komst van de fracties Eensgezind Hoogwoud laat zien wat het kan Kruidenierszoon stookte een brandje onder zijn bed Twee aanrijdingen bij Hoorn r Om het geluk van Peter VERVOLG STADSNIEUWS lit WÈÊtiSÊté ïur smaak en ele kleur! )e verkiezingen KOMECO OPENDE ZIJN NIEUWE FABRIEK „Op de groei gekocht" Brandweer opnieuw in Victory Fa. de Haan en Reek in N.V. omgezet Burgerlijke Stand Oudorp Ruiterwedstrijden op Zater dagmiddag Verzorg Uw huid! STUGGE HANDEL TE PURMEREND Prachtcollectie van door burgers en kinderen vervaardigde goederen NIEUWS UIT GRAFT Schade beperkt dank zij goede buren Eén dode te betreuren Kindje te Grootebroek overreden en gedood Uitgeest Met voetje tussen wiel van bromfiets Pim, Pam, Pom en de wonderlamp door Kittu Lessels Trekk ing Staatslo ter ij Vrijdag naar Poortvliet Radioprogramma DINSDAG 26 MEI 195S C 119 (Adv. Ing. Med.) I 3 school aan de Bergerweg zol ontvolkt, maar dat wist s in 1949 toch ook toen zij werking aanvaardde? P. en P.v.d.A. kleden eikaal tot op het hemd uit. Wethoudil lingerland, die thans de moal ;n standpunt in te nemen en aj n kampioen voor de progressiva! geweest, is thans op de mes] geworpen en met hem de heli ieke fractie. effende het terugdringen van stische invloed zei spr. dat a iet zo leest, men denkt, dat er i ind geen partij zo goed is vol n Alleman als juist de Partij] )eid. is evenwel een gevaarlijke ndat zij zegt, dat bij haar is voor Prot. Christelijken, irzuimt te zeggen, dat die a Istisch gelijk moeten worden i ;!d. L 1948 maakte Oud zich los en! heeft de heer Eriks het besla partij te verlaten. Spr. heeft p de hand gedrukt en hem g ird, dat hij nu onder het juk yh was. Velen zullen hem 5 - Woensdag volgen, is een affiche, waarop twee lij] rgezichtjes voorkomen, met schrift: Toekomst zonder dat berust alleen in de hancH Durven de leden der Prot. gemeenschap in de P.v.d.A. voor hun rekening te nemen. P.v.d.A. is ook een hoogmoei •rogante partij, want zij eist t polie op van alle woning; enbouw en de zorg voor de jesa r. heeft 23 en de heer v. d. »l 7 jaar de gemeenschap ge®| t zijn daarbij de kiezers naaij gezien. Zonder aanzien des ra i hebben wij voor het a'SelH gedaan, wat wij kracnteiiS u ïsel moesten doen, aldus spMI j zijn niet aan de kiezers doen 1 aan Hem, die ons tot dit w] verantwoording schuldig. irgen verdwijnen we dus yy; het rode kleurpotlood gewaP] iet stemhokje, We zijn ipt met mooie leuzen, hebben en vernemen uit het hoofd" van de politieke strijders eiL ast met breipatroontjes en raat die de verkiezmgspropag" rekkelijk moesten maken. Het gebruikelijke papierlawine, n de verkiezingen vooraf pie"j en wij vragen ons af hoeveel] pamfletjes ongelezen in de P d terecht zijn gekomen. De PJ" belangstelling voor de gemeefg k is niet zo bijster groot. WeJ dat steeds weer kunnen consta-j ms de vergaderingen van de 1 er anderhalve kop op de ti en we hebben dit beves fSj den op de propagandaverga®! die de afgelopen weken dj»L schillende partijen zijn belef".| 3ek varieerde van vijftien to<m dertig man. Bestuur en sp igrepenEn toch gaaï} J iie duizenden hun stem uito hebben hun keuze bepaald, der die politieke bijeenkoms'l /ant niet het gepraat van de I I en is van belang, maar ae L de afgelopen vier jaar. »U.L dag zal bij hoge uitzonder, i gemeenteraad aller aandac i. omdat men als bij een sp 1 dloop, benieuwd is naar 0 1 rij zullen morgen trachten deZÏH fte aan nieuws te .bevredige ste door een bulletin verst de uitslagen, ten tweede oo van een uitslagendienst, niti' ik zal maken van de tra kiezingsborden on het van een luidspekerinstaua J t alleen de cijfers zal do ar ter afwisseling ook vioio^.j c ten gehore zal brengen. zal men in de krant vaJ?f'.