Driehonderd straalvliegtuigen komen demonstreren op Soesterberg Er zijn bijna geen boeken te koop in Indonesië HHHpmI1 Prinses Anne zal mooiste edelstenen ter wereld erven Er zullen 240 parachutisten dalen De pioniers Frans soldaat stal oog van godenbeeld Fascistisch rumoer in Napels Spectaculaire NATO-demonstraties ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht Vijf-vingers-aan- een hand Melkwagen door trein gegrepen en vernield Kunst en cultuur Kapper van Dalen Deviezenschaarste verhindert echter niet de bouw van luxe bioscopen Gebrek aan interlectuelen wordt zó niet opgeheven Nisam van Haiderabad kan met zijn diamanten een zwembad vullen (Van onze speciale verslaggever) DRIEHONDERD STRAALVLIEGTUIGEN jagers en bommenwerpers uit meer dan tien verschil lende landen, zullen op 18 Juli a.s. het Lage Landje aan de zee doen dreunen, als op de vliegbasis Soes terberg de NATO-landen hun paraatheid in de lucht zullen demonstreren met de grootste wapenschouw, welke er ooit op het Westelijk halfrond is gehouden. Dat Nederland en met name Soesterberg hier van het schouwtoneel mag zijn, heeft het te danken aan het feit, dat hier veertig jaar geleden de Mili taire Luchtvaart in Nederland werd geboren en dit van 27 Juni tot en met 8 Augustus op grootse wijze zal worden gevierd. In dat gedenkwaardige jaar 1913 sta 'tte op dè vliegheide van Soesterberg de militaire luchtvaart in Nederland met de Brik van Marinus van Meel en nog drie vliegtuigen, nu veertig jaar later davert het boven diezelfde „vliegheide" van de knallen, waar Hawkers en Thunderjets de ge luidsbarrière doorbreken. Nauwelijks een jaar, nadat overste A. P. M. van Rooy heel Nederland liet neuzen in de keuken van de Nederlandse luchtmacht, gaan de hekken van de vliegbasis ivederom open. Ditmaal wordt het een feest, dat de llsy op Ypenburg, welke komt te ver vallen, en alle voorgaande verre zal overtreffen. Het meest spectucalaire zal ongetwijfeld zijn de indruk wekkende manifestatie van de NATO op Zaterdag 18 Juni, wanneer de allernieuwste vliegtuigen van de geallieerde luchtstrijdkrachten op Soesterberg zullen neerstrijken. De evolutie van de Nederlandse militaire lucht vaart is in de laatste jaren snel gegaan. Op 1 ,Juli 1948 werd door de koningin aan de Militaire Lucht vaart een eigen vlag geschonken met de versierselen van de Militaire Willemsorde. Op 27 Maart 1953 werd de'Luchtmacht Koninklijk en zelfstandig, ter- ivijl prins Bernhard inspecteur-generaal werd. De 27e Maart mag daarom wel de belangrijkste mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandse militaire luchtvaart worden genoemd, een glorierijke mijlpaal, welke staat aan het einde van de lange en moeilijke weg, die zij in de afgelopen veertig jaren heeft moe ten afleggen. DE EIGENLIJKE VIERING van het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht begint echter op Zaterdag 27 Juni in Nijmegen, met een „lucht macht-dag". De Chef Luchtmachtstaf zal dan een tentoonstelling openen, wplke de veertigjarige historie van de militaire luchtvaart in beeld zal bren gen. Vervolgens vindt in het Goffert- stadion de aanbieding plaats van de nieuwe gala-uniformen voor de lucht machtkapel. Door tal van activiteiten in verschillende plaatsen van het land heeft men de gelden voor dit geschenk bijeen gebracht. Na de watersnood heeft het centrale comité zijn activi teiten gesteld in het teken van de hulde en dankbaarheid aan de Konink Iijke Luchtmacht voor de enorme pres taties tijdens de watersnoodramp ver richt. Behalve