor zijn in 1951 verschenen dichtbundel „Avond". De gebruikelijke twee reisbeurzen van f 2000.— gingen naar de' 47-jarige Albert van der Hoogte, uit Dordrecht, en de 45-jarige Jacques de Haan uit Den Haag. Albert Cuyp is in onze Nederlandse musea zeer onvoldoende vertegenwoor digd. Zijn fraaiste werken bevinden zich vrijwel alle in Engels openbaar en parti culier bezit, zoals deze winter nog eens is gebleken op de grote tentoonstelling in de „Royal Academy" te Londen. Van deze kunstenaar is thans aan het Mau ritshuis in Den Haag voor enige tijd door de hertog van Bedford een belangrijk schilderij in bruikleen gegeven, voor stellende een gezicht op het Valkhof en de Waal bij Nijmegen. Dit heeft tijdelijk een plaats gevonden in de zaal, waar het schilderij van Vermeer, Gezicht op Delft, hangt. In het jongste nummer van „Arts en Auto", het officiële orgaan van de Ver eniging van Artsen-Automobilisten, is een aantal artikeltjes gewijd aan de schil dersuitwisseling Nederland—Frankrijk. Zoals men weet, heeft dr R. van Waard, algemeen voorzitter van de Nederland- sche Reisvereniging, in 1950 een werk comité (thans een staatscommissie) in het leven geroepen voor de uitwisseling van kunstschilders tussen Nederland en Frankrijk om zoveel mogelijk schilders in staat te stellen er op uit te trekken en ,.La Douce France" uit te beelden. Tot nu zijn er 140 schilders op uit ge weest. Daar sommige schilders, die een uitnodiging hadden ontvangen, verstek moesten laten gaan wegens gebrek aan reisgeld, heeft de arts J. P. Nagelhout uit Holten een loterij club opgericht, waar door het de schilders mogelijk zal zijn op een reële en zakelijke manier hun reiskosten geheel of gedeeltelijk te ver dienen. Het ligt in het voornemen om in het Muiderslot een bibliotheek aan te leg gen van de werken, welke Hooft bij zijn studie heeft gebruikt, alsmede van boeken over Hooft en de Muiderkring. Met dit voornemen is reeds een be scheiden begin gemaakt. Het bestuur van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigin gen met zijn adviserende leden tijdens de receptie in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar. Zit tend v.l.n.r.: ir L. de Vries, P. Koster, secretaris, C. N. Laan, voorzitter, J. Blauw en J. Ruiter. Staande v.l.n.r.: W. Geysels, II. C. Kooy, C. Middelbeek, P. Sikkei.s en N. Kaag.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11