«* op zijn gemak de overzien i lezen, waartoe de gemeei I kiczingen aanleiding heb Wij praten graag over industrievesti ging, volgen met belangstelling de aanleg en de verhuur van industrie terreinen, wat allemaal erg belangrijk is voor de toekomstige werkgelegenheid in onze stad, maar hebben door dit alles vaak geen aandacht voor wat in de bestaande plaatselijke bedrijven ge beurt. Zoals bij de Komeco, de draad productenfabriek van de heer P. Kom mer, welke voorheen aan de Heilooër- dijk was gevestigd en die nu een ruim fabrieksgebouw aan de Schermerweg beeft betrokken. In de grote fabriekshall staan de lasapparaten in lange rijen opgesteld en daar is het waar nu iedere dag de ijzeren draden worden aanééngesmolten tot stevige manden, flessenkorven en wat al niet meer. Tussen de machines in stonden Zaterdagmiddag lange tafels waaraan vele tientallen genodigden een plaatsje hadden gezocht. Zij waren ge komen ter gelegenheid van de opening van de fabriek. Wie de ruime hall overziet, begrijpt niet hoe de vijftig arbeiders in het fabriekje aan de Heilooërdijk naar be horen hun werk hebben kunnen ver richten. Die benauwde werkruimte is nu verleden tijd en het personeel van de Komeco kan zich slechts gelukkig prijzen, dat in September van het vorig jaar tot de verhuizing naar de Scher merweg werd besloten. Bij de opening van de fabriek gaven vele collega's van de heer Kommer van hun belangstel ling blijk. Verder waren er vertegenwoordigers van het bankwezen, leveranciers, de waarnemend secretaris van de Kamer van Koophandel en tal van anderen, die hun gelukwensen met deze belang rijke verbetering van de Komeco kwa men aanbieden. Het krappe pakje, waarin deze fir ma tot nu toe was gestoken, is nu door een royaal costuum vervangen. Het is, zoals een verstandig fabrikant betaamt, „wat op de groei gekocht". WEGVERBETERINCEN IN DE SCHERMER Volgend jaar zullen alle wegen in de waterschap „Schermeer" stofvrij en ge- asphalteerd zijn. Werd de Molenweg enige tijd geleden onder handen genomen, dit jaar nog komt de Boekelerweg aan de beurt en volgend jaar de Hondenweg. Deze conclusie resulterde uit het be sluit van de hoofdingelanden van „De Schermeer", dat Zaterdagochtend in het Stadhuis te Alkmaar werd genomen. De wegen zullen met Duitse hoogoven- I slakken verhard worden. Daar overheen komt een laag steenslag waarna deze ten slotte twee maal wordt geteerd. Op de plaatsen van de inritten der boer derijen worden de wegen over een lengte van 40 meter verbreed, zodat men ge makkelijker kan keren en inhalen. De .totale kosten bèlbpen een bedrag I van 34.755,50 over een oppervlakte van. I 16.625 m2. De financiering geschiedt voor- 1 lopig met een kasgeldlening die men wil omzetten in een defintieve lening met een lcoptijd van 15 jaar. De vergadering bleek niet van mening te zijn, dat door de genoemde verbete- j ringen de wegen meer gebruikt zullen J worden. Wel wil men een beroep op de jr boeren doen zo veel mogelijk gebruik te maken van wagens met luchtbanden ten einde de onderhoudskosten van het we gennet zo laag mogelijk te houden. Nieuwe aanwinsten van de Leeszaal 520 D75 Draper, en Lockwood: De op- marsch der sterrenkunde. 530 J28g Jeans: De groei der natuurwetenschap. 552 L99 Lijn, Van der: Keienboek. 570 B50 Besemer en 7an der Wijk: Flora en I Fauna. 570.2 S95a Strijbos: Al zwer- vende vergaar ik. 573 B66 Boeke: De i afstamming van den mens. 580 K82wp Kosch en Müller: Wat vind ik daar? Paddestoelen, bessen, kruiden. 590 N2 3e Nes, Van: De eireen en nesten van onze vogels. 590 R24k Reckaire: Ke- J vers, 3 dln. 590 S57.5 Senden: Muggen en vliegen 590 S70 Smith: Reptielen en amphibiën. 590 T25p Teunissen: Pa- I rasitisme in de dierenwereld. 590 T37vi Tolman: Vogels in loofbos en aan de beek jes, 590 W49z Werner: Zeevissen. 1590 Y42 Ysseling en Scheygrond: Zoog dieren in het veld en aan het strand. 