Valpartij vlak voor de finish ontnam Van Est vierde plaats L Substituut-officier werd disciplinair gestraft Jac. Burger (Den Helder) leidt met fraai gemiddelde Gerard Peters, uitgeblust, heeft de strijd gestaakt Nog onbekende racemonsters komen naar Zandvoort Geen angst voor crisis als in dertiger jaren milder zachter èn voller van smaak! (7MjcL jtfnieAicasi GigaAelles DAMESHOEDEN Pijn op gezette tijden Westfries Smit op de vijfde plaats De K.A.B. stelt zich voor f 2000.- garant Suykerbuyck verloor een uur door val Ongeluk bij training voor TT-races op Man Minister van Justitie was ontstemd Ontoelaatbare uitlating ter zitting te Arnhem Geen 500 cc klasse Bergen Dames-handbaltornooi op Bergen-terrein Lichtgewonden weer in Nederland terug Voorjaarsvergadering Zuivelbond Verhoogde productie van fabriekskaas zet door Gewestelijk hoofdklasse-tornooi Ook Amsterdammer Bakker nog ongeslagen Graft De nieuwe raad Langedijk Tehuis voor bejaarden Aanbesteding sluisbrug VRIJDAG 39 MEI 1953 DE NEDERLANDSE EQUIPE IN DE RONDE VAN ITALIË heeft haar eerste man verloren. De toch al zo gevoelige Gerard Peters, heeft door verschillende bandbreuken en valpartijen in deze voor de Neder landers ongelukkige vijftiende etappe te vaak een beroep moeten doen op zijn zo zorgvuldig gespaarde reserves. Totaal ontmoedigd en teleur gesteld heeft hij zijn hoofd gebogen. De laatste etappes van de Giro uaren voor hem een marteling geworden en tegen de pech. welke hij gisteren tussen San Pellegrino en Riva del Garda (279 km) heeft moe ten meemaken, bleek hij niet opgewassen. Van Est reed een prachtige course. Voortdurend was hij, niettegenstaande de steile hellingen, de stoffige in rotsen uitgehouwen wegen, in het gezelschap van Coppi en Koblet te vinden. Hij bevond zich ook in de kopgroep van 26 man, die te Riva del Garda de aarden baan kwam opstuiven. Hij lag in vierde positie achter Magni, Albani en Rartali. Zijn vierde plaats scheen zeker, maar een valpartij met Pasotti, die een half wiel achter hem lag, maakte aan deze illusie een einde. PEEN VIERDE plaats voor Wim van Est in het etappe-klassement van deze eerste zware rit door de bergen. Hij zag weliswaar nog kans om in dezelfde tijd als Magni te worden ge klasseerd, maar de 26e plaats, welke hem nu ten deel viel, was maar een zwakke afspiegeling van zijn voortref felijk rijden. De twee zware klimmen, die van de Tonale (1883 meter hoog) en die van de Campo Magno (1662 ml vergden het uiterste van de coureurs, maar Van Est bleef goed volgen en op de pas-overgang van de Tonale kwam hii als tiende door met slechts 10 sec. achterstand op Bartali, die de top het eerst bereikte. Samen met Coppi werkte hij daarna de achterstand weg om bij de volgende voor de bergprijs geldende top, de Campo Magno, weer mee te tellen. De afdaling over het erbarmelijk slechte wegdek bracht een ware ban denslachting. Driemaal moest Fausto Coppi een wiel verwisselen, Koblet, Van Est, Van Breenen, Suykerbuyck en Bobet ieder tweemaal. Roks en Wagtmans moesten ook al voor lekke tuben afstappen en Dekkers kwam door een gemene kuil te vallen. De favorieten en ook Van Est konden steeds snel repareren en zodoende bij een blijven, de overige Nederlandse slachtoffers echter verloren tamelijk veel tijd. Suykerbuyck kreeg nog een duel uit te vechten met een weerbarstige fiets pomp en het was de mens, die deze strijd verloor. Suykerbuyck viel ver terug en bijna een uur na de karavaan kwam hij als laatste op de wielerbaan van Riva del Garda aan. hoeft geen 'verloren dag' te betekenen. 