DE LIJSTAANVOERDERS AAN HET WOORD K.v.p. V.V.D. V.D.B. P.v.d.A. ALG. BEL. PROT. CHR. C.P.N. I 'TSIERHUIS id sprak over mwpolitiek SMAAKVOLLE VERLICHTING SERVIEZEN GERO ZILVER ZILMETA G. van Slingerland LIJSTAANVOERDERS SPREKEN Mr Dr Berkhouiver A. Eriks M. Coerts Te Bonsema P. van der Borden H. Knuisting Neven ook in de zomer.,,, /Ions, met zorg gekeurd, met smealtS in de kwaliteit, die U als een sieraad) :ortom: nylons, zoals IJ ze uit een ■de collectie kiest bij VRIJDAG 23 MEI 1953 Houitil (Adv. Ing. Med.) fG van de Partij van de ArbeiJ ■n ex-minister van Wederopbou^ iroblemen zoals deze zich „op de: 't Veld herinnerde aan de vrije; loorlog, waarin veel te veel ruid,| en te weinig „huizen voor arbei.; daardoor, aldus de bewindsman,! zen leeg kwamen te staan, in het! >nden worden verhuurd aan min. e oorlog staat men voor een der.! de woningbouw op een sociology re consequentie van een te inten.) et feit, dat wanneer in 1960 di[ me werkloosheid onder de bon» 1 die slechts opgevangen kan wor.L rpen, die op dat moment gerealil erd aangepakt dan zullen deza voor. tellen, echter de wprklnosheidsdrei. ing niet meer achterhalen. Mr In 't Veld stipte in zijn ok nog het veelomstreden discussi unt ..Vrijheid of overheidsbemoeiing an. „Het ene leidt tot chaos, allee; et andere tot dictatuur" zeide hij. H. ond de oplossing, vervat in de let Planning for freedom" vrij vertaali oor overheidsbemoeiing naar vf eid. Aan het slot van zijn causerie tv e heer In 't Veld op de aandacht e Partij van de Arbeid aan de pro. lemen beroepskeus, vrijetijdsbesteding, matschappelijk werk en scholenkwer.1 ies besteedt. Dr A. van Leusen uit Velsen to chtte meer de ideële gronden die aai streven van de Partij van de Arbs; en grondslag liggen. „Hoewel de verwachtingen en i( oop op eenheid en saamhorigheid éi n de eerste dagen der bevrijding n urig waren, niet werden vervuld zt-l Is wij die gedacht hadden", aldus Él eer Van Leusen. Niettemin kan ge. :egd worden, dat de Plartij van dtj irbeid in vele gelederen van ons vol' s doorgebroken. Spreker zag in de P. v. d. -A- di nige politieke groepering die Msta, vijzer en rijker uit de oorlog te voor ichijn is gekomen. In tegenstelling hiermee wees hij oj ie Vrijzinnig democratische Bond, „d: remeend had weer van zich te moete aten spreken". Ook in de anti-revolutionnaire hem ;ing van na de oorlog zag hij get ïoemenswaardige aan de eisen des til langepaste wijzigingen. „Niettemin" aldus spreker, „moeit vij het woord van Christus ter ha; lemen". Tensotte behandelde het Tweede IH nerlid de heer G. Ruygers, vertege woordiger van de R.K. werkgemee^,J ichap, de „doorbraak" in de katholie sector, die begunstigd was door mtstaan en optreden der Wel partij. NIEUWE HOOISTEKER Burgemeester en wethouders hebl lan de heer J. C. Berger op zijn v soek met ingang van 1 Mei jl. eervo mtslag verleend als hooisteker en ri ingang van gelijke datum in die funcl' benoemd de heer G. Schouten, wor" de Kooimeerlaan 20 te Heiloo. VOOR MODERNE EN DE GROOTSTE SORTERING P. N. V. d. MEER LANGESTRAAT 86 ALKMAAB Recht t.o. het Stadhuis. (WER ENIGE DAGEN zullen de kie- zeressen en kiezers weer worden op geroepen om hun stem uit te brengen voor ieden van de gemeenteraad. Zeven partijen of partijtjes zullen in Alkmaar aan de verkiezingsstrijd deelnemen en nu reeds worden er kansberekeningen gemaakt, hoe de uitslag zal zijn. Uiter aard kan niemand met zekerheid zeg gen, hoe de eindstand zal uitvallen, maar elke partij hoopt op winst, al thans niet op achteruitgaan. Nu treffen we kiezers aan die schou derophalend over de verkiezing spre ken en zich er helemaal niet warm voor lopen. Ruim