1/80 B48 Berkel, Van: Giocchino Rossini. F 780 D13 r Dalen, Van: Russische mu- I ziek en componisten. 780 M75 Monni kendam: Igor Strawinsky. 780 S46 Schouwman: Sibelius. 783 S70 Smits van Waesberghe: Gregoriaansehe muziek I en haar plaats in den katholieken ere dienst. 793 S51 Schultink: Op de poin- I *es- 795 P46 PiebengaRondom het Ifeest. 796 S90 Stoovelaar en Van der IWeyde: Goed kamp. 798 L99 Lijsen: iHet Ruiterboek. 798 P10 Paard, Het: in |beeld. „Stad Alkmaar" gaat in Augustus verhuizen Eén van de oudste transportbedrijven cle „Stad Alkmaar" gaat verkassen. Het wagenpark, dat thans 19 auto's omvat is te groot geworden voor de garage aan de Frieseweg en daarom wordt op het ogenblik een nieuw gebouw opge trokken op het Zeglis, waar de wagens gemakkelijk kunnen worden gestald en j waarheen ook de kantoren, nu nog op de Zaadmarkt, zullen worden overge bracht. Dat zal in Augustus gebeuren als de nieuwe garage met een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter, gereed is gekomen. De „Stad Alkmaar" dateert reeds van 1875 toen de firma over twee zeilschepen beschikte. In 1928 werd de heer N. P. J. Schuurman eigenaar van het transportbedrijf en hij was het. die zich toelegde op het vervoer per as. r; Na zijn overlijden in 1943 nam zijn J zoon. de heer J. Schuurman, de leiding op zich. Behalve de negentien vracht wagens heeft de Stad Alkmaar ook nog twee motorschepen in gebruik. Voor de tweede maal in korte tijd is de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer Zondagavond te acht uur uitgerukt voor een brandje in Hotel Victory- Ditmaal had het evenwel weinig te be tekenen. Een pan met oud brood was op het vuur geplaatst en was „droog- gekookt". Hierdoor ontstond een grote rookontwikkeling, welke het ergste deed vrezen. Het dienstdoende corps „Kracht en Vlugheid" richtte evenwel een straal op de pan en in een oog wenk was de zaak opgehelderd, zodat de commandant, de heer J. van Maar- leveld het bevel tot inrukken kon ge ven. Onder grote belangstelling werd Zater dagmiddag bij de firma De Haan en Reek het feit gevierd, dat het bedrijf thans de N.V. vorm heeft aangenomen. Op deze aag werden tevens het nieuwe kantoor en de nieuwe werkplaats aan het Kwakel- pad in gebruik genomen. Het N-V. Bouwbedrijf De Haan en Reek is thans in een ontwikkelingsfase ge komen, die goede verwachtingen wettigt Het moet voor de oprichters, die „met hun blote handen" na de oorlog zijn be gonnen een. grote voldoening zijn dat de zaken zulk een omvang hebben aangeno men, dat thans zeer grote projecten door hen kunnen worden uitgevoerd. Geboren Eduard, z. van K. W. Wit en M. T. B. van den Heuvel. Gerarda, d. van P. G. van der Gulik en A. de Boer. Margaretha P., d. van N. L. Lépinat en F. L. Jaspers. Rudolfine S-, d. van H. A. W. Jellema en P. G. Pronk. Peter h., z. en Sophia A., d. van F. C. Wortelboer en S. Egbergen. Johanna W., d. van H. van Berkel en J. Schneider. Getrouwd Cornelis Ooteman en Geertruida E. M. Keijsper. Henricus J. Hageman en Elisabeth A. van Westen. Cornelis J. van der Laan en Wilhelmina M. Schut. David Polak en Carla van Leeuwen. Overleden Jan Ruimerman, 59 jr, gehuwd met M. van Truijen. Op Zaterdag 30 Mei zullen ruiter- wedstrijden en demonstraties worden gehouden, waaraan door een aantal rij verenigingen uit verschillende plaat sen zal worden deelgenomen. De wed strijden zullen worden gehouden op het terrein van de heer Stroomer aan de Munnikenweg Voor de opstelling en oefening wordt gebruik gemaakt van een terrein van de heer Vetha-ak. Door de gunstige ligging van het ter rein kunnen de wedstrijden door een onbeperkt aantal personen worden ge volgd. Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzittend, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. «Advertentie Ing Med.