Van Est steeg twee plaatsen in algemeen klassement Politie - vraagstuk roept om een oplossing aank. Monteurs AKKERTJE Negende etappe van Giro voor Magni Pechvogel Wagtmans moest op J materiaalwagen wachten I Rapid, technisch de meerdere, versloeg Middlesbrough VICTORIA Weer levenslang geëist tegen moordenaar en..., 5n groter tel l<oppen van zZe[fde 'erktel Een kiespijn-aanval n poedervorm KLAAR Peters en Suykerbuyck t in moeilijkheden Toeschouwers teleurgesteld omdat Mannion verstek liet gaan De bestemming van de Staatsloterij winst Route de France A. van 't Hof won eerste deel van 8e etappe HVGB bestuur geschorst Penalty bracht beslissing Internationaal contact Onder auspiciën van V olkshogescholen W«A T E R Geestelijk leven Beroepingswerk W ereld-esperantocongres in 1954 te Haarlem Het huidige stelsel is onhoudbaar Wilde hij doden of verdoven Belangwekkend artikel van Alkmaars burgemeester, mr H. J. Wytema il VRIJDAG 23 MEI 1903 HEERHUGOWAARD, Tel. K. 2364—336 SOLEX, afd. ALKMAAR, TEL. K 2200—2243 s den vorderingen rbeterde Nescafé- Te resultaat bereikt: van de beste kwaliteit; hte koffie dan voorheen; pen meer uit het busje 3wend was; anderd: een theelepel >egen; daarna desgewenst (Speciale berichtgeving) boNDER DAT RIJ OPVALLENDE prestaties heeft verricht, is Wim van Est in de negende etappe van de Ronde van Italië twee plaatsen in de algemene rangschikking omhoog geschoven. Begrijpelijk find hij van Pellenaars de opdracht gekregen zich niet in avonturen te wagen. Wim van Est had alleen maar zijn ogen de kost te geven en pas als zijn plaats in het algemeen klassement in gevaar zou komen, pjerd van hem verwacht dat hij al zijn registers open zou trekken. Deze tactiek heeft succes gehad. De naam van onze landgenoot prijkt nu achter die van Koblet, De Santi, Fornara en Coppi, maar vóór Cracks als Bartali, Corrieri, Martini en Magni. De dag begon niet slecht voor de Ne derlanders. Toen een half uur na het vertrek de Italiaan Pezzi als een wer velwind weg stoof ging de kleine Dek- jra®, samen met Casola, Roma, Maggini en Padovan, fullspeed achter hem aan. Zij kregen vrij spoedig aansluiting, wat later ook nog lukte aan Barozzi, Car- rea en Wagtmans. Zo was dus een kop- poep van negen man ontstaan, zeven Italianen en twee Nederlanders, die aan de voet van de 17 kilometer lan ge jklim naar de 1388 meter hoge pas van de Abetne, meetellend voor het be^gklassement, vijf minuten voor sprong had. Achter hen werd jacht ge maakt door een tweede peloton, en daar zat Thys Roks in. De Oranjetruien lie ten, zich dus in deze eerste fase danig gelden. Dekkers klom uitstekend, en Wagt mans handhaafde zich ook zonder moei te bij de leiders toen hij 12 kilometer vóór Abetone voor de zoveelste maal pech kreeg en met een defect wiel aan de kant van de weg kwam te staan. En dit kostte onze Wouter niet minder dan zeven minuten, want de wagen van Pellen.rs was naar zich begrijpen laat in de buurt van Wim van Est ge bleven die zich in het hoofdpeloton op hield. Tijdens de klim werd dit peloton tot eenl lange sliert uiteengereten en later verbrokkeld door toedoen van Coppi en Eoranra, die op een gegeven moment eenl minuut voorsprong hadden op een groepje waartoe Koblet behoorde. De groep aan de kop verloor enkele een heden, maar Dekkers bleef bij de lei ders, en op het hoogste punt was de volgorde van doorkomst: 1. Padovan, 2. Barozzi. 