Van Dijkhuizen (St. Pancras) is tevreden in Australië Morgen: G. Gayaard 35 jaar lid van Nieuwe Niedorps raad van de chool Zelfcritiek bracht hem over moeilijkste tijd heen UIT DE LANGEDIJKER DORPEN EHBO-ers waren zeer actief Lezers spreken! Evenwicht Opvoedingsproblemen in een veranderende wereld ICHTEN menhuizen n in 't verkeer Hollands meisje gaat boven alles Groot-Schermer Geen hogere omslag in Eilandspolder Oude Niedorp LIEP LEDENAANTAL TERUG Tienjarige knaap bij aanrijding gewond Akersloot Onderwijsdag in Bergen Indrukwekkende rede van inspecteur C. Rol In bewogen periode drukte hij stempel op politiek gebeuren in de raad Vrijdag huldiging Dat mocht niet Raad op 9 Juni bijeen Egmond aan Zee TEGEN ONVOORZICHTIGE CHAUFFEUR f 60 GEËIST Trekking Staatsloterij DINSDAG 2 JUNI 1953 geraakte de mo rnet zijn duo- ;ns uit Bever- op de Bus de boerderij in botsing met jgen van de eide Beverwij- n de sloot te- de driewieler ongelukken .zingen en ont- de onfortuin- estelwagen naar Beverwijk ver maakte van het ïrbaal op. VLOGEN de vereniging vertrokken om [afstand 552 km) huis af te leg de duif van C. uur. Het dier 992 meter per snaar; 4 W. Bu- 6 S. Hoope; 7 uin; 9. W. An- laf. noot, de heer wonende te m de Universi- r het doctoraal rurkunde (cum I „DE TIJD" de heer Th. J. hij vóór 40 jaar N.V. Wessanen's te Wormerveer riek „De Tijd". 3 Juni. 700 kg rabarber 150.000 kg rode roiJK, 3 Juni. 30—38 en kleine rabarber 11,2012,50. Behalve de vier nenuet van Mozart wee Tirolerinnet. es, jeugdige Tiny Ho- grappige bewegink- "èn "Hanneke Zijde- ebondje" een harte- tvangst te nemen. ;er nummertjes als ep B en „Kamer- deel vóór de pau- geslaagde nummers, denken wij aan „Au loor zes meisjes uit op muziek van J. rd zeer goed werk achtneming van de deze meisjes vielen hout en vooral ook laatste bezit zonder ballet uitgesproken zes konden we direct opnieuw bewonderen nummer „Clowns" Kalmann. De meis in". Uitdrukking in weging treffend. De feest voor het oog. na de pauze werd de oudere leerlin- Annemarie Kühne een ziekte zelf. uitgevoerde dansjes ïopin, bracht Anne- ;ct en met groeiend se des Heures" (mu- »lli). Als waardering ide, succesvolle op een bouquet anjers Fremden Landern muziek van Robert uitdrukken van de vijfeling, waarin de ding anno 1953 zien ouwel en Tineke Hei- er en kind wisten dit van wanhoop en op- troost zeer aanneme- brachten Annemarie de Vries „La Douleur op muziek van Cl. De- ie van de uit Alkmaar res Marie Jeanne van danseressen bleken ingesteld en wisten dit verbeelding sprekende leerste wijze te dansen- werd besloten met een in kleurige costuum5 rtella. Zij begeleidden imboerijnen. Een zee it. De pianist Jan vis ;oed, volgzaam en ook begeleider. Bovendien 10k tweemaal als „solist waardering voor zij Balletschool bood Nieuwenhoff Jan v1® k aan. Met belangstel verdere ontwikkeling larse Balletschool, d't cht ook met deze avono tegemoet. f eerlingen van de lager® rgen en omstreken vei leren het verkeersdipj schriftelijk en monde adden zij zonder fout :en deze bollebozen een m' uwembleem oor Veilig Verkeer °V undéren behoorden f10^ en Mieke Gutker. O! B \e Warmenhfltff' „cn^Hiriaten'' v&tt diploma. (Van onze correspondent in Australië) eA.lS IK HET EERLIJK MOET ZEGGENik heb het hier goed naar mijn zin en zie er geen verbetering in om weer terug te gaan naar Hol land. En ik geloof ook zeker dat voor de vakmensen hier een goede toe komst ligt", zo vertelt mij Henk van Dijkhuizen, die van St. Pancras naar Gosford in Australië trok. Het is niet alles „lof en prijs" over zijn nieuwe land, doch in de hier vermelde twee zinnen heeft Van Dijkhui zen wel in het algemeen zijn oordeel weer gegeven. Henk van Dijkhui zen is wat men hier noemt „single", dat wil zeggen: hij heeft (nog) geen vrouw en kinderen. Hetgeen de situatie voor een emigrant wat ge