> Het aanbod van runderen bedroeg plm. 600 stuks. De handel in vette koeien was in de vroegte aan de stille kant, doch later kwam er meer belangstelling van de zijde van de slagers en was de handel redelijk met vrij stabiele prijzen. Op de gelde markt was ook niet veel vraag en ook op de verse markt was het heel stil. Met de nuchtere kalveren voor de slacht ging het iets stroever, vooral wat de mindere soorten betreft. Naar de beste fokkers was nog wel vraag. De schapenmarkt -bood wederom een kalm beeld en de prijzen waren niet beter. De lammeren vooral gingen maar heel kalm van de hand en waren maar amper prijshoudend. Bij de aan vang was er maar weinig aanbod in vette varkens, waardoor de notering werd ingezet op f 1.84. doch toen de aanvoer ruimer werd, daalde de prijs tot f 1.80. Op de biggenmarkt was een flinke aanvoer, doch de handel was heel stug en de prijzen waren weer la ger. WIJ HEBBEN EEN BEZOEK aan de tentoonstelling gebracht in Hoogwoud. We waren er heen gegaan met geen al te grote verwachtin gen. De ramp ligt immers al weer zo'n tijd achter ons en wel even zo snel tegenwoordig. Er is zo veel dat onze aandacht vraagt en dat is in Hoogwoud ook zo. De mensen hebben daar immers ook wel iets anders le doen, dan voorwerpen vervaardigen voor mensen, die in een getrof. len gebied wonen. Het is immers volop zomer. Overal roept de arbeid de bevolking van het platteland op tot hard en lang werken. Het zou wel een tegenvaller moeten zijn. Zaterdagavond, half zeven, brak brand uit bij de kruidenier W. Stoop te Graft, doordat het vierjarig zoontje van de heer Stoop lucifers mee naar bed had genomen en onder» het ledi kant een vuurtje had gestookt Toen de drie kinderen uit het gezin die eveneens al in bed lagen de brand be merkten, hadden de matrassen van het bed reeds vlam gevat. Door luid ge roep van de oudste werden de ouders en huren op de brand die zich snel uitbreidde, attent gemaakt. Het is aan het kordaat optreden van de omwonenden te danken dat een grote ramp werd voorkomen. Met emmers water ging men het vuur te lijf. zodat de brandweer van de Rijp, die binnen 5 minuten ter plaatse was niet meer be hoefde op te treden. Door enkele toe schouwers werden de kinderen die uit het raam sprongen opgevangen. Na de .brand, die ongeveer f 1000 schade had veroorzaakt, werd Jhet gehele huis voorzover mogelijk weer op z'n Pink sterbest gebracht. De heer Stoop on dervond. dat het zeker waar is dat men beter een goede buur kan hebben dan een verre vriend. Zaterdagavond te kwart over tien is de vierendertigjarige Joehem de Groot uit Medemblik op de provin ciale weg Hoorn-Enkhuizen even voor het dorp Schellinkhout met zijn motor tegen een voor hem uit rijdende bak fiets, welke bestuurd werd door bak ker Van der Eaan uit Blokker, ge botst. De motorrijder werd tegen de grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Hij is naar het Sint Janszie kenhuis te Hoorn vervoerd, waar hij Zondagmorgen aan'de' gevolgen van een schedelbasisfractuur is overleden. Bakker Van der Laan kwam met de. schrik vrij; zijn bakfiets liep enige schade op. De schuld aan het ongeluk ligt geheel bij de motorrijder, want de bakfiets had een uitstekende ach terverlichting. Een tweede ongeluk gebeurde te ruim half twaalf ou de Rijksweg tus sen Bobeldijk en Wognum. De Amste^. damse kolenhandelaar J. Maurits botste daar tegen een geparkeerde auto van iemand uit Wognum. Mau rits en zijn vader, die als duopassa gier meereed, smakten tegen de grond en werden vrij ernstig gewond. Zo wa3 het rechterbeen van de bestuurder op verscheidene plaatsen gebroken, ter wijl de vader een hoofdwond en schaaf - Zaterdagmiddag heeft zich te Groo tebroek wederom een verkeersongeval met dodelijke afloop voorgedaan. Op het moment dat dr Van der K. uit Bovenkarspel met zijn auto de woning van de heer B. aan