rttti Prof. mr Meyers gaf de Tweede Kamer college De toeristenstroom neemt ieder jaar toe I Niet alle afdelingskampioenen worden Zondag bekend ZFC gaat voor eigen publiek Oosterparkers te lijf SCHEEPVAARTBERICHTEN Italië Zondag ter stembus I od verdienen us op de len te Wormer HAKKEN f 5.5O MLk ige Eerste acht conclusies van het nieuwe B. W. thans besproken Argument contra gevoel „De Ommelanden" Handelmij Semarang vroeg faillissement Op 19 Juni voor de rechtbank Man te Schardam door trein gegrepen Méér fruit en groenten naar West-Duitsland Jaarvergadering ANVV De vreemdelingen brachten in 1952 114 millioen aan deviezen binnen Zeeland staat weer open voor vacantiegangers Kraakcatalysator-fabriek geopend ADO MORGEN NAAR' DE DERDE KLASSE BOITEUXEN JANY NAAR TILBURG Joegoslaven voetbalden gelijk tegen Turkije Middelbare Meisjesschool, Bergen ,Pinza' met Richards favoriet voor derby De Gasperi zal winnen Geldzui vering leidt tot wanhoopsdaden ZATERDAG 6 JUNI 1953 die de Lagere School gelegenheid een ijdens de studie wordt laid. Na afloop van de 1 diploma uitgereikt. 1 Sept. 1953—1 Sept. Personeelsafdeling van tens alle gewenste in- N V. WORMER HAKKE? f 5 50 >or on> niet worden aangenomen FENSTRAAT, ALKMAAR ijks handwerkschoenmakerfl) ZONNESCHERMEN 4 BATENBURG <«.d.n 1348) p 76-78 Tel. 2505 MAAR 9 verpakkingen, ook ter wereld, Uw adres EL. 2639 DEN HELDER (Van onze parlementaire redacteur OPNIEUW WAS HET voor hen, die belangstellen in ingewikkelde juridische vraagstukken, gistermiddag buitengewoon leerzaam de beraadslagingen in de Tweede Kamer te volgen. Op onnavolgbare wijze gaf bier de raadsadviseur voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek, prof. mr E. M. Meyers, een soort van privatissimum voor zijn oud-studenten en cndere kamerleden. En keer op keer moest men als toehoorder tot de conclusie komen, dat wel velen opgewekt zich voor het examen meld den, maar dat slechts weinigen deze vuurproef konden doorstaan. ]")IT bleek al direct bij de voortzet- ting van de beraadslaging over de eigendomsoverdracht tot zekerheid. Met klem van argumenten toonde prof. Meyers de noodzakelijkheid aan om hier publiciteit aan te geven: onder meer zou het een inbreuk op een al gemeen rechtsbeginsel zijn zonder pu bliciteit voorrechten op een boedel aan derden te verlenen. Tegenover deze ju ridische argumenten kon de Kamer weinig anders stellen dan: het is voor ons een gevoelskwestie; publiciteit zou zo'n geweldige rompsslomp geven. Voorzitter Kortenhorst stelde dan ook voor de beraadslagingen te schor sen teneinde er nog eens rustig over te kunnen nadenken. De Kamer dacht er echter bij monde van prof. Oud (VVD) anders over en besliste, dat er Woens dag zender verdere discussie over zal worden gestemd. Op een vraag van prof. Gerbrandy (AR) had prof. Mey ers tevoren nog te kennen gegeven, dat hij eigenlijk geen kans zag zonder publiciteit tot een behoorlijke regeling te geraken. Ook over de resterende vijf conclu sies ontspon zich nog een opgewekt debat, dat de gehele middag voort duurde. I Aan de orde kwamen onder meer de vraagstukken van de handelszaak, de erfpacht, en de bewindsoverdramt onder levenden en aanwas. Inzake laatstgenoemd vraagstuk wees prof. Meyers er op, dat de regels voor de aanwas, zoals deze in de provincie Zeeland gelden, buiten het B. W. val len, daar het hier om bijzondere per sonen toekomende wetten van oudere datum