dertig jaar functionneert thans het kiesstelsel, dat wij als het even redige kennen. Er zijn er nog, die met zeker heimwee terugdenken aan de [tijd van weleer, toen de verkiezingen zoveel spannender waren; toen men [zijn eigen kring gemakkelijk kon over- [zien, toen er bestond geen kies- [plicht veel kiezers als het ware naar de stembus moesten worden gesleept. Het sportieve element in de verkie zingsstrijd kon zich toen méér uitleven. Men kende de gevallen van de éne tttem, die de doorslag gaf: de herstem mingen die de stembusstrijd nog aan [spanning deden winnen; de dagen en (weken van nieuwe inspanning tot aan (het beslissende moment. Overwinning of nederlaag tot het laatste ogenblik moest men vrezen en [kon men hopen. Maar al mogen de verkiezingen |thans een ander verloop hebben, al [verneemt men nu in de avond van de [eigen stemdag het resultaat (dank zij de activiteit van de redactiebureaux van onze plaatselijke nieuwsbladen) de [inzet is dezelfde gebleven. Het gaat nu als toen om een goede jamenstelling van de vertegenwoordi- Jgende lichamen. En iedere kiezer heeft jde plicht zich naar beste vermogen van pijn taak als volgerechtigd staatsburger kwijten. De raad van Alkmaar zal met twee [leden worden uitgebreid en de vraag [rijst hier in welke richting zal de [winst gaan? Hiervóór merkte ik al op, at niemand hierop een positief ant- roord kan geven. Naar mijn mening ïaken de Christelijke partijen (A.R. en !.H.) een goede kans één' zetel meer in de wacht te slepen. Waar gaat de tweede nieuwe zetel ■heen? 1 Op een verkiezingsvergadering van de P.v.d.A. in het „Wapen van Heems kerk" heeft de heer Bakker, volgens jen verslag in de Alkmaarsche Courant, gezegd. er niet aan te twijfelen of de [Partij van de Arbeid zal als de sterkste 'partij uit de bus komen en opnieuw ;ote invloed hebben bij de vorming ran het college van B. en W. Pas op, heer Bakker, en denk er aan, er is ook nog een K.V.P., die een zeer 'grote kans maakt op zetelwinst. En bovendien de nieuwe V.D. partij met als aanvoerder de heer Eriks, zal Uw partij afbreuk doen. ik ben daar zeker van. De aanhang van de heer Eriks kon wel eens groter zijn dan U ver wacht. Natuurlijk zal ook „Algemeen Belang" stemmen verkrijgen, maar m.i. niet zo veel om de heer Bonsema in de raad te brengen. De C.P.N. zal blij moeten zijn met één zetel en dat is weer een lichtpuntje voor de P.v.d.A. De V.V.D. kwam in 1949 met 3 zetels net met de hakken over de sloot. Er is voor mij geen enkele reden om aan te nemen, dat deze partij ook wei eens winst uit de stembus zou kunnen halen. Als men mij zou vragen op welke partij de kiezers nu het beste en ge makkelijkste kunnen stemmen, dan heb ik daarop wel een antwoord, maar dat mag ik op deze plaats niet zeggen. Op deze pagina laten wij, in ver band met de snel naderende ge meenteraadsverkiezingen, de lijst trekkers van de diverse politieke partijen aan het woord. Zij geven hier openhartig hun visie op het geen is geweest en wat belang rijker is op hetgeen naar hun mening in het kader van de ge meentelijke politiek moet gebeuren. Zonder dat wij het met alles wat zij verkondigen eens kunnen zijn en zonder dat wij hier enige ver antwoording voor aanvaarden, be tuigen wij hier toch onze erkente lijkheid voor hun bijdrage tn deze, er de wens aan vastknopende, dat deze korte artikelen er toe zullen bijdragen, dat U lezer, in de ware stemming komt voor de zo belang rijke stemming op 21 Mei, die ook voor Uw gemeente ten dele de koers zal bepalen, in welke de komende vijf jaren zal worden ge varen. MAAR MIJN OVERTUIGING dienen bij het bestuur der Gemeente Alk maar de volgende beginselen