de Zesstedenweg passeerde, liep de tweejarige Divera C. Bakker plotseling de rijweg op, waarbij zij door de auto zodanig werd geraakt, dat zij met het achterhoofd in aanra king kwam met een trottoirband. Zij werd met een ernstige schedelbasis fractuur in het Sn. v. Loosenziekenhuis te Enkhuizen opgenomen, alwaar zij te middernacht overleed. wonden aan zijn handen opliep. Beiden zijn ook naar het Sint Jansziekenhuis vervoerd. De wagen waartegen de mo tor opbotste was neergezet op een ver harde strook naast de weg, welke ge bezigd mag worden als parkeerplaats. Maandagavond geraakte het zesjarig zoontje van de heer Sluijs uit Koog aan de Zaan met zijn voetje tussen de spa ken van het achterwiel van de brom fiets, welke door zijn vader werd be stuurd. Het ventje werd in een woning aan de Hoge weg binnengedragen. Na dat door leden van de EHBO de eerste hulp was verleend, werd het kind overgebracht naar het Gemeente Zie kenhuis te Zaandam. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 26 Mei. 2000 kg aardappelen 36—47 en kleintjes 46—54; 10.000 kg rabarber 8.90 —10.80. 24Emir Pukkel bin Sukkel, de rijkste man ter wereld, dank zij zijn wonderlamp, aan wie hij alles kon vragen, was eindelijk alleen! Neuriënd had hij achter zijn bureau plaats ge nomen en stak zijn hand in één van de vakjes. „Vooruit, goeie ouwe toverlamp, kom maar weer te voor schijn", riep hij zachtjes, terwijl hij op een knopje drukte. „Ik heb je weer nodig. Ik zou niet weten, wat ik zonder jou beginnen moest. Nie mand mag weten, dat ik de eigenaar ben. van de enige echte wonderlamp, die er nog op de wereld bestaat. Want.... zodra mijn geheim bekend zou zijn, zouden er kapers op de kust komen. Ik zou geen nacht meer vei lig kunnen slapen. Iedereen zou de wonderlamp van mij willen stelen Al deze gedachten speelden door het hoofd van de emir, terwijl Ne verwachten U agplein- morgen (Ongecarrigeerd) Hogere prijzen: 10.000 2187; f 5.000 10420; f 2.000 11651, 21184; f 1.500 12587; f 1.000 3656, 3894, 6282, 11274, 14929 16426, 19711. 14. „Mijn oogpunt uit? Ik begrijp't niet", weerlegde Beatrice. „U spreekt zo in mineur en ik Zij brak af om naar Bryce te kijken die zijn wagen de oprit in draaide en de strijd werd afgebroken. Hij stopte tegenover waar Lynne stonddie zei: „Ik zal u helpen om mijn koffer naar beneden te sjouwen". „Geen sprake van!" Hij sprong de trapjes op, langs Beatrice heen. Hij pakte de koffer beet. „Hij weegt maar half zo zwaar als die van Peter". „Dat komt, omdat de meeste van mijn textielpunten naar hem zijn gegaan", lachte Lynne. Bryce droeg de koffer naar de auto en zette hem op de achterbank. „Ik hoop, dat u ziet, hoe hard 'k werk voor een fooi". „Wat voor een fooi, Bryce?" Beatrice glimlachte met haar lippen, maar niet met haar ogen. „Een paar pesos zouden voldoende zijn en ik zou ze kunnen gebruiken om iets voor juffrouw Carrick te kopen als welkom in hotel Rios, daar zij niets kreeg in het Casa Garron". Hij hielp Lynne bij 't instappen en 't gaf haar een schok, dat hij zo opeens de ragfijne bedekking van de schijn had openge scheurd en de ongastvrijheid van zijn familie had aangetoond. Meteen draaide hij zich weer naar Beatrice, zijn gezicht ernstig: „Niet dat het jouw schuld is Beatrice. Of. liever gezegd, je hebt het niet zo bedoeld". Toen, alsof zij de hoofd-opzichter van zijn geweten was, besturend, inhoudend, belemmerend, regelend al zijn doen en laten: „Ik ben over een half uur terug", beloofde hij. Zij maakte een afwerende handbewe ging. „Haast je niet, waarom zou je?" Je zult er wel genoeg van krijgen om pa tience met mij te spelen 't is zo'n langdurig geduldsspelletje geweest, is't niet?" Ik moet leren mij zelf bezig te houden, zoals kinderen dat doen. En op mijn eigen benen staanhaar stem brak opeens af. Haar