het jubileum-geschenk zullen de gala-uniformèn dus ook een "bewijs "van hulde en dank zijn van'het Nederlandse volk aan de Koninklijke Luchtmacht voor de grote krachtsin spanning tijdens de watersnood. Nijmegen zal die dagen geheel in het teken staan van de luchtmacht. Op Woensdag 1 Juli starten van verschil lende vliegbases honderdvijftig Meteors en Harvards voor een rondvlucht boven alle provinciale hoofdsteden van Ne derland. Op diezelfde dag vindt des middags op de vliegbasis Soesterberg, bij het monument voor gevallen „vlie gers, een kranslegging plaats. Zij die het olan hebben, een krans te leggen, kunnen dit aan de overste Van Rooy, de commandant van de vliegbasis, la ten weten. Nadat op 2 en 3 Juni oud- Soesterbergers elkaar hebben terugge vonden tijdens twee reunie-dagen, vindt 's Zaterdags 4 Juni in de hal van het officiers-casino te Soesterberg de onthulling plaats van .het borstbeeld „Generaal Snijders". Dit. beeld is een geschenk van de bevolking van Soes terberg- Donderdag 16 Juni dreunt de Soesterbergse lucht reeds van de jets. want dan wordt er proef-gevlogen voor de vliegdemonstraties van Zaterdag 18 Juni. Een week later onent de Chef Luchtmachtstaf een groots opgezette luchtvaarttentoonstelling, welke twee weken zal duren. IN HET KADER van deze gebeurte- nissen gaat de Koninklijke Luchtmacht Ondanks alle tegenslagen is de Nederlandse militaire luchtvaart gegroeid. Er zijn vele feiten, die getuigen van de vaardige geest en bekwaamheid van de eerste pioniers. Daar zijn de successen van het escadrille Versteegh, de vijf-vingers-aan-een-hand in Go thenburg, de verovering van de Coupe Echard door de eerste- luitenant vlieger Schott in Zu rich, de Indië-vluchten van Van Weerden Poelman en Koppen, en niet te vergeten de meteorologi sche hoogtevluchten op IJsland in het kader van het Pooljaar 1932- 1933, waaraan de naam van de toenmalige eerste luit.-vliegcr, thaiVr comodore-vlieger J. H. van Giessen, onverbrekelijk ver bonden zal blijven. De oprichting van de toenmalige Luchtvaart-afdeling, thans Ko ninklijke Luchtmacht, is wel in hoofdzaak te danken geweest aan de vooruitziende blik en de stu wende kracht van de toenmalige Chef van de Generale Staf, de latere opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal C. J. Snijders. Hij was het dan ook, die reeds in 1911 een vlucht als waarnemer in een vliegtuig mee maakte tijdens de grote leger- manoeuvres en het behoeft geen verder betoog, dat het inzicht van deze hoogste leger-autoriteit in die dagen de doorslag moet hebben gegeven tot het besluit van de regering tot oprichting van de LVA. Generaal Snijders zorgde er voor, dat er een com- missie werd benoemd voor het aankopen van vliegtuigen, in het buitenland met het gevolg, dat ej drie Farmans werden besteld. Nog in September van 1913 nam de LVA voor het eerst deel aan de legermanoeuvres in Lochem. Van de drie Farmans was er nog slechts één vlieggereed, die werd bestuurd door Van Heyst, terwijl er nog drie andere toestellen deel namen, bestuurd door de eigenaren Van Steyn, Bakker en Van Meel. De vliegtuigen werden ingezet voor verkenning en als waarnemers fungeerden toen Walaardt Sacré, Versteegh en Hofstee. Het is goed dat begin nog even te memoreren, al was het enkel maar om recht te doen wedervaren aan de pioniers, die de eerste schreden van Neder lands militaire luchtmacht hielpen zetten. herdenken hoe veertig jaar geleden werd begonnen. Een bescheiden begin met bescheiden vliegtuigen, die hoog uit 90 km. per uur haalden. Thans