in acht genomen te worden: 1) Primair in het Gemeente-program 1933 van de V.V.D. is het op de Grond wet en Gemeentewet gefundeerde be ginsel dat de Gemeente haar plaatse lijke belangen behartigt naar eigen be hoefte en inzicht; 2) Ieder raadslid zij steeds indachtig aan de wettelijke regel, dat aan het hoofd der Gemeente de Raad staat. Dit sluit de verantwoordelijkheid van B. en W. aan de Raad in, ook wanneer B. en W. rijksregelingen uitvoeren; 3) Willen de autonomie, de zelfwerk zaamheid en verantwoordelijkheid der Gemeente tot hun recht komen, dan dient gestreefd te worden naar een eigen fiscaal rechtsgebied en vergroting der financiële zelfstandigheid; 4) De gemeentelijke nutsbedrijven dienen te streven naar het bereiken van een sluitende exploitatie op eigen kracht. Een deel der winsten behoort te worden gereserveerd voor dekking van eventuele verliezen en aanschaf fing van nieuwe benodigdheden voor het bedrijf. Dat gepoogd wordt een ma tige winst te behalen is op zichzelf niet te veroordelen, mits de winsten niet worden aangewend ter bevrediging van partijpolitieke wensen en niet op on- de V.D.B. doet een beroep op het ge zond verstand en vraagt van ieder, dat hij het eigenbelang ter zijde weet te stellen. Gelukkig zijn er velen, die begrijpen, dat een gemeenschap zich alleen dan in een duurzame bloei zal mogen verheu gen, wanneer de verschillende belan gen, die in een samenleving nu eenmaal altijd worden aangetroffen, zorgvuldig tegenover elkaar worden afgewogen. Niets bedreigt haar voorspoed zozeer als eenzijdigheid, die altijd tot uit drukking zal komen, wanneer het be stuur in handen wordt gelegd van be langengroepen. De V.D.B. is teruggekeerd met de oude beproefde rechtsgedachte, die gloednieuw is, omdat ze door geen enkele andere politieke partij wordt uitgedragen en ook nooit kan worden uitgedragen, want de V.D.B. is de enige die zich niet laat leiden door een groepsbelang, welke dan ook. De V.D.B. stelt zich op het standpunt, dat het algemeen belang dan 't beste wordt behartigd, wanneer iedere burger krijgt, wat hem redelijkerwijs toe komt, Niet meer, maar ook niet minder. 'DO npetifl 'fill (Advertentie, ing. Med-' Alkmaarse damclub W^j Tot besluit van de wintercoroi heeft volgens de traditie Donderdags op de clubavond van WDO de eerst® deling-speler H. Kruider tegen leden simultaan gespeeld. En., succes. Van de vijftien partijen view er negen, vijf partijen werden remise- tegen Jb. Hartog, P. Noom, C. Booy. J Kaal en C. Dammer, terwijl alleen Schipper er in slaagde zijn party te nin (winstpercentage 76%). Voor de eerste plaats in de eerste1 deling der wintercompetitie moest een beslissingsparty gespeeld worde11 sen W. Piederiet en D. Klewitt. spannende partij kon wegens de tijd geheel uitgespeeld worden en we gebroken in een positie waarin P'e" de beste kansen heeft. DIERENBESCHERMING!. Ter beschikking is een jonge z" ijke poes, pl.m. half jaar oud ?n poesje, pl.m. 10 weken oud. In se dieren niet worden afgehaald ien ze worden gedood. Ter bescni» .wee grote poesen. Ontvangen v<W' le stichten Asyl f 2.50. Adres eur: C. Verwer, Zaagmolenstraat f ïn 1945 verdween de VDB, de Vrij bnnig-Democratische Bond, om op te |aan in de PvdA. De vrijzinnig-demo- __|raten, nog bezield door de geest uit de oorlogsdagen, waarin merkwaard! •gerwijs hun leidend beginsel door alle politieke partijen werd overgenomen, meenden, dat deze eendracht ook in 'Vredestijd kon blijven bestaan. Ze hebben zichzelf daarvoor ten offer ge 'Jiracht een grotere bijdrage konden ze niet leveren! H Dit leidend beginsel kwam in hoofd zaak hierop neer_ dat alles wat ge schiedt in de