gaat. Daarom zou de aanwas bij een eventuele indijking daar tot heel veel moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Hij achtte in de toe komst een regeling terzake dan ook zeer nodig. Woensdag zal de Tweede Kamer nog over enkele conclusies en de daarop ingediende amendementen stemmen. Verplichte immunisatie der burgerbevolking in studie Op het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid wordt overwo gen, of buitengewone omstandigheden een voldoende rechtvaardiging kunnen zijn voor het opleggen aan de burger bevolking van een verplichte immuni satie tegen paratyphus en dyphterie. Deze aangelegenheid is echter nog in een zeer voorbereidend stadium. Ad viezen hierover hebben de minister nog niet bereikt. DE faillissementsaanvrage van „De Ommelanden" te Groningen blijkt afkomstig te zijn van de Sema- rangse Handelsmaatschappij, wel ke reeds vele maanden geleden van „De Ommelanden" een bedrag van 102.000 heeft geëist als schadevergoeding voor een partij ontvangen ondeugdelijke eondens- melk. Deze zaak is echter steeds getrai neerd, mede tengevolge van de steeds wisselende leiding van het bedrijf. Daar inmiddels is gebleken, dat een deel der condensmelk toch nog ver koopbaar is, is de eis van de Semarang- se Handelsmaatschappij verminderd tot f 51.000. Bevreesd voor de jongste pu blicaties over „De Ommelanden" met betrekking tot de credietwaardigheid van deze fabriek en de boeten, welke de ANAB heeft gesteld en welke het millioen reeds overschreden, heeft men nu het faillissement van „De Omme landen" aangevraagd. Op 19 Juni zal het faillissementsrequest door de recht bank te Groningen in behandeling wor den genomen. Diamanten vereniging EHBO werd „Koninklijk" De Nederlandse vereniging EHBO heeft gisteren ter gelegenheid van haar diamanten jubileum van Koningin Ju liana, haar beschermvrouwe, het prae- dicaat „Koninklijk" gekregen. Gistermiddag is op de onbewaakte Overweg te Schardam, in het traject HoornPurmerend, een dodelijk on geluk gebeurd. De zes en zeventig jarige B. Huigen uit Beets passeerde op zijn fiets de overweg toen op enige tientallen meters afstand de die- seltrein, welke om één uur twintig uit - Hoorn vertrekt, naderde. De bestuur- der gaf enige malen signaal, doch de 4 .heer Huigen was zo verbouwereerd, dat hij midden op de overweg bleef - staan. Hij werd door de trein gegrepen en kwam in het uitwateringskanaal j van de Beemster ringvaart, dat naast de overweg loopt, terecht. Omwonenden, die het ongeluk had den gezien, wisten het deerlijk ver minkte slachtoffer uit het water te halen. H. was bewusteloos en hoewel er nog enige tijd kunstmatigeg adem haling werd toegepast mocht dit niet meer baten en overleed hij ter plaatse. De reeds enige malen verhoogde bedragen voor de invoer van groente en fruit uit Nederland zijn door de Westduitse autoriteiten heden op nieuw verhoogd en wel met vijf mil lioen D.M. voor fruit en met tien mil lioen D.M. voor groente. melkpoeder voor hongerend INDIA Op 13 Juni zal de intendance van het Nederlandse Roode Kruis voor de hon gerende bevolking van de Deccenhoog- vlakte in India een partii vollemelk poeder, bestaande uit 75 dozen a 24 blikjes verzenden. I)E TOERISTENSTROOM NAAR NEDERLAND was in 1952 weer aanzienlijk groter dan in vorige jaren. Het aantal overnachtingen steeg in verhouding tot 1951 met bijna 22 procent tot 1.321.038 en deze vreemdelingen brachten