3. Roma, 4. Carrea, 5. Dekkers, allen wiel aan wiel. Koblet, die verre van fit was, zodat weer allerlei geruch tenlover zijn aanstaand opgeven de ronde deden, verscheen nog twee mi huten later. Met verscheidene minuten achterstand passeerde Louison Bobet, die er nog wat slechter aan toe was dan de drager van de rose trui, in gezel schap van zijn boer Jean en de Italia- aen Doni en Zampini. Tijdens de afdaling die aan de twee de klim, naar de Barrigazzo (1221 me ter) vooraf ging, had een hergroepering plaats met het gevolg dat een dertigtal renners gezamenlijk de bestijging, aan ving. Helaas had Dekkers de aanslui ting gemist, maar Wim van Est was bij deze groep, evenals de dappere Wagtmans die zich, na de verwisseling van zijn wiel, monter bij de groep met de favorieten had aangesloten. Toen ook de col van de Barigazzo was overwon nen was het laatste stukje van de etap pe, de afdaling n..ar Modena, nog slechts een peulesehillctje. Magni, de grote virtuoos in het dalen, sloeg zijn slag toen er nog 18 kilometer gereden moest worden, maar met zes andere Italianen aan z:jn wiel. Deze weglopers arriveerden gezamenlijk te Modena waar Magni zich in de eindspurt de snelste toonde. Wagtmans en Van Est kwamen in een groep met Koblet, Bartali, Coppi en D« Santi binnen en werden resp. 23e en Onze best geplaatste renner in de Ronde van Italië, Wim van Est, fel rijdend, belust op verbetering van zijn positie. 24e, met 45 sec. achterstand op de win naar. Roks bezette de 48e plaats met ruim 3 minuten achterstand, Dekkers werd 76e op ongeveer 12 minuten en Breenen 84e op 15 minuten. Suyker buyck en Peters hebben het hard te verduren gehad. Zij arriveerden in het staartgroepje met onderscheidenlijk 26 en 35 minuten achterstand. Het klassement, van de negende etap pe van Pisa naar Modena, 189 km, luidt: 1. Magni (It) 5.10.03, 2. Padovan (It), 3. Albani (It), 4. Giudici (It), 5. Colet- to (It), 6. Pedroni (It), 7. Vittorio Ros- sello (It) allen in ddzelfde tijd als de winnaar, 8. Pasotti (It) 5.1045, 9. Mi nardi (It) 5.10.48. Daarna een groep van 25 renners, bij wie Wagtmans die 23e en Van Eest die 24e werd, in dezelf de tijd als Minardi. 48. Roks (Ned) 5.13.25, 49 Van Steenbergen (B) 5.14.26, 51/52. Louison en Jean Bobet (Fr) 5.19.41, 76. Dekkers (Ned) 5.22.26, 84. Van Breenen (Ned) 5.25.20, 103. Suy kerbuyck (Ned) 5.36.57, 104, Peters (Ned) 5.45.25. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Koblet (Zwits.) 52.02.34; 2. De San ti (It) 52.03.00; 3. Fornara (It) 52.03.10; 4. Coppi (It) 52.03.55; 5. Wim Van Est (Ned) 52.06.11; Bartali (It) 52.06.17; 7. Elio Brasola (It) 52.07.01- 8. Corrieri (It) 52.07.54; 9. Martini (It) 52.09.07; 10. Magni (It) 52.09.49; 45. Roks (Ned) 52.24.03 66. Dekkers (Ned) 52.37.07; 71. Wagtmans (Ned) 52.38.56; 92. Van Bree nen (Ned) 53.02.25; 97. Suykerbuyck (Ned) 53.05.19: 98. Peters (Ned) 5305.47. I kan Uw plannen in duigen gooien. V Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! HOEWEL DE ZESTIGDUIZEND TOESCHOUWERS, die het Olym pisch Stadion gisteravond tot de laatste plaats bevolkten, menig maal hebben genoten van de fraaie staaltjes voetbal welke in de wedstrijd RapidMiddlesbrough werden gedemonstreerd, zijn zij toch met een enigszins wrevelig gevoel hun plaatsen gaan innemen. Dat Middlesbrough in de plaats van Blackpool was gekomen, betekende al geen vooruitgang en tot overmaat van ramp had Middlesbrough zijn ster Wilf Mannion thuis gelaten. De Engelsen waren niet opgewassen tegen de Weense spelers, die de bal als over een biljartlaken heen en weer schoven, over een betere techniek beschikten en tenslotte een alleszins verdiende 21 overwinning behaalden. het strafschopgebied schoot één dei- Weners hard in en rechtsback Bilcliff kon een doelpunt alleen nog maar voorkomen door de bal met zijn arm te stoppen. De penalty werd door rechts buiten Koerner I feilloos genomen (12). Even later ontsnapten de Oos