makkelijker maakt. Doch anderzijds kan de „vrijgezel" met eenzaam heid te kampen krijgen, hetgeen óók niet leuk is. Er zijn weliswaar Australische meisjes, maar afgezien van de taal, welke zelfs in de liefde een obstakel kan zijn blijken de vrijgezellen-emigranten méér waardering te hebben voor het Hollandse meisje, hetgeen verband houdt met het vervullen van huishoudelijke plichten, waarin de Austra lische meisjes niet erg sterk zijn rvQCH DAT IS een heel andere ge- schiedenis en nu zou ik iets over de belevenissen van de oud-St. Pancras- ser vertellen. Henk is verloofd, met een Hollands meisje in Australië. Zij was met haar ouders Henk reeds vóór ge gaan naar dit land en het was dus niet zo'n groot wonder dat Henk volgde! „Het heeft me eerst niet zo heel erg méé gezeten", zet hij uiteen. „Ik heb verscheidene werkgevers gehad, tel kens voor een paar weken". Henk is eerlijk genoeg om de fout bij zichzelf te zoeken: „Misschien was ik niet ge noeg vakman of wist ik te weinig van de taal af". Een tijdje ben ik zelfs zon der werk geweest. Maar nu gaat het best, als autogenisch lasser heb ik een goede baan in Mayfield bij New castle". Gosford en Mayfield liggen een slor dige honderd mijl of zo bij elkaar van daan hetgeen tot gevolg heeft, dat Henk slechts eenmaal per week zijn „Nelly" ziet,Dat had me in St. Pancras óók kunnen gebeuren", oppert hij. Bijna een jaar is Henk nu in Austra lië. Wat hij van het land en zijn be woners vindt? „Geweldig mooi is het hier; een natuur die overweldigend is. We heb ben heel wat mooie tochten in de buurt van Gosford gemaakt, doch je komt nooit uitgekeken. Ik heb nog niet veel gereisd door Australië, maar wat ik ervan heb gezien, is meer dan genoeg." „Gosford is een vruchtbaar tuinge- bied in New South Wales en niet zo heel ver van Sydney verwijderd. Men treft er enorm grote sinaasappel- en citroenkwekerijen aan en vooral in de bloesemtijd zijn die kwekerijen een weelde om te aanschouwen, waarbij men slechts met de Betuwe in die periode vergelijkingen kan maken. Al leen, de bloesem van genoemde bomen verspreideai bovendien een heerlijke lavendel geur." Over de bewoners van het land meent Henk van Dijkhuizen: „Je hebt hier eigenlijk twee groepen mensen; de ene groep die je in alles terwille is, helpt zoveel en waar zij kan en de ander, die bestaat uit stugge, onvrien delijke mensen, waar je bovendien niet van op aan kunt." Geestelijk arm UETGEEN Henk heel erg „koud" is gevallen, dat is het kerkelijk- en verenigingsleven in dit land. „Ik was dat in mijn woonplaats zo heel anders gewend", vertelt hij.,, Je vond het daar helemaal gewoon dat je een prettige gemeenschap had op geestelijk ter rein; dat mis je hier erg. We maken er wel van wat mogelijk is en ook op kerkelijk terrein worden er geluk kig goede vorderingen gemaakt, maar wat is dat in vergelijking met, hetgeen we in Holland bezaten? Dat vind ik eigenlijk wel het ergste van alles,"' verklaart hij. „Iets anders is de huiselijkheid van de Australiërs. Er is hier wel heel veel te genieten op allerlei gebied, men kan volop naar de bioscoop of gaan dan sen, maar dat is niets voor ons. Ja, misschien hebben we wel te veel moei lijkheden op dat gebied doordat we niet genoeg de taal kennen en dus niet zo met vrienden in aanraking kunnen komen". Ge ziet het, Henk is mild in zijn cri- tiek, weet de fouten eerlijk te verde len. Over de verdiensten heeft hij niet te klagen; je kunt er behoorlijk wat van over houden en sparen voor de trouwdag die gaat komen! Op zijn werk heeft Henk al aardig wat vrien den kunnen maken en dat helpt ook het taai-probleem op te lossen. „Daar over denk je in Holland veel te ge makkelijk" moet óók Van Dijkhuizen erkennen. „Je denkt dat je de taal zo wel in een paar maandjes leert, maar dat valt lelijk tegen. En het maakt het juist moeilijk