met elkaar voor 114 millioen gulden aan deviezen in het laatje. Daarnaast gaven zij nog ongeveer twintig millioen aan vervoerskosten in ons land uit. De dollartoeristen kwamen wat hun aantal betreft in de eerste plaats, na hen kwamen de Engelsen, dan de Belgen, de Scandinaviërs, de West-Duitsers en de Fransen. Dit alles werd opgemerkt in het jaarverslag 1952 van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, welke gisteren in Huis ter Duin te Noordwijk haar jaarvergadering hield. IJIT dit jaarverslag blijkt voorts, dat de Nederlandse toeristen in 1952 nog minder geneigd waren tot verteren dan voorheen. Dit was bij de buitenlandse gasten niet zo zeer het geval. De pro paganda voor vacantiespreiding in het binnenland heeft nog steeds niet vol doende doorgewerkt. De A.N.V.V. be raadt zich over spreidingsmogelijkhe- In de haven van Kiel is men drukdoch uiterst behoedzaam bezig met de berging van het wrak „Wally Faulbaum". Dit schip, dat een grote lading mu nitie vervoerde, werd in 1945 door een geallieerd bombarde ment vernietigd. Zevenhonderd bommen zullen verwijderd moeten worden, alvorens men tot afbraak kan overgaan. den om- de bestaande hotelcapaciteit beter te benutten. In het lopende jaar wordt onder nor male omstandigheden nog meer bezoek verwacht dan in 1952. Engelsen, Duit sers en Denen krijgen meer reisdevie- zen. Van uitbreiding van het binnen landse toerisme heeft men, gezien de verminderde koopkracht en de druk kende belastingen weinig verwachtin gen. De voorzitter, staatsraad mr dr Th. N. Deckers, wees er op, dat de ANVV meer en meer het instituut wordt, dat aanzienlijk bijdraagt tot de deviezen- inkomsten van ons land. Hiertegenover staat slechts een millioen aan uitgaven. De voorzitter hoopte, dat het inzicht in de betekenis van het werk van het ANVV nog meer zal groeien.. De voorzitter van de Provinciale Zeeuwse VW, mr J. Moolenburgh, be streed de opvatting, dat Zeeland door de ramp voor toerisme zou zijn uitge schakeld. De situatie is, behoudens Schouwen, het uitvallen van de veer- verbinding Kruiningen-Perkpolder en de omweg bij Kruiningen-Zuid op Zuid Beveland, weer geheel zoals vroeger. De minister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra, heeft gistermorgen op de terreinen van het fabriekscom plex der Kon. Zwavelzuurfabrieken v.h. Ketjen N.V. te Amsterdam-Noord een nieuwe fabriek geopend voor de vervaardiging van kraakcatalysalor voor olie-industrie. De bouw van deze fabriek betekent een vergroting van het Nederlands producten-assortiment voor de export. Reeds volgend iaar zal een verdubbeling van de capaciteit van de fabriek kunnen worden verwezenlijkt. (Adv. Ing. Med.) HET IS NOG LANG NIET ZEKER, dat op de laatste normale cumpetitie Zondag voor de eerste klassers alle vier de afdelingskam- pioenen bekend zullen worden. Waarschijnlijk zal alleen in afdeling C, waar Sparta een punt voorsprong heeft op Willem II, de beslissing val len. Waarschijnlijk zullen in 1D Eindhoven en PSV gelijk eindigen daar wij van deze clubs overwinningen mogen verwachten op resp. Bleyerheide en DHC. In IR kunnen zich nog vele verwikkelingen voordoen. Met geen mogelijkheid is op dit moment met zekerheid te zeggen welke ploeg uit deze afdeling straks mag uitkomen in de competitie om het landskampioenschap. JJet is in het geheel niet denkbeeldig dat Heerenveen de uitwedstrijd te gen Haarlem verliest en dat Vitesse