eerste plaats dient te worden beoordeeld uit een oogpunt van algemeen Nederlands en mense lijk belang. jf Zo wilde het de oudeV.D.B. en zo handelde gedurende de oorlog iedere goede vaderlander. Tegenover de dic tatuur van debezetter vielen alle scheidsmuren weg. In 1945 echter werden die overal Weer opgericht. Iedere politieke groep plaatste, evenals voorheen het geval was geweest, vóór en boven het alge meen belang weer een bijzonder be lang, dat soms van kerkelijke aard Was, soms socialistisch of liberaal. Het gevolg was, dat vrijzinnig-demo craten zich in de partijen, waarbij ze zich hadden aangesloten, hoe langer hoe minder thuis gevoelden. De vrij zinnig-democratische gedachte ging verloren, de fusie van 1945 was een fout geweest. Onherstelbaar bleek de fout niet, Vrijzinnig-democraten, afkomstig uit de P.v.d.A. en uit de V.V.D., hebben, gedrongen door wat zij als een nood zaak zagen, de V.D.B weer opgericht. Ze hebben zich geschaard achter het oude vaandel, dat ze in hun hart steeds trouw waren gebleven wel wetend, dat hun weg een moeilijke zou zijn. Want rechtvaardige wijze een onevenredige druk leggen op het bedrijfsleven; 5) Evenzeer als naar vestiging van nieuwe industrieën, dient te worden ge streefd naar bevrediging der gerecht vaardigde verlangens van reeds geves tigde industrieën. Indien deze b.v. dem ping verzoeken van wateren, binnen grachten die de schoonheid der stad in geen enkel opzicht raken, dient aan dit verlangen tegemoet gekomen te worden. 6) De gemeentelijke overheid behoort zoveel mogelijk de zelfwerkzaamheid der ingezetenen te bevorderen. Zij dient zich er van te onthouden om deze werk zaamheid over te nemen, doch behoort de eigen activiteit der betrokkenen aan te sporen. Aan het gezonde initiatief van ondernemingen en bedrijven be hoort zo ruim mogelijk baan gelaten te worden. Ook de plaatselijke overheid zij er van doordrongen dat de particu liere ondernemers in de hoogste mate bijdragen tot de fiscale offers die de overheid voor haar taakvervulling be- nodigt; 7) Voor een centrumgemeente als de stad Alkmaar behoort niets nagelaten te worden dat binnen het kader van goede zeden en publieke orde kan bij dragen tot verlevendiging van de ste delijke bedrijvigheid. Waar nodig, zal dit ter bevrediging van eisen van ver keer moeten leiden tot het brengen van onvermijdelijke offers. Onder zo gering mogelijke aantasting der schoon heid van het stadsbeeld, zullen deze offers moeten worden gebracht. Een frisse, levende en levendige stad is voor de bevolking te verkiezen boven een schone dode stad; 8) Stedelijke welvaart is ondenkbaar zonder een bloeiende middenstand. Met de gerechtvaardigde verlangens en de pjET IS NIET gemakkelijk om in kort bestek weer te geven wat de Partij van de Arbeid wil. Onze Partij is de partij van de doorbraak. Wij streven naar een politieke sa menwerking tussen mensen uit alle maatschappeijke en geestelijke kringen uit ons volk. Daarbij eerbiedigen wij ieders levensovertuiging. Dit streven achten wij de beste waarborg voor een politiek, die op het algemeen welzijn van het Ned. volk gericht is. Wij kennen in onze partij drie „Werk gemeenschappen", n.l. „de Roomsch- Kathoiieke; de Protestant-Christelijke; en de Humanistische, terwijl daarnaast velen die geen deel uitmaken van deze werkgemeenschappen, bv. een deel van de vroegere S. D. A. P.'ers in de Partij van de Arbeid de verwezenlijking van dezelfde idialen nastreven. Hiertegen over staat de „confessionele gedachte" een streven waarbij tegenstellingen in eigen kring worden opgewekt; een streven waarbij getracht wordt het on verzoenlijke te verzoenen, hetgeen uit eindelijk in de bestuurscolleges tot uiting komt. Een progressieve politiek wordt er door belemmerd. In de Eerste en Tweede Kamer, in de Prov.