ELEGANTE MOORD OP DE STIER Het bloedige spel brengt telkenmale duizenden in vervoering Er is nog werk genoeg in het vijfde werelddeel UIT DE ACHTERTUIN VAN OOM SAM Spanjaarden verkiezen een heldhaftige dood boven moord in kelder In industrie wordt 2000 millioen gestoken De plaza de Toros Natuurkracht Slotdrama Amerikaanse vakbonden zijn ongerust Weer relletjes in Nigeria Australisch politici gebruiken vrees voor werkeloosheid als propagandawapen Is de mens nog vrij? - Sentimenteel in ieder geval wei - Lintjesdrnppels op de VS - 3 D en nog eens vrijheid 3ESOMMINGEN IJMUlDfN WOENSDAG 3 ITTNI 1!)5S (Van onze speciale verslaggever) MET EEN BEZWAARD GEMOED ga ik de „plaza de toros" binnen. Ik kijk neer op een cirkelvormige zandvlakte. Daar zal straks bloed vloeien. Elke week wordt bet gele zand doordrenkt met liters bloed. Om mij been gonst en deint een Spaans publiek. Ongeduldig, verlangend, met schitterende ogen wacht iedereen op de trompetstoten, die het bloedige spel zullen openen. Men heeft mij bezworen het decora tieve en feestelijke stierengevecht te gaan zien. Zo'n fantastisch schouwspel mag een vreemdeling in dit land niet missen. Ik heb in een net Spaans gezelseh ap een pleidooi voor de stier gehouden, eigenlijk niet alleen voor de stier maar ook voor de koeien, de paarden, de muilezels, de honden, de katten en de kippen, die hier dagelijks worden mishandeld. Een dier is maar een dier, zegt de Spanjaard. Jullie, buitenlanders, begrijpen niet, dat de stier en zijn tra gische dood maar een ondergeschikte rol spelen in de plaza. Het gaat om het fascinerende schouwspel zelf, kleuren, torero's, prachtige historische kleding... Maar waarom worden de stieren dan doodgestokenIn Portugal en Zuid-Frankrijk doen ze dat niet. U moet niet sentimenteel zijn. Het is nu eenmaal zo, dat de meeste dieren geen natuurlijke dood sterven. Bent u wel eens in een abattoir ge weest? U zegt, dat de beesten daar humaan worden afgemaakt? Maar dood is dood. Ze mogen, wat jullie betreft, graag dood gaan om biefstuk en coteletjes te worden. En zelf dein zen jullie ervoor terug om te zien, hoe het gebeurt. Is dat niet een beetje huichelachtig? Moet er dan een publieke ver makelijkheid van worden gemaakt? Zoals U het noemen wilt, maar is het voor de stier niet veel eervoller en waardiger om in de arena te ster ven dan in een slachthuis? Wy Span jaarden verkiezen een heldhaftige dood boven een moord in een of andere kelder. De stier zou er precies zo over denken. Hij heeft toch geen kans om het er levend af te brengen! Nee, dat is waar, zijn kansen zijn gering, maar hij valt tenminste op het veld van eer. Om na het gevecht als een bloe derige massa weggesleept te worden, zonder gehuldigd te worden voor zyn dapperheid? Wordt hij bejubeld, als hy de espada op de horens neemt en hem in het zand vermorzelt? Van het standpunt van de stier bezien lijkt me dat logisch. U moet begrijpen, dat de -stieren gevechten aan vaste regels en een •nauwkeurig omschreven etiquette ge bonden zijn. Bovendien, waarom maakt u zich zo druk over de stieren. Wor den niet elke dag millioenen dieren ge dood om de mensen te gerieven? Ik heb gezien, hoe de dieren in dit land worden behandeld. Koeien worden met een strop om de hals uit scheeps ruimen en van vrachtwagens getakeld. In een winkel zag ik kortgeleden, hoe jonge konijnen, achter de toonbank, levend werden gestroopt. Kippen en kalkoenen worden de poten aan elkaar vastgebonden en bij bosjes op een kar geladen. Is dat niet wreed? V hebt gemakkelijk praten. In deze warme streken kunnen we het vlees geen dag goed houden. Een kip, die 's morgens wordt geslacht, kan 's avonds niet meer gegeten worden. En ijs is duurder dan de hele kip. Bij jullie wordt de wreedheid tegen over de dieren binnen de muren gehou den en bij ons kan iedereen het zien; dat is het verschil. Laten we ophouden, gaat u voor de aardigheid eens naar de plaza. Toon een beetje gevoel «por verhoudingen MET EEN BEZWAARD gemoed ga ik de „plaza de toros" binnen. Ik kijk neer op een