tenrijkers aan hetzelfde lot, toen één der backs op de rand van het straf schopgebied hands maakte. Scheids rechter Karei van de Meer, die deze wedstrijd uitstekend leidde en zich niet door allerlei profgrapjes bij de neus liet nemen, besliste, ondanks hevige protesten van de Engelsen, dat een vrije schop even buiten het beruchte gebied moest worden genomen. Via het muur tje van spelers verdween de bal toen over het doel. Zoals bekend komt de opbrengst van deze wedstrijd ten goede aan de 60 door de watersnood getrof fen Nederlandse voetbalverenigingen. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Lucas inzake de be- (Adv. Ing. Med.) Onze landgenoot Van 't Hof heeft het eerste gedeelte van de 8e etappe van de Route de France, van Thiers naar le Puy over 128 km gewonnen. Het klassement luidt: 1. Van 't Hof (Ned.) 3 uur 25 min. 16 sec.; 2. Rabouille (Bel.) 3.26.7; 3. Menanteau (Frankrijk); 4. Colas (Frank rijk); 5. Chapuis (Frankrijk). Allen in dezelfde tijd als Rabouille. Van Roon werd 22e in 3.28.8 en De Groot 24e in dezelfde tijd. Het tweede gedeelte van de achtste etappe van Le Puy naar Mende over een afstand van 92 km werd gewonnen door de Fransman Brun. De uitslag luidde: 1. Brun (Fr.) 2.20.52; 2. Delmas (Fr.) 2.21.12; 3. Cigano (Fr.) 2.21.20; 4 M. Tombelaine (Fr.) z. t.; 5. Gillet (Fr.) z. t. Onze landgenoten Leo Stevens, Van Roon en Van 't Hof werden met andere renners ex aequo achtste in dezelfde tijd als Cigano. Naar wij vernemen is het bestuur van de Haarlemse zwemvereniging HVGB door het bestuur van de KNZB voor onbepaalde tijd geschorst, waarbij gelijktijdig aan alle leden van deze ver eniging een startverbod is opgelegd. Deze maatregelen zijn genomen nadat gebleken is, dat HVGB, tegen het ver bod van de KNZB in, op 10 Mei tijdens een demonstratie kunstzwemmen een badpakken- en strandkledingshow in het programma had verwerkt. IN SEPTEMBER KOLFWEDSTRIJDEN TE OOSTWOUD Door de Ned. Kolfbond is bepaald dat de jaarlijkse kolfwedstrijden dit jaar te Oostwoud zullen worden ge houden. Van 1115 September zal men in „De Vergulde Vos", aldaar, de ware kolfsfeer kunnen proeven. Daar zullen ook de voorwedstrijden, die op 25 Juli beginnen, worden gespeeld. IJET BEGIN van de Oostenrijkers was al overdonderend. Reeds na drie mi nuten rukte de rechtervleugel met per fect kort spel de Britse verdediging uit elkaar en toen (Je bal bij linksbinnen Probst op de penaltystip belandde, was doelman Ugolini een geslagen man. De Britten lieten dit niet op zich zitten en sloegen terug. Maar rechtsbinnen De- lapenha besloot een keurige soloreir met een schot vér naast het doel en even later miste midvoor Spuhler de kans van de dag door op een meter vóór Zemann over de bal heen te trap pen. Aan de andere kant ging het niet veel beter, want Dienst kogelde naast. Zemann, die aanvankelijk weinig werk kreeg, kon zijn kunnen tonen bij een hard schot vlak onder de lat van Fitz- simmons, dat hij met de vuist tot cor ner verwerkte. Geheel onverwacht kwam de Engelse gelijkmaker. In de veertigste minuut loste Delapenha van zeker 35 meter een hard laag schot, waarin de bal zoveel effect kreeg, dat hij onder de vallend» Zemann door in het doel verdween (1—1). Na de hervatting volgde een hevig offensief van de Oostenrijkers, dat bij na tien minuten duurde. Met veel kunst en vliegwerk hield de Britse verdedi ging het doel schoon ten koste ook van een groot aantal corners. Toen deze aanvalsgolven verminderden, kreeg Delapenha weer een prachtkans, maar hij schoot van drie meter afstand naast. Pas na 27 minuten kwam het verdiende doelpunt voor de Oostenrij kers. Uit een worsteling op de rand van In het