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Advertentie, lng Med.) Bij de training voor de TT-races op het eiland Man, welke van 812 Juni worden gehouden, is de Italiaanse cou reur Bruno Ruffo in een bocht van het parcours met zijn Moto Guzzi ten val gekomen. Hij brak een been, enkele ribben en een sleutelbeen en in een ziekenhuis opgenomen. Hoewel de aanwezigheid van de cols cn de moeilijke afdalingen met de slechte wegen aanleiding genoeg vorm den voor een wisselende strijd, waar in „gebrand" kon worden, was de rit van San Pellegrino naar Riva del Gar da niet zeer interessant. Wel werd door de „groten" onderling felle strijd geleverd, vooral bij het beklimmen van de Tonale. Tot zover hadden al leen Fornara en later Serana samen met Bartoni een uitlooppoging ge waagd, doch tevergeefs. Bartali pas seerde de top van de Tonale als eerste met Koblet, Monti, Cojppi en Roma op 5 sec. en Van Est, Brasola en Ros- sello op 10 sec. Een lekke band in de afdaling ontnam Bartali de leiding. Bij de bestijging van de Campo Car lo Magno (195 km van de startl gin gen Bobet, Roma, Koblet, Coppi en De Santi er tussen uit. maar tenslotte lag een groep van 26 man aan de kop bij een en de sprint moest te Riva uitwijr zen, dat Magni de snelste was. Het klassement luidt: 1. Magni (It.) 8 uur 34 min. 50 sec.; 2. Albani (It.); 3. Bartali (It.)4. Benedetti (It.)5. Ockers (Belg); 6. Schaer (Zwitserl.); 7. Coppi (It.)8. Koblet (Zwitserl.)9. Zampini (It.)10. Roma (It.)11. Con- terno (It.)12. Padovan (It.)13. De Santi (It.); 14. Giudici (It.); 15. Bra sola (It.); 16. Barozzi (It.); 17. Fornara (It.)26. Van Est, zelfde tijd als Mag ni (8.34.50) 34. Wagtmans 8.40.50; 52. Roks 8.45.20; 56. Dekkers zt.; 76. Van Breenen 8.54.04; 90. Suykerbuyck 9.21.02. Algemeen klassement: 1. Koblet (Zwitserl.) 91.50.43; 2. Coppi (It.) 91.51.38; 3. De Santi (It.) 91.52.00; 4. Fornara (It.) 91.52.29; 5. Conterno (It.) 91.53.31; 6. Schaer (Zwitserl.) 91.53.38; 7. Van Est (Ned.) 91.54.41; 8. Bartali (It.) 91.55.35- 9. Roma (It.) 91.56.50; 10. Magni (It.) 91.56.53; 60. Wagtmans (Ned.) 92.46.23; 62. Roks (Ned.) 92.51.49; 63. Dekkers (Ned.) 92.54.50; 85. Suykerbuyck (Ned.) 93.57.20; 86. Van Breenen (Ned.) 93.59.32. lellyne 'VENElfA vJrjomo I7"s $iyL,A ]r*r ¥no -m JJE MINISTER VAN JUSTITIE lieeft aanleiding gevonden om aan zijn ontstemming over een ter rechtzitting door een Arnhemse substituut-officier van Justitie gedane ontoelaatbare uit lating uiting te geven, door de betrok kene disciplinair te straffen. Dit heeft de minister o.m. geantwoord op door het Tweede Kamerlid, mr Oud, dien aangaande gestelde vragen. De minister van Justitie heeft voorts verklaard, dat genoemde vertegen woordiger van het Openbaar Ministe rie, mr C. L. van IJsendijk, nadat de Arnhemse politierechter een verdach te veroordeeld had tot een mildere straf dan de officier had gevorderd, de volgende woorden heeft gesproken: „Dit is een les voor mij om dergelijke zaken in het vervolg niet meer in dezelfde week, waarin de verdachten zijn aangehouden, ter rechtzitting aan te brengen, maar een week later". Aan de autoraces, welke 7 Juni op het circuit van Zandvoort worden ge houden, races, welke meetellen voor het wereldkampioenschap, zullen niet minder dan achttien wagens uitkomen, waaronder fabrieks Ferrari's, te belij den door de Italianen Ascari, Farina, Villoresi en de Engelsman Hawthorn. Een of twee van die Ferrari's zijn volkomen nieuw ontworpen. In Neder land weet men nog niets van deze racemonsters. In tegenstelling tot vorige jaren