cirkelvormige zandvlakte. Een biefstuk, die, als het goed is, uit de bovenbil van een rund wordt ge sneden, zit dwars in mijn maag. Ik wil er niet aan denken op welke ma nier de rest van dat beest om het leven is gekomen. Er klinkt trompetgeschal. Uit een poort op de begane grond komt een kleurrijke processie. Twee herauten, gekleed in Spaanse renaissance- costuums van zwart fluweel, met wap perende pluimen op de hoed( rijden voorop Achter hen volgen de stieren vechters en hun helpers. Hun prachtige zijden dracht, beladen met borduurwerk en goudgalon, fonkelt in de zon. De op tocht 'Schrijdt naar de eretribune, waar de notabelen zitten, onder wie de bur gemeester (soms ook een voorname ere gast). De Hoogedelachtbare Heer werpt een sleutel in het zand. Een van de herauten geeft hem door aan de torilero, de stalchef. Dan trek ken de quadrilles (stierenbevechters) zich terug. Het wordt stil. De arena ligt bijna /Verlaten, op de eerste espada en zijn helpers na. OP HETZELFDE ogenblik wordt de stier losgelaten uit een der donkere stal len beneden. Eén stuk brute natuur kracht! Het felle zonlicht verblindt hem. Wat gaat hij doen? Opeens ziet hij een figuur naderen, met een felgekleur de doek in de hand. Die komt springend en schreeuwend op hem af. Het is een van de drie capeadoren, die het beest op temperatuur moeten brengen. Het schijnt niet nodig, want in een wolk van stof, de geweldige kop naar be neden gaat hij recht op zijn man af. Nog een fractie van een seconde en Nee, de lenige figuur springt op zij. De stier keert zich woedend en onge looflijk snel om. De scene herhaalt zich. Gevaarlijk spel tussen mens en wild dier! Maar dit was het begin nog maar, de suerte de capa. Dan maakt de eerste picador zich gereed. Hij zit te paard. Hij moet het briesende dier door lanssteken buiten zichzelf brengen. Het paardelichaam is beschermd door dikke lederen matrassen. Vroeger was dat niet zo, maar het was zo'n walgelijke vertoning, dat de stier het ongeluk kige paard uit elkaar reet, dat er een speciale wet werd gemaakt, waarbij werd bepaald, dat de paarden van de picadors afdoende beschermd moesten worden. WAT moet de picador doen? Hij moet de morillo raken, dat is een spier in de nek. Als die is getroffen, wordt de stier gedwongen zijn kop horizon taal te houden, als hij aanvalt. An ders kan de dodelijke steek niet wor den toegebracht. De deskundige senorita naast mij balt haar linker vuist voor mijn neus en prikt met haar rechter wijsvinger tussen de knokkels. Kijk zo onge veer, zegt ze haastig. Geimponeerd kijk ik weer naar beneden. Het is inmiddels gebeurd, ergens tussen de stierenknok kels. Het schuimbekkende dier ziet zich daarna tegenover nieuwe, verse tegen standers geplaatst: de banderillero's. Ze houden banderilla's in hun handen, dat zijn dunne, met gekleurd papier omwonden speertjes van ongeveer 75 centimeter lengte, van weerhaken voor zien. De kolos stormt, met onvermin derde kracht, op hen af. Op het aller laatste moment springen de behendige banderillero's op zij en prikken hun venijnige wapens in de schoft en de nek van het slachtoffer. Het is nu al lang geen spel meer, maar bittere .ernst. De stier snelt zijn geweldadige dood nu met sprongen tegemoet. Het pu bliek op de tribunes is merkbaar ner veus van spanning, want nu komt het grote ogenblik, de finale. Alle bande rilla's haken nu in het halfbedwelmde stierenlichaam, dat zijn zwartglanzende kleur verliest en donkerrood wordt. Bloed! VINDT U dat nu Nu komt het, let op! antwoordt de dame hees van opwinding. Hij heeft het strijdperk betreden, hij, de matador, de espada, de torero of hoe men hem maar noemen wil. On beweeglijk staat hij daar, met de bloed rode muleta in. zijn hand. In die doek is zijn degen gewikkeld. Met een sier lijk gebaar slaat hij de muleta open en dan begint het slotdrama. Met elegante bewegingen „behandelt" hij het afge matte dier. Soms als de horens de doek al raken, springt hij opzij. Soms ver roert hij zich nauwelijks zichtbaar. Al zijn manoeuvres en posities