grote ogen zagen hem schuldig aan, omdat zij hem weer aan haar hulpeloosheid herinner de. Maar ik heb Peter nu" en ze glim lachte. En zij wist en hij wist en Lynne wist, dat hij zo gauw mogelijk bij haar te rug zou komen, om haar niet alleen te laten in de eenzaamheid. Opdat zij niet op smartelijke wijze eraan herinnerd werd dat, terwijl andere vrouwen dansten en lachten, lokten en zich te rugtrokken, zij uitgestoten en onbruik baar en tot last was. Hij zou zich haasten om terug te komen, want hij hoewel 't zijn schuld niet was had haar gewond naar lichaam en geest terwijl hij er zelf zonder schrammetje was afgekomen. Hij had de wagen be stuurd die de botsing veroorzaakt had en hij was aan haar vastgekoppeld door zijn gevoel van aansprakelijkheid voor 't ongeluk. Zij keek naar hem, terwijl hij achter het stuurwiel ging zitten, 't Was een lange, lage, snelle wagen, de carrosse rie was glimmend en zwart als van een tor; de zachte leren kussens hadden de kleur van boterkoek, 't Was niet meer te zien waar er een kras op 't lak geweest was. er in gesneden door de stam van een palmboom: men kon prachtig repareren in Panama. Beatri ce keek naar de wagen met een uit drukking op haar gezicht van: ,,'t Is hi; op het knopje drukte. Met een klik schoot hetzelfde vakje open, dat Rosanna bij toeval ontdekt had. De emir wilde zijn toverlamp te voor schijn halen, maar zijn uitgestrekte hand bleef in de lucht zweven. Het geheime vakje was leeg! „M-m-mijn wonderlamp is w-w-weg", stotterde de emir. „Wat verschrikkelijk. Wie kan dat gedaan hebben? Wie heeft mijn wonderlamp weggenomen? Het kan niet! Alléén ik kom aan dit bu reau. Niemand anders!" Tot er eens klaps een vreselijke gedachte bij hem opkwam. „Rosannade schoon maak! Zou Rosanna het gewaagd heb ben, tegen zijn uitdrukkelijke orders in, om zijn bureau schoon te maken?" Ontzet keek de emir zijn hele bureau na. „Alles is weg", gromde hij. „Alles is opgeruimd. Niets heeft zij achter gelaten. Wat moet ik nu beginnen?? makkelijk genoeg om een beschadigde wagen te lassen en te bespuiten, maar een beschadiging aan de enkels is wat anders." Zij riep op bevelende toon, terwijl zij haar overgevoeligheid de vrije loop liet „O, Bryce. wees voorzichtig!" 't Was deze wagen geweest, die nacht Die nacht van verwarrende pijn en van een nieuw-gewonnen macht over zijn leven, dat haar tot nu toe ontlopen was. De spieren van zijn gezicht trokken zich samen. „Ik ben tegenwoordig al tijd voorzichtig, Beatrice" „Dat was je toen ook" Zij sprak hem meteen vrij van schuld en drong zich zodoende dieper in de vruchtbare grond van zijn wroeging, steeds weer een nieuwe oogst van boetedoening en medelijden verzamelend om nog te zwijgen van de geschenken. En hoe wel 't tot nu toe medelijden zonder passie bleef, was zij niet van plan dat het zo zou blijven. Hij schakelde in. De wagen reed van 't trapje weg, volgde de halve cirkel van de oprit, waar de lange armen van de cederbomen elkaar aanraakten boven je hoofd, daardoor de blauwe boog van de hemel bedekkend. Lyne keek om, zag hoe Beatrice haar stoel terug reed door de openslaande deur. Enkele maanden geleden had dit meisje gedanst, haar lichaam was lenig en haar bewegingen waren veerkrach tig geweest, rhythme in haar voeten en muziek in haar hart. Nu was haar muziek die van de wielen van een rol stoel. Een vanzelfsprekend medelijden vervulde Lynne, die was oprecht, maar kon 't wantrouwen niet onderdrukken. Bryce zei: „Vreselijk niet, om iemand te zien, die met één slag buiten 't leven is geplaatst! En zij klaagt nooit. Dat is wat je zo bekruipt, de wijze waarop zij nooit klaagt". „Woont zij in Panama City?" vroeg Lynne. „Ja. De Pendas bezitten een groot De dames M. en T. Kayer leggen de laatste hand aan de tentoon stelling Het is geen tegenvaller