om hier aan de slag te komen. Het valt soms heus niet mee om emigrant te zijn, maar de mensen die teruggaan, hebben in veel geval len het hier niet eens goed geprobeerd. Als je aanpakt, doorzet en vooral sterkte vindt in je geloof, dan maak je een grote kans van slagen. Je mist uiteraard je familie en vrienden, bent St Pancras niet vergeten en dat zal nimmer gebeuren óók. Maar je hebt hier de kans om vooruit te komen". Dat Henk van Dijkhuizen die kans zal benutten, betwijfel ik niet. Hij heeft gekozen voor zijn nieuwe om geving; al zal ook voor hem de toe komst beslist nog allerlei wendingen en verrassingen kunnen brengen. Dat is nu eenmaal de mogelijkheid, welke emigratie mèt zich brengt! Het college van hoofdingelanden van „De Eilandspolder", dat in vergadering bijeen kwam bij C. van Truijen te Groot schermer, heeft het besluit genomen om aan het daarvoor in aanmerking komende personeel van het heemraadschap, voor het jaar 1953, een tegemoetkoming te ver lenen in de kosten, verband houdende met ziekte en derhalve de bestaande voor lopige regeling van 1952 te verlengen. De verordening tot regeling van het ver haal van bijdragen ingevolge de art. 42 en 42a der Pensioenwet 1922, werd op nieuw gewijzigd vastgesteld. Hierna volgde vaststelling van de reke ning en verantwoording over het jaar 1952 ten bedrage van f 73.480,25 aan inkom sten en f 65.180,84 aan uitgaven. Op de begroting 1953 werden de posten onderhoud van dijken en wegen en be- malingskosten verhoogd. Het gedeelte weg DriehuizenWest-Graftdijk zal een derde teerbehandeling ondergaan. De andere wegen zullen zo goed mogelijk worden bijgehouden. Eveneens onderging de post onderhoud van gebouwen een verhoging, in verband met het maken van een schuurtje, verven machinekamer enz. De begroting 1953 kon sluitend worden ge maakt zonder verhoging van de omslag. De inkomsten en uitgaven bedragen f 69.840,de post onvoorzien f 3600, Bij de rondvraag werden inlichtingen gevraagd en opmerkingen gemaakt om trent de waterstand, het opendraaien van het bruggetje bij 't Zuid je te Grootscher mer, benevens het uitbaggeren van sloten voor meerdere bevaarbaarheid. Voorts kwamen klachten naar voren betreffende het laten rondzwemmen van zwanen. Na beantwoording van deze vragen sloot de dijkgraaf de vergadering. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. K. Wolthuis slaagde één dezer dagen bij de examens die aan de Rijkskweekschool te Alk maar werden afgenomen als onderwij zeres met aantekening vak j. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van het stukje „Evenwicht" in Uw blad van 30 Mei j.l. wil ik gaarne het volgende onder Uw aandacht brengen. In het desbetreffende artikel wordt verondersteld, dat de VVD, PvdA en CPN bij de stemming voor de nieuw te benoemen gemeente-sefcretaris, zich achter hun plaatsgenoot hebben ge schaard. Deze veronderstelling is ech ter niet juist, daar de Prot. Chr.-frac- tie haar stem ook aan de bekwame loco-secretaris, de heer Rootjes, heeft gegeven. Het is een betreurenswaardig ver schijnsel, dat de fractie-voorzitter der PvdA in deze vergadering wel de persoon en kwaliteiten van de loco secretaris geroemd heeft, maar zijn 6tem niet op zijn plaats- en partij genoot heeft uitgebracht. Als de raads vergadering vóór de verkiezing was gehouden, zou de houding der PvdA- fractie mogelijk wel anders zijn ge weest, daar haar stemmers een derge lijke houding wel niet erg zullen waar deren. Moge een en ander voor Uw verslag gever aanleiding zijn niet zo spoedig conclusies te trekken voor men goed ingelicht is hoe de vork in de steel zit. Bij voorbaat dankend voor de plaats ruimte. Een raadslid. Naschrift redactie: Wij zijn het raadslid, van wie ons de naam bekend is, dankbaar voor zijn reactie, omdat nu zonneklaar is gebleken, tot welk gemarchandeer de politiek aanleiding kan geven. De fractievoorzitter van de PvdA heeft inderdaad de indruk ge wekt, dat hij zich volkomen achter de heer Rootjes schaarde. Hij heeft wel iswaar niet gezegd zijn candidatuur te zullen steunen, maar met zoveel lof over hem als een bekwaam ambtenaar gesproken, dat men zich er over ver wondert te horen, dat hij achteraf toch aan de heer Van Loon zijn stem heeft gegeven. irwil toe „h°e de vork feit 1 i hebben slechts het knnriie ins.ateerd' dat een terzake nffoÜ ?