komt Maserati nu ook met een fabrieksteam van drie wa gens. De bestuurders zijn de Argen tijnen Fangio en Gonzales en de Ita liaan Bonetto. De verwachtingen zijn, dat de grote strijd tussen deze zeven wagens zal gaan. Ook Gordini komt met drie nieuwe wagens, lichte 8-cylin- ders, de rijders van deze fabriek zijn de Amerikaan Harry Schell en de Fransen Behra en Trintignant. Dan komt er nog een vierde fabriek, nl. de Connaught, waarvoor de Engelsen Sal- vadori en McAlphine en de Belg Claes zullen starten. Tenslotte is er nog een vijftal „individuelen", nt. de Fransman Rosier met Ferrari, de En gelsen Collins en Macklin, beiden met HMW, de in ons land bekende Engels man Moss met Cooper Alta. Al met al een veld. waarin niet minder dan drie wereldkampioenen uitkomen, nl. Fa rina, Fangio en Ascari. De sportcommissie van de KNAC heeft besloten dit jaar als voorwed strijd niet meer een race in de 500 cc klasse te houden, maar een internatio nale sportwagenrace over één uur. Dit is een invitatiewedstrijd, waar bij door de keuze van rijders en wa gens een veld is verkregen, dat in zijn samenstelling bestaat uit sportwagens, die in hun prestatievermogens vrij wel gelijkwaardig zijn. De hierboven vermelde woorden en hun strekking zijn, ook naar het oor deel van de minister, niet in overeen stemming te brengen met een juist in zicht omtrent de verhouding van het Openbaar Ministerie tot de rechter, alsmede omtrent de aard en de beteke nis van het instituut der preventieve hechtenis in onze rechtsstaat. De pro cureur-generaal bij het Arnhems ge rechtshof heeft reeds onmiddellijk, na dat hem het optreden van genoemde substituut-officier van Justitie was bekend geworden, aan deze zijn scher pe afkeuring over het gebeurde te kennen gegeven. Zondag wordt op het Bergen-terrein aan de Kerkedijk een dameshandbaltor- nooi gehouden om de BSV-wisselbe- er. Hieraan zal worden deelgenomen door een zestal verenigingen uit de kop van de provincie. Momenteel is deze wisselbeker in het bezit van Nieuwe-Niedorp. Ter afwisseling van net programma zal een wedstrijd tus sen Tonegido 1 en AVA 1 worden ge speeld. ONDER EIGEN VLAG De prijsvraag die indertijd door de Ber ger Winkeliersvereniging in samenwer king met de katholieke middenstandsver eniging ,,De Hanze" werd georganiseerd en die ten doel had om te komen tot een ontwerp van een door beide verenigingen te voeren vlag, is gewonnen door de kunst schilder Dick Vis. De vlag is geïnspireerd op het Wapen van Bergen en bestaat uit een geheei rood veld, dat door een naar rechts-beneden lopende witte balk diagonaalsgewijs door sneden wordt. De beide hierdoor ontstane velden wer den opgevuld met drie „merletten". GEMEENTEPERSONEEL BERGEN VERSUS ALKMAAR Dinsdagavond zal door het voetbal elftal vaji Gemeentewerken te Alk maar een wedstrijd worden gespeeld tegen een elftal van het Gemeente- personeel te Bergen. De wedstrijd wordt gespeeld op het Gemeente-sport terrein aan de Kerkedijk te Bergen. De Nederlanders, die op Pinkster- Maandag met een autobus in het Duit se stadje Kaub een ongeluk hebber, gehad, toen de chauffeur in volle vaart een huis is binnengereden en de bus eerst in de winkelruimte van een apotheek tot stilstand is gekomen hebben gisteren, voor zovei zij lich* werden gewond, van, St. Goar aU de terugreis naar ons 'and gemaakt De ze zes en twintig licht gewoncie Neder landers werden na net ongeluk naai het ziekenhuis in St Goar overge bracht. De zwaargewonden bevinden zich nog in ziekenhuiven in de omge ving van de plaats, waai het