Pries Charles mocht kijken Eeuwenoude kroninËszetel Emir van Koeweit zorgt goed voor zijn volk Feest in nachtelijk Londen In Savoy-hoéel „Bal van de Eeuw" Nog drukke dagen voor koningin Elizabeth Wijze uit het Morgenland in Parijs Heerser van het rijkste land op aarde bleef een eenvoudig mens Scholen en ziekenhuizen in plaats van bioscopen Data verzending zeepost WOENSDAG 3 JTTNT 1B53 Prins Charles mocht, gezeten tus sen de Koningin-Moeder en Prin ses Margaret een gedeelte van de kroningsplechtigheid bijwonen Het Buckingham Palace en onder de parlementsgebouwen op Westminster, gehuld in een sprookjesachtige feestviering. De sultan van Perak en de sultan van Zanzibar in hun koets na de kroningsplechtigheid TOT DIEP in de nacht duurden de feesten in de straten van Londen voort, waarbij de stemming steeds uit bundiger werd. Op Picadilly Circus Voerden enige Schotse pijpers, in hun traditionele kledij hij doedelzakmu- ziek, een zwaarddans uit, wat een luid applaus aan de samengedromde toe schouwers ontlokte. Een Schotse sol daat was de eerste, die een lantaarn paal beklom, een Londenaar wilde niet achterblijven en volbracht dezelfde tocht. Boven in de paal gezeten ledig de hij een flesje bier, waarna hij, als dank voor de toejuichingen, een twee de fles over de menigte leegschonk. De politie zag deze vorm van uitge latenheid aanvankelijk zoveel moge,- lijk door de vingers. Toen enkele feestvierders echter begonnen ver keersborden en dergelijke te vernie len, verrichtte zij een twintigtal ar restaties. Nadat omstreeks drie uur een fikse regenbui de gemoederen enigszins bekoeld had, begon de me nigte zich langzaam te verspreiden. Intussen woonde 14.000 personen in het Savoy-hotel „Het Bal van de Eeuw" bij, waarvan de baten (de toe gangsprijs was ongeveer 130 gulden per persoon) ten goede zullen komen aan de organisatie voor blindenzorg en de vereniging, die ijvert voor de aanleg van kinderspeelplaatsen. Voor dit laatste werk interesseert de hertog van Edinburgh zich sterk. Onder de gasten bevonden zich generaal Mars hall, generaal Bradley en gouverneur Warren van de Amerikaanse delegatie bij de kroning. Pijpers van alle regi menten, waarvan koningin Elizabeth kolonel is. voerden zwaarddansen uit, verder traden op Noel Coward, Mau rice Chevalier en het Sadlers Wells Ballet. H.M. de Koningin op de kroningszetel waar onder zich de Stone of Scone bevindt OOK AL IS de kroningsplechtigheid thans achter de rug, toch staat Konin gin Elizabeth van Engeland de komen de dagen nog een drukke taak te wach ten. Haar eerste officiële plicht was het uitreiken van de kroningsmedailles aan de contingenten uit het Gemene best, welke aan de kroningsplechtigheid hebben deelgenomen. Dit geschiedde vanmorgen in de tuin van het Buckingham-paleis. Hedenmiddag maakt zij een rondrit door Oost-Londen Voor de komende dagen staan dergelijke rijtoeren, waar bij zij wordt vergezeld door ae hertog van Edinburgh, door de andere delen Van de hoofdstad op het programma. Vanavond biedt de koningin een «antal van de meest vooraanstaande gasten, die haar kroning hebben bij gewoond, op het Buckingham-paleis een banket aan. Zaterdag gaat het koninklijk paar naar Epsom voor het bijwonen van de beroemde derby. Op dezelfde dag ein digt het statiebezoek van de konink lijke en andere officiële gasten. Vol gende week Woensdag viert de hertog Van Edinburgh zijn 32-ste verjaardag. De volgende dag wordt de verjaardag van de koningin officieel geviciü. <Haar verjaardag valt eigenlijk op de 21ste April.) Op 15 Juni zal koningin Elizabeth te Spithead aan de Engelse Zuidkust de grote vlootrevue gadeslaan, waaraan behalve schepen van de