- sgen0°t is gepasseerd als rW.v, -een P°l'tiek, die onze bewon- lieve* n'et kan hebben. Wij hadden f«„?L Rez!en' hat ook de Katholieke j, Z,',c, °Ppnlijk had uitgesproken en ditzelfde geldt voor de Prot. Chr.- iractie. die dus, naar achteraf blijkt, toch de heer Rootjes heeft gesteund. De bevolking van Heiloo heeft er recht op te weten, welke houding haar vertegenwoordigers aannemen. ZUIDSCHARWOUDE. In de jaarver gadering van de Nederlandse Vereniging E.H.B.O., afdeling Langedijk, welke Dins dagavond in het lokaal van P. Kramer werd gehouden, bleek opnieuw, dat de leden van deze vereniging het afgelopen jaar zeer actief zijn geweest. Bij twaalf ongevallen werd de eerste hulp verleend. Met de R.K. vereniging, de afdeling Langedijk van het Roode Kruis en de af deling Langedijk van het Roode Kruis en de afdeling Sint Pancras van de E.H.B.O. werd op een prettige wijze samengewerkt. In het kader „Bescherming Burger bevolking" werd een nieuwe cursus ge organiseerd. De voorzitter, de heer J. A. Mol, kon bij de opening een goed bezochte leden vergadering het welkom toeroepen. Hij releveerde, dat dit de 21ste jaarvergade ring was. Uit het financieel verslag van de penning- mevr. G. de Vet—v. d. Abeele, kwam nog maals tot uitdrukking de overmoeibare ijver waarmede de Langedijker EHBO- ers aan de collecte en klereninzameling voor de rampgebieden hadden meegewerkt. Het ledental liep iets terug en bedraagt thans 44. Waarderende woorden werden gewijd aan het oudste lid, mevr. MullerVan Ekeren, die ondanks haar zeventig jaren, nog volop aan het afdelingswerk deel neemt. Uit he finasieel verslag van de penning meester, de heer A. G. Visser, bleek dat de rekening sloot met een bedrag van f 727,38; het batig kassaldo bedroeg f 200,66. Het bezit der vereniging was vermin derd met f 211,44. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden, mevr. Bouwens en de heren-P. de Geus en St. de Rijke, werden herkozen. De nieuwe cursisten, die reeds achttien lessen gevolgd hfebben moeten nog acht oefenavonden meemaken, alvorens zij in het bezit gesteld zullen worden van het EHBO-diploma. De eerste van deze acht avonden zal gehouden worden op Dins dag 16 Juni, 's avonds om 7 uur. In zijn sluitingswoord dankte de voorzitter de medische leider, dr J. de Wit, op wiens medewerking men nimmer te vergeefs een beroep deed. Ds. VEGTER WORDT EEN JAAR LEGERPREDIKANT NOORDSCHARWOUDE Naar wij vernemen zal de predikantsplaats bij de Gereformeerde kerk binnenkort een jaar vacant zijn, daar ds K. Vegter pre dikant. bij deze gemeente, per 1 Augus tus aanstaande bij het Rijk gedurende die tijd in dienst zal treden als reser- ve-legerpredikant. BROEK OP LANGENDIJK Op het smalle straatgedeelte bij de Broeker- brug ter hoogte van bakker Fillekes heeft zich Dinsdagmiddag een ernstig verkeersongeval voorgedaan waar.bij de 10-jarige Wilfred Peters uit Zuidschar- woude een dijbeen brak, toen hij in botsing kwam met een grote vrachtauto met oplegger van de Gebr. Schoon te Broek op Langendijk. Het jongetje kwam uit school en reed oer fiets in de richting Zuidscharwoude. Hii werd ingehaald door de vrachtauto- Hoe het ongeval zich precies heeft voorgedaan is nog niet bekend. De jongen kwam naar men gezien heeft te vallen en werd daarop binnengedragen bij de heer Fillekes. Nadat dokter De Wit de eerste hulp