hebben speciale namen. De Spanjaarden ken nen die op hun duimpje. Kijk, de verónica! Meesterlijk! roept iemand achter mij. De torero staat in de houding, wijkt tot op een paar millimeter van de voorbij razen de stier terug, en staat weer recht. Werkelijk een ongelooflijk sterk staal tje van zelfbeheersing en moed. Dan komt de stunt, die week In week uit een plaza met duizenden mensen in vervoering brengt. De espada vindt het welletjes. Hij rolt zijn doek op en neemt zijn vlijmscherp steekwapen. De stier is uitgeput. Een fractie van een seconde staan mens en dier tegenover elkaar. De torero heft de degen op- en steekt toe, precies in het punt, dat tussen de schouderbladen en de rug- gegraad ligt. Het blanke staal bliksemt tot de kling in de neerzijgende stier. De mensen dansen en springen op de banken. Aan de ovaties en het zin gen van het torero-lied komt geen eind. De torero is de gevierde man. Voor de elegante moord op de stier, die onmid dellijk door paarden van de zandvlakte wordt gesleept en die „na een kans te hebben gekregen" toch naar het abat toir wordt getransporteerd. Door z ij n supporters! H. De Nieuw-Zeelander Hillary, die tezamen met de Sherpa-gids Tensing de top van de hoogste berg op aarde, de Mount Everest, bereikte. De drie grote vakorganisaties ln de Verenigde Staten, ac CIO, de At i en ae U1V1W, hebben in een gemeenscnap- pelijke verklaring haar ongerustheid uitgesproken over de voortdurende be dreiging van de wereldvrede voor het Russische vredesoffensief, over de ge varen voor de vrije vakbeweging in communistische landen en sommige de len van Midden- en Zuid-Amerika en over de hardnekkige koloniale politiek van verscheidene democratsche landen 'en nadele van de vrije vakorganisaties De bonden wensen verbetering van ae lonen en de levensstandaard der ar beiders in vrije landen, waar de vak beweging nog in haar beginstadium is en bieden het IVVV. dat op 4 Juli te Stockholm bijeenkomt, steun en mede werking aan bij de oplossing van deze Problemen. Betogers hebben Dinsdag te Lagos, de hoofdstad van Nigeria, - versieringen -af gerukt, die in verband met de kroning in de'stad waren aangebracht. Verder werden blanken afgeranseld en ruiten van regeringsgebouwen ingeworpen. De relletjes kwamen voort uit het feit, dat geen vergunning was verleend voor een bijeenkomst ter nagedachtenis van de slachtoffers der troebelen in Kano, een maand geleden. De demon stranten waren in hoofdzaak jongelui. Velen zijn gearresteerd. De Hamburg-Amerikalijn (HAPAG) zal in October a.s. een maandelijkse passagiersdienst op Indonesië openen. Ook zal zij tegen het eind van het jaar een vracht-passagiersdienst op Oost- Azië beginnen. (Van onze Australische correspondent) WANNEER MEN VERSCHILLENDE SPREKERS van de oppositiepartij tij. dens de huidige campagne voor de Australische senaatsverkiezingen zou moeten geloven, dan zou het spook der werkloosheid als een zwaard van Damoclei boven de Australische arbeidsmarkt hangen. Wanneer men echter de cijfers bekijkt, dan komt men al gauw tot de gevolg trekking, dat zij zich angst tot hun wapen hebben gemaakt, en dat men voor werkloosheid van enige betekenis in het vijfde werelddeel in de komende jaren niet bang behoeft te zijn. Inderdaad is de tijd van twee jaar geleden, toen ruim 130.000 baantjes achter mensen aanjoegen, voorbij. En laten wij hopen voorgoed voorbij. Want een groot gebrek aan arbeidskrachten is voor het economische leven zo mogelijk nog schadelijker en gevaarlijker dan een redelijk aantal werklozen. Inderdaad heeft de Australische arbeidsmarkt gedurende de tweede helft van het vorig jaar een aanzienlijke inzinking gehad het gevolg van de nogij rigoureuze maatregelen om de Inflatie het hoofd te bieden en de ongustigs handelsbalans veroorzaakt door maar met geld te smijten weer wat op peil te brengen. Doch momenteel is de arbeidsmarkt in Australië uiterst gezond. En wat belangrijker is: er staat voldoende op stapel om haar voorlopig gezond te houden. Wanneer men zo Zaterdag's eens de kolommen van