-Staten en in de Gemeentera den vindt U alle richtingen in de Partij van de Arbeid aanwezig ver tegenwoordigd. Zij staan gezamenlijk voor één partij op de bres voor de so ciale rechtvaardigheid van de econo misch zwakkeren, voor gelijke kansen voor allen zowel op het vlak van de landspolitiek als op dat van de gemeen tepolitiek. In de Tweede Kamerfractie van de partij zijn R. K. vertegenwoordigers opgenomen. Mannen als Geert Ruygers, Joan Willems en Mr. Th. van Lier. Protestant Chr. zoals N. Stufkens, J. H, Scheps, D. de Loor e.a. Op deze grondslag zullen wij ook in Alkmaar trachten de Partij van de Ar beid als demccr.-social. groepering in de gemeenteraad de grootst mogelijke invloed te bezorgen. In de komende 5 jaren willen wij een versnelde voort zetting van de woningbouw en zuilen we dus moeten trachten meer bouw volume te verkrijgen. Bij de verdeling der woningen moet ook rekening wor den gehouden met de belangen van de jonge echtparen. De werkgelegenheid willen we opvoeren door een snelle voorbereiding van het recreatieplan in de Overdie, het centrale riolerings plan en uitvoering van het tunnelplan aan de Bergerweg. Het Maatschappelijk werk dient te geschieden volgens de moderne opvat tingen op dit gebied. De preventieve zorg dient zo ingesteld te worden dat aan alle sociaal-zwakke gezinnen de nodige aandacht kan worden besteed, teneinde mede aan de jonge generatie een behoorlijke plaats in de maat schappij te kunnen verschaffen. Meer zorg willen wij besteden aan de reva lidatie van de minder-valide arbeiders door uitbreiding van de Soc. werk plaats. Uitbreiding van het werk de' Nazorginrichting voor de oud-leer lingen van de B. L. O. scholen, ten einde door het geven van arbeid te trachten deze jongens en meisjes in gezinsverband te handhaven. gevestigde belangen van de plaatselijke middenstand behoort de gemeentelijke overheid steeds rekening te houden; 9) Voor ieder gemeenteraadslid be hoort het stadsbelang boven partij belang te gaan; 10) Bij vragen van levensbeschouwe lijke aard behoort een zodanige ver draagzaamheid in acht te worden geno men, dat ieders overtuiging tot uitdruk king kan worden gebracht; 11) De gelijkstelling van bijzonder en openbaar lager onderwijs mag de ge meentelijke overheid nimmer de be langen van dit laatste uit het oog doen verliezen; 12) Gestreefd moet worden naar ver ruiming van de mogelijkheden voor particuliere woningbouw. Het woning type dient zodanig gevarieerd te wor den dat „kazernebouw" wordt verme den en het stadsbeeld verfraaid wordt. Nu wij door welwillende medewer king van Uwe courant in de gelegen heid worden gesteld enige woorden te wijden aan de a.s. gemeenteraadsver kiezing, willen we daar gaarne een dankbaar gebruik van maken. Wat is en wil deze nieuwe groepe ring? Reeds bij de vorige gemeenteraads verkiezing in 1949 bestonden er plannen om deel te nemen aan de toen gehou den stemming, doch door diverse oor zaken is het bij plannen gebleven. Dit jaar werd de vraag of aan de verkie zing moest worden deel genomen be vestigend beantwoord door een aantal ingezetenen onzer stad. die bij geen enkele politieke partij zijn aangesloten. (Men mag veilig aannemen dat van de plm. 25.000 kiezers in onze stad er nog geen 10 procent politiek georganiseerd zijn. Deze groep van niet-politieke kie zers wordt alleen bij de verkiezingen in de politieke sfeer betrokken). Zo kwam dus tot stand de kiesvereni ging „Algemeen Belang", die openstaat voor elke ingezetene van Alkmaar bo- Cen de 