Amsterdamse Stadion werd gisteravond de wedstrijd RapidMiddlesbrough gespeeld. Voor een uitverkocht huis gaven de Oostenrijkse en de Engelse grootmeesters van het groene tapijt een hoogst interes sante wedstrijd te zien. Keeper Zeemann (Rapid) slaat met een fantastische zweefduik een aan val van de Engelsen af. In de jaren na de tweede wereld oorlog hebben zich de internationale con tacten der Nederlandse Volkshogescholen sierk uitgebreid. Niet alleen bezochten vele Nederlanders individueel of in groepsverband onder auspiciën der Volkshogescholen verschillende landen in West-Europa om land en volk beter to leren kennen en waarderen, vele buiten landse gasten kwamen naar Nederland om op hun beurt met ons leven, werken en denken kennis te maken. De opzet van deze uitwisseling was niet op de eerste plaats het geven van een stuk ontspanning alleen, maar zeker ook het ontwikkelen van een groter begrip voor elkaar van de Europese volken onder ling. De sterke groei van al deze contacten maakte het noodzakelijk een afzonderlijk orgaan te stichten, dat zich met deze tak van Volkshogeschoolwerk in het bij zonder zou belasten. De noodzakelijkheid hiervan springt duidelijk in het oog wanneer we de getallen over 1952 be zien. Het totaal aantal personen, dat op deze manier met het leven buiten hun eigen land kennis maakte, bedroeg 3065; hiervan kwamen 2260 buitenlanders naar ens land en gingen 805 Nederlanden buiten onze landsgrenzen. Door de Vereniging tot Stichting van Volkshogescholen in Nederland is nu in het leven geroepen een afzonderlijke stichting, die de naam van Stichting voor Europees Volkshogeschoolwerk zal dra gen. Het secretariaat van de nieuwe stichting is Volkshogeschool Bergen (N.-H.) Ook voor dit jaar staan vele in teressante plannen op stapel en is er ge legenheid om met tal van landen ken nis te maken. Bijzonderheden hierover verstrekt het secretariaat der stichting. DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER (Adv. Ing. Med.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalst en te Stad aan 't Haringvliet: A. M. Lindenburg, voorheen predikant te Beekbergen. Beroepen te Ingen (toezegging)P. H.. de Pree, vicaris te Vreeland. Aangenomen naar Etten en Leur: M. J. v. d. Berg, vicaris te Kruisland. Bedankt voor Houten (Utr.)J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Oldebroek: (tweede pre dikantsplaats) K. v. d. Pol te Veenen- daal. Geref. kerken. Aangenomen naar Monster: S. van Bekkum te Giessen-Nieuwkerk. Bedankt voor Poortugal: J. H. van Halsema te Tholen. Geref. kerken, onderli. art. 31 K.O. Beroepen te Hoogèveen: J. Francke te Rotterdam-Delfshaven. Evang. Luth. kerk. Beroepen te Leeuwarden: L. G. C. Grabrandt te Wildervank-Veendam. Het hoofdbestuur van de Wereld- Esperantistenbond heeft besloten zijn jaarlijks congres in 1954 in Haarlem te houden. Esperantisten uit alle delen der wereld komen dan in de Spaarnestad bij een. De juiste datum zal nog nader wor den vastgesteld. De Nederlandse espe rantistenvereniging „La Estonto Estas Nia" zal op de beide Pinksterdagen ge zamenlijk met de Belgische esperantisten in Antwerpen congresseren en daar het werkcomité voor het wereldcongres sa menstellen. Men verwacht dat het con gres van 1954 in Nederland een record aantal esperantisten by een zal brengen. REEDS terstond bij de komst van de Duitsers, bemoeiden dezen zich met de politie in al haar geledingen, met het gevolg, dat ,bij de bevrijding de chaos nog groter was geworden. Als eerste regeling kwam toen het Politiebesluit 1945 tot stand, waarna stemming van de winst der Staatsloterij aan een commissie onder voorzitter- j„ r> 'schap van prof. mr