ziin deze getallen vertienvoudigd en razen de jets met 950 km over de hangars Veel is er veranderd, de getalsterkte van het personeel, de. vliegtuigen, alles is vertien- en verhonderdvoudigd In 1913 vloog men met vier vliegers nu met honderden. Betaalden Walaardt Sacré, Van Heyst, Versteegh en Coblijn toen alles uit eigen zak, nu wordt er gevlogen op Rijkskosten. Intussen is de taak van de Konink lijke Nederlandse Luchtmacht een in ter-nationale taak geworden. Dit inter nationale karakter, de verbondenheid met de landen van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie, zal blijken op de 18de Juni. Engeland, Frankrijk, Amerika, Canada, België, Denemarken en waarschijnlijk ook Turkije en Grie kenland zullen dan elk het puikje van hun nationale militaire luchtvaart naar Soesterberg sturen, waar overste Van Rooy liefst honderd a tweehonderddui zend mensen verwacht. Daar zullen op Soesterberg neerstrijk ken, de Amerikaanse zes-motorige straalbommenwerper B-47, de Thun- derjet F-84, Meteors, Vampires, de Hawker Hunters, die de Nederlandse Meteors straks zullen gaan vervangen, een groot aantal Sabres F-86. De Fran sen sturen de nieuwste Jet-nachtjager Mystére, de K.L.M zorgt voor een DC-6 en de Britse luchtvaart zal zor gen. dat Soesterberg de befaamde Co- met te zien zal krijgen, het passagiers vliegtuig met straalaandrijving. HEEL DEZE indrukwekkende verza meling van vliegtuigen zal worden vergezeld van personeel en uitrusting uit de desbetreffende landen, terwijl op de ere-tribune alle grote NATO-figuren als generaal Gruenther, de opvolger van generaal Ridgway en generaal Nor- stadt aanwezig zullen zijn. Ook Ko ningin Juliana en prins Bernhard zul len de vliegdemonstraties, welke bijna vier uren uren, en onder leiding staan van majoor-vlieger J. L. Flinterman, bijwonen. Gisteravond is een melkwagen met paard van de zuivelfabriek te Dalen door een dieseltrein op een onbewaakte overweg nabij Coevorden gegrepen en totaal verbrijzeld. De bestuurder, de heer B. B., die de bussen van de grote melkrit had overgenomen en verder moest transporteren, kwam er met eni ge lichte verwondingen af, doch het paard werd gedood. Elf tijdgenoten uit Parijs in Den Haag De expositie „Elf tijdgenoten uit Pa rijs", die onlangs reeds in het Stedelijk Museum te Amsterdam te zien is ge weest wij wijdden er een bespreking aan is gisteravond in het Gemeente museum in Den Haag geopend. Deze Parijzenaren behoren tot de groep rond om de Salon de Mai en produceren overwegend abstract en non-figuratief werk. Er maken deel van uit de .Fran sen Bazaine, Bissiere, Esteve, Gischia Manessier. Pignon en Singier, de Griek Prassinos en de Nederlandse gebroe ders Van Velde. Een speciale attractie zal zijn het af springen van 240 Belgische en Neder landse parachutisten, die elkaar op de grond zullen vinden tijdens een ren- dez-vous. Drie muziekcorpsen, die van de luchtmacht, marine en Huzaren van Boreel zullen proberen boven het mo- toren-geraas uit te blazen. Van 1 tot 5 Augustus wordt een na tionale wedstrijd in formatie-vliegen gehouden, waarvoor de KNVvL een wisselbeker beschikbaar heeft gesteld. En tenslotte komen de sportvliegers op 2 Augustus in actie voor een Benelux- rondvlucht vanuit Gent. De examens, dagen, waarop de ene helft van Nederland de an dere plaagt met onmenselijk in gewikkelde vraagstukken en strikvragen, zijn niet alleen een bron van de grootst mogelijke ellende. Misschien nog overvloe diger is de humor, die op deze dagen valt waar te nemen en die helaas