verleend had werd hij per ziekenauto overgebracht naar het zie kenhuis te Alkmaar. Burgerlijke Stand Geboren: Froukje Fransien, d. van P. Nijenhuis en G. F. Noordhoff. Hein, z. van T. Dil en M. E. Kriek. Overleden Paulus N. van Diepen, 31 jaar, gehuwd met C. M. Broersen. Ingekomen: Christina J. Neeft van Assendelft naar Julianaweg 215. Vertrokken: Geertruida J. M. Buren van JulSanaweg 198 naar Bever wijk en Augustinus J. J. Büsse van Zui dervaart 402 naar Graft. QISTERMORGEN kwamen bijna twee honderd leerkrachten bij het Open baar Onderwijs Inspectie Alkmaar, te Bergen in hotel „De Rustende Jager" bijeen, teneinde hun jaarlijkse onder wijsdag te houden. Namens de com missie van voorbereiding van de orga niserende afdeling Duinstreek opende de voorzitter, de heer J. Gorter uit Eg- mond, de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de burgemeesters van Ber gen, Limmen, St. Pancras, Ursem en Oudorp, de chef van de afd. onderwijs der gemeente Alkmaar, de inspecteur uit dezelfde inspectie, de heer G. C. Vernooy, de spreker van deze ochtend, de heer C. Rol, gemeentelijk inspec teur van het onderwijs te Zaandam en de exposanten, die van deze unieke ge legenheid gebruik maakten hun uitga ven te exposeren. rtAARNA kwam het kinderkoor Ber gen onder leiding van mevr. Morée- Dol voor het voetlicht. Begeleid op zeer kundige wijze door mej. Gees v. Dijk, vegastte dit kinderkoor ons op een aantal aantrekkelijke, fris gezon gen liedjes, gelukkig geen schoollied jes. Deze uitvoering was af: intonatie, dynamiek, uitspraak, samenzang en solopartijen waren bijna volmaakt. Het meest werden gewaardeerd: Drie Chi neesjes, het Angelus en het komische Als vader zich scheert. De dankbaar gestemde zaal was dan ook niet karig met applaus. Daarna sprak dr W. Huygens, bur gemeester van Bergen, een welkomst woord en wees op de betekenis van een onderwijsdag, het onderlinge contact der leerkrachten en de waarde der La gere School, die toch moet bedoelen de menswording van het kind en niet examentraining, waaraan de middel bare school zich noodwendig bezon digt. Spreker haalde als voorbeeld aan het onderwijs-systeem in Amerika, waar de toekomstige kantoorbediende en,professor dezelfde school doorlopen. Spreker sprak de hoop uit, dat deze dag velen verfrissende gedachten zou geven. Daarna kwam de hoofdschotel: Op voedingsproblemen in een veranderen de wereld ingeleid door de heer C. Rol. Deze spreker begon met enige defini ties te geven over het begrip opvoe ding o.a. van Salszman: opvoeding is de hulp tot innerlijke ontplooiing; Prof. Kohnstamm: opvoeding is een mens in wording te helpen; Jan Ligthart: Alle opvoeding zij gegrond op 't feit, dat een kind een geweten heeft; Daalder: opvoeding is zichzelf en anderen te doen leven naar bepaalde normen. Spreker vergeleek het beeld der op voeding met dat ener rivier, met haar stroomversnellingen, zandbanken, draai kolken, snelle en rustige vaart. Even werden aangetipt de leeftijdfazen: kleu ter, schoolkind, puber, waarvan de eerste wel de belangrijkste is: het kind voelt de moeilijkheden zelf aan, doch heeft hulp nodig. Hierin krijgen de onderwijskrachten dank zij de moder ne psychologie steeds meer inzicht. De grote vraag, die zeer beslist ont kennend moet worden beantwoord is of de leerstof en de didactiek in over eenstemming zijn met deze psychologie. De lagere school schiet schromelijk te kort en houdt te weinig rekening met millieu, aanleg, capaciteit, schoolrijp- heid en intellectuele gezinnen en er wordt nog teveel aandacht bes'teed aan schoolse prestaties. Daardoor lijden duizenden kinderen geestelijk honger en ontstaat het probleem der zitten- blijvers. jyjORGEN IS het vijf en dertig jaar geleden, dat in een openbare vergadering van de raad der gemeente Nieuwe Niedorp, door de toenmalige burgemees ter, de heer