E. G. Langemeyer werd opgedragen met een ontwerp te komen, dat de organisatie, taak en be- voegheden van het gehele politieappa raat zou omvatten. Na de gereedkoming van dit ontwerp, bleek dit niet de instemming van ve len te kunnen verwerven. Op haar beurt kwam de Vereniging van Neder landse Gemeenten met een eigen ont- werp-Politiewet, waarin vooral de wen sen van de gemeentebestuurders tot uitdrukking kwamen. In „De Nederlandse Gemeente", het orgaan van even genoemde Vereniging, troffen wij van de hand van Alkmaars burgemeester, mr H. J. Wytema, een zeer interessant en belangwekkend ar- heeft de minister van Financiën, mede namens de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Maatschappe lijk Werk en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het volgende ge antwoord: Inderdaad hebben de ministers kennis genomen van de suggestie van het Prins Bernhard-fonds om de winst van de Staatsloterij ten goede te doen komen aan particuliere culturele en sociale arbeid. Naar hun oordeel kaïn deze sug gestie niet leiden tot het in overweging nemen van bepaalde maatregelen. Zij menen, dat aanvragen om subsi die voor particuliere organisaties naar gelang van het doel, waarvoor subsidie wordt gevraagd, gericht moeten worden tot de ministers van Onderlijs, Kuns ten en Wetenschappen, van Maatschap pelijk Werk of van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het heeft naar hun oordeel geen doel daarvoor bepaalde bronnen van staatsinkomsten aan te wijzen, wijl bijdragen uit de gewone middelen moeten worden gefinancierd. be- ,De man die hier voor u staat, schouw ik als een koude misdadiger. Ik vind in hem niets, dat op ontoereken baarheid wijst. Hij heeft een drievoudi ge moord uitgevoerd met sluwe bere kening. „Met deze enkele zinnen karak teriseerde de psychiater dr Schnitzler de gebogen figuur, die gisteren voor de tafel van het Arnhemse Gerechtshof stond. Het was de 53-jarige landbouwer D. J. L. uit Heelweg, nabij Varsseveld, die op een Julidag in 1952 een vrouw en twee mannen - kinderen uit het ge zin van zijn buurman, Te Lindert - had vergiftigd. De rechtbank liad in dertijd deze verdachte tot levenslang veroordeeld. De procureur-generaal r«e- quireerde bevestiging van dit vonnis* Op 29 Juli had L. een bepaald land bouwvergift door het middageten van de familie Te Lindert gemengd. Het was zijn plan. zo verklaarde hij, om wogen was gebleven, barstte tenslotte d a f w\ II.A 'P T 1. i y :i_ii Tl i i de familie Te Lindert te verdoven, en °P die manier de kust vrii te krijgen voor zijn eigenlijke plan. diefstal van geld. Hy droeg zijn slachtoffers nimmer JN ONS LAND BESTAAT reeds vele jaren het zogenaamde „Politie- vraagstuk". Aanvankelijk omvatte dit de regeling van de feitelijke taak en organisatie der onderscheidene politieorganen als daar eertijds waren de rijksveldwacht, de gemeente-politie, de Koninklijke Marechaussee, de Militaire Politie en nog enkele kleinere groeperia* gen. Het groeide sedert 1935 uit tot een staatsrechtelijk vraagstuk» omdat toen in de vraag, wie het gezag óver en de verantwoordelijkheid voor het politieapparaat publiekelijk draagt, de staatsrechtelijke functie, bevoegdheden en verantwoordelijkheid van de burgemeesters in haar grondslagen werden aangetast, omdat zij uit haar door de gemeentewet geschapen of bevestigde positie werden gedrongen. tikel aan met betrekking tot het Ont- werp-Politiewet, waarin vooral voor een wetenschappelijk juiste oplossing van het politievraagstuk wordt gepleit. De burgemeester .betoogt daarin o.a., dat geen gezag kan velen, dat aan de drager daarvan het instrument i.e. de politie wordt onthouden. In