de dagbladen nakijkt, dan vindt men er momenteel,, ja, schrik niet... 5500 baantjes aangeboden. En dat zijn dan alleen de dagbladen in de grote steden, die er zich op specialiseren Zaterdag's hele pagina's kleine adver tenties te publiceren. Wat er nog in de honderden provinciale bladen en in de vakbladen wordt aangeboden. Iaat zich in een enorm land als Australië natuur lijk niet overzien. De Sydney Morning Herald alleen stelling past, die men zich van een reeds had vorige Zaterdag 2160 baantjes in zijn advertentie-kolommen, hetwelk nog geslagen werd door The Age in Melbourne met 2460. Misschien was er niet bij wat een kieskeurig persoon nu graag zou willen hebben, doch van het spook der werkloosheid spreken is in dit verband toch ook wel een beetje overdreven. Doch men behoeft niet alleen op deze overdaad van in de kranten aangebo den baantjes af te gaan. Sinds 1 Januari bestaat er, zij het dan ook nog op bescheiden schaal, een nieuw systeem van emigratie naar Australië, namelijk onder verantwoordelijkheid van de Nederlandse immigratie-autori- "teitën. Het betreft hier hoofdzakelijk mensen, die de Australische autoriteiten niet willen laten uitkomen omdat zij volgens Australische begrippen niet in de categorie geschoolde arbeidskrach ten vallen. Bijvoorbeeld timmerlieden en slagersknechten. De Nederlandse immigratie-autoritei ten in Australië zien echter kans ook deze mensen, die behoren tot de minst gunstige categorie, zonder veel moeite aan de slag te helpen. WERKLOOSHEIDSSTEUN genieten- den zijn er inderdaad nog, doch die zul len er altijd blijven tenzij men de toestand terugkrijgt, dat 120.000 baantjes achter mensen aanjagen. Onder zulke (Van onze correspondent) DOROTHY THOMPSON, een van Amerika's hoogststaande zij het wel eens super-pessimistische chroniceuses heeft een weldoordacht commentaar geschreven op het feit. dat de Ford Foundation (de stichting, die het algemeen nut nastreeft en daarvoor gebruik kan maken van honderden millioenen bord-dollars) een bedrag van $15 millioen beschikbaar heeft gesteld voor een onderzoek betreffende de vrijheden van de mens. Dorothy Thompson vraagt zich af, of het hierbij eerder gaat om na te speuren of nieuwe wetten de vrijheid van de mens in de maatschappij beter kunnen waarborgen, dan wel om de vrijheden van de mens als mens te determineren. De schrijfster bespot met een héél bittere ondertoon de methoden van onze technologische beschaving. „Men begint reeds van het kind zijn intelligentie-quotient tè bepalen", schrijft zij. „Op de lagere school leidt men het op in sociale deugden, hoewel zijn instincten het drijven naar de bevordering van eigen belangen of inzichten. Heel ons onderwijs spitst zich toe op sociale ver antwoordelijkheden en men gaat aan 's mensen verantwoordelijkheden jegens zichzelf voorhij. In een later stadium verleert men het kind op zich zelf te passen en voor zichzelf te kunnen zorgen door liet steeds het dogma der sociale verzekering voor te houden. „Vroeger veistond men onder anti-sociaal iemand, die voortdurend op andermans tenen stapte nu is het al anti-sociaal indien iemand dc neiging ver toont op eigen benen te willen staan". Het mechanische functionalisme maakt van de moderne mens een nummer, een machine-eenheid in het concert van het geheel, een „onderafdeling van en categorie". Vaderlandsliefde bijvoorbeeld is niet langer een deugd. Het sociale stramien vermaant de mens thans immers geen onderscheid te maken. Hij moet alle landen evenzeer beminnen als zijn eigen land; in feite kan hij niet meer liefhebben, want liefhebben betekent voor een deel: warmer voelen voor één, en dat is dus in de moderne gang van zaken gelijk aan: onder scheid maken ten opzichte van velen. De mens kan niet langer voor zich zelf spreken, maar hij spreekt voor zijn groep en wee het meer, want hij is zijn vrijheid ais mens kwijt ker inzicht zal kunnen krijgen in het gewone geraakt in een maatschappij, waarin de burger lijke vrijheden weliswaar in wetboeken zijn vast gelegd, doch waarin z|j zijn