ongeluk is gebeurd Bi.i het ongeluk waren 37 personen betrokken Ei hebben zich geen dodelijke ongelukken voorgedaan. Tijdens de gisteren te Utrecht ge houden voorjaarsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) heeft de voorzitter, mr C. Th. E. graaf van Eynden van Sandenburg, verklaard niet de angst te delen voor een herhaling van dv. crisis uit de der tiger jaren. Wellicht zullen de zuivelboeren in (953 een neergaande lijn meemaken maat zij zijn door hun stands- en tecR nische organisaties veel beter inge richt om de gevolgen van een dalende markt op te vangen. De regering is, aldus de voorzitter, eveneens veel be ter voorbereid, ook op het gebied van de werkgelegenheid. Voorts werden de volgende cijfers genoemd: in 1952 was de melkvee stapel kleiner dan in 1951, maar ae totale melkproductie bleef niet veel achter bij 1951. De melkaanvoer der fabrieken was vorig iaar 1.4 net. lager dan in 1951, hetgeen op een groter ver bruik op de boerderij zou wijzen. Sinds 1950 is de productie van fabriekskaas met 18 pet. vermeerderd. Deze verho ging zet zich tot nu toe ook in 1953 voort. ÜÏÏMIÏÏI VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANADEN HAAG (Advertentie. Ing. Med.) wel aan hun trek komen. Momenteel is de stand: Burger 500 25 20.00 84 Bakker 500 42 11.90 75 471 32 14.71 65 362 33 10.96 83 434 41 10.58 48 339 33 10.27 Mosterdman Hoogenboom Smit Bongers Karman Vreeken 87 NA EEN DAG BILJARTEN om de hoofdklassetitel klein-biljart libre van het gewest „Het Noord Westen" staan Jac. Burger van „Royal" uit Den Helder en N. J. Bakker van „HETEY" (Amsterdam) ongesla gen aan de kop. Het enige (grote) verschil is dat de Nieuwedieper een gemiddelde liet noteren van 20.00 tegen dat van de Amsterdammer 11.90. Dat Bakker ongeslagen bleef, dankte hij aan een serie van vijf en zeventig in de veertiende beurt tegen W. Mosterdman uit Bussum, die het district 't Gooi in deze wedstrijden vertegenwoordigt. Toen de HETEY-man aan deze serie begon stond hij met 22117S achter. Er zijn over het algemeen fraaie par tijen gespeeld. Zo maakte Burger zijn eerste partij tegen de Utrechter Bon gers, in negen beurten uit, hetgeen hem een moyenne van 27.77 opleverde. Zijn tegenstander bleef op 89 staan. De hoogste serie van Burger was 84. Het toeval wilde, dat deze serie in de avonduren door Bongers werd over troffen (87), in diens partij tegen de Haarlemmer Karman. Tegen W. Hoo genboom uit Warmenhuizen (district Schagen) had Burger zestien beurten nodig voor de zege (250112). Span nend was vooral Hoogenboom's partij tegen Karman, die op een gegeven mo ment leidde met 221143. De man uit Warmenhuizen, die klein en stug ma teriaal gewend is, haalde er toen een serie uit van 83 (221226). Hij zege vierde met 250240. Jb. Vreeken van „1945" te Zaandam moest op de openingsdag met de laat ste plaats genoegen nemen, 's Middags dolf hij het onderspit tegen Bakker (250182), en 's avonds tegen K. Smit van „Kets Niet" te Hoorn, die voor het district West-Friesland uitkomt. De Westfries scoorde zijn winst in drie en twintig beurten (10.86). De Zaandam mer schreef een moyenne van 7.73. Smit moest op zijn beurt de vlag strij ken voor Mosterdman. die het in deze ontmoeting tot 13.88 bracht, tegen de Westfries 10.22. Bongers won tegen Karman zijn eerste wedstrijd, waarin hij de bovengenoemde serie van 87 on der de lamp toverde. Attractief was dus de ontmoeting tussen Bakker en Mosterdman, waarin eerstgenoemde een gemiddelde van 17.85 klaar stoom de. In zijn openingswoord sprak de heer Oly de wens