iedere ge meente toch is de burgemeester de eni ge, algemene vertegenwoordiger van de overheid en de drager van haar gezag. Daarom moet hij ook - en niemand an ders - aan het hoofd der politie staan. In het politievraagstuk komt niet al leen een controverse tot uitdrukking over de plaats, bevoegdheden en verant woordelijkheid van de burgemeesters maar het vormt ook het probleem wat politie als functie van de overheid eigenijk is en welke overheidsorganen met deze functie zijn belast. Mr. Wytema vraagt zich af, wie nu in feite de openbare orde en veiligheid handhaaft: de politie of de hoogste ge zagsdrager, en wijt de oorzaak van het langs elkaar heenpraten aan het feit, dat men te beginnen met het jaar 1935 heeft gemeend de politie een wettelijke status te moeten geven. De commissie Langemeyer poogde aan het begrip „politiezorg" inhoud te geven. Alkmaars burgemeester meent, dat ook in het ontwerp politiewet der Ver. van Ned. Gemeenten op deze ge vaarlijke weg is voortgegaan en kant zich er tegen dat langs een omweg de blanco volmacht voor de politie, om te doen wat zij ter uitvoering van haar taak doelmatig acht en zelfstandig af te wegen, welke belangen zouden preva leren, weer zou worden binnengehaald. Toch zullen de burgemeesters dit ontwerp met grote ingenomenheid be groeten, omdat het op bijna alle gebied van werkzaamheid van de Dolitie, de burgemeesters in hun oude functie her stelt. De rijkspolitie, uitgezonderd de rijks recherche, de verkeerspolitie en de politie te water buiten de grote haven steden zal, indien het ontwerp wordt verwezenlijkt, geheel verdwijnen. Het huidige stelsel van rijkspolitie, waarbij de burgemeesters voor de open bare orde verantwoordelijk zijn, doch geen bevelrecht over de politie hebben, is onhoudbaar, Mr Wytema constateert dat het con cept-ontwerp der Ver. van Ned. Ge meenten tamelijk dicht bij het minder- heidsvoorstel der commissie-Lange- meyer ligt. Ook daarin worden de ge meentepolitie en de nieuw te scheppen gewestelijke politie in de stedeliike en plattelandsgemeenten met de hoofdzaak der politietaak belast en worden de rijkspolitie en de Koninklijke Mare- chausee aanvullend gedacht. Voor het overige heeft het ontwerp der Ver. van Ned. Gemeenten zich van dat der minderheid in de commissie Langemeyer gedistantieerd. Mr. Wytema vertrouwt dat de minis ter van Binnenlandse Zaken dit ont werp als uitgangspunt van zijn overleg met zijn ambtgenoot van Justitie zal willen_ nemen, omdat het duidelijker, vollediger en scherper is geformuleerd dan dat der minderheid in de commis sie Langemeyer. (Adv. Ing. Med.) een kwaad hart toe en hij hield tijdens het verhoor hardnekkig vol, dat hij de fatale werking van het vergift 'niet kende. Hiertegen werd ingebracht dat hij zijn broer gewaarschuwd had, het vergift niet op het land te spuiten, met het oog op de koe. Ook schijnt hij twee katten met het vergift te hebben omgebracht. De procureur-generaal noemde het ten laste gelegde een verschrikkelijk misdrijf. Drie argeloze mensen hebben het leven gelaten „Wij mogen nog van geluk spreken", aldus de Procureur- generaal. „dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen, onder wie de broer van verdachte. Alles is uit koude hebzucht gebeurd en de verdachte is volkomen toerekeningsvatbaar". De verdediger stelde de kardinale vraag: wilde L. doden of slechts ver doven. De gevolgen van het strooien van het gif in het eten heeft hij niet voorzien. De verdachte, die tot dusver onbe- in snikken uit en riep: „Ik vind het verschrikkelijk, dat dr Schnitzler heeft gezegd, dat ik de mensen wilde doden;" Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5