Britse marine ook oorlogsbodems van buitenlandse mogendheden zullen deelnemen. De vier hiernavolgende dagen zal het koninklijk paar tegenwoordig zijn bij de paardenrennen te Ascot. Op 23 Juni begint vervolgens het officiële bezoek van een week, dat koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh aan Schotland zullen brengen. (Van een medewerker) NOG VOOR TWEE, DRIE JAAR zou men in Parijs van deze gast nauwelijks notitie genomen hebben; hij zou onder de vele pro minente bezoekers uit alle landen ter wereld, die naar de Seine-stad komen, onopgemerkt ondergedoken zijn. Maar daar hij inmiddels de vorst van het rijkste land ter aarde is geworden wat niet uitsluit, dat hij gebieder is over het armste volk vormt de aanwezigheid van de sjeik Abdallah Ibn Salim as Sabah, de Emir van Koeweit, in een deftig hotel aan de Champs Elysées een gebeurtenis, waaraan men de nodige belangstelling wijdt. De Emir is met het oog op zijn gezond heid en omdat hij van plan is aan de kroning in Engeland deel te nemen van de verre Perzische Golf onder de milde hemel van Frank rijk gekomen. De Parijzenaars hebben uitgerekend, dat de Emir iedere minuut 100.000 francs rijker wordt en zien de beschikking van een vereffenende gerechtigheid daarin, dat ook een man, die zo rijk is, niet gevrijwaard is tegen de gebreken van de ouderdom en ziekte. MAAR ALS DE aankondiging, dat deze sprookjesachtig rijke man met een heel gevolg in het deftige hotel zou komen logeren, bij het personeel soms bijzondere verwachtingen gewekt mocht, hebben, dan heeft hij deze wel spoedig teleurgesteld. Eenvoudiger dan deze konmg uit het morgenland kan men niet leven de kunstwerken van de keukenchefs, die al hun fan tasie in het werk gelegd hebben, laten de hoge gast volkomen onverschillig en de lekkerste scheppingen van de Franse keuken kunnen hem niet in zijn frugale gewoonten beïnvloeden. De Emir houdt zich aan zijn eigen menu: een beetje bouillon, vis, vruchten en als drank fris leidingwater. Dat is voor de oude ober wel aanleiding om aan de wereld te gaan twijfelen. Verder imponeert de hoge gast de Parijzenaars vooral door zijn eenvou digheid en pretentieloosheid, zijn in de beste zin van het woord democratische houding, die helemaal niet bij de voor stelling past die men zich van een groot Arabisch heerser maakt. Nog aan het einde van de tweede wereldoorlog was Koeweit een van de vele Arabische Emiraten, het kleinste misschien en met zijn 15.000 vierkante kilometer woestijn volkomen oninteressant. Geen water bron, geen rivier, alleen zand en hitte, waar ongeveer honderdduizend Bedo- inen vegeteren. Over hen heerste sinds 1899 als absoluut monarch de Emir Ab dallah, die zijn Britse adviseur had. Deze bracht de Emir ertoe aan een Brits-Amerikaanse maatschappij een olieconcessie te verlenen. Na jarenlang zoeken werd de ader aangeboord en een sprookjesachtige „boom" begon. De olieproduetie van Koeweit is van 0 in het jaar 1945 gestegen tot 40 millioen ton verleden jaar. Hier hebben de En gelsen de olie, die Mossadeq hun weigerde, teruggevonden. OVER KOEWEIT en zijn heerser stortte zich nu een regen van dollars fen ponden uit. De Emir maakte er ge bruik van om zich enkele liefhebberijen te veroorloven: air-conditioning in zijn twee paleizen, jachten en dure auto's, waaronder een zeven meter lange Rolls Royce, telefoons en gouden deurknop pen. Het meeste hiervan hebben dé Amerikanen hem waarschijnlijk als kleine attentie bij zijn procenten cadeau gegeven. De Emir zelf is zeer bescheiden, hij gaat gekleed als een welgesteld koopman, hij drinkt niet en rookt één pakje sigaretten per week. De rijkdom, die hem in de schoot is gevallen, moet