uit, dat sportief om de eer zou worden gestreden. Weinige uren later was hij al opgetogen. In zijn nartij tegen Smit miste Mosterdman namelijk in uitstekende positie; de ar biter telde evenwel door. Mosterdman "naakte de teller onmiddellijk op diens 'ergissing attent. Zijn beloning be tond uit een zege. Intussen is we) bekeken, dat in de komende partijen series van boven de honderd te ver wachten zijn, zodat de toeschouwers 449 41 10.95 71 0 360 51 7.05 37 0 De wedstrijden worden vandaag VOC' WPÓf in Formncq <iBeter (§cnre 4.95 5.95 6.95 Laagste prijzen Steeds reclame-aanbiedingen gggj 19 PAYGLOP ALKMAAR In dc hedenmorgen gehouden verga dering van het centraal stembureau werden de navolgende personen i.v.m. de gehouden verkiezingen voor de le den van de raad dezer gemeente be noemd verklaard: PvdA.: J. Verdwaald, J. Houtkoper: KVP: J. C. Heijnis, J. Schokker: Plaatselijk Belang: P. Bruin, C. Booij en A. Caton. Door deze benoe mingen zullen de dorpen Oost- en West-Graftdijk een meerderheid in de raad bezitten. Doordat Plaatselijk Be lang één zetel aan de PvdA heeft moe ten afstaan zal de heer L. Bruin in September niet meer in de raad terug keren. Zijn zetel zal worden ingeno men door het nieuwe PvdA-raadslid, de heer Verdwaald. Het laat zich aan zien. dat zich in het college van bur gemeester en wethouders geen wijzi ging zal voordoen. De thans zitting hebbende wethouders, t.w. P. Bruin en J. C. Heijnis, zijn allebei opnieuw ge kozen. LANGEDIJK. In een buitengewone algemene vergadering van de Katho lieke arbeidersbeweging aan de Lange dijk werden de plannen besproken om tot de bouw te komen van een R.K. huis voor bejaarden, zoals dit onlangs reeds in een raadsvergadering ter sprake kwam. Het resultaat was, dat de leden van de KAB zich gezamenlijk garant stelden voor een bedrag van f 2000. De voorzitter, de heer Stoop, leidde de discussies in en herinnerde» aan de besprekingen en het besluit van de ge meenteraad om voorbereidingen te tref fen voor drie te bouwen tehuizen voor ouden van dagen, waaronder ook één voor het R.K. volksdeel. Spreker merkte op, dat de kans, dat deze f 2000 zou worden aangesproken, niet groot 's, daar waarschijnlijk rijk, provincie en gemeente in het normale exploitatie-tekort zullen bijdragen. De heren P. Stoop Pz. en J. Koenis werden aangewezen als bestuursleden voor de nieuw te vormen stichting. Daarnaast zullen zitting nemen leden van de LTB, de R.K. Middenstands bond en het R.K. Armbestuur. Het te huis zal volgens de plannen verrijzen aan de Noordzijde van de Kerklaan te Noordscharwoude. Op de door B. en W. van Langedijk gehouden aanbesteding van een nieu we sluisbrug te Oudkarspel met bij komende werken werd door een 15-tal aannemers ingeschreven. C. de Geus, Br. op Langendijk f 57.800 C. v. d. Kommer. N. Niedorp f 59.400 J. Valkonet, Oudkarspel f 59.860 J Heidsma, N.-scharwoude f 59990 F. Veerman, Westwoud f 60.450 J. Tromp, Oudkarspel f 62.000 Fa. Wed. H. Tauber, Oudk. f 63.850 K. Bruin, Oudkarspel f 64.300 N.V. Nelis, Velsen f 64.500 W. Borst, Spierdijk f 65.200 N. P. Kardinaal, N.-scharw. f 67.000 Mij. Kennemerland, Heiloo f 69.400 J. W. de Jong, Lemmer f 69.600 K. Venus, Zaandam f 70.18') K. Schuyt, Oudkarspel f 73.000 De gunning werd aangehouden. Do begroting werd niet bekend gemaakt. DOKTERSDIENST LANGEDIJK De doktersdienst voor de Langedij- ker dorpen en Sint Pancras zal met het komende weekend worden waar genomen door dokter J. de Wil te Oud- karspel .(tel. li 2260—524).

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5