P. Koopmans, als lid van de raad dier gemeente werd geïnstalleerd de heer G. Gayaard, toen woonachtig aan de Langereis, thans in de woningbouw te Nieuwe Niedorp. Morgenavond zal in een openbare vergadering van de raad van die gemeente het feit worden herdacht, dat de heer Gayaard vijf en dertig jaar lang onafgebroken lid van de raad is geweest. Met uitzondering natuurlijk van de jaren in de bezetting. Maar dat is iets, dat buiten zijn schuld om gebeurde. de Langereis, wegens toenemende doof heid als raadslid. De heer H. Borst, ook één van de oude SDAP-ers meende dat de gelegenheid er nu was, ging op stap om handtekeningen en ziet, bij enkele candidaatstelling werd een afgevaar digde van de SDAP gekozen. Een afde ling was er nog niet in Nieuwe Nie dorp. Men was aangesloten bij de afde ling Winkel, En sedert dien heeft de heer Gayaard telkens zijn mandaat ver lengd gezien. Sedert 1919 als vertegen woordiger van de oude SDAP, sedert 1946 als afgevaardigde van de PvdA. Tot hij dan Sn September niet meer zal terugkeren, omdat hij meende, dat het nu de beurt is aan de jongeren in de afdeling om zijn taak voort te zet ten. Vijf en dertig jaar lang heeft de heer Gayaard zijn stempel gedrukt op het gemeentelijke politieke leven in Nieuwe Niedorp. De tegenwoordige generatie zal dat niet zozeer beseffen. De oorlogs jaren liggen er immers tussen. Daarna is de heer Gayaard als wethouder te ruggekomen en als wethouder spreekt men niet zo veel. Valt men minder op. Wat niet wegneemt, dat men de poli tiek der gemeente in een bepaalde richting kan stuwen. Hoe geheel anders was dat echter in de periode tussen de twee wereldoor logen. Wij hebben met de hr Gayaard over die tijd gesproken. we wisten er ook uit eigen aanschouwing en uit overlevering één en ander van. Reeds vóór 1918 had men pogingen in het werk gesteld om een vertegen woordiger van de SDAP in de raad van Nieuwe Niedorp te krijgen. Het was nimmer gelukt. De bevolking van Nw. Niedorp verkeerde destijds nog 7<i in de greep van ds Schermerhorn, dat het uitermate moeilijk was, het socialisme bij hen ingang te doen vinden. Geen verkiezing Dat wil zeggen het socialisme zo als de toenmalige SDAP het zag. Maar eindelijk kreeg de heer Gayaard daar een kans. In 1918 bedankte de heer K Wit, een speciale vertegenwoordiger van Bewogen jaren Wanneer de heer Gayaard begint te vertellen, dan krijgt men een indruk van een bewogen tijd, waarin de maat schappelijke stromingen in de raads- politiek met grote felheid tegen elkaar botsten. Een tijd, waarin men nog de gemeentelijke hoofdelijke omslag had. In Nieuwe Niedorp zonder progressie en met een aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud van f 400. Wat een pracht object om op te hameren. De tijd van het „suikerschandaal". Er is gehamerd destijds. Tot vreugde van de mensen op de perstribune. Herinnert de heer F. Butter in zijn „Westfriese schetsen" niet aan het optreden van de heer Gayaard in de raad van Nieuwe Niedorp? Schreef destijds de heer P. Trapman naar aanleiding van een sneer, die de heer Gayaard over diens wijze van verslaggeven had gemaakt, over de „grote man van de Langereisdijk?" Als we dat zo horen vertellen, over die suikeraffaire, dan komen namen naar boven van de oude Dirk Wit, die zich door Bernard Wilken liet verlei den een felle aanval te doen op Arie Visser. Wat een klank hebben deze na men voor de oudere generatie in Nieu we Niedorp! Stond er toen geen burgemeesters plaats op het spel? Wat een smadelijke nederlaag moest de heer Wilken toen incasseren. Zo erg zelfs, dat hij als raadslid bedankte, het raadslid Gayaard wethouder werd en bij de volgende verkiezingen ook de heer H. Borst zijn intrede ih de raad deed. Bezuiniging Een andere periode brak aan. De pe riode van de heer Noordijk, ontvanger van 's Rijks belastingen. De