beperkt tot onper soonlijke groepsvr|jheden in plaats van zijn uitgegroeid uit de aangeboren individuele gees tesvrijheid van de mens zelf. „Dan", concludeert Dorothy Thompson, „wordt het concept van bur gerlijke vrijheid ten onrechte ais identiek be schouwd met vrijheid en is de grootste en diepste vrijheid van de mens tot zwijgen gebracht". ER BESTAAN ECHTER vrijheden, waaromtrent geen ondertoeken worden ingesteld, waarover geen juristen wetboeken hebben geschreven, maar die zich heel vaak in Amerika voordoen als een spontane demonstratie van, zo men wil, sentimentaliteit. Alle bladen hebben dezer dagen de foto afgedrukt van een naamloos roodborstje, dat niet ontoepasselijk zijn nestje had gebouwd onder de dakpannen van een ziekenhuis in St. Louis en in blijde verwachting boven op de eitjes zat. Het probleem was slechts, dat gelijk de jonge roodborstjes ook het zieken huis in aanbouw was en dat met de voltooiing ervan een bedrag van een Italj millioen dollar was gemoeid. De arbeiders konden slechts de broedende moeder van het perceel verwijderen, maar geen hunner wilde de verantwoordelijkheid ervoor dragen. De directeur van liet aannemersbedrijf moest maar beslissen, vond men. Deze dankte voor de eer en schoof het probleem van de kraamkamer van mama roodborst af op zijn raad van commissarissen, altijd prettige mensen.- De financiële moguls besloten tenslotte, dat het wense lijk was de natuur haar gebruikelijke loop te laten. Het constructiewerk wacht thans op de voorspoedige geboorte van een aantal roodborstjes. EEN STERK SOCIAAL voelende Nederlandse vrouw, mejuffrouw Maria Z. M. Witteveen, gaat eind van deze zomer naar Moskou als „tweede man", maar in feite eerste vrouw aan onze ambas sade aldaar. Mej. Witteveen, wie het niet veel moeilijker valt de Pravda te lezen als deze cou- stigma 4e man opgedrongen, die het waagt voorrant, is het tweede lid van onze Ambassadestaf,, z|jn eigen standpunt uit te komen in plaats van die door haar deugdelijke kennis van het Rus voor dat van zijn groep. Hij heeft geen standpunt sisch minder gebonden is en een veel gemakkelij- leven van de Moscoviet. Ambassadeur Von Bal- luseck, het hoofd van de Nederlandse permanente delegatie bij de Verenigde Naties gaf een af scheidsfeest te harer ere dat plaats vond op Ko ninginnedag. Het was vermakelijk de diepe ge heimzinnigheid te zien waarmee Ambassadeur Von Balluseck en mej. Witteveen elkaar de voor afgaande dagen hadden bejegend. De Ambassa deur wenste immers tot elke prijs geheim te hou den dat de Koningin deze vooraanstaande vrouw had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Mej. Witteveen wist echter weer iets, dat de Ambassadeur tot 30 April onbekend moest blijven: zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. HET DRIE-DIMENSIONALISME, waardoor de film zich tegenover de concurrentie der televisie hoopt te kunnen handhaven, heeft inmiddels al onze sombere voorspellingen bewaarheid: de eer ste uitvinder, die een patent heeft uitgewerkt voor 3-D-t-v heeft zich aangemeld. Z|jn uitvinding is nog voor verbetering vatbaar, maar men twij felt al niet meer, dat de televisie-industrie in Hol lywood's drie-dimensioneel zog zal meevaren. Is hier nu sprake van vergeefse moeite van de zijde der filmmensen, of heet dit ,,'s werelds onstuitbare vooruitgang?" EEN VOORAANSTAAND EUROPEES zaken man was uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Boeing vliegtuigfabriek aan de Westkust van de Verenigde Staten. Hij arriveerde er in een gloednieuwe auto, die hem naar het oordeel der technici wel heel erg in beslag nam.' Aan wie het maar horen wilde verklaarde de bezoeker, dat hij zojuist zijn oude auto, met een paar hon derd dollar toe had ingeruild voor deze glanzende nieuwe wagen. Men toonde hem de modernste straalvliegtui gen. Een van zijn rondleiders wees erop, dat elk dezer straaljagers 27 mijl aan kabel vereiste. „Zij vliegen sneller dan 900 kilometer per uur, wij le veren er iedere dag één af, waarvoor Oom Sam telkens 2 millioen neertelt". De