maar al te vaak ver loren gaat. Wat denkt u bij voorbeeld van het volgende, dat gebeurd is bij een examen voor onderwijzer, waarin het vak re kenkunde aan de orde kwam? De candidaat werd de vraag gesteld, of hij wist, wat de hoofdbewerkingen zijn. Natuur lijk weet iedere candidaat dat, op schier elk ogenblik, behalve, als de zenuwen hem parten spe len en 'hij bibbert van de exa menkoorts. Na lang nadenken luidde het antwoord ontkennend. Examinator haalt verwonderd de wenkbrauwen omhoog. Laat zijn goede hart spreken. Na tuurlijk weet de candidaat het. Maar die vervloekte zenuwen.. Hij zal hem helpen. Het is toch immers zo eenvoudig. Vermenig vuldigen, delen, optellen, aftrek ken, daar is toch immers zo'n eenvoudig ezelsbruggetje voor, zo'n hulpmiddeltje, zo'n zinnetje. Van Dalen laacht Op Antwoord. V.D.O.A. Gemoedelijk stelt hij de can didaat, of hij wel eens van Van Dalen gehoord heeft. En blik semsnel komt het antwoord: „Ja zeker mijnheer, dat is de kapper bij ons in de straat". In dit stadium van zenuwkoorts hielp zelfs geen ezelsbrug. Binnenkort zullen Sir Winston Churchill, president Eisenhower en de Franse minister-president elkaar voor een conferentie ont moeten op de Bermuda eilan den. In dit gebouw zal de conferentie tussen de Grote Drie worden gehouden. (Van onze correspondent in Indonesië) VERSCHILLENDE HOOFDPLAATSEN VAN INDONESIË hebben, van oudsher, zeer fraaie Europese boekwinkels, en na de oorlog zijn sommige daarvan nog verbouwd en uitgebreid, als verwachtte men een enorme culturele opleving. Een boekhandel als bijvoorbeeld van de firma Van Dorp te Djakarta is van zulk een reusachtige omvang, en zó modern ingericht, dat men zijns gelijke in Nederland niet vindt. Zelfs Amerikaanse bezoekers van Indonesië staan er verbaasd over. De boe- kenminnaar, die tegenwoordig deze tempels der lectuur betreedt, zal zich echter over nog iets anders verbazen en met weinig vreugde). Hij zal namelijk tot zijn verwondering ontdekken, dat hij voornamelijk lege planken en schappen rond zich heen ziet, soms opgevuld met enige Indonesische kunstvoorwerpen. En de schamele hoeveelheid boeken daarpp is naar inhoud en kwaliteit van uiterst geringe betekenis. Be halve een waarlijk armoedig voorraadje buitenlandse boeken treft hij nog een paar tafels met lectuur in de Indonesische taal aan, goedkoop van uitvoering en doorgaans voor het grootste deel bestaande uit school boekjes. Hij zal de veelbelovende boeken-toko diep teleurgesteld en meestal met ledige handen verlaten. En mocht hij er al in geslaagd zijn iets van zijn gading te vinden, dan heeft dat ene boek een zodanig diepe bres in zijn beurs geslagen, dat zijn blijdschap over deze aankoop daardoor reeds aanzienlijk moet zijn gedempt. ER ZIJN BIJNA GEEN boeken meer te koop in Indonesië. Reeds jarenlang zijn de deviezen-toewijzingen voor de import van boeken aan bepaalde beper. kingen onderhevig geweest. Maar na> dat in de eerste maanden van dit jaar in het geheel geen deviezen meer wer den verstrekt, waardoor de nog aan wezige boekenvoorraad natuurlijk vrij snel ging slinken, is die beperking nog veel groter geworden. Bovendien heeft men sedert enige tijd de boeken op de „inducementlijst" gezet. Dit komt in de practijk hierop neer, dat degeen die thans in Indonesië een boek koopt niet drie maal maar vijf en een half maal de Nederlandse verkoopsprijs moet betalen. Een gewoon rolnannetje, dat men in één avond uit leest, komt zo al gauw op de prijs van dertig tot veertig Rupiahs waar de meeste inkomens