geworden. Integendeel. Toen we bij de ingang van de tentoonstelling werden verwelkomd door de burgemeester en een blik langs hem in de toneelzaal in het midden van het dorp gelegen, wierpen, zijn we stil geworden. Stil, toen hij ons rondgeleid- de, omdat een ontzaglijke hoeveelheid goederen getuigde van urenlange arbeid van vrouwen en mannen, van meisjes en jongens. We maakten hier kennis met een expositie van huisvlijt, zoals we die nog op geen floraliatentoonstelling in West-Friesland hebben kunnen aan schouwen. Honderen voorwerpen. Hon derd dertig poppen alleen al, door de meisjes aangekleed. Poppenledikantjes. door de jongens vervaardigd. Schoor, steenlopers, tafelkleden, theemutsen, vloerkleedjes, dienblaadjes, kussens, te veel om op te noemen, getuigde er van. dat de Hijogwouders, vrouwen en man nen, uren lang inspannend bezig zijn ge weest om voorwerpen te vervaardigen, die, we geven het dadelijk toe, niet van zo buitengewone waarde zijn, maar die juist zo waardevol worden voor de men sen, die ze straks in ontvangst mogen nemen, omdat er in versymboliseerd wordt, dat een dorpsgemeenschap heeft meegeleefd met een andere dorpsge meenschap, die geleden heeft, niet al leen in de dagen van grote nood, maar ook daarna nog, toen maar al te velen van ons geen tijd meenden te hebben, nog aan de slachtoffers te denken. Geestelijke adoptie Hier kunnen we inderdaad spreken van adoptie. Niet van materiële adop tie, die immers in de ware betekenis van het woord niet door een gemeente ten opzichte van een andere gemeente kan worden uitgevoerd, maar van gees telijke adoptie, waardoor een dorpsge meenschap door middel van gemeen schappelijke arbeid een geestelijke band schiep tussen getroffenen en bevoor rechten. Hard is er gewerkt door het comité, bestaande uit burgemeester Breebaart, kapelaan van Zalm, ds Lürsen, pater de Ponti, de hoofden van scholen Potter, Dekker, Rüneman en de heer Jansma. Hard is er gewerkt door particulie ren, maar ook door de besturen van alle Hoogwoude verenigingen. Zonder on derscheid. Men heeft elkaar gevonden, niet alleen in het uur van de nood. Dat is wellicht de grootste betekenis van deze actie om Poortvliet te helpen, dat huis in de Ancon Suburb; eigenlijk kan men beter zeggen, dat het hen bezit. Een indrukwekkend gebouw, dat staat te vervallen door gebrek aan geld: Rockley doet mij altijd denken aan een van die edellieden uit een operette, die eindigt met lucifers te verkopen, maar zijn aristocratisch uiterlijk niet verliest. Zij is enig kind. Haar vader, wiens nationaliteit onzeker is, is een rentenierend ambtenaar met pensioen; en haar moeder had een zenuwziekte of was een zenuwzieke ik ben niet zeker wat 't verschil eigenlijk is maar komt hierop neer, dat zij er groot be hagen in schept om zich erg ziek te voelen. Ik denk dat 't daardoor gedeel telijk komt, dat Beatrice weken achter, een bij ons is, zij wordt gedreven door mevrouw Penda's ondraagelijk geklaag. De hele toestand is verergerd door Beatrice's ongeluk. Mevrouw Penda be schouwt 't als een persoonlijk onrecht, iets dat speciaal uitgedacht werd om haar zenuwen een schok te geven, en zij wreekt zich door Beatrice 't leven on draaglijk te maken. En dan natuurlijk sedert Michael's dood, heeft Beatrice zich meer dan ooit aan ons vastge klampt. „Michael?" Lynne sprak de naam vragend uit en wachtte toen. „Haar hart brak, toen hij dood viel". „Betekent dat", zij sprak rustig, „dat zij eens iets in zijn leven betekende?" „Ja, heel veel. Zij waren onafschijde- lijk. Zij dansten, speelden tennis en golf, zwommen, zeilden, gingen naar feesten en naar de schouwburg. Maar dat", voegde hij er aan toe, „was jaren geleden, voor hij uit Panama wegging om bombardementsvliegtuigen te be sturen". Zij hoorde een ironische toon in zijn stem. En hoewel