23 jaar en die niet is aange sloten bij een politieke partij. De vereniging is er in geslaagd een 7-tal personen welke zich niet gebon den voelen nan een politieke partij bereid te vinden zich als candidaat be schikbaar te stellen voor de a.s. verkie zing. De belangen van onze stad zullen door deze candidrten. bij e.v. verkie zing. alleen en uitsluitend bekeken worden qp het Algemeen stadsbelang en dus niet nogeens behoeven te wor den getoetst aan een of ander politiek programma. Yl'! menerq dat het lid zijn v?m een 1 politieke partij^ bij het besturen der stad I met noodzakelijk is en dat de belangen der ingezetenen evengoed behartigd en verdedigd kunnen worden door hen die zich niet gebonden voelen aan een dus danige pairtij. Bovendien spelen bij gemeenteraads verkiezingen ook andere factoren een belangrijke rol, o.a. dat de kiezer liever personen dan lijsten stemt. Daarom heeft „Algemeen Belsmg" vooropgesteld dat de kiezer vrij moet zijn in het uit brengen van zijn op elke door hem ge wenste candidaat. Slechts indien hij geen voorkeur heeft wordt aanbevolen no. 1 van de lijst te stemmen. Wij laten domineren de wil van de kiezer, het welk niet wordt belemmert door een afgelegde belofte of verklaring van de candidaten, dat zij moeten berusten in de plaats hun op de lijst toegewezen. Wij hebben er niet de minste behoefte aan strijd te voeren met de bestaande politieke partijen of hun individuele personen. Wij wensen samenwerking met allen die van goede wil zijn om de belangen van onze stad en al haar in woners naar beste kunnen te beharti gen. „Algemeen Belang" streeft er o.a. naar dat ieder gezin een woning kan bekomen naar gelang van zijn finan ciële draagkracht. (Bouwverenigingen zowel als particulieren moeten worden ingeschakeld). Krachtige steun moet worden ver leend bij het vestigen van nieuwe in dustrie. on zo weinig mogelijk belem merende bepalingen bij de bestaande. Het vreemdelingenverkeer dient met alle ten dienste staande middelen te worden gestimuleerd. Weivaart schept nering en arbeid. De Alkmaarse middenstand en indus trie dient bij leveringen aan de ge meente bij voorkeur te worden inge schakeld bij gelijke omstandigheden. Zoveel mogelijk service moet worden verleend aan de bezoekers van Alk maar, zo mogelijk door omlegging van het busverkeer. De verordening regelende de heffing vain belasting op openbare vermakelijk heden dient naar onze mening drastisch te worden verlaagd, opdat het mogelijk blijft en wordt dat ook in Alkmaar de ondernemers iets durven organiseren waaraan voor hun grote risico's ver bonden zijn. De beoefening vam diverse soorten sporten dient door de gemeente te worden bevorderd en eventueel moge lijk worden gemaakt. Gezien de samenstelling van Alk- maars bevolking streeft „Algemeen Be lang" naar een zo ruim mogelijke toe passing van de Zondagswet, opdEt Alk maar op Zondag geen uitgestorven stad zal zijn. Ziehier enige punten hetwelk „Alge meen Belang" heeft opgesteld. Indien de kiezer met ons van oordeel is dsit er hier evenals in vele andere plaatsen behoefte en plaats is voor een groep als de onze, zij of hij stemme dan Woensdag 27 Mei op één der candidaten van lijst. 