beslist niet OP bere kend zijn. Met de wetenschappelijke werken is het iets beter gesteld: hiervoor ligt de prijsverhouding van 14. Maar ook dat is nog duur. Overigens zijn de boek winkels in de loop van dit jaar echter zó schaars uit de deviezenpot bedeeld, dat men de meeste boeken hier tóch niét krijgen kan. Hierbij zij, ter voor koming van misverstand, aangetekend dat het hierbij niet alleen of in de eer ste plaats om Nederlandse boeken gaat. Lectuur in andere Europese talen, of Amerikaans, is minstens even moeilijk of nog schaarser fe vinden. En met de tijdschriften is het van hezelfde laken een pak. DE SITUATIE IS nu dus zo dat in dit jonge land, dat niet alleen naar eco nomische maar niet minder naar intel- (Speciale berichtgeving) DAT DE ONLANGS OVERLEDEN KONINGIN Mary een reusachtig vermogen heeft nagelaten, maakt op de openbare mening in Engeland minder indruk dan de glans stukken van deze erfenis, die op 40 a 45 millioen gulden worden geschat: de diamanten en edelstenen, waaronder enkele wel heel sterk tot de verbeelding moeten spreken, zoals de „Cullinan", de grootste diamant, die ooit gevonden is. Hij werd in vier stukken verdeeld en twee daarvan kwamen in de kroon van koningin Mary. In tegenstelling tot de beroemde „Koh-i-Noor", die een bestanddeel van de kroonschat vormt, was de Cullinan persoonlijk eigendom van de koningin. Edelstenen van deze grootte en van een dergelijke waarde kan men niet elke dag dragen; een stuk van de Cullinan droeg de koningin, in een broche gezet, voor het laatst in het openbaar bij het huwelijk van haar kleindochter Elizabeth met de Hertog van Edinburgh. HOEWEL MEN nog niet weet, hoe de overleden ko ningin over haar vermogen heeft beschikt, neemt men toch als zeker aan, dat haar achterkleinkinderen, Prins Charles en Prinses Anne, tot haar belangrijkste erfgena- namen zullen behoren. Zo doende zullen de mooiste diamanten ter wereld wel aan de nu twee en een half half-jarige prinses Anne ko men. Het zijn ongeveer 3 stenen, die In de loop van de tijd herhaaldelijk van eigenaar veranderd en van de ene beroemde hand in de andere overgegaan zijn: ze hebben toebehoord aan Catharina de Grote, Kardinaal Mazarin, Lodewijk XIV, Koningin Victoria van Engeland, Na poleon, Keizerin Eugénie, In dische Nabobs zoals de Ni zam van Haiderabad, de Ma- baradja van Lahore of de Gaekwar van Baroda. Daarnaast zijn er ook ste nen, zoals de „Regent", die in het bezit zijn van een museum, bijvoorbeeld het Louvre. Een speciaal geval is de Nizam van Haiderabad, die, volgens een uitlating van Aga Khan, zoveel diaman ten bezit, dat hij er een zwembad mee zou kunnen vullen. Zijn collega van Ba roda is de eigenaar van vier beroemde stenen, o.a. de „Keizerin Eugénie", die Na poleon III aan zijn gemalin als huwelijksgeschenk had gegeven. Eens had hij de kroon van de heerser aller Russen gesierd, was toen door Catharina II aan haar gunsteling Potemkin ge schonken en door deze ver kocht. De Gaekwar van Ba roda bezit ook de steen, die „Grote Dresden" genoemd wordt, een eigrote diamant, die ongeveer honderd jaar geleden in Brazilië gevonden werd, de „Jehan Akhbar Sjah", en de grootste steen uit Brazilië, de „Ster van het Zuiden", die oorspronkelijk 255 karaat woog. DE „BLAUWE HOPE" bevindt zich nog steeds in de Verenigde Staten; hij dankt zijn naam aan de Croesus die zich op blauwe stenen gespecialiseerd had. Tot de Hope-verzameling be hoort ook de „Blauwe Ta- vernier", die evenals zovele andere beroemde stenen af komstig is uit de schat van de