bezoeker knikte, als was hij diep onder de indruk. Onmiddellijk daarna nam hij zijn rondleider terzijde. „Moet je me toch eens vertellen", vroeg hij, „wat de inruilwaarde van deze straaljagers is". Zijn metgezel be dacht zich geen ogenblik. „Uw vrijheid", antwoordde hij, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. omstandigheden kan niemand werkloos heidssteun eisen. Doch zodra de arbeids markt normaal is, krijgt men altijd en overal een categorie van mensen, dit niet of nauwelijks aan werk te helpen zijn omdat zij geen productieve arbeid wensen te verrichten. Zolang dit per centage echter rond de 1% blijft, zoaii momenteel in Australië het geval ii, kan men toch ook moeilijk van het spook der werkloosheid spreken. Doch wat veel belangrijker Is dan de huidige cijfers, is wat de toekomst in haar schoot verborgen houdt. Volgent de thans beschikbare gegevens, zal io Australië in de komende jaren voor eet dikke 2.000 millioen gulden in nieuwi industrieën geïnvesteerd worden. En hel is duidelijk welk een invloed een dergr lijke investatie op de arbeidsmarkt zt I hebben! DEZE INVESTERINGEN bestrljkM het gehele industriële leven: van dt productie van vliegtuigen, automobielen en landbouwwerktuigen tot die van dt allernieuwste geneesmiddelen toe. Een alluminiumfabriek in Tasmanil van zestig millioen gulden zal binnen' kort de gehele Australische behoeft kunnen voortbrengen, de olie-raffina derijen investeren momenteel een 8(! millioen in nieuwe projecten, terwijl 4t ontdekking van grote hoeveelheden uranium houdende ertsen Australië een plaats verzekert in de atoomwereld van morgen. De chemische industrie besteedt aan 250 millioen gulden aan de productie van nieuwe preparaten, de zwavelzuur- industrie legt een zestig millioen ten koste aan de modernisering van het be drijf terwijl in de productie van kunst mest als amonium-sulfaat een veertig millioen wordt gestoken. Dit zijn slechts een paar grepen uit de lange lijst van kapitaalsinvesteringen in nieuwe industrieën en de uitbreiding van reeds bestaande, welke een stabiele arbeidsmarkt voor de komende jaren verzekeren. Hetzelfde geldt voor de agrarische in dustrieën, waar alleen reeds één con- servenfabriek veertig millioen gulden besteedt aan een enkel bedrijf. Het spook der werkloosheid Is een politiek wapen geworden in Australia waar men de strijd in dc politieke areni nu eenmaal op andere wijze voert dar men dat bijvoorbeeld in Holland to gewend is. Aspirant emigranten behoeven ziel hierdoor echter geen angst te laten ia jagen. Het onvoleindigde vijfde wereld' deel mag zijn kleine „ups" en „downs1 beleven, zols ieder levend organisW die meemaakt, er is voorlopig voldoend te doen voor wie wat kan en wat Ke'erlarsdse mijnwerker 't Duitsland verongelukt De 36-jarige mijnwerker J. M. l" Roermond is gisteren in de mijn phia Jacoba" in Hückelhoven (Du'U' land) het slachtoffer geworden van een bedrijisongeval. Toen hij aan het wet' was op de 360-meter verdieping Kreeg hjj, doordat de ketting van een macnl- ne brak, zuike zware inwendige ver wondingen, dat hij kort daarna in W ziekenhuis overleed. Een onderzo*» naar de oorzaak van het ongeval is n°» gaande. ZWARE SNEEUWVAL IN TIROt In Tirol is Dinsdag veel sneeuw ge' vallen, die de temperatuur snel tot nfj vriespunt deed dalen. Hier en daar v«' in de bergen 25 cm. Auto's, die van oe Arlbergpas gebruik wilden makeI1' moesten de sneeuwkettingen aanleg6«n' De Noorse Tweede Kamer met 53 tegen 39 stemmen een wetsont- werp goedgekeurd, waarbij de reSe' ring verstrekkende bevoegdheid word' gegeven met betrekking tot de van prijzen en winsten. Besommingen van Dinsdag Koü'3; IJm 227 420, IJm 213 220, IJ™ It f 250, Kw 189 350, Kw 128 125 6630. Aanvoer 690 kisten, zen per kg: gr. tong 1.80—1.7". -u tong 1.30—1.15, kim. tong 1.371-24. tong I 1.38—1,30, kl. tong II tarbot I 1.36—1.14. - Prijzen per - pdj' kl. schol I 3630. kl. schol II schar 2114, bot 2112, wijting r-i gul 48—34, midd. gul 41-33, 27.50.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 10