zij onwillig was om een graf te openen en te spieden in 'n afgestorven leven, voelde zij zich ge dreven om Michael Garron te verdedi- genen en de liefde, tussen hem en Lorna. tWordt vervolgd; aangetoond is, dat er samenwerking tussen de verschillende verenigingen van Hoogwoud mogelijk is. Heel goed mogelijk is. Medewerking is er verleend van alle kanten. Er werd niet meer gevraagd, of het voor niet Rooms of Rooms was. Beide groepen hebben elkaar weten te vinden. Medewerking werd er verleend door niet-ingezetenen van Hoogwoud. Het is een keline kunst om zo veel prachtige voorwerpen te maken, wat is de collec tie kinderspeelgoed b.v. voortreffelijk, wat moeten de jongens daar een werk aan gehad hebben, als men beschikt over een onuitputtelijke hoeveelheid geld. Zo was het hier niet. Natuurlijk heeft het gemeentebestuur een bedrag be schikbaar gesteld in verband met de adoptie, maar het ging niet aan, om al dat geld aan deze actie te besteden. Links en rechts heeft het comité ge vraagd om materiaal, om medewerking en het is verleend. Door de houthandel Eecen, door de verffabrikant Schoen, door een poppenfabrikant, te veel om op te noemen en zo kon met weinig geld en veel liefde door de bevolking van heel Hoogwoud, we noemen geen namen van verenigingen die hebben meegedaan, hieraan heeft heel Hoog woud meegedaan, een collectie goede ren bijeengebracht worden, ter waarde van duizenden guldens. Zaterdag kun nen de bewoners van Poortvliet zien, dat er in dit dorp in de kop van Noord- Holland aan hen gedacht is. Vrijdag immers gaat de zending op weg, om in Poortvliet te worden ont vangen door een comité, dat onder lei ding staat van mevr. Kugel, de echt genote van de dokter, waaraan vele Hoogwouders prettige herinneringen hebben. Het was Maandagavond laat een ver moeide maar verheugde burgemeester Breebaart, die aan het eind van deze geslaagde expositie kon spreken van een actie, die in paar maanden tijds is gegroeid tot een demonstratie van hulp vaardigheid en eensgezindheid, die de smart in Poortvliet zal helpen vermin deren en die voor het gemeentelijk le ven van Hoogwoud perspectieven biedt op meer gemeenschappelijke basis. WOENSDAG 27 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Philharmonisch Orkest. 12.00. Zang en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gram 13.35 en 13.50 Idem. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Milit. vraaggespre.k 18.00 Gram. 18.15 Geestelijke lied. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Polak: „Nieuwe aspecten in de medische wetenschap". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ver kiezingsuitslagen en gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- teh. 23.1524-00 Verkiezingsuitslagen, en gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8-50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. 10.00 Boek bespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accor deonorkest. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. '2.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13-15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 „De weg omhoog", cau serie. 14-15 Omroeporkest. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Hoorspel voor de jeugd. '".00 Piano-voordracht. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 30 Orgelspel. 17.50 Regeringsuitzen ding: H. M. Laupman: „Nieuw-Guinea in de zeevaarthistorie". 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Verkiezingsuitslagen 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Ver kiezingsuitslagen en gram. 23.00 Nieuws. 23-15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23 20—24.00 Verkiezingsuitslagen. Televisie. N.T.S. (gez. progr.) Pl.m, 19-30 Gemeenteraadsverkiezingen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3