man die het beleid van de rode fractie meende te moeten critiseren. Een begrotings vergadering die tot half twee in de nacht duurde. Het einde van het rode wethouderschap. Maar geen bezuini ging bereikt. Een andere episode, waarin tal van machinaties plaats vonden en men de wethouderscombinatie D. Wit-Leegwa- ter kreeg. En steeds op de bres voor de belangen van de kleine man, het raadslid Gayaard, dikwijls ten koste van veel tijd, die hij aan zijn bedrijf moest onttrekken. Ook dat mag bij ge legenheid van zo'n jubileum wei eens gezegd worden. Dat hie-r een offer is gebracht door een man (en ook door zijn helaas te vroeg overleden vrouw), in het belang van het algemeen. Er zijn moeilijkheden geweest in het leven van de heer Gayaard. Moeilijk- Ik heb me destijds ten zeerste beijverd, aldus de heer Gayaard in het onderhoud, dat wij met hem hadden, om de heer A. Vis ser tot burgemeester van Nieuwe Niedorp benoemd te krijgen. Wij konden best met elkaar opschie ten en ik achtte' hem de juiste man op de juiste plaats. Tot we verschil van mening kregen over de plaats waar de nieuwe openbare school zou moeten wor den gebouwd. Het college van B. en W. had twee stukken grond op het oog, één van de heer Zwa german, dat te smal bleek en één van de jirma Visser, waarop nu de oude pakhuizen staan. Onze fractie deed daarentegen de oplossing aan de hand, die tenslotte door de meerderheid van de raad werd aanvaard. Het heeft mij zeer gegriefd, dat de persoonlijke verhouding tus sen de toenmalige burgemeester en mij daar zeer onder geleden heeft. Het gemeentelijk belang dient bij alles voorop te staan. heden op politiek terrein tevens. Wij denken daarbij aan de periode van de perikelen rond de gasfabriek, die ook in de afdeling van de toenmalige SDAP weerslag hadden. Maar steeds weer werden die moeilijkheden overwonnen en werd het mandaat van de heer Gayaard door de kiezers vernieuwd. Mede ook door de grote successen, die werden behaald op het gebied var> de woningbouw. Bijvoorbeeld de ,bouw van een hieuwe school, waarbij het voor stel van B. en W. om de school te bou wen op de plaats waar nu nog de be kende pakhuizen van de firma Visser staan, van de baan geraakte. Vrijdagavond zal in zaal Hees een huldigingsavond worden gehouden, uit gaande van de afdeling van de PvdA. Maar ook mensen, die over vele din gen anders denken, zullen op deze bij eenkomst welkom zijn. Wij twijfelen er niet aan, of deze zullen er zijn, omdat hier afscheid wordt genomen van een man, die onverminderd tróuw is ge bleven aan het beginsel. Een dienaar der gemeenschap. Het kind komt in een totaal veran derde en veranderende wereld Zie eens naar de gebeurtenissen in Perzië, Indonesië, het kleiirlingenVraagstuk, de ontwikkeling der achterlijke gebie den, de planeconomie, de Stichting van de Arbeid, de publiekrechtelijke licha men, de kernvorming bij fabrieken enz. Op deze achtergrond staat de worste ling voor de waardigheid van de mens en hier wordt de opvoeder, de school, aangesproken, aldus een enorme op dracht: 'in de jeugd het vuur te ontste ken, waarlijk mens te zijn. Dan wordt de school de gemeenschap, waar men niet alleen elkaar mag, maar moet helpen, waar men zijn taak opneemt, waar de functies zich ontwikkelen en de geest wordt verrijkt. De didactiek zal dan noodgedwongen scheiding moe ten brengen tussen de programma's, zodat deze niet overladen worden en elk kind het „zijne" kan krijgen. Het is middeleeuws te denken, dat iedereen alles kan leren. Spreker behandelde nog het B.L.O.