Franse kroon. Lodewijk XIV had de „Hope" en de „Tavernier" uit Indië ver worven. Beide stenen werden tijdens de revolutie gestolen. Van de Hope wordt beweerd, dat hij ongeluk brengt en hij moet tegenwoordig in de safe van een Amerikaanse juwelier liggen, waar hij geen onheil kan stichten. Fantastisch klinkt de ge schiedenis van de „Sancy", die in 1892 door Astor werd gekocht. Niemand weet waar deze steen vandaan komt. Bekend is alleen, dat zijn eerste eigenaar Karei de Stoute was, die in zijn oren twee buitengewoon grote diamanten droeg. Toen de hertog in de strijd sneuvelde, wilde een Zwitserse soldaat de twee diamanten wegne- men, maar hjj twijfelde aan de echtheid, omdat ze zo groot waren. Daar hjj wel eens gehoord had, dat de diamant de hardste steen is, sloeg hjj er met een hamer op, waarbij de ene diamant tot poeder uiteenviel. De andere nam hjj mee. Het was de Sancy. Diamanten hebben hun ge schiedenis. Ze verdwijnen wel eens voor lange tijd, om dan plotseling weer in een koningskroon, aan een tur ban of in de brandkast van een grote juwelenhandelaar te voorschijn te komen. Er zijn ook gevallen als dat van de „Pigott", genoemd naar een gouverneu- van Madras in de 18e eeuw, die de steen aan Ali Pasja ver kocht. Deze schonk de Pigott aan zijn vriendin, die hem ontrouw werd, waarop de ongelukkige minnaar de steen liet kapotslaan. ENKELE historische dia manten moeten zich achter het IJzeren Gordijn bevin den, zoals de grote rechthoe kige „Sjah van Perzië, de „Poolster" en misschien ook de „Orlow". Deze „Orlow", die de grote Catharina van een van haar gunstelingen ten geschenke kreeg, was afkomstig uit In dië, waar hjj, rond eigropt, in een tempel van Lahore het ene oog van een goden beeld vormde. Een Frans soldaat, die de steen wilde stelen, slaagde erin de tem pelpriesters te bedriegen, doordat hij belangstelling voor hun godsdienst veisde. Twintig dagen lang moest hij voor het beeld bidden, eer hij het kon wagen de ene steen te stelen. Voor de tweede had hjj geen tjjd meer hjj moest vluchten en verkocht zijn buit voor 50.000 francs aan een Brits kapitein; deze verkocht hem voor het zesvoudige aan een Londense handelaar, van wie hjj toen door Vorst Orlow gekocht werd. De Sjah van Perzië bezit enige kostbaarheden, zoals de enorm grote, rechthoe kige „Daria I Nur". In de Egyptische kroonschat be vond zich op het laatst nog de „Pasja van Egypte". Maar andere beroemde stenen zijn spoorloos verdwenen, zoals de „Grootmogol", die het eigendom was van de groot vizier van Golconda en die bij de belegering van Delhi door de Engelsen verdween. Ook de witte „Tavernier" is niet meer te voorschijn ge komen sinds de Franse kroonjuwelen gestolen wer den. De beroemde stenen zijn niet meer, zoals vroeger, in omloop, toen ze nog door de monarchen gebruikt wer den om als onderpand voor leningen te dienen. Iectuele ontwikkeling streeft, en dal op dit gebied een enorme achterstand heeft in te halen, vrjjwel geen boeken te krijgen zijn. Wat het land nu zelf op dit gebied produceert mag nauwelijks naam heb ben. Er zijn geen auteurs van belang, geen beroemde of bekende weten schapsmensen die iets te zeggen heb- ben. De uitgeverij is slecht georgani- seerd. De drukkerijen zijn ternauwer- nood op dit werk ingericht. Men moet natuurlijk toegeven dat hier in zeker opzicht sprake is van bit tere noozaak. De deviezen-voorraad van het land is in de laatste jaren steedi zwakker geworden. De import-beper kingen van thans heeft de Indonesisch! Overheid niet tot haar genoegen