dienen voor de moder nisering van het land. Daaronder ver staat Abdallah: geen bioscopen, geen cabarets, geen radio, maar scholen en ziekenhuizen. Zeven jaar geleden waren er in Koe weit vier lagere scholen met 650 leer lingen, tegenwoordig zijn er 31 scholen met 75000 leerlingen, jongens en meis jes, die gratis onderricht krijgen. Sana toria voor tuberculose, tandheelkundige en vrouwenklinieken hebben uitstekend opgeleide artsen en verplegers en zor gen voor gratis behandeling. De grootste verbetering is echter in de ogen van de inwoners de filtreer- inrlchting voor zeewater, die twee mil lioen dollar gekost heeft. Vroeger moest het drinkwater met schepen uit Meso- potamië worden aangevoerd. Tegen woordig kan iedere inwoner dagelijks, als hij dit wil, 25 liter water ver bruiken. ALS EEN VERRE herinnering zijn de dagen, dat Emir Abdallah zijn tjjd verdreef met visvangst en valkenjacht. Tegenwoordig moet hij 12 uur per dag werken. Zijn bijzondere zorg geldt de verhindering van iedere vorm van corruptie, zoals deze in het gevolg van snel verworven rijkdom pleegt te ont staan, en alle andere verschijnselen, die met een zo plotselinge overgang van bijbelse voorwereldlijkheid tot de modernste techniek verbonden mogen zjjh. „Allah's zegen", pleegt Abdallah te zeggen, „die ons ten deel gevallen is, zal niet eeuwig duren. Laten we er zo goed mogelijk gebruik van maken, zolang hjj ons beschoren is!" Men behoeft dus nauwelijks te ver tellen, dat ook bepaalde andere verlok kingen, die de Seine-stad haar gasten weet te bieden, op de Emir niet de minste uitwerking hebben. Hoogheid Abdallah merkt ze niet eens op hij houdt midden in de stad, die men vroe- "ger het „Seine-Babylon" placht te noe men, zijn religieuze oefeningen, zijn gebeden en wassingen, zoals Moham med ze zijn gelovigen heeft voorge schreven. Wel toont hij belangstelling voor de architectonische schatten van Parijs, voor welker bezichtigheid hij zich in een machtige limousine met de vlag van zijn land een rode driehoek met „Koeweit" erop geborduurd door de stad begeeft. De Are de Triom- phe heeft hem zozeer geïmponeerd, dat hij het voornemen geuit moet hebben ook bij zich thuis een „Place de l'Etoile" te doen ontstaan. Ook op de renbaan van Longehamps is hjj gezien als Arabisch vorst moest hij zich wel paarden interesseren, maar bijzondere scherpe waarnemers beweren opgemerkt te hebben, dat de Emir zjjn ogen veel oplettender gericht zou heb ben op de elegante mannequins op het grasveld dan op de voor de rennen aan dravende paarden. ZOII Aalsum. 31-5 te Chlttagong Ahhe- kerk 1-6 te Colombo - Abbedijk. zo van New Vork te R'dam - Agamemnon. 2-6 van Maraca.bo te New York verwacht Alamak 1-6 van R'dam naar Hamburg Arkeldijk, 2-6 van Vlissingen via A - ArkeiaiJK, van Smgapora werpen - Adinda (t).g g.n. gapore'te Ha"phong verwacht - Algemb, ?-6P van Las Pahnas naar Antwerpen - a (W a id 2-5 te Vittoria evrwacht Am steltórén 1-6 van A'dam naar Hamburg Armella (t). 31-5 van Pladiu Amstelveen, pass. 2-6 Ouessant - Argos, 2-6 dwars Kaap Bon Av dijk, 1-6 te Bremen - Bantam. - Belawan - Bloemfontein. pass. B t. Sm! naar Teneriffe Boissevain, 2-6 te Sin gapore verwacht - Boschfontei» pass- t.6 Perim naar Aden - Barendrecht 4-8 tan Antwerpen te Port Said verwacht - Bonaire, 1-6 ISO mtjl noordoost van Bar bados - Borneo, 2-6 te Colombo - Cir rus (weerschip). 1-6 van ™haar sta tion Atl. Oceaan Cronenburgh, 1 IJmuiden te Castro - Congostroom. 1-8 van Monrovia, 2-6 te Freetown verwacht Delfland, 31-5 te Santos - Duw®ndlJ 2-6 te Carthagena verwacht - Eendracht. 4-6 te Alexandrië verwacht, pass. Malta Farmsum 1-6 van Bahk PaPan Garoet, 1-6 van Singapore - Gooiland, 1-6 van Las Palmas - Groote Beer pass 1-6 Kaap Race - Graveland. 