op eigen terrein hetzelfde lot ondergaat in de ontmoeting tegen AGOW. Als dat inderdaad mocht gebeuren en Storm vogels de punten thuis houdt tegen Elinkwijk, eindigen Heerenveen. Vites se, Stormvogels en Haarlem ieder met '36 punten, zodat dan nog -een halve competitie noodzakelijk wordt. Natuur lijk zijn er ook nog andere mogelijk heden waarmee rekening dient te wor den gehouden. Een daarvan is dat Hee renveen van Haarlem verliest en Vi tesse een of twee punten op AGOW verovert. In dat geval eindigen de Arn hemmers met een punt voorsprong. Het is niet waarschijnlijk dat Sparta tegen Excelsior in moeilijkheden zal komen. Willem II zal dan als van VVV wordt gewonnen, juist één punt te kort komen om zich andermaal kampioen te mogen noemen. 7wolse Boys kan zich in veiligheid "brengen door voor eigen publiek van Ensehedese Boys te winnen. Die kans is echter niet zo groot, zodat ook hier nog een verlenging mogelijk is als Frisia Heracles on 'n afstand kan hou den. Maurits heeft aan één punt vol doende om aan alle onzekerheid in de lagere regionen van ID een einde te maken. Hoewel een uitwed strijd tegen ADO op het programma staat heeft de ploeg uit Lutterade o.i. een redelijke kans daar de Hagenaars, sinds zij voor de titel werden uit geschakeld, als een kaartenhuis zijn ineengestort- TEC wordt dan het kind van de rekening met het gevolg dat Tiel ziin beide eerste klassers weer kwijt zal ziin. Promotie JN DE PROMOTIECOMPETITIE voor de eerste klasse kan ZFC zich niet voor de tweede maal de luxe van een gelijkspel permiteren. Dat zal, geloven wij niet nodig zijn ook, «taar Oosterparkers een bezoek komt brengen. Wij menen dat de Zaandam mers redelijke kansen op de volle winst hebben, zeker als zij de zenuwen in het eerste treffen van deze belang rijke competitie zijn kwijt geraakt. In de B-afdeling speelt DHC op eigen ter rein tegen DFC. de ploeg die vorige week een gelijkspel bevocht tegen Volendam. Er is een oponthoud ontstaan in de promotiecompetitie voor de derde klas se. De KNVB heelt zieh. nadat de wedstrijd HSV-Monnikendam was ge speeld, gerealiseerd dat RKAFC nog Alhoewel de Franse zwemploeg voor de landenontmoeting Nederland Frankrijk, die op Zondag 26 Juli te Tilburg wordt gehouden, eerst veer tien dagen vóór dit tijdstip definitief zal worden samengesteld, heeft de Franse Zwembond de K:N.Z.B. laten v/eten, dat bij de heren in ieder geval Bozon, de wereldrecordhouder op de 100 meter rugslag, Boiteux, jany, Blioeh, Minville en Padou Jr van de partij zullen zijn. Bij de dames zullen Odette Lusien en Mady Moreau, die te Helsinki bij het schoonspringen de zilveren mdeaille behaalde, o.m. de Franse kleuren verdedigen. In het nieuwe gemeentelijke zwem bad zullen tribunes worden gebouwd, die aan 3000 toeschouwers zitplaatsen bieden. De te Istanboel gespeelde voetbal wedstrijd tussen Turkije en Joego slavië is in een gelijkspel 22 geëin digd. Met rust hadden de Joegoslaven met 10 de leiding. TOELATINGSEXAMEN 18 Juni te 13 uur in het schoolgebouw, RONDE LAAN 35. Spreekuren Directrice voor aanmeldingen en inlichtingen Ma., Wo. en Vr. van 3%4'A aan schoolgebouw Tel. 2625, buiten school uren 2154. «Advertentie ing ivieu.) Aagtekerk, 4-6 n.m. te Port Said Ak- krumdijk, 5-6 v.m. van Sydney te Bris bane Alkaid, 4-6 te Rio de Janeiro Alpherat, 5-6 te Las Palmas Arends- kerk, 5-6 te Manilla Averdijk, 5-6 van New Orleans te R'dam Axeldijk, pass 