7. Het vraagstuk van de zorg voor de bejaarden zullen wij in' overleg met de particuliere instanties nader tot een oplossing moeten brengen. Wli willen voortzetting van de scho lenbouw opdat aan alle kinderen in een moderne omgeving onderwijs ge geven kan worden, en opdat we in de toekomst de klassebezetting beneden de 48 leerlingen kunnen doen dalen. Bij het lager onderwijs zal meer aan dacht moeten worden besteed aan de karaktervorming, aan de aestetische vorming en aan de lichamelijke vor ming. Wij willen gelijke kansen scheppen voor allen, door te streven naar af schaffing van schoolgelden en instel ling van studiebeurzen voor onderwijs dat niet kosteloos is. Voor de jeugd zullen meer speelterreinen en grasvel den moeten worden aangelegd. Er zal financiële steun moeten worden ver leend aan jeugdconcerten. jeugdvereni gingen en instellingen voor jeugdzorg. Aan de hand van de financiële mo gelijkheden dienen wij onze verlangens te toetsen. Wij willen een verantwoor de financiële politiek voeren; doch wij verzetten ons tegen een financieel be leid, waarbij het streven er op gericht is een zo groot mogelijk vermogen en zo groot mogelijke reserve te kweken, zolang onze handen nog zoveel werk in onze stad in de komende jaren, te wachten staat. anti-: r» tolUl REVOLUTIONAIREN en Chris- telijk-Historischen trekken gezamen lijk op. Deze samenwerking ligt voor de hand. Beide erkennen zij de Bijbel als het geopenbaarde Woord van God. Beide erkennen zij dat ook in het maatschappelijk leven in het bijzonder op staatkundig terrein geen vruchtdra gend werken mogelijk zal zijn, wan neer dit niet gefundeerd is in de al oude en beproefde beginselen van het Christendom. Zij weten, dat een toe komst zonder angst nimmer bereikt zal worden. Wie daarmede in de verkie zingsstrijd propaganda durft te voeren, stelt zich toch wel geheel buiten de historie en de gedachtenwereld van het Christendom. Anti-Revolutionairen en Christelijk- Historischen weten, dat zij in het bij zonder op staatkundig terrein voort durende zorg moeten blijven schenken aan tal van vraagstukken, waarbij de belangrijkste beginselen van het Chris tendom dagelijks de inzet zijn van een nooit aflatende strijd. Zij weten, dat zij deze strijd niet in eigen kracht kunnen volbrengen. Deze wetenschap brengt hen er toe niet te versagen, wanneer het gaat om de verdediging van de al oude waarden van het Christendom in een wereld, die zich in het bijzonder in deze gewesten steeds verder van de Christus afwendt. Ook in de practische politiek en wij denken hier met name aan het onderwijs, kan de kiezer zijn steentje bijdragen tegen de voortschrij dende ontkerkelijking van Noord-Hol land. Welk standpunt nemen nu de Protes- tants-Christelijken in met betrekking tot de practische gemeentepolitiek? Wij willen dit samenvatten in een zevental punten: 1. De gemeentelijke overheid is krachtens haar beginsel geroepen, met inachtneming van de -historisch ge groeide en wettelijk geregelde taak der gemeente te doen, alles wat strekken kan tot verhoging van het zedelijk, cul tureel en stoffelijk peil der bevolking. 2. Bevordering van de volkshuisves ting in het bijzonder van de bejaarden, de grote gezinnen. Ongewenste samen woning dient te worden tegengegaan. Het opruimen van krotwoningen worde met kracht bevorderd. Waar de gemeen telijke overheid geroepen is tot ver deling van woonruimte krachtens de Woonruimtewet, geschiede het ingrij pen door deze noodmaatregel in de per soonlijke vrijheid en het eigendoms recht der burgerij, met strikte recht vaardigheid. 3. Bevordering van het algemeen peil der geestelijke en lichamelijke volksge zondheid. 4. Onderwijs en cultuur worde in het' belang van de volksontwikkeling naast lager-, middelbaar- en voorbe reidend hoger onderwijs krachtig be vorderd, evenzo het kieuter-, het bui tengewoon lager- en het nijverheidson derwijs en de lichamelijke opvoeding. 5. Maatregelen ter voorkoming en opheffing van de maatschappelijke nood. Bestrijding der werkloosheid door iedere mogelijke werkverruiming aan te vatten. 