inge voerd. Zolang de export-productie doe allerlei oorzaken een dalend peil verf» toont, bestaat er ook weinig hoop op een spoedige verbetering. Aan de andere kant zijn er verschel denen, en niet de domsten en de slecht* sten, die zich wel eens afvragen of me# het mes niet al te diep in de hóeken- deviezen gezet heeft, terwijl het mei de import van verscheidene zaken uit de luxe categorie misschien best een beetje minder kon. Wanneer men in de hoofdstad van een arm en verarmend land in steeds groter aantal weelderige limousines ziet rijden, van de meest kostbare merken, en tegelijkertijd de boekwinkels ledig zijn, moet er op de een of andere manier Iets-" mis zijn. INDONESIë- HEEFT zelf nog slechts weinig scheppende en inspirerende bronnen op wetenschappelijk en cultu reel gebied. Het moet zijn kennis voor het grootste deel van buiten krijgen. Er bestaat onder de jongere, leergierige Indonesische generatie een grote drang naar ontwikkeling en verruiming van de blik, zowel op wetenschappelijk als op cultureel gebied. Aan deze dorst kan nu vrijwel niet voldaan worden. Dit valt te meer te betreuren wanneer men bedenkt hoe juist die jongere ge neratie voor dit land meer dan waar ook de hope der toekomst iu. Het schreeuwend gebrek aan intel lectuelen vormt een der voornaamste oorzaken van de wanorde, welke men hier nog in velerlei opzicht aantreft; en waarover men niet zo bedroefd noch verbaasd zou behoeven te zijn, wanneer het maar vaststond, dat een nieuw en jong geslacht gereed staat om de vele bressen van kennis, inzicht en deskun digheid over een bepaald aantal jaren te dichten. DE LEGE BOEKWINKELS in Indo nesië zijn niet alleen een onaangenaam verschijnsel voor de hier nog werkende t Nederlanders, die tóch al zo weinig# vertier en afleiding hebben, dat zij eer-,' goed boek node missen kunnen. Het vér schijsel en zijn consequenties zijn va' ernstiger aard. Er wordt enorm veel geld uitger ven aan het bouwen van nieuwe bid' copen in Indonesië, en het ene droom paleis overtreft het andere in weeld' en kostbare outillage. Er is in een be- trekkelük kleine stad als Medan, dal a! een stuk of zeven bioscopen telt, kort geleden weer een nieuw film-paradiii geopend, waar men zelfs over „air-con- ditioned" loges beschikt. Dit alles kost handenvol deviezen, evenals de honderden meestal Ameri kaanse films, die hier wekelijks worden geïmporteerd, en waarvan men kan le ren lasso-werpen, van de heup schie ten, paardrijden en nog tal van andere nuttige zaken, maar juist niet d i e din gen die dit land thans voor zijn nabije toekomst van node heeft. De ledige gapende planken van de boekwinkels vormen een teken en een waarschuwing, waarvan men slechts hopen mag dat zij, b|j de vele proble men die dit land het hoofd moet bie den, niet onopgemerkt zullen blijven. Het is natuurlijk prachtig het anaipha- betisme te bestrijdenMaar als er straks toch geen boeken meer zün Woensdagavond heeft zich in i" centrum van Napels een ernstige sing voorgedaan tussen neo-fascist en politie. Ongeveer vijf en zestig P) sonen, w.o. tien politiemannen, li«r verwondingen op. Na verkiezing-1;', monstraties probeerden 10.000 h';, van de neo-fascistische „Sociale Be' ging" een (verboden) optocht te meren. De politie kwam echter Wfj. Leide. De betogers wierpen een WJ cade op, vanwaar zij de politie, w lige voorbijgangers en auto's me'. nen begonnen te bekogelen. UiteW°.. lijk gelukte het de politie de deW0 stranten uiteen te drijven.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6