4-6 ten oosten van Bermuda naar Le Havre Alchiba, pass. 4-6 Fernando No- renha nfear St Vincent Alchone, 4-6 te Montevideo Alphard, 5-6 van St Vin cent (KV) naar Recife Argos, 6-6 te Lissabon verwacht Arundo, 5-6 te Huil Barendrecht (t), 5-6 in Golf van Suez Bacchus, 5-6 van Port au Prince te A'- dam Bali, 5-6 van Singapore te Pladju verwacht Bengkalis, pass. 4-6 Pantel- laria. Biliton, 5-6 te Lorenzo Marquez verwacht Caltex Pernis t)5-6 van Sidon naar R'dam Ceronia (t), 5-6 te uorenzo Marquez Delft, pass 4-6 Flores Duivendrecht, pass. 4-6 n,m, Keywest Duivendijk, pass. 4-6 Balboa naar An geles Dalerdi.ik, 4-6 te Chemains (bij Vancouver) Eos, pass. 4-6 Finisterre Gaasterland, 4-6 van Rio Grande naai ttajai Gooiland, 7-6 van Zuid-Amerika te A'dam verwacht Groote Beer, 4-6 van R'dam te Montreal Hector, pass 4 6 Gibraltar naar Algiers - Helicon. 4-6 n.m. te Madeira verwacht Hoogkerk, >pass. 5-6 Finisterre naar Antwerpen Hydra, 5r6 van Antwerpen te A'dam Hera, 5-6 v.m. te Porto Cabeilo Java, 4-6 van Djeddah naar Djibouti Jupiter, 4-6 van Middellandse Zee te R'dam Johan van Oldenbarnevelt, 5-6 van Suez- Kanaal naar Port Said Jupiter 5-6 van Middellandse Zee te A'dam Kota Gede, 4-6 van Madras naar Calcutta Lim burg, 1-6 van Los Angeles te Portland (Oreg.) Laertes, pass. 4-6 Ceylon naar Penang Langkoeas, 4-6 n.m. van Djed dah naar Singapore Lekhaven, 4-6 van Brisbane naar Melbourne Lekkerkerk, pass. 4-6 Gibraltar naar Marseille Leu- vekerk, 5-6 te Aden verwacht Luna, 5-6 van A'dam naar Middellandse Zee L.utterkerk, 5-6 te Port Said Marken 5-6 van Threerivers te R'dam Mitra t), 4-6 van R'dam naar Stavanger Modjokerto. 5-6 te Port Said verwacht Maasland, 4-6 van A'dam naar Z.-Amerika Merwede, pass. 5-6 Vlissingen naar Hamburg Metula (t), 2-6 van Sydney ifr New Castle Nieuw-Amsterdam, 4-6 v'an Southampton Noordwijk, 2-6 van Baltimore te Havanna Omala (t), 4-6 van Spezia naar Malta Oranje, 5-6 te Port Said Orion, 4-6 van A'dam naar Hamburg - Papendrecht (t). 4-6 van Suez naar, Mena el Ahmadi Prins Willem V, 5-6 van R'dam naar Chicago Raki, 5-6 te Djeddah Rondo, 4-6 van Oost- Afrika te A'dam Rijndam, 4-6 van New York te R'dam Rijnkerk, 5-6 te Aden verwacht Salatiga, 30-5 van Ta coma te Portland (Oreg.) Sarangan, 2-6 te Los Angeles Schie, 5-6 van Alexan- drië te Beyrouth Sibajak, verm. 7-6 10 uur van Wellington naar Sydney Sing- kep, pass. 4-6 Miami naar Charleston Saparoea, 4-6 van Antwerpen naar A' dam, pass. Vlissingen Soestdijk, 3-6 van Norfolk te Mobile Stad Alkmaar, 5-6 van R'dam naar Golf van Mexico Stad Maastricht, 4-6 van Lulea te Vlaar- dingen Stad Breda, 4-6 van R'dam naar Montreal Stad Dordrecht, pass. 4-6 Ouessant Straat Banka, 4-6 van Lo renzo Marquez naar Durban Tarakan, 4-6 n.m. van Genua naar Marseille Iawali, 4-6 te Port Said Ternate, 4-6 van Port Said naar Genua Tero, 5-6 van Mozambique te Beira verwacht Tiba, 5-6 te Vittoria Tomini, 4-6 van R'dam te Singapore verwacht Taria (t), 5-6 van Miri te Singapore Tamo 4-6 van Rosari, 5-6 te Buenos Aires ver wacht Utrecht, 4-6 te Honolulu ver wacht Van Linschoten, pass. 4-6 Vlis singen naar Antwerpen Waterland, 5-e te Montevideo verwacht Westerdam 4-6 580 mijl west van Scillys Woens drecht, 5-6 van Tripolis naar Heysham Zaan, 4-6 van Toppila te Zaandam Zui- derkruis, pass. 4-6 Kaap Race. een protest had lopen. De ontmoeting Monnikendam-HSV werd daarom uit gesteld en men gaat nu eerst, wat laat overigens, het protest van RKAFC .be handelen. Als de Alkmaarders dat pro test winnen, zal een beslissingswed strijd tussen Monnikendam en RKAFC noodzakelijk worden om uit te maken welke ploeg aan de promotiecompetitie mag deelnemen. ADO heeft aan één punt in de wed strijd tegen J.H. Kwartier voldoende om naar de derde klasse te promove ren- Daar de Heemskerkers hun eerste wedstrijd met 5-1 wonnen, kunnen wij J.H.