-vraagstuk en kantte zich heftig tegen de zg. opleidings scholen, die hij monsters noemde. Spre ker wees er uitdrukkelijk op, dat hij slechts de route en het einddoel kan aanwijzen doch geen „recept" klaar had, om alle problemen op te lossen. Deze dag moeten we als een ge schenk zien, waarin de onderwijs krachten opnieuw gaan starten; we moeten openstaan voor elkanders in zicht want we hebben elkaar nodig, ons werk geeft ons een dagelijkse ver plichting jegens onze naaste en laadt een enorme verantwoording op onze schouders, want we leren niet alleen door, maar vooral voor onze naaste. Deze indrukwekkende rede, die ademloos werd aangehoord, maakte op allen een ontzaggelijke indruk. Schrij ver dezes met bijna 40 dienstjaren voelde zich als een blinde in een doolhof. De gedachtenwisseloing, die er op volgde, was al even interessant en werd door de heer Rol besloten met een fragment uit „De zin der opvoe ding" van H. van Praag. Bij het dankwoord van de heer J. Gorter sloten allen zich geestdriftig aan. Tijdens de koffietafel, keurig verzorgd door enige damesleden, maakte de heer Mol te Alkmaar zich tot tolk der aanwezigen door de organiserende afdeling een pluim op de hoed te ste ken voor de puike organisatie. Daarna namen de genodigden deel aan de verschillende excursies nl. naar de Hondsbosse Zeewering, de vogel- meren, de technische installaties der P.W.N., het Bio-vacantleoord en ook een natuurhistorische, alsmede een be zoek aan een schilder of schilder-etser, terwijl men ook een lezing over Vincent van Gogh kon volgen. Terecht zeide de heer Vernooy, in- specteur in de inspectie Alkmaar» dat deze dag zijn vruchten zeer zeker en overvloedig zou afwerpen. Op de raadsvergadering van 9 Juni die om half twee in het gemeentehuis te Bergen wordt gehouden, zal het on derzoek van de geloofsbrieven en de beslissing omtrent de toelating der nieuw benoemde raadsleden plaats hebben. Hierna zal een voorstel van burgemeester en wethouders ter tafel komen om een geldlening aan te gaan groot f 250.000,— tegen een rente van 3% procent. De aflossing zal plaats hebben in veertig jaarlijkse termijnen. Door de opneming van deze lening en de ontvangst van de door rijk en provincie toegezegde subsidies in de aankoopkosten van het Oude Hof, zal het totaal-,bedrag der opgenomen kas- geldleningen kunnen worden ingekrom pen tot f 150.000. Ook zal door B. en W. een voorstel worden gedaan tot verhoging van de geraamde bouw- en centrale-verwar- mingskosten van de Van Brederode- school. Wat de bouwkosten betreft dient een verhoging van f 3.500,te worden ge- sanctionneerd. Voor de Seïn„Iever" warming een bedrag van f 3.000, Voorts wil men tot aankoop overgaan van een stukje grond langs het Smalle- oad ten behoeve van de bouw van een transformatorstation door het electri- citeitsbedrijf. EXPOSITIE J. H. ROGGEVEEN De jubileum-expositie van aquarellen en bouwontwerpen van de heer J. H. Roggeveen zal wegens grote belang- stelling ook in het komende weekend te bezichtigen zijn. Voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar stond gisteren terecht een inwoner uit Egmond aan Zee, de heer J. J. G„ omdat hij op 25 Maart in een auto, komende van de Kanaaldijk, het Heiligland had willen inrijden en daarbij de bocht zo scherp genomen had, dat hij een hem uit die straat tegemoet komende wielrijder aangere den had. De fietser had een lelijke smak gemaakt en gedurende twee we ken zijn beroepswerkzaamheden niet kunnen verrichten. De officier, mr J. C. V. Meischke, eiste een boete van ƒ60,of 20 dagen. De Kamer zal over twee weken uit spraak doen. Heden heeft in de 519e Staatsloterij de trekking plaats gehad in de 4e klas se 15e lijst. Uitslag: (ongecorrigeerd) Hogere prijzen: 2.000 5699 7092 1.500 1.000 2399 400 200 1546 '2832 3668 5078 6721 8976 11925 13642 14728 16204 18G05 20404 3241 3282 6566 7119 8509 9476 11555 15601 15629 17666 1002 2065 2853 2960 3448 4054 6319 6625 6787 7559 8366 8685 9210 9703 9772 10651 11095 11236 11297 11473 14470 14496 15031 15137 15872 17246 18032 19193 19221 19676 20705 20953 20981

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3