30-5 t. Santos - Gordias, 1-6 te Tunis J*a lem. 1-6 van Man o/war Cays naar Cristo bal Hector, pass. 1-6 Ouessant naar Algiers - Helicon, pass. 1-6 ten zuiden van Scillys naar Madeira - Hoogkerk„2-8 te Cadiz - Jagersfontein. 2-6 V1is„ smgen naar A'dam - Japara (KRL). 1-8 te Damman - Java, 1-6 van Suez naar Dieddah Johan van Oldenbarnevelt, pass. 2-6 Perim naar Suez Kieldrech 1-6 van Napels naar Port Said Kota Gedeh, 2-6 te Madras Langkoeas, pass. 1-6 Guardafui. 4-6 te Djeddah verwacht Leopoldskerk, 1-6 van Muscat naar Du- bal Lemsterkerk, 1-6 van Basrah ta R'dam Luna, 1-6 van Kopenhagen te A'dam - Maasland. 2-6 van Hamburg te A'dam Mentor, 2-6 van Istanbul naar Dm - Maas. 2-6 te Malta - Maas dam 1-6 260 mijl oost-zuidoost van Kaap Race Maashaven, pass. 1-6 Wight Macuba (t), 1-6 van Miri naar Sydney "ede. 1-6 van Le Havre naar^Antwer pen Markelo, 1-6 van Ahus te Karls hamn Malvina (t). 2-6 van Wellington r.aar Dunedin - Nestor. 1-6 van Grenada naar A'dam - Noordam. 1-6 330 mill west ten zuiden van Lands End Oberon. van Puerto Plata naar Antwerpen Oot- marsum. 2-6 van New Orleans te New York verwacht - Omala, 1-6 va"fap g® naar Spezia Oranje, pass. 1-6 Kaap St Vincent naar Port Said Oranjefonte n. 2-6 te Durban verwacht Orion, pass. 1-6 Ouessant - Overijsel, 1-6 van Cochin naar Djibouti Ovula (t). 1-6 van Sura- baia naar Pladju Poseidon, pass. 1-8 Kaap Engano - Prins JohanWUlemFriso. 1-6 van Quebec Radja, 1-6 van Adam naar Indonesië - Rijnkerk, 31-5 van Tan ga naar Aden - Rijndam. 1-6 van New York te Londen Salawati. 2-6 te Douala verwacht - Sirrah (t)„ 1-6 te Madras Straat Malakka, 3-6 van Adelaide t« Perth verwacht Saparoea. 3-6 te Ant werpen verwacht - Schie, 1-6 te Alexan dnë Stad Alkmaar, 2-6 20 uur te van Holland verwacht Stad Dordrecht, verm. 2-6 van A'dam naar Setubal - Stad Schiedam, vertr. 3-6 van Londen naar Narvik - Tara, 1-6 van B dam 1* Buenos Aires - Tiba. pass. 1-6 Fernando Noronha naar Vittoria - Titus, pass. 2-6 Vlissingen Tjibodas. 1-6 van Penang naar Port Swettenham Tarakan. 1-8 van Napels naar Genua Thalatta (t), pass. 2-6 Finisterre naar Port Said Tjikwampek, 1-6 van Kaapstad naar Dur ban Veendam, 1-6 van R'dam naar Londen en 2-6 te Gravesend Water land, pass. 1-6 Kaap Frio naar Monte video Westerdam, 1-6 330 mijl zuidoost van Kaap Race - Westlandpass. 1-8 Finisterre naar Santos Wieldrecht, van Mena naar Suez Willemstad, pass. 2-6 Vlissingen - Zonnewijk, pass. 1-8 ten 500 mijl west ten zuiden van Valentia. zuiden van Bermuda Zuiderkruis, 1-6 Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden (de data waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen kaak jes, achter de naam van het schip ver meld): Indonesië, m.s. „Willem Huys*. (22 Juni): Ned. Nw Guinea, m.s. „ra- troclus" (11 Juni): Ned. Antillen, m.s, „Willemstad" (9 Juni); Surmame.s.s. Cottica" (10 Juni)Brazilië, m.s. „San ta Teresa" (6 Juni): Argentinië, Boll- via, Chili, Paraguay en Uruguay, m.s. „Alberto Dodero" (11 Juni): Australi sche Statenbond via Engeland <6 Juni) j New Zeeland via Engeland (6 Juni) Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West- Afrika, m.s. „Stiring Castte" (6 Juni) j Canada, s.s. „Rijndam (6 Juni), m.s. „Westerdam" (11 Juni). Hoewel over het toekomstige West- duitse leger nog steeds niets vast staat, heeft de Bondsregering een speciale afdeling, die de toekomstige uniform van de Westduitse soldaat zal bepalen. Op onze foto twee ontwerpen, die nog al favoriet schijnen te zijn. Links de „uitgaans uniform", rechts veldtenue

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9