6. In alle takken van gemeentebe- heer worde soberheid en doelmatigheid betracht. Bij het nemen van overigens gewenste maatregelen worde met de toestand der gemeentefinanciën reke ning gehouden en worde gestreefd naar een sluitende begroting met een ver antwoord afschrijvings- en reserverings- beleid. 7. Krachtig steunen van landbouw, handel en nijverheid. Het scheppen van gunstige voorwaarden voor industrie vestiging en de ontwikkeling van de kleine industrie, het ambacht en het vreemdelingenverkeer. Bescherming van het bedrijfsleven en de middenstand. Voor het overige herwijzen wij naar ons verkiezingsorgaan, dat U een dezer dagen zal worden thuisbezorgd en naar onze openbare vergadering, welke gehouden zal worden op Zaterdag 23 Mei a.s. in het „Gulden Vlies". De AR- en CH-raadsleden hebben bewezen de hiervoor opgesomde belan gen met grote kracht voo te staan. Zij rekenen op de stem van vele stad genoten, Vermeerdering van het aantal Prot.-Christelijke raadsleden zal onze stad slechts ten goede komen. Veel beloven weinig geven, doet de gek in vreugde leven, is een bekend Hollands spreekwoord dat ik van toe passing zou willen brengen op de ver kiezingen welke op 27 Mei weer gehou den zullen worden. Wanneer partijen als de P. v- d. A. K. V. P. en anderen van de regering eisen dat er meer woningen gebouwd worden, zonder principieel stelling te nemen tegen de door de regering ge volgde politiek, is zulks boerenbedrog. Het is toch nl. zo dat de ministeries bezet worden door leden van deze par tijen. Bij deze Raadsverkiezingen is dit hetzelfde. In een verkiezingsmanifest eist de K. V. P. vrijstelling van reini gingsrechten voor de minst draag- krachtigen, terwijl toen dit voorstel in de Raad aan de orde was, alleen de Communisten zich er tegen uitspraken en een vrijstellingsgrens van f 2500 voorstelden. Evenzo was het met de verhoging van de gas- en electriciteits- tarieven, die de afgelopen raadsperiode reeds weer 3 maal werden verhoogd. Ook hier waren het alleen de Com munisten die zich tegen deze nieuwe aanslagen op het levenspeil der arbei ders en kleine middenstanders met hand en tand verzetten en ook hier waren het de andere fracties met de P. v. d. A. voorop, die geduldig slikten wat werd voorgeschreven. De communisten in Alkmaar hebben zich op een gemeenschappelijk pro gram verbonden met een aantal partij loze werkers, uit welk program ik enige punten aan U geachte lezer wil voorleggen: Het eerste en wel één der belangrijk ste punten betreft de oplossing van het woningprobleem. Het zal noodza kelijk zijn op een krachtige manier bij de regering er op aan te dringen dat het woningprobleem snel wordt opge lost. Daartoe is nodig dat Alkmaar voor de eerstkomende Raadsperiode van 5 jaar minstens 2000 woningen mag bouwen, hetgeen neerkomt op een aan tal van 400 woningen per jaar. Het 2e punt uit ons program eist directe uitvoering van het centrale rio leringsstelsel, waardoor Alkmaar het middeleeuws tonnenstelsel kwijtraakt en gelijktijdig een nuttig project tegen de werkloosheid is geschapen. Verdere punten uit ons program zijn: Het op hoger peil brengen van de Volksgezondheid door o.a. jaarlijkse doorlichting (gratis), uitbreiding con sultatie-bureau. meer steun aan het verenigingswerk, verbetering van het onderwijs. Natuurlijk omvat ons program nog verscheidene andere punten, het is echter niet mogeliik deze in dit korte artikeltje alle aan U voor te leggen. Mocht U iets voor de uitvoering van deze punten voelen en Uw vertrouwen stellen in deze Alkmaarse arbeiders- iiist dan zou ik willen besluiten met U op te wekken Uw stem uit te brengen op lijst 5.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3