-Kwartier hoegenaamd geen kans geven. Ook Animo is naar onze mening kansloos. EHS won voor eigen publiek met 4-0 en moet in de uitwedstrijd toch op zijn minst een gelijkspel kun nen behalen. In 4A wordt de laatste competitie wedstrijd gespeeld. USVU brengt een bezoek aan Texel, waar zonder grote belangen, om de punten zal worden ge streden. De derby van Epsom, de 173e van de lange reeks, trekt ditmaal nog meer belangstelling dan in vorige ja ren. Want deze race, die in 2 Vï mi nuut beslist zal worden, valt eigenlijk nog in het kader van de kronings feesten en daarom verwacht men een enorme toeloop van publiek. De derby staat open voor driejari gen, die elk bijna 57 kilo zullen dra gen. De afstand is 2143 meter. Mo menteel is het paard „Pinza" van sir Victor Sassoon met 9/2 favoriet. Het paard zal bereden worden door de beroemde jockey Sir Gordon Richards die aan 27 derby's heeft deelgeno men zonder er ooit één te hebben gewonnen. Een zege in de derby is ongeveer de enige eer op paarden- sportgebied, welke tot nu toe aan Richards ontgaan is, en mocht hij dit maal de race winnen, dan zal hem on getwijfeld een geweldige ovatie wor den gebracht. Ook Maureen Connolly naar Noordwijk Het staat thans vast, dat aan de ten- nis-exhibitie, die op Zondag 5 Juli te Noordwijk zal worden gegeven, ook Maureen Connolly en Julia Sampson zullen deelnemen. Doris Hart en Shir ley Fry hadden reeds toege2egd naar Noordwijk te komen. 70NDAG zullen dertig millioe: Ita- liaanse kiezers moeten beslissen over de leiding in de Staat voor de komende vier jaar, zulks voor de tweede maal sinds de afkondiging van de republiek in 1946. De vorige maal stonden de christen-democraat De Gas peri en de communist Togliatti tegen over elkaar in het strijdperk. Dezelfde constellatie is deze keer weer te ver wachten. De Gasperi heeft zich verbonden met liberalen, republikeinen en rechtse so cialisten. De communisten hebben de linkse socialisten onder leiding van Nenni achter zich. Verder komen de Sociale Beweging, een fascistische or ganisatie, en de nationale monarchisti sche partij met lijsten uit. Voor de vijfhonderd en negentig ze tels in de Kamer van Afgevaardigden en de tweehonderd zeven en dertig in de Senaat zijn achtduizend candidaten gesteld. De Kamer zal worden gekozen onder de vigueur van de pas aangenomen nieuwe kieswet. Krachtens haar bepa lingen zal die partij of partijgroepe ring, die meer dan de helft van het aantal geldige stemmen behanit, drie honderd tachtig van de vijfhonderd ne gentig kamerzetels toegewezen krij gen. Men verwacht, dat De Gasperi en zijn bondgenoten met deze premie zullen gaan strijken. Er zijn berichten ontvangen, volgens welke de geldzuivering in Tsjechoslo- wakijc is gevolgd door een groot nan- 'al zelfmoorden van mensen, die alles lebben verloren. In Praag is het sterf- 'eciifer zodanig gestegen, dat begrafe nissen acht tot tien dagen moeten wor den uitgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11